S)e &2idóe6oti4a/nt ,Ik wou dat ze 'ns kwamen' Zeven mijnwerkers vermist bij instorting in Mijn Maurits Weinig hoop want redding vergt teveel tijd Christusbeeld in gewapend beton De ramp op de Zee van Marmora SJAFROEDDIN: Een ongelukkig en geruchtmakend vonnis Droog weer Directeur: C M. v. HAMERS VEID Hoofdredacteur L. G J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPËNURACH1 32 DINSDAG 4 MAART 1958 49ste JAARGANG No. 14350 telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent 20826 Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart Franco p.p. 8.Advert: 17 ct p. mJn. Telefoontjes f 1.50 De Nederlandse mijnindustrie, die bekend staat om haar hoog-opgevoerde veiligheid, is gistermiddag aan een zware beproeving onderworpen, toen in een pijler in de staatsmijn „Maurits" een instorting plaats vond, waardoor 7 mijnwerkers worden vermist. Men neemt aan, dat de mannen zijn gedood. Het ongeluk gebeurde gistermiddag om vijf uur in een pijler tussen de 391 en de 455-meter verdieping. Volgens niet officieel bevestigde berichten zijn de bedolven arbeiders drie Nederlanders, twee Italianen, een Engelsman en een Pool. Toen het ongeval geschiedde bevonden zich 45 kompels in de nauwe gang, die naar schatting over een lengte van 40 meter instortte. Eén dode geborgen 38 Van de mannen bevonden zich in het gedeelte van de gang, waar de zoldering het hield. Zij konden onge deerd een veilig heenkomen zoeken, hoewel enkelen van hen een shock hadden gekregen en naar huis ver voerd moesten worden. Een aantal van de anderen is op eigen verzoek te werk gesteld bij de bergingswerk zaamheden. Het juiste aantal vermisten kon eerst worden vastgesteld na een uit gebreid appèl, dat veel tijd in beslag nam. Pas om één uur vannacht kon daardoor de Voorlichtingsdienst der Staatsmijnen een sober communiqué uitgeven, waarin bekend gemaakt werd, dat de reddingswerkzaamheden inmiddels zover gevorderd waren, dat de vermisten binnen enkele uren zouden worden bereikt. De namen van de slachtoffers wer den nog niet bekendgemaakt omdat de directie der staatsmijnen in de loop van de nacht eerst de families van de vermisten op de hoogte wilde stellen. De families van de kompels, voorzover als die in Nederland woon achtig waren, werden vrij spoedig na het uitgeven van de bekendmaking gewaarschuwd en met auto's naar de mijn vervoerd. De instorting heeft zich voorgedaan in een z.g. „leerpijler", in het „Zuid. hoofd" van het Maurits-mijnveld. waar door twee Nederlandse houwers instructies zouden worden gegeven aan leerlingen, allen nieuwelingen in de mijnen. Hoewel in zulk een leer pijler altijd grotere veiligheidsmaat regelen worden getroffen dan in an dere pijlers, wint men er steenkool toch op normale wijze. Geruchten Het bevrijden van de vermisten zal heel wat tijd vergen, omdat men steeds weer het vrijgekomen pijler gedeelte opnieuw moet stutten. Ver wacht werd, dat men zes van de ze ven arbeiders die wat verderop in de gang zijn opgesloten eerst hedenmorgen zou bereiken. Geruchten willen, dat achter de instorting klopseinen zijn gehoord. Deze mededeling werd echter niet officieel bevestigd. Zij is afkomstig van enkele onzichters, die gisteravond de mijn verlieten. Aan de mijningang was het gister avond stil. Er was geen belangstelling of gedrang van familieleden. Het be richt van de instorting was nog niet algemeen bekend en tegen- de nacht waren er meer journalisten dan be woners uit de buurt bij de hoofdin gang van de Staatsmijn Maurits. Alleen het feit dat er een wacht meester van de Rijkspolitie met de portier de wacht betrokken had, wees erop. dat er iets ongewoons aan de hand was. Van de namiddagoloeg, die om tien uur 's avoniis boven kwam. wisten de meeste mijnwerkers niet. wat er ge beuld was. Er was geen alarm en het bedrijf werkte normaal door. De mijn „Maurits" is een van de grootste en modernste mijnen van Nederland. Ondergronds werken daar 6600 personen, bovengronds werken er ongeveer 3100. zodat op deze mijn totaal 10.000 personen werken. Een 28 meter hoog Christus-Koning beeld in gewapend beton op een 82 meter hoog betonnen voetstuk zal in oktober in Portugal onthuld wor den. Het reusachtige bouwwerk, dat ruim 2 miljoen gulden zal kosten, verrijst aan de linkeroever van de Taag, waar deze rivier in de zee uit komt. Het betonnen onderstuk rust op vier reusachtige pijlers. Het geheel zal tot 200 meter hoog oprijzen. in de nacht van 89 maart. Nacht van offer en gebed voor de R.K. jonge man en man. Gaat U ook mee? De namen bekend Van de zijde der Staatsmijnen wordt medegedeeld, dat hedenoch tend om twee uur het eerste slacht offer van de instorting in de mijn Maurits geborgen is. Het is de 24- jarige ongehuwde Italiaanse arbeider Vittirio Pintus wonende in het Ge- zellenhuis te Geleen. De namen van de zes overigen zijn: J. D. Noort, 25 jaar, uit Rijnsburg, gehuwd en vader van drie kinderen; B. Grootkarsijn, 17 jaar, uit Geleen en ongehuwd; L. F. Blommaart, 30 jaar, uit Sit- tard, gehuwd en vader van vijf kin deren; F. Hip wood, 34 jaar, wonende in Bom, nationaliteit Engelsman, gebo ren in Birmingham, gehuwd en va der van twee kinderen; F. Zietarski, 34 jaar, uit Geleen, nationaliteit Pool. gehuwd en vader van een kind; S. Lindiri, 22 jaar, ongehuwd, na tional'teit Italiaan, wonende in het Gezellenhuis te Geleen. De leiding van de Staatsmijn Mau rits heeft de hoop opgegeven, dat nog een van de slachtoffers in leven is. Het opsporingswerk vordert gesta dig, maar zal enige dagen in beslag nemen. Gisteravond nog is een on derzoek ingesteld naar de oorzaak van de instorting. Deze ligt vermoe delijk in de geologische omstandig heden ter plaatse. Maandag zijn in Izmit de honder den mensen begraven, die zaterdag zijn verdronken bij het vergaan van de veerboot in de Zee van Marnfora. Duikers van de marine hebben een onderzoek ingesteld op de plaats van de ramp. Zij stelden vast, dat er in de salons van het schip, dat op een diep te van ongeveer 32 meter op de bo dem van de zee ligt, nog tientallen lijken liggen. De Turkse minister van binnen landse zaken ontkende gisteren dat de veerboot teveel passagiers aan boord had. Volgens de geruchten had het schip bij vertrek uit Izmit onge veer 500 passagiers, terwijl er maxi maal slechts 345 mochten worden toe gelaten. De Turkse dagbladen gaven behal ve uitvoerige verslagen van de schip breuk, uiting aan hun verwondering, dat het schip is uitgevaren, terwijl de kapitein geweten heeft, dat er storm op komst was. Zij eisen van de rege ring dan ook een uitgebreid onder zoek naar de oorzaken van de ramp. Hucfitaanvat op Maoxd-Cetefreo Poging om blokkade van Sumatra te breken „Als Djakarta wapens krijgt van de Sovjet-Unie, zullen wij wapens van de Verenigde Staten vragen en de hulp inroepen van de Zuidoost-Aziati sche Verdragsorganisatie". Aldus verklaarde de premier van de Indonesi sche tegenregering, Sjafroeiddin, die gistermiddag buitenlandse journalisten ontving in de regeringsschuilplaats in de bergen bij Boekittinggi. Sjafroeddin zei, dat zijn regering nog niet van plan was om het lidmaat schap van de ZO AVO of andere organisaties te vragen. Hij hoopte, dat er geen buitenlandse inmenging in Indonesië zal worden gepleegd. Het kopen van Russische wapens zal het communistische gevaar op Java- nog doen toenemen, aldus Sjafroeddin. „Wij zullen geen tweede Hongarije dulden. Wij zullen ook geen tweede Janos Kadar dulden, ook al heet hij Soekarno". Sjafroeddin betwijfelde, of Djakarta in staat is om een grote invasie op Sumatra uit te voeren. „Ik zou overigens blij zijn, als ze kwamen", zo zei hij. „Dan zou de revolutionaire beweging elders in Indonesië de kans krij gen tot rijpheid te komen, omdat Djakarta zijn meeste troepen voor de invasie nodig zou hebben". BOMBARDEMENT OP NOORD- CELEBES. De radio der opstandelingen in Me- nado heeft in een uitzending, die te Singapore is opgevangen, bekend ge maakt, dat zondagmorgen Noord-Ce lebes is gebombardeerd door vlieg tuigen van de luchtmacht der centra le regering. Volgens het radiobericht werden „talrijke personen" slachtof fers van „beschietingen met mitrail leurs in het wilde weg". Luchtdoel batterijen schoten van de grond af, Figaro schept het haarwater voor zijn deur PAASVEETENTOONSTELLING TE ROTTERDA3I Op dinsdag 25 ma^rt a.s. zal te Rot terdam op het veemarktterrein de 88e paasveetentoonstelling worden gehouden, georganiseerd door de af- j, jiia deling Rotterdam, Schiedam en om- der komen de klanten naar de kapper om dan met in de scheersalon, maar streken van de Hollandsche Maat- op een hoger gelegen verdieping te worden geschoren. schappij van Landbouw. Het water van de rivier de Waal is sterk gestegen waardoor de beneden stad van Nijmegen voor een groot deel onder water staat. Over een vlon- Prinses Beatrix op de „Huwelijksschommel" 1 doch het resultaat van hun vuur is niet bekend. Een woordvoerder van de tegenre gering heeft medegedeeld, dat in Mid den-Sumatra scholieren een militaire opleiding krij£ m „om onze defensie te versterken in geval van een aan val door Djakarta". „Vele andere scholieren hebben de wens te kennen gegeven,.zich bij het vrijwilligerscorps te voegen. Na be ëindiging van hun opleiding zullen deze scholieren volledig worden be wapend en over heel Midden-Suma- tra worden ingedeeld", aldus de be kendmaking. Radio-Padang heeft maandagavond medegedeeld, dat dinsdag door de .re bellen-troepen" manoeuvres zouden worden gehouden in de buurt van Pa riaman, een havenplaats ten noorden van Padang. Daarbij zou zowel van zwaar, als van licht geschut gebruik worden gemaakt. De blokkade van Sumatra. De chef van de staf der Indonesi sche zeemacht, schout-bij-nacht Su- biakto, heeft bekend gemaakt, dat In donesië weldra de beschikking zal krijgen over twee fregatten en twee korvetten, afkomstig uit Italië. Deze schepen zullen worden gebruikt voor patrouillediensten in de wateren tus sen de Indonesische eilanden. Aan „Merdeka" deelde Subiakto mede, dat de marine de blokkade van West-Sumatra en Noord-Celebes heeft verscherpt. Verder zeide hij, dat de Indonesische marine buitenlandse schepen had aangehouden in en nabij Riouw Archipel, Makassar en Zuid- len worden beschouwd. Een beeld van het bezoek, dat H.K.H. Prinses Beatrix tijdens haar ver blijf in Suriname heeft gebracht aan Coronie. De foto laat zien hoe de prin ses vrolijk op de z.g. „Huwelijksschommel" van Coronie zat Celebes, in de bestrijding tegen de smokkelarij. Volgens een bericht in de „Straits Times" hebben enige Chinese reders te Singapore besloten, de blokkade van Midden-Sumatra door de centra le regering te negeren, en schepen met rijstladingen, in ruil voor rub ber, naar havens in Midden-Sumatra te zenden. Drie schepen met ruim 3000 ton rijst hebben, aldus de „Straits Times" Singapore verlaten met bestemming Sumatra, zonder dat de ladingen zijn gedekt door enig do cument van het Indonesische consu laat te Singapore. Van één der scheepseigenaars had het blad verno men, dat hij de gezagvoerder heeft geïnstrueerd, alle Indonesische con troleposten te negeren. De woordvoerder van het Indone sische consulaat generaal te Singa pore, maakte gisteren bekend, dat schepen die trachten, die blokkade te doorbreken, als smokkelschepen zul- Kroningsfeest afgelast Z. H. de Paus heeft besloten om de feestelijke herdenking van zijn kro ning, die op 12 maart met gTote plechtigheid in de Sint Pieter gevierd zou worden, niet door te laten gaan. De reden hiervan is de smaad, de Kerk aangedaan door de veroordeling van mgr. Fordelli, bisschop van Prato door de rechtbank te Florence. Ln de bekendmaking, gepubliceerd in de „Osservatore Romano" wordt voorts gezegd, dat de Paus op het ogenblik uit de gehele wereld tal rijke blijken van aanhankelijkheid en deelneming met zyn .roefheid ontvangt, waarin ook „het goddelijke medelijden wordt afgesmeekt voor hen, die in dwaling verkeren". De „Osservatore Romano", die offi cieus de mening van het Vaticaan weergeeft, schreef maandag: „Gezien het feit dat in de rechtszaal van Flo rence over en weer herhaaldelijk het canonieke wetboek geciteerd werd herinneren wij onzerzijds aan artikel 2341 van dit wetboek waarin staat: ingeval iemand een kardinaal van de Kerk of een afgezant van de Heilige Stoel of een hooggeplaatste persoon lijkheid van de Romeinse Curie ofwel zijn eigen bisschop voor een leken- rechtbank ter verantwoording roept over zaken die hun religieuze ambt betreffen, dan kan hij door dit feit zelf in de ban worden gedaan, die slechts door de Heilige Stoel kan worden opgeheven Wij wijzen tevens op artikel 2324, waarin staat: door de excommunicatie wordt getroffen al wie direct of indirect de uitoefening der kerkelijke bevoegdheden, hetzij voor het geweten, hetzij in de uit wendige rechtsorde verhindert". AUDIëNTIE BISDOM ROTTERDAM Woensdag 5 maart zal de bisschop van Rotterdam, mgr M. A. Jansen, geen audiëntie verlenen. Dil nummer bestaat uit 8 pagina's (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) MEER WEND Nevelig weer met in het alge meen veel bewolking en in het noorden van het land plaatselijk enige regen. Matige, langs de Waddenkust later krachtige wind tussen zuidwest en west. Iets hogere temperaturen. Boven de Golf van Biscaye en West-Europa bevindt zich een gebied van hoge druk. Nabij LJsland wordt daarentegen een gecompliceerd de- pressiegebied aangetroffen. Tussen beide druksystejnen in is een krach tige zuidwestelijke stroming ontstaan die zachte oceaanlucht via de Britse eilanden naar Scandinavië voert. De oceaanlucht dringt nu ook langzaam ons land binnen, zodat een geleide lijke stijging van de tempera buur is te verwachten. De aanwezige bewol king houdt echter nog een snelle ver warming tegen. In Engeland, waar de zon wel doorbrak, werden gisteren maximumtemperaturen van 10 tot 13 graden bereikt. Het bij het IJslands depressiegebied behorende front dringt langzaam over de Noordzee naar het zuiden door. Het zal waar schijnlijk Nederland niet kunnen be reiken en daarom blijven de neer- slagkansen uiteraard gering. 5 Maart zon op 7.19; onder 18.25; maan op 18.32; onder 6.43. Volle maan 19.28. Hoogwaterstanden 5 Maart v.m. 3.n.m. 3.20. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI licht bew. —23 C. STOCKHOLM sneeuw 3 OSLO mist 1 I. KOPENHAGEN ij zei 0 ABERDEEN geheel bew. 7 LONDEN m 3 AMSTERDAM 2 BRUSSEL ii 3 LUXEMBURG it ii 0 PARIJS it it 4 BORDEAUX 4 GRENOBLE 3 NICE licht bew. 6 BERLIJN gei .eel bew. 2 FRANKFORT 1 I. MUNCHEN •i 2 ZURICH zwaar bew. 1 GENEVE geheel bew. 3 LOCARNO onbew. 3 WENEN onbew. 2 INNSBRUCK mist 4 ROME licht bew. 5 AJACCIO onbew. 3 MADRID onbew. 1 MALLORCA half bew. 4 ALGIERS half bew. 7 Korreltje Het verschil tussen mislukking en succes is het verschil tussen bijna en precies.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1