S>eÊcicl6e0oii/fca/nt is weer in de luclit De kansen op een topconferentie HET ZIT weer in de lucht Geen troepen genoeg voor inval op Sumatra? GELIEFDE DIOCESANEN Het is weer het oude liedje hij de Spijkse overlaat Directeur: C M v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACH1 32 ZATERDAG 1 MAART 1958 49ste JAARGANG No. 14348 Telefoon; Directie. Abonnem.. Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826 Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advert.: 17 ct p. nun. Telefoontjes f 1.50 De radiostations van Padang en Boekittinggi, die verleden week zaterdag gebombardeerd werden en sedertdien niet meer in de lucht waren zijn gis teren weer gaan uitzenden. De uitzending duurde maar kort. Radio-Padang zei weer in de lucht te zul len zijn vandaag om 18.00 uur Sumatraanse tijd. „En eenmaal in de lucht, j uilen we in de lucht blijven." Het signaal uit Padang was even sterk als voor het bombardement op het radiostation. Er werd echter op een nieuwe frequentie uitgezonden, onge veer op die van radio-Djakarta. Volgens berichten, die deze week in Sin gapore waren ontvangen, redde men materiaal van de gebombardeerde zen ders en trachtte men een en ander te repareren in schuilplaatsen diep onder de grond. Soekarno gaat weer praten met Hatta sische veteranenlegioen verklaard, dat hij spoedig opnieuw een ontmoe ting met de voormalige vice-presi dent Mohammed Hatta zal hebben om te pogen een uitweg te vinden uit de huidige binnenlandse crisis. De tweede echtgenote van Soekar no, mevrouw Hartini-Soekarno heeft vrijdag het leven geschonken aan een zoon. De naam van het kind zal zijn Moehammad Boyoe Soekarna- poetra. Het is de tweede zoon uit dit huwelijk. Ontzettend bus-ongeluk in Amerika Bij Prestonburg in de Amerikaan se staat Kentucky is een schoolbus na een aanrijding met een vracht auto in de sterk gezwollen Sandy Ri ver terecht gekomen. Van de onge veer veertig scholieren worden er dertig vermist. Ook de chauffeur heeft zich niet kunnen redden. Een tiental kinde ren heef de bus, voordat deze ge heel onder water verdween, door de achterdeur kunnen verlaten. De ri vier is op de plaats van het ongeluk tien meter diep. GEEN TROEPEN. De minister van binnenlandse za ken van de tegenregering op Midden- NIEUW-HOLLAND Tenzij het iemand totaal aan so- 1 ciaal gevoel ontbreekt, is het langzamerhand wel iedere katholiek in de bisdommen Rotterdam en Haar lem duidelijk geworden, dat er een groot aantal kerken gebouwd moet worden (te zamen 110 kerken voor het eerste tiental jaren). Tegenwoordig gaat de gehele be volking van jong tot oud er eens een dag op uit in trein of autobus zelfs de bejaarden! Dan staat elkeen ver baasd over de enorme nieuwe woon blokken in de grote steden Amster dam, Rotterdam en Den Haag, en ook in kleinere steden als Leiden. Gouda, Haarlem en Dordrecht en niet te ver geten: de IJ-mond en de nieuwe Europort-steden langs Nieuwe Wa terweg en Delta. Verbaasd maar ook enigszins bevreesd. Deze kasten van woonkazernes straat-in, straat-uit, hei heeft iets grandioos over zich, maar ook iets onmenselijks. Alle vaderlandse huiselijkheid is eruit weggeslagen. Die wijken zijn mooi, maar koud. De tienduizenden mensen, die erin trekken (en steeds nieuwe tiendui zenden volgen, als er weer een wijk omhoog-geschoten is) zijn gelukkig een huis een zeer dure huur-flat gevonden te hebben. Maar zjj komen in een geestelijke woestijn. Er komt dan een noodkerk, zoals b.v. in de wijk „Morgenstond" in Der Haag, waar 's zondags-morgens 7 H. Missen worden opged- gen en een Avondmis, plus 3 H. Missen in een gymnastieklokaal! De „gezeten" pa rochies moeten zich dat eens inden ken; iedere zondag opgepakt in een benauwd noodkerkje. Het is door een diep-betreurde, maar niet meer te herstellen nalatig heid, dat rond de eeuw-wisseling grote massa's de Kerk verlaten heb ben, omdat zij er zich niet meer thuis voelden. Zij raakten hoe goedwil lend zij ook waren er langzaam van vervreemd. Dit gevaar dreigt opnieuw. Rampzalig zou het zijn. indien het katholieke volk van de beide Hol landen dit gevaar niet inzag of niet wilde inzien, ofschoon de zieleherders al herhaaldelijk de nood hebben in geprent. Er is dan geen enkele verontschul- diging meer aan te voeren van de toestand niet ingezien te hebben of niet in handen te hebben gehad. Het is onverantwoordelijk niet ruimschoots geld te geven voor de bouw van de tientallen nieuwe ker ken in de nieuw-oprijzende Holland se steden met hun kolossale uitbrei dingsplannen. Of men '.at nu prettig vindt of niet er zijn en er komen kolossale nieuwe steden. Die ontwikkeling van industrie- en woonsteden is niet te gen te houden. Maar wat wèl is tegen te houden: dat in die kolossale moderne steden Christus voor de mensen onbereik baar wordt. Nu is het nog tijd. De Kerk moet niet achter aan komen hollen. Dan is het al te laat. Dan is de geruisloze geloofsverla- ting niet meer te bezweren. Er moeten in de eerstvolgende ont wikkelingsperiode vele nieuwe ker ken komen. Naar raming is daar hon derd miljoen gulden voor nodig 100.000.000! Kolossaal! Gééf dan ook kolossaal. Dan zal de geschiedschrijver over dit christelijk geslacht geen treur zang aanheffen, dat het „zijn tijd niet scheen te hebben begrepen", maar een fors getuigenis neerpen nen: „De Hollandse katholieken rond het jaar 1960 zagen wat er op het spel stond en hielpen hun bisschoppen kerken bouwen, waardoor een her-kerstening van heel Holland mogelijk werd. Zij gaven veel, maar Gods ge nade liet zich in edelmoedigheid niet overtreffen". Moge zó het oordeel luiden van de geschied-beschrijving over de Hol landse katholieken van deze tijd. Sumatra, kolonel Djambek, heeft gis teren gezegd, dat de regering te Dja karta tenminste tienduizend man no dig zal hebben om MiddenSumatra aan te vallen. Er zouden vijftien tot twintigduizend man nodig zijn om het gebied bezet te houden. Kolonel Djambek, die derde vice- stafchef van het Indonesische leger was, voordat hij zich bij de tegenre gering aansloot, was van mening, dat de regering te Djakarta zoveel een heden niet in het veld kon brengen Hoe dan ook wij zijn gereed. Onze troepen hebben gevechtsstellingen be trokken, aldus kolonel Djambek. In Djakarta, waar gisteren weer militaire oefeningen werden gehou den, zijn gistermorgen vroeg weer drie handgranaten ontploft. De gra naten werden door onbekenden op een spoorlijn geworpen. Er werd geen melding gemaakt van slachtoffers en er werden ook geen arrestaties ver richt. Premier Djuanda heeft gisteren in het parlement gezegd, dat de be roering in Midden-Sumatra een springplank voor buitenlandse inmen ging zou kunnen zijn. De tegenrege ring heeft volgens hem voor Indo nesië meer moeilijkheden geschapen dan de anti-Nederlandse actie. Soekarno-Hatta. President Soekarno heeft tegen over afgevaardigden van het Indone- Koerswijziging in Parijs Frankrijk heeft water in de wijn gedaan en zijn standpunt over de voorbereiding van een topconferen tie gewijzigd. In bepaalde omstandig heden beschouwt de Franse rege ring een bijeenkomst van de minis ters van buitenlandse zaken niet als een noodzakelijke voorwaarde voor een topconferentie van de vier grote mogendheden. Dit werd gisteren in Parijs door een woordvoerder van buitenlandse zaken meegedeeld. Amerika en Engeland hebben over de voorbereiding van een bijeen komst van de regeringsleiders van Oost en West van meet af aan een soepeler houding aangenomen dan Frankrijk. Men eiste wel grondige voorbereiding, maar niet noodzake lijk door de ministers van buitenland se zaken. De Franse woordvoerder deed voorkomen alsof er geen wij ziging in het Franse standpunt was gekomen. Een topconferentie moet zo zorgvuldig mogelijk worden voorbe reid, zei hij. Op een bepaald momeni kan het nuttig zijn dat de ministers van buitenlandse zaken de resulta ten van het voorafgegane diplomatie- van de bisdommen Haarlem en R'dam Ook nu weer een noodroep van Uw Bisschoppen! Morgen is het de jaarlijkse Kerkenbouwzondag. De noden van de kerkenbouw worden eer groter dan kleiner. Tenzij U ons blijft helpen, is de toekomst donker. Nood aan kerken is nood van zielen. Voor de zielen van onze medemensen zijn wij allen verant woordelijk: wij, maar ook U. Beantwoordt daarom onze herhaalde oproep. Laat Uw gave in de collecteschaal morgen een waar offer zijn. Moge het één van Uw verstervingen zijn in deze heilige vastentijd. Blijft ook iedere zondag de collecteschaal voor de „Bijzondere Noden" bijzonder mild bedenken. Wij zouden U dit alles niet vragen, als het niet hard nodig was. Geliefden, Uw Bisschoppen rekenen op U. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem. M. A. Jansen, Bisschop van Rotterdam. ke overleg bestuderen. Maar als er overeenstemming wordt bereikt over de agenda en het aantal deelnemers aan een topconferentie is overleg door de ministers niet nodig. Aldus de woordvoerder. Londen optimistisch. In Londen wordt men steeds opti mistischer over de mogelijkheden van een conferentie tussen Oost en j West op het hoogste niveau. Men ver trouwt er op dat de moeilijkheden met Rusland die de topconferentie nog in de weg staan, nog op tijd uit de weg geruimd zullen worden om de bijeenkomst in juli te houden. De Zuid-Slavische ambassadeur in Engeland bracht gisteren een bezoek aan de Britse onderminister van bui tenlandse zaken Noble. Ook dit ge sprek had de voorbereidingen van een topconferentie tussen Oost en West tot onderwerp. „Vliegend Fort" bracht opschudding Grote opschudding is op het vlieg veld van Bone in Algerije ontstaan door de landing van een „Vliegend Fort", dat motorstoring had gekregen. Franse autoriteiten ontdekten tot hun verbazing, dat het toestel, een over blijfsel uit de tweede wereldoorlog, drie ton wapens en munitie aan boord had. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat het „vliegende fort", dat geen en kel kenteken voerde, niet aan wapen smokkel voor de Algerijnen deed, maar van Brindisi in Italië onderweg was naar Venezuela. De bemanning twee Amerikanen, een Brit en een Israëliër heeft toestemming gekre gen de reis voort te zetten. De gezagvoerder heeft verklaard, dat de wapens een geschenk van Is raël aan Venezuela zijn wegens vroe ger verleende diensten. De opschudding, die de landing van het vliegtuig teweegbracht, was mede te wijten aan het feit, dat een Franse minister kort tevoren had verklaard, dat in Egypte Algerijnen worden opgeleid tot piloten voor vliegtuigen, die per parachute wa pens voor de opstandelingen kunnen afwerpen. Beheerste kernfusie De Sowjet-Unie heeft gemeld, een „beheerste kernfusie" tot stand ge bracht te hebben in een proef waar- Maaskanalisatie zegt Geulle niet veel Het plaatsje Geulle in Zuid Limburg ondervindt veel hinder van het was sende water van de Maas. Foto boven: de kerk van Geulle wordt vrijwel omspoeld door het water. Foto onder: de jeugd van het dorpje vermaakt zich best in de straten, die in kleine riviertjes zijn veranderd. in de nacht van 89 maart. Wy moeten God dienen, zoals Hij het hebben wil, en niet zoals wij het willen hebben. Gaat U ook mee? Oil nummer bestaat uit 12 pagina'. bij een temperatuur van „meer dan een miljoen graden Celsius" werd be reikt. Dit is bekend gemaakt in een ar tikel van de academicus Iwan Koert- jatow in het communistische partij- orgaan Prawda. Koertjatow meent, dat de energie door kernfusie verkregen, de belang rijkste energie van de toekomst is. De hitte is volgens Koertjatow te vergelijken met de vijf miljoen gra den Celsius die in de Zeta-reactor te Harwell in Engeland werd verkre gen. Koertsjatow meent, dat de ver vaardiging van kernfusie-reactors het brandstofvraagstuk voorgoed opgelost zal zijn. Hij meldt voorts, dat de Sow jet-Unie reeds begonnen is met de industrieproductie van zware wa terstof. (BREESTP.I73-fEL.23337l In de laatste dagen is de Rijn ook in Nederland buiten haar oevers getreden waardoor heel wat overlast wordt veroorzaakt. De foto laat zien hoe het overtollige Rijnwater onstuimig de Spijkse Overlaat bij Tolkamer passeert. Op de achtergrond Lobith. Rustig weer De grenslijn van zachtere lucht en koude lucht drong langzaam van het westen uit ons land binnen en kwam in de oostelijke provincies tot stil stand. Dit ging plaatselijk met wat motregen en mist gepaard. De be wolking belette een grote uitstraling, waardoor in de nacht van vrijdag op zaterdag vrijwel nergens vorst voorkwam. In Duitsland even over de grens vroor het nog vijf tot tien graden. Intussen zonderde zich bij Ierland een depressiekern af van een oceaandepressie, die naar het zeege bied tussen Noorwegen en IJsland trok. Deze kern verplaatst zich in zuidoostelijke richting over zuid- Engeland naar Frankrijk. Daardoor wordt de aanvoer van zachte oce- aanlucht vertraagd. Ons land komt morgen in een gebied met weinig wind waarbij de bewolking gaat af nemen en de vorstkansen vooral in het oosten van het land weer groter worden. Overdag lopen de tempera turen tot enkele graden boven het vrienspunt op. (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond, opgemaakt te 11.16 uur). DROOG WEER Droog weer met afnemende bewolking en plaatselijk mist. Vannacht lichte, hier en daar matige vorst. Overdag tempera turen enkele graden boven het vriespunt. Weinig wind. 2 Maart zon op 7.26; onder 18.20; maan op 14.31; onder 5.02. 3 Maart zon op 7.23; onder 18.22; maan op 15.48; onder 5.40. Hoogwaterstanden 2 Maart v.m 0.10; n.m. 12.45. 3 Maart v.m. 1.20; n.m. 1.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSiNKl STOuKHOLM OSLO KOFENHACEIN ABERDEEN LONDEN AMSTiuRDAM BRUSSEL L U Xc,MBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNOHEN GENèVE ZURICH LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJAOOIO MADRID MALLORCA ALGIERS geh. bew. 5 C. geh. bew. 3 geh. bew. 3 geh. bew. 2 zwaar bew. 1 geh. bew. 7 mist 1 geh. bew. 2 onbew. 5 zwaar bew. 1 motregen 6 onbew. 5 licht bew. 6 zwaar bew. 6 onbew. 8 onbew. 14 onbew. 3 geh. bew. 8 onbew. 0 zwaar bew. 6 geh. bew. 6 zwaar bew. 6 zwaar bew. 3 onbew. 2 licht bew. 4 licht bew. 7 Korreltje Het huwelijk moet onophoudelijk een monster bestrijden, dat alles ver slindt; de sleur.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1