FOTO-TOTO SPEUR NEUZEN Adjudant Teunissen nam afscheid van de politie te Leiden M IK ZATERDAG 1 MAART 1958 DE L^IDSE COURANT PAGINA 10 „Biijit streven naar de hoogste klasse" De burgemeester speldt de heer Teunissen de onderscheiding op. Gouden onderscheiding voor oud-voorzitter politie-muziek Gistermiddag is adjudant F. J. Teu nissen in de kamer van de commissa ris op het politiebureau te Leiden on derscheiden met de gouden medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De heer Teunissen kreeg deze onderscheiding naar aanleiding van zijn afscheid van de politie te Leiden wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Na 40 jaar in po litiedienst te zijn geweest. De heer Teunissen is jarenlang een actief lid geweest van het Politie-Muziekgezel- schap, waarvan hij de laatste jaren voorzitter was. Hem viel een hartelijke huldiging te beurt. Hij werd toegesproken door de bur gemeester van Leiden, jhx mr F. H. van Kinschot, die de loopbaan van de heer Teunissen op de voet volgde. F. J. Teunissen trad in dienst van de politie in Tiel. In 1920 kwam hij in Leiden. Hier heeft hij de verschillen de afdelingen doorlopen, sinds 1946 was hij verbonden aan de recherche. De burgemeester zei in dit verband, dat de heer Teunissen steeds een voortreffelijk politieman is geweest. De nadruk legde hij op het vele goe de werk, dat deze verricht heeft voor de politiemuziek. Hij was voorzitter van het muziekgezelschap en hij heeft op deze wijze voor de representatie van de Leidse politie buitengewoon goed werk gedaan. „Wij zien graag", aldus de burge meester, „dat ook buiten het dagelijks werk, door functionarissen van de politie aan de teamgeest en aan re presentatie gewerkt wordt." Dat het politie-muziekcorps zulk een goede naam in de stad en ook daarbuiten gekregen heeft, is onder meer te danken aan de activiteit van de heer Teunissen. Daarom was hij zo verheugd, dat bij dit afscheid een koninklijke onderscheiding het werk van de voorzitter in een bijzonder licht geplaatst. De burgemeester speldde hem vervolgens de gouden medaille op, waarna hij ook mevrouw Teunissen met deze onderscheiding voor haar echtgenoot gelukwenste. De commissaris van politie, de heer J. Dreeuws meende, dat de heer Teu nissen niet gedacht kon hebben, dat hij, enige minuten na een persoonlijk praatje terug zou komen om in de kamer van de commissaris een onder scheiding in ontvangst te nemen. Als ere-voorzitter van het politie-muziek- gezelschap verheugde het hem, dat de heer Teunissen deze onderscheiding had gekregen. Het gebeurt niet vaak, dat er bij de politie een onderschei ding gegeven wordt; in dit geval heeft de gouden medaille het werk van de scheidende adjudant bekroond. Het was uw persoonlijk streven, dat het Leidse muziekgezelschap nog eens in de hoogste klasse opgenomen zou worden. Hoewel dit nog niet het ge val is kan men toch getuigen, dat on der uw leiding de politiemuziek een grote vlucht heeft genomen; ook al zijn er thans evenals bij het politie corps vacatures. Hij hoopte dat de heer Teunissen nog goed werk voor het muziekgezelschap zou kunnen blijven doen. De adjudant E. Beens, die de heer Teunissen als voorzitter van de poli tiemuziek is opgevolgd wenste de oud-voorzitter namens de leden ge luk. Hy wees er op, dat de heer Teu nissen „bergen werk" heeft verzet. Namens het gezelschap bood hij de heer Teunissen de kleine draagme- daille aan, die bij deze onderscheiding hoort. Vóór alle aanwezigen de scheiden de adjudant de hand drukten sprak deze een dankwoord, waarin hij de burgemeester voor de vriendelijke woorden en de onderscheiding be dankte, de commissaris dank bracht en van de nieuwe voorzitter de be stuursleden en de leden de belofte af dwong, dat zij er naar zouden blijven streven in de „vaandelklasse" ge plaatst te worden. Produktschap Zuivel Nog geen beslissing over melkprijs in Westen Het bestuur van het Produktschap voor zuivel heeft opnieuw geen be slissing genomen over de „meerprijs" voor consumptiemelk in het westen des lands. Deze meerprijs" is op het ogenblik een punt van onderhande ling bij het samenstellen van nieuwe contracten tussen veehouders, con- sumptiemelkbedrijven en melkver- werkende bedrijven. Het bestuur wil wachten op een concept-contract' terzake. Alum. Jaloezieën ALTIJD PRACTISCH: 's zomers als zonwering 's winters als koudewering OFF. DEALER D. LADAN Leidse Markiezenfabriek Inl. en toonkamer: tgfjjg^ajrr Bjfl •T: HMnfl ~a We hadden gedacht, dat we het de kenners van Oud Leiden moei lijk gemaakt hadden met het zoek- plaatje van de vorige week. Maar dat viel ons tegen. Daarom doen we het hierbij nog eens dunnetjes over. Weer een steegje, dat de pro totype zou kunnen zijn van tien tallen steegjes in Leiden, ware het niet, dat het zich duidelijk van alle andere onderscheidt door een groot reclamebord, dat hier links op de achtergrond zichtbaar is. Vanaf ons standpunt waren nog juist de let ters eongse rf briek" te leven. (We weten niet of ze ook op de foto zichtbaar zijn) kunt u ons nadere bijzonderheden geven over de ligging van het straatje? Een welk bedrijf heeft er zijn visi tekaartje buitenhangen? De vorige week Velen hebben ook deze week onze listen en lagen doorzien. Velen her kenden in de foto, die we de ren ners in onze foto-toto voorlegden het Berkendaalstraatje. Weinig ant woorden waren echter zo volledig als dat van mevrouw J. Zwetsloot, Stieltjesstraat 8 te Leiden, die door het lot werd aangewezen als winna res van een waardebon van vijf gulden. Ze schrijft: „Men ziet op de achtergrond de Pieterskerk- gracht. Het gebouw, dat men daar ziet, is een zeldzaam particulier huis uit het jaar 1589. Op de eer ste verdieping boven de ramen zit ten twee stenen met inschrift: „RVST BAART LVST" en „LVST MET GODT RVST" Boven de in gang het opschift Pax huic domui (Vrede zij dit huis). Er is een schil dersacademie gevestigd en het is ook voor het Groene Kruis gebruikt, voor zover ik weet". Wat U moet doen Schrijft u gewoon op een kaart brief of briefje aan de puzzel- redaktie van onze courant, welk plekje u in deze foto meent te herkennen en waarvandaan het plaatje gemaakt is. Vergeet u vooral niet uw brief ln te sturen onder vermelding van het motto Foto-toto. De inzendingen moeten vóór don derdag a.s. ln het bezit van de redaktie zijn. Het spaart de redactie moeilijk heden en u behoedt uzelf voor de teleurstelling, dat uw inzending uiet meeloöt. wbê/êêbbsm Het Engelse Modehuis Mattli Te Londen heeft het Engelse mo dehuis Mattli zijn voorjaarscollectie getoond. Links: Dit mantelpakje werd ontworpen door Avril en is uitgevoerd in grijze Linton tweed. Het jasje heeft een enkele rij kno pen en is overhangende rug. Rechts: Evenals van Avril is de korte wit te avondjurk van Tule afgezet met zwart kantwerk. Uit de keuken geklapt 's Zomers eten we graag slaatjes, omdat we deze dan meestal meer op prijs stellen dan in het koude jaargetijde. Toch is 's winters, wan- PÜ neer veel levenmiddelen weinig vi- tamines bevatten, zo'n slaatje voor ons haast nog noodzakelijker dan Hl 's zomers. Men beseft vaak niet, dat haast alle wintergroenten zich hier- HH toe uitstekend laten verwerken. Knolgewassen, geraspt en aange- zM maakt met wat zure room, zijn be- slist een delicatesse, koolsoorten fijn gesnipperd met olie en azijn doen het ook uitstekend, zelfs rau- we zuurkool (die rijk is aan 't zo nodige vitamine C), ook alweer Hl met wat room aangemaakt, waar in door de sla een' heerlijke zachte smaak krijgt, is beslist niet te ver dij smaden! ZONDAG: nierbroodjes, biefstuk, §H doperwten, lofsla, aardappelen, gevulde sinaasappelen. MAANDAG: soep van de rest dop- erwten, eier-ragout met rijst en zuurkoolsla. H| DINSDAG: selderijknol met kaas, aardappelen, rest jus of boter- saus, citroenrijst jUj WOENSDAG: stoofpot groene erw- ten, spek en aardappelen, cara- meipudding. DONDERDAG: gehakt, spruiten, aardappelen, appelmoes. VRIJDAG: gekookte vis, peterselie- saus, snipperpeen en aardappel- Hl purée, havermoutkoekjes. H= ZATERDAG: kaassoep, fruit. Recept: Nierbroodjes 1 Kalf snier, 150 gr. gaar kalfs- vlees, Vz eetlepel gehakte ui, Vt eetlepel gehakte peterselie, 5 gr. boter, 1 dl bouillon, 2 eidooiers of »/z lepel bloem, zout, noot, peper, oud brood, roomboter. De nier opkoken, afgieten met koud water, weer opzetten en gaar Hi bakken. De nier en het kalfsvlees fijnhakken, vermengen met het ge- fruite uitje en met de bouillon 5 min. laten stoven. De eidooiers met §H wat zout, peper en noot loskloppen en door de vleesmassa roeren. Al- Hl les samen verhitten tot het geheel* gebonden is, Afmaken met de ge- H! hakte peterselie. Dunne sneetjes brood zonder korst midden door l|i snijden, in boter in de koekepan lichtbruin bakken en bedekken met =i de niermassa (deze zo opwerken dat zich een kussentje vormt). De broodjes garneren met blaad- jes peterselie en dan heet opdienen. Recept: Selderij met kaas Selderijknol schillen en in plak ken snijden, deze 10 min. in wat water met zout zachtjes gaar ko ken, uit laten lekken en laag om laag met een plakje jonge kaas aan 2 lange cocktailprikkers steken (aan ieder uiteinde één prikker). De bui tenste plakken moeten uit selderij- knol bestaan, 't Geheel wordt door ei en paneermeel gehaald en in de koekepan in roomboter of frituur vet snel gebakken. Het is voor de lijders aan hooi koorts weer tijd zich onder behan deling te stellen: de zogenaamde desensibilisatiekuur dient enige tijd voordat de grassen gaan bloeien te beginnen. Hooikoorts mag dan geen ernstige ziekte zijn, diegenen die ieder jaar opnieuw geplaagd worden door de Rhinitis Vasomotorica kunnen ver tellen, hoe diepellendig zij er tel kenmale aan toe zijn. Heftige nies buien en sterke vochtafscheiding uit de neus worden al spoedig ge volgd door een ontsteking van het bindvlies van het oog en zwelling van de oogleden. Bij ernstige ge vallen wordt dit beeld zelfs door ontstekingen van de luchtwegen en asthmatische verschijnselen gecom pleteerd. Wanneer er geen stuifmeelkorrels meer in de lucht zweven, geneest de ziekte vanzelf, om het daarop volgende jaar, wanneer het gras andermaal in bloei staat, weer met dezelfde heftigheid terug te keren. Een neusallergie. Hooikoorts behoort tot de zoge naamde allergische ziekten. De hooikoortslijder is overgevoelig voor het stuifmeel van grassen. Een wandeling langs een weide, waar het gras juist bloeit, is vaak vol doende om de bovenbeschreven verschijnselen tevoorschijn te roe pen. Men spreekt bij de hooikoorts wel van een neus-allergie, een neus overgevoeligheid. MaaihaattóCydeïA moeten nu reeds naar de dokter Dat men hier echter niet uitslui tend met overgevoeligheid van het neusslijmvlies, maar evenzeer met een constitutionele bijzonderheid te maken heeft, met een aangelegen heid dus, die het gehele lichaam be treft, blijkt uit het feit, dat zich in het bloedserum van de hooikoorts- lijder een bepaalde stof (Reagine) bevindt, die verantwoordelijk is voor de reactie op het stuifmeel. Wrijft men zulke overgevoelige personen een weinig gras-stuifmeel in een oppervlakkig huidschrapje dan ziet men zich daar ter plaatse in enkele minuten tijds een grote jeukende „netelroosbult" ontwikke len. KNOOPJES Het is dikwijls wonderlijk hoe een japonnetje, dat zo op het oog weinig aantrekkelijk is, door een kleine ingreep, het aanbrengen van een aardige vondst, plotseling wel leuk en aantrekkelijk kan worden. Het is dikwijls de garnering, die zoiets af maakt. Er staan ons tientallen attribu ten ter beschikking waardoor wij een japon kunnen opluisteren, er een heel ander effect aan kunnen geven, kortom er iets leuks van kunnen maken. Een van die dingen is het kloopje. Knopen en knoopjes zijn in zoveel verschillende soorten te krijgen, dat er bijna alles mee mogelijk is. Een aardig voorbeeld van wat met knoopjes te bereiken is, toont onze illustratie. Het eenvoudige jurkje, overigens fraai van lijn, heeft grote effen vlakken, die be slist gebroken moeten worden, wil de jurk aantrekkelijk zijn. Ten eer ste doet de zwarte glanzende cein tuur al iets, door het geheel te bre ken, maar dat is nog niet voldoen de. Een leuke oplossing is ook ver ticaal het geheel te breken, door een lange rij eenvoudige zwarte knoopjes. Het effect is heel aardig en geeft het japonnetje cachet. Zo zyn er met knoopjes veel goe de resultaten te bereiken. Misschien heeft u ook nog een japon in de garderobe hangen, die op non-ac tief staat, omdat hij doods en saai is. Bedenk eens een leuke garnering van gezellige knoopjes en u zult zien hoe aardig het wordt. Desensibilisatic. Behandeling van de hooikoorts- aanval is mogelijk. De laatste Ja ren worden in deze zelfs uitnemen de resultaten bereikt met genees middelen, die behoren tot de groep der Antie-hisiominica. Dat bete kent echter niet, dat het geen voor keur zou verdienen de aanvallen te voorkomen. Vanzelfsprekend is het het meest rationeel wanneer de in dit opzicht overgevoelige personen een streek uitzoeken, waar geen grassoorten zijn. Wanneer er sprake is van ver huizing, wordt de zeekust dan ook steeds warm aanbevolen. Het eiland Helgoland was vroeger een door hooikoortslijders veelbezochte ver blijfplaats. Uitstekende resultaten worden er tegenwoordig geboekt met de de- sensibilisatie. Hierbij wordt stuif- meelextract in stijgende hoeveel heden bij de overgevoelige perso nen ingespoten. Er treedt dan in het bloed een „anti-reagine" op en de patiënt wordt gedesensibiliseerd dat wil zeggen, dat zijn overgevoe ligheid verdwijnt. Wanneer men zich nu bij de huisarts vervoegt, kan deze zulk een behandeling zelf uitvoeren of hij kan een specialist verzoeken „de patiënt" zulk een kuur bij hem te laten ondergaan. dr. H. W. SCALONGNE. U kunt niet alles weten Indien u een herenbroek wilt oppersen, begin dan bij de zakken en voering. Deze moeten eerst glad gestreken worden. Een azalea is een moerasplant. Ze moet veel water hebben. Af en toe dient deze plant in een emmer water geplaatst te worden en de gehele nacht daarin te blijven staan. Glashelder water in het aquarium kunt u verkrijgen door het hoorn blad. Deze waterplant trekt alle in het water zwevende deeltjes aan. Is er, na het gebruik van ben zine, een kring ontstaan, bestrooi deze dan met talkpoeder, daarna uitborstelen. Afgewassen glaswerk moet men steeds zo vlug mogelijk afdrogen j Men voorkomt daardoor strepen op i het glas.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 12