Zondag as. is: KERKENBOUW-ZONDAG! Geen af-Pers-ing Diplomaat nam contactsleuteltje van verkeersovertreder in beslag ZONDAGMORGEN IN NIEUWE STEDEN: PROPVOLLE NOODKERKEN KOFFIEPRIIS VERLAAGD Kerkenbouw-programma van bisdom Rotterdam De opbrengst van de kerkenbouw-collectes Kerkenbouw-programma van bisdom Haarlem Mr dr L. N. Deckers presideerde voor het laatst VRIJDAG 28 FEBRUARI 1958 DE LF.IDSE COURANT PAGINA 7 „Die diplomaten rijden maar volgd door de Delftse chauffeur, die het terug wilde hebben en tevens aangifte kwam doen van mishande ling. Tegenover het Algemeen Neder- Te Delft zijn, zoals we gisteren lands Persbureau heeft de diplomaat reeds gedeeltelijk gemeld hebben de verklaard, dat hij de bestelwagen- eerste gezantschapssecretaris van de chauffeur heeft achtervolgd „mede Perzische ambassade en de chauffeur omdat de politie zich altijd beklaagt van een bestelwagen met elkaar slaags geraakt. Het gebeurde heeft heel wat opwinding veroorzaakt. Pas toen de kruitdamp wat begon op te trekken, kon men het voorval gaan reconstrueren. Men neemt aan, dat de diplomaat weliswaar drastisch maar toch niet hardhandig is opgetreden. Volgens de bestelwagenchauffeur zou de gezantschapssecretaris hem een klap in het gezicht gegeven heb ben maar deze heeft dat tegenover de politie bestempeld als een leugen. Ook in andere opzichten staan de lezingen tegenover elkaar. Zo be weert de Delftse chauffeur, dat hij moest uitwijken voor enkele fietsers. De Pers, daarentegen, verklaarde dat de Delftenaar een voor hem rijdende auto wilde inhalen en hem daardoor in gevaar bradht. I x Een en ander was voor de gezant- Het produktschap voor vis en vls- schapssecretaris aanleiding, de chauf- 1 produk*n heeft de traditionele Jaar- feur te achtervolgen. Volgens zijn lijkse prijstoekenning voortzettend verhaal heeft de bestelwagenchauf- I vp het bedrijfschap (oude stijl) voor feur toen zijn snelheid tot rond de I visserijprodukten prijzen toege- zeventig kilometer opgevoerd en kend aan schippers van vissersvaar- traohtte hij aan zijn achtervolger te tuigen, die de best verzorgde haring ontkomen, door te gaan rijden door en of zeevis hebben aangevoerd, allerlei nauwe steegjes. Maar waar- - De produktschapsprijzen vielen om vluchtte de bestelwagen, als er I voor het jaar 1957 ten deel aan: werkelijk niets laakbaars gebeurd schipper H. Krap van de IJM 99, was? I „Curasao" van de rederij n.v. visse- Op de Rotterdamseweg lukte het j rij' maaischappe „Batavia" te LJmui- hem de Delftenaar vast te rijden, den, voor de best verzorgde zeevis over het rijden van diplomaten'. Naar wij uit vakkringen vernemen, is de verkoopprijs van koffie met in gang van 28 februari, al naar gelang de soorten, van 12 tot 4 cent per pakje van 250 gram verlaagd. Prijzen voor de best verzorgde vis I. NOODKERKEN: In gebruik zijnde noodkerken en noodkerkgelegenheden: 1. Rotterdam-Hoogvliet. 2. Rotterdam-Zuidwijk. 3. Rotterdam-Pendrecht. 4. \Haardingen-Oost. 5. Delft-West 6. Delft-Oost. 7. Leidschendam. 8. Voorburg. 9. Rijswijk-Te Werve. 10. Rotterdam-Spangen. 11. Rotterdam-Ysselmondet 12. Capelle a/d Yssel. 13. Capelle Kral. Veer. 14. Rotterdam-city. 15. Schiedam. 16. Schiedam-Nieuwland. 17. 's-Gravenhage-Morgensfcond. 18. Wassenaar. 19. Hoek van Holland. 20. Voorburg (Pr. Mariannelaan) 21. Den Haag-Bohemen. 22. Dordrecht-Pe Staart. 23. Barendrecht. 24. Krimpen a/d Yssel. 25. 's-Gravenzande. 26. Vlaardingen-city. 27. Reewijkse brug. 28. 's-Gravenhage-boskant. 29. Spijkenisse. 30. 's-Gravenhage-Bouwlust. 31. Woubrugge. 32. Voorhout. Voorts seizoenkerkgelegenheden te Oostvoorne, Rockanje en .Ouddorp. In 1958 nog te bouwen noodkerken: 1. Krimpen a. d. IJssel. 2. Alphen a. d. Rijn. 3. Schiedam-Nieuwland. 4. Kethel. 5. Barendrecht. 6. 's-Gravenhage-Vrederust. 7. 's-Gravenhage-Waldeck. 8. Leiden. 9. Rijswijk-Steenvoorde. 10. Rodenrijs. 11. Gorcum. 12. Spijkenisse. 13. Gouda. 14. Wateringen. 15. 's-Gravenhage-Duindorp. In 1959 te bouwen noodkerken resp. te treffen noodvoorzieningen: 1. Delf gauw. 2. Den Haag-Mariahoeve. 3. Voorburg. 4. Rozenburg. 5. Rotterdam-Lombardije. 6. Schiedam-Nieuwland Oost. 7. Rotterdam-Terbregge. 8. Dubbeldam. H. DEFINITIEVE KERKEN: Kerken, welke thans in uitvoering zijn: I. 's Gravenhage-Morgenstond. 2. Vlaardingen. 3. Rotterdam-Zuidwijk. 4. Rijswijk. Kerken, welke in 1958 in uitvoering komen: 1. Rotterdam. 2. Rotterdam-Pendrecht. 3. Delft-West 4. 's-Gravenhage-Bouwlust. 5. Hoek van Holland. 6. Ridderkerk. Kerken in onmiddellijke voorbereiding: 1. Voorburg. 2. Schiedam-Nieuwland. 3. Leiden. 4. Leidschendam. 5. Wassenaar. 6. Vlaardingen. 7. Rotterdam-Hoogvliet. 8. 's Gravenhage-Vredenrust. 9. Dordrecht-Krabbenhof. 10. Alphen aan den Rijn. 11. Rijswijk-Steenvoorde. Gelijk ieder jaar het geval is, wil- 800 k 850 zitplaatsen, hetgeen neer komt tot op heden op 950.000.a 1.000.000.Hoewel in het afgelo pen halfjaar een aanmerkelijke ontspanning op de arbeidsmarkt is ingetreden en zeker wat de bouw vakken betreft, en vrij algemeen wordt aangenomen, dat er een zeke re daling in kostenniveau zal intre den en zelfs in sommige gevallen reëel wordt gekonstateerd moet men toch op dit punt voorzichtig zijn met het koesteren van optimis tische verwachtingen. Immers, de nog vrij onlangs gehouden aanbeste dingen van nieuwe kerken geven nu niet bepaald aanleiding tot overdre ven optimisme in deze. len wij ook thans ter inleiding van Kerkenbouwzondag (a.s. zondag) nog een korte beschouwing wijden aan de financiële konsekwenties van het enorme kerkenbouwpro- gramma. Het behoeft geen betoog, dat in het bij gelegenheid van de vorige kerkenbouwzondag ruim een half jaar geleden aangegeven urgentieprogramma van circa 110 kerken voor de eerstkomende 10 a 15 jaar nauwelijks wijziging is ge komen. Er zijn wederom een aan tal kerken aan de lijst toegevoegd, terwijl andere, omdat zij gereed zijn of bijna gereed van het programma zijn afgevoerd. Ook kon in enkele gevallen een kerk voorlopig van de urgentielijst worden afgevoerd, om dat er in de civiele planning een aanmerkelijke wijziging was opge treden. Wat nu de kostenraming voor dit kerkenbouwprogramma aangaat, ook dit moet veiligheidshalve nog voorlopig op circa 100.000.000. worden getaxeerd. Hierbij is uitge gaan van een kerk van gemiddeld In gebruik zijnde noodkerken en noodkerkgelegenheden 1. Amsterdam-Geuzenveld. 2. Amsterdam-Slotervaart. 3. Amsterdam-Oost. 4. Amsterdam-Zuid-West. 5. Amsterdam-Buitenveldert. 6. Amstelveen. 7. Landsmeer. 8. Beverwijk. 9. Haarlem-Noord. 10. Den Helder. 11. Alkmaar. 12. Barsingerhorn. 13. Bloemendaal. 14. Volendam-Edam. 15. De Koog. 16. Schermerhorn. 17. Hilversum. 18. Zaandam. In 19581959 nog te bouwen noodkerken: 1. Amstelveen. 2. Hoorn. 3. De Kwakel. 4. Beverwijk. 5. Amsterdam. 6. Amsterdam. 7. Heemskerk. 8. Haarlem. Kerken in aanbouw: 1. Amsterdam-Oost. 2. Haarlem-Noord. 3. Beverwijk. Kerken in onmiddellijke voorbereiding: 1. Amsterdam-Geuzenveld. 2. Amsterdam-Slotervaart Noord 3. Amsterdam-Zuid-West. 4. Amstelveen. 5. Hilversum. 6. Den Helder. 7. Alkmaar. 8. Volendam. 9. Amstelveen. Te bouwen vervangingskerken: 1. IJmuiden. 2. Heerhugowaard, 3. Schermerhorn. 4. Rinnegom. 5. De Kwakel. KAPITTEL PATERS MONTFORTANEN Van 14 tot 22 februari heeft te Schimmert (L.) het provinciaal ka pittel van de Nederlandse Montfor- taanse provincie vergaderd. Deze provincie strekt haar werkzaamhe den uit over Nederland, België, Duitsland, Oostenrijk, Denemarken, IJsland, Portugal, Portugees Oost- Afrika, Congo, het vicariaat van Brits Nyasaland en Borneo. Uit al deze verschillende gebieden waren afgezanten naar het provin ciaal kapittel gekomen om onder lei ding van hun provinciaal, pater C. M. Heiligers, de menigvuldige en zeer uiteenlopende vraagstukken van studie, opvoeding, zielzorg, sociolo gie enz. onder ogen te zien en de al gemeen geldende beginselen by de plaatselijke omstandigheden aan te Op zeer bijzondere wijze kwam in leraars, en aan godsdienstig voor beeldige leken, die een leidende po sitie zouden innemen in de zich sterk ontwikkelende economische en so ciale toestanden. Het kapittel besloot deze nood op brede schaal bekend te maken. Beide bestuurders stapten uit, waar na de Pers de vluchteling volgens diens verhaal onmiddellijk een slag in het gezicht gaf. De chauffeur zou hierdoor zo beduusd geweest zijn, dat hij ongehinderd het contactsleu teltje uit zijn wagen liet halen. Zoals bekend kwam de Perzische diplomaat het sleuteltje op het po litiebureau afgeven, even later ge- HOGER BEROEP IN PROCESSIEVERBOD en verse haring, welke met een traw ler is aangevoerd. Schipper J. Plug van de KW 52, „De Vrouwe Anna" van de rederij C. Guyt te Katwijk aan Zee, voor de best verzorgde zeevis en verse ha ring, welke met een logger is aan gevoerd. Schipper A Hofland van SOH 6, „Alida" van de rederij n.v. A. van der Zwan en zn te Scheveningen, voor de best verzorgde gezouten ha ring, welke met een logger te Sche veningen is aangevoerd. Schipper A R<og van de VL 153, „Liesje en Rutger" van de rederij n.v. G. Kornaat's handelsmaatschap- ONTSLAG VOOR 230 KLM-WERKNEMERS De officier van justitie bij de Bre dase rechtbank mr Moons heeft be roep aangetekend tegen de uitspraak pij te Vlaardingen, voor de best ver van de Bredase rechtbank inzake de zorgde gezouten haring, welke met overtreding van het processieverbod een logger te Vlaardingen is aange- te Geertruidenberg. Dinsdag j.l. voerd. heeft de rechtbank namelijk drie Schipper J. van Beelen van de KW priesters die van deze overtreding 73t „Maria Jacoba" van de rederij werden verdacht vrijgesproken. n.v. v.h. A. den Duik te Katwijk aan j Zee, voor de best verzorgde gezouten I haring, welke met een logger te I Umuiden/Katwijk is aangevoerd, j Verder zijn prijzen toegekend voor de beste in 1957 geproduceerde vis- De directie van de KLM heeft van- conserven. De n.v. v.h. gebr. Schaap daag bij de gewestelijke arbeidsbu- te Huizen kreeg de prijs voor de bes- j - reaus een vergunning tot ontslag te kwaliteit hulkatiikelen, die n.v. de vergadering de algemene bezorgd- aangejaagd voor 230 leden van het visconservenfabriek Vico te IJmui- Mnkaansë miSès8 wIS Sch een f^ndpersoneel. van wie er 200 op den die voor de beste kwaliteit spe- Schiphol werkzaam zijn en 30 op het cialiteiten. nijpend gebrek openbaart aan pnes- ters. onderwijzers^ broeders, zusters, hoofdkantoor in Den Haag. Van de zijde van de vakbonden vernemen wij nog, dat thans blijk baar uitvoering wordt gegeven aan het voornemen van de directie van de maatschappij om verschillende af delingen „uit te kammen". De ont- slagaanvraigen vallen in alle sectoren van het bedrijf, zowel bij de armini- stratieve- als de technische afdelin gen. Het verzoek om vergunning voor deze ontslagen betekent de conse- Doch ook al zou dit het geval zijn, dan nog staat men in de bisdommen Haarlem en Rotterdam voor een bij na bovenmenselijke opgave. Bij gelegenheid van de vorige Kerkenbouwzondag hebben wij dan ook de vraag gesteld, of het bijeen brengen van deze enorme sommen gelds niet de financiële draagkracht van de gelovigen te boven gaat en met vreugde gewezen op het ver schijnen van het rapport van de commissie kerkenbouw. Helaas heeft de ekonomische en monetaire situatie in ons land zich sedert dien aanmerkelijk gewijzigd. Men behoeft dan ook geen pessi mist te zijn om aan te nemen, dat thans een wetsontwerp inzake sub sidiëring kerkenbouw de Kamer minder snel zal bereiken dan bij voorbeeld een half jaar geleden nog het geval zou zijn. Ondanks deze laten we het ge rust bekennen tegenvaller kun nen wij toch op een verheugend verschijnsel wijzen. p-» opbrengsten van de koliekten voor de bizondere noden in de bisdommen Haarlem en Rotterdam zijn in het afgelopen jaar aanmerkelijk gestegen en bedroe-1 gen voor de beide bisdommen tesa-1 men incl. Kerkenbouwzondag) 2.229.781. Ter vergelijking geven wij hier de cijfers vanaf 1951: jaar: opbrengst: 1952 1.528.100 1953 1.635.700 1954 1.869.900 1955 1.865.000 1956 1.805.000 1957 2.229.781 Hoewel hiertoe in niet geringe mate de zeer gunstige opbrengsten van de bizondere kollekte bij gele genheid van Kerkenbouwzondag 1957 heeft bijgedragen bisdom Haarlem 134.865.57; bisdom Rot terdam 169.038,52.moet toch worden gekonstateerd dat ook de opbrengsten van de normale zon- dags-kollekten voor de bijzondere noden zich in opwaartse lijn bewe gen. Een reden overigens tot grote dankbaarheid voor de milddadig heid van de gelovigen, maar ander zijds ook een reden voor de bis schoppen van Haarlem en Rotter dam om met vertrouwen hun dioce sane gelovigen te smeken tot een nog grotere offervaardigheid en of ferbereidheid. De n.v. Wylax te Woudridhem kreeg een eervolle vermelding voor specialiteiten. Tijdens een bijeenkomst in de Dierentuin te Den Haag op 24 maart 1958 zullen de prijzen officieel wor den uitgereikt. NA 15 MAANDEN BEWUSTELOOSHEID OVERLEDEN De heer B. Holt uit Leek botste in november 1956 met zijn bromfiets te- quentie van het van te voren uitge- gen een auto. Hij kreeg een ernstige stippelde beleid. Degenen, voor wie een vergunning voor ontslag is aan gevraagd, hebben hiervan mondeling en schriftelijk bericht gekregen. Voor de datum van ingang staat een wet telijke termijn vast. Van vakbonds zijde wor$t verondersteld dat deze massale aanvraag om ontslagvergun ning nog gevolgd zal worden door een tweede „golf", zoals men het uit drukte. hoofdwond en werd in een toestand van diepe bewusteloosheid naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen gebracht. Sindsdien duurde de be wusteloosheid voort en hield men de heer Holt in leven door hem kunst matig te voeden. De laatste tijd ont wikkelde zich de toestand van het verkeersslachtoffer niet ten gunste en gisteren is hij overleden, zonder tot bewustzijn gekomen te zijn. Donderdagochtend heeft de afdeling geschillen van bestuur van de raad van state in Den Haag voor het laatst vergaderd onder presidium van oud-minister mr dr L. N. Deckers. Deze foto geeft een beeld van de laat ste zitting tijdens de behandeling van een zaak. VJ.n.r. zittend achter de tafel: mr W. A. Renardel-De Lava- lette, referendaris van staat; mr W. F. Schokking; mr dr L. N. Deckers, president; en prof. mr dr Block.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7