Regering wil werkloosheid bestrijden met extra-werk Prinses Beatrix bij de Creolen Over de helmenkwestie 150 miljoen zijn nodig Nog geen beslissing over de financiering Spoortunnel onder Oude Maas is noodzakelijk ,Dat zit wel goed", dacht Frondizi W 1 JÈ. L - 4mmm Keukenhof gaat (voorlopig) 28 maart open Hotelgasten hier parkeren als u wilt VRIJDAG 28 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA el i Gisteren is in de Tweede Kamer het werkloosheidsvraagstuk besproken, naar aanleiding: van de interpellatie Biewenga (AR). De minister van so ciale zaken de heer Suurhoff betoogde, dat maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid zijn genomen, die 140 tot 150 miljoen gulden zullen kos ten en op korte termijn zullen worden uitgevoerd. De minister noemde als werken: de bouw van drieduizend woningwet woningen extra (ten dele voor vluch telingen uit Indonesië), meer open bare werken, inéér orders van de overheid. De regering hoopt hiermee de on aanvaardbare toppen van de werk loosheid in ons land te kunnen weg werken, zonder dat het program tot beperking van de besteding in gevaar wordt gebracht. De verliezen, aldus de minister die voor het Rijk voortvloeien uit de ontwikkeling in Indonesië zul len 150 miljoen bedragen. Opge teld bij het genoemde bedrag van 150 miljoen, zullen de uitgaven van het Rijk dus met 300 miljoen gulden stijgen. Dit geld moet ergens vandaan ko men. De minister zei, dat op korte termijn een beslissing hierover ge nomen zal worden. Hierbij zullen de financiële conse quenties van de gebeurtenissen in Indonesië en de ontwikkeling van de geld- en kapitaalmarkt worden be trokken. Er is niets gezegd over de vraag of de regering de belasting wil verhogen en/of leningen zal aangaan ter dekking, van de kosten. Aanvullende werken. De minister sprak eerlijke taal over de zorgelijke toestand in verschil lende bedrijfs-sectoren. Omdat in de noordelijke provincies de werkloos heid het meest knelt, zal in Gro ningen, Friesland en Drente, alsmede in een gedeelte van de provincies Overijssel, Gelderland en N.-Brabant op korte termijn een aanvullend pro gramma van werken met 'n normaal karakter in de overheidssector wor den uitgevoerd. De centrale econo mische commissie heeft een inventa risatie van voor snelle uitvoering ge reed zijnde plannen in deze gebieden gemaakt Particuliere bouw. De minister zei voorts, dat het goed keur ingsbeleid voor bouwwerken, anders dan voor woningen, in de particuliere sector ook verder afge. De Tweede Kamer heeft gistermid dag op voorstel van de voorzitter be sloten de interpellatie van de heer G. Ritmeester (WD) over de helmen affaire toe te staan. Het gaat over minderwaardige helmen, die aan het Nederlandse leger zijn geleverd. De minister had gesteld, dat het niet juist was deze interpellatie te hou den, terwijl de zaak nog juridisch in behandeling is. De Kamerleden hebben echter overwogen, dat elke volksvertegen woordiger het recht heeft te interpel leren en dat een interpellatie alleen in de uiterste noodzaak geweigerd mag worden. Deze rechtszaak zo overwoog men staat geheel los van de beleidskwestie, die een strop van tienduizenden ondeugdelijke hel men voor de strijdkrachten ten ge volge had. stemd blijft op de aanwezige bouw capaciteit. In de huidige omstandig heden wil dat zeggen, dat voor zover er nog aanvragen van particulieren op Rijksgoedkeuring wachten, deze goedkeuring op korte termijn wordt afgegeven. Nieuwe orders. Orders van de overheid tot een totaal van 25 miljoen, die uitgesteld waren, zullen nu bij ondernemingen, die door dit uitstel getroffen werden, geplaatst worden. Export. Zeer belangrijk achtte de minister de besprekingen die zijn gevoerd met de export-financieringsmaatschappij om vast te stellen hoe de export moet worden opgevoerd, want door export kan het Nederlandse productie-appa raat aan de gang blijven, ook al lopen de bestedingen van de Nederlanders terug. De export is reeds belangrijk vooruitgegaan. Industrialisatie. Industrialisatie zal bevorderd wor den. De regering zal helpen bij de bouw van industriehallen. Bestedingsbeperking. Hij zei nog, dat men niet mag aan nemen, dat de werkloosheid het ge volg is van de internationale con junctuur. Deze heeft er slechts een geringe invloed op gehad. Het was Er bestaat een, echter lang nog niet definitief, plan tot ondertunne ling van de Oude Maas tussen Dor drecht en Zwijndrecht ten behoeve van het spoorwegverkeer. Dit plan houdt in, dat de spoorbaan ten noor den van Zwijndrecht de grond ingaat om horizontaal door de tunnel te kunnen gaan en eerst in het zuidelijk deel van Dordrecht weer bovenkomt, zodat ook de bouw van ondergrondse stations in beide gemeenten noodza kelijk zal zijn, aldus de burgemeester van Dordrecht, mr J. A. H. J. van der Dussen. Het ligt voor de hand, dat de Ne derlandse Spoorwegen en de gemeen tebesturen vanDordrecht en Zwijn drecht te zijner tijd een beroep zullen doen op het Rijk, omdat uitvoering van het tunnelplan zo het door de regering wordt goedgekeurd een enorme kapitaalsinvestering zal ver gen. Reeds lang hebben het gemeen tebestuur van Dordrecht en de Ka mer van Koophandel aldaar aange drongen op een oplossing van de moeilijkheden, die het scheepvaart verkeer ondervindt van de aanwe zigheid van de lage spoorbrug over de Oude Maas. Aanvankelijk wenste men, dat de spoorbrug verhoogd zou worden, het geen automatisch met zich mee zou brengen dat de spoorlijn naar het zuiden, voor zover die Dordrecht doorsnijdt eveneens verhoogd zou moeten worden. Inplaats van in de hoogte wil men het nu echter in de diepte zoeken. niet de bedoeling van de bestedings beperking werkloosheid te kweken. De bestedingsbeperking is ook niet de oorzaak, het is juist zijns inziens zo, dat zonder de bestedingsbeperking de werkloosheid nu veel groter zou zijn. Oorzaken. In sommige sectoren drukt de schaarste van kapitaal zeer zwaar, daarbij kan men voegen, de ver scherpte internationale concurrentie, het aflopen van enige grote buiten landse orders. Men kon niet van te voren voorspellen hoe de reactie van het kopend publiek zou zijn De over heid stond voor de noodzaak snel haar uitgaven te verminderen, maar zij kon niet tot in details nagaan wat de gevolgen van haar maatregelen voor de werkloosheid zouden zijn. Geen verbod. De minister sprak nog even over de pers. Hij ontkende, dat er sprake was van een verbod tot publicatie van de werkloosheidcijfers in de ver schillende streken. Men heeft de cijfers alleen even opgehouden, om deze te kunnen plaatsen tegen een achtergrond van de landelijke cijfers. De regionale cijfers zouden worden uitgelegd op eenzijdige manier, en de verwarring zou ongunstige ge volgen kunnen hebben. 1 •- JPj V -r mrntil- lJ5r V Ir vv WL. Jg Jt jgij*» -x - -v*; Deze foto toont (fr Arturo Frondizi (met bril) tussen zijn vrouw en dochter en omringd door aanhangei van zijn partij, de „Union Civica Radical Intransigente" nadat hij in Buenos Aires zijn stem had uitgebracht L de Argentijnse presidentsverkiezingen, welke voor hem zo'n duidelijke zege opleverden. Zou hij, toen deze fofc werd gemaakt, reeds zeker geweest zijn van die zege? Thans terug uit de binnenlanden i van de „Oranje" werd de lunch ge- Ibruikt en een uurtje rust gehouden. In de middag ontscheepte men aan de steiger van Coppenamepunt waar de vissers en de andere bevolkings- Gisteren was het voor prinses groepen de prinses een ovatie brach- Beatrix een dag met een druk pro- ten en fraaie bloemen aanboden. Sa- gramma, dat geopend werd met een ramacca is een typisch Hindostaans bezoek aan Coronie, waar nieuwe district, vandaar ook dat dit bezoek polders zijn aangelegd en de cocos- palmen bij duizenden groeien. Dit district wordt hoofdzakelijk bewoond door de Creoolse bevolkingsgroep, die haar bestaan vindt in de opbrengst van de ruim acht miljoen noten, waaruit ongeveer 500.000 liter olie wordt bereid. Bij Salem stapte de prinses uit de auto en bekeek daar de boerderij van mejuffrouw Cameron. Hier werd een demonstratie in het plukken van co- cosnoten gegeven. Razend snel schoot Johan Cameron langs de spiegelglad de kaarsrechte palmstammen om hoog en even later kletterden de no ten reeds naar beneden.- De prin ses kreeg een cocosnoot, waarvan zij het zo verfrissende vocht gretig dronk. Coronie was geheel versierd met roodwitblauwe vlaggen en hoofd doeken. De huldiging door de Creolen was typisch Surinaams en zeer uitbundig. Per auto ging 't terug en aan boord BONZO Voer uw hond het beste wat er is. Geef hem Bonzo. Hij glanst u dan tegen! 70 cent per pak. (Advertentie) een Hindostaans tintje kreeg. Bij Sidoredjo, een Javaanse neder zetting, werd weer even gestopt opdat het dorpshoofd volgens de Javaanse adat zijn opwachting kon komen ma ken. Met de aankomst donderdagavond in Paramaribo was tevens een einde gekomen aan de tochten van prin ses Beatrix door het binnenland van Suriname. De laatste dagen van haar verblijf in de tropen zal zij in Pa ramaribo doorbrengen, waar nog aen uitgebreid programma wacht. NIEUWE UITBREIDING MEDISCHE FACULTEIT NIJMEGEN Op Heijendaal, het terrein waarop de medische faculteit van de R.K. Universiteit wordt gebouwd zijn twee belangrijke nieuwe gebouwen tot stand gekomen, welke als woonhuis voor de leerling-verpleegsters dienst zullen doen. Op de duur zullen hier 230 leerling-verpleegsters van het Radboud-ziekenhuis ondergebracht worden. Geleidelijk aan wordt op Heijendaal voortgebouwd aan de vol tooiing van de medische faculteit, met haar verschillende afdelingen. Thans zijn in voorbereiding de be handelingsgebouwen, poliklinieken, laboratoria. De eerste fase van de medische fa culteit van de R.K. Universiteit zal naar verwachting in 1965 voltooid zijn. Een bedrag van honderd miljoen gulden is hiermede gemoeid. Aan de gebouwen welke tot nog toe op Heijendaal verrezen is een bedrag van vijf en twintig miljoen gulden besteed. Nieuwe tuinarchitectuur in „Smalle Bos' DIVIDEND UNILEVER WEER 15»/*% Het Unilever-concern heeft het on danks een grotere omzet in 1957 niet tot een hogere winst kunnen bren gen. Door diverse oorzaken liep de winstmarge namelijk terug, met als resultaat een netto winst van 428 miljoen (1956: 501 miljoen) bij een omzet van 18,3 miljard (17,8 mil jard). Deze omzet betekent een re cord voor de maatschappij. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 15'/2%. Hiervan is reeds 5yK% interim betaalbaar gesteld. Dit is, zoals U ziet, de gevulde parkeerplaats van hotel „Alpenrose" in het Duitse plaatsje Oberstdorf. Het blijkt dus ook daar raak geweest te zijn. Hoewel veel zal afhangen van de weersomstandigheden die ons nog te wachten staan is als voorlopige ope ningsdatum van de 9e Keukenhof 28 maart aangewezen. De opening zal geschieden door de voorzitter van ae Stichting „Keukenhof", de heer IT. M. H. van Waveren. Dan zullen de poorten weer open staan voor de vele bezoekers waar van men op goede gronden meent te mogen verwaenten, dat deze het ge tal van vorig jaar, toen er welgeteld 5ü0.y2z de ioxetten passeerden, nog weer te boven zal gaan ornaat geble- Ken is dat vele ouiteniandse reis- bureaux een bezoek aan de wereld tentoonstelling te Brussel, de Expo '58 willen combineren met een uit stapje naar de Keukenhof. Tuinen „nieuwe stijl". De Terrein-Commissie heeft dit jaar de axcnitect Van der Lee opge dragen om een van zijn vele ideeen et concretiseren in het zgn. „bmaile bosIn piaats van de conventionele vlakverdelingen door bloemperken en paden, heeft hij die weer gebruik gemaakt van gekleurde tegels om lijnen en vlakken te accentueren. Bij het aanschouwen van het smal le bos, zoals dit er thans uitziet, wordt men verrast door het enect van deze nieuwe stijl, waardoor een veel beter verbana gecreëerd is tlis ten lijnen, vlakken en kleuren dan voorheen. Reeds vorig jaar werd op dit ge Died een kleine proefneming genomen, welke zeer de aandacht heeft getrokken. Natuurlijk wordt de geleiaeiijkheic betracht bij de tóe- passing van deze stijl. De liefhebbers van de „romanti- jsche tuinen1' kunnen het hart nog voldoende ophalen, want de vele ki- I lometers aan slingerpaadjes, kron- I kelende beekjes, met charmante ge- i v/asjes aan de kanten, de rotstuinen enz., zijn er nog allemaal. Door de uitbreiding en afwerking j van de g-ehele Keukenhof-demon- stratie, die rnu in totaal 25 ha beslaat, staan er belangrijk meer bollen ge plant dan 3 of 4 jaar geleden. De Keukenhof zonder beelden is ondenkbaar. Dit jaar zullen weer twintig beelden worden geplaatst. Ze zullen uit Frankrijk en Italië ko men. Een groot gedeelte ervan zal „leesbaar" zijn. (Rodin-Despiau-Boi- leau-Laurens-Marine-Manzu-Min- guzzi e.a.) De collectie van uitheemse eenden, ganzen en zwanen is uitgebreid met een paar grijze Cereopsisganzen, ter- wijk ook de statige flamingo's niet zullen ontbreken. Bij alle liefhebberij voor sier vo gels, vissen en beelden zorgt de Ter rein-Commissie er angstvallig voor, dat Keukenhof een bloemententoon stelling blijft, waar de rust voor het publiek niet door teveel afleidingen verstoord kan worden. Wat bleef. De fotowedstrijd van verleden jaar, in samenwerking met de Agfa, is een groot succes geweest. Uit vele landen stroomden de foto's binnen en van de eerste prijswinnende plaat is een reproductie iu kleuren vervaardigd die verspreid is onder de reisbureaux. Er bestond dus alleszins aanleiding om een dergelijke wedstrijd ook dit jaar te organiseren. Ook de phxiatelisten kunnen weer aan hun trekken komen, omdat het op keukenhof gevestigde postkantoor v/eer gebruik zal maken van een spe ciaal Keukenhofetempel. Dit jaar is wat de aanplant in de warme en koude kassen betreft een record-jaar. In de warme kassen staan 677 en in de koude 350 partij tjes tulpen. Er is het grootste aantal variëteiten bij elkaar gebracht n.l. bijna zeshonderd! In de koude kas staan bovendien nog 114 variëteiten narcissen op geplant. In het Paviljoen blijven en kele Nederlandse industrieën hun sierproducten tentoonstellen. Ook dit punt is zeer belangrijk voor de ten toonstelling en exposanten gebleken. De grootste attractie is de demonstn tie van ihet bloembinden, waarvot speciaal de dames zeer veel bel; stelling hebben. In overleg met de Commissaris Koningin der provincie Noord-J bant, zijn besprekingen gaande het formeren van een Brabantse Da waar de verschillende acpecten va -brabant op folkloristisch gebied demonstreerd zullen worden. Parkeerprobleem opgelost? De verkeerscommissie van de Kej kenhof neeft beslag weten te legge op enkele terreinen in de onmiaae iijxe nabijheid van de tentoonste ling en kan nu met trots zeggen, d- zeirs de grootste aanvoer van twe en meerwielige voertuigen kan wo: den verwerkt, in totaal heeft men beschikking over 1 HA parkeert?, rem, waarop in één dag 7000 auto kunnen worden geplaatst. Van totale oppervlakte ene de Keukens in gebruiK heeft, is dus nu 40' keerterrein! Hoe noaig dit overigens wel is, me ge blijken uit het feit, dat ver lede jaar op een drukke dag 715 busst moesten worden geplaatst. Het is mogelijk gebleken net grootste aan! auto's op eèn dag te weten te kome De accommodatie voor de twee-w ge voortuigen is ook verbeterd. In verband met deze nieuwe te: reinen is het ook noodzakelijk bleken de zuidoostelijke ingang vernieuwen. Tot nu toe was d slechts op zeer drukke dagen in ge bruik. In dit verband heeft burgemeeste Th. M. J. de Graaf nog enkele mede delingen gedaan die van belang zijl De verkeerskwestie is ieder jaar opnieuw een puzzle en dit jaar daarbij nog een ander facet men, n.l. de omieiciingsregeiing waai door het van zuid komend verkee langs de oostelijke randweg word geleid. Dat kan echter op zeer drul ke dagen reacties hebben in andei gemeenten. Overleg is daarom de tussen de burgemeesters der W. lengemeenten en de politie met betrekking tot de vraag het voornaamste accent komt te li( gen bij de aan- en afvoer van Ket kenhof. Wel kan, ondanks de hiuidige voor schriften, het verkeer dóór Lis worden gestuurd maar daaraan zü gevaren en moeilijkheden verbor. den. Dat alles moet nog worden ui! gekiend maar, hoewel nog niet gt zegd kan worden hoe het overleg zi uitvallen, zal men trachten een gunstig mogelijke regeling te vul den. VEEL PLASTIC BOTEN OP HISWA-EXPOSITIE. Op de achtste Hiswa-watersport- tentoonstelling, die de heer Ernst Cro ne als voorzitter van de koninklijke verbonden Nederlandse watersport verenigingen op 7 maart ax. in het RAI-gebouw te Amsterdam zal ope nen, zullen niet minder dan 13 expo santen plastic boten tonen. Meer dan in vorige jaren staat de expositie ditmaal in het teken van de kleine boot, maar behalve zeil en motorjachten, rubberboten, kano's enz, zullen ook andere aspecten van de watersport worden belicht. Onder de 90 exposanten bevonden er zich, die zelf geen boten leverden, doch b.v. sportkleding, waterski's, boeken en kaarten, scheepsmotoren, verven en lakken en kook toestellen. De DAF, die deze maand in de RAI op de automobieltentoonstelling met de nieuwe personenauto de aan dacht op zich vestigde, zal op de ko mende Hiswa opnieuw van zich doen spreken, want ditmaal staan er van deze Eindhovense fabriek twee DAF- s cheeps motor en in het RAI-gebouw Een zal er uitgevoerd zijn als com pleet doorgesneden draaiend model met een op afstand bedienbare, door gesneden k eerkoppeling. De voorzitter der Hiswa, de heer S. Joosten, gaf gisteren een toelich ting van het besluit dit jaar de klei nere boot in het centrum van de be langstelling te plaatsen. De Neder landse markt is op het ogenblik niet gunstig voor de verkoop van grote jachten, zo zei hij. Vóór de oorlog kon men een luxe motorkruiser van 9 a 10 meter kopen voor rond duizend gulden. Thans moet meer dan zes a zeven maal zoveel bf talen. Dit neemt niet weg dat de keu» op de tentoonstelling nog steeds zonder groot is. Er zijn kleine, naar verhoudini goedkope kano's maar er is ook eei lixe motorjacht waarvan de prl] omstreeks 60.000 gulden zal zijn. PTT gat toestemming Toestellen met tijd winstgevende toetsen De huiscentrale (800 toestellen) een fabriek te Strijp bij Eindhove: zal worden uitgerust met telefooi met toetsen. Het hoofdbestuur va) de PTT heeft Philips hiertoe tot stemming verleend. Hoewel PhiÜps Telecommunicatie Industrie te Hil versum reeds lang aan de ontwikkt ling van dergelijke toestellen werkt is de toets in Nederland nog niet in- voerd. Aan Zweden is wel een cen trale met toetsen afgeleverd welit goed voldoet. Het werken met een druktod geeft volgens de vervaardigers grote tijdwinst. Op een kiessw duurt het draaien van een cijfer on* geveer 1.7 sec. Bij het indrukken een toets heeft men slechts een half' seconde nodig, zodat de tijdwinstptf druk dus op 1,2 sec. komt te sta*1 Voor een centrale met vier cijjtf met 1000 toestellen is dat een tip winst van per keer 4,8 sec. en/15 15.000 aan arbeidsloon-bespari#

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6