30% KORTING Gemeenten rond Leiden verstrekken ubsidies voor leerlingen „Toonkunst" i/ÊSie op televisie Wielrijder ernstig gewond WACHT U JAREN LANG N.V. UNIE - OPTIEK BINNENKORT: „Schapenklok" in de Waag luidt de kaasmarkt in Eduard Flipse weer met zijn Philh. Orkest De stilte na de storm Felle brand in Katwijk a.d. Rijn VRIJDAG 28 FEBRUARI 1958 DF. LEIDSE COURANT PAGINA 5 ir ir Von Weiier in arvergadering tot oorzitter benoemd Op de jaarlijkse ledenvergadering de Maatschappij voor Toonkunst den werd o.m. medegedeeld, dat dank zij subsidie van gemeente, jvincie en rijk mogelijk was de sitie van de leerkrachten, verbon- aan de muziekschool der Maat- appij, iets te verbeteren. )t aftredende bestuursleden, de rtn C. de Kemp, Th. J. Hannema l, Molijn werden herkozen; in de cature van wijlen de heer C. ijpma werd gekozen de heer jhr A. C. von Weiier. Tot leden van de kascommissie trden benoemd de heren J. C. van k en mr P. J. Teebaal, met als re- ■ve de heer P. Fontein. 5e obligaties no. 3 en no. 20 wer- n uitgeloot. Aan het jaarverslag 1956/57 wordt volgende ontleend: Op 31 augustus 1957 bedroeg het jital leerlingen der muziekschool ,2; om enkele cijfers te noemen: ano 279; viool 100; cello 29; fluit klarinet 28, trompet 19; kerkor- 31; zang 34; accordeon 52; ballet blokfluit (klassen) 171 operet- :las 92. De directeur, de heer Henk Geir- ert, heeft in het bijzonder zeer rk bevorderd het „samen musice- hetgeen tot uiting kwam op de ■erse leerlingen-uitvoeringen. De adjunct-directeur van de mu- kschool, de heer L. Stevens werd :r de Stichting Volksmuziekschool iden benoemd tot adjunctdirecteur genoemde Stichting en tot con- ït voor het zangonderwijs aan openbare en prot. chr. scholen. Het Toonkunstkoor gaf onder lei- ig van Iskar Aribo twee zeer ge- 'e uitvoeringen. Eén concert „De zilveren schijf" Onder deze titel heeft de VPRO mderdag een experiment gewaagd. "e vormgeving van fantasie :rd gebruik gemaakt van een aan beelden, slechts aanduidend van iakter, maar die door de Ttykers ociatief moesten worden verbon- Aldus werd getracht die kijkers ief in de totstandkoming van de veren schijf-fantasie te betrekken, larbij bewust werd vermeden hun uitgewerkt verhaal voor te zet- Wel werd gestreefd naar een- udige taal en herkenbare geluiden muziek. Daardoor ontstond toch zeker verhaal; de beelden aren uiteraard sterk symbolisch. opmerkelijke geheel was tot ind gekomen door Lo Hartog van anda, met medewerking van Harry den Eerenbeemt. Peter van Hat- ro was minstreel: Hans van Maanen de choreografie voor zijn reke- genomen. In verband met de 'compliceerdheid van dit merkwaar de werkstuk werd vóór de uitzon- ng een filmrepistratie vervaardigd rdoor onvermiidelijk verlies aan ddkwaliteit optrad. „Euridice" ,De AVRO acht het stuk minder schikt voor ieuedi.ge kijkers". Zo :rd de Nederlandse t.v.-bewerkins Jean Anoujih's soel aarjgekon- Door de uitzending hebben we •htans ervaren, dat het stuk zelfs het geheel niet beschikt was voor mensen, bijvoorbeeld om de enante scène in een hotelka ier. Wat de uitvoering als zodanig (treft: we betwiifelen of iedere kii. wel voldoende ^et verlooo heeft nnnen volgen De Franse toneplschry eiste nameliik alle aandacht we- i de intellectuele er svmhol'sche t. die bovend'en geduronde. twee )l'e uren en met ?waar neladen dia- 'en wel wat *1 te "eel van de toe- ers verfde Nochtans heeft n Lensink er een grote oovoerin? gemaakt en mèt ons moet ook im het vaak storeree lawaai i" de 'dio hebben gehinderd. Daardoor ,prd afbreuk gedaan aan het «;r>el toch eminente krachten als Al- irt v. Dalsum. Maxim Hamel. Ineke inkmen. John Soer en Herbert sks. De reeie heeft door heDaalde miera-instellingen aan vele beel- een nieuwe inhoud gegeven. Een lang weekend Er is deze keer weer eens 'n vrij- iiit7endingj^i wel een relais van Vlaamse^v „Je smalle hals. ioine kornajn" een spel over de amde Engelse koning Hen^nk 'III n Anna Bolevn. door Kav 'kink. Zaterdag is de VARA aan de ipurt met een nieuwe aflevering van v|m Ibo's „Pension HommeTes" en hpkende vraag- en antwoordsoel 3n Theo Ferrlmans F.en ander relais j°'gt zondagnamiddag en wel door Duitse t.v Fr komt dan een recht streekse renortage uit Wunoertal van internationale zwemwedstrijd 'itslandNederland. On het NCRV- )rf,eramma van maandag liikt ons pressant een film over brandge ur op de boerderij, vervaardigd in gracht van het Ministerie van .mdbouw. Visserij en Voedselvoor ging. Zowel het onderwerp als de "ize van behandeling waarop Albert >sens dit gestalte heeft gegeven, is getwijfeld de belangstelling van F» kijkers buiten de stad waard. werd gegeven in het kader van het Holland Festival. Het Toonkunstorkest repeteerde dit jaar het laatst onder leiding van Henk Geirnaert. Deze had verzocht met ingang van 1 september 1957 te worden ontheven van zijn functie. Tot voorzitter van de orkestcom missie werd gekozen de heer M. Zaalberg i.p.v. de heer Mr P. J. Tee baal, die de wens te kennen had ge geven het voorzitterschap neer te In de bestuursvergadering, gehou den na afloop van de ledenvergade ring, werd de heer Jhr Ir A. C. von Weiier benoemd tot voorzitter. De heer von Weiier is voor de Maat schappij geen onbekende. Reeds der tien jaren heeft hij indertijd deel uitgemaakt van het bestuur en hij heeft zich gedurende die jaren een zeer verdienstelijk en gewaardeerd bestuurslid getoond. Moge het hem gelukken het werk voor de Maat schappij voor Toonkunst voort te zetten in de geest van zyn voorgan ger, wylen de heer Grijpma, die bij zijn leven gedurende vele jaren op zo voortreffelijke wijze de belangen van de Maatschappij heeft behartigd. Bij aanrijding te Leiden Gistermiddag heeft op de wegkrui- sing Kanaalweg-Krabbelaan een aan rijding plaatsgehad, waarbij een zes tienjarige wielrijder, Gijsbertus Kreuger van de Lage Rijndijk 120 te Leiden, ernstig aan liet gelaat gewond werd. De jongen reed voor een auto uit langs de Kanaalweg, komend uit de richting van de Lammenbrug. Bij de Krabbelaan gekomen sloeg hij zonder richting aan te geven, onver- NOG EVEN MET HET KOPEN VAN EEN BRIL Binnenkort openen wij een Optiekzaak aan de Haarlemmerstraat 214 te Leiden. betaalde U veel te veel voor Uw bril. PARTICULIEREN en leden van alle zieken fondsen genieten bij ons op brilmon uren Voor ziekenfondsleden alle enkelvoudige glazen zonder bijbetaling. Amsterdam Haarlemmerstraat 214. Leiden wachts linksof. De auto was inmiddels tot een meter of vijf achter de jon gen genaderd en uitwijken was niet meer mogelijk. De wielrijder reed tegen de wagen en bleef vermoede lijk op de rechterzijde ervan liggen. Toen de auto door krachtig rem men tot stilstand kwam, rolde de knaap nog een meter of vijf over de straat. Met ernstige verwondingen aan het gelaat hevig bloedend uit neus en mond en grote schaafwon den aan enkels en knieën werd hij door de EHD naar een ziekenhuis overgebracht. Er is geen direct levensgevaar aanwezig. VOOR HET EERST na zijn ziekte heeft Eduard Flipse weer in Leiden gedirigeerd en wel voor een stampvolle Gehoorzaal met leden van K. O., die het blijkens de ont vangst waardeerden de dirigent weer in zijn knappe artistieke leiding te zien opgaan. Met ingenomenheid werd zijn interpretatie van Dukas' „La Péri - Fanfare et poème choréo- graphique" ontvangen. Geen gewoon ballet schuilt in deze muziek, maar meer een symphonisch gedicht met choreografische interpretatie. Het was voor Eduard Flipse en z'n orkest goed musiceren. Er school veel sub tiele nuancering in kleur en veel ex pressie in de vertolking van dit werk (één van de zeven composities, die de voor zichzelf zo strenge Dukas erkende als goed). Hierna kwamen de Griekse zange res Irma Kolassi, die volledig piano en zang studeerde te Athene en Rome, en. met velerlei onderschei dingen haar loopbaan als zangeres begon. Zij zong „Poème de l'Amour et de la Mer" met orkeat gescheiden, of beter gezegd aange vuld door een instrumentale Inter lude van Ernest Chausson. Deze was begaafd met alle hoedanigheden van een Symphonisch toondichter en be zat de ziele-puurheid en fraicheur van César Franck en de doordringen de verfijning van Debussy. Dat bleek o.a. uit de keuze van de gedichten, ditmaal van Maurice Bouchor. Bij deze componist ont plooit zich de geest in subtiele jge- voelens; velerlei vormen aannemend en zich ontwikkelend tot een brede gloed. Dit is juist wat Irma Kolassi terecht aanvoelt: de pure, smarte lijke en gewelfde muziek, de tekst, die zij klaar en vederlicht vertolkt. „Ci air est plein d'une odeur exquise de lilas" en „Le temps des lilas et la temps des roses ne reviendra plus est passé" geven een expressie van onbeschrijflijke melancholie. Niet zo zeer haar stem, als wel het eigen aardige timbre, het klank-idioom ontroeren en boeien. En dan het meesterschap waarmede zij haar in strument de stem hanteert, en die haar in staat stelt de etherische liedkunst van de hoogst bescheiden componist Chausson te interpreteren, omdat zij haar zingen dienstbaar maakt aan de uitbeelding en behan deling van de tekst. Wanneer zij breed-uit kan zingen, dan is de weel de van haar stem 't grootste, maar met haar wonderlicht mezza voce ontroert zy. Het orkest speelde be scheiden, geacheveerd en welluidend. NA DE RUSTPOZE mochten wij Flipse en zijn orkest beschou wen in een imposante vertolking van Brucknei's 4e Symphonie, de zgn. Romantische, in de Urfassung, ge lijk aan het manuscript. Het was een karakteristieke wedergave van het superieure brede werk, magistraal, nauwgezet en soepel verklankt en opgevoerd tot de stralende Satz aan het einde. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Engelse taal- en letterkunde mej. J. M. Dekhuyzen te Nijmegen; idem voor het candidaats-examen Engelse taal- en letterkunde mej. I. D. David te Leiden; idem voor het candidaats-examen Slavische taal- en letterkunde de heer H. Hamburger te Voorschoten. Als het genoemde kennen en waarderen wij als eigenschappen van Flipse's meesterlijke en ongekunstel de dirigeerkunst, waardoor men de zuiver muzikale waarden van het kunstwerk, de Symphonie, kan ge nieten; tot in bijzonderheden her scheppen wat de componist innerlijk heeft gehoord en bedachtzaam heeft neergeschreven. Bezonken romanti sche gevoelens, rust. Zeldzame gaaf heid, pracht van orchestrale klank. Een interpretatie, die men als een weldaad mag beschouwen, geschon ken door een bezielde temperament volle dirigent en een orkest spelend in topvorm. J. KORTMANN. R. K. Openbare leeszaal en bibliotheek Sleenschuur 17 AANWINSTENLIJST Ontwikkelingslectuur Br. Ambrosius: VGLO: Balstad: Tussen sneeuw en steenkool: v. d. Berg, Thijsse en v. Poelje: Nieuwe steden in ederland?; de Booy: Een zame tropenzeeën; Borrebach: Al les over fotografie; v. Brederode: Spaans voor de vuist weg; Bruins en v. Doorn: Olifanten; Bühler: Psy chologie der puberteitsjaren; Cho rus: Waarheen? De opvoeding van het kleine' kind; Clark: De zeven steden in Nederland?; de Booy: Een- bijsterende krachten; Danielou: Gods gang naar mij; De wereld van de bijbel; v. Doornik: Waar staat dat in de bijbel?: Dreesmann: Met de draad van Arachne dl 12; Een brug tussen validen en invaliden; Eysink: Gezinssociologie; Fehringer: Het nieuwe hondenboek; Frankl: Overspannen?; Frequin: Ik huil niet om Amerika; Govers: Sociometrische verkenning in jeugdgroepen; Guar- dini: Psalmen; Haring: Sociologie van het gezin; Halverhout: Het koel kastboekje; Hermesdorf: De her berg in de Nederlanden; lig en Ba tes Ames: Kinderen in hun doen en laten; Jansen: Drie kleine kleuter tjes; v. d. Linden: Ultramontaans pleidooi: Martens: Smeltlassen; Mechtild van Maagdenburg: Het vloeiende licht der godheid; Het Mysterie van Israël; Oterdahl: Mid- Terpstra: Vijf en Twintig jaar Af- winterspoken; den Oudsten efi sluitdijk; Polling: Leer U zelf Frans; Post: Kerkgeschiedenis van Neder land in de Middeleeuwen 2 dln.; v. Raalte: Sport en opvoeding; Ren contre encounter Begegnung; Schnitzler: Meditatie over de H. Mis; Thorwald: Geteisterd koningschap; Wall: Vaticaan; Wollf: Gandhi en Christus; Zakaria Goneim: De ver dwenen pyramide. Nederlandse romans v. Arkel Zekwaard: Varenbeek trilogie; Claes: Ik was student; Huël Een vruchtboom is Jozef; Renes- Boldingh: En nog zingt de leeuwe rik; Verbraeken: D: duivel in de Caraïben. Vertaalde romans. Ebert: Bandeloze jeugd: Eckerson: Lord Essex; Ekström: Alles heeft zijn vaste tijd; Gennari: De nichten Muller; Kazantzakis: Het stenen hoofdkussen; Kielland: Soms is het leven gevaarlijk; Lindop: De judas- poppen. LEIDERDORP L.D.C. In het kampioenschap van Leiderdorp, deden zich geen ver rassingen voor, alle uitslagen waren volgens de verwachting. Deegenaars blijft de leiding behouden, hy boek te deze week twee overwinningen. Zijn puntenaantal is hierdoor op 24 uit 13 wedstrijden gekomen. Hij moet nog twee wedstrijden spelen nl. tegen H. Verhoogt en A. Bloemen- daal. Hieronder volgen de uitslagen van de gespeelde wedstrijden: L. Matze—S. Tienstra 20; P. v. d. ZwanD. Hassefras 02; C. Verweij J. v. Sandijk 02; C. A. Deege naarsA. Diseraat 20; W. Marijt C. A. Deegenaars 02; A. v. d. Zwan CJ de Koning afgebr. Kandidatenlijst A.R Voor de ko- meflde gemeenteraadsverkiezing zul len de A.R. en de St. Ger. Partij met een gezamenlijke lijst uitkomen. De volgende namen zullen op deze lijst voorkomen: 1. L. C. Snel; 2. L. Los; 3. J. W. Boot; 4. J. H. van der Stoel; 5 H. P. Bos; 6. C. Gordyn.» Z0ETERW0UDE De noorderstorm heeft weer hoog tij gevierd aan de Noord-A en om geving.'Dit is feitelijk niets nieuws; 2 of 3 maal per jaar viert daar het water hoogtij. U denkt waarschijn lijk, waar vindt dat zijn oorzaak in. Als geboren aan de uitloop van de Noord-A kan ik daar wel over mee praten, 39 jaren heb ik moeten vech ten tegen het hoge water met toen veel te lage dijken, nu gelukkig ver beterd. Want onafzienbare vlakten land liggen achter de Noord-A. Hoe zit het daar met het water? Vroeger stonden verschillende molens rond onze omgeving en werd. als het wa ter te hoog ging, de vlag op de peil- toren bij Marwijk Geerpolder gehe sen. Zulks gebeurde praktisch nooit om de heel eenvoudige reden, dat de peiltoren verkeerd stond.'ALs aan de Nooi"d-A het water aan peil kwam, \Vas het bij Marwijk er in elk geval nog 2 duim onder, omdat daar de afstroming van het water was. Toen was het zo. Hoe is het nu? Zeven grote machines stuwen hun water in en om de Noord-A De Oostbroek polder in de Weipoort, Palesstein achter de Noord-A, Grote Polder en Meerpolder achter de Geerpolder, de machine van Marwijk (Geerpolder) in de ommedijk Zwetpolder in de Zuidbuurt en tenslotte nog de Grote Westeinder achter het dorp. Dat geeft allemaal niets met gunstige weers omstandigheden, doch breken de ele menten los, dan wordt het anders. De Wijde A, Paddegat en Brasemer- meer komen in beroering en stuwen hun water met grote kracht onze kant uit. De machines doen de rest en de gevolgen zijn niet te overzien, getuige afgelopen week. Hulde aan de werkers die erger hebben weten to*voorkomen. Wat doet Rijnland? Rijnland met zijn jarenlange erva ring weet wel wat water is. Of alles echter goed bekeken wordt door Rijnland, durf ik sterk te betwijfe len. Het is al enige jaren geleden, dat ik in deze zelfde geest deze za ken besprak met de heer G. v. Leeu wen, die het volkomen met mij eens was en zeide, de aandacht van Rijn land hierop te vestigen met het ver zoek een maalverbod voor alle ma chines tijdens Noord-west of Noor derstorm, zulks komt 2 of 3 maal per jaar voor. Rijnland scheen daar niets in te zien. Echter verhoging van het waterpeil en ophoging van dijken. Die theorie is goed langs de vaarten. Maar de vredige Noord-A? Vergis u niet Die een zomerwandeling langs de Noord-A maakt bij Wed. v. Leeu wen en die omgeving en zijn ogen de kost geeft ziet stukken steen van 50 kilo en zwaarder als lucifershout jes 3 a 4 meter van de wal liggen. Ja, ophoging is natuurlijk nodig, doch gaat de watergolf vreten aan de dijken, dan helpt het een zo min als het ander. ADR. SLINGERLAND Zuidbuurt 7, vroeger Noord-A 5 Zoeterwoude. Traditie hersteld Een klok met een historie is dezer dagen in De Waag te Leiden opgehangen. Het is de „schapen- klok", die voortaan elke vrijdag het begin van de kaasmarkt in luidt, 's winters om half negen en 's zomers om acht uur. Vóór dit sein, mag niet gehandeld worden. Met het plaatsen van deze klok is één van de wensen van de directeur van de markt- en havendienst in Leiden, de heer M. Weima, in vervul ling gegaan, temeer omdat de klonk in deze eerbiedwaardige omgeving goed thuis is. Hij is nl. enige honderden we weten niet hoeveel honderden jaren oud en heeft vroeger gehangen voor de Schapenpoort op de (oude) Beestenmarkt. Later we menen ongeveer in het begin van deze eeuw is de klok naar de kaasmarkt over gebracht. Enige jaren geleden is hij daar gestolen. Twee jeugdige Leidenaars werden door de politie aangehouden en zy bekenden op een bodewagen geklom men te zijn, waarna zij met enkele simpele handelingen de klok konden demonteren. Zy brachten het histo rische voorwerp in een bakfiets naar Amsterdam, waar het voor oud-koper werd verkocht. Een treffende bijzon derheid is. dat de jongens onderweg een bekeuring kregen van de Rijks- Twee huizen verwoest, bewoners dakloos Aan de Baron van Wassenaerlaan te Katwijk aan den Rijn zijn gister avond laat twee woonhuizen door brand verwoest, vermoedelijk door de explosie van de lieteluchtkachel in een der woningen. Twee gezinnen, de families Aan- hane (vader, moeder en twee kinde ren) en Hogendoorn (vader, moeder en vijf kinderen) werden dakloos. De brand ontstond waarschijnlijk in de woning van de heer Hogen doorn, Baron van Wassenaerlaan 42, De farr;'ie Hogendoorn moest voor het vuur vluchten. Het was onmoge lijk om, nadat men de kinderen die op de bovenverdieping sliepen, ge red had, nog langs de trap naar be neden te gaan. Daarom liet men de kinderen uit de goot zakken in de armen van de buren. Ook de heer en mevrouw Hogendoorn sprongen uit het raam. De heer Hogendoorn liep hierbij enkele onbeduidende verwondingen op. Het vuur greep snel om zich heen maar de brand weer onder leiding van de brand meester T. de Jong was spoedig ter plaatse en ook verscheen al spoe dig de brandweer uit Katwijk aan Zee zodat het vuur aangepakt werd met zes stralen op de waterleiding. Hierdoor was men na ruim 20 minu ten de brand vrijwel meester. Het belendende perceel 41, bewoond door de familie Th. Aanhane, werd door het vuur aangetast en werd vrij ern stig beschadigd, terwijl het pand aan de westzijde, no. 43, bewoond door de familie A. Oudshoorn veel water schade opliep. De gezinnen moesten bij andere inwoners in het dorp, de fam. O. in het Missiecollege, worden ondergehracht. De woningen zijn eigendom van de Katwijkse Bouwvereniging. Burge meester en wethouders waren tij dens de brand in raadsvergadering bijeen en konden na de brand pas tegenwoordig zijn, zo ook de direc teur van gemeentewerken. Het na blussen duurde nog tot bijna half twaalf. DIOCESANE K.A.J. De K.A.J. voor de bisdommen Haarlem en Rotterdam (de K.A J. is nog niet gesplitst) is van Amsterdam naar Heemstede verhuisd. Dit geldt ook voor de vrouwelijke K A.J. cn de diocesane stichting voor levens scholen voor jonge arbeiders. Er is een nieuw bestuur geformeerd, be staande uit mej. L. van Groenestein en de tien districtsleiders uit de bei de bisdommen. politie, omdat zij „op de ryweg reden". In Amsterdam is de klok van hand tot hand gegaan en toen de politie hem ontdekte, waren er al zoveel transacties geweest, dat de gemeente Leiden verplicht was de klok terug te kopen. Hierna heeft hij enige jaren in de opslagplaats van gemeentewerken aan het Galgewater gelegen en nu de kaasmarkt in De Waag onder de pannen is, achtte men de tijd geko men de bel weer te laten klingelen. Een oude traditie is hersteld. De moord te Nieuwland Taxichauffeur eist schadevergoeding Verdacht van moord op de weduwe Sien Kodde-Rooze, werd vorig jaar de taxichauffeur L. H. uit Nieuw, en Sint Joosland veroordeeld tot lang. durige gevangenisstraf. Na 'n hechte nis van 313 dagen werd hij op 27 november j.l. vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. Thans heeft de destijds veroordeelde chauffeur een eis tot schadevergoeding inge- dien bij de rechter. De verdedigers van H. hebben hun eis gebaseerd op een rapport en ba lansen over de jaren 1956 en 1957, die door een boekhoudkundig bureau zijn verstrekt. Het juiste bedrag van de vordering willen ze niet bekend makey maar ze geven toe, dat het in de duizenden loopt. De vordering van de chauffeur tegen de staat der Ne derlanden, die bij 't Haagse gerechts hof aanhangig is gemaakt, kan alleen dan door het Hof behandeld worden, als beide partijen zich daarmee ac- coord verklaren. Dat verkort de rechtsgang en vermindert de kosten voor eiser en gedaagde. De eiser moet nu bewijzen, dat de hechtenis van 313 dagen, die hij heeft onder gaan, onrechtmatig is geweest. De wet zegt, dat zulk een bewijs kan worden geleverd door het aan tonen, dat „geen redelijk denkend mens gehandeld zou hebben als de Staat heeft gedaan". Het zal wel niet zo gemakkelijk zijn, te ontkennen dat er rond ce vervolging van H. geen „redelijk denkende mensen" aan het werk zijn geweest. Bovendien is een deel van H.'s hechtenis het gevolg gewest van een rechterlijk vonnis. In het algemeen genomen zal de Staat slecl ts ingaan op een acoord, als door H. voorgesteld, wanneer zij meent dat de eis gegrond is. Een toe wijzing van schadevergoeding op grond van onrechtmatig ondergane hechtenis wordt in ons land slechts zelden gedaan. Dat een beslissing van rechter-commissaris of rechtbank in strijd zou kunnen zijn met „iedere redelijkheid" lijkt ons ook wel een huiveringwekkende gedachte. Voor-en nadelen van nieuwe toeristenkaart De nieuwe toeristenkaart, die van 1 maart a.s. af kan worden aange vraagd en die in plaats van een pas poort gebruikt kan worden, heeft zo wel voor- als nadelen, aldus is in het stadhuis te Amsterdam door mr. P. .1. P. Hoogenboom, chef van de afde ling algemene zaken der gemeente secretarie, medegedeeld. Het eerste voordeel is, dat de prijs vermoedelijk slechts 1.50 zal zijn, terwijl een paspoort f 5.— kost. Bo vendien heeft een toeristenkaart het voordeel, dat men deze bij iedere secretarie kan verkrygen, ook als men niet-ingezetene van de betrok ken gemeente is. Een derde voordeel is, dat men op een toeristenkaart minder lang zal behoeven te wachten, dan op een pas poort. Het grootste nadeel van de kaart is, dat zij slechts vier maanden geldig te (tegen een paspoort 5 jaar) en al leen voor reizen naar België Luxem burg, Frankrijk, West-Duitsland, Oos tenrijk en Zwitserland. Men kan er dus niet mee naar Spanje, Portugal, Italië, Joegoslavië, Scandinavië enz. De uitgifte van bewijzen van Ne derlanderschap vervalt. Ook collec tieve paspoorten zullen niet meer worden uitgereikt. Men kan juist als bij een paspoort op de toeristenkaart kinderen (tot 16 jaar) laten bijschrij ven. Deze kaart kan na 4 maanden niet worden verlengd.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5