3)e£<2icl6eSoti/fcout Djakarta bereiden cn Padang ^USSBn a' zich voor Garuda-vliegtuigen gecharterd Zwaite t'yti in witte wanhaap Bewapening der Algerijnse rebellen beter dan ooit Brits vliegtuig vloog tegen berghelling Dames sweaters Vliegramp in Engeland eiste 35 doden De kroon op Einsteins werk 1 GELUKKIG Aan de Zuidpool Einde van het winterweer Directeur: C M v. HAMERSVEI.D. Hoofdredacteur: L C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENURAUH1 32 VRIJDAG 28 FEBRUARI 1958 49ste JAARGANG No. 14347 Algerijnen zitten goed in hun wapens 'lelefoon; Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826 Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd„ f7.50 p kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advert.; 17 ct p. mjn. Telefoontjes f 1.50 ZIJN ER REEDS TROEPEN NAAR SUMATRA ONDERWEG? Spoedig zullen in Djakarta militaire oefeningen worden gehouden om „de nationale waakzaamheid en de defensieve paraatheid van het garnizoen te verhogen", aldus een woordvoerder van het leger. Hij deed een beroep op de bevolking gedurende de oefeningen, die ge houden zullen worden door regeringstroepen, kalm te blijven. Er zouden ontploffingen zijn, zo zei hij. Een woordvoerder van de Indonesische luchtmacht heeft donderdag ge zegd geen commentaar te kunnen geven op een onbevestigd bericht dat parachutisten waren neergelaten in Midden-Sumatra. Geruchten over troepenverplaatsingen naar Sumatra ontstonden toen de „Garuda Indonesian Airways" had bekendgemaakt, dat verscheidene bin nenlandse vluchten waren geannuleerd, omdat de centrale regering de vliegtuigen had gehuurd. Handgranaat in Djakarta Militairen hebben donderdagavond een cordon gelegd om de Capitol bioscoop en het restaurant in het BEDUCHT VOOR INVASIE Volgens berichten, die in Singapo re zijn ontvangen, gaat de opstande- lingenregering van Midden-Sumatra voort met de voorbereidingen tegen een invasie door Indonesische troe pen. De revolutionaire regering was naar het bergachtige gebied van Bukittingi vertrokken, ofschoon de militairen in Midden-Sumatra zich schenen voor te bereiden op de ver dediging van de haven van Padang. Er zyn geen luchtaanvallen meer geweest, maar de intensieve verken ningsvluchten door de Indonesische luchtmacht du orden volgens deze berichten voort. Rijst en vliegtuigen Volgens de „Singapore Standard" heeft de revolutionaire regering van Midden-Sumatra in Singapore 100.000 ton rijst gekocht. Voorts heeft de revolutionaire re gering bestellingen geplaatst voor grote hoeveelheden geneesmiddelen en verbandmateriaal. Ook zouden de rebellen in Manilla zes vliegtuigen hebben gekocht. De helft van een Russisch geme chaniseerd regiment is donderdag te Fuerstenwalde in Oost-Duitsland in goederenwagons gegaan op weg naar de Sowjet-Unie als de eerste eenhe den van de 41.000 Russische militai ren, die in de komende zes weken uit Oost-Duitsland zullen worden te ruggetrokken. Op het station van Fuerstenwalde, halverwege tussen Oost-B'erlijn en de Oost-Duits-Poolse grens, stonden drie treinladingen uitrusting waar onder achttien t-34 tanks, zestien stuks pantserafweergeschut van 85 millimeter, mortieren en vrachtauto's In het stadje Fuerstenwalde is een aïscheidsplechtigheid gehouden, waarop vertegenwoordigers van de strijdkrachten van de drie grote wes telijke mogendheden aanwezig wa ren. Weer 'n Russische kernexplosie De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft medegedeeld, dat donderdag in de Sowjet-Unie op nieuw een krachtige kernexplosie is teweeggebracht, de tiweede in de megaton klasse in de afgelopen vijf dagen. (Een megaton is het equiva lent van de kracht van een miljoen ton TNT). De Sowjet-Unie is thans bezig met een serie kernwapenproeven. De ont ploffing werd teweeg gebracht ten noorden van de poolcirkel in het zelfde gebied als de grote ontploffing van zondag j.l. Dit is de 28ste Russische kernont ploffing, waarvan de Amerikaanse commissie voor atoomenergie mel ding heeft gemaakt. De VB. zullen in april en mei een nieuwe serie proeven houden in het gebied van Eniwetok in de Stille Oceaan. in de nacht van 89 maart. Wij hebben Christiis als voor beeld. Een goed mens is hij, die probeert Christus na te doen, Gaat U ook mee? Parijs wijt dat aan Tunis Uit de cijfers, welke het Franse legerhoofdkwartier te Algiers gis teravond bekend gemaakt heeft, centrum van Djakarta nadat een j blijkt dat de bewapening van de Al handgranaat was geworpen. De handgranaat werd gegooid omstreeks 21.00 uur, toen in het restaurant tien tallen mensen wachtten op de twee de filmvoorstelling. Ofschoon de vei ligheidspen reeds eruit was getrok ken, ontplofte de granaat niet. ehinegeweren afkomstig te zijn van voorraden Duitse wapens, die door de Russen in 1944'45 zijn buitge maakt en nu in Tsjecho-Slowakije weer voor georuik gereed zijn ge maakt, zo wordt te Parijs verklaard. In regeringskringen gelooft men, dat deze wapens niet alleen via de gerijnse verzetsbeweging zeer is ver- j Tunesische grens Algeriè binnenko- beterd, hetgeen te Parijs aanleiding men, maar ook met kleine schepen geeft tot grote bezorgdheid. Men spreekt van een lawine van wapens, die de opstandelingen langs verschil lende wegen bereiken. Over het al en zelfs met duikboten uit de Alba nese haven Tirana naar de kust wor den gebracht Officieel houdt de Franse regering Dodencijfer 35 Vijf-en-dertig van de 42 inzitten den zijn gisteren omgekomen bij het ongeluk (gister in 't kort gemeld) van een Engels vliegtuig dat op 25 km. afstand van Manchester tegen een besneeuwde berghelling botste. Het vliegtuig, een tweemotorige Bristol Freighter van de charter- maatschappij Silver City, had een gezelschap autohandelaars van het eiland Man met bestemming Man chester aan boord. De ramp voltrok zich bij Bolton slechts vijf minuten voor dat het toestel zou landen. Het zicht was slecht door zware wolken en er woedde een sneeuwstorm. Een gewonde stewardess de enige vrouw aan boord en de tweede piloot waadden door een me ter hoge sneeuw naar een televisie station op de top van de berg, om het eerste nieuws over de ramp be kend te maken. Onmiddellijk wer den helikopters ingeschakeld en kwamen reddingsbrigades in actie. Ambulances, voorafgegaan door bulldozers en sneeuwploegen, baan den zich een weg. De sneeuw lag zo hoog dat geen enkel voertuig dichter dan tot op anderhalve kilometer het wrak kon naderen. De redJers strompelden de rest van de afstand te voet, de kens, baren en geneesmiddelen met zich zeulend. Arbeiders die in een steengroeve op 3 km afstand aan het werk wa ren, klommen langs de berghelling omhoog en hielpen de gewonden op gemeen schijnen mortieren en ma- nog steeds vast aan haar weigering om met de opstandelingen te onder handelen, maar vrijwel alle leden van het kaïbinet zijn er van overtuigd, dat de opstandelingen, die een half jaar geleden feitelijk waren bedwon gen, er nu veel beter voorstaan. Dit wordt geweten aan de steun, die Tunesië hun zou" verlenen. Niemandsland. Er zijn thans plannen opgemaakt om de TunesischAlgerijnse grens af te grendelen door een brede strook baren naar de wachtende auto's brengen. De piloot, de tweede pi loot en de stewardess van het vlieg tuig hebben de ramp overleefd. De autodealers, afkomstig van het Ni„m5ndolar,A ,,n p„»; eiland Man, waren door de direcfie w» van een tractoreniabnek en een ac- cufabriek uitgenodigd voor een reis naar Manchester. met K mouwen. Alle moderne kleuren. 5.25 NATUURLIJK BIJ.... HAARLEMMERSTRAAT 172—174—179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-bonnen voor onze cliënten. dent Bourgui/ba van Tunesië "heeft zich gisteren in een radio-toespraak tegen dit Franse plan gekeerd. Hij noemde het onmenselijk, omdat tien duizenden dakloos zouden worden. Hij vergeleek het met het uitmoor den van de Baltische staten door Moskou en het optreden van Mus solini in Libië. De Tunesische president stelde voor, dat andere leden van de Navo zouden toetreden tot de door Frank rijk bepleitte Frans-Tunesische com missie voor toezicht op de Algerijns Tunesische grens. Prof. Werner Heisenberg, een bekend Duits natuurkundige en winnaar van de Nobelprijs, heeft meegedeeld, dat hij er zeer waar schijnlijk in geslaagd is een nieuwe theorie over het algemene veld te j formuleren, waarnaar wijlen Albert Einstein jarenlang vergeefs gezocht heeft. Als zij juist bevonden wordt, al dus Heisenberg, betekent dit dat al le krachtvelden in de natuur een gemeenschappelijke oorsprong heb ben. De professor heeft zijn nieuwe theorie maandag uiteengezet tijdens een colloquium aan de Universiteit van Göttingen. Hij zei, dat hij en zijn staf, voor het eerst geslaagd zijn in het mathematisch formuleren van wetten die de structuur verkla ren van zelfs de kleinste partikel van de stof en dus de stof zelf. Indien Heisenbergs formule juist is, heeft men thans de oplossing van een der grootste vraagstukken in de wetenschappelijke wereld en is de basis jfelegd voor een nieuwe atoom theorie. De praktische toepassings mogelijkheden in de natuurkunde zijn echter nog niet te overzien. Professor Heisenberg hoopt binnen twee jaar zekerheid te hebben over de juistheid van zijn theorie. Evenals Nederland hebben de Britse eilanden bar te lijden onder de enorme moeilijkheden voor het verkeer, welke deze winter in de vorm van enorme hoeveelheden sneeuw heeft opgeworpen. Deze foto toont een lange rij auto's welke op een ondergesneeuwde weg, de „Woodhead pass" tussen de steden Sheffield en Manchester, temidden van een troosteloos wit land schap is blijven steken. waarnemers te Moskou zijn van me ning, dat het Kroestsjefs bedoeling is te komen tot een algehele verla ging van de prijzen voor voedings- middelen in de Sowjet-Unie. De plannen van Kroestsjef wor- den te Moskou ook beschouwd als een belangrijke stap in het program om de V.S. voorbij te streven wat betreft de produktie van vlees, bo ter en melk. De Oekraine zou per hoofd van de bevolking al evenveel melk produceren als de V. S. ik heb itin Uljjk. dekens! (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Dit is het verwoeste staartstuk van dt bij Bolton neer gestorte .Bristol Freighter" een tweernotorig vliegtuig van de „Silver City Airlines", een onafhankelijke Britse luchtvaartmaatschappij. De machine was gecharterd door een groep autohandelaren en stortte op ongeveer twintig kilometer van Manchester neer, vlak bij een televisiestation. 33 Personen vonden bij. de ramp de do od, negen konden er gewond, doch levend uit de wrak stukken gehaald worden. Landbouwpolitiek van Kroestsjef Het centrale comité van de Rus sische communistische partij heeft het voorstel aanvaard van Kroest sjef om collectieve boerderijen toe te staan een eigen machinepark te hebben, zo meldt Tass. Waarnemers hebben het voorstel van Kroestsjef het begin genoemd van een revolutionaire omwenteling in de Russische landbouw. Het centrale comité acht het raad zaam de tractoren en andere land bouwmachines voortaan recht streeks aan de collectieve boerde rijen te verkopen. Tot nu toe be trokken de collectieve boerderijen de landbouwmachines van speciale tractorcentrales. Deze centrales moeten volgens het centrale comité nu worden verbouwd tot centrales voor herstelwerkzaamheden. De Dr Fuchs is thans nog ongeveer 260 km van zijn einddoel, Scotbasis, verwijderd, waar hij over enkele dagen wordt verwacht. Er zal dan voor het eerst in de geschiedenis een tocht te land dwars door het Zuidpoolgebied zijn voltooid. Dr. Fuchs is fortuinlijker geweest dan de Japanse expeditie, die als mislukt wordt beschouwd. De leden van deze expeditie hebben opdracht gekregen zo snel mogelijk naar To kio terug te keren. In de Japanse pers wordt de mislukking van de expeditie een „nationale schande" genoemd. Een woordvoerder van het ministerie van onderwijs heeft in het parlement evenwel verklaard, dat het fiasco een gevolg is van de slechte weersomstandigheden en niet van een slechte organisatie of een gebrek aan geld. De groep Japanners is vorige week uit haar basis op het eiland Ongul vertrokken, met achterlating van vijftien poolhonden. (Geldig van vrijdagavond tot 1 zaterdagavond. Opgemaakt te j 11.15 uur). ZACHTERE LUCHT Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Aanvankelijk zwak ke tot matige, later matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en west. Langzame stijging van temperatuur. 1 Maart zon op 7.28; onder 18.18; maan op 13.20; onder 4.19. Het weer in Europa In de nacht van donderdag op vrij dag vroor het in het westen van het land licht, in het oosten matig en in de provincie Groningen zelfs streng. Het vliegveld Eelde rapporteerde een minimum waarde van min twaalf graden. In de nanacht kwam van het zuidwesten uit bewolking opzet ten en viel er plaatselijk enige regen of sneeuw. Dit hangt samen met de nadering van een front, dat de voor ste begrenzing vormt van zachtere oceaanlucht. Het front naderde vrij dagochtend de Nederlandse kust. Om acht uur was de temperatuur in Vlis- singen twee graden boven het vries punt, terwijl het in Groningen nog elf graden vroor. Intussen beginnen oceaanstoringen hun invloed steeds verder naar het Europese vasteland uit te breiden. Een volgend front nadert de Britse eilanden. Dit bete kent voor ons land een einde van het winters weer. Een en ander zal met enige regen gepaard gaan en een verdere stijging van de temperatuur. De wind neemt toe uit richtingen tussen zuid en west HELSINKI geh. bew. 13 C. STOCKHOLM licht bew. —15 OSLO zwaar bew. —15 KOPENHAGEN licht bew. 5 ABERDEEN zwaar bew. 4 LONDEN licht bew. 2 AMSTERDAM geh. bew. 0 BRUSSEL geh. bew. 0 LUXEMBURG on. bew. 8 PARUS regen 1 BORDEAUX mist 1 GRENOBLE zwaar bew. 3 NICE licht bew. 4 BERLIJN onbew. 9 FRANKFORT licht bew. 9 MüNOHEN licht bew. 7 ZüRICH onbew. —10 GENèVE licht bew. 4 LOCARNO onbew. 1 WENEN geh. bew. 2 INNSBRUCK geh. bew. 8 ROME regen 5 AJACCIO onbew. 2 MALLORCA geh. bew. 0 ALGIERS geh. bew. 6 Korreltje Iedere hond is een leeuw als hij thuis is.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1