10e Intern. Tulpen Rallye belooft een groot evenement te worden Klassementsproeven en speciale étappes te kust en te keur De snelle ontwikkeling der zwemsport Qe&ta£en PONDERDAG 27 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 A A VAN 26 APR1L-2 MEI VAN ZATERDAG 26 APRIL tot hebben geleerd wat de deelnemers wél vrijdag 2 mei zal er groot feest en niet op prüs hebben gesteld, wat de z'yn in Tulpen-Rallye-land aldus lezen landen, waar in die jaren doorheen ge- we in de folder, die de R.A.C.-West trokken is wél en wat zU niet willen, heeft uitgegeven naar aanleiding van de 10e Internationale Tulpen-Rallye, die in die dagen verreden zal worden. Piet Nortier heeft gisteren in een te Amsterdam gehouden persconferentie een en ander medegedeeld over deze rallye, waarvan hij zeide, dat de R.A.C.- West het zich tot een ere-plicht rekende ervoor te zorgen, dat het de mooiste rallye wordt van de serie. In de afge lopen tien jaar zijn natuurlijk veel er varingen opgedaan, die de organisatoren Aetherklanken TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS. 21.00—23.00 Relais v. d. Vlaamse Televisie: Je smalle hals, kleine koninginTV-spel. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VRO: 10.00 Avonturen met grote mensen, caus. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voor de zie ken. 11.05 Voor de kleuters. 11.20 Plantaardig en mineraal. AVRO: 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 12.55 Bezoek Prinses Beatrix aan de West. 13.00 Nws. 13.15 Meded.* en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Hobo en clavecimbel. 14.30 Voordr. 14.50 Koorconc. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Jeugdconc. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Hammondorgelspel. 17 55 Act. 18.00 Nws. 18.15 P.v.d.A., caus. 18.25 Latijnse klanken. 18.50 De puntjes op de i, caus.. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Musette-ork. VPRO: 19.30 Het platteland nu, gesprek. 19.45 Een na tionale zaak, caus. 19.50 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Boekenweek. 20.15 Levend uit de kracht Gods, caus. 20.30 10 jaar Wereldfederalisten. 20.40 Alt en clavecimbel. VARA: 21.00 Lichte muz. 21.30 De lange weg, do cumentaire. 21.55 Gram. 22.25 Buitenl. overz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM H. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. en S.O.S.-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Lichte muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Waar voor uw geld. 9.35 Omr. ork. en solisten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 De jeugd op eigen wieken, hoorsp. 12.00 Sopr. en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Gram. 14.50 Lichte muz. 15.20 Voordr 15.40 Fagot en pia no. 16.00 Tuinb.praatje. 16.15 Gram. 16.35 Pianorecital. 17.00 Voordracht. 17.20 Vocaal ens. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Harmonie-orkesten. 18.20 Stemmen van Overzee. 18.35 Voor de jeugd. 18.50 Openbaar Kunstbezit, cursus. 19.00 Nws. en weerber. 19.L0 Op de man af, caus. 19.15 Regerings- uitz.: De statistiek antwoordt: Prof. Dr. Ph. J. Idenburg, directeur-gene raal van de statistiek, beantwoordt de vraag: Wat leest 't Nederlandse volk. 10.25 Heet van de matrijs. 19.45 Ra diokrant. 20.05 V.V.D., caus. 21.00 De jeugd op eigen wieken, hoorsp. 21.30 Radiophilharm. ork. en solist. 22.10 Vrouwenkoor en solisten. 22.30 Rep. bezoek prinses Beatrix aan de West. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid. 23.3524.00 Gram. wat En een man als Piet Nortier, die als eecn ander de touwtjes, die het Rallye- evenement moet samenbrengen, in han den heeft, weet daar Inderdaad wel zijn voordeel mee te doen. En hoe dat dit jaar weer zal geschieden, heeft hij gis teren op smeuige wyze verteld, zo maar uit zlfn blote hoofd, want Nortier kent al wat er aan de Rallye vast zit, op zijn duimpje. De laatste jaren heelt het de Rallycs in het algemeen en zeker ook de *Üal- pen-rallye niet mee gezeten. Het vrese lijke ongeluk In Le Mans in 1955 heeft in tal van landen de autoriteiten, de pers en de publieke opinie opgezet tegen alles wat met automobielsport te maken had; in sommige van die landen (zoals Duitsland, Oostenrijk en Italië) werd door het voorschrijven van een maxi mum gemiddelde van 50 km. per uur voor rallyes vrijwel iedere sportieve ondergrond daaraan ontnomen en zulks temeer wanneer zoals vorig jaar bij de Tulpen-rallye haast alle berg achtige gebieden om de een of andere reden bovendien nog verboden werden. In Frankrijk, waar de autoriteiten veel ruimer van opvatting zijn en waar men bovendien de grote waarde van inter nationale rallycs voor de bevordering van het vreemdelingenverkeer inziet werd de oplossing gezocht in. veel stren ger voorschriften en daar had men alle reden voor, omdat het in snel tempo groeiend wegverkeer nu eenmaal van sportieve evenementen last en gevaren kan ondervinden, wanneer organisatoren en deelnemers hun verantwoordelijkhe den niet ten volle voelen en begrijpen. Het was om die reden, dat de organi satoren uit eigen beweging in 1956 de korte maar hevige „Speciale Etappes" (zij het ook met pijn in het hart) schrapten, waardoor het zwaartepunt van de rallye geheel op de klassements proeven kwam te liggen. En aangezien men uit voorzichtigheid bovendien de op de route voorgeschreven gemiddelden laag hield, ging het met de Tulpen- rallye een beetje de tamme kant op, waarbij men in Duitsland naar onbe volkte en sportief waardeloze uithoeken werden verdreven. Er is toen ernstig overwogen of het niet tijd werd, de hele Tulpen-rallye op te doeken, want de heren van de R.A.C.- West willen óf een goede rallye, óf liever helemaal niets en diezelfde me ning is gebleken uit wat de deelnemers over vooral de laatste rallye te ver tellen hadden. Maar ja, het jubileum stond voor de deur en het zou wel erg zuur zijn om met dat feest voor ogen de vlag te moeten strijken. Om die reden is er langer en ernstiger op kaarten gestu deerd dan ooit tevoren, waarbij het doorkruisen van grote steden en al dat soort hinderlijkheden voor het gewone verkeer met zorg werd vermeden, en daarna is een aantal diplomatieke on derhandelingen geopend, vooral met de Franse en Luxemburgse autoriteiten, ar de Nederlandse Tulpen-rallye ge lukkig hoog aangeschreven staat. Het resultaat van een en ander is niet minder dan verbluffend geweest, namelijk de toestemming voor niet min der dan 10 klassementsproeven en ook 10 speciale étappes met een totale leng te van bijna 1000 kilometer, terwijl de gemiddelden daarin heel behoorlijk kon den worden opgevoerd. DE TIENDE TULPEN-RALLYE IN GROTE LIJNEN Aangezien de zgn. „aanlooproutes" tot enig doel hebben, de deelnemers naar het concentratiepunt (ditmaal weer eens de bekende Nürburgring) te brengen, zijn deze zo kort mogelijk gehouden (ge middeld 500 kilometer) en geen van deze routes zal bijzondere moeilijkheden be vatten. De start (vanuit Brussel, Ham burg, Londen, München, Noordwijk aan Zee en Parijs) zal plaatsvinden in de avond van zaterdag 26 april, waarna de eerste deelnemers zondagmorgen 27 april om ca. 5 uur op de Nürburgring zullen aankomen. Daar wacht hen een uur rust, terwijl voor de katholieke deel nemers op de Ring gelegenheid zal zijn voor het vervullen van hun kerkelijke plichten. Om 6 uur 's morgens barst het feest van de gezamenlijke route los en het spreekt vanzelf, dat al heel spoedig de eerste klassementsproef volgt. Gezien het in Duitsland voorgeschreven gemid delde van 50 km. per uur, gaat het meteen pal zuidwaarts en reeds 110 km. na het verlaten van de Nürburgring arriveert de kolonne in het Saargebied. Naar Frankrijk en de Vogezen is het dan maar een stapje en het duurt dan ook niet lang of de speciale étappes en klassementsproeven beginnen elkaar af te wisselen, totdat tegen het einde van de middag Champagnole wordt bereikt, waar het vertrouwde Hotel Ripotot spe ciaal voor de Tulpen-rallye open gaat en de deelnemers zal sterken voor de nacht Dan komt er een nachtelijke klasse mentsproef en maar liefst 270 kilometers speciale étappe. De vroege ochtendrust zal weer in Valence zijn en tegen dat men later in de tweede maal in uur rust krijgt, is er \^j>aarbructen\x irrebourg MÜNCHEN ZWITSERLAND StjClatfte i*' :<v O Startplaatsen Aanlooproufe's Gezamenlijke route Aanlooproute's ca 525 Km Gezamenlijke route wan Nürburgring naar Noordwijk aan Zee ca. 2850 Km. dusdanig door Auvergnfe, de Alpen en de Jura gekronkeld, dat sommigen zich zullen afvragen of er in Frankrijk ook nog rechte wegen zouden bestaan. Op de tocht naar Luxemburg worden de Vogezen nogmaals grondig doorkruist en slechts op de laatste kilometers naar Luxemburg en tijdens de rust in Luxem burg kan de familie even op verhaal komen. Vervolgens wordt Luxemburg weer doorkruist (en hoe!, meer dan 100 km. speciale étappe met zeker méér dan de vroegere 1000 bochten), terwijl in dat land voor het eerst ook een klassements proef zal plaatsvinden. En om de span ning er dan maar tot het laatst in te houden, wacht ook in België nog een klassementsproef. In de buurt van Luik komt men weer in de bewoonde wereld en als steeds zal Philips de gtiegenheid bieden om uiterlijk en innerlüK wat cp Neem iedere dag de kleine doais KRUSCHEN en drijl zo die Rheumatische Pijnen nit Uw ledematen. 't Is alsof U een wonder beleeft, als U al betrekkelijk gauw de gunstige invloed van de aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten op Uw bloedzuiverende organen on dervindt Naarmate het bloed wordt vrijgemaakt van die pijnverwek kende onreinheden, leeft ge weer he lemaal op en voelt ge U allengs weer de oude, fit van lijf en leden en vrij van pijn. Advertentie te knappen, alvorens de laatsie kilo meters van de in totaal rond 2850 km. gezamenlijke route op weg naar de finish in Noordwijk aan Zee zullen wor den afgelegd. Op dinsdag 29 april kun nen de eersten daar tegen 2 uur 's mid dags verwacht worden. Wat i verder gaat gebeuren Hoewel de laatste deelnemers dins dagavond tegen 6 uur in Noordwijk ver wacht worden, zal het toch de volgende morgen om 8 uur weer reveille gebla zen zyn, want dan gaat het gezelschap op weg naar Zandvoort, waar op het Circuit de bekende en spannende Tul- pen-rallye-races deelnemers en bezoe kers vele aangename uren zullen be zorgen. Er worden veel toeschouwers ver wacht, want het is die dag Koninginne dag en als het oranje-zonnetje wil schij nen, dan belooft het weer een fraai slotfeest te worden. De donderdag zal een welverdiende rustdag zijn, al zal het voor de reken kamer en de technische keuring ook die dag nog hard werken worden. In verband met de nationale rouwdag op zaterdag kan op die dag de prijs uitreiking niets plaatsvinden en dat zal dus op de gebruikelijke tijd en plaats op vrijdag gebeuren, gevolgd door het bal en hel slotfeest. Dat bij die prijsuitreiking nog meer en mooiere prijzen dan ooit naar de winnaars zullen gaan, behoeft wel geen betoog, alsook, dat de met het organi seren van het feest belaste commissie samen met de heer Tappenbeck van Huis ter Duin nu reeds volop aan het plannen maken is om er iets heel bij zonders van te maken. Sportbrief uit Australië Men verwondert zich over eigen prestaties (Van onze correspondent in Australië) In nog geen 2 maanden tijds, verbeter den Australische zwemmers 21 maal een wereldrecord; negen van de 28 dames- wereldrecords zijn in het bezit van Aus tralische zwemsters. Er voltrekt momen teel zich iets merkwaardigs in de zwem- wereld van Australië en om eerlijk te zijn, de Australiërs zelf zijn mogelijk daarover het meest verwonderd... Toen ik indertijd mij kwam melden bij de officials van de Olympische Spe len in Melbourne, werd mij de vraag gesteld wat ik er eigenlijk kwam doen nu de Nederlandse ploegen niet kwamen opdagen. Het meest teleurgesteld was men toen wel door het niet deelnemen van onze zwemploeg; men verlangde er kennelijk naar om krachten te meten. Niet in de eerste plaats met de deelnemende groe pen van andere landen, doch zeer spe ciaal die van Nederland. Men wilde zo graag weten wat deze waard zouden zijn in de strijd tegen de Australische zwem sters en zwemmers. Meer nog dan in enige andere tak der sport, zag men onze landgenoten graag in het zwembad. Men weet het, dat alles viel in het water, doch het verlangen tot het meten der krachten is blijven bestaan; van daar ook dat nu onze meisjes naar Aus tralië zijn geweest. Het is bekend met welk resultaat. En nu dan de nieuwe verrassingen waar bijzonder de 15-jarige Jon Kon- rads voor zorgde; in 17 min. 28.7 sec. de 1650 yards vrije slag, waardoor zelfs Amerika uit de baan werd gedrongen. Acht wereldrecords heeft deze knaap nu in het bezit; Ilsa Konrads heeft er vier. Hoe komt Australië in zo korte tjjd aan dergelijke zwemprestaties en wat zijn de verwachtingen voor de toe komst? Waarmee te rekenen valt Er mag worden gerekend, dat in de toekomst Australië op de zwemsport een niet onbelangrijke rol zal gaan spelen. Men bedenke, dat Australië nog een zeer jong land is en wat sport betreft, zich naar vele zijden heeft ontwikkeld, het laatst wel in die der zwemsport. De reden hiervan is, dat eigenlijk in dit land het water ontbreekt tot beoefenen van deze sport. Het behoeft geen be toog dat de zee daarvoor vrijwel kan worden uitgeschakeld en zeker die langs de Australische kust, waar de hongerige muilen van haaien buiten de beveili- gingszone steeds wijd zijn opengesperd. Ook in de riviermonden is zwemmen om die reden uitgesloten Deze rivieren vinden bijna alle haar oorsprong in de bergen met als gevolg, dat er sterke stroom aanwezig is, die het zwemmen eigenlijk onmogelijk maakt. In de droge tijd zijn die rivieren bijna uitgedroogd, doch bij enige regenval stort het water zich omlaag. Dit alles is dus oorzaak, dat men voor het beoefenen der zwemsport eigenlijk uitsluitend is aangewezen op de zwem baden, die in de laatste jaren pas ge bouwd zijn. Men vindt in Melbourne en Sydney nog wel oude zweminrichtingen die in de rivieren zijn ingericht, doch deze zijn weinig aantrekkelijk. De laatste jaren zijn in de grote en grotere steden „Olym pic pools" gebouwd, die tot de modern- iste gerekend mogen worden en ook veel meer bezoekers trekken. Het Australische klimaat maakt het mogelijk, dat ongeveer driekwart van het jaar in de openlucht kan worden gezwommen en daardoor kon men er vanaf zien overdekte inrichtingen te bouwen. Eigenlijk is eerst sinds de Olympische Spelen in Australië het verlangen en het streven naar betere prestaties op zwemgebied, naar boven gekomen. Het team Sandra Morgan Faith Leech Dawn Fraser Lorraine Crapp, dat toen op de 4 x 100 m. vrije slag het wereldrecord vestigde, deed de Austra lische zwemsters en zwemmers realise ren, dat ook in deze tak van sport iets te doen viel en sindsdien vindt men hier en daar de enthousiasten als Jon Konrads er één is, die zich in het water net zo goed thuis voelen als een Louis Hoad op het tennisveld of Nevill Shel- wood op de rug van het paard. In het Olympische zwembad te Mel bourne, waar iedere dag 5500 toeschou wers bijeen waren, wonnen de Austra liërs vijf van de zeven wedstrijden voor heren en drie van de zes voor dames. Eerlijk gezegd, men verwonderde en .verwondert zich nog steeds over eigen prestaties. Men gaf er onze Nederlandse zwemsters en zwemsters alle eer en be tekenis; niet voor niets verlangde men naar hun komst. Laat ik niet zeggen óf en in hoeverre zy hebben teleurgesteld; er gelden zo veel moeilijke factoren voor hen. Doch ik weet. dat de Australiërs het zullen waarderen indien hun zwemkampioenen de kans ontvangen opnieuw, en nu in Nederland, de krachten te meten en eigen prestaties te toetsen. De Australiërs minnen de sport om de sport, waarbij misschien het paarden rennen even terzijde mag worden ge laten Men kan er in Nederland van ver zekerd zijn, dat straks in het Vlaar- dingse bad in goede geest gekampt zal worden, omdat Australië wat de zwem sport betreft naar Nederland opziet en haar betekenis kent. Dat evenwel ook dón en in de ver dere toekomst met de Australische zwemsters en zwemmers rekening moet worden gehouden, hebben de jongste prestaties wel bewezen! Onze landgenote Lenie de Nijs die zich in Zuid-Afrika bevindt, werd met een verschil van 0.6 sec. door de Britse Judy Grinham verslagen in de finale op de 100 -yards rugslag tijdens de Zuidafri- kaanse zwemkampioenschappen die in East Londen (Kaapprovincie) worden gehouden. De tijd van Judy Grinham was 1 min. 7.6 sec. Lenie de Nijs had er 1.08,2 voor nodig. Natalie Steward van Rhodesia bezette de derde plaats in 1 min. 08.8 sec. BRIDGE BRIDGECLUB „O. O." De uitslag van de viertallenwedstrijd van gisteravond was als volgt: Team Jeuster wint van team Barendse met 43 m.p.; team Dieben van team Bik met 41 m.p.; team Bernsen van team Van Leeuwen met 45 m.p.; team Dolfijn van team Lamboo met 45 m.p. AJAX UITGESCHAKELD DOOR VASAS 40 Nederlaag in Boedapest Op het modderige, uiterst zwaar be speelbare terrein van het imposante Nep-stadion te Boedapest vervloog gis termiddag een illusie; de illusie van Ajax op een plaats onder de vier top clubteams van Europa. De Nederlandse kampioen werd namelijk voor ruim 70.000 toeschouwers door Vasas met een forse score <40> uitgeschakeld voor verdere deelneming aan het tournooi om de Europese voetbalbekcr. De Amsterdammers hebben in dit duel met de technisch en taktisch bekwamere tegenstander, die zij drie weken geleden door opportunisme en een opmerkelijke wilskracht een verrassend gelijk spel (22) afdwongen, geen kansen op de zege gehad. Slechts vijf minuten bleef de illusie behouden, daarna echter for ceerde Vasas 'n duidelijk overwicht, dat in korte tijd door fortuinlijke treffers tot een 20 stand leidde. Het was toen duidelijk geworden: zelfs voor een typi sche „cup-fighter" was succes niet meer te bereiken. Ajax was volkomen gede primeerd. werd door het superieure spel der Hongaren op de eigen helft terug, gedrongen en tenslotte geheel over speeld. De eerste speelhelft werd afgesloten met een 40 stand het werd de eind- score, want Vasas speelde na de rust in een aanmerkelijk lager tempo de Hongaren werden daarvoor zelfs door de eigen toeschouwers uitgefloten en Ajax was inmiddels door de tevergeefse „afweerslag" te vermoeid geworden om werkelijk dreigende situaties voor doel man Kovalik te forceren. SPCL. ENSCHEDEVALENCIA 3—3 De vriendschappelijke wedstrijd tussen Sportclub Enschede en de Spaanse voet balploeg, Valencia, waarin Wilkes als gastspeler meespeelde, is gisteravond in het Diekman-Stadion te Enschede in een gelijkspel (33) geëindigd. BU de rust was de stand 31 in het vcordeel van de Spanjaarden. De doelpuntenmakers waren voor rust linksbuiten Ricardo, rechtsbinnen Walter en rechtsbuiten Machade voor Valencia en middenvoor Seemann voor Sportclub Enschede. Na de rust scoorde Lenstra uit een strafschop en linksbuiten Van der Wel zorgde voor het derde Nederlandse doelpunt. De wedstrijd werd door 15.000 toeschouwers bijgewoond. VELDSPORTEN ZONDAG WEER IN HET GEDRANG Het ziet er wel naar uit, dat de veld- sporten voor a.s. zondag weer danig in de knel komen. Het is zeer de vraag, of de nieuwe sneeuwlaag van de afge lopen nacht zondag weg is. Indien het wél het geval is, zijn de velden als pap. Intussen is over een eventueel uitstel len van het voetbalprogramma nog geen beslissing genomen. De K.N.V.B. acht het niet geheel uitgesloten, dat de wed strijden zullen doorgaan. Morgen zal waarschijnlijk een definitieve beslissing worden genomen. Het bureau van de K.N.V.B. heeft evenwel bereids bekendgemaakt, dat de pool voor zondag 2 maart gewoon „draait". De formulieren zijn uitgestuurd en slechts wanneer het hele programma opgeschoven zou worden, wordt ook de pool een weekje uitgesteld. Voor deze pool is een dubbele prijzenpot beschik baar, want vorige week is niets uitge keerd, omdat er te weinig wedstrijden gespeeld werden. Geen korfbalpool De poolcommissie van de K.N.KB. heeft besloten om de pool voor zondag 2 maart geen doorgang te laten vinden. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN In de strijd om het kampioenschap van Leiden voor de le en 2e klasse zijn de volgende resultaten verkregen. Eerste klasse: W. F. Schuss was vrij. W. DonkerW. G. Demmendal 10. R D. Westra—mr. ir. J. Westra 10, Jerrij Beij—M. D. Etmans 0—1. Stand na de 5e ronde: 1. en 2. R. D Westra en Jerrij Beij 3 pnt. uit 4; 3. en 4. W. F. Schuss en W. Donker 2 pnt. uit 4; 5. en 6. mr. ir. J. Westra en M. D. Etmans l'/t pnt. uit 4; 7. W. G. Demmendal 1 pnt. uit 3. De strijd in deze klasse gaat voor namelijk tussen Jerrij Beij en R. D. Westra. Jerrij Beij moet nog spelen te gen mr. ir. J. Westra en W. G. Dem mendal. terwijl R, D. Westra het iets gemakkelijker heeft tegen W. G. Dem mendal en W. F. Schuss. Tweede klasse: J. Buis—J. J. Piket 01, J. J. Braggaar—C. C. Berg 01. E. J. KerkhovenM. G. Scgaar 01. Stand na de 4e ronde: 1. M. G. Sc gaar 3 pnt. uit 3 plus 1 afgebroken partij: 2. J. J. Piket 3 pnt. uit 4; 3. J. Braggaar l'/t pnt. uit 3 plus 1 afgebr. partij; 4. E. J. Kerkhoven 1'/» pnt uit 4; 5. en 6 C. C, Berg en J. Buis 1 pnt. uit vier. M. G. Segaar staat momenteel no. 1 met nog een te spelen partij plus 1 af gebroken partij, terwijl J. J. Piket slechts één wedstrijd heeft te spelen te gen zijn grootste concurrent M. G. Sc gaar. goed Uit het Amerikaans vertaald door H. de Graaff 50) Het was niet mogelijk verder in te gaan op Sherry's mededeling want er arriveerde een vrolijk troepje van zes mensen. Roger liet zich ge laten voorstellen en kwam tot de ontdekking dat niemand hem als een soort kalf met twee koppen be schouwde. Maar Sherry was daar mee niet tevreden. „Roger is assistent-inkoper" kon digde zij vastberaden aan. Ze zei het op een toon alsof hij de maha- radja van Jodpur was. „Nou en?" zei een dikke jonge man, met een joviaal knipoogje naar Roger. „Wat is een assistent-inko per?" „Een kruising tussen een deurmat en een loopjongen" zei Roger. Er volgden een paar prettige luid ruchtige uren. Vier van de jongelui lieten zich overhalen om te blijven dineren. Ze zagen een televisie-uit zending van een bokswedstrijd, speelden verscheidene gezelschaps spelletjes en om een uur of elf na men de gasten afscheid. „Laten we nog even langs de ri vier wandelen voor we slapen gaan" stelde Sherry aan Roger voor. Ze staken het grasveld over en daal den af naar de rotsig/2 oever. Sher ry ging op een plekje zand zitten en sloeg haar armen om haar knieën „Te weinig maan" klaagde zy. De maan was maar een heel dun schijfje. Ze keken naar de lichten van de boten, die in de verte stil voorbij schoven. Maar er was te weinig maan om hem in stemming te brengen. Roger voelde zich een beetje verlegen naast Sherry en de conversatie vlotte niet erg. Het was geen uitgezocht ogenblik dacht Sher ry spijtig. „Kijk", zei ze, „een grote hond." Een groot, harig beest van twij felachtige afkomst kwam waggelend langs de oever omlaag en rende kwispelstaartend naar hen toe. Een kleine jongen liep er achteraan. „Wat zullen we nu hebben?' vroeg Roger. Sherry wist het ook niet. Ze konden alleen maar afwachten. „Hallo, juffrouw Sherry!" riep de kleine jongen. „O, ben jij het, Billy, wat kom jij hier doen?" „Ik heb een briefje voor u" zei Billy. „Die man gaf me een kwar tje." „Welke man?" vroeg Roger, ter wijl Sherry het briefje aanpakte. „Ik heb hem nooit eerder gezien zei Billy, „een vreemde. Hij gaf me een kwartje en zei, dat ik dit brief je moest afgeven.' Sherry vouwde het papier open en boog er zich overheen. Er was te onderscheiden. Ze las het briefje net genoeg licht om de drukletters en gaf het toen aan Roger. „Ga morgen niet naar Frazer" stond er. „Je zult er niet komen." Dat was alles. Een bevel en een waarschuwing. Meer niet." HOOFDSTUK XX „Ik houd het vooi bluf" zei Sher ry de volgende morgen. „Mensen die kleine jongens met briefjes sturen, proberen je alleen maar bang te maken. Dom van ze. Maar ze zit ten zeif in hun rats over Maggie Frazer. Reden te meer, Roger, 'om te proberen alles te weten te ko men." „Wat denkt u er van? mevrouw Madigan?" vroeg Roger. „Ik schik mij naturlijk altijd naar mijn man" zei mevrouw Madigan, „maar „Als het haar uitkomt" merkte mijnheer Madigan op. maar", vervolgde ze onver stoorbaar" als ik ergens naar toe wil, dan laat ik me door geen mens tegenhouden, al meest ik tien mi trailleurs onder mijn rokken mee nemen „M'n man uitgezonderd, laat ik me door niemand de wet voor schrijven. Wat niet wegneemt, dat ik geen bezwaar heb tegen redelijke voorzorgen." „Noem eens een voorbeeld" zei haar man. Mevrouw negeerde hem. „On beschaamdheid kan ik niet uitstaan zei ze, en dit is onbeschaamdheid. Hoe durven ze." „Daarmee is de zaak beslist' zei mijnheer Madigan. „Als mama zoiets zegt, dan werpt ze haar verzenen tegen de prikkels." „Vanzelfsprekend" zei mevrouw Madigan, „we gaan dus naar Mag gie Frazer. Maar in optocht. Met z'n allen: de chauffeur en de tuinman inbegrepen." „Alleen hebben we geen mitrail leurs", merkte mijnheer op. „Ons aantal is onze kracht" zei mevrouw Madigan. „Met drit wa gens en rijden als bezetenen. Ik ken alle verkeersagenten. Ze zullen ons niets doen." Zo gezegd, zo gedaan. De over tocht verliep voorspoedig. In het huis, dat de familie Madi gan bewoonde, haa Roger zich op zijn gemak gevoeld. Maggie Frazers huis had meer weg van een depar tementsgebouw of een station. Het boezemde Roger een heilige vrees in. Je kon je onmogelijk voorstellen dal je in zo'n huis kon wonen, op je gemak een boek lezen of een kopje koffie drinken. Het zwembad was een geval in Romeinse stijl. Alleen de Nubische slaven ontbraken Ro ger kroop dadelijk in zijn schulp. Ze kwamen met een hele kara vaan bij Maggie Frazer. aan en par keerden de wagens voor het mon sterachtige gebouw. Zij schreden door een marmeren hal met Dori sche zuilen. Een paar bronzen deu ren gingen voor hen open en een oorverdovend tumult kwam hen te gemoet. Als Roger gevreesd had, hier een kille vormelijkheid en bui gende lakeien te vinden, dan was de werkelijkheid wel heel anders. Het leek erg veel op een oproer. Er waren mensen in badpak, in ten- niskleren, in halflange broeken en in rijcostuum. Het krioelde allemaal rond het zwembad en het was een geschreeuw van belang. Opgewon den groepjes speelden tennis en cro quet. Andere stonnen aan de kegel baan. Er stonden kaarttafeltjes. Te midden van het bonte gewoel be woog Maggie Fraz zich, rijzig en bruin als een oot, g '.leed in bad pak, waarover een soort Chinese mantel was geworpen. Ze wuifde tegen Sherry en riep haar ietes toe, maar vergat haar aanwezigheid onmiddellijk weer, totdat Sherry de verblufte Roger meetrok om hem haar voor te stel len Ze gaf hem haar linkerhand zonder hem aan te kijken, want ze had haar rechterhand nodig om ge baren te maken in de richting van de croquetspelers en ze riep iets over een weddenschap, waarvan ze het bedrag wilde verdubbelen. Toen keerde ze zich om en staarde Roger aan, alsof hij nog helemaal niet aan haar was voorgesteld „Wie ben jij?" vroeg ze. „O, ben je met Sherry? Dat is wel een heel bijzondere eer. We vieren feest. Ik vier altijd feest als ik voor de rechtbank gesleept word." „Iedere Zondag" lichtte Sherry toe. „Waar is Mayme Passerini?" „Hoe moet ik dat in vredesnaam weten?" Ze verhief haar stem en schreeuwde: „Mayme! Mayme Pas serini!" Geen mens lette op haar. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5