KAB-kader van het gewest Leiden besprak het structuurplan Goed bezochte bijeenkomst Leidse filatelisten Bloemencorso op 26 april Raad van Oegstgeest werkte zich vlot door de agenda heen De Paus geestelijk vermoeid Vermakelijkheidsbelasting voor begrafenissen De belegerde boerderij Bed opmaken is zwaar werk Markt berichten Noordwijk DONDERDAG 27 FEBRUARI 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 3 Het gewest Leiden van de KAB lieeft gisteravond in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen in een bijeen komst het Structuurplan van de Leid- se agglomeratie besproken. Ondanks de geringe opkomst (die te vergeven is indien men het weer in aanmer king neemt) werd er vruchtbaar, op bouwend, belangwekkend gedebat teerd. De voorzitter, de heer J. v. d. Ploeg wees in zijn inleiding op het belang van de KAB bij dit structuur plan. Het gaat ook over ónze toekomst ónze industrie, onze woningen, het is dus goed. dat wij als KAB een stand punt bepalen voor wij midden in de realisering van de plannen zitten De heer v. d. Ploeg herinnerde sr aan, dat in de raden prettige en min der prettige woorden over dit plan gesproken zijn. Persoonlijk is hij van mening, dat het Economisch Techno logisch Instituut eerst de cijfers die Leiden over de uitbreidng van de ag glomeratie geeft (tot 250 000 en 300.000 inwoners) moet onderzoeken, vóór men het Leidse plan op zijn Tuinen en plantsoenen in Zuid.Engeland Lezing voor Tuinbouw en Plantkunde", Leiden In de bovenzaal van restaurant ,,Zomerzorg" kwamen gisteravond bestuur en leden van de Kon. Ned. My voor Tuinbouw- en Plantkunde bijeen voor een prettige en leerzame avond. De voorzitter, de heer J. Jonker, verwelkomde bestuur en leden en liet daarna de eerste agendapunten op de hem sympathieke, doch vlotte wijze onder de hamer doorgaan. De bestuursverkiezing vereiste van zelfsprekend wel enige tijd. De heer J. H. Smit werd met algemene stem men herkozen. Nieuwe bestuursleden werden de heren W. Oudshoorn en A. Wetselaar, in de plaats van de he ren C. van Egmond en M. J. Esse- veld. Vooral de verkiezing van de heer Wetselaar had nog al enige voe ten in de (plantkundige) aarde, daar na driemaal stemmen het lot tenslotte moest beslissen tussen hem en de heer W. Barnard. Bij de rondvraag gaf de voorzitter het treurige bericht van het overlij den van de oud-leraar de heer D. A. de Rooy, die dinsdag ten grave was gedragen. Spreker herdacht het vele en goede werk dat deze sympathieke vak-technicus in meer dan twintig jaar leraarschap, in de fruit- en groen teteelt heeft verricht. Tuinen in Engeland Na de pauze, waarin de ingezonden prachtige potten narcissen en crocus- sen door een jury werden beoordeeld en door de overige leden meet veel interesse bekeken en besproken, ver raste de heer J. Vermande de aan wezigen met een zeer leerzame, maar ook zeer vlotte causerie over bloem- beplanting en borderaanleg van oude landgoederen en gemeenteplantsoe nen in Zuid-Engeland, welke hij ten overvloede nog verduidelijkte met prachtige kleuren-dia's. Het meest in. teressante hierbij was, dat spreker zeer duidelijk het verschil liet zien tussen de Engelse en de Nederland se gewoonten op dit gebied. Terwijl Nederlanders gaarne de bloemen en de beplanting als één ge heel zien, beziet de Engelsman in het algemeen de bloemen en de beplan ting afzonderlijk. Hollanders maken een bloembeplanting, die aan de ruimtelijkheid van 't geheel geen af breuk doet, terwijl de Engelsen daar entegen hun perken .overal rond strooien. zodat de ruimtewerking wordt gebroken. Bij landgoederen werken onze wes- terburen gaarne gedeeltelijk in de oude renaissancestijl, gedeeltelijk in de cottage"-stijl. d.w.z. een besloten ruimte met veel bloembeplanting en borders. Het dankbare applaus bewees dat deze causerie een goed onthaal had bij de aanwezigen. De heer Jonker bevestigde dit nog eens nadrukkelijk in zijn dankwoord aan de heer Ver mande. Berichten opgenomen na tips van lezers aan onze redactie, worden gel delijk beloond. waarde kan toetsen. Papier is gedul dig. Een andere overtuiging van de heer Van der Ploeg is, dat men zeer voorzichtig moet zijn met het opof feren van cultuurgrond. Als men de industrialisatie van Zoeterwoude vol gens de plannen van Leiden wil doorzetten heeft men met één slag het agrarisch karakter van Zoeter woude, dat van geslacht tot geslacht is opgebouwd, vernietigd. Er ontstond een interessant debat tussen de Lei- denaar: de vice-voorzitter de heer Karei de Bree en de Zoeterwoudenaar de heer Van der Ploeg over de vraag hoe ver de bakens in de toekomst ver plaatst moeten worden. De heer De Bree wees op de dringende noodzaak van industrialisatie, maar ook van recreatie in een groeiende agglome raten Hij wees er bovendien op, dat men begrip moet hebben voor de functie van Leiden als centrum-ge meente. Er zijn immers vele openba re instellingen, gebouwen in Leiden, die ten dienste staan van de gehele streek. Leiden moet zeer veel grond af staan aan de uitbreiding van de uni versiteit, de stad moet daarvoor toch compensatie hebben. Van schouw burg, veemarkt, openbare bibliotheek maken ook de bewoners van de buurtgemeenten gebruik. De heer v. d. Poel zei in tweede instantie, dat bijv. door verschillende randgemeenten voor „Toonkunst" in Leiden subsidie wordt betaald. Het debat werd hierna ook over de andere belangstellenden uitgebreid De districtbestuurder de heer J. van Jaarsveld gaf nog een interessant overzicht van de groei van het streek- plan-Westland, waarin ook de KAB zeggenschap heeft. De bond is in de commissie, die op de vorming van het plan invloed uitoefent, vertegen woordigd. De vergadering van de Leidse fi latelisten, gisteravond in „De Kleine Burcht" te Leiden gehouden, had on danks de slechte weersgesteldheid niet over gebrek aan belangstelling te klagen. De voorzitter, de heer D. J. Meiboom, stak zijn voldoening daarover niet onder stoelen of ban ken. Voorts deelde hy mede, dat de secretaris, de heer G. M. Minnema, nog steeds aan zijn ziekbed gekluis terd is. Namens alle aanwezigen hoopte hij op een spoedig herstel. Na de notulen werd het jaarverslag van de secretaris door de voorz. gele zen waaruit wij aanstippen, dat net jaar 1957 alle reden tot tevredenheid geeft. Het ledental is opgelopen tot ruim 250. Door de voorz. werd deze mededeling aangegrepen om de le den op te wekken te zorgen dat in 1958 het getal 300 bereikt moge wor den. Het financieel verslag gaf even eens een gunstig beeld. De ontvang sten en uitgaven bedroegen 3593,28, terwijl het saldo over het afgelopen jaar f 319.60 aangaf. Het verslag van de kascommissie was vol lof over de penningmeester en diens beheer. Hierna werden een drietal leden geballoteerd, terwijl wederom een zestal op de ballotagelijst konden worden geplaatst. Bij de mededelin gen en ingekomen stukken werd al lereerst het filatelistisch nieuws on der de loupe genomen. Van het bondsbestuur was een schrijven gekomen waarin werd me degedeeld, dat de bondsvergadering en filatelistendagen op 11, 12 en 13 april a.s, te Amsterdam worden ge houden. Deze dagen zijn mede jubi- leumdagen van de bond, waarop wij in een volgend verslag nader hopen terug te komen. De voorz, vroeg de vergadering of de Leidde vereniging daar met 2 of 4 afgevaardigden aanwezig zal zijn. Besloten werd vier personen af te vaardigen, twee uit het bestuur en twee uit de leden. Bij de rondvraag gaf de voorz. een aansporing tot een bezoek aan de ruilbeurs op 14 maart a.s. De veiling welke hierna volgde had een vlot verloop en nadaUde voorz. had me degedeeld dat de volgende vergade ring is vastgesteld op woensdag 26 maart a.s. volgde sluiting van de bij eenkomst. AFSCHEID „RIJNLAND" VAN IR P. DE GRUTTER Op woensdag 5 maart a.s. zal in een verenigde vergadering van Rijnland om 12 uur afscheid worden genomen van ir P. de Gruyter. die de funktie van ingenieur van Rijnland thans neerlegt. Later in de namiddag vindt een afscheidsreceptie plaats, even eens in het Gemeenlandshuis te Lei den. De tipgevers dingen bovendien mee in onze niéuws-marathon, waar- voor elke maand (de komende drie steld. De H. His .maanden) een prijs van 25, van 10 en van 5 gulden beschikbaar wordt gesteld. MISLUKTE INBRAAK In de nacht van woensdag op don derdag is in de Titus Brandsma-Ulo te Leiden ingebroken. De daders verschaften zich toegang tot het gebouw waarschijnlijk door een raam aan de straatkant. Door eerst het slot te forceren konden zij in het kamertje van de directeur ko men. Op een kleinigheid na vonden zij hier niets naar hun gading, zodat zij vervolgens in enige klassen de bureauladen hebben geforceerd. Ze vonden er niets van waarde, behou dens enige proefwerkblaadjes! C. ST. en M. B. te Leiden. LEIDERDORP H. Mis in school Engelendael Voor het eerst sinds de reformatie is gistermorgen te Leiderdorp in het openbaar een H. Mis opgedragen. Het slechte weer en de toestand van de wegen en verbindingen noopten hiertoe. Om kwart voor acht kwamen de schooljeugd en verschillende ouders bijeen in de gang van de Engelen- daelschool aan de Ericalaan, waar een zeer eenvoudig altaar was opge- werd opgedragen Voorlopig is het bloemencorso in de Bollenstreek vastgesteld op 26 april. Minstens 35 praalwagens van 60 onderling samenwerkende deelnemers zullen in deze stoet, die telkenjare in pracht en praal groeit, meerijden. Reeds is een aantal wagens in struktuur gereed om het bloemenkleed te kunnen dragen. Opnieuw zal minder de nadruk op reklame, doch meer op gezamenlijke propaganda liggen, veelal onder een motto. „Lenteparade 1958" zal s morgens van Sassenheim via Lisse en Hillegom naar Bennebroek rijden en van daar na een rustpoos langs dezelfde route terug. Iedere tocht vergt bijna 3 uur rijden. Op de dag voor het corso zal het publiek in de gelegenheid zijn de op bouw van de praalwagens te Lisse in de H.B.G.-veiling te bekijken. Gisteravond kwam de voltallige Raad der gemeente Oegstgeest in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester H. L. du Boeuff. B. en w delen mede, dat op grond van het bepaalde in het raadsbesluit van 5 febr. tot het aangaan van een geldlening met de N.V. Bank v. Ne- Samenwerking. Hierna kwam in behandeling de vragen van mr. Slingenberg en het antwoord van b. en w., dat wij reeds de vorige week in ons blad vermeld den. Mr. Slingenberg dankte b. en w. voor hnn afdoend antwoord, waaruit derl. Gemeenten inzake voorkeurbe- j b^jkt, dat de gemeente tot samen- dragen, Rentespaarbrieflening 1957,1 m naburige gemeenten be de krachtens deze lening op te nemen bedragen moeten worden geconsta teerd, bij besluiten van b. en w., die binnen 3 dagen aan de raad en Ged. St. zullen worden medegedeeld. Het bedrag is f 94.050. Verder delen b. en w. nog mede, dat zij bij besluit van 19 febr. j.l. in gevolge de hun door de Raad ver leende machtiging, voor het gedeel te van de Warmonderweg gelegen tussen de Kempenaerstraat en de Marelaan een inhaalverbod en een wachtverbod hebben ingesteld. Voorts dat de Warmonderweg door het bij trekken van een groenstrook voor lopig iets zal worden verbreed. De kosten blijven nu beneden 10.000. De Raad vertrouwde, dat de algehele verbetering daardoor niet zal wor den uitgesteld. B. en w. stellen het aangaan van een geldlening met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten en verlening van een crediet voor de uitvoering van het Floraplan tot een bedrag van 675.50" a 6 pet. Mr. Slingenberg wijst wel op de hoge renten, doch daaraan is niets te doen. Het voorstel werd aangeno- Het voorstel tot wijziging van het bezoldigingsbesluit voor vakonder wijzers werd zonder bespreking goed gekeurd waarna het voorstel tot ver hoging van het crediet voor de riool- watervoorzieningsinrichting van 50.000 aan de orde kwam. De heren Blansjaar en v. d. Voort spraken hierover hun teleurstelling uit, waarna het voorstel werd aan genomen. Het voorstel tot vaststelling van het uitbreidingsplan Oegstgeest N.O. met bijbehorende bebouwingsvoorschrif ten ging onder de hamer door. door pastoor H. A. M. Kouwenhoven, die in een kort woord zeide, dat het werk van het katholieke lager onder wijs in Leiderdorp nog niet voltocid is met de bouw van een nieuwe school. Het sluitstuk in dat werk is de H. Mis. Hij wekte met name de jeugd op, trouw naar de schoolmis te blijven komen. De buitengewoon goede opkomst naar deze eerste „school-mis" getuig de, dat de katholieke inwoners van Leiderdorp dit initiatief van harte toejuichen. Het ligt in het voornemen in het vervolg iedere woensdagmorgen een H. Mis in school op te dragen. Raadsagenda. Voor de a.s. vrij dag om 8 uur te houden raadsverga dering is de volgende agenda vastge steld: voorstel tot vaststelling van voorschotten op de exploitatievergoe ding aan bijzondere scholen voor 1958; tot verdaging van de beslis sing over de vaststelling van voor schriften met betrekking tot de aard van de bebouwing en het gebruik van gronden, gelegen in de bebouw de kom; het verlenen van een sub sidie aan het comité voor ontspan ning van ouden van dagen; verlen ging van de ontruimingstermijn van onbewoonbaar verklaarde woningen- benoeming in vaste dienst van de administrateur der bedrijven: be noeming van een geneeskundige, be last met de kosteloze inentingen; het aangaan van geldleningen; aanvul ling van het raadsbesluit van 29 no vember 1957. betreffende een bouw- credietregeling; verhuur volkstuin tjes; subsidiëring van diverse ver enigingen; het huren van een garage voor de plantsoenendienst: wijziging van het raadsbesluit van 26 novem ber 1954 tot verkoop van grond aan de heer Meerburg; benoeming van een lid der woonruimtecommissie- het verlenen van een duurtetoeslag aan het gemeentepersoneel. Subsidie aan verenigingen. Op voorstel van b. en w. zullen vrijdag in de raad behandeld worden de sub sidieaanvragen van de amateur-foto grafenclub Daguerre van f 150,de Leiderdorpse Padvinders van 225, de Harmoniekapel Leiderdorp van 1000,de korfbalvereniging Velo- citas van 375,de voetbalvereni ging R.C.L. van f 850,— en de to neelvereniging „Ons Genoegen" van 300,B. en w. stellen voor, een verzoek van de gymnastiekvereniging Sparta af te wijzen. Subsidie ouden van dagen. In verband met een dit jaar te organise ren autotocht voor de bejaarden stel len b. en w. voor, het comité weder om een subsidie te verlenen van f 100,—. Verlenging ontruimingstermün on bewoonbaar verklaarde woningen. Aangezien voor de bewoners van een viertal aan de Hoofdstraat en een aan het Jaagpad gelegen huizen nog geen andere woongelegenheid is ge vonden, stellen b. en w. voor. de ter mijn voor de ontruiming te verlengen tot het maximaal mogelijke, zijnde 1 jaar. Geldleningen. Van de N.V. Bank voor Ned. Gementen zijn twee aan biedingen ontvangen voor een vaste geldlening. Deze gelden, moeten wor den aangewend voor de consolidatie van vlottende schuld en voor wo ningbouw. Als aandeel van de natio nale woningbouwlening '57 wordt de gemeente toebedeeld f 35.000,De andere aanbieding bedraagt f 238.000 en heeft betrekking op een aanvrage ten behoeve van aankoop en bouw rijp maken van complex VI van het grondbedrijf, indirect dus ten behoeve van de bouw van 114 wonlngwetwo ningen. Hoewel b. en w. overtuigd zijn, dat de rente een zware last voor de gemeente zal betekenen^ advise ren zij, tóch deze aanbiedingen te aanvaarden omdat dit op het ogen blik de enige mogelijkheid is om vaste geldleningen te verkrijgen. De beledigingen van de H. Stoel en de gevallen van smaad Hem en de Kerk aangedaan, hebben de H. Vader zeer diep getroffen. Leden van de pauselijke hofhouding, die dage lijks in zijn onmiddellijke omgeving vertoeven, hebben kunnen waarne men, dat de H. Vader tekenen van geestelijke vermoeidheid vertoont Zij schrijven dit enerzijds toe aan het straffe werktempo en de zeer lange werkdagen, waartoe de Paus zich ondanks zijn hoge leeftijd (81 jaar) dwingt, anderzijds ook aan de grote teleurstelling over de misken ning van zijn levenswerk. Zijne Hei ligheid, aldus zegslieden in het Va- ticaan, heeft zich de grote opgave ge steld, „op alle terreinen van het le ven richting te geven aan het ka tholieke denken". Thans constateert hij, hoe in de lasterlijke aanvallen op de kerk, op de H. Stoel en op zijn persoon misbruik wordt gemaakt van zijn redevoeringen door passages uit hun verband te lichten of zelfs te vervalsen. Het is inderdaad voor de eerste maal, in de 19 jaren van zijn pontificaat, dat de H. Vader betrok ken wordt in de anti-clericale pole miek. De Italiaanse partijen en niet alleen de communistische die zich voorbereiden op de verkiezingen, maken gebruik van de meest on elegante methoden. Het recente ge reid is. Verder wees spreker op voorne mens tot instellen van een Districts- bestuur voor Amsterdam en omge ving, dat tussen de gemeentelijke en provinciale leiding zal komen. Deze plannen bleken uit de alg. beschou wingen en Memorie van Antwoord bij de begroting 1958 van Nieuwer Amstel stel. Zou zo iets voor onze gemeente ook niet mogelijk zijn? Bij de rondvraag wees de heer v. Mameren op de overhangende be groeiingen in de parken. B. en w. zullen hier aandacht op vestigen. De heer v. d. Hulst wijst op de de solate toestand van het terrein tegen over de garage v. d. Ameele, .waar eerlang de brandweerkazerne zal verrijzen. Spreker vraagt, nu van bouwen toch geen sprake kan zijn, die grond tijdelijk te vernuren voor een of ander doel. B. en w. zullen dit eens onder ogen zien. De heer Blansjaar vroeg of b. en w. reeds grond beschikbaar hebben voor volktuintjes, waarop de voorzit ter ontkennend antwoordde. Hierna ging de raad in comité-ge neraal. VOORSCHOTEN Sportraad. In de landelijke sfeer van café „Allemansgeest" te Voor schoten hield de Sportraad dinsdag avond de jaarvergadering. Ondanks het buitengewoon slechte weer wa ren toch de vertegenwoordigers van een drieentwintigtal verenigingen aanwezig. De secretaris, de heer J. M. Jansen, gaf op overzichtelijke wijze weer het ontstaan en doel van de sportraad. Nadat de gemeen ie Voorschoten zich in de na-oorlogse jaren zo snel uitbreidde, zag het ge meentebestuur de noodzaak om naast de woningbouw ook de recreatie van de gemeentenaren niet te verwaar lozen en zocht naar de mogelijkheid om te komen tot nader contact met de plaatselijke sportverenigingen om aldus deze problemen te bespreken. Na polsing van de diverse vereni gingen werd op 16 november 1956 de Sportraad opgericht, waarbij zich eerste instantie reeds vierentwin tig verenigingen aansloten met een totaal van meer dan tweeduizend ie- den. Nr een eerste onderhoud van het bestuur der Sportraad met bur gemeester C. J. van der Hoeven werden de sportproblemen in hut al gemeen besproken en op 9 juli 1957 had de eerste bijeenkomst plaats van Sport-Advies-Commissie, die is1 overzicht over het afgelopen jaar, samengesteld uit de wethouder van waarin de reeds door de voorzitter onderwijs als voorzitter, het bestuur genoemde stijgingen duidelijk tot der Sportraad en enige hoofdambte- uitdrukking kwamen. De omzet nam naren. In de raadsvergadering van met V/2 miljoen toe en bedroeg 18 juni 1957 werd het voorstel van26 miljoen. en w. aangenomen om inzake het De boekingsposten stegen met ruim ren. Op Hemelvaartsdag zal een al gemene sportdag georganiseerd wor den, waaraan alle verenigingen hun steentje kunnen bijdragen, tevens zal evenals vorig jaar weer een zaal sportavond gehouden worden in het Cultureel Centrum op 24 maart. Met de Konii.gin Wilhelminavereniging is een overleg gaande om ook dit jaar weer actief deel te nemen aan de Oranjefeesten, op het programma staan alweer een voetbalwedstrijd tussen SVLV en Rouwkoop en een rolschaatsshow. Coöp. Boerenleenbank. Onder voorzitterschap van de directeur A. Q Doeswijk werd de vergadering ge houden van de CoÖp. Boerenleenbank (Eindhoven). Deze wees bij z'n ope ningswoord op de resultaten van de verschillende soorten bedrijven, wel ke met name bij de koude tuinderij niet zeer gunstig waren. De midden stand mag, ondanks bestedingsbe perking op een vrij gunstig jaar te rug zien. Over de resultaten van de bank kunnen we weer zeer tevreden zijn. De cijfers blijven steeds om hoog gaan, het aantal spaarders en spaargelden neemt steeds toe, het geen wijst op het vertrouwen dat men heeft in de Boerenleenbank als spaarbank voor iedereen. De kassier gaf een gedetailleerd beheer van de sportterreinen de Voorschotense Sportraad in te scha kelen als adviserend lichaam. Tal rijke malen verstrekte de Sportraad aan diverse aangesloten verenigingen adviezen en legde contacten met an dere gemeenten onder andere de Leidse Sportstichting en de stichting Jeugdzorg en Sport te Voorburg In het afgelopen jaar heeft de Sport raad bewezen levensvatbaar te zijn, aldus de secretaris. De aftredende bestuursleden de heren L. J. van Aken en J. H. Schoon beek werden met algemene stemmen herkozen. Besloten werd tot instel ling van een commissie tot oprich ting van Harmonische Lichamelijke Ontwikkeling (H.L.O.) afd. Voor schoten, welke jaarlijks de vereiste diploma's kan uitreiken en controle- 3500 tot 14565. Het aantal spaarders nam met 186 toe en bedraagt per 31-12 1525 met een inleggerstegoed van 1.899.399.03, hetgeen 489.408.01 meer is als vorig jaar. De uitzettingen stegen met 337.463,16 tot een balanstotaal van f 1.129,997.83. val van Roger Peyrefitte, een gewe zen diplomaat en schrijver van een serie aanstootgevende en voor de Kerk zeer beledigende publicaties, was voor het Vaticaan aanleiding tot een officieel protest bij het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken. De Estlandse regering heeft de ge meentebesturen gemachtigd toegangs- prijzen te heffen voor kerkbezoek en vermakelijkheidsbelasting voor ker- keiyke plechtigheden. De opbrengst ervan is bestemd voor de plaatselijke bureaus der communistische partij. De gelovigen moeten thans 600 roe bel betalen voor een kerkelijke be grafenis en 400 roebel voor een hu welijk in de kerk. Dit werd gisteren te Bonn mede gedeeld door de Baltische raad, waar in de bannelingenorganisaties van Litauers, Letten en Esten samenwer ken. De raad deelde voorts nog mede, dat het enige seminarie in de Baltische landen te Kowno tot op heden nog geopend is. Romeinse kerk dreigde in te storten De koepel van een van de mooiste Romeinse kerken uit de zeventiende eeuw, ,^Santa Maria dei Miracoli". dreigt in te storten. Gisteravond werd de brandweer gealarmeerd tijdens 'n hevige storm. Windstoten van meer dan 100 km. per uur bedreigden de koepel, waarin de laatste jaren reeds diepe scheuren zijn gekomen. De brandweer stelde haar hoge ladders op, maar kon door de hevige wind de top van de koepel en het grote kruis, dat bedenkelijk scheef staat, niet bereiken. Duizenden Romeinen, die op de „Piazzo del Popoio" verzameld wa ren, volgden in spanning de verrich tingen van de brandweerlieden, die hun pogingen moesten opgeven na de inwendige structuur van het ge bouw versterkt te hebben. De politie heeft de omgeving van de kerk afgezet. Pierre Manent, de krankzinnig ge worden Franse boer, die in zijn hoer. dery door politiemannen werd be legerd, nadat hij met zijn Jachtge weer op gendarmes had geschoten, die opdracht hadden hem naar een inrichting voor geesteszieken over t' brengen, is tenslotte gedood. De politie hervatte gisteren de aan val bij het aanbreken van de dag met een pantserwagen en handgranaten. Tenslotte werd in de puinhopen van de boerderij het lijk van Manent aan getroffen. Men vermoedt, dat hij dinsdagavond jl. door het ontploffen van een handgranaat is gedood. Bij het gevecht k, als gemeld één politieman gedood en een ernstig ge wond. Uit een rapport, dat dr. Reginald Passmore van de universiteit van Edinburgh voor de Britse medische vereniging heeft opgesteld over huis houdelijke werkzaamheden, blijkt, dat het „bed opmaken" de zwaarste taak van de huisvrouw is. De huis vrouwen verbruiken hiervoor 4.2 ca lorieën per minuut tegen 3.5 colo- rieën bij het stof afnemen cn 2.5 bij het koken. Ter vergelijking diene, dat bij het maken van een stevige wandeling 3.5 tot 4 calorieën per minuut worden gebruikt en bij het verrichten van zwaar werk, zoals het hakken van steenkool door een mijnwerker, 7 tot 10 calorieën. Men is tot deze resultaten gekomen door huisvrouwen en haar echt genoten huishoudelijke werkzaam- De rente-baten waren 69780.37 en hedl;n te laten verrichten terwijl zij maskers op hadden, waardoor de in tensiteit van hun ademhaling werd gemeten. Deze maskers stonden weer in verbinding met instrumenten, waarmede het calorieënverbruik werd geregistreerd. GOUDA 27 febr. kaas Aanvoer 3 partijen. Notering: eerste kwaliteit 2,10 tot 2,15 per kilogram, Han del kalm. werd aan rente vergoed f 48578,52. Na afschrijving en onkosten res teert een netto-winst van f 7938.56, welke aan de reserve zal worden toegevoegd. Aan de beurt van aftreden waren het lid van bestuur A. Q. Doeswijk en het lid van de Raad van Toezicht P. G. Niersman. Beiden werden met grote meerderheid van stemmen herkozen Hierna volgde nog een geanimeer de rondvraag. 7* Een net persoon, leef tijd 40 jaar. zag zich gaar ne geplaatst als vertegen woordiger. Brieven onder no. 7342 bureau v. d. blad. 7* Wegens vertrek aange boden z.g. als nieuw slaap- kamerameublement met spiraal. Maresingel 66. Leiden. Autobus-, vrachtwa gen- en oersonenauto-rii- bewiis. Rijschool Kruit. Dahliastraat 2. tel. 31143. Leiden. Abonnementen en adver tenties worden aangeno men door C. F. PESCHIER VAN LEEUWENSTR 21 (J kunt bestellen bij: Fa. P. S. ANES. Oade Herengracht 19 - telefoon 20587 Fa. K. T. CARON, Haagweg 15 - telefoon 20105, 20621 Coöp. VOORUIT U.A., Korevaarstraat 30 telefoon 21124, 22608 Fa. C. A. VAN DORP, Herensingel 7 - telefoon 20088 Fa. J. GEERTSMA, St. J&oobsgracht 24a - telefoon 25214 Fa. H. E. V. HAASTEREN, SUdahouderslaan 2 - telefoon 22162, 31895 Fa. GEBR. HUM, Haagweg 7 - telefoon 20184 Fa. H. DE ROODE Zn.. Jan van Goyenkade 20 - telefoon 20738 N.V. v.h. E. G. WIJNTJES, Herensingel, kantoorschip - telefoon 26666 Fa. S. ZEILSTRA, Klokstc, 5 telefoon !MM PAM-olieservice „LEIDEN", TELEFOON 3ZZ70

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3