fm Voor Engelse vertaling van een wijsgerige studie Interscholaire Culturele Ontmoetingen te Leiden telde heerlijke momenten Drie mannenkoren werkten samen r itofi Scherp Een tweede „new look" in de voorjaarsmode N.S- betaalde het volle pond DONDERDAG 27 FEBRUARI 1958 DE LETDSE COURANT PAGINA 2 ZW.-subsidie voor dr J. H. NI. NI. Loenen te Leiden Dc Nederlandse Organisatie voor met een tendenz naar een niet-stoffe- Zuiver Wetenschappelijk Onder- lijk zijn, de grondstelling van Par- zoek heeft dr. J. H. M. M. Loenen,menides te handhaven. Melissos werd docent in de wijsbegeerte aan de Leidse universiteit en leraar in de klassieke letteren aan het stede lijk gymnasium te Leiden, een sub sidie verleend voor de Engelse ve«* taling van een studie over de eleatische wijsbegeerte, getiteld: „Parmenides, Melissos, Gorgias. Een her-interpretatie van de elea tische filosofie". Deze studie is bestreden door zijn tijdgenoot Gor gias, die de these verdedigde dat er geen zijr in de strikt eleatische zin van het woord bestaat, en zo dit wel bestond, men het niet zou kunnen kennen, evenmin als men het een an der zou kunnen duidelijk maken voor geval van het gekend kon worden. Dit betekent dus dat Gorgias op em piristisch standpunt stond en alleen een poging om op een taalkundige het bestaan van verschijnselen aan- basis de eleatische wijsbegeerte vanuit een nieuw gezichtspunt te verstaan. Dat dr. Loenen zijn werk in het nam. In zijn studie heeft dr. Loenen uit sluitend de essentiële taalkundige kwesties in de tekst zelf behandeld en het filologische detailwerk in uit- Engels laat vertalen ligt in de om- voerige voetnoten besproken. Gezien a«* ua a,.~ moeilijke terminologie van Par- menides heeft de auteur hieraan veel aandacht besteed; „Mochten de door mij getrokken conclusies juist zijn", zo besloot dr. Loenen het onderhoud, „dan zal het gevolg zijn, dat wij de gangbare visie op de wijsgerige ont wikkeling in de vijfde eeuw voor Christus op fundamentele punten die nen te herzien". Quintetto Chigiano Voor het eerst zal het wereldver maarde Quintetto Chigiano te Leiden concerteren voor de leden van de Toonkunstconcerten. De concertcommissie van de Maat schappij voor Toonkunst is zo geluk kig geweest bovengenoemd piano kwintet te kunnen engageren voor haar abonnementsconcert. Vermaard mogen wij dit instrumen taal ensemble noemen, dat afkomstig uit Sienna en genoemd naar de be roemde Academie Chigiano in boven genoemde stad, kunstreizen maakt in standigheid, dat hij aldus een veel grote aantal specialisten kan berei ken dan wanneer zijn studie in net Nederlands verscheen. De vertaling zal gemaakt worden door mejuf frouw C Dikshoorn te 's-Gravenhage en naar gehoopt wordt, zal deze aan het einde van dit jaar gereed zijn. Intussen hoopt dr. Loenen een Neder landse uitgever bereid te vinden zijn studie te publiceren. Een herinterpretatie. In een onderhoud herinnerde dr. Loenen er allereerst aan dat de school der eleaten gedurende de eer ste helft van de vijfde eeuw voor Christus haar bloeitijd beleefde, voor al door de werkzaamheid van Par- menides. Voorloper van deze school, waartoe ook Zeno en Melissos be hoorden, was Xenophanes uit Colo phon. De omstreeks 525 te Elea geboren Parmenides legde zijn denkbeelden neer in een wijsgerig leerdicht, ge titeld. ,Over de natuur", waarvan slechts fragmenten bewaard zijn ge bleven. Volgens de gangbare opvat- naar alle Europese landen en AANBESTEDING DOOR RIJNLAND Door Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland is gisteren in het Ge meentehuis van Rijnland, Breestraat 59, openbaar aanbesteed: Het vernieuwen van het zuidelijk landhoofd van de Zwammerdamse- brug, met bijkomende werken. De inschrijvingen waren van hoog naar laag als volgt: K. Mulckhuyzen, Nieuwerbrug a. d. Rijn ƒ28.850; V. de Vries, Haarlem 25.750; A. G. v. Hoften, Haarlem 25.494; W. F. Mulckhuyzen en Zn., Waarder ƒ24.673; Gebr. v. Hees. Utrecht ƒ24.450; fa. J. Pijl, Zuidland 22.980; fa. Wed. H. v. Driel, Koude- kerk a. d. Rijn ƒ21.900; N. V. Goudse Aann. Mij. H. E. v. Deest, Gouda 21.650; fa. J. Stam, Voorschoten ƒ21.150; C. A. Langeveld, Alphen a. d. Rijn 20.700; C. M. Deerenberg en Gebrs. van Wijk, Alphen a. d. Rijn 20.018; Gebr. E. v. Luiing, Wou- brugge 19.620. De begroting was f 19.550. Na afloop van de aanbesteding werd het werk aan de langste in schrijver, de gebrs, van Luiing te Woubrugge, gegund. Brandwonden Klooster balsem zuivert en ge- neest de wond. bevordert de groei van een nieuwe huid. j Kloosterbalsem "geen goud zo goed" J L.J.A., alsook de jury, bestaande uit muziekdeskundigen van „Toonkunst" en leraren van de deelnemende scho len, die zich bereid verklaard had, het werk van de leerlingen te be oordelen. Aan de wedstrijd namen zeven scholen deel; voor de eerste maal dit Maar het geheel duurde te lang Teneinde het onderlinge begrip tussen de leerlingen van de middel bare scholen te Leiden te bevorderen, belegt de Interscholaire Contact - A Commissie regelmatig gelegenheden, ]aaF ook het Agneslyceum. In de af- waarop middelbare scholieren zich iu^lv: ïv. muziek^ blonken kunnen meten in een cultureel toer- -- noqi. Een van deze Interscholaire Cultu rele Ontmoetingen vond gisteravond plaats in het St. Antonius Clubhuis. Het is een aardige avond geworden, vol van waardevolle momenten, die evenwel zo overladen was, dat hij op den langen duur niet meer ver mocht onder het gehoor de aandacht te trekken, die het programma ver diend had. Het was een avond van muziek en voordracht, die hoewel hij een zeer „klassieke" inslag vertoonde een frisse, moderne geest ademde. De voorzitter van de I.C.C., de heer J. Vodegel, heette aan het begin van de avond in het bijzonder welkom de heren dr J. M. Roosenschoon, hoofd van de afd. Onderwijs van de ge meente Leiden, en de heren H. Zun- (Advertentie) derman en Th. Scholte namens de ting zijn voor Parmenides en zijn aan hangers de veelheid en de verande ring, die wij dagelijks om ons heen zien, niet werkelijk, omdat zij be horen tot de wereld van de schijn, welke het voorwerp van onze onbe trouwbare zintuigelijke kennis vormt. De enige werkelijkheid is „het zijn" en de voornaamste kenmerken hier van zijr „eeuwigheid" en „onveran derlijkheid". Hoewel dit niet zonder meer duidelijk is, nam men dus tot nu toe vrij algemeen aan, dat dit zijnsbegrip betrekking had op het fysisch heelal, evenals men de me ning was toegedaan dat dit zijnsbe grip het eindresultaat was van een wijsgerige redenering, waarin tegen spraken dan ook niet schenen te ont breken. Op grond van een exact filo logisch onderzoek en met gebruik making van een eenvoudige conjec tuur, meent dr. Loenen nu te kunnen I aantonen dat hun grondstelling luid-1 de „iets is", dat wil zeggen: er be staat iets dat eeuwig en onveran derlijk is, zodat primo het zijnsbe grip der eleaten reeds te vinden is in het uitgangspunt van hun filosofie en secundo dat dit niet slaat op het fysisch heelal. Abstracte deductie. Daardoor vervalt de noodzaak om hun de opvatting toe te schrijven, dat veelheid en verandering niet be staan en dat dientengevolge de we reld slechts schijn is. Bij Parmenides heeft dit zijnsbegrip nu betrekking op het denken, maar in het bijzonder op het denken van heet begrip zijnde als een logisch-ontologische eenheid. Zijn leerling Melissos trachtte op zelfstandige wijze namelijk door een zuiver-abslracte deductie, eveneens Noord, Midden en Zuid-Amerika, om 's zomers de stad van het kunstzinnig geslacht der Chigi's, „Sienna", 'n hoogstaande ensemblekunst aan te bieden. Momenteel is het kwintet op kunstreis in Duitsland en op 5 maart a.s. komt het Leiden met een bezoek vereren. Piano, twee violen, alt-viool en cello, zo is de instrumentaal sa menstelling. Het programma vermeldt werken van Lorenzo Boccherini, Shostakovich en César Franck. Mo gen talrijke Leidenaars komen om de vele capaciteiten dezer kunstenaars leidend tot een hoogstaand ensemble, te beluisteren. bereiding door de hand van haar secretaris namens koren en orkest, in haar programmaboekje toelicht, is het gezamenlijk optreden van een mannenkoor met accordeonorkest een noviteit en geenszins een experiment, waaraan gevaren verbonden zouden zijn. Nu, blijkens de uitvoering is dit ook niet zo, want het was gisteren een geslaagde avond. De drie man nenkoren „Kunst na Arbeid", „Inter Nos" en „Onderling Zanggenot", stu deren onder Louis van Wijngaarden en het orkest Neerlandia heeft Lauw Boellaard als mentor; twee vaardige leiders, muzikaal begaafd. Het orkest begon met de Ouverture Caprice van Würthner, een goed stuk om mede te beginnen, maar toch nog voorzien van de nodige voetangeltjes, waarlangs de dirigent met het nodige vakmanschap weet te leiden. Nadat men even aan de soort toon gewend is want 't klinkt nu eenmaal an ders dan een symphonie-orkest waar aan onze oren zozeer gewend zijn J. KORTMANN. moeten wij zeggen, dat 't orkest uit POTI.OOn en GEF.ST No. 506. Horizontaal: 1. oogopslag, 4. ongerustheid, kommer, 7. soort sleutel, 9. stad in Opper-Egypte aan de Nijl, 11. telwoord (Eng.). 12. ont kenning (Eng.), 14. bekende afkor ting, 15. graafwerktuig, 16. muziek noot, 17. jong, dun takje, 19. snoer van een hengel, 20. algemene naam van peulvruchten (Indonesië), 24. bouwval, 26. kleine zeeboezem, 27. in getrapte pantoffel. Verticaal: 1. insekt, 2. zijtak Ocker, 3. eiland in 't Z.O. van de Aegeïsche zee, 4. grote uitgestrektheid zout wa ter, 5. stad in Algerië aan de Middell. zee, 6. gebod, 8. stad in Italië a. d. Vesuvius, in 79 n. Chr. bedolven on der de lava, 9. gem. in N.H., 10. wat niet kan gemist worden, 11. aard soort, 13. jongensnaam, 18. bijb. fi guur, 19. vlug, 21. touw, om iets vast te leggen (scheepsterm), 22. meisjes naam, 23. afnemend getij, 25. bij woord. Oplossing morgenavond. Oplossing No:. 505. Horizontaal: 1. vol, 3. pos, 5. er, 6. ara, 7. ik, 9. Sm, 10. st, 12. sip, 14. Ier, 15. akant, 16. kin. 17. eer, 19. To, 21. el, 22. la, 24. oor. 25. Ob, 26. som, 27. gom. Verticaal: 1. vr., 2. lam, 3. pas, 4. si, 5. els, 8. kar, 9. spant, 11. titel, 13. Sam, 16. kol, 18. rob, 20. oom, 21. erg, 23. as, 25. om. GLADHEID Het is voor de hand liggend, dat niet zoals we gisteren schreven de gemeentereiniging belast is met strooien van zand en zouc op de glib berige wegen van de Sleutelstad. Het is de afdeling „Bestrating", die eer- sistermiddag om drie uur begon met net wassen van dit vuile varkentje. Toen men er gistermorgen mee ein digde was er 200 ms zand en 9 ton zout weggewerkt. Hedenmorgen om streeks zeven uur herbegon men met het schier hopeloze karwei. Tot he denmiddag, twaalf uur was er onge veer 80 ms zandbijgestrooid en ging er nog zes ton zout de straat op. Het is ondankbaar werken voor Bestra ting, temeer, waar er altijd plekken blijven, waar de zon niet kan komen FILMREIS NAAR DE ZWITSERSE ALPEN Nergens is het prijspeil zo stabiel en het landschap zo schoon als in Zwitserland. Is het dus wonder dat dit kleine land steeds meer in de be langstelling van de toeristen komt te staan? Vanuit de foyer der Stadsgehoor zaal maakten gisteravond honderden een filmreis naar de Zwitserse Alnen georganiseerd door het Zwitsers Ver keersbureau en het passage, en reis bureau Lissone-Lindeman. De heer J. H. Koch heette voor de aanvang van deze spectaculaire reis allen har telijk welkom en droeg de leiding vervolgens over aan de heer Tiem- stra. Deze bleek een uitstekende gids te zijn. Om te beginnen werd een rondreis door geheel Zwitserland ge maakt. Kleurrijke beelden trokken aan het oog van de „passagiers" voor bij o.m. van Zürich, Luzern aan het Vierwoudstedenmeer, het Engadin een van de mooiste toeristengebie den. Bern met ziin berenkuil en fraaie booggangen. Interlaken, het centrum van Berner Oberland, de stad der jeugd Lausanne en de stad van het Roode Kruis en de Uno, Ge- nève. De tweede film, die eveneens in kleuren werd vertoond, bracht een tocht door het Italiaans goriënteerde Tessin in beeld. Deze rolprent is vervaardigd in opdracht van de pu- bliciteitsdienst van de Zwitserse Bondsspoorwegen en doet het hart van velen ongetwijfeld sneller klop pen. De gehele streek rondom Luga no en Locarno maakt een wel zeer lieflijke indruk. De derde rolprent ging over een zweefvliegtocht over de Alpen, die inderdaad een zeer bizarre schoonheid bezitten. Na de pauze werden films gedraaid over Berner Oberland in vier verschillen de i aargetij den en over de winter- isport. en de gladheid blijft heersen. Men rijdt momenteel met vijf vrachtwa gens. Gladheid n Gistermorgen omstreeks half negen is de 15-jarige Hans v. d. Berg üit Oegstgeest met zijn rijwiel op het gladde wegdek van de Anthony Duycklaan alhier geslipt en gevallen Hij brak een arm en moest door de E.H.D. naar het ziekenhuis worden gebracht. Afscheid bij politie Per 1 maart a-s. zullen de adju dant F. J. Teunissen en de brigadier H. Lagerwij na ongeveer 38 resp. 40 jaren politiedienst het gemeentelijk politiekorps in Leiden met pensioen verlaten. De brigadier Lagerwij heeft heden middag op het Bureau van Politie afscheid van de commissaris en de korpsleden genomen, terwijl de ad judant Teunissen vrijdag 28 dezer van 15.30 uur tot 16.30 uur in de re cherchekamer afscheid zal nemen. Cor de Groot komt Op donderdag 6 maart zal voor de „Leidsche Kunstkring Voor Allen" ontreden de pianist Cor de Groot Door het gevarieerde programma be looft het een mooie interessante avond te worden. Voor de pauze speelt hij twee sonaten van Beetho ven, terwijl hij na de pauze werken speelt van Debussy, Ravel, Mompou, Albeniz en Granados. vaardige bespelers van hun mooie in strumenten bestaat. Dat 't mogelijk is fijn te spelen, bewees de uitvoering van de Entre-actmuziek uit Rosa- munde van Schubert. Toen was de beurt aan Louis van Wijngaarden, die zijn groot ensemble zich liet verdiepen in de waarlijk ern stige muziek van Bruckner „Trösterin Musik", met haar eigenaardig klank idioom en rijke vormgeving. Hierna verenigden zich koor en orkest in Bruckners' „Mitternacht". Aanvan kelijk geloven wij waren zowel het koor als ook het begeleidende or kest wat schuchter in hun wedergave maar al gauw leefden beiden zich in. Intussen merkten wij op, dat de ko ren het a cappella zingen nog niet hebben verleerd. „Alter Baum" van Ernst Honegger, kenmerkte zich door mysterieuse mildheid van toon en tekstbehandeling; een cantabile stuk. Dan nam de heer Boellaard de direc tie wéér over om zijn orkest voor te gaan in de balletmuziek van Pon- chielli, de Urendans, in de bewerking van Geertsema (die meerdere goede bewerkingen op zijn naam heeft). De ze muziek is niet baanbrekend, maar is melodisch en beschaafd, evenals de uitvoering is geweest. Koor en orkest onder Van Wijngaarden gaven een mooie uitvoering van The lost Chord van de Engelse componist Sullivai. De orgelachtige toon van het orkest en het extatische in de koorzang deden goed aan. De orkestbewerking is van de hand van onze stadgenoot J. Wak- ka, die in 't orkest tevens vaardig het slagwerk bespeelt. NA DE PAUZE werd aanvankelijk een lichter toets aangeslagen. Boellaard dirigeerde het orkest in de Ouverture „Dichter und Bauer" van Von Suppé; muziek die heel erg ouderwets aandoet, maar knap ge speeld werd. De Suite „Variété" van Würthner is alleraardigst, moderne amusementsmuziek. Boellaard gaf een brokje Oostenrijkse volksmuziek weg in „Heimat, ich grüsze dich", be schaafd gezongen en begeleid. Een romantisch klein melodrama, in cor rect Duits, en bescheiden gesecun- deerd. De Florentinermars" van Fü- cik vond een gretig oor. Onder Van Wijngaarden werkten koor en orkest samen in „White Christmas" van Ir ving Berlin. De choral-achtige muziek hal volume en klonk welluidend. Van Wijngaarden beschikt over goede bas sen, en dat er bij de tenoren wellui dende stemmen zijn, werd gehoord in een solotrekj vóór de pauze. Lauw Boellaard nam de leiding in „Land of Hope and Glory" van Elgar, mas sief opgebouv/de muziek, zoals wij die kennen van deze nationale figuur van Engeland. Het programma is de moeite waard geweest; de voorbereiding serieus. Werd ook met enkele werken de lich tere muziek gediend dat is geen be zwaar als het, zoal* nu, maar goed wordt gedaan, want lichter wil niet zeggen slechter muziek. Veel bijval was er van de geheel volle gehoor zaal. Aan het slot, huldiging van bei de dirigenten, handdrukken en bloe men. Laten beide ensen.bles naarstig blijven studeren onder hun muzikale leiders om aldus meer en meer te vorderen op 't moeilijk pad van de kunst. J. KORTMANN. Zakken, koepels en tonnen" koepellijn. Deze lijn geeft de ge stalte het silhouet van ee.i koepel doormiddel van ruimte in de rug vanuit een, meestal ronde, schouder pas, die weer bijeen wordt genomen ter hoogte van de knie, waar die ruimte in plooien verdwijnt in een glad stuk, dat eveneens een ronde vorm heeft. Om de knieën zijn de rokken dus nauw. Dit betrof niet al leen de mantels, maar ook de japon nen, die waren uitgevoerd in de ligne sac. Om deze lijn te onderbreken had men een gelukkige variatie op de zak gevonden, namelijk de verlaagde taille, die was aangebracht op heup hoogte doormiddel van een ceintuur met strik opzij. Veel was gewerkt met garneringen van parelmoerkno- pen, soms op de ronde schouderpas De mantels waren uitgevoerd in de van de mantels en dikwijls ter hoogte De regenmantels blnven recht Met veel allure presenteerde V. en D. gisteren de eerste van een serie modeflitsen waarbij drie nieuwe lij nen werden gebracht, die een totale verandering in de samenstelling van de garderobe voor het komend sei zoen betekenen. De ligne sac, de koepellijn en de ligne tonneau wor den thans ook in Nederland conse quent doorgevoerd. De modekleuren die de firma lanceerde waren vuur rood, roserood, lindegroen, boter- bloemgeel, verschillende tinten blauw en wit. boven alles uit Kees van Pinxteren, piano (leerling r.k. lyceum) en Willy van Schaik, eveneens piano (Chr. kweekschool). Na het spontane en geestdriftige applaus waarmede hun spelen werd beloond, verwekte het geen verwondering meer dat de jury hen aan het eind van de avond resp. de eerste en tweede prijs uitreikte. Vooral het spel van Kees van Pinx teren muntte uit in gevoel en tech nische perfectie. We menen, dat mej. Van Schaik in zijn schaduw moest blijven staan omdat haar spel hoewel bijzonder knap de fijne afwerking miste. Ook haar vioolspel eerder op de avond was even knap als slordig gespeeld, Moeilijker was het voor Monique Potjes (Agneslyceum), die als eerste en enige deelnemer een guitaarvoor- dracht hield. Haar spel was charmant als een speeldoosje maar met meer gevoel. Het was spel, dat volkomen van andere programmapunten af week door zijn vorm, en dat daardoor moeilijk te beoordelen was voor de jury. Het aardige in het spel van bijna alle anderen was wel de schoolsheid en het sportief maar verbeten door zetten als er iets mis ging. In de afdeling voordracht besliste de jury, dat de eerste prijs gewon nen werd door Paul de Koning (Rembrandt lyceum), die een vertol king gaf van „Een Huis", een experi menteel gedicht door Gerrit Kouwe- naar; een uitspraak, waarmee alle toehoorders zich wel hebben kunnen verenigen: Uitdrukking, gevoel en uitspraak waren bijzonder goed en bovendien had hij zijn houding en uiterlijk mee. De tweede prijs werd toegewezen aan Mieke van Velsen, (Rembraadt- lyceum) voor haar voordracht van „Morgen" door P. C. Boutens. Mieke van Velsen bezit inderdaad allé eigenschappen van de voordrachts- kux^stenares en het is ook geen won der, dat ze reeds eerder middels een auditie voor de radio heeft opgetre- dena Niettemin waren wij van mening dat de schwung en de schijnbare hardheid, waarachter J. v. d. Oever (r.k. lyceum) in zijn „Experiment van de doodskop" van Ernst Ewick verborgen liet gaan, ook een belo ning had verdiend. Aan het slot van het programma bleken nog heel wat goede „krach ten" los te komen. Noemen wij b.v. de voordracht van een gedeelte uit „Het donkere licht" van Harry Mu- lisch door W. Moerenhout van het Chr. Lyceum. Nadat Kees van Pinxteren ter wijl de jury besliste in afwisseling met een „balletcabaret" door twee meisjes nog wat gespeeld had voor de onrustig wordende zaal, kende de jury als L.J.A.-schoolprijs voor mu ziek toe aan 't stedelijk gymnasium. De schoolprijs voor voordracht, die door de gemeente Leiden ter be schikking was gesteld, werd bij ontstentenis van wethouder Van Schaik door dr Roosenschoon uit gereikt aan het Rembrandtlyceum, echter onder de mededeling, dat de school de prijs zeker niet had ver kregen voor de muziek! Het viel ons op, dat de deelnemen de scholieren wat betreft hun aan deel. doorgaans te hoog gegrepen hadden. van de heup. Enkele japonnen ver toonden ook de koepellijn. Een strakke japon was bij dit model voor zien van een los pand op de rug dat geplooid onder de schouderpas uit kwam en weer werd opgenomen in het gladde kniestuk. Bij een japon wat dit pand gepliseerd. Voor hoog. zomertoiletjes was de ligne tonneau gekozen. Een wijde rimpelrok vanuit de taille, die bij deze modellen op haar plaats zat, werd bij de knie zo wel in voor- als in acMemand door een strakke band, variërend van tien tot twintig centirppter. in rm->n<»ls weer opgenomen. Ook de ligne sac, was aangesloten »an de heup en nauw aan de zoom van de rok, die was voorzien van twee loopplooien in de zijnaad, of in het achterpand. De japonnen met jasje hadden het accent op de heup. De gladde rokken waren voorzien van een knoop of «p op kniehoogte in de plooi van ;t achterpand. Continuïteit met de mode van vorige seizoenen vonden we alleen in de reohte regenmantels en in een enkel klassiek mantelpak, dat echter toch wel enigszins invloed van de floulijn had ondergaan. Met recht zou men dus kunnen spreken van een tweede „new look" sinds 1940 Voor mantels was veel natté ge nomen; dat is een grof, linnen weef sel. Het complet vas van fijne tweed. De japonnen van raffia of katoen. Ook de coctail-toiletjes, die een cri nolineachtig aanzien gaven, waren van een veredelde katoensoort, voor zien van rozenmotieven. Het bloem motief was zelfs aanwezig in de hoedjes, die een variatie waren oo de baret. Daarnaast is de Garbo-hoed nog geliefd. Van geribd fluweel wa ren kleine hoeden, die als een toque oo het hoofd ston7en. Een nieuwtje bracht V. en D. op het gebied van bruidssluiers. Een grote witte roos, met groene bladeren en al, of een toef witte lelietjes van dalen was over een korte sluier heen. bevestigd op het achterhoofd van de mannequin. Voor lezeressen die erg geschrok ken zjjn van deze modeberichten ver melden we nog, dat de robe chemi- sier, de klassieke japon met zeven achtste mouwen en plooirok, dit sei zoen ook veel gedragen zal worden. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Donderdag 27 Februarij 1858. Nogmaals uit het verslag van de uitvoering van Die Jahreszei- ten" in de Leidse Schouwburg: Tenslotte een woord aan onze dames. Indien het dan volstrekt onvermijdelijk is, zich aan de wil der mode te onderwerpen, ge ven wij toch in bedenking, of bij de beperkte ruimte, die onze openbare vereenigingslokalen beschikbaar geven, ook met eenige beperking in den omvang der hoepelrokken mogelijk is. Een Japanse prins is op reis ge gaan, om Europa, en in de eer ste plaats ook Nederland te be zoeken; wat zullen zijne land genoten vreemd opzien, wanneer hij hun na zijne terugkomst eene beschrijving levert, of misschien wel eene afbeelding aanbiedt van eene Nederlandsche schoone in vollen feestdos, met die on natuurlijke verhouding van het door allerlei kunst ineen ge drongen middel, en den ontzet- tenden omvang, die terstond daarop volgt, waaronder een hippopotamus zijne logge ge stalte zou kunnen verbergen! Wij hopen met ons geschrijf niet al te ver gegaan te zijn(enz.) voor een ongebruikt spoorkaartje Toen dinsdag het treinverkeer vol komen ontwricht was en reizigers vergeefse pogingen hadden gedaan hun doel te bereiken, hebben de Ne derlandse Spoorwegen de hand over het hart gestreken en tegen inleve ring van de ongebruikte plaatsbewij zen het volle bedrag terugbetaald. Zoals bekend, trekken de lokettis- ten normaal 15 procent administra tiekosten van het bedrag af, wat zij voor een ingeleverd, ongebruikt reis biljet terugbetalen. Daar het dinsdag buiten ieders schuld abnormale om standigheden waren, verzochten vele stations het hoofdbureau der N. S. deze regeling voor één dag op te hef fen. „Utrecht" stemde hierin toe en de economische dienst van de spoor wegen trachtte alle stations mede te delen dat zij de voorschriften konden ontduiken. Hoewel zij alle 300 stations, mede door de weersomstandigheden onmo gelijk heeft kunnen bereiken, hebben vele lokettisten op eigen initiatief het volle bedrag terugbetaald. ERNSTIG VLIEGTUIGONGELUK IN ENGELAND. Een vliegtuig van de Britse lucht vaartmaatschappij „Silver City" is vandaag op een heuvel nabij Bolton, in het Engelse graafschap Lancashire, omlaag gestort. De reddingswerkzaamheden wor den door mist en een dikke sneeuw laag belemmerd. Officieel wordt medegedeeld, dat dertig van de vierenveertig inzitten den om het leven zijn gekomen. KONINGIN ONTVANGT ONDER SCHEIDING VAN NICARAGUA De nieuwe ambassadeur van Ni caragua, de heer J. Sanson Teranke, die, hedenochtend van het Huis ten Bosch arriveerde om aan de Konin gin zijn geloofsbrieven aan te bie den, heeft aan H.M. tevens uitgereikt de hoogste onderscheiding, welke het land kent, nl. het grootkruis met gouden ster in de Orde van Ruben Dario (Ruben Dario was een dich ter). H.M. is het eerste Europese staatshoofd, dat deze hoogste onder scheiding van dat land ontvangt. Burgerlijke Stand Geboren: Frederique Suzanna Apo- lona dr van T. C. Nelson en N. G. de Raad; Johanna dr van B. J. Dijk- drent en J. Buis; Theo zn van J Aan- R. W. Ouwehand en C. Vlieland; dewiel en M. de Ruijter; Engel zn van Johan Jacobus zn van W. Blok en J. C. van der Vos. Gehuwd A. F. G. W. Nijs en H. Kühler. Overleden: A. M. Vlasveld 11 jr. zoon; J. Olijhoek 93 jr, weduwe van T. Hogervorst. Agenda Leiden DONDERDAG 27 FEBRUARI. „Litteris Sacrum", „De Kinderen van Eduard", Schouwburg, 8 u. nam. K. O. Rotterdams Philharmo- nisch orkest. Concert. Stadsgehoor zaal, 8 uur nam. Verbum Dei. Gespreksavond voor hen, die de laatste maagden in de Kath. Kerk werden opgenomen. On derwerp: „Waarom ben ik Katholiek" Plantage 16, 8 uur nam. VRIJDAG. 28 FEBRUARI. Diploma-uitreiken Jongezel-druk- kers. ,,'t Gulden Vlies". 8 uu nam. D.E.V. Leidse tuiniersver. Jaarver gadering Café Aniba, 8 uur nam. Genootschap voor dea Stillen Om gang. Lezing met lichtbeelden over Palestina. Spr. Pater S. Neefjes, In den Vergulden T. rk, 8 uur nam. ZATERDAG, 1 MAART. „Om de Doorbraak" Groot jaar feest met bal. St. Antoniusclubhuis, 8 uur nam. E.H.B.O.-raad Leiden. Wedstrijden Bedrijfs-E.H B.O. Don Boscoschool, Boerhaavelaan 44, 5.30 u. nam. Afscheid de heer Scheer, leraar timmeren Ambachtsschool Haagweg, 15.30 uur nam. DIENST DER APOTHEKEN. Lelden: Apotheek Reys+, Steenstr. 35, tel. 20136. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2