3)e CaidóeSoti/ttmt Djakarta in de aanval op Noord-Celebes Indonesische leger heroverde Goronta.lo „Namaak-unie!" „Zeeroverij" zegt Djakarta Vrijspraak geëist voor bisschop Sneeuw over West-Europaj Kroestsjef versterkt zijn positie HOE MINDER KOUD DONDERDAG 27 FEBRUARI 1958 49ste JAARGANG No. 14346 Directeur: C M v. HAMERS VEI D KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur L. C J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRAUH1 32 'ïelefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826 Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 pjnnd.. f7.50 p kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontjes f 1.50 Vliegtuigen verkennen M dden-Sumatra Troepen van het Indonesische leger hebben de stad Gorontalo op het op standige Noord-Celebes heroverd. Dit is gisteravond in Djakarta officieel meegedeeld. Over gevechten of mogelijke slachtoffers van deze eerste militaire actie op de grond tegen de buitengewesten is niets gezegd. Het leger deelde mee dat Gorontalo is bezet door troepen van het inter regionale commando van Oost-lndonesië met behulp van de plaatselijke bevolking. Commandotroepen zijn, vermoedelijk van Java, als versterkin gen naar het gebied gezonden. Gorontalo ligt aan de zuidèjijke punt van het schiereiland Noord-Celebes, ongeveer 200 km ten westen Van Menado. De stad stond sedert maart vorig jaar onder het bewind van de opstandige lt.-kol. Ventje Soemoeal, wiens hoofdkwartier in Menado is gevestigd. BEVOLKING ZWAAIT OM. ZUID-SUMATRA EIST ONTSLAG DJOEANDA. Een organisatie, samengesteld uit door Nani Wartabone, een plaatse-1 aue politieke partijen op Zuid-Suma Het leger heeft meegedeeld, dat de bezetting van Gorontalo werd geleid lijke militaire commandant. Ook politie van het gebied nam er aan deel. De bevolking,' alle politie-instan ties en militairen in de stad schaar den zich onmiddellijk na de herove ring achter de troepen van de rege ring, aldus het leger. Zij hebben de Permestabeweging van Soemoeal, die de contraregering op Midden-Suma tra steunde, afgezworen. De revolutionaire regering in Midden-Sumatra begon met haar ver trek uit de havenstad Padang naar de officiële „hoofdstad" van de op standelingen Bukit Tinggi, zo melden berichten die in Singapore zijn ont vangen. Er zijn geen luchtaanvallen meer geweest op Padang, maar Catalina- vliegboten van de Indonesische lucht macht maken herhaaldelijk verken ningsvluchten. Volgens de berichten zijn de op standelingentroepen zwaar aan het trainen in verband met een ver wachte aanval door de centrale rege ring vanuit zee. Nasser: President Nasser heeft woensdag avond de federatie tussen Irak en Jordanië een „onechte federatie" ge noemd, die „verstrooid zal worden als verdorde bladeren in de wind". Deze statenbond heeft ten doel de Ver. Arabische republiek, waarvan Syrië en Egypte deel uitmaken, te bestrijden, aldus Nasser. Dit is de eerste keer, dat Nasser de Unie tussen Irak en Jordanië in het openbaar heeft gekritiseerd. in de nacht van 89 maart. Iedere dag, dat ge er om vraagt kunt ge barmhartigheid krijgen, als ge maar vraagt met berouw over uw zonden. tra, met uitzondering van de com munisten, heeft het aftreden geëist! De woordvoerder van het Indone sische ministerie van Voorlichting heeft woensdagavond de beschuldi ging geuit dat de inbeslagneming van het KPM-schip „Kasimbar" „zeerove rij" was. Hij zei dit in commentaar op het bericht dat de „Kasimbar" door de „Drenthe" naar Manokwari opgebracht was. De woordvoerder zei. dat de inbe slagneming geschiedde in de Indone sische territoriale wateren en derhal ve zeeroverij was. „De zeeroverij door het Nederlandse oorlogsschip „Drenthe" steunde direct of indirect de acties van Ahmad Hoessein en zijn opstand, waartegen de regering thans de eerste stappen neemt" aldus de woordvoerder. De mislukte achtervolging. De premier van Malakka, Abdul van Premier Djoeanda ten sunste Rahm/ni heeft woenadag verklaard, van een toMnet onder leiding van dat hij volledig rapport heeft ge. president Soekarno met als assistent vraagd over de boodschap van een de voormalige vice-president Moham- KPM-schip, dat het in de wateren mea Hatta. van Maiakka enige tijd is achter- A volgd door een Indonesische kanon- „De yolkscoordinatieraad van het neerboot. De premier zei: „Wy zyn Zuiden wer(* in het leven geroepen zeer bezorgd over dit incident. Dit door luit-kol. Barlian, commandant is de eerste keer dat ik heb gehoord van Zuid-Sumatra, die er aanhoudend dat Indonesische kanonneerboten in by Soekarno op aangedrongen heeft de wateren van Johore komen' onderhandelingen te beginnen, om een einde te maken aan het conflict met de contraregering op Midden- Sumatra. Ruilhandel is sluikhandel. De Indonesische consul-generaal te Singapore, heeft woensdagavond verklaard, dat elk schip van Singa pore dat de blokkade van de ïndone- sische marine, die gericht is tegen Volgens het blad Straits Times midden-Sumatra, doorbreekt, zou weigeren de zakenlieden in Singapo-worden behandeld als een smokkel- re, die met Indonesië zaken doen, i schip. Hij zei. dat de regering zich langer Indonesische roepiah's in beta- j zou bezighouden met protesten ling aan te nemen. Op de zwarte of aanspraken. Deze schepen zouden worden geconfiskeerd. markt is de koers van de roepiah gedaald van 11 tot 19.5 roepiah per straitsdollar. De officiële koers daal de van 3 tot 5.4 roepiah. Volgens het blad is een der oorza ken van deze koersdaling het in om loop zijn van miljoenen valse roe- piahbiljetten. speciaal in Djambi en; Palembang in Zuid-Sumatra. Men|V3D lUnCtlOtlSriSSCfl vermoedt dat het valse geld in Japan wordt gedrukt. Het feit dat de echte zowel als de valse roephia's op slecht1 blybt. dat'dchïn hët rehelëbnd'êen papier gedrukt worden maakt het „kaderwisseling" aan het voltrekken Uiterst moeilijk vast te stellen of het dle er op gericbt de yan geld echt is. Nikita Kroestsjef te versterken. In Djambi en Palembang liggen de iagere rangen heeft een al- op het ogenblik 25 uit Singapore af- geheie verschuiving plaats, komstige schepen stil. De t-genaars, iyjen verwacht te Moskou, dat het van deze schepen wachten af hoe de I njet herkiezen van bepaalde partij- Indonesische blokkade van Sumatrafunctionarissen, wier plaatsen ver- zich ontwikkelen zal. Zij hebben hun volgens worden ingenomen door aan- gezagvoerders opdracht gegeven hangers van Kroestsjef, zijn hoogte- De officier van Justitie in Florence heeft gisteren vrijspraak geëist voor de bisschop en de pastoor, die open lijk bekend maakten, dat een alleen voor de wet getrouwd Italiaans paar „in concubinaat leefde". De officier is van mening, dat de geestelijken hun bevoegdheid niet te buiten zijn gegaan. Wel neemt hij het beklaagden kwalijk, dat zij de jurisdictie van de rechtbank en de soevereiniteit van de staat over de Kerk niet erkennen. De zware sneeuwval, waar West- Duitsland onder te lijden heeft, heeft het verkeer op de wegen en de rivie ren volkomen gedesorganiseerd. De treinen hebben aanzienlijke vertra ging en op alle rivieren, die sterk wassen, is het verkeer gestaakt. r In Koblenz helpen 2.000 leden van de „Bundeswehr" bij het ontruimen van de woningen en ondernemingen j langs de rivier. Talrijke wegen zijn geblokkeerd. In Bonn is men koortsachtig bezig om het parlementsgebouw met zak- ken zand te beschermen. Tengevolge van de sneeuwstormen, die in Frankrijk hebben gewoed, zijn minstens vijf mensen om het leven gekomen. De politie in Noord-Frankrijk heeft meegedeeld, dat men twee mensen dood heeft aangetroffen in de sneeuw.1 In hun onder de sneeuw bedolven auto's trof men een echtpaar en een i man dood aan. De chaos op de wegen in Engeland i was woensdag volledig. Meer dan honderd hoofdwegen waren onberijd- baar. Aan de zuidkust kon men zich niet herinneren wanneer men zulke stormen heeft beleefd als gisteren woedden. Bij Bridlington in 't noord oosten moesten opruimingsplóegen veertien uur zwoegen voor ze een in gesneeuwde passagierstrein hadden uitgegraven. De Theems is op ver scheidene plaatsen buiten de oevers getreden. Jakn fraótet weid 70 jaai Aardverschuiving Dinsdag 25 februari heeft de Amerikaanse staatssecretaris van buiten landse zaken, John Foster Dulles, in Washington zijn zeventigste verjaar dag gevierd. Hij zag er, zoals de foto toont, op die heugelijke dag bijzonder opgewekt uit. voorlopig niet uit te varen. Radarnel in Europa Men is op het ogenblik bezig met aanleg van een radarnet om punt zal bereiken in de 16 maart a.s. te houden verkiezingen voor de „Op perste Sowjet", het parlement der Sowjet-Unie. Vermoedelijk zal de Opperste Sowjet in een geheel nieu we samenstelling terugkeren. Deze „commandowisseling" in de reeds op zeer grote afstand de nade-1 lagere regionen gaat gepaard met een ring van voorwerpen in de lucht overeenkomstig verschijnsel in de voor de Westeuropese leden van de hogere partij rangen en bij de (poli- NAVO te ontdekken. I tieke) leiding van het leger, de vak- I bonden en de openbare organisaties. Dit radarnet zal de taak van de Hetzelfde kan worden geconsta- luchtverdediging tegen raketten e.d. teerd bij de samenstelling van het zeer verlichten, heeft het militaire „centrale partij comité", het hoogste hoofdkwartier van de NAVO in bestuursorgaan der Sowjet-Unie. Het Europa bekend gemaakt. twintigste partijcongres wees, nu twee jaar geleden, de vijftien leden van het comité aan. Van deze vijf tien zijn er nog zes Kroestsjef, Worosjilof, Boelganin, Mikojan. Soes- ...I lof en Kiritsjenko in functie. De SS berichten in de Sow jet-pers negen anderen zijn vervangen door „ut 91 w aanhangers van Kroestsjef. Volgens westerse waarnemers te Moskou vestigt deze kaderwisseling op grote schaal de indruk, dat het centrale comité Kroestsjef vrijwel volmacht tot handelen heeft gegeven. Zij valt samen met een grootscheepse campagne der Russische pers, waar in wordt gehamerd op de noodzaak de door Kroestsjef geïnspireerde her vormingen uit te voeren. De Sowjet-bladen schrijven in dit verband dat 1958 een „beslissend jaar" is, daar in deze periode een ste vige basis dient te worden gelegd voor het welslagen van het van 1959 tot 1965 lopende „zevenjarenplan" Dit plan moet volgens de Sowjet- pers een „beslissende periode in de ontwikkeling der Sowjet-Unie wor den", die Sowjet-Rusland „de eerste plaats in de wereld moet verzeke ren, en dit niet slechts op het gebied der industriële produktie doch ook op het terrein der algemene voortbren ging". Tegen wanbeleid: Sjafi oeddin JUCaten bekijken kei meeuuiCandóckap andetA Vijf-en-twintig jaar geleden Het is vandaag (donderdag) 25 jaar geleden, dat er in het Duitse Rijks daggebouw te Berlijn een brand woedde, die naar algemeen wordt aangenomen door de nationaal-socia- listen was aangestoken om de com munisten er de schnld van te kunnen geven en zo een reden te hebben om de commnnistische en de socialistische partij, die van de brand zou hebben geweten, te ontbinden. Er zal geen speciale plechtigheid worden gehouden om het feit te her denken. Wel houdt de socialistische oppositiepartij te West-Berlijn een bijeenkomst, waar burgemeester Brandt en een voormalige voorzitter van de Rijksdag, Paul Loebe, het woord zullen voeren. Dil nummer bettaal uit 10 pagina'. (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te kwart over elf) LICHTE DOOI Toenemende bewolking met later van het westen uit enige regen of natte sneeuw en plaat selijk mist. Vannacht in het zuidoosten van het land nog overwegend lichte vorst, mor gen overdag hogere temperatu ren dan vandaag. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en noordwest. Dit is een recente opname van de minister-president van de tegenrege- dent Soekarno hebben opgezegd. FUCHS NADERT EINDDOEL De expeditie van dr Vivian Fuchs heeft de bevoorradingsbasis „Skele ton", die 288 kilometer van „basis van Scott" is gelegen, bereikt, aldus blijkt uit een te Londen ontvangen telegram. De afstand, die de expeditie thans nog moet afleggen, zal haar over een veel gemakkelijker gedeelte der rou te voeren, dan hetgeen zy reeds ach- ter de rug heeft. Men hoopt thans. Wederom werd Nederland in de afgelopen dagen onder een sneeuwlaag bedolven, waarvan vooral het ver- dat de expeditie-Fuchs vóór het einde keer veel hinder ondervond. Stil en eenzaam staan deze vier molens in de omgeving van Alkmaar aan het wa-1 van deze week de kust zal hebben ter. Ook de spoorbaan is volkomen verlaten. (Luchtopname A.N.P.-foto). j bereikt i 28 Febr. zon op 07.30; onder 18.16: ring in Indonesië, dr. Sjafroeddin nlaan op 12.i8; ondei 03.29. alle beloften van trouw aanbied- Hoogwaterstanden 28 Febr. v.m. 9.45; n.m. 10.30. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI iizel - 3 C. STOCKHOLM sn .uw —16 OSLO onbewolkt —20 KOPENHAGEN zwaar bew. 6 ABERDEEN sneeuw 1 LONDEN zwaar bew. 1 AMSTERDAM sneeuw 1 BRUSSEL zwaar bewolkt 3 LUXEMBURG onbewolkt 8 PARIJS zwaar bewolkt 2 BORDEAUX onbewolkt 1 GRENOBLE sneeuw 4 NICE geheel bewolkt 6 BERLIJN geheel bew. 5 FRANKFORT licht bew. 6 In de nacht van woensdag op don- j derdag vroor het op de meeste plaat- i sen matig, waarbij het kwik laagste waarden bereikte tussen zes en ne- j gen graden beneden het vriespunt. Het vliegveld Eelde maakte hierop een uitzondering. Daar werd een mi nimumtemperatuur van min dertien graden gemeten. Verder werden pe rioden met opklaringen afgewisseld door sneeuwbuien. De koude polaire lucht, die uit Scandinavië wordt aangevoerd, stroomt nu voornamelijk over het oostelijk deel van de Noordzee naar Duitsland weg. Over de Britse eilan den voeren westelijke tot noordwes telijke winden zachtere oceaanlucht naar het westelijk deel van de Noord zee. Deze lucht bevindt zich aan de noordflank van een hogedrukgebied, dat zich over de Golf van Biscaye uitbreidt. Enkele randstoringen be wegen om dit hogedrukgebied heen over IJsland naar het zuid-oosen. Verwacht wordt, dat één van deze storingen naar de Duitse Bocht trekt, waardoor ons land de komende 24 uur in minder koude lucht komt. Een en ander gaat gepaard met veel bewolking en plaatselijk wat regen, die mogelijk nog door natte sneeuw woTdt voorafgegaan. In het ooslen van het land kan vanavond nog licl te vorst voorkomen. MüNCHEN ZüRlCH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS sneeuw 6 sneeuw 5 zwaar bew. 3 zwaar bew. 0 geheel bew. 2 sneeuw 3 motregen 7 zwaar bew. 5 onbewolkt 1 sneeuw 1 regenbui 4 Korreltje Wie bang is voor de mus, zal nooit gerst zaaien.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1