S)e CoicbeSou/fca/nt Sneeuw en ijs ontwrichtten het verkeer in Nederland POLDERS LIEPEN ONDER Rijksweg 4 lag bezaaid met verongelukte wagens Beatrix tussen Caraiben en Arowakken Kettingbotsing bij Abbenes Verkeer in heel West-Europa ontwricht Transportkou uit het Oosten Directeur: C M v. HAMERS VEI D. Hoofdredacteur L. C J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACU1 32 WOENSDAG 26 FEBRUARI 1958 49ste JAARGANG No. 14345 Telefoon; Directie, Abonnein., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent 20826 Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p kwart Franco p.p. ƒ8.Advert: 17 et p. man. Telefoontjes f 1.50 In de schijnwerpers leek het gisteravond op de afrit van de brug over de Hoofdvaart van de Haarlemmermeer in de rijksweg tussen Amsterdam en Den Haag bij Abbenes wel een slagveld van verongelukte wagens. Een bus van de dienst der Spoorwegen van Amsterdam naar Den Haag, een grote vrachtauto, een kleinere vrachtwagen, enkele grote en een aantal kleine personenwagens lagen schots en scheef over de weg, sommigen zwaar be schadigd, anderen met wat lichte kneusjes", maar toch zo, dat van rijden geen sprake meer kon zijn en waardoor het spiegelgladde wegdek volledig werd versperd. Om ongeveer kwart over vfjf gleden de eerste wagens, in een zware noord-ooster sneeuwstorm van het verraderlijke wegdek tegen de afraste ring der betonnen paaltjes aan of in de heg, die de afscheiding vormt tussen de beide hoofdbanen. Degenen, die twintig of dertig kilometer snelheid aan hielden wisten de wagen nog op het aflopende wegdek te houden. Maar elke hogere snelheid was lunest en remmen beslist fataal. De sneeuwstorm was hier zo fel en hevig, dat het uitzicht volkomen werd belemmerd. Oosterpolder onder water. Gisteravond is tengevolge van de sterke wind het water van de Am- stel bij de Tolhuissluis tussen Nieuw- veen en Uithoorn de oosterpolder binnengestroomd. De stand van de Amstel was op dat tijdstip 3 N.A.P. terwijl de normale waterhoogte ge middeld 30 N.A.P. is. Daar het water ook nog dreigde een ander pol- dertje onder water te zetten ging men over tot het nemen van de noodmaat regel: spuien in Rijnland. Het door deNoordoosterstorm opge stuwde water van het LJsselmeer heeft ook twee kleine buitendijkse polders bij Durgerdam overmeesterd. 's Middags om drie uur begon de zogenaamde kleine IJdoornpolder vol te lopen. Uit voorzorg is men toen reeds begonnen met de evacuatie van het vee van de veehouder Veldhuizen, dat zioh in de onmiddellijk aangren zende grote IJdoornpolder bevond 26 Runderen, enige tientallen scha pen en een paar varkens werden uit de grote IJdoornpolder gehaald. Het vee is bij plaatselijke boeren onderge bracht. Men heeft niet kunnen nagaan of er een gat in het betrekkelijk lage dijkje van de kleine IJdoornpolder is geslagen. De grote IJdoornpolder is voor het laatst vijf jaar geleden tijdens een maartse storm onderge lopen. Luchtverkeer ontwricht. Na de landing van de Cura^auma- chine van de KLM om ongeveer 2 uur gistermiddag is tot negen uur des avonds alleen nog de Convair van de Finnair, terugkerend van Londen om ongeveer half zes op Schiphol ge land. En na de gebruikelijke wacht tijd vertrok het Finse vliegtuig rich ting Hamburg en Helsinki. Het lag voorts in de bedoeling om in de avonduren de KLM-vliegtuigen naar j stond een file van enkele honderden wagens, komende uit de richting Amsterdam op de oprit naar de brug, op het brugdek zelf en op het eerste gedeelte van de afrit in twee rijen te wachten. Een 23-jarige student, Jan van Smppenberg van de academie voor Beeidende Kunsten uit Den Haag passagier van een der wagens, die voor- noch achteruit kon, heeft een uur in sneeuw en ijswind het verkeer staan regelen, liet de automobilisten op afrit, brugdek en oprit stuk voor stuk draaien, een kunststukje alleen reeds met de weinig beschikbare ruimte op een spiegel van ijs, en wees de rijders, die reeds dachten de avond en de nacht in hun wagens te moeten doorbrengen, op de „uitweg" uit de chaos. Zeker twintig wagens lagen op de afrit of vlak daarbij als slachtoffer van „het New-Yorkse winterweer". Van Schiphol tot Warmond, even voorbij Abbenes, lag Rijksweg nr 4 bezaaid met tientallen verongelukte wagens of automobielen, wier be stuurders de strijd tegen de gladheid, sneeuwstorm en duisternis hadden gestaakt. De materiële schade, aan al deze personenwagens, bussen en vracht auto's toegebracht liep dinsdagavond in de tienduizenden. in de nacht van 89 maart. Gij wilt vergiffenis van God? Wees dan zelf vergevingsgezind. Gaat U ook meetf Ongemak bracht mensen weer tot elkaar Singapore en New York wel te laten starten en tevens de machine van Air Ceylon. Zonder twijfel kan men conclude ren, dat de onderkoelde regen, de daarop volgende sneeuwstorm, het slechte zicht en de moeilijkheden, welke de bestuurders der vliegtuigen ook op andere vliegvelden van Euro pa ondervonden, het normale lucht verkeer op Schiphol volkomen in de war hebben gestuurd. Geen brood „Ik ben bakker" klonk een zor gelijke stem door de telefoon „Wilt u even over de radio omroepen, dat ik morgen geen brood bij mijn klan ten kom bezorgen vanwege de snoeuw?" Dit was een van de vele verzoeken, die gisteravond per telefoon op de redactie van het ANP binnenkwamen, om bekendheid te willen geven aan het staken van vervoerdiensten ten gevolge van de hevige sneeuwval. Deze bakker uit Wieringerwerf vertelde er nog wel bij, dat zijn klan tenkring zich over vrijwel de gehele Wieringermeer uitstrekt, zodat velen hunner vandaag van brood verstoken zullen blijven. JluA&en Clmótetdam en Mtvecht iaaA het IDEAAL De kou, het ongemak endg vertragingen hebben gisteren de mensen, zoals dat wel eerder is gébeurd. weer dichter tot elkaar ge bracht en vele harten ontdooid. In de sneltrein AmsterdamArn hem, welke gistermorgen om half elf was vertrokken en om kwart voor vier 's middags in Utrecht aankwam (op de helft van de reis) hebben zich hartverwarmende tonelen afgespeeld. Bij Abcoude deed het zich aanzien de trein was toen reeds twee maal tot stilstand gebrac&l door draadbreuk dat voorlopig het einddoel wel niet zou worden bereikt. De trek in koffie werd zeer groot en velen trokken naar het restauratierijtuig, waar al spoedig het personeel van de keuken niet meer de drukte aankon. Geen nood, enige passagiers sprongen de kelners bij en bedien den op voortreffelijke manier hun mede-reizigers. Andere haalden de lege kopjes op en wasten de hele boel om in de kombuis. De vreugde werd algemeen, toen het lunchtijd werd. De magen ram melden en men haalde de boterhammen tevoorschijn. Bij het gezicht hiervan rammelden de magen van degenen, die geen brood hadden meegenomen, nog harder, maar niet voor lang. De lunchpakketten werden in de rijtuigen broederlijk gedeeld.... Iedereen had weer wat voor een ander over. En dan mag het wat ons betreft koud zijn 1 Deze fotocombinatie geeft twee beelden van het bezoek van H.K.H. prinses I Beatrix aan Albina in Suriname. De bovenste foto laat zien hoe de prinses in Albina de Caraiben begroette. Op de onderste foto zien we de prinses te Albina temidden van de Arowakken, die haar huldigden door haar hun balsketingen en amuletten om de hals te hangen ARGENTINIË Sneeuwstormen Overstromingen, gladde wegen, sneeuw en hagel hebben het ver keer niet alleen in Nederland maar in nagenoeg geheel West-Europa ontwricht. In Frankrijk en West- Duitsland werden laaggelegen dor pen gewaarschuwd voor overstro- Spaatiuega'c&eideKA vechten vaat een hapetaze zaah De voortdurende sneeuwval in een groot gedeelte van Nederland berokkent voor de tweede maal deze winter grote last aan het verkeer. Deze foto laat zien hoe arbei ders van de Nederlandse Spoorwegen op het emplace ment van het Centraal station te Amsterdam onder de gestaag vallende witte vlokken een wissel weer berijd baar trachten te maken. Vooral in Noord-Holland was dinsdag het treinverkeer totaal ontwricht. mingsgevaar door de sterk gezwol len rivieren. In Zuid-België trad de Sambre buiten haar oevers, waardoor spoor lijnen onder water kwamen te staan. Ook de Seine wies tot alarmerende hoogte; de straten van Coulommiers en Pont Moulin stonden blank. En kele wegen langs de Rijn werden overspoeld. In Tirol, waar het nog flink sneeuwt, heerste gevaar voor lawines, terwijl in Oost-Oostenrijk het weer warm en zonnig was. Langs de gehele Belgische kust woedde dinsdagavond een hevige sneeuwstorm. Talrijke vissersvaar tuigen die op zee waren, liepen de haven binnen. Vele bomen wer den ontworteld en daken bescha digd. Een windmolen te Oostende, die berichten over windkracht door geeft, is door de kracht van de wind gebroken en in zee gevallen. De Franse spoorwegen hebben la ten weten, dat het treinverkeer in het noorden en noord-westen van het land tengevolge van een zware sneeuwstorm ernstig wordt belem merd. Vele goederentreinen zijn uit gevallen. De passagiersdienst over het Ka naal tussen Calais en Dover was gisteren geheel gestaakt. Tegenstelling In Sydney bezweken op een tuin feest, gegeven ter ere van het be zoek van de Engelse koning-moeder Elizabeth, ruim honderd gasten door de hitte. De begrenzing van koude en zach te lucht, die dinsdag met veel neer slag tot het midden van het land wist door te dringen, begon zich daarna weer naar het zuiden te ver plaatsen. Achter de vorstgrens stak een krachtige tot stormachtige noord oostelijke wind op, die koude, polaire lucht uit Noord-Duitsland aanvoer de. De ermee gepaard gaande sneeuw storm bereikte dinsdagavond zijn IN ARGENTINIë dansen de aan- hangers van Peron, alsof het Pe- ron zelf was, die zondag j.l. tot pre sident is gekozen. Het is evenwel Arturo Frondizi, een politicus, die er al jaren naar gestreefd heeft om ein delijk eens in de presidentszetel te zitten. Wat verwachten de Peronisten dan van hem, daar hij allerminst als een bewonderaar van de voormalige dictator bekend staat? Frondizi is geen Peronist, maar wel een eerzuchtig man, die 0 koeien met gouden horens heeft beloofd aan allen die hem steunen willen. Zo heeft hij aan de Peronisten een algemene amnes tie beloofd en op die toezegging heb ben zowel Peronisten als communis ten zondag j.l. op hem gestemd. Dank zij hun steun heeft Frondizi de over winning behaald en nu zal hij zijn beloften moeten inlossen. De Peronisten juichen alsof zij zelf de overwinning hadden behaald, want zij zien hun verbannen leiders reeds terugkeren naar Argentinië en hopen op het aanbreken van een nieuwe gouden tijd. Misschien speelt de gedachte wel door hun achterhoofd, dat ook Peron zelf zal mogen repatriëren, maar dat lijkt wel een beetje veel gevergd Dat zou noch voor Frondizi zelf noch voor het land voordelig zijn, want Peron is er de man niet naar om braaf onderdanig te zijn aan de pre sident, terwijl het land zou terugval len in een chaos van economische conflicten. Er is de laatste tijd toch al meer arbeidsonrust in het land dan goed is voor de welvaart der bewoners Onder de „descamisados' (de „ont hemden") leeft de herinnering aan de goede dagen van Peron en zodra er kans is, dat deze dagen kunnen terugkeren, zullen zij geholpen door de communisten onmiddellijk overgaan tot hun z.g. „directe actie" in de vorm van stakingen, teneinde die terugkeer te bespoedigen. Het zou beter voor Argentinië zelf en de wereld zijn als er in dit grote en rijke land wat meer rust kwam. (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) LICHTE TOT MATIGE VORST Verspreide opklaringen, afge wisseld door enkele sneeuw- of hagelbuien. Matige tot krachtige noordelijke wind. Vannacht lichte en in het binnenland plaatselijke matige vorst. Mor gen overdag temperaturen om het vriespunt. 27 Febr. zon op 07.32; onder 18.15; maan op 11.25; onder 02.35. Hoogwaterstanden 27 Febr. v.m. 8.40; n.m. 9.15. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: hoogtepunt. De sneeuwzóne verwij dert zich intussen naar Midden- en Oost-Duitsland en wordt gevolgd door een gebied met opklaringen en slechts enkele verspreid voorkomen de sneeuwbuien. Aangezien nog kou dere lucht uit Scandinavië naar ons land onderweg is, zal de komende nacht in het binnenland hier en daar matige vorst verwacht kunnen wor den. De wind neemt verder in kracht af. Bij IJsland komt een nieuwe depressie tot ontwikkeling, die op dit ogenblik een oostelijke koers volgt. Het is waarschijnlijk, dat deze naar het zuiden zal afzwen ken, maar zij zal wellicht het weer in ons land niet voor morgenavond beïnvloeden. HELSINKI geh. bew. 18 C. STOCKHOLM sneeuw —12 OSLO half bew —17 KOPENHAGEN sneeuw 6 ABERDEEN onbew. 2 LONDEN half bew. 1 99 AMSTERDAM zwaar bew. 1 BRUSSEL driftsneeuw 2 LUXEMBURG -sneeuw 4 PARIJS sneeuw 1 BORDEAUX sneeuw 2 GRENOBLE sneeuwbui 3 NICE licht bew. 8 BERLIJN geh. bew 5 FRANKFORT sneeuw 1 .9 MüNCHEN zwaar bew. 6 ZüRICH sneeuw 1 .9 GENèVE sneeuw 0 LOCARNO sneeuw 0 WENEN zwaar bew. 9 INNSBRUCK zwaar bew. 8 ROME zwaar bew. 12 AJACCIO onweer 11 9. MADRID licht bew. 2 9, MALLORCA geh. bew. 11 9. ALGIERS geh. bew. 12 Korreltje Een gelaat, dat zwijgt, heef menig maal stem en taal. (Ovidius)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1