WIE WEEL Het spiekende testament Mx Tegen Leidse betonwerkers 8 maanden geëist MAANDAG 24 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 „Er komt een eind aan ster-Matglas", door Gonné Kemp. ven", door: Sam Astrachan. Uitgave: „De Torenlaan", Prismareeks no. 2%. Uitg. Assen. Het Spectrum, Utrecht. I In het gezin van de leraar en schil- Rond het volwassen worden van der Paul Loder groeit de kleine de jonge Jood Sam Star wordt in Margreetje op tot de bakvis, die haar dit boek op voortreffelijke wijze de eigen besluiten neemt. Ze neemt als historie van de Russisch-Joodse fa- grootste waarde in haar leven de ge- milie Kagan gewezen. De strijd te- voeligheid mee, die ze heeft geeërfd gen de verdrukking door het anti- van haar vader. Dat maakt voor haar Semitisme, de ondergang van deze het leven blij maar niet zo erg ge- familie in de revolutie van 1917, hun makkelijk. De gevoeligheid geeft uitwijking naar Amerika en hun uit-haar evenwel het matglas, waardoor eindelijk succes aldaar vormen de j de scherpe kanten van het leven weg- interessante omlijsting van de ziele- vallen. Zelfs als ze in haar eerste strijd om het Jood-zijn en het zich Jood-voelen van de hoofdpersoon. Aan het einde van dit boek gaat Sam Star zichzelf volledig als Jood be schouwen en voelt hij de band met zijn voorgeslacht en zijn stam. „Ontsnapt" door John Harris, vert. Johanna C. Fag- ginger Auer. Uitgave A. W. Sijthoffs Uitg.mij., Lei den. De roman „Ontsnapte" van de Australische schrijver John Harris is een fantastisch verhaal dat echter zóó boeiend en fascinerend is ge schreven dat men van het thema, een zeereis met een oude, wrakke zeil boot, het onwaarschijnlijke al verder lezende over het hoofd gaat zien. En hiermede is de verhalende kracht van de schrijver goed gety peerd. Hij beschrijft de vlucht-voor- hun-schuldeisers van een Italiaans emigrantengezin met hun oude, half opgelapte visschesschuit. Juist voor de afvaart komen zij in kennis met een jonge Australiër die eveneens op de vlucht is omdat hij door de politie wegens mord wordt gezocht en er dus op gebrand is door een zeereis met onbekende bestemiping aan de greep van de justitie te ont komen. De vlucht wordt een fantastische liefde wordt teleurgesteld. „Hier Politie", door Harry Söderman. Forum Boeke rij; Uitg. Ad. M. C. Stok, Den Haag. De romantiek, die men waant rond het leven van de politieman, geeft deze na het beëindigen van zijn carrière doorgaans genoeg reden om zijn memoires te gaan schrijven. Har ry Söderman, Zweed van geboorte, is een criminoloog van wereldnaam en een commissaris, die graag óók wat vertelt. Zijn belevenissen zijn de moeite waard; zijn beschouwingen echter beter, al zijn ze soms alleen geschikt voor mensen met een ge vormd onderscheidingsvermogen. „100 Kamerplanten" en hoe ze behandeld moeten worden, door A. C. MullerIdzerda. Uitgeversmij. Kosmos, Am sterdam. Niet alle kamerplanten zijn gemak kelijke huisgenoten. Natuurlijk zijn er, die ongelimiteerd met zich lijken te laten sollen, die zich laten begie ten en bemesten, snoeien, enten of stekken en die zich in volle zon of kille schaduw voorspoedig handha ven. Het verzorgen van de kamerplan ten volgens de regelen der kunst (en een kunst blijft het) is een bezig- kruistocht door de Pacific, langsde heid, die veel zorg en dus veel tijd vele archipels van koraaleilanden, vrejst. Aan de hand van het boekje in stormen en tegenwind. De politie van mevr. MullerIdzerda zal men komt hen op het spoor en achter- binnen zeer korte tijd voortreffelijke volgt het sdup, maai- door de vastbe- resultaten bereiken. Een boekje, dat radenheid van de moeder, tegenstel-0p SUmmiere wijze een beschrijving ling met de slappeling van een va-|geeft van de soort van de behande- der, zetten ze door. Het mag alles ]ing, waarbij de plant het weligst echter niet baten, eens komt de dag tiert. Bij elke bespreking gaat een dat de reis ten einde loopt en de foto van de betreffende plant, politie toegrijpt. Maar dan heeft de gezochte moordenaar zijn leven reeds geofferd voor het schip en de jacht van de politie is vergeefs geweest. Niet echter de vlucht van de Italia nen. Taal en stijl van Harris maken het boek, ondanks de onwaarschijn- stelt, de jeugd een betere kijk te ge ven op hetgeen zich achter de hek ken van paleis Soestdijk afspeelt. De editie van dit jaar is speciaal gewijd aan Prinses Beatrix. De redactie heeft getracht het leven van onze kroon prinses op beknopte doch boeiende wijze weer te geven. Zij is hierin volkomen geslaagd. Het blad is bo vendien verlucht met een serie prachtige foto's, welke iedere Oran jegezinde (en wie is dat niet) maar vooral de kinderen in verrukking zal brengen. De prijs is 0.50. „De Speer" door Lou-is de Wohl. Uitg. Zuid-Holli Uitg. Mij, Den Haag. Een bijzonder werk heeft Louis de Wohl gemaakt van het boek „De Speer", waarin als centrale figuur op treedt Cassius Longinus, de jonge Ro meinse bevelhebber, die tenslotte op de Calvarieberg de aan het Kruis hangende Christus met zijn lans doorstak. De schrijver, die een bij zonder goed kenner van de Romeinse tijd moet zijn, intruduceert zijn lezers in het Rome op het toppunt van zijn macht met de jonge Cassius als cen trale figuur, die overwinningen boekt, maar ook nederlagen, waarvan dé grootste wel is, dat hij zich slaaf maakt om de schulden van zijn vader te delgen. In de arena hervindt hij zijn vrijheid, maar men kan hem in Rome niet handhaven en in het ge volg van Pontius Pilatus wordt hij j naar Jeruzalem gezonden, het Jeruza- j lem ten tijde van Christus. Met bij zonder vaardige pen beschrijft de auteur dan wat er zich in het Heilige Land afspeelt, waarbij langzamer-: hand de Christus-figuur meer en meer op de voorgrond komt. De felle tegenstellingen tussen de Romeinse overheersers en de joodse bevolking. die op haar beurt onderling verdeeld is en strijd voert, worden hier op be wonderenswaardige wijze ontwikkeld. Inmiddels wordt Cassius allerminst op de achtergrond gedrongen en door zijn kennismaking met de joodse vrouw Naomi nadert hij de Christus figuur. Hij is tenslotte de man, die Christus' zijde met de lans doorboort, maar dat is tenslotte ook de aanlei ding tot zijn inkeer en ommekeer. Dit werk is in de vertaling van J. Verdonck en in de prettige druk vari de uitgeefster een verhaal van groot formaat geworden, meesterlijk van conceptie en met bijzonder rijke inhoud. Het verboden experiment door Margaret Morrison. Uitg. Z.-Holl. Uitgeversmij, Den Haag. Dit verboden experiment is de be proeving van een serum tegen aan doeningen van de luchtwegen op een menselijk proefkonijn. Hoe dat hier is, weten wij niet, maar in Engeland is dat verboden bij de wet en het ver haal speelt zich »f in Engeland. Een dokter komt daar in aanraking met een jong meisje, dat zich beschikbaar wil stellen als proefkonijn, omdat het geen ander middel ziet om aan le vensonderhoud te komen. De dokter uitvinder van het nog niet be trouwbare serum gaat op het aan bod in. Omdat alles in het geheim moet gebeuren, gaat de doktersvrouw achterdocht koesteren en als men het verhaal leest gaat men zelf ook gelo ven, dat het op een ander verboden experiment zal uitlopen. Maar dat komt tenslotte toch nog op z'n poot jes terecht; het serum even vel faal de. Een onderhoudend verhaal, dat uit het Engels vertaald werd door I J. P. Beekenkamp-Vina. WEET U HET OOK NIET „Tussen afalt en beton", door. Johannes Leppich S.J. Uitg. Lannoo, Den Haag. Pater Leppich is een Duitse Jezuiet, die door zijn verschillende functies aan de zelfkant van de menselijke sa menleving, het leven van zijn ruw- ixci. ivvui v ail Z.1JH lljkheid van het gegeven, tot een te ziJden heeft leren kennen. Hy juweel van vertelkunst, nog versterkt heeft de verschrikkingen van het door de zuivere idylle die ontstaat tus- Nazi.dom en de daaropvolgende Rus sen de gezochte moordenaar en d» I sische beting gekend. Hij heelt de dochter van de Italianen. Wie er van 2ielzorg op zijn schouders gehad van genieten wil, en wij hopen dat het in ecn dwanearheiderskamu voor 4000 deze tijc van zo veel sensatielectuur een dwangarbeiderskamp voor 4000 i vrouwen, van vluchtelingen- en er velen zijn, die schaffe zich het krijgsgevangenkampen. Hy is leger- fraai uitgegeven boek aan. aalmoezenier geweest en heeft so- ciaal werk verricht onder Duitse ar- itii" .r.U„ ,en beiderejeugd enz. "ar° yan deze pater is enige tijd gele wereld", (het drama der atomkernen) door Werner Braunbek. Uitg.: Het Ne derlands Boekhuis, Tilburg. Toen de alchemisten goud zochten te maken uit gewoon lood beseften ze reeds, dat ze de ontsluiering van het geheim van die verandering moes ten zoeken in het onderzoeken van de structuur van de stoffen. Het geheim lag in de toen onbekende microcos- mos. Toen men die eenmaal öntdekt had, werd een schijnbaar onbenullige ont dekking het simpele begin van een lange ladder in de wetenschappelijke kous. Twee wereldoorlogen hebben aangezet tot de uiterste krachtsin-' spanning bij het verder uittornen van de raadselachtige materie. Waar het uiteindelijke doel thans is gebleken een gevaarlijk en alles-verwoestend wapen te zijn, spreekt het voor zich, dat men alle krachten inspant om een totale vernietiging te voorkomen. Een boek dat belangrijk bijdraagt tot de vorming van een overzicht van de groei der atoomwetenschappen. „De schepping van Europa", door Christopher Dawson. Prisma boeken No. 280. Uitg.: Het Spectrum, Utrecht. In een tijd, waarin iedereen vol is van de vorming van een verenigd Europa, een eenheid zonder inner lijke grenzen en afscheidingen wordt men geconfronteerd met de waarheid, dat elk der landen, die deel zullen uitmaken van die eenheid, daarover zijn eigen mening en inzich ten heeft. De oorzaken :daarvan stoelen al in de vroege middeleeuwen. Wie Dawsons boeken leest, zal besef den het boek verschenen: „Christus auf der Reeperbahn". Het zal de Ne derlandse vertaling hiervan: „Tussen asfalt en beton", evenals het oor spronkelijke werk niet aan belangstel ling ontbreken. De schrijver behan delt enkele onderwerpen recht streeks uit het leven gegrepen in verhouding tot Christus. In één. oog opslag toont pater Leppich het be trekkelijke van al het aardse. Hij doet dit niet in geplijste literatuur, maar in de vorm van straatpreken rauw, realistisch, maar toch diep menselijk. De vreemde gebeurtenissen op Iluguemont door Martin Mons. Uitgeverij Sijthoff, Leiden. Het is niet het eerste boek, dat van de hand van Martin Mons verschijnt, thans in cle bekende Accolade-serie. De schrijver staat tussen de Neder landse detectiveschrijvers wellicht aan de top en na het lezen van deze nieuwe uitgave zal men kunnen zeg gen, dat deze bewering wel enige grond heeft. Het kasteel Huguemont is een prachtige achtergrond voor een spannend verhaal. Binnen zijn muren spelen zich zonderlinge dingen af. De oude bewoonster valt er van een trap en komt hierdoor om het le ven. Dit is slechts het begin van een hele reeks andere „ongelukken". Een familielid van de om het leven ge komen dame komt op het denkbeeld, dat er wel eens misdaad in het spel zou kunnen zijn en waarschuwt de politie. Voordat het complex raadse len tot een oplossing is gebracht duurt het nog even. Eerst kan men Vraag: Werken in Engeland. Antwoord: Een bemiddelingsbu reau kunnen wij u niet geven, maar probeert u het eens bij de Ambassa- j de van Groot-Brittannië, Lange Voor hout 32, 's-Gravenhage (Commercial Counselle en information, teL 01700 182660). Vraag: Persoonlijk adres Minister van Oorlog. Antwoord: Het is niet gebruikelijk het adres van een minister te publi ceren. Wendt u zich schriftelijk tot Zijne Excellentie de Minister van Oorlog te Den Haag onder verwij zing persoonlijk. Vraag: Uitgever van het Handboek voor Bloementeelt. Antwoord: Wij kennen het boek niet, dat u bedoelt maar uw boek handelaar is in het bezit van lijsten met de uitgevers van alle boeken, die jaarlijks verschijnen. Neemt u eens contact met hem op. Vraag' Wat is het adres van het Bureau voor Volksgezondheid? Antwoord: Een Bureau voor Volks gezondheid is ons niet bekend. Wel kunt u zich verstaan met het direc toraat-generaal voor de volksgezond, heid. Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, Zeestraat 73 te Den Haag. Vraag: Opleiding van priesters voor Oostpriesterhulp. Antwoord: De beste voorlichting over dit onderwerp kan u zonder twijfel Oostpriesterhulp zélf geven. Het adres is Ned. r.k. Huisvestings comité, „Oostpriesterhulp", Hekel laan 6, 's-Hertogenbosch, tel. 04100 8491. Vraag A. W. te A. inzake de termijn van een nalatenschap. Antwoord: De executeur moet ruim gelegenheid hebben om de zaken van de nalatenschap af te wikkelen. Ge woonlijk wordt hem daarvoor een jaar de tijd gegeven. Indien de exe cuteur in gebreke zou blijven, kunt u zich het beste tot een notaris wem den. Vraag over de uitdrukking „eens 20vee1"- I Vraag J. H. L. te V.: Stelt een vraag Antwoord: Wanneer men zegt, dat over netto loon. de één „eens zoveel" heeft als de an- Antwoord: Uw vraag is niet al te der, bedoelt men te zeggen, die éne duidelijk gesteld, maar dit kunnen nog eens zoveel heeft; du-> tweemaal wij u wel zeggen, dat van een bruto zoveel. i loon van 72,en drie kinderen, sen, dat deze verschillen niet zomaar genieten van uiterst spannende situa te effenen zijn. Maar idedalisten met een open oog voor de realiteit, zullen beseffen, dat er behartigens waardige aanwijzingen in staan, die kunnen bijdragen tot de groei van een hechte eenheid. „Het leven eindigt na Vijf tig", door Martin Mons. Uitg.: A. W. Sijthoffs Uit geversmaatschappij, Leiden. Het privilege van de spannende detective-romans is voorwaar niet voorbehouden aan schrijvers uit het Britse wereldrijk. Ook Nederlandse schrijvers blazen hun partijtje mee °P dit gebied en we menen, dat Mar tin Mons onder hen wel de toon aan geeft. Met meesterhand laat hij inspecteur Perquin v. d. hoofdstdelijke recherche de strijd opnemen tegen een beruchte serie-moordenaar. Langzaam sluit Z1ch het net over een aantal verdach ten en slechts het uitlokken van een j meure moord kan de schuldige aan- j wtjzen. Behalve een niet te ontken en litteraire waarde, bezit het boek °ok de goede eigenschap dat de span ning eerst op de laatste bladzijde wordt opgeheven. ties, in het beschrijven waarvan Mar tin Mons een meester is. Met dit boekje in een luie stoel vliegen de avonden om. Hebreeuwse Helden. I. C. Thomson-Wen tholt. Uitgave Van Gorcum, Assen. Een uitstekend vertaald bundeltje bijbelse verhalen uit het Amerikaans van Rufus M. Jones. De kinderen zul len genieten van de belevenissen van het oude Hebreeuwse volk. De ver teltrant is zodanig, dat de helden om wie het hier gaat zo in Leiden of omgeving hadden kunnen wandelen. Het is gedrukt in een prettig type letter en de uitgave is ook verder keurig verzorgd. Een aanbevelens waardig hulpmiddel bij het bijbren gen van oud-testarnentische kennis aan de kleineren. „De Paleispost voor de jeugd", Prinses Beatrix, door Carolina Euwe. Uitg.: Uit gevers-compagnie „De Bran ding". Eenmaal per jaar verschijnt het blad „Paleispost voor de jeugd", een goedgeschreven en uitstekend ge- illustreerd tijdschrift, dat zich ten doel Vraag G. A.: Als men platvoeten heeft, wordt men dan voor stuurman of radiotelegrafist bij de grote vaart afgekeurd? Antwoord: Voor radiotelcgrafist is het zo, dat door de firma of Radio Holland aan te wijzen geneesheer, de candidaat zal afwijzen indien deze hinderende platvoeten en/of voor de omgeving hinderlijke zweetvoeten heeft. Wat betreft de mogelijkheid van afwijzing bij de grote vaart als stuurman; dit is ons niet bekend en zult u moeten informeren bij de di rectie der maatschappij, waarbij u dienst wil nemen. Vraag P.: Bij de geboorte vftn jonge tamme muizen, ontdekte ik dat er vreemde stukjes tussen het zaagsel lagen. Het jonge olkje was derhalve dood geboren of dood gebeten. Het vrouwtje verbleef met twee manne tjes in een aquarium. Wat denkt i, u hiervan en kunt u ons raad geveri voor een volgende keer? Antwoord: Twee mannetjes bij dat muizenvrouwtje is van het goede te veel. Beter is he+ er een van te ver wijderen of die ook een vrouwtje te schenken Onder deze omstandighe den geeft het maar aanleiding tot ri- valiteit.^eer waarschijnlijk Is ook" het mislukken van deze worp daar het gevolg van. Zelfs is het vaak beter het muizenvrouwtje haar natuurlijke plicht t§ laten vervullen zonder aan wezigheid van het mannetje. Probeert u het maar eens met één mannetje en dan zal het wel beter gaan, ofschoon ook van de vrouwtjes wel eens kanni balisme ten opzichte van hun eigen kinderen opgemerkt wordt. In veel gevallen ligt dit dan echter aan ab normale omstandigheden als b.v. in uw geval. Verder wil het soms na de eerste worp ook wet beter gaan maar in ieder geval geen twee mannetjes bij haar, dit gaat verkeerd. Vraag G. H.: Hoeveel bedroeg voor een ongehuwde het algemeen ouder domspensioen in 1957? Antwoord: Van 1 januari tot 1 juli 1957 71,50 per maand. Van 1 juli 1957 tot 1 augustus 1957 73,— per maand. Van l augustus 1957 tot 31 december 1957 78,— per maand. Wegens meineed Het Haags gerechtshof heeft zich vrijdag weer eens beziggehouden met de gebeurtenissen, welke in de vroege morgen van 21 juli 1956 hebben plaats gehad in de bouwkeet van Panagro in het Stoelduinse Bos te 's-Graven- zande. In deze rechtzaak met vele af leveringen kwam de procureur-gene raal thans tot een eis, te weten acht maandèn gevangenisstraf tegen de beide Leidse betonwerkers, gebroe ders W., wegens meineed. Op zichzelf was het eigenlijk een gebeurtenis van niets. De 43-jarige los-werkman B. H. D. uit Naaldwijk had ruzie gekregen met zijn Haagse collega K. O. en hij zou hirebij O. hebben geslagen. Door de politierech ter werd D. ondanks zijn ontkentenis wegens mishandeling beboet. Hij ging in hoger beroep en tijdens de behan deling van deze zaak werden de Lei- denaars gehoord, die zeiden dat er niet geslagen was. Zij werden ter zit ting gearresteerd op vermoeden van meineed, maar ze werden losgelaten, toen zij bij de politie hadden ver klaard, dat er misschien wel geslagen was, maar dat ze niet gezien hadden of er geraakt was. Bij de behandeling van de meineedzaak van de Leidse broers in eerste instantie hadden bei de verdachten echter weer pertinent gezegd, dat er niet geslagen was. Ze werden van meineed vrijgesproken. In beroep was deze meineedzaak al eens aangehouden en nu werd de dokter gehoord bij wie het slachtof fer zich onder behandeling had laten stellen omdat zijn wang door de klap gezwollen zou zijn. De dokter wist zich er niets meer van te herinneren, maar uit zijn aantekeningen bleek, dat het slachtoffer een vrij ernstige geen loonbelasting verschuldigd is. Voor ziektewet moet worden inge houden 1 voor het ziekenfondsen besluit 2,2 Voor W. en W. wet. kunnen wij niet opgeven, want wij weten niet wat u doet. Eventuele pen sioenbijdrage is ons bekend en ten slotte voor premie algemeen ouder domswet bent u verschuldigd 4,61 per week. Wat bedoelt u met los dienstverband, het kan hoogstens zo zijn dat u geen bijdrage moet betalen voor het pensioenfonds. Indien er een dienstverhouding bestaat tussen u en uw werkgever moet u worden opge nomen in de sociale v/etgeving, daar voor is deze wet gemaakt. Vraag: hoe een hyacint behandeld moet worden, die op een vaasje ge zet wordt in het water. Daar bent u veel te Antwoord: l&at mee! Vraag: Over boks- en judolessen Antwoord: Herhaaldelijk staan er in onze courant berichten, waarin de Sportschool Luiten genoemd wordt, waar boks- en judolessen worden gegeven. Ook advertenties wijzen daarop. Blijkbaar leest u de courant toch heel slecht. Wend u daarom tot deze school, Pieterskerkgracht 9. Leiden. Vraag: Over Kruisjassen. Wanneer een partij uit is en nie'. de laatste slag heeft, moet dan doorgespeeld worden of heeft men zonder de laat ste slag gewonnen? Roemt stuk ook uit? Antwoord: Wanneer het spel ten einde is heeft degene, die voldoende punten heeft, gewonnen, ook al heeft deze partij niet de laatste slag ge haald. Tijdens het spel kan men al leen dekken na het behalen van een slag. Stuk roemt niet uit; daarvoor is een slag nodig. Vraag: Over het huren van een huisje op het eiland Texel. Antwoord: U doet het beste een verzoek daartoe te doen bij VW Texel, Parkstraat 2, Den Burg (Texel). Vraag: Over reglement pandoeren. Antwoord: By de N.V. van Goor en Zonen te Den Haag is destijds een beschrijving van het Pandoerspel verschenen, geschreven door de heer A. C. Butselaar. Informeert u bij de boekhandel. 3) M'itiheer Izmtkékfitte wordt hierin opprés V/tlikdxht ztLhet/shierMtmi tenWEn mt betekent dit onkruid op uw mht mm bloempje zijde itm tkbetxlhrerrrietombloe- men te kweken EBetrepenj Mtmtnekjk weet het wei\mxnk ntrnr niet uittimm'int' W \rmremetklemwent ik...th pleet Ibtiziim verzet' kneuzing had gehad, omdat 't slacht offer beweerde er nog af en toe pijn aan te hebben, vroeg de raadsman der verdachten de arts om het slacht offer. dat ook als getuige werd ge hoord, ter plaatse te onderzoeken. De dokter kon echter geen objectieve afwijkingen constateren. Diverse verklaringen werden nog onder de loep genomen, maar de ver dachten bleven bij hun standpunt dat arbeider D. zijn collega niet kon hebben geraakt Het gerechtshof zal in deze zaak op 7 maart arrest wijzen. Eerst na afhandeling van deze zaak kan dan het hoger beroep van de ar beider D. tegen zijn boete voortgang hebben. Jeudgherberg te Antwoord: U bedoelt waarschijn lijk de Katholieke Vacantiehuizen en Jeugdherbergencentrale. Deze is gevestigd Nagtegaalstraat 60 te Utrecht. (De jeugdherberg te Utrecht ligt aan de Bilstraat 121A, achter de O.L.Vr. kerk). De contributie be draagt f 4.50 (kosten inbegrepen) per jaar. Vraag: Route per bromfiets van Leiden naar Solingen; hoeveel k.m.? Antwoord: Leiden, Alphen, Woer den, Utrecht, Arnhem, Emmerich, Wesel, Mühlheim, Werden, Velbert, Solingenafstand 265 km. Vraag: Route per bromfiets naar Wenen; hoeveel km.? Antwoord: Voorschoten, Alphen, Utrecht, Arnhem, Emmerich, Keulen, Frankfort, Würzberg, Nürnberg, Re gensburg, Passau, Linz, St. Pölten, Wenen; afstand 1176 km. Voor uw overige vragen kunt u zich het best wenden tot het kantoor van de AN WB te Den Haag of tot de secretaris van „De Residentie Brommers", Leyweg 432, 's-Gravenhage. Vraag: Route per bromfiets van Leiden naar Nijmegen. Antwoord: Leiden, Alphen. Woer den, Utrecht, Zeist, Doom, Rhencn, opheusden, Zetten, Andelst, Nijme gen. Vraag: Route per auto van Leiden naar Scharsterbrug. Antwoord: Leiden, Haarlem, Alk maar, Middenmeer, Den Oever. Af sluitdijk, Bolsward, Sneek, Hom- merts, Scharterbrug. Vraag: Route per fiets van Roelof- arendsveen naar Vught. Antwoord: Leiden, Alpsen, Gouda, Schonhoven, Gorinchem, Woudri- chem, Heusden, Vlijmen, Den Bosch, Vught. Vrihg: Route per fiets van Lisse naai- Berg en Dal; hoeveel km.? Antwoord: Lis'se, Leimuiden, Mij drecht, Vinkeveen, Utrecht, Zeist, Amerongen, Rhenen. Opheusden, Zetten-Andels. Nijmegen, Berg en Dal; afstand 130 km. Aetherklanken HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Giam. 9.00 Gym. 9.10 V. d. vrouw, 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Mor genwijding. 10 00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 R.V.U.: Beschouwin gen over de juiste omgang met ons zelf, door Mej. Mr. Dra. A. J. Blits. 11.30 Sopr. en piano. 12.00 Prome- nade-ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Thea- terork. en soliste 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.0 Schoolradio. 15.00 Piano-recital. 15.30 V. d. zieken. 16.30 V. d. jeugd. 17.20 De dieren wereld en wij, caus. 17.30 Ama- teureprogr. 18.00 Nws. 18.15 Journ. 18.30 RVU: De atoomkern als ener giebron, door Prof. Dr. J. A. A. Ke telaar. 19 00 V. d. kind. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 19.45 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.10 Bezoek Beatrix aan de West. 22.20 Pianospel. 22.35 Experimentele muz. 22.55 Ik geloof, dat. 23 00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 New York calling. 23.21- 24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 KRO 7.00 Nws. 77.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 3.50 V. d. huis vrouw. 9.45 Lichtbaken, caus. 10,00 V. d. kleuters 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11,00 V. d. vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middag klok noodklok 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13 20 Platennieuws. 13 30 Lichte muz 14.00 Schoolradio. 14.30 V. d. plattelandsvrouwen. 14.40 Hongaarse muz. 15.05 Pianorecital. 15.30 Gram, 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.:Rijks- delen Overzee: W Joseph: Surina me en zijn districten. 18.00 Lichte muz. 18.20 Zang. 18.40 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Comm 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 19.45 Act. 20.00 Lijdens meditatie. 21.00 Pianorecital. 21.25 In het hart van een beweging klank beeld. 21.40 Groot koor, omr. ork en sol. 22.40 Orgelconc. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Nouveauté's. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.30 Journ. en weeroverz. 20.45—22.10 Speelfilm.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5