öéymmTAD Wethouder S. Menken sprak over Randstad Holland lLM£LGtöj „Joannes Passion" handhaafde reputatie Scherp IJNSTREEK MAANDAG 24 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Op bijeenkomst St. Christolfel, Leiden Leidse universiteit heeft veel grond nodig Wethouder S. Menken sprak vrij dagavond voor StChristoffel" r.k. ver. van handelsreizigers etc., over Randstad Holland, Deltaplan en Europoort. De voorzitter, de heer L. van Leeuwen, opende deze bijeen komst, die in de Harmonie werd ge houden. Wethouder S. Menken begon zyn causerie met een topografisch over zicht van Nederland te geven, waar uit bleek, dat het westen steeds een dominerende plaats in ons land heeft ingenomen. Momenteel woont 24 van onze bevolking in Zuid-Holland. Dit vindt ook zijn oorzaak in de grondsamenstelling, aldus spreker; hij noemde o.a. de bollenstreek, het westland, het weidegebied tussen LeidenGouda en Rotterdam, als mede het kleigebied der Zuidhol landse eilanden. Rotterdam zag de spreker als de toekomstige poort van Europa, van wege zijn natuurlijke „open" ligging, hetgeen zeggen wil: zonder sluizen te bereiken. Rotterdam is nu reeds na New York de grootste wereld haven. Het ligt in de bedoeling bij het eiland Rozenburg een grote haven in zee te bouwen, geschikt voor tankers tot 100.000 ton (kosten ca. 1 miljard gulden), dit gaat gepaard aan het ontwikkelen van een binnenhaven, alsmede het aanleggen van een grote weg van Rotterdam over de eilan den, waarbij dan ook Westbrabant ontsloten worden. Snelle toename De beroepsbevolking was in 1930 in Zuidholland 385.000 en wordt in 1980 geschat op 650.000. Het spreekt vanzelf, dat dit grote problemen met zich medebrengt, waar men nu reeds rekening mee moet gaan houden. Wat het aantal inwoners in Zuid holland betreft, houdt men er reke ning mee, dat dit over ca. 35 jaar met 50 procent zal zijn toegenomen. Tot het jaar 2000 rekent men 100.000 hectare nodig te hebben voor industriële doeleinden, alsmede voor bouwgrond. De aanwas van „cul tuur-grond schat men op 25.000 h.a., zodat hierin een behoorlijk overschot zit, maar dat is van de andere kant hard nodig voor de voeding van ons volk. Spreker vond het van belang de plattelandsbewoners tijdig om te schakelen op de industrie. Ontspanning Op het gebied van de vrijetijds besteding stapelen de problemen zich ook op naarmate het westen steeds dichter bevolkt wordt. Op een warme zondag byv. ontvlucht in Rotterdam ruim 40 procent van de bevolking de stad. Dat dit het verkeer hopeloos in de war stuurt is begrijpelijk. In de omgeving van Noordwijker- hout is men doende de duinen en het strand meer te ontsluiten als recreatiegebied voor Leiden, dat in de toekomst een 250.000 inwoners zal gaan tellen. Dat de aanwezigen deze zeer in teressant lezing met belangstelling volgden, bleek uit het grote aantal vragen. Wethouder Menken wist op de hem eigen zynde rustige wijze en Nieuwe gezichtspunten Ongemerkt kwamen hierbij nog nieuwe gezichtspunten ter sprake, waarbij spreker o.m. mededeelde, dat men van Hamburg een oliehaven wil maken. Overleg en samenwerking geschiedt door de drie betreffende provincies Zuidholland, Zeeland en Noordbrabant. Ook deelde spr. me de, dat alle politieke partijen met het plan instemmen, doordat men de noodzaak ervan inziet en daarom meent men ook wel aan het benodig de kapitaal te kunnen komen. De grens van de Randstad Hol land is de lijn HaarlemAmsterdam UtrechtRotterdam. De plaatsen Woerden, Gouda, Gorkum en Alphen wil men verder ontwikkelen ter ont lasting van de grote steden. Ook kwam de annexatie nog ter sprake, waarbij spreker de lange weg aangaf, die afgelegd moest worden en benadrukte, dat de betreffende ge meenten zeker hun stem in het ka pittel hebben. Via de gehouden „hearing" komt het bij de minister en tenslotte bij de Tweede Kamer. Voor Leiden ligt de zaak in zo verre gunstig, dat de Rijksuniversi teit veel grond nodig heeft (ca. 125 hectare) en een bouwplan heeft van een 125 miljoen gulden. Op de vraag of de regering wel het nodige doet om de zuigkracht van het westen af te remmen, ant woordde spreker, dat dit geschiedt op zuiver economische gronden en om deze reden moeilijk te verkleinen is. Decentralisatie is doorgaans zeer kostbaar, aldus spreker. Voorzitter Van Leeuwen dankt ten slotte wethouder Menken voor zijn glashelder betoog en hoopte in de toekomst nog eens beroep op hem te mogen doen. ODE AAN BACCHUS. VOERT EEN FIERE EN OPEN STRIJD EN ZAL DIE BLIJVEN VOEREN. Stemt A. v. Dijk No. I Groslijststemming gemeenteraad. (Advertentie) KAB GEWEST LEIDEN. 'n Zeer belangrijke bijeenkomst voor de leden van de KAB in het ge west Leiden wordt a^s. woensdag 26 febr. gehouden in het gebouw Chr. Soc. Belangen aan de Oude Singel. Dan komt ter sprake het structuur plan van de Leidse agromeratie. IN DE KRING van de jaarlijkse Jo- en instrumentaal solisten, die met de hannps Passinn-nitvnprinfTpri van violen een insnirerende hepeleidinp hannes Passion-uitvoeringen van hier en ginder geniet die van het Ne derlandse Madrigaalkoor onder lei ding van Willem Mizée een onaan tastbare reputatie. Wat dat betreft laat de dirigent zich door niets uit de koers drijven, omdat deze traditie steunt op datgene wat Bach's oeuvre verheft boven de tijd, en ons boeit en evenzeer ontroert. Dat dit alleen maar kan geschieden door diepgaan de kennis van het werk en perfecte koorzang, is evident. Bovendien heb ben de muzikaal-religieuse begrippen van de dirigent een beslissende in vloed. Duidelijk waarneembaar was het, dat in deze uitvoering de hoog staande intenties van Willem Mizée ten volle verwezenlijkt zijn geworden en vanaf het majesteitelijke aan- vangskoor kon men bewondering heb ben voor 't resultaat, dat door gestage arbeid van dirigent en koor-ensemble is bereikt. De gehoorzaal is natuurlijk geen ideale entourage voor zulk een ver heven uitvoering, die de kerkelijke eredienst benadert. Het is blijkbaar door velen begrepen, dat dit zo moest zijn (en ook geweest is) want de ge hoorzaal was zeer goed bezet. violen een inspirerende begeleiding verzorgden. Het kamerokest van het Residentie-orkest was uiterst piëteit vol en speelde voortreffelijk. David Hollestelle ontroerde in de vertolking van de Christus. Zijn stem contras-1 teert met die van Meine Pot, die in 'f geheel paste als Pilatus in de ariosi. Rustig klonken de tonen van clave- cimbel door Hans Brandts Buys en van 't zacht bespeelde electronisch orgel door Bram Martjjn; de obligaat partijen van fluiten en viola's en ho- boën waren heel mooi Chris van Woerkom voldeed als evangelist meer en meer, door zijn karakteristieke le vendige en kennmerkende afwisse ling. Arjan Blanken heeft een wel luidende tenorstem. Laat hy zijn techniek ernstig studeren. De sopraan Elly Ameling en de alt Aafje Heynis zongen met gave jonge stemmen hun niet al te grote maar moeilijke par tijen, met talent en goede smaak. Het was een waarlijk hoogstaande uitvoe ring, welke de goede reputatie van koor en dirigent heeft gehandhaafd. J. KORTMANN. VAN VROEGER EN NU Veglo kwam bijeen Op ons onderwerp terugkomende: dank zij de onophoudelijke en kunst- en"'geroken"is" het gewestelijk"!*:®nmSe stadie, slaagt de dirigent met Met een lach en een traan („Een stuur van mening, dat dit plan met®r_mflij?,rSI,ra<?„-VanJ f lach voor mÜ en een traan v°°r-- alle aspecten onze aandacht verdient.(«>orPassages feilloos naar voren te uw zakdoek", zei vice-voorzitter R. Tot nu toe speelden deze plannen in h^ wSir met supmfeur'gem^Ss" 1 fri^enT'hïi ^rodjL^ter' Cvr= en omhggende gemeen- Van groot belang is eahter, dat dit structuur plan, dat de hele streek met al haar bewoners omvat, ge meengoed gaat worden. Het gewestelijk bestuur vindt deze zaak zo belangrijk dat zij van 'n reeds eerder vastgesteld onderwerp is af gestapt en deze zaak voorrang ver- j 'ö,,n - fppn* 6 gelijken karakteristiek in z n muziek. uit. Feilloos in alle contrapuntische gegevens, duidelijk en reëel opgevat. De choralen waren in één woord prachtig. monie" van het gevarieerde program- De Indische componist Belloni bracht met de smachtende klanken van zijn viool de aanwezigen weer MIZéE DEED ZICH opnieuw als een enkele ogenblikken terug naar het uitmuntend 7-flnp-dirippnr. ken- nn/te Tndip Wppp oiron «l mon in rir. 1C<rrvI Het is een strijd tussen bovennatuur Ï„SITSBSS5p;| om het bovenzinnelijke voor de geest uitmuntend zang-dirigent ken- oude Indië. Weer even zal men in de nen, ook in de turbaa, waar Bach de tropische nacht onder het schijnsel geniale dramaticus is, met niet te ver- van de „terang boelan" (volle maan) te dromen van vrede en geluk. Deze ten van de Rijnmond waaruit moge blijken dat alle afdelingen in ons ge west belang hebben bij een bespre king over de op handen zijnde ge beurtenissen. Al deze plannen zijn voor onze ar beidersbevolking van zeer groot be lang. Wij verwachten dan ook 'n zeer grote opkomst. HET GEW. BESTUUR. POTLOOD en GEF.ST No. 542 Horizontaal: 1. slang, 8. hoofddeksel, 10. bijwoord, 12. voorzetsel, 13. voornaamwoord, 14. soort van hert, 16. hoofddeksel, 17. metalen draad, waarlangs de elec- triciteit wordt geleid, 18. eiken schors, 19. baan voor balspel, 20 be kende afkorting, 21. jongensnaam, 23. voegwoord, 24. stuk geschut, 26. keten. Verticaal: 2. afnemend getij, 3. knaagdier, 4. voorzitter, 5. telwoord, 6. deel van de bijbel (afk.), 7. op geen plaats, 9. pinguin, 11. wezen lijk, 13. soort, 15. ieder, 16. kern, 21. stuk hout, 22 melkschaap, 24. katholieke encyclopedie (afk.), 25. onbekende (afk.) Oplossing morgenavond. te halen; in toon en klank, in de fac- stuur van de turbae koren, muziek- aesthetisch is heel deze uitvoering verantwoord, opbouwend, nooit pom peus; in bovenpersoonlijke helle klank, in wijding en felle tegenstel lingen, stoer en zelfs vlammend van temperament, met rhythm ische émo- tie van verschillend karakter. Behalve het voortreffelijk zingende koor had Mizée de medewerking van een vrijwel ideaal gezelschap vocaal VISWEDSTRIJD IN AARKANAAL Zondagochtend hield de visclub S. en G. (Sport en Genoegen) haar laatste competitiewedstrijd in het Aarkanaal. Het weer was slecht, maar de vangst viel toch mee. Aan de competitie 1957—1958 was een einde gekomen en door de waar nemend voorzitter R. de Roode werd de beker uitgereikt aan de kampioen de heer A. Slingerland. Tevens vond de uitreiking van de overige prijzen plaats. Ie pr. P. Stavleu; 2e pr. A. Slinger land; 3e pr. F. Holswilder; 4e pr. C. Jongeleen; 5e pr. H. Mieloo; 6e pr. J. Lat erve er. Grootste voorn, R. d. Roode. Groot ste bliek G. v. d. Meer. Er ging geen visser zonder prijs naar huis. Burgerlijke Stand Geb: Magdalena, d. v. J. Pardon en T. J. Brandhorst; Abraham, z. v. A. Duk en J. v. d. Bogard; Maria J. d. v. J .A. M. v. Haaster en J. G. Kors; Derk E., z. v. D. J. Bakker en M. W. Dubois; Bettina C. M., d. v. L. de Wit en V. R. G. Suakar; Martin J., z. v. M. de Graaf en M. N. Saarloos; Mar- garetha*H., d. v. F. Slijper en A. A. M. Oudshoorn; Robbert, z. v. G. Bies- broek en H. W. M. Stikkelorum; Cora E, d. v. G. A. Schellekenj en P. Sloos; Cornelis, z. v. J. v. Erkel en A. Verkaik; Harmien, d. v. G. Blik en H. Benthem. Overl. P. J. Beekman, 72 jaar, man. „Herinneringen" werden nog enkele momenten vastgehouden door mej. Nicoline Bruin in een dans in het ritme van Bellonii's krontjongmu- ziek. Een schets bracht de aanwezigen weer terug naar de tegenwoordige toestand: Opa zuchtend van de spit, zyn kleinkind vol levenslust, nieuws - giering naar die goede oude tijd in het oude Indië. Met echt Hollandse humor verwekte een sneltekenaar uit Amsterdam telkens grote hilariteit in de zaal. De pauze, die hierop volg de werd besteed voor het verkopen van loten, waarvan de netto-op brengst op giro 308 (Stichting Hulp aan landgenoten in Indonesië) zal worden gestort. Het programma na de pauze werd aanmerkelijk vlotter gebracht. Ook hier weer de afwisseling tussen klan ken en beelden uit het oude Indië en die uit het tegenwoordige leven. Het optreden van de Veglo Hawaiians bracht allen even uit deze sfeer naar die van het Stille Zuidzeestrand. Twee oude „Atjehstrijders" voerden de aanwezigen terug naar het vrouw tje, dat het salaris van haar echtge noot in een minimum van tijd ver dobbelde in een „tjeka-tjeki"-partijt- je na haar gang naar de passer. Nog tweemaal mocht men genieten van de zang en het vioolspel van het en semble „Belloni". Mej. Kolmus gaf een verdienstelij ke weergave van een haremdans. Twee heerlijk roddelende dames beeldden het moderne Leiden uit, terwijl mevr. Pijsel „Grootmoeder" schetste in haar houding ten opzich te van haar altijd zo lieve kleinkind. J Een gezellig dansje besloot ook1 deze avond. BIOSCOPEN. De films in de week van 2128 febr. zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Terwijl de stad slaapt", volwassenen. Lido: „Hard tegen hard", 14 jaar. Luxor: „Monpti", volwassenen. Trianon: „De liefdesroman van een koningin", alle leeftijden. Rex: „De tijger valt aan", 14 jaar. Een nachtwaker van de Leidse Nachtveiligheidsdienst zag in de nacht van zaterdag op zondag, rond vier uur, de voordeur openstaan van het café-restaurant „De Valk" aan de Morssingel. Binnen, in het café zag hij een man op de grond liggen. Hij waarschuwde snel de eigenaar van de zaak, die aan de achterkant van het pand woont en betrok ver volgens de wacht voor het gebouw. De restauranteigenaar kwam van achteren de zaak binnen en zag in de zaal het bewegenloze lichaam van een man, die omgeven was door een uitgebreide verzameling lege eii half-lege flessen. De ongenode sla per bleek een inwoner te zijn van Abbenes, die zich door Bacchus in Morfeus' armen had laten vlijen. De politie heeft zich over de man ont fermd. Woningbouw. De firma J. Th. Wurzer alhier, bouwt voor eigen rekening een ga rage met 5 bovenwoningen aan de Herengracht. Bouw tanklokaal gegund. In opdracht van de N.V. Melkin richting de Landbouw alhier, bouwt de firma L. Menken alhier een tank lokaal op de terreinen van de melk- Bromfiets en voorrang geven.... Zaterdagmorgen omstreeks half twaalf vond op de wegkruising van Burggravenlaan en Fruinlaan een aanrijding plaats tussen een bestel auto en een bromfiets, bestuurd door een heer uit Hazerswoude. De bromfietsrijder verleende geen voor rang aan de auto. Door de botsing, die ontstond, liep de man een her senschudding op. Hij werd door de eerste hulpdienst naar een zieken huis vervoerd. De brommer werd Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Maandag 24 Februarij 1858. Parijs. De heer Dumas, de vader, heeft, naar men ver neemt, eene kleine stoomboot gekocht, waarmede hij zeereizen wil ondernemen. Er zal aan boord eene volledige boekdruk kerij worden opgenomen, om tijdens den tggt het reisverhaal te drukken. Op 73-jarige leeftijd is na een ziekte van enige weken overleden dr. J. H. Schholten, lid van de Raad van State. Hij werd in 1884 te Amsterdam ge boren, bezocht het gymnasium te Arnhem en studeerde te Leiden rechtswetenschappen. In 1919 trad hij in dienst van de Raad van State als commies van staat. In 1922 bereikte hij de rang van referendaris en in 1945 had zijn be noeming plaats tot lid van ons hoog ste staatscollege. Hij had zitting in de aan de voorzijde zwaar beschadigd, afdeling voor geschillen van bestuur. Agenda Leiden MAANDAG 24 FEBRUARI KAB-wijk St. PetrusSt. Lodewijk. Politieke forum-avond Staten- en ge meenteraadsverkiezing. 8 uur nam. Jacobazaal Burcht. R.K. Textielarbeiders „St. Lamber- tus". Jaarvergadering. Gebouw v. Chr. Soc. Belangen, Oude Singel 236. 8 uur nam. De Natuurvriend, Ledenvergade ring. Gebouw Rapenburg 6, 8 uur ,nam. K-A.B. „St. Leonardus". Kaartavond Parochiehuis Haagweg, 8 uur nam. DINSDAG 25 FEBRUARI K. O. Haagse Operaklas. Spec tacle Coupé. De Lakenhal, 8 u. nam. „St. Eloy". Adviesavond. Gebouw v. Chr. Soc. Belangen, Oude Singel 236, 7.308 uur nam. Expogé „Over het zien van schil derijen", de heer Jelle Troelstra, De Harmonie, 8 uur nam. Oudheidkundige lezingen. Prof dr G. van Hoorn: „Samothrace, mys teriën-eiland". Rijksmuseum v. Oud heden, 8 uur nam. Kath. Nat. Bond voor EHBO, afd. Leiden. Aanvangscursus. 8 uur nam. r.-k. Lyceum. WOENSDAG, 26 FEBRUARI. Rozenkranskruistocht. St. Petrus - kerk, 7 uur nam. L.C.C. Interscholaire culturele ont moeting. St. Antoniusclubhuis, 19.30 nam. Lissone Lindeman. Filmavond, Foyer Stadsgehorzaal, 8 uur nam. VIRO. „Benelux Eponomische Unie" Rapenburg 8, 8 uur nam. Volkenkundige Lezingen. Dr. G. E, van Wengen; Javaanse gamelan. Rijksmuseum voor Volkenkunde, 8 uur nam. Leidse postzegelverzamelaars. Le denvergadering. De Kleine Burcht, Nieuwe Rijn 19, 8 uur nam. Buitengewoon concert Hohner-ac- cordeonver. „Neerlandia", m.m.v. drie mannenkoren, Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Mij. voor Toonkunst. Ledenverga dering. Rapenburg, Gebouw Rapen burg 22, 7.45 uur nam. „Litteris Sacrum", „De kinderen van Eduard", Schouwburg, 8 uur nam. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Ledenvergadering „Zo- merzorg" Stationsweg 8 uur nam. KAB-gewest Leiden. Bijeenkomst met bespreking structuurplan. Chr. Soc. Belangen./8 uur nam. DONDERDAG 27 FEBRUARI. „Litteris Sacrum", „De Kinderen van Eduard", Schouwburg, 8 u. nam. K. O. Rotterdams Philharmo- nisch orkest. Concert. Stadsgehoor zaal, 8 uur nam. VRIJDAG, 28 FEBRUARI. Diploma-uitreiken Jongezel-druk- kers. ,,'t Gulden Vlies", 8 uur nam. D.E.V. Leidse tuiniersver. Jaarver gadering. Café Aniba, 8 uur nam. ZATERDAG, 1 MAART. „Om de Doorbraak" Groot jaar feest met bal. St. Antoniusclubhuis, 8 uur nam. E.H.B.O.-raad Leiden. Wedstrijden Bedrijfs-E.H.B.O. Don Boscoschool, Boerhaavelaan 44, 15.30 u. nam. Afscheid de heer Scheer, leraar timmeren. Ambachtsschool Haagweg, 15.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfparl: 1. Tentoonstel ling geologie van Nederland Op werkdagen van 1012 en 24. Zon en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Volk van Suriname" (tot 1 maart). Academ. Historisch Museum. Ten toonstelling 75 jaar studententoneel Werkdagen 10 uur voorm. 5 uur nam. (6 tot 14 februari). ALPHEN AAN DEN RIJN M. STOL, 40 JAAR BIJ OOSTHOEK, KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN. Tijdens een bijeenkomst, die za terdagmorgen ten kantore van de directie plaats vond, heeft burgemees ter Z. Bruins Slot, de heer M. v. Tol onderscheiden met cie ere-medaille, in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Deze eer viel de heer Van Tol te beurt bij gelegenheid van zijn 40- jarig arbeidsjubileum bij Oosthoek en zoon n.v. te Alphen aan den Rijn, waar hij de laatste tijd als kleimole naar in functie is. De burgemeester zei de. onderschei ding gaarne te hebben uitgereikt, om dat naar zyn mening aan een derge lijk jubileum feiten ten grondslag liggen, die voor een ieder ten voor beeld kunnen strekken. Enkele van die bijvoorbeeldenswaardige eigen schappen zijn trouw, ijver, vakbe kwaamheid en inschikkelijldieid. Spreker waardeerde dit in jubilaris en zei voorts dat elke medaille twee kanten heeft, waarme de spr. wilde aanduiden, dat een on derscheiding van een personeelslid ook tot eer strekt van de patroon, in dit geval de directie van Oosthoek n.v. Hieruit spreekt o.m. een goede verstandhouding tussen patroon en werknemer, een omstandigheid die tot voordeel strekt van de hele maat schappij, die bij een vruchtbare en intensieve produktie slechts belang kan hebben. De heer A. Oosthoek, directeur van Oosthoek en zoon n.v. memoreerde enkele vermeldenswaardige feiten uit het 40 jarige dienstverband van die jubilaris. Spr. vertelde, dat hij de jubilaris feitelijk al langer kende, en die voor-periode heeft er toe bijge dragen, dat hij de jubilaris 40 jaar geleden gaarne in dienst nam. De eerste kennismaking was op de fa briek „Zomervreugd", gelegen op de plaats waar nu het kaaspakhuis van de fa. Keus en Co. en de werf van de fa. Sprey t.o. 's-Molenaars zijn gele gen. Die fabriek, destijds aangekocht van de heer Clant door een combi natie van de farma's gebrs. Oppelaar, ging een korte toespraak en bood het geschenk van het personeel aan, be staande uit een smyrna tafelkleed en een bloemenmand. AARLANDERVEEN K.J.W.G. De samenwerking tussen de jongerenverenigingen V. K.A.J, en K.A.J., LTM en LTJ heeft haar eindbestemming gevonden in een gemeenschappelijke organisatie: de Katholieke Jongeren Werkgroep. Deze organisatie beoogt, nu het Dorpshuis in zijn huidige vorm bruikbaarder is geworden dan voor heen, daar elke maand een film avond te verzorgen. Zaterdagavond heeft voor de eerste maal de K.J.W. G. haar plannen in daden tot uit drukking gebracht. De algemeen be kende film „Morgen is het te laat" vormde een uitstekend onderwerp voor dit met spanning verwachte debuut. Werkelijk met spanning ver wacht, omdat reeds eerder geruch ten waren opgedoken, die beweer den, dat het Dorpshuis volstrekt on geschikt zou zijn om er films te ver tonen. Het succes van deze eerste film heeft echter die opvattingen volkomen gelogenstraft. Een perfecte weergave heeft deze avond voor de bezoekers tot een genot gemaakt en er valt niet aan te twijfelen, dat de genen, die zich door de enigszins voorbarige vooroordelen hebben la ten weerhouden, ook weldra tot de geestdriftige toeschouwers zullen behoren. BOSKOOP Gidsen en kabouters vierden feest. De Bpskoopse R. K. Gidsen en Ka bouters vierden zondag het feest van hun 12'/2-jarig bestaan. Zoals te doen gebruikelijk werd deze feestdag in gezet met een H. Mis in de parochie kerk tot intentie van het jeugdwerk en voor deze dag bijzonder van de gidsen en kabouters. Hierna verzamelden allen zich in het R. K. Verenigingsgebouw voor een gezamenlijk ontbijt. Aan dit ontbijt werd mede aan. gezeten door de herder van de paro chie pastoor Lauwrier, afgevaardig den van het Nederlands Padvinders- C M Oppelaar en zoon, Van Rijn gilde, van de R. K. Verkenners, de Kloot en Oosthoek werd door de Parochiële Jeugdraad, de oud-leid- heer A. Oosthoek beheerd. Toen was i sters van de Gidsen en de afgevaar- het reeds opgevallen dat je een goed digden van de Jongenssoos. Aller. vakman was, zei de heer Oosthoek - - - - - en bij de sloping van dat combinatie- bedrijf nam ik je graag over voor onze fabriek, aanvankelijk als pan- nenperser. Later verrichtte de jubi laris de' functie van pannenrijder, kleisteker en is bij de centralisatie van de kleimalerij in het molenhuis van het nieuwe gebouw aan de molen komen werken. De heer Oosthoek prees de jubila ris om zijn vakmanschap, correcte houding, ijver en trouw. Spr. bood hem namens de directie een stoffe lijk blijk van waardering onder cou vert aan, alsmede de medaille met lauwerkrans en bijbehorende oor konde van de vereniging van hande laren in bouwmaterialen. Aan me vrouw Van Tol bood spr. een bloe menmand aan. Jhr. Z. H. M. Van Asch van Wijck, onder-directeur, onderstreepte de complimenteuse woorden van de vo rige spreker en beklemtoonde zijner zijds de stiptheid en de ijver waar mede de jubilaris zijn dagelijkse ar beid tot volle tevredenheid van zijn superieuren verricht. ALs oud-bedrijfsleider thans be last met de inkoop herinnerde de heer D. Falkema aan de diverse func ties die de jubilaris in het bedrijf heeft vervuld en merkte daar op, dat ze alle belangrijk waren, omdat ze alle te maken hadden met de produktie, zowel kwalitatief als kwantitatief bezien en dus veel nauv/gezetheid en vakbekwaamheid van de jubilaris eisten. De huldigingsby een komst werd behalve door de genoemde sprekers bijgewoond door de echtgenote van eerst werd het woord gevoerd door de heer C. J. v. Vliet, namens de Parochiële Jeugdraad, die allen har telijk gelukwenste met deze dag. De heer,Th. Pannebakker sprak namens de jongenssoos en het jongenskoor. Hij betrok in zijn felicitatie ook de oud-leidsters, want wanneer deze niet hadden doorgezet, had het resultaat niet zo kunnen zijn als het nu is. Mej. Annie v. Lint sprak namens de oud leidsters. Namens het N.P.G. sprak mevr. v. Dzutekom. Zij stelde het ten zeerste op prijs te zijn uitgeno digd bij deze maaltijd. De afd. Bos koop meende haar zustervereniging een stormlamp te moeten aanbieden, doch in nader overleg kan ook een ander geschenk worden uitgezocht. Als laatste sprak pastoor Lauwrier, op de hem eigen wijze, de feest vierenden toe. Bij het zilveren feest dat naar hy hoopte ook gevierd zal kunnen worden, zullen de meesten vooral de groteren, de jeugd wel zyn ontwassen, doch dat men dan altijd aan hen zal kunnen blijven zien, dat zij bij de gidsen zijn geweest. Voorts bracht hij dank aan de heren van de financiële commissie, die officiëel echter genoemd moeten worden: Parochiale Jeugdraad, en aan de afgevaardigden van 't N.P.G. voor hun bereidheid aanwezig te zyn. Tenslotte dankte hij de oud-leidsters die hij vergeleek met de werkers van het eerste uur. Zij hebben gezaaid wat wij nu oogsten. Groepleidster Vlasman dankte met enkele welgemeende woorden voor de tot hen gesproken woorden en toegezegde geschenken. Na dit enigs zins officiële gedeelte voerden een aantal leidsters een korte levens de jubilaris, de gemeentesecretaris, de heer A. Veenhuijsen, ir. F. H. Kot- schets van de gidsenbeweging op. ter, onderdirecteur van het bedrijf en de heer D. Buis, de tegenwoordige bedrijfsleider. Nadat alle aanwezigen de jubilaris persoonlijk hadden gelukgewenst sprak deze een dankwoord. Namens het personeel werd de ju bilaris des avonds te zijnen huize aan de Raadwijkstraat 5 gecomplimen teerd door de heren J. de Wit en W. Verboom. De eerstgenoemde hield als voorzitter van de personeelsvereni- verzorgd. 's Middags waren allen weer aan wezig in het verenigingsgebouw waar door de gidsen een gewaagde spook geschiedenis vol ongekende verwik kelingen ten tonele werd gevoerd. Hierbij waren ook de leden van de andere afdelingen van de jeugd beweging aanwezig. Aangezien de zaal s avonds bezel was, zal op een andere avond nog een feestavond voor de gidsen en kabouters worden

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2