w iHWIIVI Excellent 39e RAI-tentoonstelling trok record van 265.670 bezoekers Minister Zijlstra met vacantie visie op televisie Eerste spant geheven van Pius X-noodkerk te Alphen Ontploffing in haard Texticldieven gegrepen MAANDAG 24 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Auto voor de 250.000 ste Met een oorverdovend lawaai, ge produceerd door de claxons van alle geëxposeerde automobielen is zon dagmiddag om zes uur de 39ste R.A I. tentoonstelling besloten. Met de drie bezoekers mee, die een kwartier voor sluitingstijd nog snel een toegangsbewijs kochten om met een der standhouders een kort zake lijk gesprek te kunnen voeren, kwam het totaal aantal personen, dat deze tentoonstelling bezocht op 265.670, een absoluut record voor R.A.I.-ex- posities. Twee jaar geleden, bij de vorige salon van personenautomobielen, haalde men juist de 200.000 niet: 198.785. De heer Egon F. Eriksson, algemeen voorzitter van de R.A.I., was dan ook na afloop zeer tevreden. „Uit dit grote aantal bezoekers blijkt hoe zeer de auto in brede lagen van de be volking aan populariteit wint. Het is een teken, dat moeilijk misverstaan kan worden: men wil, indien enigs zins mogelijk, een eigen vervoermid del bezitten. Uiteraard houdt dit „in dien mogelijk" een beperking in, want de kosten van het automobiel gebruik zijn kunstmatig opgeschroefd De grote toeloop naar onze tentoon stelling is een aanwijzing, dat er op dit gebied iets zal moeten verande ren. Er zal in ons land een ander klimaat moeten komen ten gunste van het automobilisme". Verkoop automobielen niet In evenredigheid met belangstelling Zakelijk is het resultaat van deze tentoonstelling minder gunstig ge weest. Een der standhouders drukte zich als volgt: „de directe verkoop van automobielen staat niet in even redigheid met de grote publieke be langstelling". De oorzaken daarvan zijn de belas tingverhoging drie dagen voor de opening en de daarop gevolgde prijs verhogingen. Deze factoren hebben bij het publiek een wat gereserveer de houding opgeroepen. Bovendien hebben vele gegadigden zich gehaast om voor de belastingverhoging een nieuwe auto te konen waardoor de omzet van de handelaren in decem ber 1957 en januari van dit jaar hoog was. Men formuleerde het al dus: „de room is toen van de melk ge haald". Maar gezien deze ongunstige om standigheden zijn de zakelijke resul taten in het algemeen toch niet on bevredigend geweest. De grootste be langstelling was vooral gericht op de kleinere en middelgrote automobie len, hetgeen de handelaren het beste doet hopen voor de komende jaren. VOORZITTER EGON F. ERIKSSON... „Een teken, dat moeilijk misver staan kan worden". De foto toont het dolgelukkige echt paar Hampsink met zijn auto. Auto voor 250.000ste bezoeker Met een oude automobiel, een Austin van 1950, die al meer dan zes tigduizend kilometer had gelopen, was de familie Hampsink zondagmor gen vroeg uit Hengelo (Overijssel) vertrokken om in het gezelschap van een bevriend echtpaar naar de R.AL-tentoonstelling te gaan. Enkele uren later had de meesterknecht- timmerman Hampsink de keus om met de Austin ook weer naar huis terug te keren of met een gloednieu we Zwickau P 70 coupé, een Oost- duitse automobiel met een plastiek carrosserie. Die Zwickau staat geprijsd voor 5950, maar dat had de heer Hamp sink er niet voor neergeteld. Integen deel, hij had deze automobiel van het R.AI.-bestuur cadeau gekregen, om dat bij de controle bleek, dat hij de 250.000ste bezoeker van de 39ste R.A.I.-tentoonstelling was. Het is begrijpelijk, dat de heer en mevrouw Hampsink even in de be stuurskamer moesten bijkomen toen zij uit de mond van de heer Eriksson het grote nieuws hadden vernomen. Hun eerste reacties waren geheel verschillend geweest. De heer Hampsink, die het plan om naar de RAI. te gaan had geopperd, kon het haast niet geloven. Een auto mobiel cadeau„Het is niet te geloven", waren zijn enige woorden, toen hem zijn meevaller werd ver teld. Mc/rouw Hampsink echter uit te haar vreugde in een woordenvloed, waarin zij aan een ieder, die het maar horen wilde, vertelde hoe blij ze met dit geschenk was. Later, op de stand, konden de heer en mevrouw Hampsink him nieuwe auto bewonderen. De keuze van het geschenk was door het R.A.I.-bestuur bij loting vastgesteld uit zeventien merken beneden de 6.000. in handige plastic tabakszak! de excellente half-zware shag van Douwe Egberts Niet terug vóór debat werkloosheid? De minister van Economische Za ken, prof dr J. Zijlstra, is voor een korte vacantie naar Oostenrijk ver trokken. Het is dus niet waarschijn lijk, dat hij het debat over de werk loosheid, dat woensdag a.s. in de Tweede Kamer gehouden zal wor den, kan bijwonen. Na terugkeer van de minister, zo verneemt De Telegraaf, zal de ministerraad in een speciale bijeenkomst pogen een compromis te vinden voor het ge schil tussen de minister van econo mische zaken en zijn ambtgenoot van buitenlandse zaken, mr J. M. A. H. Luns, over de vraag of de economische vraagstukken van Euro- markt en Euratoom al dan niet uit sluitend door het departement van buitenlandse zaken behandeld moet worden. Zou het compromis, waar doctor Drees met kracht naar streeft, niet gevonden worden, dan houdt men in parlementaire kringen rekening met het feit, Hat minister Zijlstra ontslag zal nemen. Genoemde mi nister vat deze competentiekwestie zeer hoog op. (Van onze t.v. medewerker). De quiz. Op de telerecording is zondagavond vanuit Kassei een re portage gegeven van de bekende quiz „Die glücklichen Vier" van de Duitse televisie. Als we deze uitzending ver gelijken met die van de KRO, zater dag vanuit Bussum op film vertoond, dan wint de eerste 't door kwaliteit en originnaliteit. „Boter, kaas en eieren" is stellig goed bedoeld, maar Jan Wil lem Hofstra haalt er niet alles uit; zijn rubriek is vooral niet spectacu lair genoeg en niet spits, zoals het on derhoudend gesprek van Kuhlen- kampf met zijn deelnemers. Hofstra zal zich er op moeten toeleggen, zich meer te realiseren dat er op eerste plaats kijkers zijn en dat hij zich niet zo gemakkelijk in een persoonlijk on deronsje mag begeven. „Im welssen Rössl". De vertoning van de revue-operette „lm weissen Rössl" van Benatzky door h?t Stadt- f theater uit de Duitse stad Reydt In Het Bossche Casino is ons niet geheel meegevallen. Het moet voor de KRO stellig een kostbare avond zijn ge weest, maar het rendement was al thans naar onze smaak niet navenant. Met name de zang, soli en koren, ook de muziek en het décor waren niet volledig artistiek verantwoord, het geen vooral aan de eerste acte af breuk deed. In het '.eel na de pauze waren de speelscènes nog de beste en volgden enkele open doekjes. Er was een grote bezetting meegekomen, maar de voortreffelijke camera-regie van Ben Mettrop kon haar niet steeds in het beeld vangen. Hanny Lips, die als steeds charmant aan- en afkon digde, droeg in stijl een zwarte hals- versiering met een wit paard, om al dus de naam van de operette eer aan te doen. Gesproken weekblad. Een tijdje geleden heeft de KRO in zijn Gasten boek iets laten horen over de prachti ge plannen van de leiding van het katholiek Blindeninstituut te Grave met de uitgave van een zogenaamd gesproken weekblad op de band. Maar omdat het onderwerp toen niet voldoende uit de verf is gekomen, heeft de journaaldienst van de NTS de draad opgevat en in een korte re portage van het zaterdagse journaal enkele minuten gewijd aan de opna me en wat aan het sympathieke on derwerp vast zit Het was een ver diende propaganda voor een maat schappelijk werk vanuit Brabant, dat de laatste tijd herhaaldelijk „in het nieuws" is. Draagbare televisie. De draagba re televisie is in de V.S. reeds een even normale verschijning geworden als de draagbare radio. De prijzen van deze toestellen lopen van even onder de 100 dollars tot tegen de 200 dollars. Ze zijn com peet gebouwd en hebben ingebouwde antennes en een handvat waaraan het toestel kan wor den gedragen. De draagbare televisie toestellen zijn populair, omdat ze het mogelijk maken de programma's overal in huis en ook daarbuiten te volgen. De N.TJS. in 1957. In 1957 zond de Nederlandse televisie uit geduren de 738 uur, waarvan de omroepver enigingen 59.96 procent uit en de N. T.S. 40.04 procent. Het aantal geregis treerde televisietoestellen steeg tot deze maand tot «ngeveer 270.000. Hoewel deze groei zeker niet onbe vredigend is, blijkt wel, dat de te be perkte opzet, waarmee in 1951 met de televisie een aanvang werd gemaakt, zich nog steeds wreekt. De studio ruimte en de technische hulpmidde len zijn nog te gering; de voor de pro gramma's beschikbare bedragen nog te laag, een deel van het land is nog Steeds niet voor televisie bereikbaar. De omstandigheden in aanmerking genomen, werden dikwijls zeer be vredigende resultaten bereikt. Brief van Haarlems Bisschop De Bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, heeft in alle kerken van het bisdom Haarlem het volgende schrijven doen voorlezen: De zorgen, welke de Bisschop voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van het Bisdom moet dragen, zijn in de laatste jaren zeer vermenigvuldigd en het werk, dat van Hem gevraagd wordt, neemt gestadig in omvang toe. Ofschoon Wij door Gods goedheid Ons nog in een gelukkige gezondheid mogen verheugen, hebben Wij toch met het oog op Onze leeftijd gemeend, in het belang van het Bisdom te han delen door aan Onze Heilige Vader de Paus de gunst te verzoeken, Ons te willen steunen door de benoeming van een Bisschop -Coadjutor, die te vens het recht zal hebben, te zijner tijd Ons op de zetel van Haarlem op te volgen. In de novene, welke aan het feest van O. L. Vrouw van Lourdes voor afging, heeft de H. Vader ons tot On ze grote vreugde toegezegd, op dit verzoek goedgunstig te zullen be schikken. Op bevel van de H. Vader moet nu door degenen, die volgens de regels van het kerkelijk recht daartoe zijn aangewezen, de keuze van de toe komstige Bisschop worden voorbereid. De keuze van een nieuwe Bisschop fcrvoor geheel het Bisdom van het grootste belang. Daarom sporen Wij allen aan dage lijks te bidden, dat de goede God, die alleen alle harten doorgrondt, moge aanwijzen „Wien Hij heeft uitverko ren". Om deze reden schrijven Wij voor, dat van heden af in iedere H. Mis de oratie tot de H. Geest zal worden ge beden als een gebed voor een gewich- ige zaak. Bovendien zullen na iedere H. Mis de volgende aanroepingen worden gedaan met het volk! Bidden wij voor de keuze van onze toekomstige Bisschop: H. Geest, die de harten der mensen doorgrondt Wijs Gij ons aan, v/ien Gij hebt uit verkoren O. L. Vrouw van Lourdes, bid voor hem H. Willibrordus, Patroon van ons Bisdom, bid voor hem Alle Heiligen van ons vaderland, bidt voor hem. Moge God onze Haarlemse Kerk ze genen en de H. Maagd haar bescher men. JOHANNES PETRUS, Bisschop van Haarlem. Gegeven te Haarlem, 11 febr. 1958. Bisdom Haarlem moet 43 kerken bouwen Mgr. J. P, Huibers, bisschop van Haarlem heeft een dringend beroep gedaan op zijn diocesanen om de giften voor de kerkenbouw te ver dubbelen. Hij vroeg deze giften iedere zondag te willen verdubbelen en niet alleen op de kerkebouw-zon- dag, welke eens per jaar (in 1958 op 2 maart in de diocesen Haarlem en Rotterdam) wordt gehouden. De bisschop deed dit, nadat hij ondanks zijn hoge ouderdom, in het barre weer de eerste steen had ge legd voor de nieuwe kerk in Haar lem-noord, welke kerk wordt toege wijd aan de H.H. Petrus en Paulus. De plechtigheid geschiedde in te genwoordigheid van vele kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders in het bisdom Haarlem, van de burgemees ter van Haarlem mr.O. P. M. Cremers en vele andere genodigden. Tijdens zijn toespraak deed de bisschop dit beroep op de gelovigen meer te ge ven en gewaagde daarbij van de zorgelijke toestand op dit gebied. „Er zijn thans 17 noodkerken maar er moeten nog ongeveer achttien noodkerken worden gebouwd" zeide hij. Terwijl 8 bestaande kerken dringend om vernieuwing vragen. Op korte termijn heeft het bisdom Haarlem alleen reed 43 nieuwe ker ken nodig. Reeds worden vele of fers gebracht, maar er moeten er nog meer worden gebracht, anders komen wij in een erbarmelijke noodtoestand terecht". De bisschop deed in zijn. bewogen toespraak een dringend beroep op de jongeren. Zaterdagmorgen even na tien uur had voor de noodkerk van de nieuwe Pius X-parochie de eerste spant-hef- fing plaats als een symibool van de verwezenlijking van Alphens derde parochiekerk (als wij Aarlanderveen hierbij in acht mogen nemen). Bij de plechtigheid waren o.m. te genwoordig deken E. A. M. Paap, I bouwpastoor A. Groen en de kape laans M. J. A. Huiberts en C. J. Heij- nen. Voorts was de heer W. de Wit aanwezig namens het kerkbestuur van de dekenale kerk en de heren H. E Groenendijk en H. J. Grimbergen vertegenwoordigend de bouwcom-1 missie van de nieuwe parochie, als mede de heer Geers. Deken Paap en bouwpastoor Groen hebben samen de takel in werking gesteld en hesen aldus de eerste spant omhoog om een sluitend geheel te maken met het gedeelte dat reeds op zijn plaats was bevestigd. Ten teken van deze gebeurtenis was aan de spant de Nederlandse driekleur be vestigd hetgeen een feestelijk cachet aan het geheel gaf. Bouwpastoor Groen sprak hierbij een kort woord, waarin hij de daad schetste als een symbool van de ver rijzenis van de nieuwe parochie. Hij bracht dank aan de aannemers voor de spoed die hij met de bouw be tracht en aan d earbeiders voor hun aandeel hierin. De pastoor heeft in de bouwkeet aan elk der medewer kers een geestrijk drankje aangebo den. Een felle brand ontstaan door ont ploffing van de (kolen)haard heeft vannacht om drie uur de beneden verdieping verwoest van perceel Em- mastraat 33 te Zaandam, bewoond door het gezin J. Volkers. Het echt paar en drie zoons moesten in nacht gewaad en op blote voeten door de sneeuw de vlucht nemen. De brand weer paste schuimblussing toe en wist de schade te beperken, tot de bene denverdieping. Avontuur te Amsterdam Vrijdag zag een agent op de Insu- lindeweg te Amsterdam twee mannen bezig, die jassen en herencostuums aan het overladen waren van een volkswagenbusje in een personen auto. Toen de agent naderde, onder braken de mannen hun werkzaamhe den opvallend onverwachts en wilden met de personenauto wegrijden. De agent gaf een stopteken. Doch de mannen keerden snel de wagen en reden recht op de agent in. Deze sprong met een reuze zwaai van zijn fiets en redde zo zijn leven. De auto reed over het rijwiel. De politieman loste twee schoten op de kennelijk vluchtende mannen, doch tevergeefs. Zij verdwenen in een zijstraat. Later op de dag vonden twee agen ten in de Tweede Oosterparkstraat een personenauto, die overeenkwam met de beschrijvingen van de eerste agent. In de auto lag een partij jassen en herencostuums ter waarde van cir ca 3000.—In het deksel van de kof fer in de auto vonden zij een kogel gaatje. De eigenaar van de personenauto, een 23-jarige timmerman kwam later aangifte doen van de diefstal van zijn auto. Hij gedroeg zich vreemd en be antwoordde geheel aan het signale ment, dat de agent van de man had gegeven. De politie vond daarom alle reden de man aan te houden, ver dacht van diefstal van textielgoede- ren. Naderhand is nog aangehouden een dertig-jarige loswerkman, die van medeplichtigheid verdacht wordt. Zij worden voorlopig vastgehouden op het politiebureau voor verder ver hoor.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 10