3)e SOLA Djakarta te probeert Padang Intimideren Bommen op een brug bij Padang Churchill gaat goed vooruit New York in de sneeuw Studenten spoten minister nat HOE wordt weer directeur: C M. v. HAMERSVEID. Hoofdredacteur L. C J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHl 32 ZATERDAG 22 FEBRUARI 195S 49ste JAARGANG No. 14342 Telefoon: Directie, Aboniiem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., 1 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart. Franco p.p. 8.—. Advert.- 17 ct p m.m. Telefoontjes f 1.50 EUROPESE ZAKEN rvE geboorte van het kleine Europa U in wording is nogal met enkele moeilijkheden en strubbelingen ge paard gegaan. Inmiddellijk na de ge boorte kregen de zes peetvaders, de ministers van Buitenlandse Zaken der zes landen, al ruzie over de kwes tie waar het kind zal worden ge doopt, vanwege de economische voor delen, welke daaraan vast zitten. Immers de stad, waar de E.E.G., Eura tom en de K.S.G. zal worden geves tigd, spint er zijde bij. Maar deze touwtrekkerij demonstreert aller minst de geest van het nieuwe Euro pa. En deze kwestie is ook nu nog niet uitgemaakt. Wel zijn er ten slotte benoemingen in de Europese commissies uit de bus gekomen, maar de overwegingen, die daarbij golden hadden niets te maken met structuur en doel Van de drie ge meenschappen. Er is met al die benoemingen eigenlijk wat koehandel bedreven en voor de start van de Europese Ge nieenschappen is dat geen fraai be gin. België heeft bijvoorbeeld afge zien van de aanspraken op het voor zitterschap om Brussel een betere kans te geven als candidaat-hoofd- slad van het nieuwe Europa. Voorts hebben nationaliteiten en politieke kleur bij de benoemingen een rol gespeeld. Feitelijk hadden alleen de politieke kleur en de bekwaamheid een rol mogen spelen. Het is al even vreemd, dat men be sloten heeft, dat een Nederlander pre sident van het Gerechtshof zal zijn nog voordat men weet, welke Neder lander voor benoeming in het Hof zal worden voorgedragen. Dat is hier-1 om vreemd, omdat in een rechtspre kend college de nationaliteit aller minst een rol mag spelen. Hier moe ten de objectiviteit en de onafhan kelijkheid zo groot mogelijk zijn en deze eisen zijn pas af te wegen als men de candidaten kent. Neen, fraai is het allemaal niet ge gaan en men moet maar hopen, dat, nu al deze benoemingen hun beslag hebben gekregen en de zaak op gang is, in de practijk alleen de econo mische integratie in het oog zal wor den gehouden. INTERESSANT is het intussen, dat deze zaken ook in het Nederandse kabinet hun weerslag hebben ge vonden. Wij moeten er dan direct bij verklaren, dat de touwtrekkerij daar van een ander, begrijpelijker strekking is dan de bovenbedoelde benoemingen te zien gaven. Het gaat hier om een strijd tussen de departementen van Buitenlandse Zaken en van Economische Zaken over de vraag bij welk van de beide ministeries al deze Europese Zaken tenslotte zullen moeten worden on dergebracht. Tot nu was de leiding van de onderhandelingen over de Epropese aangelegenheden bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. Minister Luns stelde zelfs een staats secretaris aan, die door hem met deze zaken werd belast en er is een zeer uitgebreide afdeling op dit de partement gegroeid, waar men zich alleen met deze zaken bezig houdt. Nu kan men op het standpunt staan en het is bekend, dat mi nister Zijlstra dat ook doet dat, nu naast de K.S.G. de andere beide Europese instellingen, E.E.G. en Euratom, tot stand zijn gekomen, men alleen nog maar met economi sche aangelegenheden te maken heeft. Helemaal waar is - dat natuur lijk niet. Hier blijft het punt van buitenlandse betrekkingen een grote rol spelen en als zodanig vallen zij ei'genlijk onder Buitenlandse Zaken. Maar men kan niet ontkennen, dunkt ons, dat de economische inslag nu overheersender is geworden. Zouden daarom deze zaken nu aan minister Zijlstra worden toevertrouwd, dan kan men zich indenken, dat buiten landse zaken, dat jaren lang aan de voorbereiding der tot standkoming heeft gewerkt, zich min of meer zou voelen als de Mcor, die „seine Schul- digkeit getan hat" en „gehen kann". Het verluidt zelfs, dat minister Zijlstra zou aftreden, indien de Euro pese instellingen niet onder zijn de partement zouden komen te ressor teren. Hier wordt dus politieke dwang uit geoefend, wat in zekere zin voor de Europese gedachte even onjuist is, als wat de ministers van buitenland se zaken der zes landen te zien heb- men gegeven, al kan men hiervan niet zeggen, dat het een soort ver raad zou zijn van de Europese ge dachte. Maar toch is dat politieke element hier niet op zijn plaats. Beziet men het echter van zijn po litieke zijde, dan zitten vooral de so cialistische ministers in een moeilijk parket. Aan de ene zijde dreigt het heengaan van Zijlstra en naar ver luidt, zelfs van beide A.R.-ministers, aan de andere zijde (het steunen van Zijlstra) het desavoueren van hun partijgenoot, de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. I Het komt ons voor, dat bij de uit eindelijke beslissing een overeen komst tussen beide departementen toch mogelijk moet zijn. VEEL BELOVEN, WEINIG DOEN. De Sovjet partijleider Nikita Kroestsjef heeft in een rede, welke gisteren is gepubliceerd, de verwach ting uitgesproken, dat de Sovjet- Unie over enige jaren meer ver- bruiksgoederen zal produceren dan onverschillig welk ander land ter we reld. Sint Nicolaas stuurde plaatsvervanger Dat is meer dan een economische oorlog Twee Indonesische bommenwerpers hebben gisteren een brug in Painan, een stad op 75 km ten zuiden van Padang, met bommen en mitrailleurvuur bestookt. De brug werd licht beschadigd, maar er vielen geen slachtoffers. Dit heeft radio-Padang, de zender van de contra-regering, bekendgemaakt. De contra-regering heeft onmiddellijk president Soekarno ervan be schuldigd, het leger bevel te hebben gegeven tot deze eerste militaire ac tie tegen Padang. Ongeveer een uur tevoren had Soekarno in een rede ver klaard, dat de opstand zou worden neergeslagen, maar dat geweld zoveel mogelijk zou worden vermeden. Premier Djoeanda voegde daaraan toq, dat de centrale regering in de eerste plaats haar toevlucht tot een econo mische blokkade zou nemen. De premier van de regering in Padang, Sjafroeddin, heeft verklaard, dat Soekarno de deur heeft gesloten voor een vreedzame oplossing. De contra- regering zal waarschijnlijk vandaag een verklaring afleggen waarin de trouw aan Soekarno wordt opgezegd. TWEE BOMMENWERPERS Radio-Padang berichtte dat het bombardement werd uitgevoerd tus sen 10.45 en 11 uur in de ochtend en gericht was op de Salido-brug in Painan Twee Mitchell-bommenwer- pers lieten in totaal zeven bommen vallen, op een tijdstip dat de mos kee door een aantal gelovigen ver laten werd. Nadat de bommen wa ren afgeworpen, werden nog enkele aanvallen met mitrailleurvuur ge daan. De regering van Padang beschikt niet over vliegtuigen of oorlogs schepen. Volgens een officiële woordvoer der in Padang heeft een vliegboot van de centrale regering gisteren opnieuw een landing gemaakt op het Singkarakmeer ten noorden van Pa dang. TEGENREGERING BELOOFT MEER AUTONOMIE De revolutionaire regering in mid- den-Sumatra heeft vrijdagavond an dere provincies meer autonomie en een hogere levensstandaard be loofd in ruil voor hun trouw. Deze beloften waren vervat in een ver klaring van het departement van voorlichting te Bukit Tinggi, die werd voorgelezen voor radio-Pa dang. „Iedere dag stromen meer be loften van trouw aan de revolutio- „De toestand van Sir Winston Churchill is zeer bepaald verbeterd. Er zijn tekenen die erop wijzen dat de longontsteking geneest. De patiënt heeft een goede nacht gehad en zijn vooruitgang is tot nu toe bevre digend". Dit wordt meegedeeld in een me disch bulletin dat vrijdag te Roque- brunq, het vakantieverblijf aan de Rivièra, is uitgegeven. Sir Winstons particuliere secreta ris sprak de berichten, dat de oud premier een zuurstoftent nodig zou hebben, tegen. „Sir Winston heeft. 20% RcDUCTIE bij inle. vering van oud (afelgerei> wegens enorme belang stelling verlengd TOT EN MET 1 MAART. (Advertentie) naire regering binnen", aldus de ra dio. „Uiteindelijk zal geheel Indone sië zijn loyaliteit betuigen aan de revolutionaire regering." Arrestaties in Noord-Sumatra. Een woordvoerder in Noord-Su- matra heeft vrijdag meegedeeld, dat te Medan een aantal personen in hechtenis zijn genomen „in ver band met de huidige critieke toe stand". De militaire commandant in Noord-Sumatra heeft bekend ge maakt, dat hij zich geheel achter de centrale regering te Djakarta stelt, j Vorengenoemde woordvoerder deed deze mededeling in antwoord op vragen over het bericht, dat een officier van het leger, wiens naam niet werd genoemd, enige dagen te voren was gearresteerd. Hü wilde niet zeggen, hoeveel mensen in Noord-Sumatra in hechtenis zijn ge nomen, doch bevestigde „dat aan een aantal personen een verbod was opgelegd om in aanraking te komen met andere personen." Blanken bij opstandelingen bende. Het persbureau Pia meldde giste ren, dat enige blanke mannen wa ren waargenomen onder een bende, die een aanval heeft gedaan op Neg- lasari, in de residentie Garoet (West-Java). Enkele huizen en een kazerne werden door de bende in brand gestoken In de staat New York is de nood toestand afgekondigd. De gouver neur van de staat heeft een beroep op het leger gedaan te helpen om de „kritieke toestand" als gevolg van de Het Friese dorp Grouw, ten zuiden van Leeuwarden, heeft vrijdag in aan- overvloedige sneeuwval te verbete-wezigheid van de „bejaarde" Heilige het jaarlijkse feest van Sint Pieter, een ren. soort verlaat Sint Nicolaasfeest, gevierd. De bovenste foto toont Sint Pieter, gezeten op een bruin paard, tijdens zijn tocht door Grouw, waarop hij werd De secondaire wegen zijn over hon- vergezeld door zijn zwarte knecht enuiteraardde jeugd. Op de derden kilometers onberijdbaar, In onderste foto ziet men Sint Pieter en zijn knecht in een van de plaatselijke sommige steden en dorpen raken de feestzalen geschenken uitdelen aan de dorpsjeugd, voedselvoorraden uitgeput. De gou verneur heeft om helikopters ge vraagd. Aan de vrijmaking van de wegen wordt dag en nacht gewerkt. Eieren, (omaten en kolen Studenten van de universiteit van een aanzienlijke hoeveelheid post be- Glasgow hebben de Britse minister handeld en is in een uitstekend hu meur", zei. de secretaris verder. in de nacht van 89 maart. Vastentijd. De edelmoedigheid van de offer geest kan onze ziel sterk maken tegen de zonde en de liefde ver dienen van Hem, die ons alléén kan sterk maken. van Binnenlandse Zaken, Butler, gisteren met eieren, tomaten en toiletrollen bekogeld en hem met brandblusapparaten natgespoten, toen hij als lord-rector van de uni versiteit werd geïnstalleerd. De hertog van Edinburg kreeg donderdag een soortgelijke behan deling, toen hij als kanselier van de universiteit in Edinburg de acteur James Robertson Justice moest in stalleren als de nieuwe rector van de universiteit Binnen tien minuten nadat minis ter Butler met het uitspreken van zijn rede was begonnen, was er rond het toneel niemand meer die ondervinden. niet door het een of andere voor werp was geraakt. Een fotograaf Hedwigsblatt in O. Berlijn verboden Dit nucmer bestaat uit 12 pagina's Onder de beschuldiging de maat- schappelijke verhoudingen in Oost-J Duitsland verdraaid voorgesteld te hebben en zijn burger belasterd en I gediscrimineerd te hebben is het I laatste nummer van het Hedwigs- Q0t werd door een kool getroffen. Hij blatt, kerkblad van het bisdom Ber- l4i__jliin iinnr de nn.ttrnnp irerhndert moest in bewusteloze toestand naar buiten worden gebracht. Verscheidene professoren verlie ten de zaal en mompelden woorden als „afschuwelijk" en „straatschen derij." Kort voor het einde van de plech tigheid bespoot een student de mi nister met een brandblus-apparaat. De door en door nat geworden mi nister ging echter onverstoord met zijn rede verder. Op het punt zijn rede te beëindigen, kreeg de minis ter nog een meelbom in zijn gezicht. Op dit moment waren velen van de tweeduizend studenten onder elkaar slaags geraakt in de gang van het gebouw. Buiten de zaal was de politie aan wezig om te voorkomen, dat de mi nister ook daar moeilijkheden zou lijn voor de oostzone verboden. In dit blad was de Vastenbrief van Mgr. Döpfner afgedrukt, waarin o.m. werd betoogd, dat het gezin gaat vóór alle andere gemeenschappen ook van de staat. Tevens wordt de redactie van het Hedwigsblatt bevolen in het eerst komende nummer van 23 dezer op gedragen, een communistische recht zetting te geven. In een verweer van de vicaris- generaal van het bisdom dr. Max Prange worden de beschuldigingen van de hand gewezen; wie de vas tenbrief onbevooroordeeld leest, zal constateren, dat de geuite critiek geen aanknoping vindt in de brief van de bisschop. (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur).' KOUD. Vanavond en vannacht opkla- i ringen en overwegend lichte vor^t. Morgen toenemende be- wolking en plaatselijke enige sneeuw of regen. Zwakke tot ma- tige wind aanvankelijk uit noor delijke, later uit uiteenlopende richtingen. Iets lagere middagtemperatu- ren dan vandaag. fBREESTP. 173 rEL.23357l De 24-jarige Zweedse prinses Margaretha (rechts) zou naar verluidt thans in het huwelijk mogen treden met de 26-jarige voormalige Londense bar-pianist Robin Douglas-Home (links), een neef van de graaf van Home Tussen vorst en dooi In de afgelopen nacht passeerde 'n storing met regen en natte sneeuw ons land. Erachter stroomde met noordelijke winden koude lucht bin nen, waarin flinke opklaringen voor komen. Door de uitstraling daalde de temperatuur vanmorgen in een groot deel van het land tot beneden het vriespunt. We bevinden ons aan de rand van een groot koudegebied, waarin vooral in Scandinavië strenge vorst voor komt. In een groot deel van Zweden vroor het vannacht meer dan 20 gr., in Denemarken plaatselijk meer dan 10 gr. De voorste begrenzing van zachtere lucht ligt vrijwel station- nair over West-Engeland. Lucht- drukstygingen in onze omgeving en Scandinavië en dalingen ten wes ten van Ierland houden de grens van de zachte lucht morgen nog ten wes ten van ons land. In de komende nacht zal op de meeste plaatsen lich te vorst voorkomen. Morgen kan een storing uit Ierland de bewolking doen toenemen, waarbij de neerslag- kansen voornamelijk in het zuiawes- ten van het land weer groter worden. 23 Febr. zon op 07.41; onder 18.07; maan op 09.08; onder 23.32. 24 Febr. zon op 07.39; onder 18.09; maan op 09.34; onder Hoogwaterstanden 23 Febr. v.m. 6.10; n.m. 6.20. 24 Fébr. v.m. 6.40; n.m. 6.55. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI sneeuw 13 gr. STOCKHOLM sneeuw 8 OSLO sneeuw 8 KOPENHAGEN onbewolkt 6 ABERDEEN onbewolkt 1 LONDEN geheel bewolkt 3 AMSTERDAM onbewolkt 1 I BRUSSEL half- bewolkt 1 LUXEMBURG half bew. 0 4 m 7 3 regen öuitutAUA regen j GRENOBLE regen I NICE half bewolkt BERLIJN zwaar bewolkt FRANKFORT licht bew. MUNCHEN regen ZUERICH regen GENEVE regen LOCARNO zwaar bewolkt WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS 0 3 3 3 1 sneeuw 1 regen 2 regen regen onbewolkt onbewolkt onbewolkt 12 0 Korreltje .Het grootste medelijden hebben al tijd zij, die niet helpen kunnen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1