RIJNSTREEK 17 (raudegevaiien kostten 272 miljoen Onkunde en wanhoop dreven autoverhuurder tot oplichting op grote schaal 'n TIP VAN BOOTZ Alphense melkhandetaren een avondje uit visie op televisie QeófaCen VRIJDAG 21 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 De aüto waarover U denkt staat op de RAI van 13-23 Februari AMSTERDAM (Advertentie) T"\0 AAA AAA klaringen zo nu en dan een wa- LSiZ gentje gehuurd. Niettemin meent de \7tc>\ in ArtlVlPm po^e te Arnhem genoeg aanwyzin- V1C1 ill r\l 1111C.UJ g€n ta hebben om <je agent voorlopig I in arrest te houden. In de periode van 4 januari tot en w m«. 21 februiin hebben eicb ln Ne- M sdk^ -i en- derland zeventien gevallen van op-1 fa°Kle uitgeput en ze statten en lichting fraude en valsheid in ge- jjele maanden geleden reeds de wdwdfte voorgedaan. waarmee eeld-1 koppen b«elkaar om tot een faiUls- hïnï^n mSaaT^Sl-^La^ 2J sement te kom«n- Men ontdekte toen i I al dat het wagenpark practisch op ^deae ^én wa-|l0s Mnd glbouwd en dat er na- AÏZmSï I genoeg geen baten waren. De ver- h^nk°Tnwdea'd^ Br öt.nr«^^\edeHaTr: vod? veet ^natgiVSder SSSKlSg,." lem, die op 15 februari aan het licht kwamen 63.000); het bedrog van de administrateur te Nedethorst den Berg die op 15 februari ontdekt werd 99.000) en de fraude van de bank houder te Ammerstol, drie dagen la ter 109.000). In de rest van de af faires ging het om bedragen, varië rend van 2300 tot 25.000 gulden. Verdacht van oplichting tot een bedrag van tweehonderdduizend gul den is gisieren een 25-jarige auto verhuurder uit Arnhem gearresteerd. Twee jaar lang heeft hij her en der geld geleend in grote bedragen, die hij allemaal heeft verteerd. De verhuur der is failliet verklaard en op zijn bezittingen is beslag gelegd. Twintig geldschieters te Arnhem, Nijmegen en tal van andere plaatsen in Gel derland zijn door zijn onverantwoor delijk beleid gedupeerd. Vertrouwen. In verband met deze oplichtings zaak is ook een 35-jarige politieagent uit Arnhem in hechtenis genomen. De man wordt ervan verdacht, dat hij de verhuurder heeft geholpen, geldbedragen variërend van twee tot tienduizend gulden te verkrijgen. De autoverhuurder begon zijn be drijf in 1955 met twee auto's. Hü wist weinig van boekhouden en de be- drijfsuitkomsten waren zodanig, dat de jongeman dacht, dat hij meer zou kunnen verdienen door meer wa gens aan te schaffen. Heel officieel, op gezegeld papier maar met een fictief onderpand leen de hij een bedrag van een kennis, die hem volkomen vertrouwde, om de aflbetalingstermijn te kunnen beta len. Toen de eerste geldschieter om te rugbetaling kwam verzoeken, had de autoverhuurder niets meer en moest hij bij een ander aankloppen. Het lukte hem het eerste gat met een tweedie te dempen, dank zij het ver trouwen, dat men stelde in het in drukwekkende wagenpark, dat in middels tot twintig auto's was aan gegroeid. De nieuwe aflossingen kon hij ech ter niet betalen en hoe langer hoe dieper zakte de verhuurder weg in een moeras van schulden. In wan hopige pogingen om zich omhoog te werken, was de man uiteindelijk be reid elke rente te betalen, die men verlangde. Hetgeen hem natuurlijk nog dieper deed zinken. Vriendendienst. Links en rechts informeerde hij bij relaties, of die nog adressen wis ten, waar geld te krijgen was. Als hij een nieuw aanknopingspunt had, ging hij er op af samen met zijn vriend, de agent. Die liet dan op een gunstig ogenblik voorzichtig merken, dat hij iets met de politie te maken had en „dat het wel goed zat met die lening". De man, die daarbij nooit in uniform was en die ook nooit geld voor zijn bemoeiingen zou hebben aangenomen, heeft tot dusverre hard. nekkig ontkend, dat hij zich met der gelijke practijken heeft beziggehou den. Wel had hij volgens zyn ver- De geldschieters zouden in de winst delen. Maar hij kon niet voorkomen, dat er geruchten gingen circuleren, die uiteindelijk ook bij de politie kwamen. Er werd een onderzoek in gesteld, waaruit bleek, dat er spra ke was van oplichting op grote schaal. De onderpanden, die de wagenver huurder had aangeboden waren door gaans denkbeeldig en de contracten, die hij opstelde kunnen waarschijn lijk nog tot een aanklacht leiden tot valsheid in geschrifte. De auto's zijn in beslag genomen en een eventuele opbrengst daarvan zal in de eerste plaats ten goede komen aan de fi nancieringsmaatschappijen, die d< wanhopige het geld hebben verstrekt om er zijn zaak mee „op te bouwen". Het merendeel van de schuldeisers zal slechts weinig of niets van hun geld terugzien. De verhuurder heeft het geleende geld nooit gebruikt voor persoonlijke uitgaven. Hij heeft zich in alle op zichten verkeken op de mogelijkhe- de geleende bedragen aanwendde dtn en de ontvangsten in zijn be Er was eens een juffrouw in Ommen. Die deed niets dan treuren en brommen. Zij was o alleen TotTIP er verscheen. Toen kwamen de vrienden in drommen. Inz. Hr. G. P., A'dam ontv. 1 fl. TIP 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. ALPHEN AAN HEN RIJN Uit E.T.I.-rapport Blijkens het ETI-rapport kwamen sinds 1945 in Alphen aan den Rijn 963 woningen gereed, inclusief de voltooide huizen in de eerste helft van 1957. In de tweede helft kwa men er ruim 200 klaar. Van de 963 woningen werden 521 gebouwd door woningbouwverenigingen, 259 door de gemeente en 183 door particu lieren. Hiertegenover staat een ver mindering van de woningvoorraad met 151 wegens onbewoonverkla- ring, afbraak, verbouwing of wijzi ging van bestemming. Zodat de wo ningvoorraad met 812 toenam. De in voorgaande artikelen ge schetste industrialisatie en toene ming van de bevolking is slechts mogelijk wanneer op grote schaal woningen worden gebouwd. Het zal niet alleen gewenst zijn dat in de komende 30 jaar aan 15.000 of 20.000 mensen een onderdak wordt ver schaft, maar dat bovendien ieder ge zin voldoende ruimte ter beschik king krijgt. Gaat de woningbouw in deze gemeente in zijn huidige tem po, d.w.z. ca. 260 stuks per. jaar, dan verwacht het ETI dat de woning nood hier in 1960 zal zijn opgehe ven. De winkelstand. Ofschoon de Alphense winkel stand voor de meer duurzame en luxe goederen de concurrentie van Leiden, Den Haag en Rotterdam zal blijven gevoelen, behoeft hieruit niet te worden afgeleid dat de trek naar de grote winkelcentra nog zal toenemen, concludeert het ETI-rap port, na eerst de huidige situatie in woord en cijfers uitvoerig te hebben geschetst. Wat de toekomst betreft, stelt het ETI vast, dat er naar zal moeten worden gestreefd om de aantrekkelijkheid van Alphen aan den Rijn als winkelcentrum te ver hogen Het wil het ETI voorkomen, dat de naaste omgeving van de Al phense brug zich hiertoe uitstekend leent. Niet alleen een centrale ligging van zaken van duurzame en luxe goederen is van groot belang, doch ook een zo groot mogelijke concen-1 tratie is uiterst gewenst Buurtwinkels niet vergeten. Wanneer men er dan ook in zou slagen bij de nieuwe Alphense brug een aantal winkels van duurzame verbruiksgoederen op een aangena me en verantwoorde wijze te con centreren, mag verwacht worden dat hierdoor het winkelen in Al phen én voor de bewoners van de omliggende streek inderdaad aan trekkelijker wordt, waaraan voorde gemeente Alphen grote betekenis moet worden gehecht. Echter dient er wel te worden toegezien, dat bij de realisering van de Alphense uitbreidingsplannen voldoende plaats wordt ingeruimd aan buurtwinkels in eerste levens benodigdheden Nieuw centrum aantrekkelijk doch verbrokkelend. Weliswaar zou de vorming van een geheel nieuw centrum voor de winkels van duurzame verbruiks- goederen in een verdere toekomst tot een aantrekkelijker situatie kun nen leiden, doch daarbij moet wel worden overwogen dat dan een zeer langdurige overgangsperiode wordt geschaken, waarin het winkelappa raat een sterke verbrokkeling ver toont. Het gevolg zou dan zijn, dat door de onoverzichtelijke situatie in Al phen a. d. Rijn een niet onbelang rijk deel van de plaatselijke koop kracht naar Leiden zou afvloeien, hetgeen op zichzelf de ontwikkeling van het nieuwe centrum weer zou vertragen. De Alphense melkhandelaren, die sedert de invoering van de sanering zonder uitzondering zich in een ge lijknamige vereniging hebben vere nigd, plegen jaarlijks met elkaar een dag uit te gaan. Van een derge lijk genoegen kon evenwel het vo rig jaar door bijzondere omstandig heden niets komen. Gaat men wel een dag uit, dan is het nimmer mo gelijk om het personeel deelgenoot te maken. Integendeel, op die dag rust op het personeel een extra taak teneinde de melkvoorziening voor de burgerij ongehinderd doorgang te doen vinden. Het bestuur van de vereniging heeft thans besloten om inplaats ivan een dagtrip te ondernemen, dichter bij huis te blijven en ont spanning te zoeken in een feest avond, waarop dan ook de perso neelsleden met hun echtgenoten aan- wezig kunnen zijn. De eerste van een dergelijke ge zamenlijke feestavond vond donder dagavond plaats in hotel „Centraal" Getuige de grote opkomst er wa ren ca. honderd personen aanwezig die betrokken zijn in dezelfde bran che en die vergezeld waren van hun echtgenoten werd dit bestuurs besluit ten zeerste geapprecieerd. Dit te constateren strekte het be stuur tot genoegen, blijkens de uiting die de heer A. Post als voor zitter van de feestcommissie in zijn openingswoord deed. Hij had tevens de voormelde uiteenzetting gege ven, waarop een spontaan applaus volgde. Men heeft veel kunnen genieten van een zeer gevarieerd program ma, dat het gezelschap Steenvoor den uit Noord wijk afwerkte en dat bestond uit conference, zang, accor- deonmuziek, schets en geestige ver tellingen. Kath. Landarbeidersbond „Sint Deus Dedit" Tijdens de jaarver gadering van de pl. afd. van de Ned. Kath. Landarbeidersbond „Sint Deus Dedit", die o.l.v. voorzitter G. M. Wolvers donderdagavond in de Sint Josephzaal werd gehouden, heeft de districtsbestuurder, de heer P. M. Kenter uit Gouda een uitvoerige uiteenzetting gegeven van het werk- klassificatie-rapport in de landbouw en de veehouderij ten behoeve van de werknemers. Spr. noemde de tot standkoming van het rapport een goede vooruitgang op de weg naar een juiste waardering van het land- arbeiderswerk en naar een evenre dig betere honorering. Het rapport kwam in bespreking bij de werkgevers- en de werkne mersorganisaties, zonder dat er tot dusver een bevredigende overeen stemming is verkregen. Eindelijk kwam men het vorig jaar wel tot het inzicht, dat de lonen van de landarbeiders gebaseerd dienden te worden op het principe van bedoeld rapport, maar de besprekingen be treffende detailpunten lopen nog Nadat spr. een uitvoerige bespre king had gewijd aan de inhoud van het rapport, de indeling van de landarbeid in verschillende klassen en over de vraag wat van de land arbeider gevergd kan worden en welke vakkennis van hem vereist kan worden, vertelde hij hoe de waarde van de arbeid in de akker bouw wordt gewaardeerd in 103 punten, hetgeen uiteindelijk leidt tot een honorering van ca. 1.42 per uur en hoe deze cijfers in de veehouderij zijn 76 punten en een uiteindelijk weekloon van plm. 90 Spr. noemde deze eindresultaten, waarnaast het rapport nog enkele andere verbeteringen bevat, niet on gunstig en hoopte dat op basis hier van vóór 1 maart aanstaande de be sprekingen in een vergevorderd stadium zullen zijn gekomen De eindbeslissing berust nu bij de mi nister van sociale zaken, de minis ter van landbouw en het college van rijksbemiddelaars De c.a.o. is per 1 mei 1957 afgelopen. Sedertdien zijn de landarbeiders onderworpen aan een z.g. bindende loonregeling, die niet voldoet. De heer Wolvers had tevoren een kort welkomstwoord gesproken, in zonderheid tot de afvaardiging van de christelijke landarbeidersbond. Voorts gaf hij een kort overzicht van de gebeurtenissen in 1957. Het prettige vooruitzicht noemde spr. de viering van het aanstaand 40-jarig bestaan van de afdeling, op 19 januari 1959. Teneinde aan dit gebeuren een enigszins feestelijk cachet te kunnen geven, hebben de leden het bestuursvoorstel aanvaard om de contributie tot dan toe met 0.15 te verhogen. De voorzitter deed een beroep op de leden om „Herwonnen Levens kracht" te steunen en de vergade-1 ringen van de K.AB. beter te bezoe ken. De jaarverslagen werden respec tievelijk verzorgd door de heer M. Overes als secretaris en de heer Wolvers als penningmeester. Uit het financieel overzicht bleek, dat de afdeling een batig saldo heeft van 132,35. Tot leden van de nieuwe kascom- missie werden benoemd de heren J. Goedhart en P. Verkerk. De periodiek aftredende bestuurs leden de heren H. Schaper en M. Overes werden bij acclamatie her kozen. Kapelaan M. J. A. Huiberts sprak over de betekenis van de Vastentijd als voorbereiding op het Paasfeest. De beleving ervan is thans minder gereglementeerd aangepast aan de tijdsomstandigheden, maar dit "ont slaat de katholiek niet van de plicht om naar eigen vrije beslissing zich te versterven. BOSKOOP Vereniging Boskoopse culturen, Deze jaarvergadering, welke werd gehouden ir hotel Neuf, stond onder leiding van de heer H. J. Grooten- dorst. Hij memoreerde eerst het ver scheiden van de heer P. Boer Pzn., die meer dan 25 jaar penningmees ter van de vereniging is geweest. Vervolgens verzocht hij de boom kwekers om medewerking te verle nen tot het verkrijgen van soort-echt heid bij de seringen. Uit het jaarverslag van de secreta ris bleek, dat de belangstelling voor het werk van de vereniging toeneemt. Het verslig van de penningmees ter toonde een flink ba tie saldo Voor het winnen van nieuwigheden in het afgelopen jaar werden aan de heren A. Vuijk Cz.; W. Hage jr. en J. Spaar garen getuigschriften van verdienste uitgereikt. Op 17, 18 en 19 april a.s. zal in de nieuwe beurshal een vakten toonstelling worden gehouden. Een 50-tal kwekers hoopt op deze show nieuwigheden onder de aandacht te brengen. Door de vereniging Plantpropagan- da Holland is een geldbedrag beschik baar gesteld voor de beste nieuwighe den op deze vaktentoon?telling. De entree zal zo laag mogelijk worden gesteld. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Tromp herkozen, terwijl in de plaats van de heren J. Hoogen doorn en Chr. Wezelenburg, die niet herkiesbaar waren, werdengekozen de heren W. Brand en A. Vuijk jr. In de keuringscommissie waren aftre dend de heren K. Verboom en A. Vuijk Czn, die zullen worden vervan gen door de heren, J. Streng jr. en P. Koster Hz. De causerie over het winnen van nieuwigheden doormiddel van krui sen, die door Ir. C. Broertjes zou wor den gehouden, werd wegens ziekte van deze gehouden door ir. C. Dors man. Verbetering van het product is voor Boskoop van zeer groot belang, want op den duur zal Boskoop zich alleen kunnen handhaven door het brengen van betere kwaliteit. Vervolgens sprak de heer J. de Vink over zijn ervaringen met het kruisen van planten terwijl de heer A. Vuijk sprak over het kruisen van de Japanse Azalea. NOORDEN NSV Handbal hield jaarvergade ring:. In café P. Maarseveen heeft woensdag j.L onder grote belangstel ling de jaarvergadering plaats gevon den van de afd. handbal van NSV. De vergadering werd op de gebrui kelijke wijze door de voorzitster geo pend. Daarna werden de notulen voorgelezen en in orde bevonden. De secretaresse gaf voorts een overzicht van het afgelopen jaar en voegde er een financieel verslag aan toe. De be stuursverkiezing heeft weinig ver anderingen tot gevolg gehad. Beide bestuursleden, M. Fransen en N. Schutter Ad., werden herkozen. Door dat de secretaresse wegens drukke werkzaamheden niet meer in staat is haar taak naar behoren te vervul len, werd in haar plaats G. v. d. Weijden gekozen. B. v. d. Zwet en N. Vink werd de taak opgedragen om in het vervolg met klachten en wen sen namens de junioren en adspiran- ten op de proppen te komen. De heer W. Smolders uit Woerden heeft zich oereid ve-klsard de training op zich te nemen. Iedere dinsdagavond zal op het terrein de training plaats vin den. Voor de meisjes beneden 16 jaar tassen 6-7 u. en voor de ouderen van 8 -9 u. Aan het slot volgde enige be kendmaking n.l. voor april moet voor nieuwe pasfoto's worden ge zorgd. De kaarten voor de Persil spaaractie die beplankt zijn met de bekende emmertjes kunnen worden ingeleverd. 2 Maart wordt weer be gonnen met wedstrijden in competi tieverband en er werd op aangedron gen tocih vooral in juiste clubkleuren te verschijnen. De spelerskaarten moeten voortaan door de aanvoer ders worden afgehaald. Junioren en aspiranten die verhinderd zijn moe ten daarvan kennis geven aan N. Schutter, senioren behoren dat te doen bij H. Veenmaan. Voor de rond vraag bestond weinig animo en de voorzitster sloot de vergadering. (Van onze t.v.-medewerker). Allerlei in een halve week. De Avro deed er goed aan, in het pro gramma van donderdag in te lassen een uitzending ir verband met het songfestival. We behoeven het nau welijks te zeggen: het was zang en orkest van het bekende genre, met een liedje over liefde en muziek in modern arrangement. Meer in stijl was hetgeen Son ja Gaskel en haar Nederlands ballet in een gevarieerd uurtje lieten zien. Verder stond het maandelijks probleem aangekondigd; jammer dat men daarin welbewust geen vlees en geen vis opdient. De kijker, tevens luisteraar moet zelf maar zijn conclusie trekken. Anderhalve eeuw oud is de klas sieke klucht van de duitse toneel schrijver Heinrich von Kleist „De ge broken kruik". We hebben het des tijds als toneelstuk gezien en het als zodanig kunnen waarderen. Uiteraard heeft men bij de t.v. vertoning geen moderne middelen kunnen aanwen den; nochtans heeft de realisatie door de beide regisseurs Iïenk Rigters en Max Douwes geleid tct een uitste kende voorstelling, die slechts iets te lijden had aan belichting. Maar dat 1-v/am wegens de opname op telere- cording. Vooral het geconcentreerde spel van Kees Brusse en Paul Huf vielen zeer te loven. Het Gastenboek van de KRO wordt de laatste tijd gepresenteerd door Jos van Loon en de heer Russell. We kun nen er vrede mee hebben; maar zou men niet kunnen komen tot een ge sprek op beter niveau? Het muziek - cabaret gaf weinig aanleiding tot ver heugenis of critiek; het is kennelijk wel moelijk steeds niet iets nieuws te komen. De epiloog is een sluitstuk op een programma, dat we graag veel- vuldiger in het beeld zouden willen zien. Men neme een voorbeeld aan de NCRV, die haai predikanten meer malen en in programma's van ver scheiden aard een dagsluiting laat verrichten. Afwisseling in het weekend. De muziek en de zangnummers uit Be- natsky's revue-operette „lm weissen Rössl" kunnen we bekend veronder stellen. Maar nu komt het Stadtteater van de Duitse stad Reydt met een complete opvoering, a.s. zaterdag in het programma van de K.R.O. De uitzending geschiedt vanuit het Casi no te Den Bosch, waar hetzelfde ge zelschap in de vorige zomer even eens een t.v. voorstelling heeft gege ven. De waardering was toen gun stig, zodat we er ook nu het beste van hopen. In de pauze zal Jan Willem Hofstra de Quiz „Boter, kaas en eieren" leiden. Zondagavond komt er een relais van de Duitse televisie met de repor tage uit Kasel van de familie-Quiz „Die glücklichen Vier" met de be faamde Hans Toachim Kuhlenkampf als leider. Eigenlijk is de uitzending reeds zaterdag, maar omdat de Ne derlandse kijkers dan een quiz-pro gramma in eigen land hebben, is de vertoning uit Kassei op telerecording vastgelegd. Voor ons land heeft de uitzending een bijzondere charme, omdat aan de quiz zal worden deel genomen door de Weertse familie Grein, die de vorige keer zo succes vol is geëindigd, en die als ze zon dag wederom winnares wordt zal meedoen in de finale te Berlijn-West. De repatrianten in Budel krijgen maandag bezoek van de lichte muze, door middel van de Vara-t.v. Onder de vraag „Hoe maakt U het?" zullen onder andere Corry Brokken, Max van Praag, Toby Fix en het Miller- kwartet optreden. Thom Kelling heeft een attractief programma samenge steld. goed Uit het Amerikaans vertaald door H. de Graaff 45) Zij kuierden dus op hun gemak je venier, zonder de inkoper in te halen, maar ook zonder hem uit het gezicht te verliezen. Op de hoek hadden zij het verkeerslicht tegen en Portman stond tussen een aantal mensen te wachten tot het op groen sprong. „01' riep Sherry uit. Ze zag een kleine man met een vossengezicht zich tussen de andere mensen door een weg naar Portman toe banen en hem bij de arm grij pen. Portman keerde zich geschrok ken om en zijn schrik scheen nog groter te worden toen hij zag wie het was. Het was mijnheer Mixis, van Mixis en Clem. Portman schud de nadrukkelijk zijn hoofd. Mixis liet de arm van de inkoper niet los. Hy grijnsde onaangenaam. „Mijnheer Portman is niet in zijn nopjes," zei Sherry. „Wat is er aan de hand?' vroeg Roger. „Het lijkt er op alsof mijnheer Portman een dringende uitnodiging krijgt", zei Sherry. „En mijnheer Mixis is niet van plan zich te laten afschepen met een weigering." Nee, mijnheer Mixis nam kenne lijk geen genoegen met een weige ring. Hij klemde zich aan Portman's arm vast, terwijl zij de straat over staken. Portman scheen erg ont stemd te zijn, maar scheen te trach ten zijn figuur te redden. „Waarom zou mijnheer Mixis hem dwingen?" vroeg Sherry. „De weet het niet," zei Roger, „maar ik dwing jou om naar huis te gaan." „Geen sprake van," zei Sherry. „Ik moet en ik zal dit weten." „Je moet en je zult je neus er buiten houden", zei Roger. „Maar dat kan wel iets heel be langrijks zijn", zei Sherry koppig. „Je kunt doen wat je wilt, Ro ger Newsome, maar ik moet er meer van weten. We schaduwen hen.... althans ik." „Het is mijn taak je voor moei lijkheden te vrijwaren", zei Roger. „Doe dat dan," zei ze. „Maar op een manier die mij aanstaat. Ik ben van plan uit te vissen, waar ze naar toe gaan en het is jouw plicht mij te willen helpen. In elk geval gaan ze dezelfde kant uit als wij," voeg de zij er liefjes aan toe. Portman en Mixis liepen verder over Madison Avenue en sloegen toen in noordelijke richting af. Hun conversatie scheen niet bepaald vriendschappelijk te zijn. Telkens als Sherry even een glimp van mijn heer Portman's gezicht opving, stond het ontzettend zuur. „Ik geloof dat hy bang is", zei ze. Tenslotte gingen de twee mannen het café binnen, waar Lange Kate soep over mijnheer Spee's hoofd had uitgegoten. Sherry wilde met alle geweld door het raam naar bin nen kijken. Er stond een rij tafel tjes midden in het café, maar langs de kanten waren afgeschoten ruim ten, waarin plaats was voor vier per sonen. Mixis nam mijnheer Port man naar zo'n hokje mee. „Ik heb ineens zo'n vreselijke honger", zei Sherry. „Ik wil hier iets eten." Rogers belangstelling was thans ook gewekt. „Ik breng jou naar huis zei hij, „en dan ga ik terug om te kyken." „Ik heb er net zo goed recht op als jij," zei ze. „En dus doen we het zo: Dit is een conferentie die mijn heer Portman wordt opgedrongen. en daarom wandelen we een blokje om en komen terug als de rest ook gearriveerd is." Ze troonde hem mee en zij wan delden in Zuidelijke richting, gin gen de hoek om en liepen zo het he le blok om. Toen ze het café weer bereikten, zaten er vier personen in het hokje. Sherry zag een gedeel te van madame de Spain terwijl mijnheer Clem half op de bank te gen de muur zat. „Het zou erg leuk, maar erg nut teloos zijn", zei Sherry. „Wat?" vroeg Roger. „Naar binnen te stappen en het tafeltje naast hen te nemen", ant woordde Sherry. „Ze zouden gewoon niet weten wat ze zagen, maar we zouden er niets mee winnen. Er zou toch niets aan te doen zijn. Daarom stem ik voor een kopje koffie met een sandwich in een cafetaria. Daar na kunnen we verder zien." „Laat me je liever naar huis bren gen," zei Roger. „Ik knap dit alleen wel op. Dit is niets voor een meis je". „Juist wel ik heb nog nooit zo geboft," zei ze. En bijna smekend voegde zy er aan toe: „Toe, Roger alleen vanavond. Vanavond ben ik de baas. Ik ben helemaal niet eigen wijs en bazig en ik wil heus niet altijd mijn zin doordrijven. Ik ben| reuze mak echt het type van een vrouw die zich naar haar man weet te schikken, als ze er een heeft. Ik ken manieren genoeg om mijn zin te krijgen zonder bazig te zijn. Je moet dus niet verkeerd over me denken. Maar vanavond heb ik zo'n voorgevoel." Ze waren de straat al overgesto ken eer Roger half ernstig, half ge amuseerd antwoord gaf. „De man die met jou trouwt", zei hij, „zou niet weten of hij het een vrouw of met een vleermuis te doen had." „O, met een vrouw", zei Sherry beslist. „Ik speel alleen voor vleer muis als dat noodzakelijk is. In het belang van mijn man natuurlijk." Ze stapten een cafetaria binnen en bestelden iets te eten. Sherry at even gretig als anders. Zelfs van een doodgewone sandwich wist zij tot de laatste kruimel te genieten. En haar koffie slurpte zij met niet minder welbehagen. „Öit moet iets te betekenen heb ben", zei ze, toen ze klaar was. „Ze zouden hem nooit gedwongen heb ben daar naar binnen te gaan. als ze niet iets op hun hart hadden. Ik geloof dat ze bang zijn dat hij uit de band zal springen. Mijnheer Port man begint weerbarstig te worden en wil met zijn reischeques de wijk nemen naar Europa. En hen in de steek laen. Hij wil er de brui aan geven. Ik denk dat ze hem flink on derhanden nemen en hem te ver staan geven dat hij beter niet kan proberen de benen te nemen.' „Of anders?" vroeg Roger. „Of anders," zei ze beslist, „is hi\, nog niet gelukkig. „Als er twee mensen vermoord en een vrachtwa gen met linnen gestolen zijn, dan kun je niet doodgemoedereerd ko men vertellen dat de aardigheid er voor je af is." „Maar er is geen enkel bewijs dat Portman buiten zijn boekje gegaan is", zei Roger. „Zelfs die bijeenkomst aan de overkant bewijst niets. Mixis en Clem zijn vertegenwoordigers dus een relatie. Een inkoper moet nu eenmaal zijn relaties te vriend houden." „Is madame de Spain ook een re latie?" vroeg zij, terwijl ze voort durend het café aan de overzijde in het oog hield. Even later kwam madame de Spain naar buiten, vergezeld van Mixis. Zij gingen linksaf. Een paar minuten daarna kwam mijnheer Portman en Clem naar buiten. Zij gingen rechtsaf tot aan de hoek en liepen in westelijke richting verder. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6