Prinses Beatrix bij de Bosnegers De pachter krijgt nu volledig recht op schadeloosstelling Schriftelijk contract verplicht Glunderende gezichten rond „Oranje"-taarten zcfóS uteeti fit/ Eerste winkel op Bevrijdingsplein doet hopelijk andere volgen Buitenlandse belangstelling vnor de eerste Nederlandse speelfilm in kleuren Grootmoeder en kte'nhd gedood op onbewaakte overweg VRIJDAG 21 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Binnenkort treedt nieuwe pachtwet in werking Pachtprijs omhoog Gistermiddag: werd in rest. „De Valk" te Leiden een bijzondere ver gadering gehouden voor leden van de kring Leiden van de L.T.B. en de K.V.O.B., afd. Leiden. Spreker op deze bijeenkomst was mr. E. F. M. Goossens van de L.T.B. uit Haarlem, die het woord voerde inplaats van de heer P. G. Tel, die door ziekte ver. hinderd was. Mr. Goossens sprak over een buitengewoon actueel onderwerp en wel de nieuwe pachtwet en de betere bescherming voor de pachter bij onteigening. Ongeveer begin mei van dit jaar zal de nieuwe pachtwet in werking treden. Spr. wilde de voornaamste punten van deze nieuwe wet toe lichten omdat zij zo'n groot belang inhouden voor de belanghebbenden. Hij wees in het bijzonder op de be paling, die de eis inhoudt, dat voort aan een schriftelijk pachtcontract op gemaakt wordt. Bij weigering kan een boete worden gevorderd van 10.000 gulden of 6 maanden hechtenis. Het is overigens in het belang van de verpachter wanneer hij weet dit wordt in het contract vastgelegd hoelang de pacht duurt. De nieuwe pachtwet bevat een uit gebreide regeling voor schadeloos stelling bij onteigening. Dit geldt al leen indien men in het bezit is van een schriftelijk pachtcontract Wan- zwaartepunt inzake een beslissing by stadsuitbreiding en hierin moet wor den opgekomen tegen verdere ont eigening van agrarische gronden. Ook de vorming van de pachtprijs is in de nieuwe pachtwet gewijzigd. De prijzen voor de onbebouwde gron den zullen over het algemeen iets stijgen, die voor bebouwde gronden zelfs iets meer nog. De minister van Landbouw zal echter bij maatregel van bestuur de hoogst toelaatbare pachtprijs vaststellen ter beveiliging van de pachter. Ook hier een verbe tering dus. In verband met de verlenging van de pachtovereenkomst wees spr. op de nieuwe regeling, dat het niet meer nodig zal zijn voor de pachter, zijn verlengingsverzoek in het voorlaatste jaar van de overeenkomst in te die nen. Elke overeenkomst zal automa tisch voor 6 jaar doorlopen. Bij be zwaar van verpachter zal de Pacht- kamer uitspraak doen. Als overgangs regeling zal echter gelden, dai indien vóór 1 mei 1960 een overeenkomst afloopt, de pachter alsnog volgens de oude wet te werk moet gaan en in het voorlaatste jaar (dit jaar dus nog) zijn verlenging moet regelen. De pachter die 65 jaar is geworden of door ziekte niet meer in staat is zijn werkzaamheden uit te oefenen zal met toestemming van de Pacht- kamer zijn pachtovereenkomst kun nen overdragen en iemand anders in zijn plaats stellen. Dit zullen slechts zijn naaste familieleden kunnen zijn zodat de continuïteit van de bedrijfs voering in de familie wordt bevor derd. Na de uiteenzetting van mr. Goos sens werd nog druk gebruik gemaakt van de gelegenheid om vragen te stellen. Bijzonder zij nog gewezen op de mogelijkheid bij moeilijkheden zich te wenden tot het secretariaat van de L.T.B., men zal hier te a-llen tijde terecht kunnen. Avontuurlijke tocht Bosnegers en Indianen, die daar voor diep uit de binnenlanden geko men waren, hebben gistermiddag in het stadje Albina op de grens van Suriname en Frans Guyana, prinses Beatrix hartelijk gehuldigd. Voor de neer echter de eigenaar grond wil be- woning van de districtscommissaris stemmen voor een niet-agrarisch doelvan het stadje gaven zij hun typische dan geeft de pachtwet geen recht op dansen ten beste en de Prinses genoot schadeloosstelling aan de pachter. met volle teugen van dit voor haar De vergoeding zal gegeven worden zo nieuwe schouwspel, voor de eventueel nog overgebleven pachttijd (nadat onteigening dus Boeiend was de begroeting door de heeft plaats gehad) plus voor een I granmans (opperhoofden) en de ka- periode tot mogelijkheid van verlen-1 piteins, de heersers van het Suri- ging; voor deze periode wordt 6 jaar gerekend. Heeft men b.v. na onteige ning nog een overgebleven tijd vol gens pachtovereenkomst van 8 jaar, dan wordt vergoeding gegeven voor deze 8 jaar, vermeerderd met de 6 jaar van de mogelijkheid tot verlen ging, dus samen 14 jaar. Hierbij kan dus sprake zijn van belangrijke be dragen. Bij moeilijkheden kan een gedu peerd lid van de L.T.B. door de Grondzaken- en vestigingsdiensit van de bond wordien geholpen tegen een vergoeding van 2% van het totale bedrag der schadeloosstelling. Men zal dan langs minnelijke weg met de onteigenende instantie tot een ver gelijk trachten te komen. Mr. Goossens waarschuwde ervoor, dat wanneer de stedelijke uitbreidin gen niet aam banden worden gelegd, de landbouw in de beide Hollanden over tien jaar ten dode zal zijn op geschreven. Daarom juist zyn de a.s. gemeenteraadsverkiezingen zo be langrijk. Bij deze raden ligt het Minister Staf over de helmen-kwestie Minister Staf heeft antwoord ge geven op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer G. Ritmeester (V.V.D.), over de beruchte helmen affaire. Hij verklaarde, dat het hem bekend was, dat de helmen van de N. V. „Verblifa" zonder warmtebe handeling vervaardigd werden en dat deze helmen soms na maanden plotseling spanningsscheuren ver toonden en dus onbruikbaar waren. Uit het antwoord van de minister blijkt, dat op 16 december j.L een order werd geplaatst voor de levering van 132.000 buitenhelmen voor land en luchtmacht bij een grote Neder landse im- en exportfirma te ver. vaardigen, door een Duitse fabriek. De N. V. Verblifa heeft niet van de gelegenheid gebruik gemaakt tot offreren. Provinciale Staten van Zuid Holland De gedeputeerde, mevr. mr. Chr. A. de Ruyter-de Zeeuw heeft gister ochtend in de tweede gewone zitting van de staten van uid-Holland het werkschema van Gedeputeerde Sta. ten voor 't komende jaar ontvouwd. Ze behandelde uitvoerig het „streek plan West" en de plannen voor het zeehavengebied aan de Brielse Maas. De gedeputeerde mr. H. v. Riel zei, dat Amerikaanse investeringen voor de nieuwe industrieën in het zee havengebied niet gemist kunnen wor den. Ook zag hy niet in, dit in antwoord op een vraag van de heer H oogkarspel (C.P.N.) waarom men geen gebruik zou mogen maken van de in generaties opgekweekte Duitse ervaring op het gebied van het hoogovenbedrijf. Er is overigens nog geen sprake van, dat Krupp zich in dit opzicht financiëel zal interesse ren. Over de industriële concentratie in Zuid-Holland sprak de heer Van Riel zich optimistisch uit Zij is naar zijn oordeel niet alleen onvermijdelijk, maar ook voor de ontwikkeling van de nationale welvaart zeer gewenst. Aan allen gezamenlijk, gemeenten, provincies en rijk de taak, aan dit proces een bepaalde richting te geven. Zijns inziens is er echter op dit gebied van de regering tot nu toe nog maar weinig initiatief uitgegaan. De gedeputeerde A. C. A. Deeren- herg. die de landbouwnota besprak, deelde mee, dat veertien pachters van het eiland Rozenburg bij voorrang in de Noordoostpolder zullen worden geplaatst naamse oerwoud, die gekleed waren in kleurige uniformen. In hun gebied hebben "deze mannen een vrijwel on beperkt gezag. Na deze begroeting gaven schoolkinderen uit Albina een zanghulde. In het oerwoud. De prinses was de dag begonnen met een avontuurlijke tocht met een bauxietschip over de Cottica-rivier. Tydens deze tocht was de Prinses niet van de reling weg te krijgen, zo boeide alles haar. De kreten van wakker wordende apen, het wonderlijk mooie gefluit van een vogel en de prachtige kleu ren van opstijgende vlinders waren onvergetelijk schoon. Van bosnegerhutten wapperden de Nederlandse vlag, terwijl de bewo ners hartelijk naar de gasten op het schip zwaaiden. Bij Tamarin, de grootste missiepost in Suriname, stond de bevolking met de daar ge stationeerde paters opgesteld om de Prinses hartelijk welkom toe te roe pen. Prinses Beatrix bezichtigde Moengo, waar zij door honderden be woners toegejuicht werd, de bauxiet- myn en de boerdery van de bauxiet- maatschappij, die steeds meer in de lokale behoefte aan melk, eieren, groenten en vruchten voorziet. Tegen half negen soheepte de prin ses zich in aan boord van de „Pros pector", die haar in de loop van de nacht naar Alkmaar terug bracht. Vermoeid van de lange dag trok zy zich onmiddellijk in haar apartement terug. Het automatische horloge, dat zichzelf opwindt, wordt over de ge hele wereld in grote aantallen ge dragen. Het systeem berust op een halve schijf, die in de kast over het uurwerk heen ligt en bij elke be weging draait, waardoor het veer- werk via een ingenieuze versnellende overbrenging wordt opgewonden. Deze horloges moeten door die schijf, de rotor, altijd vrij dik zijn, en zwaarder dan een horloge met ge woon opwindsysteem. Een Zwitserse ingenieur heeft het rotorsysteem thans zodanig verbeterd en verkleind, dat de rotor, een micro- rotor dus, slechts een vijfde deel van het oppervlak van een dames- of herenhorloge beslaat en daardoor in het stelsel van het uurwerk kan wor den opgenomen. Dit betekent, dat automatische horloges op den duur niet dikker of zwaarder meer be hoeven te zyn dan gewone horloges. H.K.H. prinses Wilhelmina bezocht woensdag het internationaal Jeugdhotel te Scheveningen, tijdelijk opvang centrum voor jeugdige gerepatrieerden uit Indonesië. De prinses toonde een warme belangstelling voor de kinderen, die onder elkaar spraken over „onze oude koningin". De prinses overhandigde aan de directeur van het Jeugdhotel een geldbedrag met het doel de kinderen een tractatie te bezorgen. Twee taarten werden donder dagmorgen binnengebracht en met gejuich ontvangen, ook zal er een rijsttafel worden aangeboden. Zodra Uw kinderen over verkoudheid klagen, of over hoofd-, keel- of kiespijn, wees er dan vlug bij. Eén 'ASPRO' helpt direct en voor komt schoolverzuim. 'ASPRO' is onscha delijk voor hun maag en is het ideale\ huismiddel tegen allerlei kwalen. (Dosering: 2 ASPRO's voor Uzelf, maximaal 1 voor Uw kind) en de pijn verdwijntI EEN JAAR MET AFTREK VOOR VERDUISTERING GEëlST Wegens verduistering van 17.000 ten nadele van 'n vleeswarenfabriek uit Sassenheim, heeft de officier van justitie by de Haarlemse rechtbank een gevangenisstraf geëist van een jaar met aftrek van voorarrest tegen de 40-jarige vertegenwoordiger J. T. W. uit Haarlem. Deze was na de beyrijding in dienst gekomen van de fabriek en had een groot aantal distributièbonnen ge kocht om daarmee te handelen. In 949 hadden de bonnen geen waarde meer. De man raakte in financiële moeilijkheden en rekende niet regel matig met zijn patroon af. In de loop der jaren heeft hij 17.000 niet af gedragen. Mr. J. H. v. Wijk pleite clementie, waarna de rechtbank de uitspraak be paalde op 6 maart Modern centrum als een schiereiland in de polder Eén zwaluw maakt nog geen zomer, zegt men, maar de huis vrouwen, die in de omgeving van de 5 Meilaan wonen, zullen toch blij zijn met de eerste winkel, die zich op het Bevrijdingsplein heeft gevestigd. Het is een sigarenwin kel, niet bepaald huishoudelijk, maar andere zullen hopelijk vol gen. Het plein biedt plaats aan 16 winkels, zes ervan zijn verkocht en voor de andere bestaat enige belangstelling. Indien men echter in aanmerking neemt, dat deze winkels zeker in de eerste tijd „Jenny" en de cultuur De eerste Nederlandse speelfilm in kleuren, getiteld Jenny", is gister ochtend voor de Nederlandse film critici in de Uitkijk te Amsterdam vertoond. Reeds nu bestaat er in het buitenland een grote belangstel ling voor deze door en door Neder landse rolprent, een co-produktie van Standaardfilms N. V. en de Duitse Bittins Film Produktion K. G. Reeds 15 landen, onder meer Japan, Bul garije, Griekenland, Turkije, Israel en Joego-Slavië, hebben de Neder landse versie voor vertoning aange schaft. Ook België en de Verenigde Staten hebben interesse getoond. Willy van Hemert voerde de regie van de Nederlandse versie, Alfred Bittins van de Duitse. Deze kreeg de titel „Acht Madel im Boot". Het ge geven voor het verhaal is aldus: de liefde tussen de 18-jarige „slag" Jenny van de dames acht der studen tenroeivereniging en de zoon van de rijke kunsthandelaar, Ed, dreigt door de komst van een baby verloren te gaan, evenals de kampioenswedstrijd van de roeisters. De liefde wordt her wonnen en de wedstrijd eindigt met een zege, dit laatste alleen in de Ne derlandse film. De Duitse regisseur laat de dames verliezen. Ellen van Hemert speelt de rol van Jenny, die tezamen met de mede studenten dartelt in en aan de Am- stel. Met haar geliefde Ed (Maxim Onze zegsman in de directiekeet van dit centrum nam het jaargetijde in aanmerking en ook de schaarste aan kapitaal. Koopwinkels. Boven de winkels op het Bevrij dingsplein zyn twee woonlagen, waarvan de eerste is gereserveerd voor de winkeliers die daaronder hun zaak hebben. Winkels en woningen worden verkocht door „Nationaal Grondbezit". Ook aan de 5 Meilaan verrijst een serie flatwoningen met daaronder winkels, waarvan de winkdls nog lang niet allemaal verkocht. Bekend is, dat De Gruyter, Jamin en de Coöp. Vooruit zich in dubbele win kelpanden zullen vestigen. Op het Bevrijdingsplein komen de sigarenhandel, die thans naast een goede omzet doen ver- gevestigd is, een boekhanden, annex wachten, vraagt men zich af hoe I postkantoor en sigarenmagazijn, (in het komt, dat er voor dit winkel- de winkel op de hoek van de 5 Mei centrum niet méér animo bestaat. 1 laan) een bakker, een drogist en Minister tot gemeenten: Eigen leningen niet voor de woningbouw Minister Witte acht de schuldposi tie van de gemeenten van die aard, dat de kapitaalmiddelen, die tegen aanvaardbare rente kunnen worden gebruikt ter verbetering van de schuldpostie en niet voor de finan ciering van woningwetwoningen. Nu de financiering van de woning wetwoningen door het Rijk wordt overgenomen, bestaat er volgens de minister nog minder aanleiding voor de gemeenten om zelf geld daarvoor aan te trekken. Dit heeft minister r,oQ». Witte geantwoord op schriftelijke ?iverwacht een «roen- vragen van het Tweede Kamerlid Maenen. tenhandel. Opening. Vanmorgen is de opening van de eerste winkel op het winkelplein Ook indien het geraamde aantal premiewoningen niet tot stand mocht komen, is de minister nog niet bereid ?iewT„rkïl? vln 4f glemeen'en,.°p sigarenmagazijn „De Eiffeltoren" nietl ïfafïmaVL???'8 ua^e °P .df ka_ pitaalsmarkt dat zyn inziens niet toe laat. Slechts in bijzondere gevallen zal de minister het toestaa: dat voor- keursgelden uit de rentespaarbrief- lening worden gebruikt voor premie- bouw door gemeenten of woning bouwverenigingen. De gemeenten zullen wel hypothecaire kredieten kunnen verlenen ten behoeve van de bouw van eigen woningen door der den. De minister deelt ook mee dat het in het kader van het regeringsbeleid niet mogelyk is de woningen, die worden gefinancieerd door de voor delige K.S.G.-leningen, boven het voor 1958 op 40.000 vast gestelde aantal woningwetwoningen tot stand te doen zonder meer voorbijgegaan. Verte genwoordigers van „N.V. Panagro", die dit winkelcentrum naar het ont werp van de architect Groosman te Roterdam heeft gebouwd, kwamen de eigenaar, de heer J. W. Roskam, ge lukwensen. Onder hen was ook de di recteur van „Panagro", de heer Ka- lemink. De foto laat zien hoe het Bevrij dingsplein nog als een landtong van Leidens stedenbouw in het weideland ligt. Rechts van het plein wordt een zeven-verdieping flat gebouwd. Als deze flat er staat zal de architec tuur van dit centrum zeker beter tot haar recht komen. (Foto: „De Leidse Courant"), komen. Hamel) vaart ze door de Amster damse grachten en kiest ze afspraak plekjes nabij de cultuurmonumenten van de hoofdstad: het Rijksmuseum, het Concertgebouw enz. De camera heeft de kunstschatten gretig vast gelegd. Ook „De Nachtwacht" is niet vergeten Verdere medespelenden zijn An drea Domburg als de harde coach van de roeisters, Ko van Dijk als de vader van Jenny, Kees Brusse als de sympathieke gynaecoloog en vriend van Ed; Voorts Teddy Schannk, Bert van der Linden en een aantal meisjesstudenten. De film ging gisteravond in pre mière in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. NIEUW EERSTE-KAMERLID BENOEMD Nu de heer G. W. Groeneveld te Nijmegen zijn benoeming tot lid der Eerste Kamer (vacature-Sassen) niet heeft aangenomen en de onmiddellijk op de desbetreffende lijst .volgende personen gemeld hebben, voor een benoeming niet in aanmerking te wil len komen, heeft de voorzitter van het centraal stembureau benoemd verklaard tot lid dier Kamer de heer J. L. P. M. Teijssen te Waalwijk, (K.V.P.). Op de onbewaakte overweg in de Julianastraat te Vroomshoop zyn gistermiddag omstreeks tien voor half vier de 60-jarige mevr. B. Klein. jan-de Hoop met haar achtjarige kleindochter Ria Bos, die per brom fiets de overweg passeerden, door een uit de richting Mariënberg ko mende personentrein gegrepi n en op slag gedood. Zij waren op weg naar een verjaardagsvisite. De trein had ongeveer een half uur vertraging. BOEKEN VOOR MISSIONARISSEN Gedurende de boekenweek van 1 tot 8 maart a.s. zullen de katholieke boekhandelaren weer meewerken aan een aktie, die het centrum lec tuurvoorziening voor de missie dit jaar voor de derde keer in successie organiseert. Door het etaleren van enkele boe ken, voorzien van een gele insteek kaart zal katholiek Nederland weder om geattendeerd worden op de lek- tuurnood onder de Nederlandse mis sionarissen. Het motto op deze in. steekkaarten luidt: stuur dit boek naar een missionaris. De boeken die voor dit doel wor den gekocht zullen, voorzien van naam en adres van de schenker, wor. den gezonden naar het groot semi narie Rijsenburg. Vandaaruit en tevens vanuit de groot seminaries Haaren, Hoeven, Roermond en War mond worden de boeken verdeeld over de Nederlandse missionarissen. Vorig jaar werden er voor ƒ3000 boeken gekocht. Dat is voor ca. 1000 gulden meer dan het jaar daarvoor. Toch zal dit resultaat nog vertienvou digd moeten worden om in zekere mate in de behoefte te kunnen voor zien.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5