Prinses Beatrix in Suriname Melk moet vetter De lekkerste die er is! half zware shag* Voortzetting overleg salarissen lagere en middelbare ambtenaren Een „Mestboot1' ter verbetering van de binnenvisserij Melkprijsgarantie over het afgelopen jaar vastgesteld PONDERDAG 20 FEBRUARI 1958 DE lEIDSE COURANT PAGINA 7 H.K.H. de prinses werd uitgeleide gedaan bij haar vertrek van het vliegveld van Curasao. Prinses Beatrix nam gistermorgen voorlopig afscheid van Paramaribo. Zij begon aan een lange tocht, waarop zij zo veel mogelijk van Suriname zou zien. Met het luxueuze nieuwe jacht Oranje van de gouverneur voer zij over de Surinamerivier naar Meer- zorg, waar haar bloemen werden aan geboden. Per auto ging het vervolgens naar het plaatsje Nieuw-Amsterdam, waar vele Indonesiërs, die voor een groot deel de Nederlandse nationaliteit heb ben, wonen. Zij voerden voor de prin ses een aantal dansen op. Voort ging het weer, en wel naar Mariënburg, een suikeronderneming van de Nederlandse Handelsmaat schappij. Men vervaardigt daar uit suikerriet niet alleen suiker, maar ook uitstekende rum. Na een korte Onbevredigende situatie De voorzitter van de Kon. Zuivel- bond FNZ de heer G. H. E. M. van Waes bepleitte vanmiddag in de ra diorubriek „uit het bedrijfsleven" een hoger vetgehalte voor consumptie- melk. Een enkele centen hogere prijs voor een normaal product lijkt hem niet onoverkomelijk. Een hoger vet gehalte acht hij niet schadelijk voor de gezondheid in het beeld van de to tale vetconsumptie. De melkafroming, aldus de heer van Waes, dwingt tot een niet econo misch verantwoorde boterproduktie. Wij belasten met onze jaarproduktie van 76.000 ton de Europese boterba- lans nodeloos, hetgeen voor de Neder landse zuivel in internationaal op zicht een pijnlijke en onbevredigende toestand is. De standaardisatie, nut tig en nodig in 'n tijd van vetschaar- ste, is thans in een ernstig nationaal nadeel veranderd Hij acht terugkeer naar natuurlijk vetgehalte in geleide lijke aanpassing met een prijsontwik keling in een rustig tempo de juiste weg. In spanning wacht de zuivelwe- reld op eenbeslissing van de rege ring, welke beslissing waarschijnlijk eind februari valt. Bloembollenschat voor Paleis Soestdijk In de lente van het volgend jaar zal wellicht de tuin van het Paleis Soest dijk kunnen wedijveren met de na tionale bloemententoonstelling „Keu kenhof" te Lisse. Bij haar afscheid van de expositie „Westfriese Flora", deelde de voor zitter van het organiserend comité, de heer S. Schaper Rood, in de bestuurs kamer van het veilinggebouw te Bo- venkarspel aan Hare Majesteit de Ko ningin mede, dat de besturen van de tentoonstelling en van de bollenvei- lingvereniging „Westfriesland" beslo ten hebben, haar een bollenbeplan- ting voor de gehele Paleistuin aan te bieden. Het is nu natuurlijk te laat om de beplanting aan te brengen maar men neemt zich voor dat in de herfst te doen. Het volgend voorjaar zal dan het paleis omgeven zijn door 'n schat van tulpen, hyacinthen en narcissen. Moeder niet schuldig bevonden aan dood van baby De Haarlemse rechtbank heeft van ochtend de 30-jarige verdachte uit Haarlem vrijgesproken die ten laste was gelegd, zware mishandeling, de dood van haar baby tengevolge heb bende. Na de voortgezette behandeling van deze zaak op 10 februari jl. is de vrouw onmiddellijk in vrijheid ge steld, nadat de officier van justitie, mr. G. W. F. van de Valk Bouman, zes jaar gevangenisstraf met aftrek Van voorarrest had geëist. Op woensdag 3 juli van het vorig laar is een baby van zes maanden overleden. Als verklaring gaf de vrouw op, dat zij het kind de fles bad gegeven en daarvoor op de rand van het bed was gaan zitten. Zij was ar doorheen gezakt en op het kindje gevallen. Na de komst van de dokter pauze en een koele dronk vertrok de prinses met haar gevolg naar het plaatsje Alkmaar, waar de Prospec tor, een bauxietschip van de Suri naamse Aluminium Company, al lag te wachten om Prinses Beatrix naar Moengo te brengen. Het was een romantische tocht door het Surinaamse oerwoud en vooral I de zonsondergang en de heldere tro- 'penhemel maakten diepe indruk op Prinses Beatrix. Duim verbrijzeld voor de verzekering Negen maanden geëist In hoger beroep stond woensdag voor het gerechtshof te 's Hertogen bosch terecht de radiohandelaar W. J. uit Venlo, aan wie ten laste werd gelegd, dat hij zijn rechter wijsvinger met een hamer zou hebben verbrij zeld, om van de brandwaarborg- maatschappij „Ons Belang" te Amers foort een verzekeringsuitkering van ƒ7.500 te kunnen incasseren. De officier van justitie bij de recht bank te Roermond had tegen hem negen maanden gevangenisstraf ge- eist, doch de rechtbank had hem vrij gesproken. De verdachte had het bij de verzekeringsmaatschappij doen voorkomen, als zou hij een ongeluk hebben gekregen bij een reparatie aan zijn auto, tengevolge waarvan de vinger moest worden afgezet. Dit verhaal hield hij ook ter zitting van het hof voL Bij de politie had hij echter na een langdurig verhoor een volledige be kentenis afgelegd. Ook had hij tegen een bekende het hele verhaal al tevoren verteld en hem ook later gezegd, hoe het gegaan was. De politie heeft toen opnieuw een ge sprek tussen hem en die bekende tot stand laten komen en daarbij een bandrecorder geplaatst. Ook bij die gelegenheid heeft de verdachte zijn misdrijf bekend. De getuigen-deskundigen waren van mening, dat onder de omstandig heden, zoals die door verdachte ge schetst werden, het ongeluk met de auto niet mogelijk was geweest. Zij demonstreerden dit aan het hof op straat voor het paleis van justitie in eenzelfde auto als die van verdachte. De procureur-generaal mr. de Vries achtte na dit alles het wettig en overtuigend bewijs geleverd en eiste eveneens negen maanden ge vangenisstraf. Verdachte voerde zelf zijn verdedi ging. Uitspraak van 't hof op 5 maart pe natuur met te verbeteren zon Mn dc hemel dc^" k°mcn. de dc bl°cmcn in talloze IT" d' "Jcht' fcn: '"a in dc mcn ca k'eu- het is. "c goed, z0ils dat u dui°„m' 0 dc «lachte op verbeteren Z0U o b«crenK'oêmd^PC™tUnbtc fs te ver- weid dnatUUrpr0dua, dat'aan'k™' h.Ct WcId'% eigenschappen S verkwikking In handige plastic verpakking handig rollen uit grote ruimte geen stuktrekken l van de tabak altijd verse en soepele shag prettig in de zak te dragen Handig rollen Heerlijk roken DRIE BISSCHOPPEN NAAR POELDIJK VOOR BEGRAFENIS DEKEN G. KUYS. Hedenochtend heeft de ter aarde- bestelling plaats gevonden van de hoogeerw. heer G. Kuys, deken van Poeldijk, die 17 februari te Delft is overleden. Drie bisschoppen woonden de H. Mis van Requiem bij: mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotter dam, mgr. J. B. Musty, hulpbisschop van Namen. Ook de rector van het heiligdom van Beauraing, van welk heiligdom de overledene ere-kapelaan was, kanunnik H. Massart, en de con rector, pater E. Vanherck, waren aan wezig. MGR. F. J. C. M. OP DE COUL 40 JAAR PRIESTER Mgr. mr. F. J. C. M. op de Coul, directeur van het R. K. Centraal Bu reau voor Onderwijs en Opvoeding, viert op 15 maart zijn 40-jarig pries ter jubileum. Mgr. op de Coul, die in 1894 geboren is, studeerde na zijn priesterstudies, rechtswetenschappen te Leiden. In 1947 werd hij lid van de onderwijsraad Minister in 2e Kamer Ook de minister vindt de ver traging in het overleg met de lagere- en middelbare ambtenaren niet gewenst. De regering zal dan ook zo spoedig mogelijk haar standpunt bepalen en opnieuw contact opnemen In de centrale commissie voor georganiseerd overleg. Dit zei minister Struyc- ken gistermiddag in de Tweede Kamer naar aanleiding van de felle aanvallen, die hij de dag daarvoor van de Kamerleden heeft moeten verduren. Het overleg over deze salarissen echter gaat het gehele kabinet aan en daarom is het door allerlei om standigheden vertraagd. De laatste maal dat men bijeen was, zijn er geen standpunten bepaald, er is toen al leen maar „hardop gedacht". De afgevaardigden van de minister en ook de vertegenwoordigers van de de ambtenarenorganisaties moesten eerst ruggespraak houden en daar gaat veel tijd in zitten. Hij kon echter wel zeggen, dat de regering er niet over denkt voor de handarbeiders, die in dienst zijn van de overheid, verder te gaan, dan het invoeren van een werk-classificatie en prestatiebeloning. Hierin wil men zich niet onderscheiden van het vrije bedrijf. De minister was overigens van mening, dat de moeilijkheden in het overleg niet lagen in de salaris ver hoging, die de topfunctionarissen het vorig jaar hebben gekregen, maar in de ontwikkeling van de nieuwe loon- methoden. De verhoging van de top salarissen geschiedde alleen, omdat de regering een duidelijke onbillijk heid tegenover deze functionarissen wilde wegnemen. In het vrije bedrijf immers werden voor gelijksoortige functies veel hogere salarissen uit betaald. Nieuwe regeling voorgesteld De ,,Fuut" werkt rationeler Op de scheepswerf van de Gebroe ders Akerboom bij de Haagse Schouw I is eind vorige week een zeer merk-' waardig bootje gereed gekomen, een bootje dat gebruikt zal worden voor de verbetering van de visstand in ons land en dat dus indirect diensten zal gaan bewijzen aan de bijna 500.000 hengelsportliefhebbers, die ons land telt. Het is een „mestboot", een ijzeren schouwtje met buitenboord motor, voorzien van een apparaat, dat veel lijkt op een kunstmest strooier, zoals die in de landbouw ge bruikt wordt. Het apparaat, dat aan gedreven wordt door een apart mo tortje, kan meststoffen In bet water heel fjjn en gelijkmatig verspreiden. I Misschien wist u niet, dat ook wa ter bemest wordt. De Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij kostprijzen en gebieden met aanmer- houdt zich daarmee echter bezig, kelijk lagere kostprijzen. Een verho- Deze organisatie beheerst de z g. ging van de gemiddelde garantieprijs pootvisgelden: iedere hengelaar die ten behoeve van de melkveehouders een hengelbewijs of een visakte van de eerste groep gebieden zou vol- haalt, betaalt een bijdrage van resp. Uit berekenmgen van het produkt- gens de voorstellen van het land- 1.50 en 2voor de verbetering schap voor zuivel blijkt, dat de ge- bouwschap worden gefinancierd uit van de visstand. Dit geld wordt door middelde netto-opbrengst van alle een korting op de gemiddelde garan- de OVB gebruikt om vis uit te zet- melk gedurende het melkprijsjaar tieprijs ten laste van de mfikvee- ten. Niet al die jonge vis wordt aan gekocht; de organisatie is er uit, zoveel mogelijk vis zelf te produce rs Dat gebeurt in kwekerijen. En op deze kwekerijen zal de „mestboot", die de naam „Fuut" kreeg, worden gebruikt. Door het verspreiden van mest stoffen in het water nemen de algen in het water sterk toe. De afsterven de algen dienen als voedsel voor de watervlooien en met deze water vlooien doen de jonge karpers, die geweekt worden, hun maal. Het bemesten van water is op zich zelf niet nieuw. Het gebeurdde tot nu toe echter met de hand En als men weet, dat er per ha water zo onge veer 1200 a 1400 kg. mest gebruikt wordt, en dat de OVB in één kwe kerij per jaar 160.000 kg. mest ge bruikt, dan kan men zich voorstel len hoe tijdiovend dit werk is. Er werd daarom gezocht naar een ratio neler methode En de oplosisng, die» met alleen vooi ons land, maar voor heel West-Europa nieuw is, werd ge vonden met behulp van een z.g. cen- trigugalstrooier, zoals die in de landbouw gebruikt wordt. Van zo'n strooier werden enkele onderdelen af gesloopt: de mest, die als het ware van een draaiende schotel wordt af- geslingerd, moest op de een of an dere wijze in het water terecht ko men. Men maakte aanweerszijden van de strooier een koker, waardoor de stof onder het bootje in het wa ter terecht komt. De schroef van het buitenboordmotortje doet dan de rest; door de wervelende beweging in het water wordt de mest n.l. ge lijkmatig verspreid. Het bootje, dat een behoorlijke snelheid kan ont wikkelen, laat een wit spoor van fijn- verdeelde meststoffen achter, die zich langzaam maar zeker versprei den. Eind vorige week is na een laat ste proefvaart de „Fuut" aan de Or ganisatie ter verbetering van de Bin nenvisserij afgeleverd. De heren D. E. van Drimmelen, voorzitter van de OVB, technisch hoofdopzichter J. Bangma en ir. C. M. Bungenberg de Jong, onder wier leiding het werk van de OVB gedaan wordt, waren er getuigen van. De heer Van Drimmelen vertelde ons, waarom men heeft moeten zoe ken naar rationeler werkmethoden. De belangstelling voor de hengelsport is na de laatste wereldoorlog met enorme sprongen toegenomen, niet alleen in ons eigen land, maar ook in andere landen van Europa. Het gevolg is, dat het viswater in ons land veel intensiever bevist wordt dan vroeger. Er moet dus meer pootvis worden uitgezet. Maar omdat over al de vraag naar pootvis is toegeno men, zijn de prijzen gestegen. Daar om streeft de OVB naar een zo groot mogelijke eigen productie en naar een zo efficiënt mogelijk werkwijze. De nieuwe aanwinst, de „Fuut" be tekent in dit opzicht een belangrijke verbetering. 1956'57 24.49 per 100 kg. bedraagt houders in de tweede groep gebie- en dus beneden de voor dat jaar gel den. Het landbouwschap heeft in- dende gemiddelde garantieprijs voor i middels laten weten, dat de bekos- melk is gebleven. tiging van het beoogde onderscheid in I de garantieprijzen op de voorgestel- Deze gemiddelde garantieprijs vande wijze niet uitvoerbaar is gebleken. 28.40 voor 100 kg. melk met 3.7 pro- j Het landbouwschap heeft een nieuwe cent vet is na de stijging van de regeling ontworpen, die wel het oor- loonkosten in de landbouw naar net j spronkelijke verschil ƒ1.80) m ga- ministerie van Landbouw, Visserij rantieprijs naar gebiedsoort hand- Voedseivoorziening mededeelt, nader bepaald op ƒ28.421/». Het verschil tussen r.etto-opbrengsl en gemiddelde garantieprijs komt voor rekening van het landbouw- egalisatiefonds. Begin maart 1958 zal het bedrag van de uitkering aan de melkveehouders worden uitbetaald, behalve f 1.per 100 kg. melk, die, zoals bekend, „vertraagd" wordt uit gekeerd en eerst begin 1959 ter be schikking van de komt. haaft, maar voor alle melkveehou ders 19 cent per 100 kg. melk met 3.7 procent vet op de in uitzicht gestelde garantieprijs (ƒ28.821/* voor de ene groep en 27.02^ voor de an dere groep» in mindering brengt. De minister van landbouw, visse rij en voedselvoorziening, overwegen de, dat elke andere oplossing aanlei ding zou geven tot nieuwe uitgebrei de- de berekeningen en administratieve rechthebbende voorzieningen waardoor de uitbeta- lingen niet in begin maart zouden kunnen plaatshebben heeft inmid- Het was de bedoeling, uitgaande deis bij beschikking de regeling be- van de gemiddelde garantie, onder- krachtigd. De indeling van de twee scheid te maken tussen de garantie- j soorten gebieden is daarbij bepaald prijzen voor de melkveehouders in en de uitkeringsbedragen zijn vast- gebieden met normaal voorkomende gesteld: 85,— dan wel ƒ36.35 per 100 kg. melkvet, overeenkomende met 3.14V» dan weï 1.34H per 100 leg. melk met 3.7 procent vet, al naar gelang de veehouder is ingedeeld in een der beide groepengebieden. De veehouder, die het niet eens is met de op hem betrekking hebbende in deling. kan een bezwaarschrift bij de provinciale voedselcommissaris in dienen met betaling van f 10.— welk bedrag wordt terugbetaald als het bezwaar geheel of gedeeltelijk ge grond wordt verklaard. zou zij pas hebben vernomen, dat het was overleden. Volgens dr. Hulst uit Leiden, die de sectie had verricht, zou een complex van wonden, die met grof geweld en niet uitsluitend op de 3e juli waren toegebracht, oor zaak van de dood zijn. De vedediger, vond het bewijs on voldoende en had tot vrijspraak ge concludeerd en de onmiddellijke in vrijheidstelling gevraagd. m m

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7