Bespreking „Randstad en Delta" ONTVANGSTEN IN BOVENKARSPEl EN HOORN Vorstin bracht officieel bezoek aan W* Friesland Kamerlid wil Bredase bruggen geopend houden Peetooms schonken jarige prinses een projector over Leioer Artsen op Texel weigeren afnemen van bloedproef PROV. STATEN VAN ZUID HOLLAND Boerenstand geeft voorbeeld aan Nederlands bedrijfsleven K.L.M. piloot te Cairo verongelukt Regeren is vooruitzien ANWB wenst regeling gladheidsbeslrijd.ng WOENSDAG 19 FEBRUARI 1958 DE LF.IDSE COURANT PAGINA 5 Bloemen en een stola Vandaag heeft SM de Koningin, geestelijke, culturele stromingen en staTt'gTJraagd" zijn dTminïïtem" te- begeleid door mevr. W. A. Repelaer van handel, industrie, vakyerenigin-kend met het z0 juist afgekomen be-1 van Driel, dame du palais, en mr. J. gen en agrarische organisaties (in to- sluit van de gemeente Breda, waarbij van der Hoeven, haar particulier se- taal circa 70 personen) aanwezig. de bruggen in deze gemeente gesloten Cretans, een officieel bezoek gebracht -yn op feestdagen, alsmede op 151 aan West-Friesland. Ze arriveerde Het ligt in de bedoeling, dat de 1 augustus en 1 november' Zijn de mi- om half elf bij de veilingzaal van de Koningin hier eerst door de burge-1 nisters niet van oordeel, dat de ge- bloembollenveilingvereeniging „West meester van Hoorn welkom zal wor-1 meente Breda hiermede zonder over- Friesland" te Bovenkarspel en werd den geheten, vervolgens een inleiding jeg met (je belanghebbende schippers- j daar ontvangen door dr. M. J. Prin- over de ontwikkeling in de toekomstorganisaties, cq de stichting Neder- Bruggensluiting op feestdagen Het Tweede Kamerlid de heer Van de Wetering heeft aan de ministers de raadszaal de burgemeesteres van van binnenlandse zaken, bezitsvor- verschillende Noordhollandse ge- ming en publiekrechtelijke bedrUfs- meenten, vertegenwoordigers van organisatie en van verkeer en water sen, commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland. van het noordelijk deel van de pro- iands Particuliere Binnenvaart, op vincie Noord-Holland zal aanhoren, eenzijdige wijze ingrijpt in de regelen I die zal worden uitgesproken door en omstandigheden der nationale bin- I mej. A. E. Ribbius Peletier, lid van nenvaart? Zijn de ministers bereid I Bovenkarspel, de heer J. Elders, en j Gedeputeerde Staten, en zich daarna bedoeld besluit der gemeente onver-1 Deze stelde de burgemeester van DODENHERDENKING DIT JAAR OP 3 MEI. De commissie Nationale Herden king verzoekt ons er nogmaals de aandacht op te vestigen, dat de do denherdenking dit jaar zal plaats hebben op zaterdag 3 mei in plaats van zondag 4 mei. Op UNDA congres in Monaco het bestuur van de tentoonstelling, de nog geruime tijd met verschillende Westfriese Flora, aan Hare Majesteitgroepen zal onderhouden. vSror' j x j v j I Het vertrek van H.M. de Konin- Voordat de Koningin door voorzit-1 g^n vastgesteld op omstreeks 17 ter S. Schapen Rood over de flora ®ur werd rondgeleid, bood het 11-jarig dochtertje Tini van de secretaris, de heer P. Mantel, haar een boeket bloemen aan. Na de rondwandeling begaf de Landsvrouwe zich langs de afdeling „stille mechanisatie" naar de vee-stand, waar een 24-tal melk koeien tentoongesteld waren. Daar werd het bestuur van de provinciale bond van rundveefokverenigingen in Noord-Holland aan haar voorgesteld. Door een erehaag van padvinders begaf de Koningin zich vervolgens naar het nabijgelegen kantoorge bouw van de bloembollenveilingver eniging „West Friesland" en dronk in de bestuurskamer met het be stuur een kopje koffie. Kort na het middaguur vertrok Hare Majesteit per auto naar Hoorn. Twintig minuten later arriveerde zij bij het stadhuis in Hoorn, terwijl de kerkklokken luidden. Burgemees ter mr. B. Canneman ontving haar en gaf twee kinderen gelegenheid de koningin bloemen aan te bieden. „Vrouwenorganisaties". In aanwezigheid van vier dames, die verschillende vrouwenorganisa ties vertegenwoordigden, bood de vice-presidente van het bestuur van de raad van vrouwenverenigingen van de Hoornse gemeenschap, mevr. M. L. Drijver-Dikstaal (vrouwen bond P. v. d. A.) namens de vrouwe lijke bevolking van Hoorn de Lands vrouwe een stola aan. In de raadszaal nuttigde de Konin gin en haar gevolg een koffiemaal tijd, die daar was aangericht door leerlingen van de huishoudschool. Voorts zaten behalve de commissaris der Koningin met echtgenote nog enige officiële personen, waaronder het gemeentebestuur, aan. Een der leerlingen van de gemeente lijke huishoud- en landbouwschool bood Hare Majesteit namens alle leer lingen een geschenk voor prinses Ma rijke aan. Westfries museum. Omstreeks 2 uur verliet het gezel schap het stadhuis en begaf zich naar het Westfries museum, het historisch museum van de rijke koopstad, die Hoorn is geweest, en het streekmu seum voor het landschap, waarvan Hoorn de hoofdstad was. In de grote zaal van dit museum werd de commissie van toezicht aan Hare Majesteit voorgesteld, waarna de conservator, drs. T. R. Mulder, haar door het museum rondleidde. Inuit Leiderdorp ontving een bekroning de hal plaatste Koningin Juliana haar in de categorie films, waarin religieu- handtekening in het gastenboek. ze zaken, op een actuele manier dui- Het Westfriese museum heeft fraaie1 delijk worden gemaakt. De prijs is 17e en 18e eeuwse interieurs, schil- een oorkonde, die door de bescherm- derkunst en meubilair. Voorts zag heer van dit congres, prins Rainier bindend te doen verklaren, dan w^J I bij de Kroon ter vernietiging voor te j dragen, opdat de bruggen in Breda op 15 augustus en 1 november voor het scheepvaartverkeer geopend blij ven? Op het eiland Texel wordt bestuur ders van auto's, motoren, bromfietsen of rijwielen, die ervan verdacht wor den onder invloed van alcohol te heb ben gereden, slechts bij hoge uitzon dering een bloedproef afgenomen, want alle artsen (op één na) weige ren op een desbetreffend verzoek van de politie in te gaan. Er is echter één arts, die zich daartoe wel bereid ver klaard heeft, doch uitsluitend over- Een moment uit de verjaardagsviering op het paleis te Soestdijk: een deputatie van de verbindingsdienst van de Koninklijke Landmacht bood de jarige prinses een tafelprojector met een aantal kleurendia's aan. We zien prinses Marijke temidden van haar gasten bij het bewon deren van het geschenk. Tijdens de tweede gewone zitting perkt was en te weinig de belangen van de Provinciale Staten van Zuid- Holland, in de Ridderzaal in Den Hij wenst er 's avonds laat en1 Haag, zijn het rapport „Randstad en MAJOOR W. J. v. d. POEL. Zondag 15 december heeft de KRO- televisie een uitzending gewijd aan de Meerburg-parochie te Leiderdorp. Daarbij werd ook een film gedraaid van de hand van majoor W. J. v. d. Poel over de parochie-gemeenschap met als titel: „Zij zullen mijn volk zijn". Cameraman was de heer Willie Oldenbroek. Deze film heeft het hoofd van de KRO-televisie, de heer J. Castelijns meegenomen naar een congres van de UNDA in Monaco, om deze te bespre ken. Dit congres had n.l. ten doel er varingen uit te wisselen over katho lieke religieuze televisie-program- ma's. De film van de heer v. d. Poel de Koningin er zilver, porselein en glas, munten, penningvoorwerpen uit handel en bedrijf, kostuums en volks kunst. Na een bezoek van ongeveer een van Monaco, werd overhandigd. Dat het succes van deze uitzending op die bewuste zondagmorgen groot is geweest blijkt wel uit de stroom van brieven, die pastoor Kouwenho- ven ontvangen heeft. Het waren brie uur keerde het gezelschap terugven van mensen, ook niet-katholie- naar het stadhuis. Daar waren in I ken, die diep geroerd waren. 's nachts niet voor gestoord te wor den. Dit zei mr. W. C. A. Buers uit Alk maar in een pleidooi voor het Am sterdamse gerechtshof. Terecht stond de 50-jarige Amsterdamse caféhou der Th. J. B., die toen hij op 't eiland een rustkuur doorbracht, in een café volgens zijn verklaring 5 glaasjes bes senjenever en enige slokken bier dronk. Toen hij zijn auto instapte, reed hij een paal omver, die door de etalageruit van een fotozaak werd ge drukt, en raakte hij even later in een greppel. Volgens de verbalisant was hij onder invloed. Voor de rechtbank te Alkmaar was 14 dagen en een jaa.- ontzegging van het rijbewijs geëist, doch verdachte werd vrijgesproken. Voor het Hof is nu weer 14 dagen en een jaar ontzeg ging geëist. Delta", alsmede de nota's over de landbouw en recreatie in de provincie Zuid-Holland uitvoerig aan de orde gekomen. De eerste van een lange rij spre- kers was dr. J. W. Noteboom (A. R.), die grote waardering voor het rap port „Randstad en Delta" aan de dag legde. Hij prees de brede visie maar had toch ook enige woorden van kri tiek. Vervolgens sprak de heer P. Her- weijer (V.V.D.), die in een uitvoerig betoog een opsomming gaf van de ontwikkeling van de havens en van de kanalen in het Europese achter land. De K.V.P.-woordvoerder, dr. R. Eysink oefende krachtige lóritiek op het rapport over de ontwikkeling van het zeehavengebied in Zuid-Holland. Hij meende, dat de opzet ervan te be- Nieuw L.E.l.-gebouw geopend Concurrerende havens verantwoord? De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, dr ir A. Von deling, heeft gistermiddag in de ro tonde van Houtrust in Den Haag, de officiële opening verricht van het nieuwe kantoorgebouw van het Land bouwkundig Economisch Instituut. Minister Vondeling verklaarde in zijn openingstoespraak, dat het insti tuut niet meer weg te denken is uit de Nederlandse landbouwpolitiek, te meer daar de kwaliteit van het werk van dit instituut van zulk een hoog gehalte is. De voorzitter van het landbouw- Zilveren „Westfriese Florate Bovenkarspel geopend schap, H. D. Louwes, verklaarde, dat de boerenstand door zijn medewer king aan het L.E.I. een voorbeeld geeft aan geheel het Nederlandse be drijfsleven. Door eigen inspanning toch, aldus de heer Louwes, laat deze de lagere kostprijzen door een voort gaande prijsaanpassing aan de Ne derlandse consumenten tengoede ko men. Sprekend over een haven-econo misch instituut vroeg de heer Louwes of de nationale inspanning voor het in stand houden van twee min of meer concurrerende havens als Amsterdam en Rotterdam wel verantwoord is, om van de kosten aan andere zeehavens besteed maar niet te spreken. Wij j moeten niet vergeten, dat een deel der levensaders van deze havens door1 diverse waterschappen lopen en al- leen dank zij deze kunnen functione- ren. De kosten dezer lichamen van dijkonderhoud en de bemaling wor- den voor het overgrote deel door het landelijk eigendom en huizenbezit be- taald zonder bijdragen van de talloze I andere levensbelangen door hen ge-1 diend. Hierna voerde nog de voorzitter van het Visserij schap, J. C. Pronk, het woord, die verklaarde, dat thans ook het vissersbedrijf, dat tot voor kort nog wantrouwig stond tegen over marktanalyse, doordrongen is van de noodzaak van het research- werk, zoals het L.E.I. dit verricht. van het achterland in het oog vatte. Ook bestreed hij, dat de fasering van de Zuidhollandse plannen gelijk moet vallen met de fasering van de Delta werken. De volgende spreker was dr. W. Steiginga (P.v.d.A.), die krachtig pleitte voor een tijdig gereed komen van het Haringvliet, dat wil zeggen hi 1970. Dit valt of staat met het ge reed komen van de kanalen. De heer A. in 't Veld (C.HU.), toonde zich een voorstander van het behoud van een zo groot mogelijk landbouwareaal. Tijdens de middagzitting heeft de heer C. H. Hagedoorn (P.v.d.A.), het rapport vanuit vreen. delingen ver- keersoogpunt bezien. Hij zei onder meer, dat de recreatieve waarde van het centrale polderland in Zuid- Holland te hoog wordt aanges^gen, t omdat het bij de massa weinig in trek i is. Bovendien zal door industrialisatie en dergelijke dit gebied steeds meer aan recreatieve waarde inboeten Hij bepleitte snelle uitvoering van het rijwielpadenplan, het opensteller, van wandelterreinen achter het strand en verruiming van de logiesmogelijk- heden in dit gebied. Tevens toonde hij zich een voorstander van het be houd van de Biesbosch als recreatie terrein. Hierna sprak de heer J. de Meer (C.H.U.), die de mogelijkheden tot recreatie op andere punten gereali seerd wil zien dan door het rapport „Randstad en Delta" wordt voorge steld. De heer J. Emmens (P.v.d.A.), sprak zich uit voor een provinciaal grondbedrijf, dat zich dan onder an dere zou kunnen bezighouden met de vraag, hoe de bedreigde tuinbouwers in de provincie Zuid-Holland in staat kunnen worden gesteld hun bedrij ven te blijven uitoefenen. De heer A. v. Rossum (St. Ger.), had tot zijn spijt in het Deltarapport nergens iets gelezen over een poging con de trek naar het westen af te remmen. De laatste spreker van gistermiddag was de heer G. J. v. Praag (C.P.N.). De K.L3I. deelt ons mee dat vol gens bij haar binnengekomen berich ten vanochtend om 2.15 u. het KLM- vliegtuig PH/DFK (Jan Huygen van Linschoten) bij de landing op het vliegveld van Cairo is beschadigd. De dertien passagiers waarvan vier uit Nederland liepen hierbij geen letsel op. Helaas kwam van de bemanning de tweede vlieger de heer K. Moraal bij het verlaten van de machine vermoe delijk in aanraking met één der nog draaiende propellers waardoor hij op slag werd gedood. Het vliegtuig, dat dienst deed op de lijn Amsterdam-Praag-Wenen-Athene -Beiroet-Caïro had een bemanning van acht personen onder commando van gezagvoereder H. J. Musselman (Canadees). Uit de eerste, berichten valt nog niet op te maken waaraan dit ongeval is te wijten. De heer Moraal, die dertig jaar oud was, was gehuwd en vader van twee kinderen. Hij was sedert september 1.953 in dienst van de KLM. Dinsdagmiddag heeft de ambassadeur van de West-Duit se Bondsrepubliek in Nederland, dr Hans Muehlenfeld. in Bovenkarspel de jaarlijkse bloemententoonstelling „West-Friese Flora" officieel geopend. Het is nu 25 jaar geleden, dat deze tentoonstelling, welke thans de groot ste ter wereld wordt genoemd, op zeer bescheiden schaal voor de eerste maal werd ingericht. Deze foto toont tij dens de rondgang over de fleurige tentoonstelling v.l.n.r dr Muehlenfeld, burgemeester J. Elders van Bovenkarspel en de voorzitter van de „Flora", de heer S. Schaper- Rood. HJYI. Koningin Juliana zal woensdag de tentoonstelling bezoeken. De ernstige moeilijkheden, waar mede het verkeer in de afgelopen vorstperiode, vooral op de vaak toch zeer belangrijke waterschapswegen, te kampen heeft gehad, zijn voor de A.N.W.B. aanleiding geweest zich tot de minister van verkeer en water-1 staat te wenden en aan te dringen op een effectiever gladheidsbestrij- ding. De A.N.W.B. wijst er op, dat deze vorstperiode weer eens de problemen geïllustreerd heeft, die er ten aanzien van de zorg voor de giladheidsbestrij- ding en de daarmede samenhangende uitgaven bestaan. De waterschappen beroepen zich met betrekking tot dit vraagstuk op de gemeentewet, op grond waarvan de gemeenten verplicht zijn te zor.1 gen voor de veiligheid van het ver keer, terwijl andersom de gemeenten, met verwijzing naar de wegenwet, Voor de Internationale vergaderingen, die in de toekomst plaats zullen vin van oordeel zijn, dat de wegbeheer- den in het gebouw van de Tweede Kamer der Staten-Gene raai in Den Haag ders de polders en waterschappen wordt op het ogenblik een vertaalinstallatie gebouwd. Als de installatie ge- dus ten aanzien van polder- en wa. reed is en in gebruik zal het mogelijk zijn het gesprokenen in maximaal terschapswegen de zorg hebben v.er talen te volgen. Op alle lessenaars van de afgevaardigden worden thans voor de gladheidsbestrydmg. kastjes gemonteerd met regelknopjes en een aansluiting voor een koptelefoon

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5