Woonruimte verdeling vond geen genade Afscheidsavond in Venetië voor üs en Patat Italiaanse kapitein Den Haag wil satellietstad Wat slacht men op Terschelling? Gemeenteraad Nieuwveen draagt bij in ambtswoning burgemeester ZATERDAG 15 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 De auto waarover U denkt staat op de RAI van 13-23 Februari AMSTERDAM (Advertentie) Weer 5000 repatrianten aangekomen Vakbeurs VOOr Leed en geestdrift Gistermiddag zijn met bet Itali aanse schip „Toscana" de 519 repa trianten, die donderdagochtend in Venetië uit Soerabaja waren aange komen, per trein in Nederland gear riveerd, met als voorlopig einddoel de legerplaats Budel. De gevoelens, waarmede deze nieu we groep Indische Nederlanders de Nederlandse grens overgingen, liepen zo mogelijk nog meer uiteen dan bij eerdere transporten het geval is ge weest. Gelaten ondergingen de ruim 200 ouden van dagen, losgerukt uit hun vertrouwde omgeving de plotselinge overgang, die hun levensavond zo wreed heeft gestoord. Waar moge lijk ondergebracht in de drie slaap wagons, in de eerste plaats bestemd voor de gebrekkigen onder hen, ont brak hun de lust en de kracht om met belangstelling hun nieuwe va derland te begroeten. Het liefst la gen deze gebrekkige oudjes er zijn zeven blinden onder hen op hun bed in de coupé's, waar een of ander dierbaar bezit het enige in hun om geving was, dat hen aan hun geboor teland herinnerde. In schrille tegenstelling tot deze bejaarden, van wie de oudste 93 jaar telt, stonden de reacties van de 114 kinderen, die ogen tekort kwamen om al het vreemde om hen heen in zich op te nemen. Naast de geestdrift van hen was er de afwachtende houding van de ouderen, die voor een groot deel in Indonesië al van sociale bijstand van de Nederlandse regering afhankelijk waren, en die thans het moment za gen naderen, waarop een nieuwe pe riode in hun leven zal beginnen. Maar hoe uiteenlopend de ver wachtingen voor de toekomst ook waren, eensgezind bijna was de me ning over de reis, die zij met de „Tos- cana" hadden gemaakt. Dat de ver standhouding aan boord goed is ge weest, blijkt voldoende uit het feit, dat de repatrianten kort" voor de aan- Nog geen antwoord op salarisvoorstellen Ambtenaren wachten Nog steeds wachten de ambtena ren op het antwoord van de regering op de voorstellen tot verbetering van de salarissen van de middelbare- en lagere ambtenaren. Met het uitblij ven van het antwoord verbetert de stemming van de wachtenden niet. Op 23 december is de subcommis sie van he centraal overleg welke de voorstellen heeft geformuleerd voor het laatste bijeen geweest. Men heeft toen bij de minister van binnenland se zaken een regeling ingediend. Na dien is niets meer vernomen, Dinsdag zal in de Eerste Kamer de begroting van binnenlandse zaken behandeld worden en de ambtena- renorganisaties, die gemeend hebben opnieuw een beroep op het parlement te moeten doen, nemen aan, dat er dan van verschillende zijden zal wor den aangedrongen op een snelle be slissing. De voorstellen, welke in het kader van het centraal overleg tot stand kwamen, behelzen een tegemoetko ming van 3% aan de „weekloners", zulks als overbrugging van de nog uit te werken plannen voor werk- classificatie en prestatiebeoning. Voor de ambtenaren met maandsala ris denkt men aan een extra-perio dieke verhoging. De organisaties menen, dat aanvaaarding van deze voorstellen door de regering het al gemene loonbeleid niet zou doorkrui sen. B. en w. van Den Haag zijn van mening, dat de bestedingsbeperking geen rol zal spelen bij de eventuele uitvoering van het plan tot stichting van een satellietstad. Zij gronden de ze mening op het feit, dat de regering steeds voorop heeft gesteld, dat de woningbouw ondanks alle maatrege len tot bestedingsbeperking ongeremd voortgang dient te vinden. B. en w. zeggen dit in hun ant woord aan de gemeenteraad bij de schriftelijke voorbereiding van de be handeling der gemeentebegroting. B. en w. verzekeren de raad, dat zij het uiterste in het werk zullen stellen om niet alleen de regering doch ook de andere bü de stichting van een nieuwe stad betrokken instanties, waaronder in de eerste plaats het college van Gedeputeerde Staten, be wegen tot het nemen van beslissingen en het treffen van maatregelen op de kortst mogelijke termijn. B. en w, nemen aan, dat er tussen het nemen van een beslissing over de nieuwe stad en het begin van de bouw van een periode van ongeveer vijf jaar zal liggen. komst in Venetië een avond hadden georganiseerd, waarop niet alleen voor kapitein Giacomo Casareta dan sen van Java werden opgevoerd en werd gezongen, maar ook uit de be scheiden bagage een prachtige sarong voor hem te voorschijn kwam. De gezagvoerder zelf was niet min der tevreden over de reis. Hij ver telde na aankomst in Venetië „zelden zo vriendelijke passagiers" aan boord te hebben gehad. In de komende vier weken worden in Nederland met Nederlandse en buitenlandse schepen bijna 3000 re patrianten verwacht Zo zullen de komende dagen de „Oranje" en de „Zuiderkruis" met ieder 800 passa giers uit Indonesië in Amsterdam aankomen, de volgende week een Italiaans schip met 150 evacué's in Rotterdam en aan het einde van deze en begin volgende maand drie, even eens Italiaanse, schepen in Genua met ruim 1150 repatrianten. AMSTERDAM DIRECT VERBONDEN. Met ingang van 20 februari a.s, verkrygt Amsterdam een directe luchtverbinding met het belang rijke olie-, industrie- en landbouw centrum Edmonton, hoofdstad van de provincie Alberta in Canada. Op de dienst welke de Canadian Pacific Airlines sinds juni driemaal in de week tussen Vancouver en Amster dam via de Poolroute onderhojdt, zal met ingang van 20 februari een keer per week een tussenlanding in Edmonton worden gemaakt. De afstand van 7100 km. tussen Schiphol en Edmonton zal zonder tus senlanding in 11 uur kunnen wor den afgelegd en in omgekeerde rich ting zonder twijfel nog sneller. De 43-jarlge J. Verkaak uit Nij megen, die donderdagmorgen op de gedeeltelijk opgebroken Wezenlaan met zijn motor kwam te vallen, en daarbij zware hoofdwonden opliep, is gisteren in het Canisiusziekenhuis te Nijmegen aan de gevolgen overle den. Op dinsdag 18 februari des mor gens tien uur zal de heer B. Ram, wethouder voor de levensmiddelen van Amsterdam officieel de vakbeurs openen welke in gebouw Marcanti aan de Jan van Galenstraat aldaar is ingericht door de unie van ijsberei- ders en patates-fritesbakkers. Op een expositie-oppervlak van 1700 m2 is daar alles bijeengebracht wat voor de consumptieijsbereiding en de pa- tates-fritesbakkerij, met inbegrip van de bereiding van kleine kokswaren van betekenis is: machines, werktui gen, grondstoffen en hulpgrondstof fen. Op woensdag 19 februari houdt de unie van ijsbereiders en patates-fri tesbakkers een openbare vergadering, waarin commerciële vraagstukken zullen worden besproken en toege licht. Op donderdag 20 februari hou den de Ned. bond van LJsbereiders en patates-fritesbakkers en de Neder landse katholieke bond van ijsberei ders en patates-fritesbakkers „Sint Pancratius" hun algemene vergade ringen in Marcanti. Spek van de boer Op Terschelling houdt men van lekker, degelijk eten. Zoals op vele andere plaatsen in ons land heeft men ook daar de gewoonte, zelf thuis te slachten. Om de een of andere re den waarschijnlijk omdat wanneer men gezamelijk aan 'net slachten tijgt het lawaai te groot wordt is er in de gemeenteraad een voorstel gedaïan dit huisslachten te verbieden. Tijdens de beslissing was het doodstil in het dorp West-Terschelling toen plotse ling het bericht kwam, dat het voor stel was verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Een van de raadsleden motiveerde, zijn stem met te zeggen, dat er toch maar niets ging boven een stuk spek van de boer. Burgemeester Okkinga moet toen een bedenkelijk gezicht ger trokken hebben en voorzichtig heb ben opgemerkt, dat hij toch maar lie ver het spel van een varken at. Als de geruchten waar zijn gaan wij de ze vakantie niet naar Terschelling. Gemeenteraad van Zoeterwoude Met byna onafgebroken ernstige debatten heeft de gemeenteraad, dank zij de krachtige leiding van de voorzitter, burgemeester H. J. J. A. Smeets, in twee uur tijds, de zeer belangrijke agenda van 20 punten afgewerkt Mevr. Neuwahl-Sanders was afwezig. Het begeleidend schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de begroting 1957 met de opmer king: „de financiële positie van uw gemeente vervult ons met zorg, zo dat de uitgaven zo laag mogelijk ge houden en de inkomsten zo hoog mo gelijk moeten worden opgevoerd", vermocht niet de raadsleden somber te stemmen. Een breedvoerig debat ontwikkel de zich over het verzoek van de heer J. J. van Nierop te Voorscho ten om op de grond, door de ge meente verkocht aan de heer Tijssen aan de Hoge Rijndijk een silo te mogen plaatsen voor de opslag van veevoeder o.a. aardappelmoes. Voor deze grond is bij de verkoop- acte wel toestemming gegeven tot het bouwen van huizen of een graan- pakhuis. Om nu te voorkomen dat, in verband met de later gekomen bestemming van deze grond voor een weg in het uitbreidingsplan een schadeloosstelling zal gevraagd wor den, stellen b. en w. voor afwijzend te beschikken. De heer C. van Leeuwen ziet het gevaar voor schadeloosstelling klei ner dan voor de bouw van huizen die contractueel wel toegestaan is. De heer Van der Ploeg wil een overeenkomst maken, waarbij voor een verplaatsbare uit platen be staande silo elke schadeloosstelling voorkomen wordt. Ook de heren Dor- repaal, Wesselingh en Van Vliet be pleiten deze regeling. De voorzitter wil de voorstellen tegemoet komen en met genoemde bepalingen met garantie dat de op slag van aardappelvezels e.d. geen hinder van stankverspreiding zal veroorzaken, de toestemming verle nen. Aldus wordt besloten. Behoud van Zelden van Passé" Van het bestuur van de Grote Westeindse Polder is een verzoek in gekomen subsidie voor het herstel van de molen „Zelden van Passé". Dit krachtig gemotiveerde verzoek wijst op de belangrijkheid van een van de 3 molens overgebleven van de vele die reeds verdwenen zijn. Het herstel is dringend nodig; het pol derbestuur heeft vele andere finan ciële zorgen en kan aan de molen, die niet meer dienst doet voor de bemaling, geen kosten besteden. De voorzitter zegt veel sympathie te hebben voor het behoud van deze molen. Spr. heeft de ravage vanaf de Rijksweg 4A gezien. Het college heeft nog geen gelegenheid gehad tot pre-advies, doch zal in de vol gende vergadering, die op 13 maart a.s. gehouden wordt, een voorstel aan de raad geven. In verband met een gestelde vraag in de vorige vergadering, deelt de voorzitter mede, dat blijkens een rapport van de gemeente-architect de noodzuivering-installatie van de riolering in het nieuw bouwgebied voldoende capaciteit heeft. De nood- uitlaat in de Zwetpolder is zelfs bij de grote regenval in september niet in werking gekomen. Omtrent de speelweide kan de voorzitter mededelen, dat een com missie gevormd is, die de exploitatie op zich zal nemen en voor de finan ciering een collecte gaat houden. Dit initiatief juicht de voorzitter toe. Met het departement van onder wijs is contact opgenomen omtrent de goedkeuring van de bouw van schoollokalen aan de St. Aloysius- school, waarbij bekend is geworden, dat bij de eerstvolgende toewijzing deze school nog niet aan de beurt is. De vraag van de heer Van der Ploeg of nog een tweede toewijzing te wachten staat, wordt bevestigd be antwoord. De Europaweg wordt doorge trokken naar de Dokter Kort- mannstraat Als belangrijkste mededeling mocht de raad vernemen, dat de doortrekking van de Provincialeweg, de Europaweg, zal worden gelegd. Wij moeten nader vernemen, dat bin nen enkele dagen de eerste zitting voor de onteigening van de percelen zal gehouden worden. Aankoop grond voor 54 huizen1 aan de Hoge Rijndijk B. en w. stellen voor de grond voor de bouw van 54 woningen aan de Hoge Rijndijk aan te kopen. Het aan bod van ƒ26.147 plus een schade loosstelling groot 46.550 alzo totaal 72.697, achten b. en w. aanvaard baar. Er is echter nog een bepaling gemaakt, dat de gemeente een even tuele belastingschade moet betalen. De heer Van der Ploeg vraagt, of dit bedrag geraamd is, waarop het antwoord was: dit is niet bekend. Na de aanneming van het voorstel zegt de voorzitter, dat alzo geen ge bruik van de machtiging tot ont eigening gemaakt behoeft te worden. Voor de bouw van de eerste 19 wo ningen wordt medewerking gegeven tot het bestekbaar maken van een plan en tot openbare aanbesteding. Katholieke fractie tegen voorstel b .en w. met betrekking tot woonruimteverdeling In een reeds gepubliceerd pre- advies stellen b. en w. voor in het vervolg de helft van de woningen die gebouwd worden met voorschot ten van het rijk te verhuren aan door b. en w. aan te wijzen woning- behoevenden. De bestaande regeling is één-derde. De voorzitter geeft een nadere toe lichting met de mededeling, dat het college geheel achter het verzoek van de woonruimteadviescommissie staat. De heer Van der Ploeg gelooft dat allen wel van mening zijn, dat deze materie van zeer gevoelige aard is. Het college, de raad, de adviescom missie en het bestuur van de wo ningbouwvereniging moeten 'n grote mate van zelfbeheersing hebben om objectief te blijven. B. en w. hebben de fout gemaakt geen overleg te ple gen met het bestuur van de woning bouwvereniging. Ook al waren zij er van overtuigd dat deze vereniging door haar statuten gebonden is, ook al waren zij van mening dat een ge sprek geen resultaten zou opleveren, dan zou het toch nuttig geweest zijn een bespreking te voeren om de goede verstandhouding die er be staat te bestendigen. De zaak is nu opeens onnodig scherp gesteld. Over het voorstel dat nu ter tafel ligt, kunnen wij kort zijn. De katholieke fractie stelt, dat de zelfstandigheid van de woningbouwver. niet ver zwakt, maar eerder versterkt moet worden. Minister Witte pleit bij elke voorkomende gelegenheid voor meer zelfstandigheid. Het is de klacht van het departement van volkshuisves ting, dat er zoveel slapende woning bouwverenigingen zijn, niet actief, omdat zij, door de tijdsomstandig heden semi-gemeenteorganen ge worden, gedegradeerd zijn tot huur- ophalers. Deze figuur kennen wij in Zoeterwoude niet; ten opzichte van andere gemeenten ligt hier de zaak beslist gunstig. Wij nemen aan, dat er mogelijkheden zijn dat, wanneer dit voorstel wordt aangenomen er in een enkel geval een doelmatige ver deling mogelijk is, maar daar staat tegenover, dat een lid van de wo ningbouwvereniging, die krachtens zijn lidmaatschap rechten kan doen gelden, gedupeerd zou worden. De woonruimteverdeling is niet het probleem, wel het woningtekort. Dit voorstel geeft niet de oplossing die wij zoeken, omdat wij nog altijd moeten verdelen met een tekort. Er is steeds een voldoend overleg ge weest tussen de adviescommissie en het bestuur van de woningbouwver. en met medewerking van beide in stanties moet getracht worden doel matig te verdelen. De kath. fractie zal dan ook tegenstemmen. De heer Van Vliet heeft bewon dering en waardering voor de ad viescommissie woonruimte, altijd te moeten verdelen van een tekort. Vier van de vijf leden hebben b. en w. verzocht dit voorstel te doen. De prot.-chr. fractie zal daarom achter het voorstel van b. en w. staan. De heer C. v. Leeuwen spreekt van de categorie die zelf gezorgd hebben door lid van de woningbouwvereni ging te worden. Daarnaast staan an deren die dat niet gedaan hebben. Spr. geeft toe, dat onvoorziene om standigheden dit soms veroorzaak ten en dat ook deze mensen gehol pen moeten worden. Zij hebben dan twee kansen nl. op een huis van de woningbouwvereniging en op een oud huis, toegewezen door de ad viescommissie. De woningbouwver. heeft nuttig gewerkt; zonder haar zouden wij ongetwijfeld zoveel nieu we huizen niet gehad hebben. Door aanneming van het voorstel vreest spr. minder animo om lid van de woningbouwver. te worden, waar door de positie verzwakt wordt Spr. trekt de conclusie, dat de woning bouwver. het aantal van 2/3 be houden moet. De voorzitter heeft met de advies commissie de ervaring opgedaan, dat met de bestaande regeling geen doel matige verdeling te maken is er wijst op percentages in den lande, die aan b. en w. nog groter percen tage te verdelen geven. Hierbij wijst de voorzitter erop, dat aan jonge ge zinnen grote woningen worden ge geven, terwijl oude gezinnen die geen lid zijn deze niet kunnen krijgen. De heer Van der Ploeg verdedigt de tactiek, jonge gezinnen een huis te geven, waarin deze zich kunnen ontplooien. Zo vaak geeft men aan een jong gezin een woning die na korte tijd te klein is, hetgeen steeds weer grote uitgaven meebrengt om tot een oplossing van de moeilijk heid te komen. Spr. geeft toe, dat het wel eens voorkomt, dat een ge vestigd gezin moet wachten, maar vraagt zich af: wat weegt het zwaarst. Er worden jonge paren ge holpen, die al 7 tot 8 jaar wachten. De voorzitter zegt nog vele aspec ten te kunnen openen; er zijn men sen die in een oud huis wonen dat veel te klein is. Leden van de wo ningbouwver. kunnen van twee kan ten aan hun trek komen nl. van de woningbouwver. en van de advies commissie. Het voorstel van b. en w. wordt verworpen met 6 tegen 4 stemmen. Voor stemde de beide wethouders en de heren v. Vliet en Dorrepaal. Besloten wordt tot het verlenen van een grond- en bouwvoorschot voor 17 woningen resp. ƒ42.500 en 236.085. Het herstraten van een gedeelte van de Jan van Banningstraat wordt gegund aan de laagste inschrijver J. Stam voor 1934. Besloten wordt tot het vaststellen van een wegenver keersreglement voor Schenkelweg en Watertje. De ontheffingen blijven van kracht. De heer Van der Ploeg bespreekt het wegdek van het Watertje en noemt de constructie niet soliede. Wethouder Kraan noemt als oor zaak de slechte tijdsomstandigheid, waarin dit wegdek gemaakt is. De aannemer moet voor 1 mei dit werk herstellen. De heer Van der Ploeg maakt bezwaar tegen eenzelfde uit voering van de Zuidbuurtseweg. De heer Van der Geest heeft zich ge- ergerd aan de losliggende keislag, die verwaarloosd is. Het besluit wordt genomen tot voorkoming van be bouwing van het gebied in de Oost- vlietpolder. Subsidie wordt verleend aan de Lagere Landbouwschool voor de jaren 1955 en 1956, totaal ƒ311,60. Ter bestrijding van het tekort over 1957 en de exploitatie 1958 wordt aan het comité Noodoplossing Zwem men 500 subsidie verleend. De aftredende leden van de com missie tot wering van schoolverzuim, de heren D. A. Muusers, T. C. Paar- dekooper, A. Pieterse en H. Witte- veen, worden met algemene stem men herbenoemd. Het voorstel van b. en w., waarvan het pre-advies reeds is medegedeeld inzake het sportterrein Meerburg tot beschikbaar stellen van een bedrag van ƒ500 voor de kosten van voor bereiding tot aanvrage uitvoering in D.C.A.W.-verband, wordt aangeno men. Op verzoek van de heer Van der Ploeg zal in dit plan ook een speelweide opgenomen worden. Van de Bank van Ned. Gemeente zijn twee geldleningen aangeboden vereniging allen gestoken i. d. nieuwe uniform, witte shirt of blouse en blauwe broek, de zaal binnen. Ein delijk is dan gebroken met 't traditi onele wit-zwart, wat weliswaar de clubkleuren zij-n maar voor een gym vereniging toch wel wat somber aan doet Daar de tot nog toe gedragen clubkleding toch een verandering moest ondergaan heeft men voor alle leden gelijke uniformen aangeschaft wat het aanzien zeer ten goede is ge komen. De voorzitter, de heer P. v. d. Geer, heette allen hartelijk welkom en verheugde zich dat deze uit voering had kunnen plaats vinden. We hebben aldus spr. een moeilijk jaar achter de rug, een jaar waarin de vereniging het zelfs zonder leraar en zonder volledig bestuur moest stellen. Dat alles toch op de normale wijze kon voortgaan is voornamelijk te danken geweest aan onze voortur ners mej. H. Bekkers en Jan Kok. Deze hebben n.l. de verantwoording op zich genomen gedurende de les sen. Als blijk van waardering en dankbaarheid voor hun werk voor de vereniging overhandigde hij hen een aandenken. Met een hartelijk applaus stemden de aanwezigen hiermede in. Ook mej. G. Pieterse en de nieuwe leraar de heer L. Bos werd een klein geschenk uit dankbaarheid aangebo- aankoop van grond; een groot 78.000 gulden en de tweede 72.627 gulden f^^^nSln w«d m?t de tegen een rente van 6 pet. kleuterklas a 1 v mei G Pieterse Het "d't JXS^nMSSÏÏÏE Opïïèden^n kSu^ W^ dj Van Mastrigt Nadat Ten sanitaireT^jTmeiaiefvanTfó verbetering, kostende 1000, zal z«n S Jïfif ff ff aangebracht, wordt de huur van !0 ^dt1e?^^was heeUorf.™™ groot succes was hun lopen in een halve hoepel, met handen en voeten op de grond. Goede prestaties werden geleverd door de jongens van 10-13 jaar in stilstaande ringen vooral wat afwerking betrof. Het meeste succes oogstten de meisjes van 10-13 jaar. Eerst op het paard waarna een selec tie ploeg van 10 meisjes ringoefenin- gen vertoonden, waarvoor menige dame nog terugschrikt. Feilloos wer den deze oefeningen verricht wat hen, met hun leidster, mej. H. Bek kers, een welverdiend applaus be zorgde. Na de pauze kwamen de gro teren aan de beurt. De adsp. dames gaven een demonstratie aan de brug. Hierbij moet wel opgemerkt worden dat deze meisjes het zeker wel kun nen maar wat meer zorg aan de af werking moeten besteden. De groot ste troef was wel het ringzwaaien da mes. Rustig en bedaard werd er ge kerkt. Deze groep heeft heel goed laten zien dat een derde prijs in no vember behaald op de Bondswedstrij den in Den Haag, volkomen verdiend is. Bij hoogbrug, grond-gymnastiek en Zweedse springkunst heren, werd weer menig salto ten beste gegeven. Al met al kan de vereniging met vol doening terug zien op een zeer ge slaagde uitvoering. Een hoogtepunt uit vorige uitvoeringen hebben we node gemist, n.l. de rytmische gymna stiek van de dames. Hopelijk komt dit v/eer terug. Succesvol was dit op treden ook voor de leider de heer Bos, die nog slechts kort aan Meer burg verbonden is en toch geslaagd is om op een dergelijke wijze voor de dag te komen. De g.a. kap. Keesen dankte na afloop leden en bestuur voor het gebodene en hoopte dat de vereniging, zo hij nu bloeit, nog vele jaren zal blijven voortbestaan. tot 12.50 verhoogd. Bij de behandeling van het voor stel tot een voorlopige opdracht aan de S.L.F. voor de verlichting van de Europaweg, deelt de voorzitter me de in aanvulling van het reeds ver melde pre-advies, dat bij de oprit een lantaarn die weggenomen was, bij de oprit Miening weder geplaatst is. De afdoening wacht nu op de on derhandelingen met het rijk en de provincie. De heer Van der Ploeg wil de noodverlichting, waartoe in de vo rige raadsvergadering blanco crediet is gegeven, onverwijld aanbrengen. De voorzitter wijst er op, dat daar toe van de S.L.F. en van de pro vincie en het rijk toestemming no dig is. Zeer geagiteerd zegt de heer Van der Ploeg: Daar zijn mensen levens in gevaar, het gemeentebe stuur is verantwoordelijk; zet daar een paar masten neer en hang er lampen aan. Er zijn vlaggestokken ook geplaatst; waarom nu geen mas ten voor noodverlichting. De voorzitter zegt het ook te be treuren, dat deze toestand zo ligt, maar b. en w. kunnen nog niets doen. Over de gevaren van gladheid, zo als daar is voorgekomen, sprekende en de vraag wie daar zand zal strooien, krijgt de heer Van der Ploeg een bevredigend antwoord. De voorzitter spreekt de hoop uit, dat de verbetering van de oprit waar over in de pers gewag is gemaakt, tot stand zal komen. Bij de rondvraag wijst de heer Van der Ploeg op het onverlichte ge deelte van de Zuidbuurt vanaf Jac. N. v. d. Salm tot de Geerbrug. De heer Van der Geest bespreekt de ligging van het fietspad aan de Europaweg, waardoor wielrijders driemaal de rijweg moeten overste ken. Deze had langs de Vrouwenweg moeten liggen. De voorzitter bespreekt ook het gevaar van de maximum snelheid op de Hoge Rijndijk die nu van 50 op 70 km. is gekomen. Ook daaraan is niets te doen. ZOETERWOUDE- LEIDERD0RP UITVOERING GYM. VERENIGING „MEERBURG" ditmaal in nieuw costuum. Donderdag vond in de grote gym zaal aan de Hoge Rijndijk de jaar lijkse uitvoering plaats van de r.-k. Gymnastiekvereniging „Meerburg". Precies 8 uur werd begonnen met de opmars. Achter de verenigingsvlag marcheerden de ca 140 leden van de LEIDERDORP L.D.C. Om het kampioenschap van Leiderdorp werd fel gestreden. In de partij v. d. ZwanJ. v. Sandijk, een klassiek duel, verzuimde eerst laatstgenoemde de remise en later v. d. Zwan een zekere winst. De partij die werd afgebroken, zal ver moedelijk remise worden. Door deze uitslag is Deegenaars nu een punt voorgekomen, aangezien deze zelf de winst in een moeilijke partij tegen P. v. d. Zwan behaalde. Laatstge noemde, die door een verkeerde bere kening van Deegenaars schijfwinst verruimde, werd in het middenspel totaal onder de voet gelopen en ver loor kansloos. Tenslotte de partij de KoningVerweij, deze was er een met wisselende kansen, die tenslotte in remise eindigde. Gisteravond kwam de voltallige raad der gemeente Nieuwveen bijeen. Bij de opening gaf de voorzitter een kort overzicht van de verkzaam- heden en genomen raadsbesluiten van het afgelopen jaar. Wegens ziekte van de secretaris, werden de notulen van de vorige raadsvergadering door de wnd. secretaris H. N. M. A. Robertz gelezen en door de raad ongewijzigd vastgesteld. Evenzo werden de be dragen vastgesteld voor de R. K.- en Chr. lagere scholen respectievelijk ƒ5600.en ƒ4000.Dit komt neer op een gemiddeld bedrag van 38.71 per leerling. Aan het bestuur van de R. K. lagere school werd daaren boven een bedrag toegekend van ƒ879.45 voor werkzaamheden van de handwerkonderwijzeres. Aan de Sint Ursulaschool werd een voorschot verstrekt van 66500. Hetgeen neerkomt op een vergoeding per leerling van ƒ257. Om zich nader te oriënteren werd de wijziging op de Vleeskeurings verordening tot een volgende verga dering aangehouden. Het aandeel van de gemeente Nieuwveen in de Nationale woning bouwlening is gesteld op ƒ2000. In verband hiermede stellen B. en W. voor een geldlening van 2000. aan te gaan bij de Bank van Neder landse Gemeenten. Ook dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij de nagekomen stukken deed het de voorzitter een groot genoegen mededeling te kunnen doen van een schrijven van het Ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid waarin toestemming werd verleend to' de bouw van 12 woningwetwonin gen in het Schoterveld, met welke bouw men inmiddels een aanvang heeft gemaakt Van deze nieuw te bouwen woningen zullen er vier moeten worden gereserveerd voor krotopruiming. Eén zogenaamde voor keurswoning zal ter beschikking van het Rijk komen. Op een vraag van de heer D. Zemel deelt de voorzitter mede dat de huurprijs van deze woningen voorlopig is vastgesteld op 10.06 per week. Vervolgens werd een voor schot verleend van 4500.aan huize Sint Ursula voor het hand- wer konderwijs. Na een uitvoerige uiteenzetting van de voorzitter en enige discussie van de zijde der raadsleden werd be sloten aan de gemeente Rijnsater- woude een geldlening te verstrekken van ƒ45000.tot de bouw van de ambtswoning van de burgemeester Bij de rondvraag verzoekt de heer D. Zemel verplaatsing van de bus halte ter hoogte van de heer Roest aan de Oude Nieuwveenseweg naar een breder weggedeelte. De voorzit ter zegt toe, dit te zullen onderzoeken en een volgende vergadering hier nader op terug te komen. NIEUWKOOP Geboren: Theodoras Johannes Ber- nadette zn van S. H. van Capel en J. M. van der Zwet. Ondertrouwd: P. C. van der Voorn en J. M. van Koert. Getrouwd: W. van Diemen en W. C. den Hartog; J. Eijs en C. A. van der Weijden. R0EL0FARENDSVEEN Tafeltennis. Hedenavond om 7 uur in die Pancratiuszaal Treffers 2-— Wibo 4 en in Den Haag DOS 2—Tref fers 1.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8