II.V.S. - O.H.C. Inhaalprogramma voor de KNVB-clubs vastgesteld Atletieksport ving haar deel van stijgende sportbelangsteliing niet op OVERPEINZING IK EN MIJN BIDPRENTJE 't Hoorntje Qe&taCen ZATERDAG 15 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Roodenburg-Celeritas laatste kans voor de Leidenaars? HET PROGRAMMA voor de voetbal lers is morgen wat de KNVB betreft niet zo groot, omdat eerst de achterstallige wedstrijden wegge werkt moeten worden, hetgeen trouwens voor de Ere-divisie nog niet op één tondag kan geschieden, want drie clubs «in zelfs twee wedstrijden achter. Bij de drie voor morgen vastgestelde wed strijden zijn meer de lager- dan de hoogstgeplaatsten betrokken. BW, BI Wit en Amsterdam strijden tegen de laatste plaatsen, terwijl DOS haar twee de plaats tegen Amsterdam moet ver dedigen. We achten de Utrechtenaren overigens daartoe wel in staat. In de Tweede Divisie A krijgt ZFC bezoek van Dosko en als we het goed zien» monen we, dat de Zaankanters zich niet opnieuw zullen laten overrompe len gelijk zondag jl. door EBOH, zodat de voorsprong op Wilhelmina behouden kan blijven. UVS heeft een kans op de zege tegen DHC, tenminste indien de Blauw witten de tegenstander niet on- derschatten. UVS is sedert weken op de goede weg. Dat begon op 15 december met het gelijke spel tegen Wilhelmina. Sindsdien werden vier overwinningen behaald met een score van 11—1. Zon dag ji- tegen De Valk heeft de zege der Leidenaars echter aan een zijden draad gehangen en het verloop van deze wed strijd bewees wel, dat men niet moet denken, dat een overwinning al binnen is vóór het eindsignaal geklonken heeft UVS is op de goede weg, schreven we. De ploeg heeft het in eigen hand hier op verder te gaan OOK VOOR DE AMATEURS werd een inhaalprogramma vastgesteld, waarbij enkele belangrijke. In 2A aller eerst Blauw Zwart—LFC met een over winningskans voor de Leidenaars. maar zij dienen er rekening mee te houden, dat de Wassenaarders nog steeds in üe- gradatiegevaar verkeren. Of Lugdunum nog een kans heeft de laatste plaats te verlaten, hangt in de eerste plaats af van de wedstrijd tegen Vriendenschaar, morgen in Culemborg. RKAVV gaat op bezoek bij DCV in Krimpen met min stens een kans op gelijk spel. ZONDAG 2.30 UUR (Advertentie) Leidse Voetbalbond Strijd om de leiding duurt voort IN HET PROGRAMMA voor morgen heeft leider DOSR het ogenschijn lijk gemakkelijker dan haar concurrent Altior. De Veenders krijgen nL bezoek van St. Bernardus, welke club de laat ste tijd danig heeft teleurgesteld. Dat betekent evenwel allerminst, dat DOSR niet behoeft op te passen voor een mogelijke uitschieter van de Rijndijk bewoners, maar het wil ons toch voor komen. dat Altior het in haar thuis wedstrijd tegen het bezoekende Rijp- wetering heel wat lastiger zal hebben. Ondanks deze beide clubs reeds over de helft van het programma zijn, is dit de eerste ontmoeting tussen deze clubs in dit seizoen. Rouwkoop zal zich wel weten te herstellen van de zondag geleden nederlaag, zodat de Weteringse Boys niet veel kans hebben. Alphense BoysOranje Groen tenslotte ontmoe ten elkaar in Alphen en aangezien de Rijnbewoners wel eens meer voor ver rassingen hebben gezorgd, lijkt ons iets dergelijks ook morgen niet onmogelijk. De strijd om de leiding in de 2e klasse is al bijna even groot als in Afdeling I en de verwachting is ge wettigd, dat de beslissing hier wel zal vallen in de wedstrijd SJZKRV. Zo ver zijn we echter nog niet en we kij ken eerst naar de resultaten van mor gen. Daarbij heeft KRV rust en speelt SJZ haar achterstallige wedstrijd tegen hekkesluiter VVOA. De club in Zoeter- woude zal zich de overwinning zeker niet laten ontgaan, want meer verlies- punten mag zij niet lijden om haar kans op een mogelijk kampioenschap niet geheel te verspelen. De rest van de wedstrijden gaat verder eigenlijk al leen om een plaats in de middenmoot, die ditmaal wel zeer groot is, want er zijn niet minder dan zeven clubs bij betrokken. Toch moet VNL nog op passen, want zij heeft weliswaar vijf punten meer dan VVOA, doch deze club heeft twee wedstrijden minder gespeeld. Er is dus nog van alles mogelijk. VNL ontvangt UDO uit Oegstgeest, MMO gaat op bezoek bij Unitas en Leidse BoysVNA geeft de thuisclub een kans met de bezoekers gelijk te komen. Alphia ontvangt Archipel, leider van 3A, Alphen moet op bezoek bij VVP. Voor de eerste dus verlies, voor de tweede een kans op winst. Roodenburg ontvangt de leider van 3B, Celeritas. Als de Leidenaars deze wedstrijd win nen, blijft er een redelijke kans op het kampioenschap. Lisse is er tenslotte het best komen voor te staan in 4A, met een behoor lijke kans op het afdelingskampioen schap. Die kan verstevigd worden door een overwinning op Teylingen. HONGAARS PROTEST TEGEN FIFA-BESLUIT Het besluit van het dagelijks bestuur van de Fifa om de schorsingen van een aantal naar het buitenland gevluchte Hongaarse spelers te verkorten, heeft aanleiding gegeven tot felle kritiek in Hongaarse voetbalkringen. De voorzit ter van de Hongaarse voetbalbond, San- dor Barcs, noemde de beslissing „vol komen onreglementair" en kondigde aan een protest te zullen indienen, zodra zijn organisatie van de Fifa de officiële stuk ken heeft ontvangen. „De Fifa heeft niet het recht een beslissing van de Hongaarse bond te herroepen", aldus Barcs. De kwestie zal waarschijnlijk worden behandeld op het congres van de Fifa, dat in juni a.s. te Stockholm wordt ge houden. IJSHOCKEY KREFELD ZEGEVIERDE OVER HET HOKIJ-TEAM Het Hokij-team is gisteravond tegen Krefeld uitgekomen en heeft een 95 nederlaag geleden. Het was de laatste wedstrijd, die voor het tournooi om de Cunningham-beker gold. De nederlaag is voornamelijk te wijten aan het feit, dat de ploeg niet voltallig was. Ed Zu- kiwsky miste in Den Haag de trein en doelman Oliver had veel hinder van een opgelopen blessure. Dell St. John sifcide weliswaar alles in het werk om een nederlaag te voorkomen, doch hij slaagde er niet in. De doelpuntenmaker voor het Hokij-team waren Buis (2x), Klein, Hogervorst en Dell St. John De tussenstanden waren 24 02 J3 WELPENNEN PETER POST BEHIELD DE „ARMBAND" Gisteravond is in het uitverkochte sportpaleis de Antwerpse Zesdaagse-1958 begonnen. Er startten 12 équipes elk van drie renners. Vóór deze start werd nog de finale- rit om de befaamde „armband" de trofee voor achtervolgingsduels ge houden. Peter Post. de Nederlandse achtervol gingskampioen, heeft ook in zijn finale- rit een voortreffelijke prestatie verricht. Na in voorgaande duels achtereenvol gens van Nino de Rossi (Italië). Erwin Schweizer (Zwitserland), „Rupske" Lau- wers (België) en opnieuw Schweizer te hebben gewonnen, versloeg hij ditmaal de Fransman Albert Bouvet tweede in de strijd om het wereldkampioen schap achter Roger Rivière in de zeer goede tijd van 6 minuten en 16 seconden over de 5 km. Post kwam daardoor definitief in het bezit van de trofee. District Zuid Holland der KNAU verloor 400 leden „Ondanks het feit, dat het aantal sportbeoefenaren in Nederland nog steeds stijgende is, moeten wij tot onze spijt constateren, dat het District Zuid- Holland der K.N.A.U., haar deel van deze stijging niet heeft weten op te vangen. Het blijkt, dat de teamsporten meer in trek zijn dan de mooie atletiek sport, waarin men slechts door zeer harde training resultaten kan bereiken. Juist-de jeugd ziet op tegen het brengen van offers. Het verlies van 400 leden in de laatste twee jaar is hoofdzakelijk terug te vinden bij de jongens en meis jes. Het is daarom, dat wij de ontwik keling in ons district over het afgelopen jaar zeker niet gunstig mogen noemen. Er zullen middelen gevonden moeten worden om deze teruggang op te hef fen". Dit zijn de sombere woorden van de voorzitter van het district Zuid-Holland der K.N.A.U., de heer E. Mekes Jr.. aan de vooravond van de jaarlijkse alge mene vergadering, die dit jaar in Leiden zal worden gehouden en wel op zater dag 1 maart in café-restaurant „Het Gulden Vlies". In de plaatselijke afdelingen is de ledenstand nogal gewijzigd. Den Haag, eens Nederlands grootste atletiekstad, moest de eerste plaats afstaan aan P.c i- terdam, dat tevens de twee grootste atletiekclubs bezit, nl. Pro Patria en D.O.S., ieder met 175 leden. De leden aantallen in de verschillende plaatsen zijn resp. Rotterdam 1105, Den Haag 1047, Gouda 435, Leiden 369 en Dor drecht 298. De afdeling Leiden, die vorig jaar een ledenaantal van 375 had, vertoont dus een vrij constante „vorm". Een nieuwe vereniging werd hier opgericht namelijk „Sios" in Wassenaar. Holland is, zoals dat al vele jaren het geval was, de grootste vereniging (107), gevolgd door W.I.K. met 79 en de Bataven met 67 leden. Op voordracht van* het district Zuid- Holland werd de heer H. C. Heyneman ook in Leiden een zeer bekende figuur die vorig jaar als voorzitter van de afdeling aftrad en ook als secre taris-penningmeester van het district bedankte, tot lid van verdienste der K.N.A.U. benoemd. Ondanks al het pessimisme waren er het vorige jaar toch ook nog toppres taties. Kees Koch verbeterde het natio nale record discuswerpen en Meindert Blankenstein liep de beide records op de 800 en 1000 meter omver. Zeer veel wedstrijden werden georganiseerd, nl. pl.m.' 100. Hiervan nam Leiden met een totaal van 18 een behoorlijk gedeelte voor haar rekening. Het peil van de atletiek daalde. Dit blijkt uit het gering aantal promoties bij de dames en heren, dat een derde bedroeg van dat in 1956 nl. 65 tegen 188 en 197 tegen 489. Uit de afdeling Leiden kwamen twee atleten voort, die zich wisten in te schrijven in de districtsrecordlijsten nl. het A-meisje Mia van der Stoel (WIK) die de speer 34.8 m. wierp en de Hol land-atleet Albert van der Linden (in middels naar WIK overgegaan), die zo- wej het 25 km. als het uurrecord (te vens nationaal record) op zijn naam heeft staan. SCHAATSENRIJDEN DAVID JENKINS PROLONGEERDE ZIJN TITEL In het Palais des Sport te Parijs weer klonk gisteravond een daverend applaus toen de 22-jarige Amerikaanse student David Jenkins met een buiging voor het publiek zijn Kuer had beëindigd. On danks het feit, dat hij voor het vrije rijden als eerste op het ijs was ver schenen, was hij erin geslaagd zijn felle concurrent en landgenoot Tim Brown in het eindklassement van de eerste plaats te verdringen. Na de zes ver plichte figuren had Tim Brown een waardevolle voorsprong van 17,4 pun ten op de titelhouder. Deze werd even wel teniet gedaan. Vol vertrouwen in eigen capaciteiten startte David Jenkins. De inhoud van zijn Kuer was moeilijk. Hij zag er even wel niet tegenop en met het grootste gemak voerde hij de. moeilijke spron gen op sublieme wijze uit. Driedubbele Axel-Paulsens, dubbele Ritbergers, ein digend in zitpirouettes, volgden elkaar snel op. Met veel élan en vaart gleed de wereldkampioen over de ijsvlakte en geboeid volgden de 12.000 toeschouwers zijn verrichtingen. Even enthousiast als het publiek waren de juryleden. Een van hen was er zelfs van overtuigd, dat niemand deze prestatie zou verbe teren, neen, zelfs niet zou evenaren. Hij kende Jenkins het maximum aantal punten (een zes) toe en de overige leden van de jury beloonden zijn prestatie met cijfers rond de 5,8 punten. Doch niet alleen hij bracht de toe schouwers tot grote geestdrift. Het was de 17-jarige Canadees Donald Jackson, wiens rijden voor juryleden en toe schouwers een openbaring was. Jack sons Kuer was levendig. „Een aanstaand kampioen", was de mening van vele insiders. Het eindklassement luidden: 1. David Jenkins (V.S.) 1745,52 pnt.; 2. Tim Brown (V.S.) 1684,81 pnt.; 3. Alain Gi- letti (Fr.) 1683.16 pnt.; 4. Donald Jack son (Canada) 1650,45 pnt.; 5. Karol Di- vin (Tsjechosl.) 1637,40 pnt.; 6. Alain Calmat (Fr.) 1621,84 pnt. DAMMEN OM HET PERS. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Gisteravond zijn te Utrecht enkele partijen gespeeld voor de tiende ronde van het tournooi om het persoonlijk kampioenschap van Nederland. De re sultaten waren: Van Dijk—Van der Sluis 11, HuismanEdink 1l, Roozenburg speelde reeds donderdagavond zijn par tij tegen De Vries. Hij won deze. Waarom? Moeder: „Fred,, zo even lagen er twee appels op het buffet. Waar is de tweede gebleven? Ja, kijk maar, nu ligt er maar één. Hoe komt dat? Fred: „Omdat ik de „eerste" niet heb gezien, mama". Economie. „Pa, wat is een debi teur?" „Iemand, die een ander geld schul dig is". „En een crediteur?" „Dat is iemand, die denkt, dat hij dat geld krijgen zal". Zaken. „Kunnen we voor geld en goede woorden twee bedden voor deze nacht krijgen?" „Voor geld is er nog een vrij. Dat voor goede woorden is bezet". Tragisch. „De kerel, die daar loopt, heeft m'n huiselijk geluk ver stoord". „Zo. hoe dan?" „Wel, die is met ons dienstmeisje getrouwd en sindsdien kookt mijn vrouw zelf...." De moderne kunst! Op een ten toonstelling van allermodernste kunst werd een schilderij aangetroffen van de soort, die, als je ze ondersteboven houdt, net precies even duidelijk zijn, als van opzij gezien. Twee kunste naars van de oude stempel staan er voor, en de een uit hoorbaar zyn verontwaardiging over zo iets. „Hoe kunnen ze toch zo'n ding hier ophangen!" mort hij, waarop de an dere even hoorbaar tot hem zegt: „Wel, dat hebben ze gedaan, om dat ze de schilder zelf niet te pakken konden krijgen!" Teken des tijds. „Wat heb je iegenlijk: een gemeubileerde of een ongemeubileerde woning?" „Dat kan ik nooit zeggen, vóórdat ik thuis ben; die afbetalingsmagazij nen zun er tegenwoordig ontzettend gauw bij, als je een termijn niet op tijd betaalt". De hoofdzaak. Twee studenten vrienden, die volkomen platzak zijn, komen een wederzijdse vriend tegen, die ze in lange tijd niet gezien heb ben, en hebben een vertrouwelijk on derhoud met deze op straat, dat ech ter blijkbaar volkomen nutteloos blijkt. Ze lopen door en zeggen een poos geen woord. Dan merkt de ene luchtig op: „Je kunt met die kerel eigenlijk nooit eens goed spreken, hij heeft zo iets geslotens over zich, vind je ook niet?" „Ja, vooral zyn portemonnaie!" Verkeerd begrepen. Hij (aarze lend): „Loekie, ik heb sinds enige tijd iets op mijn lippen en...." Zij: „Ik weet het, Paul, maar waar om scheer je het er niet af? 't Staat je helemaal niet mooi!" De familieverhoudingen. Rech ter: „Waarom is u eigenlijk gaan drinken?" Fuifnummer: „Door familieverhou dingen, Edelachtbare". Rechter: „Ongelukkig getrouwd?" Fuifnummers: „Neen! M'n drie broers hebben een herberg!" (VOOR DE ZONDAG) ls ik dood ben, krijg ik een bidprentje voor „de ziel van zaliger". Volgens de gewoonte zal achter-op het plaatje mijn lof verkon digd worden in zulke vrome bewoordingen, dat men er verbaasd over zal zijn, indien niet onmiddellijk een proces tot zaligverklaring in Rome aanhangig wordt gemaakt. Zo gaat dat met bidprentjes. Mocht u ooit mijn bidprentje in handen krijgen met een lofzang op mijn edelaardigheid, geloof er dan maar niets, niets en niets van. En mocht gij het al slikken, omdat schijn bedriegt en ik toch wel hele reeksen yiooie stukjes heb geschreven en zondags trouw naar de kerk ga O. L. Heer laat zichdoor die schijn niet bedotten. Nu weten wy wel, hoe dat met bidprentjes gaat. Ze worden door anderen opgesteld en aangezien sommige mensen zo voorbeeldig ge leefd hebben (voor het oog der mensen) dat hun levenswandel een complimentje verdraagt (niet verdient), wil men het voor anderen nou ja, die en die niet weglaten. De liturgie van de Vastentijd biedt stof te over voor achterschrif ten op bidprentjes, die de overledenen niet ophemelen vóór ze in de hemel zijn en meer in overeenstemming blijven met de Uitvaartmis en de begrafenis-plechtigheden, welke zich in het tegendeel van per- soons-verheerlijking te buiten gaan. „Ontferm U over mij, Heer. ontferm U over mij, want op U heeft mijn ziel vertrouwd" (Mis van Aswoensdag) of andere citaten. Overigens vinden wy bidprentjes zeer aanbevelenswaardig. Je denkt nog eens aan die en die op christelijke wijze en ik hoop, dat, als u mijn bidprentje ooit in handen krygt, ge niet zult vergeten hetzelfde te doen. Al zou de koster of wie dan ook my nog zo'n ge tuigschrift met tienen en negens meegeven daarop Kan geen mens slagen, zonder zich te hebben overgeleverd aan Gods barm hartige rechtvaardigheid. NEDERLAND wordt amateuristisch. Dit is een de laatste tijd steeds veelvuldiger gehoorde klacht. Sinds het Nederlandse voetbal de amateur- status vaarwel zegde en met een te- „Moet het voor uw man of voor uw zoon zijn?" „En dan heeft een van onze luiste raars gevraagd, hoe men het vlugst een tunnel kan bouwen Het verkeerde woord gebruikt Jan komt zijn vriend tegen, die een gezwollen lip heeft en met 't overige deel van zijn hoofd in een zwachtel loopt. „Gut, man, wat zie jij er uit? Wat heb je gedaan?" vraagt hij aan zijn vriend. „Hm", zegt de man met de gezwol len lip, zo goed en kwaad als hij kan, „ik heb tegen Kees, die ken je wel, die vuurvreter, het verkeerde woord gebruikt!" „Nou, dan hoeft hij je toch niet zo verschrikkelijk af te rammelen? Wat zei je tegen hem?" „Wel", zei de vriend, „ik wou eens deftig wezen tegen hem, en ik zei: „Kees, jongen, pas op. want ik heb u gade geslagenNou, en toen dacht hij, dat ik zijn vrouw bedoelde, en die een opstopper verkocht had, en voor ik het wist, had ik er een paar te pakken.,.." Het sprookje. Kleine Jan ligt in zijn bedje en kan niet slapen. Hij woelt en woelt, en telkens dreint hij. Het is al heel laat, als moeder nog eens komt kijken, en merkt dat Jan tje nog niet slaapt „Wat is dat nou?" zegt ze: „Jantje slaap je nog niet?" „Nee. moeder', dreint Jantje: „zou u me niet een sprookje willen ver tellen?. Moeder kijkt eens op de klok, en zegt dan: „Wacht maar even, Jantje, dadelijk komt je vader thuis, en di» zal ons dan wel een sprookje ver tellen!" der gebaar het professionalisme om helsde, zeggen sommigen. Bij het eer ste vernemen ervan brachten wij ons gezicht tot een zekere ongelovige ver baasdheid, doch wat later zijn wy gaan nadenken wat nogal moeilijk gaat en tenslotte moesten wij mét onze zegslieden tot de conclusie ko men, dat er inderdaad iets aan de Hollandse degelijkheid schort. En wat schort er dan wel, zult u vragen. Er schort veel, beste lezer, meer dan ons lief is. Woningen, welke vóór de oorlog een levensduur gegarandeerd kregen van een eeuw of langer, mogen in onze tijd blij zijn en woningen kunnen blij zijn, dat verzekeren wij u als ze na een paar jaar nog geen scheuren verto nen. Wij kennen een eenvoudig echt paar, dat, toen het een jaar lang een nieuw huis had bewoond en bevon den had, dat de muren nog niet lek ten en zo goed als geen vochtplek- ken vertoonden, de vlag uitstak en een beetje poeha ging maken om de buren aan de overkant, die dweilen tekort kwamen, de ogen uit te steken; die twee mensen konden niet meer tegen de luxe op. De zich vervolmakende mechanisa tie komt de doe-maar-aan-mens daar bij ruimschoots tegemoet. Je ziet een machine rijden over een strook zand grond en waar het ding voorbij is ligt een straat, compleet met stenen maar je moet niet vragen hoe. Struc tuurplannen schieten als sneeuwklok jes uit de grond en verspreiden hun bekoorlijkheden weldadig tot in de gemeenteraden, waarna de structuur verdwijnt en het plan blijft. Alles wat tot stand komt tegenwoordig is synthetisch; ook onze bloedeigen be stedingsbeperking is het product van verwachtingen en vergissingen. Voor minister Mansholt hadden wij een hoge troon klaar staan, nu zit hij par terre. Een andere minister, excellen tie Suurhoff, werd als zuurkool in de veiling genomen. De werkloosheid is niet verontrustend, maar de cijfers dienen op de voet gevolgd te worden (als men ze vrij heeft gegeven dan toch zeker). Zelfs op het gladde ter rein van de misdaad wordt nog slechts sporadisch vakwerk geleverd, de meeste roofovervallen mislukken smadelijk. Alleen de categorie verduisterin gen kent een tijdperk van grote bloei en telt een aantal deskundige autori teiten onder haar beoefenaren, maar kunnen deze zich wel handhaven te midden van al het dilettantisme? Wij vrezen van niet en zo dooft ook dit lichtpuntje uit. De Nederlander is te ongeduldig geworden en dat komt de soliditeit niet ten goede. Vooruit, wij gaan maar weer verder met overleg gen en vergaderen en ons opwinden over het vraagstuk bij welke organi satie wij feitelijk net best aangesloten kunnen zyn. Wij nebben voor het overige niets aan ons hoofd en waar om zouden we ook zorgen maken? Laten wij het maar bij de voetbal competitie houden, die vindt wél doorgang.ijs en weder dienende. EEK. goed 40 „Wat je maar wilt schatje" zei madame De Spain, „ik zal je even helpen". Ze gingen samen naar haar slaap kamer en pakten enige noodzakelijke dingen in een klein valies. Clem wachtte voor de deur. „Klaar?" vroeg hij ongeduldig. Hij pakte haar arm in een stevige greep en zij gingen de trap af naar beneden, waar Clem de buitendeur opentrok. Een taxi met aangezette motor stond te wachten. Sherry ver moedde dat de chauffeur wel op de hoogte zou zijn. Er waren nog heel wat voetgan gers op Madison Avenue en er was een onafgebroken stroom verkeer in beide richtingen. Zü staken het trottoir over, map ofschoon er tamelijk veel mensen in de buurt waren, durfde Sherry niet te schreeuwen. Ze was echter op haar qui vive. Clem opende het portier van de ta xi en duwde Sherry naar binnen, waarbij hy haar arm losliet. Een ogenblik was zij alleen binnen en buiten zijn bereik. Hij was lang en moest zich bukken om binnen te ko men, waarbij hij allebei zijn handen nodig had. Sherry deed alsof zij struikelde. En toen, terwijl zij zich met één hand aan de leren zitting vasthield, trapte zij kwaadaardig met haar hoog hakje naar achteren. Ze. had geluk. Haar hak trof Clem precies op zijn knieschijf en 'n ogen blik kromp hij ineen van pijn. Van dat ogenblik maakte zij gebruik om naar de deuAruk te grijpen en het portier aan de andere kant open te rukken. Clem wilde haar vastpakken, maar door de pijn aan zijn knie kon hy niet snel genoeg handelen en voordat hij haar pakken kon, was Sherry naar buiten geglipt en stortte zij zich tussen het voorbijsnellende verkeer. Een auto passeerde haar rakelings maar zij bereikte veilig het midden van de straat, waar zy even hijgend bleef staan. Zodra zij de kans schoon zag rende zij naar het trottoir aan de overzijde. Een paar chauffeurs riepen haar een ruwe verwensing toe, toen zij vlak voor hun wielen sprong, maar zij kwam heelhuids over en stond hijgend en duizelig stil. De taxi stond nog aan de overkant Clem stond ernaast op straat. Mada me De Spain op het trottoir. Ze sche nen erg uit hun humeur te zijn. Sher ry voelde zich wel gerechtigd tot een klein, triomfantelijk gebaar en zij wuifde vriendelyk naar de over zijde. Toen streek ze haar kleren glad en stapte snel weg. Ze was niet bang meer, want ze wist dat ze veilig was. Althans voorlopig. „Dat is heel knap gedaan" zei ze goedkeurend tot zichzelf. En een beetje verschrikt voegde ze er aan toe: „Lieve help, nu hebben ze myn koffertje met nachtgoed." Ze ging een helder verlicht cafe taria binnen en belde het nummer van Roger Newsome. Hy kwam zelf aan de telefoon en ze zei: ,Jk ben zo blij dat je thuis bent en ik ben •practisch uitgehongerd. Kun jij het nog betalen! En ik ben me dood ge schrokken. Ik tril als een espenblad. Hoor je m'n tanden niet klapperen?" „Waar ben je en vanwaar die schrik?" „Kidnappers" zei ze, „en ze legde hem uit waar ze was. „Ik blijf hier wachten tot je komt." „Waar heb je het over?" vroeg Roger. „Je moet me komen halen om te eten en wel dadelijk. Er is iets ge beurd en ik heb dringend geleide nodig. Het is dodelijke ernst" „Ik kom" zei hij en zij smaakte de voldoening een zweem van bezorgd heid in zijn stem te bespeuren. Ze haalde een klein spiegeltje te voorschijn maar kon er zich nauwe lijks in bekijken. Ze was regelrecht van kantoor gekomen en had geen kans gekregen zich te verkleden of zich zelfs maar wat te wassen en haar gezicht te verzorgen. Ze kon niet stil zitten terwijl ze wachtte, maar drentelde van de ene vitrine van de cafetaria naar de an dere. Niet omdat ze rusteloos was maar omdat ze alleen goed kon na denken als ze in beweging was. Hoe vervelend was het, dacht ze, dat ze zoveel dingen kon vermoeden of aan voelen, zonder ook maar één ervan te kunnen bewijzen. Ze kon zelfs geen bewys geven voor wat haar een mhmut of wat geleden in haar eigen woning was overkomen. Haar „ja" was evenveel waard als hun „neen". Als z\j de politie bijvoorbeeld alles vertelde wat er gezegd en gebeurd was, dan kwam het op weinig anders neer dan op een uitnodiging voor een logeerpartijtje. Waarbij mijnheer Cleim hoogstens een beetje onwelwil lend was opgetreden. „Hij deed on heilspellend" zei ze bij zichzelf maar dat is iets abstrakts. Dat moet je zelf ondervinden: een beschrijving zegt niets." Misschien wilde Roger Newsome haar nog niet eens geloven en zou hy denken dat ze last van haar zenuwen had of zoiets. Na wat een hele poos leek, kwam Roger binnen. Zijn gezicht stond streng maar hij was kennelijk geïrri teerd. „Niet schoolmeesterachtig doen alsjeblieft" zei ze. „Het is heel ern stig en ik ben erg geschrokken." „Ben je van plan me iederè keer te roepen als je een muis ziet?" vroeg hij, maar zijn toon was niet streng. Schijnbaar nam hij maar een hou ding aan. „Kun je het permitteren me een heel duur exotisch diner aan te bie den?" vroeg zij. „Of de cafetaria?" „Wat heb je het meest nodig?" ,,'t Exotisch diner" zei ze. „Prima" zei hij, „wat je maar wilt onder de drieëntwintig gulden." .Want ik heb troost nodig" zei ze, „en goed eten troost een mens." „Om de hoek is een Frans restau rant zei hij, „eerste klas eten en be diening en geen muziek." „O, crêpes Suzette. En petite mar- mite. En eendvogel met oranjesaus. En daarna babbelen." „Je hebt het voor het zeggen" zei hij. „Maar verwacht zoiets niet iedere week. „Ik ben maar een assistent-in koper." „Maar zou je me wel iedere week mee uit eten willen nemen?" Hij keek twijfelachtig. ..Misschien ga je mij vervelen" zei hij. „Ik ben geen type dat gauw ver veelt" zei ze beslist. „Integendeel, aan mij raak je gehecht." Zij liepen een paar straten en von den onder een luifel de ingang van het Franse restaurant. Sherry was eenvoudig verrukt van het interieur, van de kelner, de kok en het tafeltje voor twee tegen de muur. waar zij naast elkaar aan konden zitten. „Gezellig een beetje keuvelen tot het eten komt" zei ze. Roger sloeg haar geamuseerd ga de, met zoveel smaak viel zij op haar eten aan. Zy had honger als een wolf en zij genoot van de eerste tot de laatste hap. «Zo beschikte over eln verbazende eetlust en ze at met een overgave, een betere zaak waardig. Toen de crêpes Suzette verdwenen waren, nestelde ze zich tevreden in haar stoel en werd heel ernstig. „Ik denk dat ze spontaan gehan deld hebben" zei ze, „omdat mijnheer Mixis ons gesprek afgeluisterd had." „Wat heeft mijnheer Mixis afge luisterd en wie is mynheer Mixis?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5