©e£cidóe(5ouHwvX V Nasoetion gelast arrestatie opstandige kolonels In Tunis is toestand gespannen Stille Omgang 1958 EERSTE KAMER Soemoeal moet zich verantwoorden Zacht weer Dr Wohlgemut gearresteerd Frankrijk gaat zijn grondwet wijzigen 'er CityramaL* ziet men het „oude hart"als nieuw Directeur* C M. v. HAMERSVEJ.D Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 13 FEBRUARI 1958 49ste JAARGANG No. 14334 Djakarta rinkelt met de sabel BUREAUX: PAPENGRACH1 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontjes f 1.50 EEN UITLATING van de socialisti sche heer De Kadt (PvdA) in de Tweede Kamer is oorzaak geworden van een duidelijke uitspraak van ver schillende zijden over het bestaans recht van de Senaat. De heer De Kadt distancieerde zich namelijk van de uitlating van zijn partijgenoot In 't Veld aan de over zijde van het Binnenhof over het voe ren van een open gesprek met de In donesische regering over Nieuw Gui nea. Hij deed dit op een heftige manier, toen hij over het hoofd van zijn par tijgenoot In 't Veld heen de hele Se naat aanviel, zeggend dat deze op zijn best was, wanneer hij zich bezig hield met de jassen, jurken en steken van ministers. Door de hele Senaat erin te betrekken was het voor de socialis tische fractievoorzitter van de Eerste Kamer Mr In 't Veld het minst pijn lijk. Prof. Romme heeft er daarop direct op gewezen, dat een opmerking als deze misplaatst was, indien men de beschouwingen in de Eerste Kamer wezenlijke staatkundige betekenis zou willen ontzeggen. Zolang de Eer ste Kamer er is, is het volstrekt on juist om haar te denigreren en haar slechts derde rangs ontwerpen te la ten behandelen. Zolang de Senaat een bepaalde taak heeft, moeten de be schouwingen en beslissingen geëer biedigd worden. Het ging er prof. Romme om aan te tonen, dat de heer De Kadt zich door zijn emotionaliteit jegens de socialis tische Eerste Kamerfractie ten on rechte had laten verleiden tot zijn uitval tegen de Eerste Kamer in haar geheel. Maar intussen maakte prof. Romme van de gelegenheid gebruik om te zeggen, dat ook hij bedenkingen had tegen de Eerste Kamer. Hij zou zelf ook liefst het twee Kamer-stelsel wil len zien vervangen door een één-Ka merstelsel. De nadelen van het huidi ge stelsel waren volgens hem groter dan de voordelen. De Eerste Kamer belemmert een slagvaardige demo cratie en is uitgegroeid tot een dou blure van de Tweede Kamer. MEN KAN BEGRIJPEN, dat hier mee de hond weer los is. Er zal van de andere zijde van Het Binnenhof, dat zich nog altijd ziet als de Kamer van revisie (dat wil zeg gen, dat zij de zaak nog altijd corri geren kan, indien de Tweede Kamer met een of ander wetsontwerp een blunder heeft gemaakt) wel op wor den terug gekomen. Een feit is echter, dat het werk der beide Kamers langzamerhand geheel in elkander is overgelopen. Er is al meer betoogd, dat de Eerste Kamer het best zou kunnen worden opgehe ven, omdat zij zo ongeveer niets an ders meer is dan een herhaling van de Tweede Kamer. Dat is waar. Wie jaren lang de debatten heeft gevolgd kan dat getuigen. Maar zo lang de Eerste Kamer zelf over haar bestaan of niet-bestaan te beslissen heeft zal er weinig kans zijn, dat zij haar eigen overbodigheid den volke demon streert door voor haar eigen ophef fing te stemmen. Bovendien verliest men zich bij de besprekingen zozeer in details, dat dikwijls zelfs een geduldig toehoorder door de bomen het bos niet meer ziet, een kwaal, waaraan de Tweede Ka mer overigens nog in sterkere mate mank gaat. Dit is natuurlijk voor een deel wel een gevolg /an de speciali sering in de politiek, maar het neemt het feit niet weg, dat het de belang stelling in de politiek doodt, omdat op deze wijze de grote lijn uit het oog wordt verloren. Als men dan boven dien van dit alles nog eens een her-, haling krijgt in de Eerste Kamer moet men zich wel eens afvragen, waartoe dat eindelijk dient. MU HEEFT PROF OUD enige tijd geleden en wel bij zijn aftreden als hoogleraar in Rotterdam een op lossing aan de hand gedaan. Hij kwam toen tot de conclusie, dat bij de hui dige stand der ontwikkeling van de maatschappelijke organisatie het ern stige overweging verdient de Eerste Kamer te hervormen tot een verte genwoordiging van het bedrijfs- en beroepsleven. Prof Oud wil deze dan in de plaats doen treden van S.E.R. Hij acht het namelijk niet juist, dat de SJ3.R. een autonoom orgaan van de bedrijfsor ganisatie c-n tegelijk een algemeen adviserend orgaan op sociaal en eco nomisch terrein voor de regering is. De toestand zou kunnen ontstaan, dat de S.E.R. zonder rechtstreekse ver antwoordelijkheid te dragen toch in feite voor een belangrijk deel betrok ken is bij belangrijke maatregelen van wetgeving. Bovendien moet het tot stand komen van wetten van bui ten af kunnen worden gevolgd, ter wijl bij de S.E.R de beraadslagingen voor een goed deel achter gesloten deuren plaats vinden. Juist dezer dagen heeft August Cools, de voorzitter van het Belgisch Algemeen Christelijk Vakverbond be toogd, dat een nieuw Europa nu reeds aanpassing eist van de vakbonden, wil men niet gevaar lopen bij de ont wikkeling hopeloos ten achter te blij ven. In de gedachte van prof Oud ligt daarvoor een goede kans. Oud heeft reeds betoogd, dat zo nodig bij de opzet de Tweede Kamer de doorslag zal moeten geven en ook, dat voor het samenstellen" van orga nen, die het bedrijfs- en beroepsleven moeten vertegenwoordigen een kies recht, dat niet let op de hoedanighe den van de kiezers, onbruikbaar is. Er zal nog wel heel wat water Stoottroepen in Zuid-Sumatra gearriveerd I"\E CHEF STAF VAN HET INDONESISCHE LEGER, generaal Nasoetion, heeft gisteren de arrestatie van de vier opstandige kolonels in Middefti- Sumatra gelast. De vier officieren waren dinsdag reeds „oneervol ontsp- gen". Nasoetion heeft voorts overste Ventje Soemoeal gelast terstond naar Dja karta te komen om zich te verantwoorden inzake de beschuldiging dat hij in december 1957 betrokken was bij een poging op de Molukken naar de macht te grijpen. Ook moet hij zich verantwoorden wegens zijn reis naar Japan zonder toestemming van bovenaf. Overste Soemoeal heeft tot 25 februari de tijd zich te melden. Soemoeal behoort niet tot de vier ontslagen officieren wier arrestatie Is bevolen. Hij is gisteren uit Japan in de Philippijnse hoofdstad Manilla aan gekomen. teit over het zeegebied tussen de In donesische eilanden en een twaalf- mijlszone rondom Indonesië steunt, zo meldt radio-Moskou De Indonesische aanspraken wor den ook door communistisch China gesteund. Zij worden aangevochten door Nederland, Engeland, de Ver. Staten, Frankrijk, Australië, Nieuw- Zeeland en Japan. SABELGERINKEL. „We zullen mogelijk mensenlevens moeten opofferen om met de opstan dige beweging op Sumatra af te reke nen", heeft chef-staf Nasoetion gistee- ren in Djakarta verklaard. Wij zullen trachten incidenten in Midden-Su- matra te localiseren, om te voorko men dat zij zich over het land ver spreiden, zei hij, daarmee te kennen gevend dat Djakarta er niet tegen op zal zien met wapengeweld op te tre den. Volgens een bericht uit Palembang is in Zuid-Sumatra vorige week een afdeling stoottroepen aangekomen en gestationeerd op het vliegveld van Palembang. De Indonesische lucht vaartmaatschappij Garuda heeft de diensten op Midden-Sumatra ge staakt. Radio-Padang heeft woensdag avond een verklsu'ng uitgezonden van de „jonge kolonels", waarin er bij president Soekarno en waarnemend president Sartono op wordt aange drongen van de drie resterende dagen voor het verstrijken van hun ultima tum gebruik te maken; dit vanwege de ernstige gevolgen die het niet-aan- vaarden van het ultimatum kan heb ben. Radio-Padang verklaarde, dat de PTT de telefoonverbindingen met Java heeft verbroken. Functionarissen van de PTT in Djakarta verklaarden, dat de telever- bindingen met Midden-Sumatra ver broken zijn in verband met de stap pen van de regering tegen het op standige gebied. De voormalige premier Soetan Sja- hrir, die voorzitter is van de P.S.I., de Indonesische socialistische partij, ver geleek woensdag de huidige situatie ir. Indonesië met die in 1948, het jaar van de bloedige communistische re volutie in Madioen op Oost-Java en de daarop volgende tweede militaire actie van de Nederlanders. De territoriale wateren. De Russische ambassadeur in Dja karta heeft de Indonesische regering meegedeeld, dat zijn regering de In donesische aanspraken op soevereini- Duitse geleerden uit Rusland terug Twaalf Duitse geleerden, die sinds het einde van de oorlog in de Sowjet- Unie hebben gewerkt, zijn woensdag in West-Duitsland teruggekeerd. Enkelen van hen verklaarden, dat er geen groep Duitse geleerden ge werkt heeft aan ie Russische kunst maan. Dr Peter Lertes zei echter wel, dat de Russische kunstmaan is gemaakt op basis van de door Duitse geleeri den naar Rusland meegenomen gege vens en de ervaring van deze geleer den. Onze voornaamste taak was het brengen naar Rusland van de weten schappelijke kennis, die Duitsland be zat op het einde van de tweede we reldoorlog. De Russen waren hoofd zakelijk geïnteresseerd in de VI en de V2, aldus Lertes. Op de vraag of hij van mening was, dat de Russen hun kunstmanen had den kunnen lanceren zonder Duitse hulp, antwoordde hij ontkennend. Over West-Europa handhaafde zich vooral in de hogere luchtlagen een zuidwestelijke luchtstroming. Een daarin meebewegende storing bracht gisteren in het grootste deel van het land tijdelijk regen. Zij werd gevolgd door een in betekenis toenemende rug van hogedruk, die aanleiding gaf tot opklaringen en een afneming van de wind. De temperaturen werden daardoor in de afgelopen nacht lager dan in de voorgaande nachten, terwijl bovendien op uitgebreide schaal mist ontstond. Ten westen van de golf van Biscaye beweegt een nieuwe storing naar het noordoosten. Deze storing zal de wind doen toenemen uit zuide lijke richting, waardoor weer zach tere lucht ons land zal binnenstor men. Daarbij kan hier en daar nog wat regen vallen, maar er zullen ook opklaringen voorkomen. „AFHALERS" IN MANILLA. Met een toestel van de Garuda In donesian Airways zijn donderdag drie Indonesische officieren in Manilla aangekomen, Zij weigerden elke verdere verkla ring, behalve dat zij naar Manilla zijn gekomen om „president Soekarno af te halen". Amerika's kunstmaan begint te zwijgen Een van de twee zenders in de Amerikaanse kunstmaan, die uitzond op 108.03 megacycles ijnt uitgeval len te zijn, is van het Amerikaanse ministerie van Defensie vernomen. Dadelijk na het lanceren van de Explorer werd reeds voorspeld, da» dit over ongeveer twee weken zou gebeuren. De andere zender zal naar aange nomen wordt nog twee tot drie maan den functioneren. Dit was ook als reden voor hun be zoek vermeld in de immigratiedocu menten. Lourdes-pelgrimskaart niet verplicht De pelgrimskaari voor Lourdes is niet verplicht, doch wel aanbevolen ter bestrijding van de bouwkosten van de ondergrondse basiliek en van de onkosten voor de eeuwfeestviering. Dit heeft gistere n mgr. P. M. Theas, bisschop van Tarbes en Lourdes, medegedeeld aan de directeuren van bedevaartorganisaties uit Frankrijk, Italië, België en Zwitserland. Pater Balich, president van de in ternationale Mariale Academie, heeft mededelingen gedaan over het cen traal thema van het Mariologisch congres te Lourdes van 10 tot 17 sep tember. Hierbij deelde hij mede, dat gedurende dit congres 2000 kamers zullen worden gereserveerd blijven voor de Katholieken uit de landen achter het IJzeren Gordijn, omdat dezen hun komst niet van te voren kunnen melden. Dr Wolfgang Wohlgemut, de ge heimzinnige Berlijnse vrouwenarts, die genoemd werd als de ontvoerder van het hoofd van de Westduitse vei ligheidsdienst Otto John, is gisteren in West-Berlijn door de politie ge arresteerd. De verdwijning van John op 20 juli 1954 verwekte een groot schan daal in West-Duitsland. Zijn vriend Wohlgemut en diens assistente, Anna- farie Weyres, verdwenen eveneens achter het ijzeren gordijn. John kwam zeventien maanden la ter naar het westen terug. Hij werd toen door ten Westduitse rechtbank veroordeeld tot vier jaar gevangenis straf wegens het uitleveren van staatsgeheimen aan de Oostduitserg De ex-chef van de veiligheidsdienst hield tijdens het onderzoek en het proces vol, dat hij door Wohlgemut was bedwelmd en daarna ontvoerd. Uiterlijk nog vrij rustig Een correspondent van Reuter meldt uit Tunis, dat zowel Franse als Tu nesische autoriteiten van plan schij nen te zijn ernstige incidenten te ver mijden na de luchtaanval op Sakiet Sidi Joessef, maar er kan volgens hem op elk ogenblik van alles gebeuren. Een Tunesische ambtenaar heeft woensdag gezegd, dat indien Franse militairen hun kampementen in Tu nesië verlaten, op hen zal worden geschoten. Ook zal worden gescho ten op militaire vliegtuigen, die trach ten op te stijgen. In militaire kringen zei men woens dagavond, dat de toestand in de Franse kampementen in Tunesië ta melijk normaal is. Enkele werden door Tunesische In Holland staat een cassa De actrice Sophie Stein, „moeder Doorsnee" gaat nu ook de rol vervul len van „moeder FJ.K.A.". Ten bate van dit kinderbeschermingswerk zal een bijzondere filmvoorstelling gegeven worden, nl. de galapremière van de Nederlandse film „Jenny". Woensdag is Sophie Stein begonnen met de kaartverkoop voor deze voorstelling, een taak, waarvan zij zich met enthousiasme kweet. Doel s meer stabiele regeringen In de Franse Nationale Vergade ring is gisteren het debat begonnen en de president van de republiek kunnen onder bepaalde omstandig heden het parlement ontbinden en nieuwe verkiezingen uitschrijven u Vervolgens kan het recht van par lementsleden om wetsvoorstellen te doen, die de uitgaven van de staat ÏTLSPftl '••"groten of de inkomsten van de grondwet, dat de eerste ern stige poging in 40 jaar is om het land stabielere regeringen en met meer bevoegdheden uitgeruste premiers te geven. Het voornaamste deel van het wets ontwerp wijzigt de procedure voor het omverwerpen van een regering door j het parlement. Als deze wijziging wordt aangenomen, zal de regering I alleen door een absolute meerderheid j ten val kunnen worden gebracht op grond van een motie van r (keuring, j die een alternatief voor hét beleid bevat en de naam van een mogelijke opvolger van de aangevallen premier, i Dit zou een einde maken aan de mogelijkheid, dat partijen die het: onderling volslagen oneens zijn gezamenlijk de regering wippen, zo- als na de oorlog verscheidene malen Dit nummer bestaat uit 10 pagina's is gebeurd. Men verwacht dat vooral i dit deel van het onderwerp het zwaar te verduren zal krijgen tijdens het verlagen, worden ingetrokken. Premier Gaillard was woensdag door griep verhinderd de eerste fase van het debat by te wonen. üi de nacht van 89 maart. Geloof in Christus, opdat ge Hem leert begrijpen. Gaat U ook mee? te verduren zaï Krijgen tijdens net debat. Het is reeds verworpen door Hl ÏH kooplieden van voorraden voorzien.de commissie voor grond wets w ij zi-1 Ongeveer duizend Tunesiers heb-1 gingen van de Nationale Vergadering.1 J, ben woensdag voor het bureaa van yeei afgevaardigden zeggen, dat WOrClt president Bourguiba te Tunis een an- j deze regeling het einde van een vrij ti-Franse demonstratie gehouden. Zij parlement zou ge tekenen. Premier L* />4r droegen borden met opschriften als: Gaillard heeft evenwel reeds ver- UCt „Geeft ons wapens" en „evacuatie". De haven van Bizerta. De haven van Bizerta, waar op last van de Tunesische autoriteiten geen Franse oorlogsschepen meer mogen binnenvaren, is de sterkste vlootba- sis in het westelijk deel van de Mid dellandse Zee. Deze basis beheerst het verkeer tussen Suez en Gibral tar. Gaillard heeft evenwel reeds ver klaard, dat hij bereid is redelijke I Andere belangrijke punten varf het regeringsontwerp zijn: de premier VADER MET 7 KINDEREN OMGEKOMEN. Bij een brand in een woonhuis te Alliance (Ohio, V.S.) zijn woensdag- Op het ogenblik bevindt zich geen ochtend zeven kinderen en hun vader enkele belangrijke qorlogsbodems in om het leven gekomen. De moeder Bizerta. Er liggen slechts tien kleine wist zich met het jongste kind in vei- begeleidingsvaartuigen en 22 mijnen- ligheid te stellen. De oorzaak van de vegers. brand was een oververhitte kachel. door de Rijn moeten stromen, voor dat het zover is. Maar het afscheids college van prof Oud en de uitlatin- Vandaag zullen de leden van de Parijse gemeenteraad feestelijk de „Cityrama", welke U op deze foto ziet, ingebruik nemen. Het is een vreemd gevormde bus, welke naar alle zijden ruim uitzicht biedt en welke spe ciaal is ontworpen voor het maken van tochten door Parijs met buitenlandse toeristen. Een snufje: in de bus w zijn geluidsbandjes aangebracht, waardoor in verschillende talen bijzonderheden over de te bezichtigen mo gen van prof Romme in de Tweede numenten e.d. worden ten gehore gebracht. Deze bandjes zijn gesynchroniseerd met het tempo, waarin de bus Kamer bewijzen, dat de gedachten op l de tocht maakt Wat er gebeurt als de wagen enige tijd in een beruchte Parijse verkeersknoop blijft steken, mars zijn. 1 vermeldt het verhaal niet (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). IETS MEER WIND. Veranderlijke bewolking met vanavond en vannacht enige re gen, maar morgen overdag over wegend droog weer. Matige tot vrij krachtige zui delijke wind. Zachter, vooral in de nacht en ochtend. 14 Febr. n.m. 12.25. Hoogwaterstanden 14 Febr. zon op 07.59; onder 17.51; maan op 5.08; onder 13.58. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI yzel 7 C. STOCKHOLM geh. bew. 2 OSLO zwaar bew. 5 KOPENHAGEN zwaar bew. 2 ABERDEEN licht bew. LONDEN on bew. AMSTERDAM onbew. 5 BRUSSEL LUXEMBURG PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN GARMISOH P. ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS lidht bew. regen geh. bew. zwaar bew. onbew. half bew. half bew. niet ontv. zwaar bew. niet ontv. zwaar bew. onbew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. mist onbew. regen licht bew. onbew. Korreltje De minachting van sommige men sen is de grootste lof die zy ons kun nen toezwaaien.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1