Tweede Kamer voelt iets voor nieuw defensie-plan van ir Staf Prinses Beatrix verlaat Aruba CKefariive 4 ,De stemmeni*ov 'mÈm Wel bestudering van de diensttijd gewenst Kleurrijk carnaval in Nice PIJN OF GRIEP! j urr DE OMGEVING Vragen in Tweede Kamer Noorderlicht en zonnevlekken in Europa „Breedband" maakt méér blik WOENSDAG 12 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Algemeen is in de Tweede Kamer gistermiddag en -avond aangedrongen op een diepgaande studie van de legertijd. Heel voorzichtig heeft men een balletje opgeworpen om tot verkorting van de diensttijd te komen. Men wil geen valse illusies wekken, noch wil men laten blijken, dat er van eni ge verzwakking van de Nederlandse defensiekracht sprake is. Men wil slechts bestudering. Er zijn Kamerleden, die menen, dat in een kortere diensttijd dezelfde resultaten bereikt kunnen worden, zonder dus, dat de parate krachten van het leger worden aangetast. Overigens stonden de militaire van luchtlandingstroepen gebruik deskundigen in de Tweede Kamermaken en dat zij zo snel mogelijk de niet afwijzend tegenover het nieuwe Noordzee willen bereiken. Hij trok legerplan van de minister, die steeds eveneens in twijfel of het met de fi- twee divisies paraat wil houden. Menmanciering van het nieuwe plan wel vroeg zich wel af, wat de bedoelingj goed zit. Welke aankopen nodig zijn is van een krachtige verdediging van j weet men nog niet; de buitenlandse het noordoosten van ons land. In het hulp is nog niet geregeld. Het is best mogelijk, dat de boel, in het honderd loopt als men geen lijst van voor- rangs-zaken aanlegt. De militaire uitgaven hebben de neiging voortdu rend te stijgen, zij worden zo hoog, dat enkele KVP-leden in de fractie zelfs overwogen hebben om de be- Laatstgenoemde zei, dat het niet de groting van minister Staf niet goed bedoeling kan zyn van het verkortente keuren. De kolonel wilde de be- van de diensttijd een politieke strijd-1 zuiniging echter zeker niet zien in vraag te maken, zoals dat in Belgiëeen vermindering van het aantal het geval is geweest. De katholieken j vlieguren van de vliegers die in op en socialisten boden daar tegen el-1 leiding zijn. Het zou onveilig zijn. In kaar op. Kolonel Visch (KVP) vroeg of de diensttijd niet volgens een an dere methode zou kunnen worden verkort, in overleg met de bondgeno ten. De heer Roosjen (AR) was geen juichend voorstander van het nieuwe legerplan. Hij meent dat de Neder landse verdediging langzaam onder mijnd wordt. De oorlogssterkte wordt door het nieuwe plan van de minis ter met een kwart verminderd. „Steeds weer gooit minister Staf het roer om. Dat kan toch geen doelbe wuste politiek zijn. Wat hij twee jaar geleden door dik en dun verdedigde heeft hü nu al weer overboord ge gooid. Geen droombeelden. In het algemeen was men echter van mening, dat het nieuwe plan de oude plan ging men hiervan niet uit. Geen politiek. De heer Vermeer en de heer Wier- da, beiden van de P.v.dA. roerden de verkorting van de diensttijd aan. het belang van de veiligheid pleitte hij ook voor het verplaatsen van de startbaan van het vliegveld bij Eind hoven. Het zal enige miljoenen kos ten, maar de veiligheid van de Eind- hovenaren is alles waard. Waarom, zo vroeg hij in zijn bespreking van luchtmachtproblemen, staan al twee jaar een aantal hefschroefvliegtui- gen in de kratten? Hij begreep ook niet, waarom de minister een Franse straaljager zonder schietschoel had gekozen, terwijl hij een bijna gelijk waardig Engels toestel mét stoel had kunnen kopen. Karei Doorman**. De „Karei Doorman" kwam ook nog ter sprake. De heer Evert Ver meer (PvdA) zou graag zien, dat Ne derland eens met de bondgenoten gaat praten over het lot van dit schip, dat de krachten van ons land verre te boven gaat. Het schip is zo duur en het is bo vendien bijna nooit in de vaart. Kolonel Visch (KVP) meent, dat het schip nog drie levensjaren heeft en hij vraagt zich af of het wel ge schikt is voor het beschermen van schepen op de Atlantische oceaan. Men zou het beter naar Nieuw Gui nea kunnen brengen zo meent hij, omdat daar behoefte is aan luchtver. dediging, maar de aanleg van vlieg velden zeer kostbaar is. Vandaag op St. Maarten Gisteren op de laatste dag van haar verblijf op Aruba heeft prinses Bea trix eerst enige bedrijven in de mor gen bezocht, o.a. het oliebedrijf van de Standard Oil Company of New Jersey, een raffinaderij, welke nog steeds geldt als de grootste ter we reld. Het is een Amerikaans bedrijf en i het grote aantal Amerikanen, dat er M h» S JL Zrl verantwoordelijk voor voor prinses Beatrix om met de di- In Nice aan de Franse Riviera is op het ogenblik het carnaval in volle gang. De foto laat zien hoe een enorme praalwagen met koddige figuren de Place Massena in Nice passeerde. LEIDERDORP Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderen I j In het kampioenschap Deegenaari de hoofdklas wereiaoeroemu. j" V-ej; j se, zij" het slechts, "dat hij een wed- r^ch. striid voor is op J. v. Sandyk. Deo- 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al Van Leiderdorp heeft Deegenaars wereldberoemd. Tezamen in één tablet nu alleen de leiding in de hoofdklas- kaars werking, waardoor deze nóg krach- genaars won overigens zeer geluk- dan kon worden verwacht, ue Kjg van Tienstra. Het is jammer, da; tiger is w... verse autoriteiten eens dieper in te combinatie Cbefarine „4 doet werkelijk gaan op de verschillende aspecten,wonderen en brengt baat waar andere welke Aruba biedt. i i I middelen lalen! De prinses kreeg van het bestuur van Basiruti de waterski's cadeau, waarop zij de laatste dagen had ge- waterskied. Zij was hierover zeer enthousiast. Vandaag is prinses Beatrix per t- vliegtuig naar St. Maarten vertrok- Tegen pijnen en griep. Geschikl voor de gevoeligste maag, ken, waar zij om half een 'S middags j die w<>"h beschermd door het bestanddeel Inelaro* werd verwacht. I (Advertentie). I middelen lalen! jm t, reëel; hij grijpt niet meer naar droombeelden en plaatst de parate de Amerikaanse sfeer, die men dui- aroomoeemen^ en piaaist ae parared ^k Aruba kan bespeuren, troepen in een legerkorps. Kolonel Visch verschilde met minister Staf Tn de middag nam de prmses rust van mening over de gedachte of heten het afscheid van Aruba werd op noodzakelijk is de verdediging ach-1 Basiruti gevierd, waar een aantal ge- ter het front te versterken. Hij meent dat de Russen als zij komen zéker over rekeningen van gemeenten nodigden zich om de houtskoolvuren van een state-partij verzamelden en waar onder het genot van het geroos terde vlees de mogelij ktheid bestond SIGARENINDUSTRIE REMT PRODUKTIE AF. Radioverbindingen gestoord De laatste dagen werden er in Een tijdlang was de hemel vuurrood Europa en ook elders in de wereld gekleurd. Als gevolg hiervan scheen v de sneeuw in de bergen zich als een zonnevlekken waargenomen. Als ge volg hiervan is er gisternacht een magnetische storm ontstaan, die vele radioverbindingen gestoord heeft. De zender Kootwijk kon gisteren De werkgevers- en de werknemers organisaties in de sigarenindustrie Den Haag de situatie besproken, hebben tijdens een bijeenkomst in waarin de sigarenindustrie komt te \erkeren als gevolg van de ontwik- Het lid van de Tweede Kamer de kelingen in Indonesië ten aanzien heer Franssen heeft aan de minister van de uitvoer'van ruwe tabak naar van binnenlandse zaken, bezitsvor- Nederland. Deze organisaties kwamenNoorderlicht, dat in geheel West- ming en publiekrechtelijke bedrijfs- eensgezind tot het besluit, dat het! Europa is waargenomen. Ook in Ne- organisatie oa. de volgende schrifte- 2eer gewenst is de produktie van si- derland heeft men kunnen genieten lyke vragen gesteld: garen voorlopig of te remmen en zij I van het schitterende schouwspel van Kan de minister mededelen, hoe- hebben daarom, in overleg met de steeds wisselende kleuren, veel rekeningen van gemeenten nog directeur-generaal van de arbeidsin- niet voorlopig zyn vastgesteld over spectie, besloten met ingang van be de jaren 1952, 1953, 1954, 1955 en g^n maart de werktijd in te korten. voorbereidende maatregelen 1956? Kan de minister mededelen, indien i Qm 'tot uitvoering van dit besluit te te dezervertraging optreedt, welke komen dezer dagen WOrden de oorzaken van deze vertraging zijn? Kan de minister mededelen, hoe veel rekeningen van gemeenten nog niet zijn vastgesteld, verdeeld over de jaren 1952, 1953, 1954 en 1955? Kan de minister mededelen in hoe veel gevallen rekeningen voorlopig vastgesteld, c.q. vastgesteld zijn met een nadelig saldo voor de gewone dienst, verdeeld over de jaren 1952, 1953, 1954, 1955 en 1956, gespecifi ceerd naar de volgende groepen van gemeenten; beneden 5000 inwoners, Het „werk" verlaten Weer 60 bouwvakkers te Amsterdam ontslagen De onrust onder de Amsterdamse van 500010.000 inwoners, van bouwvakarbeiders neemt hand over 10.00020.000 inwoners, van 20.000 hand toe. Zo zijn gistermorgen weer 50.000 inwoners; van 50.000100.000 60 man ontslagen, die werkzaam wa- vrijwel geen verbinding krijgen met Noord- en Zuid-Amerika. De ont vangst in Nederhorst ten Berg heeft echter geen hinder van de storing on dervonden. Een ander verschijnsel dat met de zonnevlekken gepaard ging was het Scharlaken tapijt. In de Scandinavische landen is het schijnsel bijzonder krachtig geweest. inwoners, boven de 100.000 inwoners? Met 18 km per uur Dezer dagen is bij „Breedband" te IJmuiden een nieuwe electrolytische vertinnerij in bedrijf gesteld. Voor- i en gingen rustig naar de verga- lopig draait die apparatuur nog als I dering. Toen zij terug kwamen werd een soort proef want eerst in 1959 hen verboden het werk te betreden kan de reuzeinstallatie op volle en werd hun onmiddellijk ontslag kracht gaan werken. Dat betekent aangezegd. Enige arbeiders probeer- dat er dan jaarlijks 120.000 ton blik den alsnog aan het werk te gaan, doch geproduceerd gaat worden. Dan pro- i de politie werd verzocht assistentie duceert het Hoogovenbedrijf niet te verlenen om het werk „vrij" te minder dan 200.000 ton blik per jaar.krijgen Bemiddelingspogingen van De nieuwe installatie reinigt in vol enige arbeiders werden afgewezen, bedrijf het gewalste blik, vertint en aannemer oerwees hen de verknipt het met een snelheid van i verschillende bonden, hy wenste al ren op een bouwwerk aan de dr. H. CoÜjnstraat te Amsterdam. Deze lie den hadden zonder verlof tijdens de werktijd een protestvergadering van bouwvakarbeiders bijgewoond. De directie van het aannemingbedrijf Rozestraten had hen reeds van tevo ren gewaarschuwd, dat zij wanneer zij het werk zouden verlaten wegens ongeoorloofd verzuim zouden wor den ontslagen. De arbeiders dachten, dat de direc tie dit wel niet zo kwalijk zou me- TWEEDE KAMER GAAT OVER WERKLOOSHEID DEBATTEREN. De Tweede Kamer zal waarschijn lijk op 26 februari a.s. het debat over de werkloosheid houden. Minis ter-president Drees heeft gezegd, dat de regering niet van plan was, op korte termijn met een nota over de werkloosheid te komen, omdat men in deze zachte winter voortdurend met seizoenswerkloosheid heeft te maken. De Tweede Kamer nam daarop het besluit de ministers Suur- hoff, Zijlstra en Witte over dit vraag stuk te interpelleren. scharlaken tapijt uit te strekken In Oostenrijk, waaraan men aan een dergelijk schouwspel niet zo ge wend is als b.v. in Zweden, werden de brandweren herhaaldelijk gewaar schuwd, dat er in de bergen een enorme brand uitgebroken moest zijn. In geheel Europa zijn de radiover bindingen met Amerika, het Verre Oosten, Australië en Nieuw Zeeland gestoord of geheel verbroken ge weest. NEDERLAND KREEG ER IN 1957 138.000 INWONERS BIJ. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de bevolking van Nederland op 31 december j.L 11.094.736. In 1957 betekent dit een toeneming met 138.000 inwoners. De 11-miljoenste inwoner werd in mei geboekt. Het huwelijks- resp. geboortecijfer bleef met 8.5 resp. 21.2 per 1000 in woners gelijk aan dat over 1956. Het sterfstecijfer lag, ondanks de sterfte tengevolge van de A-griep lager dan over 1956 (7.5 tegen 7.8 per ÏOOO in woners). De zuigelingensterfte welke voor het jaar 1956 als geheel bezien voor het eerst minder bedroeg dan 20 per 1000 in dat jaar levendgeboren kin deren (n.l. 19 pet. was voor 1957 opnieuw aanmerkelijk lager (17.2 pet) kig van Tienstra. Het is jammer, dat dit kampioenschap niet zo'n erg vlot verloop heeft, door afwezigheid van verschillende spelers, die daar geen bericht van sturen. In de tweede klasse staat J. Marijt boven aan, die uitgespeeld is, doch A. Spies zal wel gelijk met hem komen, daar deze in staat geacht moet worden van A. Dieseiaat te winnen. Hierna wordt een beslissingswedstrijd noodzakelijk. Hieronder volgen de gedetailleerde uitslagen: De afgebroken partij uit de vorige ronde P. A. Deegenaars L. Matze 20. H. v. d. VechtA. v. d. Zwan 02; S TienstraC. A. Deegenaars 02; D. HassefrasL. Matze afgebr. Een schietvereniging opgericht Al reeds enige tijd waren er plan nen in onze gemeente voor het stichten van een schietvereniging. Deze plannen zijn nu in vervulling een schietbaan geopend. De voorzit ter van de afdeling, adjudant Kro nenburg sprak een welkomstwoord in 't bijzonder tot de heer Buis, direc teur van Durisol en de heer van Mechelen, secretaris van Steun Wet tig Gezag, Zuid-Holland. Hij bracht dank voor de medewerking in het bijzonder aan de N.V. Durisol voor het beschikbaar stellen van de kan tine. Door een gift van burgemees ter van Diepeningen wordt de ver eniging in staat gesteld een wed strijdbuks te kopen. Het doel van een schietvereniging, aldus adj. Kro nenburg, is schietvaardigheid te kwe ken bij hen die nog in dienst moeten en schietvaardigheid te onderhou den bij degenen die reeds gediend hebben. Hierna verzocht hij mevr. van Diepeningen de schietbaan te willen openen. Dit geschiedde door het verwijderen van de Nederlandse vlag die de schietschijven bedekte, waarna mevr. van Diepeningen het eerste schot loste. Z0ETERW0UDE Sportterrein Meerburg. B. en w. delen in een pre-advies aan de raad mede, dat na een onderhoud met de opzichter van de Ned. Heide Mij. is komen vast te staan, dat de aanleg van sportterreinen als object voor werkverruiming in aanmerking ko men. Bijdrage wordt alleen verleani in de lonen en sociale lasten met een maximaal van 100 pet. Zonder subsidie zal de aanleg van het sportterrein een investering vra gen van 56.000,. Met subsidie kan dit bedrag worden verlaagd (104) .ÏÏBBV'WCI/ïmmSs HcsBenim mamuimeama. ofüumki 18 kilometer per uur. leen met bondsfunctionarissen te on- Het lichtvertinde blik zal voorna-derhandelen. Ook deze uitbreiding van de nete- ■gM "de Amsterdamse melijk zijn weg vinden naar de con serven- en verpakkingindustrie. Tot nu toe werd in de apparatuur een bedrag van 21 miljoen gulden ge ïnvesteerd. Bij de constructie is even wel reeds rekening gehouden met het plaatsen van een tweede baan; om bij een stijgende vraag de produktie nog te kunnen vergroten. Een ploeg van 12 man bedient de installatie. Tot augustus a.s. zal met een ploeg gewerkt worden, daarna tot eind 1958 met twee ploegen om ver volgens in 1959 te beginnen met de onafgebroken produktie. lige situatie bouwwereld is te wijten aan het ge wroet var de EVC. Een aantal desar mensen tracht met wat ontevreden NVV'ers en ongeorganiseerden onrust te zaaien onder de bouwvakkers en het blijkt, dat dit maar al te gemak kelijk lukt. De invloed van de EVC blijkt zeer groot te zijn. Men wist voorts nog te vertellen, dat de ont slagen arbeiders thans op andere bouwwerken in Amsterdams nieu we westen sympathie-stakingen pro beren uit te lokken. Trime; Mofly'Mnk em'Mmuwgordtlin rnrp dtt orir m rnh' l3mbikoe!./Undehmn.?..Fn itkunlmrtpnkin'l Vtbebove- rmKmbmkm'Mmtt mi moed!, qoor het geroep vmüm- blek zffl herover ontwrmq jijt ƒ32.000. De subsidie-toezegging kan worden tegemoet gezien pl.m. 9 maan den na de opdracht tot voorbereiding van de aanvrage. B. en w. stellen voor in overleg te treden met de D 'J A.W. en voor de kosten van voorbereiding door de Ned. Heide Mij. een bedrag van maxi maal ƒ500 ter beschikking te stellen. Verlichting gedeelte van de Euro- paweg. De onderhandelingen ge voerd met het rijk en de provincie over een bijdrage in de kosten van Europaweg waarin ook het viaduct van de Rijksweg 4a is gelegen, als mede de beide opritten aan de Mie- ning en de Vrouwenweg zijn nog niet beëindigd. Volgens het door de Sted. Lichtfa brieken te Leiden ontworpen plan, zullen de kosten van deze verlichting bedragen f 42.846. De S.L.F. hebben verzocht een voorlopige opdracht voor deze werkzaamheden te mogei ontvangen, opdat de benodigde ma terialen kunnen worden besteld. Wan neer met deze bestelling moet wor den gewacht tot het tijdstip waarop de definitieve opdracht kan worden gegeven dan heeft dit tot gevolg dat weer lange tijd moet worden ge wacht op de benodigde materialen. B. en W. stellen voor een voorlopige op dracht, zonder financiële consequen ties voor de gemeente, te verstrekken. Woonruimteverdeling. Bij schrij ven van 25 november 1957 wijst de woonruimte-admeR-cmmissié op de omstandigheid, dat onder de geregis treerde woningzoekenden in de ge meente zeer vele urgente gevallen aan wezig zijn, die dringend oplossing vragen. In verband hiermede acht 2 het noodzakelijk, dat de gemeente een groter percentage van de nieuw gebouwde woningwetwoningen voor verdeling ter beschikking krijgt dan thans het geval is Naar aanleiding van vorenstaand schrijven, dat is uitgegaan van 4 le den van de uit 5 leden bestaande ad vies-commissie, delen wij u mede dat de totdusverre in de besluiten tot verstrekking van grond- en bouw- voorschotten van de kath. woning- bouwver. „St. Willibrord" alhier, de voorwaarde moet worden geste1. Ig van b. en w. voor toewijzing van woonruimte aan woningbehoeven- den. ,De commissie bedeelt in ha?r schrijven te zeggen, dat dit aantal niet voldoende is; zij dit opgevoerd wil zien tot de he'ft van het aantal ter beschikking komende woning wetwoningen, om daardoor in de ge legenheid te zijn de beschikbare woonruimte doelmatiger te verdelen dan tot heden mogelijk was. Wij menen dan ook dat meer aan dacht moet worden besteed aan een doelmatige verdeling van de woon ruimte. De woningbouwvereniging kan dit motief voor toewijzing niet in haar voorstel verwerken, omdat zij gehouden is aan haar statuten, waarin is bepaald, dat de oudste le den het eerst voor toewijzing van een woning in aanmerking moeten komen. Niet-leden of jonge lieden, ofschoon hun woonruimtebehoefte hoger moet worden aangeslagen, moeten wachten; de eerste categorie totdat de gemeente kan helpen; de 2e categorie totdat of de woning bouwvereniging kan voorzien, als oe woningzoekenden op grond van de duur van het lidmaatschap aanspra ken kunnen doen gelden of totdat t' gemeente de helpende hand kan bie den. Aangezien het aantal gevallen, waarin op de kortst mogelijke ter mijn moet worden geholpen zeer groot is, en nog steeds toeneemt, komt het ons noodzakelijk voor, dat een groter aantal van de te verde len woningwetwoningen ter onzer beschikking komt en stellen voor te besluiten dat in het vervolg de helft van de woningen, die gebouwd wor den met voorschotten van het Rijk moeten worden verhuurd aan door ons aan te wijzen woningbehoeven- den. Voorbereiding plan uitbreiding Vlietweg. In het structuurplan in het gebied liggende tussen de grer.s van de gemeente Leidschendam, de Vliet, de Vrouwenweg en Rijksweg 4a bestemd voor recreatiegebied. Ten eirde te vcorkomen, dat in dit gebied wordt gebouwd in strijd met de bestemming of in strijd met het voor dit gebied te vervaardigen plan van uitbreiding in onderdelen komt het b. en w. gewenst voor, dat de raad een besluit neemt als bedoeld in art. 36 der woningwet, inhouden de dat een partieel uitbreidingsplan in voorbereiding is vcoi dit gebied.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6