Het is moeilijk de waarde van een nieuw geneesmiddel te toetsen Experimentele proeven op dier en mens zijn nodig Amerika tegen neutrale zone Schet*p De partij dook onder Leidse sigarenwinkeliers jubileren Kent uw landgenoten uit Indonesië Geslaagde feestavond van de r.-k. Bouwvak-arbeidersbond MAANDAG 10 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Dies-rede van rector magnificus Leiden Risico binnen aan vaardbare grenzen De rector-magnificus van de Leidse universiteit, prof. dr. S. E. de Jongh heeft zaterdagmiddag in de Pieters kerk te Leiden de traditionele rede uitgesproken ter viering van de dies nataiis van de universiteit. In deze rede heeft prof. De Jongh na gewe zen te hebben op de grote vlucht, die de geneeskunde dank zij de genees middelen heeft genomen de moei lijkheden besproken die bestaan bij de vervaardiging en toepassing van nieuwe geneesmiddelen. Deze moei lijkheden zijn volgens hem drieërlei: j De vraag of de dierproef voor het j onderzoek van een geneesmiddel ge- j oorloofd is, de vraag of het voor het i eerst als experiment op de mens toe-1 passen van een met behulp van de i dierproef onderzocht nieuw genees- middel veroorloofd is en of een be paald middel, dat bij voorgaande ex perimenten heeft voldaan, vrijgege ven kan worden voor routine-gebruik in de geneeskunde. Het dier-experiment, zo betoogde spreker, heeft lang niet altijd het ka rakter van vivisectie in engere zin en kan én behoort ook overigens van el ke wreedheid gespeend te zijn. Zo lang nog niet een vervanging van de dierproeven is gevonden moet men kiezen tussen daarmee doorgaan of afremmen van de vooruitgang tot het tempo van voor 1850, tenzij men het proefdier zou willen vervangen dooi de proefmens waartoe gelukkig nog nooit in ernst een voorstel is gedaan. De mens als proefkonijn. Hébben deze proeven tot (veel zijdig) gunstig resultaat geleid, dan treedt bij de klinici het tweede dilem ma op: de eerste toepassing van een nieuw middel op de mens draagt op nieuw het karakter van een experi ment. Niettemin, zou men deze vorm van proeven op de mens verwerpen, dan zou de verdere vooruitgang der therapeutische mogelijkheden onmo gelijk worden. De verantwoordelijk heid voor dit experiment wordt niet J alleen door de klinicus gedragen doch evenzeer door de farmacoloog. De ethische problemen van dit tweede dilemma kunnen bezwaarlijk incidenteel worden beoordeeld. De Amerika twijfelt sterk aan het nut van een zóne in Midden-Europa zonder kernwapens. Dit was reeds ge bleken uit een recente brief van pre sident Eisenhower aan premier Boel- ganin, die het Poolse plan voor het instellen van zo'n zóne had aanbe volen. Gisteren maakte het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken nog eens duidelijk, dat de Verenigde Staten in het algemeen ernstige na delen zien in het plan, het z.g. plan- Rapacki. Deze kwestie moet echter door de Navo en door de direct be trokken Navo-landen worden bestu deerd, zei een woordvoerder van het ministerie. Volgens de New York Times heeft de Amerikaanse regering besloten het voorstel van Polen en de Sovjet- Unie var de hand te wijzen. Dit wilde de woordvoerder zo niet bevestigen, maar hij wees er nog wel op, dat een neutrale zóne niet bevorderlijk is voor een hereniging van Duitsland. BUSONGELUK IN KOREA Bij Tanjon in Midden-Korea is zondagavond een bus geslipt en in de rivier de Koem gestort. Van de dertig inzittenden zijn er 26 om het leven gekomen. De bus maakte een val van 15 meter van een brug af. onvermijdelijke proefneming op de mens vraagt om normen van toelaat baarheid, ten aanzien waarvan prof. de Jongh enkele aspecten belichtte. De instinctieve weerzien tegen proeven op mensen wortelt feitelijk niet in het experimentele karakter als zodanig, want ook zuiver obser- vatief onderzoek kan ontoelaatbaar zijn. Zuiverder stel', men dus zijn standpunt tegenover „onderzoekingen aan" mensen. Bij het zoeken naar primaire krite- ria van toelaarbaarheid moet men er van uitgaan, dat na bevredigende dierproeven het risico voor de proef persoon binnen aanvaardbare gren zen ligt. De grens van het toelaatbare wordt echter tevens bepaald door om standigheden als b.v. de ernst van de toestand van de patiënt en het al of niet reeds bestaan van een andere goede behandelingsmethode. De tijd moet het leren. Is voor een bepaald geneesmiddel het eerste experiment op de mens ge heel zonder schade en met gunstig therapeutisch resultaat volbracht, dan is hiermede de artsenijschat nog lang niet met een nieuw geneesmiddel ver rijkt. Daartoe zal eerst het aantal gunstige waarnemingen groot moeten zijn terwijl men voorts over ervarin gen betreffende herhaalde en chro nische toepassing zal moeten beschik ken. Er bestaat grote kans, dat de stof of slechts een deel der patiënten beterschap biijkt te geven of in som mige gevallen daar naast ongewenste bijwerkingen. Het derde dilemma treedt op wan neer voor- en nadelen worden afge wogen alvorens het nieuwe genees middel voor algemene toepassing wordt vrijgegeven. Spr. achtte het bij dit dilemma on mogelijk en ondoelmatig de leuze „vooral niet schaden" als uitsluitend maatgevend onder alle omstandighe den te handhaven. Deze leuze was slechts volledig houdbaar zolang de therapeutische bemoeiingen weinig machtig waren. Levensreddende therapieën en the rapieën die een essentiële verbetering bewerkstelligen mogen volgens spr. enig risico opleveren, analoog aan de risico's die wij in het dagelijks leven aanvaarden b.v. in het moderne ver keer. Controle. Een eerste vereiste bij het invoeren van een nieuw geneesmiddel na het voorlopen van de voorgaande stadia is de inschakeling van een controle groep, waarop vergelijkbaar het nieuwe middel, het oude of geen ge neesmiddel moet worden toegepast. Het uit goedbedoelde overwegingen (het niet onthouden van geneesmid delen bv) nalaten van dergelijke groepscontrole heeft veroorzaakt dat van enige thans volledig ingeburger de therapieën de doelmatigheid st;pt genomen nog steeds onbewezen is. POTLOOD en GEEST No. 531. Horizontaal; i. danspartij, 3. dof, 5. sneeuwschaats, 7. volks naam voor de kauw, 9. voorzetsel, 10. de naam van de haas in Reinaart de Vos, 11. voorzetsel, 12. muzieknoot, 14. afval van stro, 16. deel van een auto, 17. voegwoord. Verticaal: 1. hijswerktuig, 2. staat meestal boven drukwerk, 3. muziek noot, 4. hoogste punt, 6. leesteken, 8. bergweide, 9. aardsoort, 11. lichaams deel, 13. priem, 14. lengtemaat (afk.), 15. muzieknoot. Oplossing morgenavond. DE TOESTAND DER GEWONDEN VAN DE VLIEGRAMP Vier dagen na de vliegramp bij Münohen vechten de artsen in het ..Rechts der Isar"-ziekenhuis te Mün- chen nog steeds voor de levens van enkele zwaargewonden. In de afge lopen nacht bleef de toestand der patiënten veelal onveranderd. De vrouwelijke arts dr Hannelore Hartle zei hedenmorgen, dat de pi loot Kenneth Rayment, voor wiens leven het meest gevreesd wordt, „slechter noch beter is geworden". Ook bij de Engelse international John Berry, eveneens in levensge vaar, trad nog geen verandering in. De toestand van Matt Busby, die zondag belangrijk vooruit is gegaan, Duncan Edwards (nog zorgelijk) en de journalist Frank Taylor, bleef ernstig. Van anderen luiden de be richten gunstig. Drie a vier patiën ten zullen vandaag uit het zieken huis worden ontslagen. Volgens het Syrische blad „Al Massa" zijn de communistische par ijen van Sprië en Libanon „onderge doken". Het blad meldt, dat Khaled Bak- dash, de secretaris van de Syrische communistische partij, die woensdag j.l. met vrouw en kinderen naar de Sowjet-Unie is vertroken, vóór zijn vertrek besloten heeft alle documen ten, die op de partij betrekking heb ben, te vernietigen. Bakdash is uit Syrië vertrokken, aldus het blad, Zoais bekend hebben alle politieke partijen in Syrië zich ontbonden in afwachting van het tot stand komen van een zogenaamde nationale unie naar Egyptisch model, die niet op de bestaande politieke groeperingen steunt. Libanon uitgenodigd. President Koewatli van Syrië heeft zondag Libanon uitgenodigd toe te treden tot de Verenigde Ara bische Republiek, waarvan zoals bekend Egypte en Syrië deel uitma ken. Hij zei tot een groep Libanese leiders, dat de Verenigde Arabische Republiek de beste waarborg vormt voor de handhaving van de grenzen van Libanon. ROKEN EEN DIEP WORTELENDE GEWOONTE. Leidse Rector Magnificus over roken; Verheugend is daarom dat de laatste jaren langs de weg de profylaxe een belangrijke verbe tering in de mortaliteit aan kan ker is te bereiken, met name bij longkanker. Weinig bemoedigend is het echter te vernemen, dat deze profylaxe moet bestaan in een drastische vermindering van het roken, in het bijzonder van siga retten, hetgeen de aantasting van een diep wortelende gewoonte betekent. De strijd hiertegen zal in het gunstigste geval bij de nog niet of nauwelijks rokende jeugd succes van enige omvang kunnen hebben. GEM. AANKONDIGING De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat van 18 fe bruari tot en met 3 maart a.s. voor politieke groeperingen gelegenheid bestaat, zulks in verband met de op 28 mei a.s. te houden stemming ter verkiezing van de leden van de Ge meenteraad, aan het centraal stem bureau schriftelijk te verzoeken, haar naam, een aanduiding daarvan of beide in te schrijven in een regis ter, dat door het centraal stembureau voor genoemde verkiezing wordt aangelegd. Formulieren voor het indienen van deze verzoeken zijn van heden af ter gemeente-secrotarie, afd. bevolking c.a. verkrijgbaar. Leiden, 10 februari 1958. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. Burgerlijke Stand Geboren: Jacinta Theodora Maria dr van W. J. Harteveld en A. J. H. M. van Zandwijk. Marianne dr van H. van Vliet en M. de Vries. Toby Lu- cien Marie zn van W. G. A. van de Kooij en J. C. van Ben ten. Hendrik Andries zn van H. A. van der Linden en W. Kalkhoven. Alida Wilhelmina dr van F. Pracht en L. A. van Duyn. Albertine dr v. B. van Voorthuijzen en J. Sjardijn. Bernardus Gerardus Pieter zn van P. van Weerlee en M. Spek. Cornelia dr van J. Varkevisser en L. Hartevelt. Hans Herman zn v. H. J. A. Castelijns en M. C. Eberson. Jozef Theodorus Julius zn van G. C. Baak en J. P. Widlak. Overleden: F. M. Hilkhuijsen 9 jr dochter. P. J. de Munck 64 jr man. Gehuwd: J. P. Casperie en J. M. van Alphen. Prof de Jongh wees voorts op het grote belang van gelegaliseerde over heidscontrole op de kwaliteit van ge neesmiddelen zoals die thans in ons land nog ontbreekt. Verheugend is echter dat de grote farmaceutische industrieën een interne controle heb ben die de toets der kritiek in de re gel kan doorstaan. BROODKRUIMELS PRIKTEN.... Een jongeman, die in de nacht van zaterdag op zondag onnodig gerucht maakte en zich te buiten ging aan al lerhande kattekwaad, werd op de Nieuwe Rijn door de politie in de kuif gepikt. Bij de fouillering, die een aanhou ding vergezelt, vonden de agenten een blik pruimen op sap in zijn zak ken, die de belhamel zojuist uit een geparkeerdstaande auto had ont vreemd. CONTROLEER UW SNELHEID LN LEIDEN. De ANWB-technomobiel, die sinds twee maanden het land doorkruist om weggebruikers de gelegenheid te geven hun snelheidsmeter te vergelij ken met een nauwkeurig geijkt ap paraat, zal woensdagmiddag a.s. plm. 3 uur nam. in Leiden verschijnen. Het principe van het ANWB-sys- teem is eenvoudig: op het dak van de wagen is een grote, duidelijk aflees bare snelheidsmeter gemonteerd. De wagen rijdt met een constante snel heid van 50 km/u, zodat automobilis ten, motor- en scooterrijders hun snelheidsmeter kunnen controleren, bij deze thans zo belangrijke snelheid, door even achter de technomobiel te gaan rijden. De belangstelling voor dit ANWB-initiatief duurt nog onver flauwd voort. Agenda Leiden MAANDAG, 10 FEBRUARI. Mater Amabilisschool. Carnavals viering. Dansschool Evert Castelein, Hooglandse Kerkgracht, 8 uur nam. „St. Paschalis v. Baylon". R. K. melkverkopers. Feestavond. St. An- tonius clubhuis, 8 uur nam. Leidse Amateurfotografen. Leden vergadering. De Doelen, 8 uur nam. St. Adeibertvereniging. „Arts en gezin". Spr. dr. J. Tolenaar. 't Gulden Vlies, 8 uur nam. Gemeenteraad. Zitting. Raadszaal stadhuis, 2 uur nam. Modeshow „Libelle". Stadsgehoor zaal, 2.30 uur nam. Leidse Assurantieclub. Begrippen en termen van de effectenbeurs, 't Gulden Vlies, 8 uur nam. Lezing door Bertus van Lier. De „Aias" van Sophocles. Stedelijk gym nasium, 8 uur nam. K.A.B. „St. Leonardus" Kaartavond. Parochiehuis, Haagweg, 8 uur nam. DINSDAG 11 FEBRUARI. „St. Antonius". (R. K. Horécaf- personeel) Maandelijkse nachtbijeen komst. De Kroon, Nieuwe Rijn 5, 00.30 uur. „St. Eloy". Adviesavond. Gebouw v. Chr. Soc. Belangen, Oude Singel 236 7.308 uur nam. Ned. Reisver. voor Katholieken. K.R.O.-revue. Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Archeologische lezing. Muziekleven in Griekse en Romeinse oudheid. Spr. A. W. J. Holleman, Rijksmus. v. Oud heden, 8 uur nam. Pers.-ver. Lichtfabrieken. „De Cro- nyck van het Licht". Schouwburg, 8 uur nam. R.K. E.H.B.O. Aanvangscursus r.k. lyceum, Mariënpoelstraat, 8 uur nam. Dienst der apotheken. Leiden: Apotheek Nieuwe Rijn 18, tel. 20523. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. Donderdag 13 februari zal het een halve eeuw geleden zijn dat de Leidse tabakswinkeliers besloten zich in een vereniging aaneen te sluiten teneinde hun belangen en wensen meer kracht bij te zetten. Het be stuur heeft gemeend dit jubileum niet ongemerkt te moeten laten voorbijgaan en biedt ter gelegenheid daarvan haar leden een feestavond aan in Restaurant het Gulden Vlies. Een voorgenomen receptie moet wegens de onzekere en niet roos kleurige toestand in de tabaksbran che achterwege blijven. Van bijna alle fabrikanten van rookartikelen in ons land werden stoiffelijke en schriftelijke felicita ties ontvangen, evenals van de zus terorganisaties. 50 Jaar lief en leed in verenigings verband is voorwaar geen kleinig heid en als men de notulenboeken zo eens nasnuffelt lijkt het net een geschiedenisboekje, steeds ontevre denheid, protesten, requesten, ac ties en tegenacties. Wij memoreren enige hoogtepunten zoals de strijd tegen de toenmalige valutahuizen de doorvoering der wet op het ban deroleren, de winkelsluitingswet, de verplichte vakexamens, verplicht middenstandsdiploma, de bonnenmi sère 19401945, de dinsdagmiddag- sluiting, de voortdurende strijd om meer winst en van recente datum, de scherpe protestvergaderingen te gen de verhoging omzetbelasting van minister Hofstra en zo gaan we maar door. Dat al dit werk door de leden ge waardeerd wordt blijkt wel duide lijk u^t het ledental en door de pret tige geest welke de ledenvergade ringen kenmerkt. Het is dan ook aan de gehele mid- LUSTRUMVIERING R.K. VOLKS DANS- EN TONEELGROEP „NIEUW HOLLAND". Op 1 oktober 1953 werd de r.k. Volksdans- en toneelgroep „Nieuw Holland" opgericht, zodat 1958 ons eerste lustrumjaar is. Dit eerste lustrum wordt op ver schillende manieren gevierd; in ok tober heeft de grote viering plaats. Op 16 februari a.s. wordt het lus trumjaar geopend met een feest avond voor leden, donateurs en an dere belangstellenden in de Roma- nuszaal te Leiden, aanvang kwart vóór acht. Het programma van deze avond ziet er ongeveer als volgt uit: Voor de pauze brengt onze toneelgroep d« klucht: „Eduard wordt mens" ten to nele onder regie van de heer Ver- plancke. Dit zal tevens het eerste op treden naar buiten zijn van deze groep. Na de pauze vorzorgen eigen le den en Amsterdamse vrienden van de club een non-stop cabaret-pro gramma van liedjes en sketches. ,Na afloop hiervan zal er een ge zellige mixture zijn van volksdans- demonstraties, modern dansen en ge zelschapsspelen. Als tweede onderdeel van d< feestviering organiseert de volks dansgroep op 1516 maart a.s. een volksdar.sweekend te Bakkum. Aan dit weekend kunnen pl.m. 40 perso nen dee'nemen. Leidse volksdansers dienen zich zo spoedig mogelijk aan het secreta riaat op te geven, zij ontvangen dan te zijner tijd nadere berichten. denstand wel duideli'k geworden dat men, waar alles van bovenaf geredi geerd en georganiseerd wordt, men als enkeling niet meer meetelt. De evolutie welke in deze 50 jaar in onze branche plaatsvond is wel enorm. Van de eertijds zelf mengen de, sorterende en prijsbepalende win kelier is niets meer over. Nu moderne fabrieken, waarin de geraffineerdste machines de sigaretten bij millioenen uitspuiten evenals de sigaren, welke thans aan de lopende band worden gemaakt. Millioenen worden uitgege ven aan reclame om de roker in te hameren dat merk A veel beter is dan merk B. Eigenlijk is de tabaks- hpidelaar gedegradeerd tot onbezol digd belastingontvanger en distri- buant van rookartikelen. Maar des ondanks verricht hij zijn taak blij moedig, temeer daar hij weet dat men als winkelier niet met een ontevre den gezicht achter de toonbank kan staan. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Maandag 10 February 1858. Leyden. De bisschop van Haarlem is uit Rome terugga- keerd en door de Paus tot Ro~ meinschen graaf met ceinture en kruis verheven. Ook wordt nog uit Ameron- gen als een merkwaardig vogr- beeld van den lagen waterstand der rivieren gemeld, dat de vrachtwagen van Veenendaa naar Tiel aan het veer te Ingcn door den Rijn is gereden, nodat de drooge bodem eerst door voetgangers was gepasseerd. STAATSLOTERIJ In de annonce van heden dient nummer 1959 te vervallen. Het num mer 13338 moet zijn: 1 4 3 3 8. Dit geldt voor de categorie prijzen van 60.—. CONTACTAVOND „CRESCENDO" Zaterdagavond vond in de kleine zaal van ,,Den Burcht" de jaar lijkse contactavond plaats van de Leids Mondaccordeon orkestvereni ging „Crescendo". De voorz.. de heer J. Kwartel, heet te een geheel gevulde zaal met men sen hartelijk welkom. Hij memoreer de dat de leden in het afgelopen jaar 1957 weer veel prijzen voor de ver eniging in de wacht hebben gesleept. Na dit welkomstwoord kwam het gezelschap „Mu-To-Ca's" de aanwe zigen enkele uurtjes gezellig bezig houden. O.a. traden een komisch snelteke naar Benno, de zanger Piet Keur, de twee „Wico's" met een gitaar en een accordeongroep van twee leden van Crescendo zelf. Ook de sketches ont braken op deze avond niet. De avond werd na dit gezelschap nog enige uurtjes voortgezet met een gezellig dansje. WAT LEZERS ONS SCHRIJVEN Geachte Medeburgers! Het is weer enige tijd geleden, dat Uw aandacht werd getrokken door het bericht, dat de. regering van de Republiek Indonesië aan de op haar grondgebied verblijvende Nederlan ders te verstaan heeft gegeven, dat hun langer verblijf aldaar niet meer gewenst is. Sindsdien stromen, dank zij het in grijpen van onze regering, bijna on afgebroken Nederlanders uit Indone sië ons land binnen. Onder deze landgenoten is een zeer grote categorie, die Nederland slechts heeft gekend als het verre vaderland. Nooit hebben zij de kans gehad de Nederlandse bodem te betreden, nooit hebben zij het geluk gehad de vrije Nederlandse lucht te ademen. En thans, van huis en haard verdre ven, berooid van alle goederen, ja baak van hun schamel bezit, moeten zij in dit, hun nooit gekend vader land, een geheel nieuw bestaan op bouwen. Nu, ruim twaalf, ik herhaal twaalf jaren na de beëindiging van de twee de wereldoorlog staan Nederlandse ontheemden op vaderlandse bodem. Gedurende de kolonial periode van Indonesië werd hun stem nauwelijks door U gehoord. En ook na de bevrij ding van het Japanse juk werd wei nig aandacht aan deze groep Neder landers hier te lande geschonken. Gij kent ze niet! Gij kent hun gewoon ten, hun aard, hun levenswijze, hun geschiedenis, hun entberingen niet! Ja, gij kent hen niet, Uw landgeno ten, Nederlanders evengoed als gij! Doch dit is U niet kwalijk te nemen. Immers, men heeft U nooit over hen ingelicht! Steeds hebben deze Indi sche Nederlanders voor U geleefd aan de schaduwzijde van de publici teit! Thans echter stelt de Vereniging van Gerepatriëerden voor Leiden en Omstreken (VEGLO) U in de gele genheid met deze landgenoten kennis te maken. Met medewerking van het Koninklijk Instituut voor de Tropen organiseert onze vereniging een se rie van drie lezingen, die achter gronden van het probleem der Indi sche gerepatriëerden zulen belichten. Op zaterdagavond gaf de afdeling Leiden van de r.k. Bouwvakarbei- üersbond „St. Joseph" in de grote Burchtzaal een feestavond voor de leden, welke zeer goed bezocht was. De voorzitter, de heer A. Schreu- der, opende de bijeenkomst en heet te alle aanwezigen hartelijk welkom, vooral ook de vele oud-leden, van wie een aantal de vorige week wa ren gehuldigd voor hun langdurig lidmaatschap. Speciaal verwelkomde hij de geest, adviseur, pater Keulaerdts O.F.M., de afgevaardigden van de K.A.B., de heren de Munnik van het Gew. Ar beidsbureau en de heer Siens van het Sociaal Fonds, terwijl later op de avond ook kap. Lemmers nog blijk gaf van belangstelling. Na dit korte openingswoord ving het gezelschap van Aad de Geer aan met de afwerking van een cabaret- programma, dat opende met het dans- en show-orkest The Accordeon Rhythms, die ér al dadelijk de stem ming inbracht, met het steeds weer terugkerende „Ik sta op wacht!" Van de verschillende nummers, die elkaar in vlot tempo opvolgden, willen wij de avond. vooral noemen Tom Briel, een neger zanger, die met machtig stern-volume, maar toch beschaafd, onder eigen guitaarbegeleiding enige bekende en minder bekende songs ten gehore bracht. Verbluffend was ook het optreden IHSHHHii P!.u van The Red Girl, een jong meisje, stuurd door een ambtenaar van het dat als „slangemens zichzelf in de Ministerie van Defensie, de heer Onder de titel: „Kent Uw landge noten uit Indonesië" zullen, telkens met een maand tussenpoos, de vol gende onderwerpen worden bespro ken: De positie der Indische Neder landers in Nedrelands-Indië. Indië tot 1940. De Indische Neder landers onder de Japanse bezetting en in de tijd daarna, tot 1968. De problemen van de Indische Neder landers als gerepatriëerden. Als spreker zal optreden de heer J. A. Mulder van het kantoor voor voordrachten en onderwijszaken van bovengenoemd instituut. De eerste lezing met als onder werp: „De positie der Indische Ne derlanders in Nederlandsch-Indië, tot 1940", zal gehouden worden op woensdagavond, 12 februari a.s. in het Snouck-Hurgronje-huis, Rapen burg 61, Leiden. Aanvang 8 uur. Lichtbeelden zullen de nodige illus- stratieve omlijsting geven. De toe gang is gratis. Wij doen een beroep op uw bur gerzin en hopen, dat u het tot uw plicht wilt rekenen kennis te nemen van deze voor onze samenleving zo belangrijke lezing. Immers, door be ter begrip zult u niet meer bevoor oordeeld staan tegenover deze Indi sche gerepatriëerden en op deze wij'ze zal dat, wat één van de grond oorzaken dreigt te vormen van het ontstaan van een werkelijk maat schappelijk probleem in onze sa menleving, reeds thans worden geëli mineerd. Uw aller komst tegemoet ziende, R. DE BRUIN Voorzitter VBGLO. 5 T IIET ONGELUKSGETAL 13 't Zwarte gelukskat je, hangend in zijn Renault, heeft de heer E. G. uit Leiden zondagmorgen zeer zeker geen geluk gebracht. Rijdend op de weg van Delft naar Rotterdam, op Rijksweg 13, begon zijn wagen halverwege bij kilometer- paal 13 te slippen door de gladheid van de weg met het gevolg dat de wagen achterwaarts in de heg vloog. De heer G. moest assistentie van pas serende collega's aanvragen om zijn onwrikbaar vastzittend wagentje uit de heg te krijgen. Toen met veel ge duw en bekijks de wagen zover was, dat op eigen kracht uit de heg gere den kon worden kwam de tweede pech in de vorm van een Ford aan rijden. Op aanwijzingen van de as sistenten reed de heer G dwars de eg op, de snelrijdende Ford meest wonderlijke bochten en kno pen wist te wringen en dan nog kans zag rustig haar kopje thee te drin ken en haar krantje te lezen. Dick Engelbrecht deed als imitator een aantal bekende radio-figuren voor de microfoon verschijnen en be sloot zijn optreden met een meester lijke vioolsolo zonder instrument welke daverende bijval oogstte. Als laatsten noemen we nog Rie en Wim Lippens, die een drietal vlot gespeelde schetsjes brachten en de leider van het gezelschap Aad de Geer, die, op niet al te originele en soms wat goedkope wijze, de pauzes tussen de verschillende nummers aanvulde. Een gezellig dansje onder leiding van Henny Boes en medewerking van The Accordeon Rhythms laesloot V. moest remmen, slipte door en met kracht werd de Renault weer in de benarde toestand van de heg ge ramd. Met ingedeukte zijkant en ver wrongen zitplaats kon de heer G. eindelijk wegrijden. De bestuurder van de Ford moest een takelwagen opbellen. Wonder boven wonder de den zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. REUZE KIPPEël Zaterdagmorgen kwam Mevr. v. d. Kraan te Leiden tot de ontdekking, dat een van haar kippen een formi dabel ei gelegd had, dat maar liefst ruim 110 gram woog. M. A. I. v. d. KRAAN Pieter de la Courtstraat 54 Leiden

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2