Sfe CaidteSoii/tta/nf Fransen bombardeerden Tunesisch dorp Prinses Beatrix op Aruba Uil wettige zelfteÉdiig, zei de minister r~ Bourguiba eist vertrek van alle Franse troepen BOEKHOUDEN Volksbijeenkomst te Padang nam motie aan Hotelprijzcn te Brussel Fuchs' race met de Zuidpoolwinter Zuiveringsactie in O. Duitsland weer Korreltje Directeur: C M v. HAMERSVEID. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACB1 32 MAANDAG 10 FEBRUARI 1958 49ste JAARGANG No. 14331 in Tunesië Telefoon: Directie, Abonnem, Drukkerij 20935; Bed. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. t 0.59 p.w., I 2.55 p.mnd., 17.50 p. kwart. Franco p.p. 8.—. Advert.; 17 et p. mjn. Telefoontjes f 1.50 Vijfentwintig Franse vliegtuigen hebben zaterdag het Tunesische dorp Sakiet Sidi Joessef gebombardeerd en beschoten. Minstens 75 personen werden gedood en 87 gewond. De Fransen gingen tot de aanval over omdat bij het dorp, dat in het Tunesisch-AJgerijnse grensgebied ligt, tweemaal een Frans vliegtuig zou zijn beschoten. Uit protest tegen het bombardement heeft de Tunesische regering onder leiding van president Habib Bourguiba de terugtrekking van alle 25.000 Franse militairen uit het land geëist. Ook de reusachtige vlootbasis Bizerta aan de Middellandse Zee moet ontruimd worden. Voorts heeft Tunesië zijn ambassadeur in Parijs teruggeroepen. Als de Fransen weigeren hun troepen terug te trekken, zal Tunesië een beroep op de Ver. Naties doen. De Tunesische afgevaardigde bij de Ver. Naties, Mongi Slim, heeft gisteren aan de secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjoeld, reeds een nota overhandigd, waarin „de ernst van de toestand" wordt onderstreept. OPSTANDELINGENBASIS. De Franse minister van Defensie, Jacques ChabanDelmas, heeft ver klaard dat de Franse luchtmacht slechts gebruik maakte van een „recht om zich gewettigd te verde digen tegen luchtdoeltroepen, die op treden van Tunesisch grondgebied". Stemt A. v. Dijk No. I 11 januari 15 Franse militairen door opstandelingen gedood en vyf gevan gen genomen. RODE KRUISGROEP WAS JUIST AANWEZIG. Hanton Hebling, een Zwitserse af gevaardigde van het internationale Rode Kruis, heeft medegedeeld, dat drie vrachtauto's van het Rode Kruis zijn beschadigd tijdens het Franse bombardement. De groep van het Rode Kruis kwam kort voor de Franse aanvallen in Sakiet Sidi Joessef aan met voed sel en kleren voor Algerijnse vluch telingen. Na het bombardement or ganiseerde de groep een eerste hulp actie en vervoerde gewonden naar 't ziekenhuis te Kef. Hebling zei tegen verslaggevers, blijkbaar ook namens drie andere af gevaardigden van het Rode Kruis, namelijk de Zwitsers Georges Hoff mann, en Robert Tissot en de Zweed Gustav Eirmann: „Wij vertegen woordigen een internationale huma nitaire organisatie en wat wij van daag gezien hebben, strekt de mens heid niet tot eer". Ass. examen. I007o geslaagden R. K. Handelsinstituut „RIJNLAND" O.I.V. J. Meijs Tel. 20313 Middenstandsddpl. Nederlands, Engels. Nieuwe cursussen. Sprookjesprinsessen op bal te Stockholm (Advertentie) Benoemingen Bisdom Rotterdam Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft de weleerw. heer F. J. Wüst, die kapelaan was te Leid- schendam, benoemd tot kapelaan te Den Haag (Parochie H. Gerardus Majella); tot kapelaan te Leidschen- dam (Par. H.H. Petrus en Paulus) de weleerw. heer P. T. M. Langedijk, die kapelaan was te Monster. De minister zei dat Tunesië een belangrijke operationele basis voor de Algerijnse opstandelingen is ge worden en dat zonder het Tunesische ingrijpen de operaties in Algerië al ten einde zouden zijn gekomen. De Franse regering beschouwt de zaterdag uitgevoerde aanval als een plaatselijk militair incident, aldus 'n officiële woordvoerder. Er bevond zich daar een luchtdoelbatterij, die Franse vliegtuigen boven het aan- I gedaan op president Soekarno en op Soekarno komt morgen terug De militaire commandant in Mid- den-Sumatra, overste Simbolon heeft gisteren in de aangekondigde volks bijeenkomst te Padang, een beroep Het Luxemburgse blad „Letzebur- ger Land" heeft zaterdag de Belgi sche regering aangeraden voorschrif ten te geven voor de prijzen vhn nachtverblijf en pension, die in Brus sel tijdens de wereldtentoonstelling door hotels gerekend kunnen wor den. Het blad haalt een klacht aan van een Luxemburger, die in een gewoon hotel in Brussel een kamer wilde re serveren voor een bepaalde datum tijdens de tentoonstelling. Als ant woord kreeg hij 'n formulier, waar op hem meegeleeld werd, dat de prijs voor één kamer met twee bedden, bad en verplicht half-pension, 1.150 fronk (circa 80 gulden) bedraagt, exclusief bediening en belasting. Op deze prijs werd geen enkele vermin dering toegestaan ingeval de gast van een of andere dienst geen ge bruik zou maken. Geen enkele wijziging van de da tum van aankomst of vertrek wordt aanvaard. De reservering is slechts geldig als de bezoeker het formulier omgaand terugendt en de voorwaar den onderschrijft, en als hij mét het formulier alvast een borgsom- ten bedrage van verblijfkosten voor een dag stort. Deze borgsom kan niet te ruggevorderd worden, als de kamer niet gebruikt wordt. grenzende Algerije beschoot. De Tu- nesiërs werden gewaarschuwd, maar vielen onze vliegtuigen opnieuw aan. Vijfentwintig Franse vliegtuigen elf bommenwerpers B26 zes Cor sairs en acht jagers hebben toen geschutsstellingen bij Sakiet Sidi Joessef bestookt. Twee stellingen werden vernield en een derde zwaar beschadigd. Bij dit dorp, dat aan de grens tus sen Tunesië en Algerië ligt, zijn op premier Djoeanda, de regering van Indonesië in handen te leggen van de voormalige vice-president dr Moh. Hatta en van de sultan van Jogja karta. Hij zeide in een toespraak tot de verzamelde menigte, dat de huidi ge regering een volledige mislukking is. Volgens de radio-uitzending te Pa dang nam de vergadering een motie aan, waarin één van de provinciale militaire commandanten, ovef Hoessein, wordt gemachtigd, aan Hillary als gids Gisteren is dr. Vivian Fuchs, de Britse poolreiziger, aan het laatste deel van zijn tocht dwars door het zuidpoolgebied begonnen. Van de 4500 kilometer heeft hij er thans ongeveer 2400 kilometer afge legd, maar de 2100 kilometer die hij nog voor de boeg heeft zijn de zwaar ste van de gehele tocht. Niet alleen moet hij met zijn man nen trekken door een gebied vol ver raderlijke scheuren en spleten, maar bovendien zal het er om spannen of hij zijn einddoel, de basis-Scott nog bereiken kan voordat de barre zuid poolwinter begint. Twee voordelen heeft hij. Ten eer ste is de route, die moet worden af in de nacht van 89 maart. R.K. man en jonge man,, bidt Uw Onze Vader, offer Uw nachtrust voor de vrede op de wereld. Gaat U ook mee? gelegd, reeds aangegeven door Ed mund Hillary, die overal de weg door sneeuw en ijs met vlaggen heeft aan gegeven en op verscheidene plaatsen voedsel- en brandstofvoorraden heeft aangelegd. Ten tweede begeleidt Hillary zelf de expeditie-Fuchs als gids. Gisteren is hij met zijn vliegtuig bij depot 700 aangekomen. Sneeuwstormen belet ten hem de vlucht van de basis-Scott reeds zaterdag te maken, maar zon dagmiddag begroette hij Fuchs. De expeditie van Fuchs zal de laat ste 2100 kilometer moeten afleggen in enkele weken. Hillary deed er vorig jaar 52 dagen over, maar Fuchs be schikt over zwaardere tractoren. ARCHIPEL OF VASTELAND? Amerikaanse Zuidpoolvorsers heb ben door middel van ontploffingen met echopeiling vastgesteld, dat Mary-Byrdland een gebied van ber gen en diepe ravijnen is, door dikke ijslagen bedekt. Deze lagen zijn tot 3000 meter dik, wat overeenkomt met de bevindingen van de Noors-Brits- Zweedse expeditie in Koningin-Maud- land en van Russische onderzoekers in het Australische deel van Antarcti ca. De Russische hoogleraar G. A. Af- sjuk meende uit het feit, dat een zeer groot deel van het met ijs bedekte land onder zeeniveau ligt, te kunnen concluderen, dat de Zuidpool eerder een archipel is dan een vasteland. Wat na de fret&ing aan een auta auet&ieef Zondagavond heeft zich op de rijksstraatweg onder de gemeente Muiden een ernstig verkeersongeluk voorge daan waarbij twee personenauto's met elkaar in botsing kwamen. Het ongeval heeft drie mensen het leven ge kost en zes personen werden ernstig gewond. Een van de volkomen verwoeste personenauto's. karno en Djoeanda brieven te over handigen waarin het onmiddellijke aftreden van het kabinet wordt ver zocht. De massabijeenkomst zou zaterdag worden gehouden, maar werd wegens regen uitgesteld. Zij werd belegd door het volksactiecomité van het district. De voornaamste sprekers waren kol. Simbolon, ontslagen militair com mandant van Noord-Sumatra, en kol Djambek, voormalig souschef van de generale staf. Radio-Padang zei, dat Djambek er op aandrong „een heilige oorlog te voeren" tegen de centrale regering van Soekarno en Djoenanda. Keer terug, Soekarno. Luitenant-kolonel Djamin Gin tings, commandant van de eerste legerdivi sie op Sumatra, is de functie van mi litair attaché in Tokio aangeboden, zo is door leden van president Soe- karno's gevolg verklaard. Gintings, die zaterdag met Soekar no in Kioto is aangekomen, is volgens vrienden van hem niet van plan de functie te aanvaarden. Volgens vrienden van de overste heeft hij er bij president Soekarno op aangedrongen naar Indonesië te rug te keren en ter plaatse te trach ten de crisis op te lossen. Soekarno heeft zijn terugkeer met een week vervroegd en is nu van plan dinsdag per vliegtuig uit Tokio te vertrekken. De president wordt in Kioto scherp bewaakt. De geheime lijfwacht is van tien tot achttien man vergroot. Twee Japanse rechercheurs staan voor zijn hotel op wacht. De reden hiervoor is mogelijk het plotselinge vertrek uit Tokio van lui tenant-kolonel Ventje Soemoeal, die tot de opstandige groep „jonge kolo nels" behoort. In de omgeving van Soekarno verwacht men evenwel, dat Soemoeal dezer dagen de president in Kioto een bezoek zal brengen. Nasution sprak met Hatta. Majoor Harsono, de woordvoerder van de chefstaf, generaal-majoor Na sution, heeft zaterdag bekend ge maakt, dat de chef-staf woensdag jongstleden een onderhoud heeft ge had met oud-vice-president Hatta, ter bespreking van de berichten over zo genaamde pogingen tot vorming var een staat Sumatra of een nieuwe cen trale regering. De woordvoerder wil de over dit gesprek geen bijzonder heden mededelen. Hij zeide, dat Na sution en Hatta voortaan regelmatig bijeen zullen komen om van gedach ten te wisselen over de stand van za ken in het algemeen en veiligheids kwesties in het bijzonder. De meeste Nederlandse professoren wensen Indonesië te verlaten. Prof. Bahder Djohan, president van de universiteit van Indonesië, heeft zondag medegedeeld, dat bijna alle Nederlandse professoren te kennen hadden gegeven, dat zij Indonesië wilden verlaten. Op de vraag of hun vertrek een vacuum zou scheppen, zei hij: „Ja, maar we doen pogingen om hun plaatsen te laten innemen' Een klein berichtje in het commu nistische partijblad „Neues Deutsch- land" bevatte zaterdag nieuws, dat het bewijs vormt van een felle strijd om de macht in Oost-Duitsland. De sterke man van Pankow, par tijsecretaris Walter Ulbricht, die be kend staat als stalinist, is voorlopig als overwinnaar uit de strijd te voor schijn gekomen. Hij heeft zijn ijzeren greep op het partij-apparaat en daarmee op gans het land belangrijk versterkt door de verwijdering uit de topleiding van drie belangrijke func tionarissen: Schirdewan, Oelssner en Wollweber. Alle drie worden er o.a. van beschuldigd het bewind in Oost- Duitsland naar het 'voorbeeld van Gomulka in Polen, te hebben willen democratiseren. Koning Gustaf Adolf van Zweden en zijn echtgenote, koningin Louise hebben een groot bal-souper gegeven voor hun drie huwbare dochters, de prinsessen Magaretha, Birgitta en Desiree. Er waren 185 gasten uitgenodigd; de meesten van hen zijn vrienden van de drie prinsessen. Op de bijgaande foto zien we v.l.n.r.: prinses Margaretha, prinses Birgitta en prinses Desiree, voor het begin van het bal gefotografeerd. Zondag rustdag Nadat prinses Beatrix zaterdag morgen op Bonaire 'n bezoek had gebracht aan 't ziekenhuis en aan het tehuis voor ouden van dagen, vertrok zij omstreeks twee uur per vliegtuig naar Aruba, uitgeleide ge daan door bijna de gehele bevolking van Kralendijk. De aankomst op het Beatrixvlieg- veld op Aruba wedijverde in feeste lijkheid met die op Curagao. Door 'n haag van padvinders, hartelijk toe gejuicht door een grote menigte, wandelde de Prinses naar het stati onsgebouw, waar de commissie van ontvangst ter begroeting gereed stond. Prinses Beatrix logeert op Aruba in een bungalow van het Basirutiho- tel, gelegen aan een prachtig wit strand, omzoomd door palmbomen. 's Avonds was de Prinses eregast in het Wilhelminastadion, bij de ver kiezing van Aruba's carnavalskonin gin 1958. Toen na een spannende strijd de keus was bepaald, barstte de miziek los en juichte het hele sta dion de uitverkorene toe. De volgende dag, zondag, was een rustdag in het programma van prin ses Beatrix aan de West. In Oranje stad woonde zij een kerkdienst bij in de protestantse kerk. Gistermiddag gaven de Arubaanse watersportlief hebbers voor de kust een demonstra tie in admiraalzeilen en waterskieën. Oil Dummer bestaat uit 10 pagina's Aanhoudend zacht Gedurende het weekeinde bleven verschillende depressies over de Britse eilanden, het Noordzeegebied en Denemarken naar het noordoos ten trekken. Aan de zuidzijde van deze depressies werden door krach tige zuidwestelijke winden grote hoeveelheden zachte lucht aange voerd. De vorst werd daarbij verder naar het oosten teruggedrongen, de vorstgrens liep maandagmorgen van Oost-Polen naar Midden-Denemar- ken. In Scandinavië en Noord-Rus land houdt de zeer strenge vorst nog steeds aan. In Midden-Noorwegen en Zweden kwam in de bergachtige streken plaatselijk ongeveer 40 gra den vorst voor; ook in Finland daal de de temperatuur plaatselijk tot 30 graden onder nul. In de zachte lucht, welke Zuid-Europa bedekt, kwamen in Frankrijk zondag temperaturen voor van 14 tot 18 graden. Ook in Zuid- en Midden-Duitsland, waar voor het verdwijnen van de vorst zeer veel sneeuw was gevallen, kwa men op de meeste plaatsen tempera turen voor van ongeveer 10 graden, hetgeen aanleiding gaf tot een zeer snel wegdooien van de sneeuw er* een sterke stijging van het peil van de rivieren. Maandagmorgen nader de over de Golf van Biscaye een nieuwe nog in diepte toenemende storing. Een front hiervan kan dins dag ook ons land bereiken, hetgeen enige regen zal veroorzaken en vrij veel wind. Het zachte weer blijft voortduren. (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VRIJ VEEL WIND Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Over wegend krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Aanhoudend zaoht. 11 Febr. zon op 08.04; onder 17.45; maan op 02.14; onder 11.23. Laatste kwartier 00.34. Hoogwaterstanden 11 Febr. v.m. 8.30; n.m. 9. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN GARMTSOH P. ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS zwaar bew. 17 C. licht bew. —20 half bew. —16 I sneeuw 2 regen 2 regen 10 regen 8 zwaar bew. 10 zwaar bew. 5 onbew 11 onbew. 9 half bew. 4 regen 11 half bew. 4 mist 1 onbew. 1 niet ontvang. mist 0 licht bew. 6 regen 4 mist 0 onbew. 1 zwaar bew. 12 half bew. 10 zwaar bew. 9 mist 10 onbew. 9 Wanneer we over dun ijs rijden hangt onze veiligheid van onze vaart af.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1