Sigaretten vijf cent duurder rinses Beatrix bezoekt Bonaire Hoorntje 350 Nieuwe KVP-leden in Leiden I Mevrouw M. Vreeburg-Heemskerk te Lisse ontving onderscheiding West-Europa in de sneeuw Zien kan iedereen die niet blind is; kijken moet men leren 7ATERDAG 8 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Een Vorstelijke vacantie in Grindelujald Zandbergen en «rdat het vorstelüke gezelschap met een slee vertrekt, worden de paar-1 ™£orgd door de he|r Heijn, gaven A.SMAANDAG Tijdens een bespreking op het de partement van Economische Zaken te Den Haag is gisteren komen vast te staan, dat de prijsstijging van de sigaretten welke a.s. maandag ingaat in het algemeen zich zal beperken tot 5 cent per pakje. Van de onge veer 60 Nederlandse sigarettenmer ken zullen er slechts enkele 10 cent duurder worden. Het streven be staat, de prijzen zoveel mogelijk niet boven de gulden te doen uitgaan. Het zal overigens van de fabrikanten afhangen in hoeverre de omzetbe lasting wordt doorgevoerd, want er bestaat de vrijheid, deze belasting in het geheel niet door te berekenen. Auto's en motoren gaan van 15 naar 20 procent en de banden zul len door een bijzondere prijsbereke ning met iets meer dan 5% in prijs worden verhoogd. De prijzen van te levisie-toestellen worden van 10 op 18 procent in prijs verhoogd. Z0ETERW0UDE- LEIDERDORP Parochieel zangkoor. Donderdag avond kwam het parochieel zangkoor bijeen in Het Witte Huis om eens een andere noot te laten horen dan ge woonlijk op donderdagavond te be luisteren valt. Het was n.l. weer tijd om het wel en wee van het afgelopen jaar te bezien en een blik te werpen op het komende. Bij afwezigheid van de president, pastoor Kouwenhoven, die later arriveerde, opende de vice- voorzitter, de heer N. v. d. Meer, de vergadering met een kort welkomst woord, in het bijzonder tot het ere lid, de heer Fr. Zandbergen, maar moest tot zijn spijt constateren, dat twee leden wegens ziekte niet aan wezig konden zijn n.l. de heren C. andaag naar Aruba een nauwkeurig beeld van de des tijds gehouden besprekingen inzake de orgelrestauratie, welke wel reeds is geschied, maar welke kwestie nog niet uitgepraat is en waarover later op de avond opnieuw over beraad slaagd werd. Niet minder actueel was het tot in de puntjes verzorgd jaar verslag van de secretaris, de heer P. Stuifzand. Uit zijn jaarverslag (een verslag van nimmer gekende hoogte punten noemde hij het) bleek welk een belangrijk jaar dit voor het koor en is in feite landbouw, vee teelt en visserij is er weinig dat Bo- Prinses Beatrix is gistermiddag naire's bevolking bronnen van in- ar Bonaire gevlogen. i komsten biedt. Er is een kledingin- Precies om twee uur (Ned. Antil. dustrie, moeizaam met overheids- I) streek de KXJM.-vogel op het gelden op de been gehouden, en er1 de^parochie'^s^gew^eest'Om"de strscr-ke^t3'Lyroonhêteraa™e &een m voor i voornaamste te noemen: de restaura- iinessehjke standaard op h?} arm- eén nacht H.K.H. Prinses Beatrix zoul tie van de kerk met ab b^t daar. der drie Benedenwindse Eilanden herbergen Maar van een werkelijk van de feestelüke herdenking van het «.au (Ontwikkeld toerisme is nog altijd hoo-jarig bestaan van de parochie. Als het grote verschil met Aruba en geen sprake. En toch is Bonaire mis- slotstuk van dit feest dan weer de irasao zit m het inwonerstal en schien van de drie Benedenwindseplechtige altaarconsecratie door de economische omstandigheden. Bo re telt slechts 5000 inwoners, ter- jl Curacao er ruim 120.000 heeft en ruim 55.000. Bonaire mist dan IE HADDEN een hele tijd niets meer gehoord van onze vriend os, die doorgaans toch zeer aan ons 's en onze haard verknocht is en t zijn plotselinge bezoeken elk be- p van tijd verliest en met geen k de deur uit te krijgen is, wes- ve we in noodgevallen onze toe- icht plegen te nemen tot koffienat de vorige dag en er dan op staan, hij nog een tweede kopje neemt. ;en een dergelijke verlokking is niet bestand en retireert ijlings, i excuserend omdat hij nog een ef moet schrijven, let was al weer een maand gele- i, dat hij van onze koffie had ge en dat is een lange tijd en 'erzettelijk als begonnen al on- tige gevoelens te lesteren toen hij ser dagen weer nsklaps voor ons is stond, wat eekjes en met wat luwtrekjes op het ker oog, maar jd en de voet tussen de aeur. We 'en geen uitweg meer en lieten spontaan binnen. Het was vroeg e avond en het diner lag ons nog in of meer zwaar op de maag, zodat luie stoel en een sigaar van 15 n uitkomst zouden hebben bete- »d. Het werd ons helaas niet ge ld en we namen aan tafel plaats begonnen lichtelijk stuurs de aden te schudden terwijl wij van waren, bij voorbaat „pas" te roe- Toen er goed en wel een uurtje was fstreken en wij, wat het kaarten roft, in zeer moeilijke positie amen te liggen, besloten we de ïieceremonie dit keer wat te ver legen. Wij moeten zichtbaar opge- bt zyn geweest toen de fluitketel bevrijding in het vooruitzicht stel- Blij van zin lieten we ons door boer overtroeven en veerkrachtig gaven we ons ketelwaarts om in keuken in het geniep kokend wa- op het oude drap te gieten. „Ho, |ht eens even," riep Koos plots en nichtig, voordat v.*e onze plannen uitvoer hadden kunnen brengen we horen nóg de gemene intonatie g zijn stem „vóór ik het vergeet, heb een pondje koffie op de kop ^kt, fris van de Broekenspecialist; je een machtig bakkie van e hebben hem 6 koppen heerlijke, 'ke koffie van de broekenwinkel drinken, omdat het zo lekker is. robber is die avond niet meer uit- ld en we lagen tóch tijdig op P°r in de kamer waar het water lies achter het behang kabbelt. EEK. het mooist. Voor het gezaghebbershuis brach ten schoolkinderen de prinses een zanghuldé en terwijl een klein or kestje voor specifieke muziek zorg de, werden enkele typisch Bonairiaan- se dansen uitgevoerd. Na afloop hier van sprak de gezaghebber in de re ceptiezaal van zijn residentie een kort welkomstwoord, waarna de ere- wijn werd rondgediend. Daarna be gon een lange autorit over het eiland. Na afloop hiervan keerde de prin ses terug naar Kralendijk en wel naar hotel Zeebad, haar tijdelijke re sidentie, en was er gelegenheid voor een duik in de koele Bonairiaanse zee. Vanmiddag vertrekt prinses Bea trix weer voor een bezoek Aruba. Bischop van Rotterdam, de orgelre stauratie en tenslotte de televisieuit zending. Daarbij vergeleken was het jaarverslag van de penningmeester een dorre opsomming van cijfers, in- zoverre belangrijk, dat het nog een behoorlijk batig saldo vermeldde on danks de uitgaansdag in het afgelo pen jaar. Hierover behoefde ditmaal niet beraadslaagd te worden, omdat er eerst weer enige jaren gespaard moet worden voordat deze weer kan plaats vinden. Bij de bestuursverkie zing werden voorzitter en penning meester bij acclamatie herkozen. Hierna kwam wederom het orgel ter sprake. Het orgel steunt en begeleid de zang van het koor, maar door het optreden van het koor als schola, waarbij de schola op het altaar staat opgesteld, ontbreekt het verband met aan koor en orgel. Daarbij komt dat een register, dat voor de begeleiding van Propagandisten boekten succes: De propagandisten van de KVP, die langs de huizen van Leiden zijn getrokken om nieuwe leden te werven, hebben gisteravond de uitkomst van hun opgave gehoord: 350 nieuwe KVP-leden konden geboekt worden. Dit is een goed resultaat: de centrale propagan da van de KVP achtte Leiden goed voor 200 nieuwe leden, men heeft deze schatting met 150 kun nen overtreffen en dit is te dan ken aan het doorzettingsvermo gen en het idealisme van de pro pagandisten. In de Harmonie werden deze re sultaten bekend gemaakt, in een ge animeerde samenkomst, konden de deelnemers bovendien hun en haar ervaringen in de voorposten van de partij-propaganda uitwisselen. Het bleek dat zij met dezelfde moeilijk heden te kampen hadden: barrières van onverschilligheid moesten door broken worden, maar sommigen slaagden er zelfs in van de „louwen" „enthousiasten" te maken, dank zij hun overtuigingskracht. Kleine geschenken onderstreepten de dankbaarheid van het bestuur die aan het eind van de avond nog eens door de secretaresse mevr. M. Van Neer—'Braam en voorzitter mr. H. A. L. Vijverberg onder woorden werd gebracht. De foto werd tijdens deze bijeen komst in de Harmonie genomen. De jonge propagandisten werden ver eeuwigd. Maar niet alleen zij, ook vele veteranen, vergrijsd in de par tijpolitiek, maar jong van hart na men aan deze actie deeL Op de vergadering van de St. Elisa- beths-vereniging, waar mevrouw M. Vreeburg-Heemskerk haar 40-jarig lidmaatschap vierde, wachtte de jubi- laresse een grote verrassing. Pastoor Schneiders deelde haar nl. mede, dat het Z. H. de Paus had behaagd, haar bij gelegenheid van dit jubileum te onderscheiden met „Pro Ecclesia et Pontifice". Pastoor Schneiders hield een toe spraak, waarin hij herinnerde aan het vele sociale werk door mevr. Vree- Voor Baby'* huid]* Moeders Goede Keuze (Advertentie) het Gregoriaans vereist is, bij de res tauratie is verwijderd en niet op nieuw aangebracht. De mogelijkheid om dit register weder aan het orgel toe te voegen, zal worden onderzocht. Ook werd over wogen om een speeltafel op het altaar te plaatsen, zodat organist en direc teur beter contact met elkaar kunnen houden. Een harmonium zou slechts een weinig bevredigende oplossing brengen en nimmer geheel kunnen voldoen. De president, inmiddels ge arriveerd, nam met belangstelling deel aan de besprekingen en advi seerde tenslotte om al deze zaken het koor en de kerk betreffende schrifte lijk bij het kerkbestuur in te dienen, waar deze kwesties kunnen worden besproken. Voor wat de schola en de zang betreft werd in overleg met de pastoor, een regeling getroffen waar bij werd vastgesteld, dat op elke eerste zondag van de maand de Volks mis van Cuypers zal worden gezon gen waarbij het koor op het altaar zingt evenals de overige zondagen maar dan een Gregoriaanse mis, be halve de laatste zondag van de maand. Dan wordt op het koor boven meer stemmig gezongen. Hiermede was men genaderd tot de rondvraag, waarbij meerdere leden hun verlangens en wensen naar vo ren brachten waarvan de meesten betrekking hadden op de zangzolder die bij de restauratie van de kerk wat stiefmoederlijk is behandeld. Ook daar zal getracht worden verbetering te brengen. Z0ETERW0UDE EEN ZWARE OVERTOCHT De overgang van de rijksweg 4a via de Vrouwenweg is nu voorgoed afgesloten. Voor alle weggebruikers is nu de tocht over het viaduct zeer tegen gevallen. Voor voetgangers is vooral het meer als 300 m. omlopen wel heel erg; oude mensen kunnen voor het kerkbezoek de zware gang bijna niet opbrengen; de opritten zijn zeer steil en bij sterke wind en koude ligt de weg geheel onbeschut in de vlakte van het polderland. Neringdoenden kunnen met gela den bakfiets de oprit over de Mie- ning zonder hulp niet beklimmen Voor de auto's is de bocht naast het Jeugdhuis zo moeilijk, haaks en smal dat grote vrachtwagen en auto's met aanhangwagen deze niet kunnen ne men. Vooral voor de autobus is er groot gevaar, bijzonder bij gladheid. Het passeren van voetgangers en wielrijders is dan ook zeer gevaar lijk. Hier kunnen ongelukken niet uit blijven. Wielrijders krijgen van de Mieningbrug komende van de steile oprit veel gang, missen elk uitzicht op de bocht en lopen gevaar onder een auto te geraken die van de Mie- ning komt. Het nieuwe weggedeelte is ook geheel onverlicht hetgeen vooral voor voetgangers en wielrij ders zeer gevaarlijk is. Naar vij vernemen is de Prov. Waterstaat eerst nu tot het inzicht gekomen, dat het zó niet kan blijven. Door aankoop van een stuk van het weiland van de heer J. Hogewoning zal een uitleg van de weg mogetijk worden. Het ergste van alles wordt door' deze wegverandering getroffen de" Wed. G. Lekkerkerker, wier winkel nu geheel geïsoleerd is komen te lig gen. burg vele jaren lang verricht. Be halve het 40-jarig lidmaatschap van de St. Elisabethsvereniging, waarvan zij secretaresse is, was zij ook jaren lang presidente van de R. K. Vrou wenbeweging. Dit alles was dus reden genoeg, om de kerkelijke over heid in kennis te stellen van haar werkzaamheden. De presidente van de St. Elisabeths vereniging mevr. Pijnacker, speldde hierna mevr. Vreeburg de medaille op, terwijl pastoor Schneiders haar het pauselijk document overhandigde. Nadat de voorzitster in een toe spraakje de jubilaresse hulde had ge bracht, boden ook pastoor Van Zuy- len en pastoor Staadegaard hun ge lukwensen aan. Pastoor Van Zuylen noemde de onderscheiding een belo ning voor haar werk en hoopte, dat zij er steeds meer inspiratie in zou vinden. Hiermee was het officiële gedeelte ten einde. De dames bleven nog een poos gezellig bijeen ter viering van dit mooie jubileum. Het verkeer in vele delen van Europa is door sneeuwval geblok keerd. In de Zwitserse Alpen is het lawinegevaar groter geworden. In Stuttgart konden vrijdag de trams niet rijden en móesten duizen den naar hun werk lopen. In Zuidwest-Duitsland zijn mili tairen opgeroepen om sneeuw te rui men. Slechts de grote wegen waren berijdbaar. De treinen hadden uren vertraging. Het telefoonverkeer was ontwricht en vele dorpen geïsoleerd. Vele wegen in Schotland zijn on begaanbaar en in Engeland poogde men met honderden sneeuwploegen de hoofdwegen berijdbaar te houden. In geheel Oostenrijk en vele de len van Frankrijk is veel sneeuw ge vallen. Op sommige plaatsen in de Elzas.lag de sneeuw een meter hoog, zodat sneeuwploegen gebruikt moes ten worden. Rijks-ambtenaren fotografeerden Prachtige foto's van Leidenaars IEDEREEN kiekt iedereen tegen- woordig, maar niet elke foto geeft er blijkt van, dat de fotograaf gezién heeft wat zijn onderwerp waard is. „Kijken kan iedereen die niet blind is", zei gisteravond de bekende foto graaf Hens uit Amsterdam toen hij via de bandrecorder toelichting gaf op foto's van belastingambtenaren; „zien echter moet men leren". De reizende tentoonstelling van foto's van ambtenaren in dienst van het ministerie van financiën heeft gisteren ook Leiden bereikt en in de Boerhaavezalen heeft men een ten toonstelling ingericht, die bewijst, dat ook amateurs prachtige foto's kunnen maken. Het blijkt zelfs, dat men in de fotografie geen schei dingslijn tussen amateur- en vak werk hoeft te trekken. Het gaat er om of men „zien" kan of enkel „kij ken". Natuurlek stelt ook de tech niek zijn eisen, maar dat zijn zaken die aangeleerd kunnen worden en de fotografie voor de liefhebber juist zo boeiend maken. In een goede foto gaan het zien en het doen hand in hand. Techniek ondersteunt de foto graaf, dank zij zijn techniek kan hij aan zijn intenties het best uitdruk king geven. De tentoonstelling in de Lakenhal bewijst ook, dat de ama teur-fotografen tegenwoordig over een uitgebreid arsenaal beschikken om hun doel te treffen. Zij kennen de technieken: weten bijv. wanneer en hoe zjj „low- en high key" moeten toepassen. De expositie in de Boer- Het strand bij Noordwijk. (Foto: J. F. van der Blom te Leiden.) haavezalen, die jammer genoeg al leen vanmiddag nog geopend was, is wat dat betreft een openbaring. Zij werd georganiseerd door de personeelsvereniging „De Sleutel ring" van ambtenaren te Leiden in dienst van 's Rijks belastingen en de foto's die men liet zien zijn ingezon den voor de wedstrijd van de federa tie van personeelsverenigingen res sorterend onder het ministerie van financiën. De Leidse vereniging, die in haar club van fotgrafen 22 leden telt is goed op deze tentoonstelling vertegenwoordigd. Leiden stuurde de meeste foto's in en vele prijzen vielen ook in Leiden en omgeving- De heer Vallentgoed bijvoorbeeld ont ving een eerste prijs voor een prach tige foto, die hij maakte van de twee molens aan de Haarlemmervaart. De heer J. v. d. Blom kreeg een bekroning voor een foto van het strand bij Noordwijk. Aardig is ook de foto die een Lei- denaar van een spelend kind in stuurde. De tentoonstelling werd gister avond om acht uur geopend door de vice-voorzitter van d- Sleutelring Th. A. ten Hooven, die sprak over de schoonheid in de fotografie. De heer P. Schoorl. voorzitter van de fede ratie van personeelsverenigingen res sorterend onder het ministerie van financiën sprak over de kunst van het fotograferen. In de loop van de avond werden ook de prachtige, dia's vertoond, die deelnemers hebben ingestuurd.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5