"SfaJ Lwmrtö UIT DE OMGEVING weeckelykse CRonycke - JLmtLGAT Restauraties in de omgeving Scherp ZATERDAG 8 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 él (\ef~ GEM. AANKONDIGING Jubileum de heer W. W. Lagerberg. Dinsdag 18 febr. a.s. viert de heer W. W. Lagerberg zijn veertigjarig ju bileum in dienst van de gemeente Leiden. De heer Lagerberg is werkzaam als voorman-tuinman bij de plantsoe nendienst: Hij is ook bekend in het katholieke verenigingsleven te Lei den o.m. als secretaris van de KABO afdeling hier ter stede. Dr. A. J. Staverman professor te Leiden Naar aanleiding van de vacature voor de leerstoel in de physische chemie, die per 1 februari 1958 ont staan is door het vertrek van prof. dr. J. J. Hermans naar het Cellulo se Research Institute van de school of Forestry van de State University of New York te Syracuse in de U. S.A., is bij Koninklijk Besluit met in gang van de dag waarop hij zijn ambt aanvaarden zal, dr. A. J. Staverman benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkun de aan de Leidse Universiteit. Dr Staverman werd op 27 juni 1911 te Bussum geboren. Hij studeer de aan het gymnasium te Deventer alwaar hij het B-diploma verwierf. Daarna liet hij zich als student aan de Rijksuniversiteit te Groningen insdhryven. Na het doctoraalexamen aldaar, verrichtte hij het promotie onderzoek in het laboratorium voor anorganische chemie te Leiden, on der leiding van prof. dr. A. E. van Arkel. De titel van de dissertatie, die op 9 december 1938 met succes verdedigd werd luidde: „Cohaesi- kradhten in vloeibare mengsels." Van september 1937september 1940 was hij leraar aan het Rijn lands lyceum te Wassenaar; van september 1940september 1942 ver vulde hij het conservatorsdhap aan het laboratorium voor anorganische chemie te Leiden; van september 1942februari 1946 was hij research - chemicus bij de N.V. Philips te Eind hoven; van februari 1946—1947 we derom conservator aan het labora torium voor anorganische chemie te Leiden; 19471954 was hij research- leider bij de T.N.O. te Delft en van 1954 af directeur van het centraal laboratorium van T.N.O. te Delft. Voorts heeft dr. Staverman een aan tal belangrijke publikaties over uit eenlopende gebieden der physische chemie het lidht doen zien. „OUD LEIDEN" De Lakenhal bood gisteravond on derdak aan de leden van de vereni ging „,Oud-Leiden", die allereerst, onder voorzitterschap van dr A. Kes- sen, verschillende huishoudelijke za ken afhandelde en daarna luisterden naar de heer P. van der Sterre, ar chitect te Leiderdorp, die sprak over „Restauratie van enkele monumen ten van geschiedenis en kunst in de omgeving van Leiden". Belangrijk was deze vergadering ze ker voor mej. F. A. Le Poole, die voor het laatst de vergaderingen bij woonde als penningmeesteresse. De voorzitter schetste in het kort de grote verdiensten van mej. Le Poole, benoemde haar tot lid van verdien ste en bood haar enkele geschenken aan. Bii acclamatie werd in haar plaats benoemd mr P de Clerca. Mej. A. J van Nienes en dr W. C. Braat waren aftredend, maar werden, eveneens bij acclamatie, herbenoemd. Uit de jaarverslagen van de secretaris, de heer P. L. Gilissen, en de penning meesteresse, mej. Le Poole, kre?en de leden een goede indruk van de toestand van de vereniging. De ver gadering hechtte noc haar goedkeu ring aan een voorstel van het be stuur om teeen een verlaagde contri butie junior-leden toe te laten. De heer Van der Sterre kreeg hier. na het woord. Aan de band van 125 dia's toonde hij verschillende monu men+en uit de omgeving van Leiden die door hem gerestaureerd waren Vooral besteedde spreker aandacht aan de kunstwaarden van deze mo numenten en aan de vakbekwaam beid van de bouwmeesters uit oude tijden. FH toonde grote eerbied voor hun vakwerk. Door het ontbreken van grondstoffen is bet niet mogeliik tegenwoordig dereel"ke werken maken, het kost zelfs grote moeite om voor een restauratie de goede grondstoffen te verkriigen. Mooie cpnamen van verschillende kOT-ken uit Leidens omgeving (de Wüle- brordskerk en kerken uit o.a. Zoe- terwoude. Zwammerdam en Won- brugge) onderstreepten de waarde rende woorden ten oozirhte van de cude bouwmeesters en toonden te vens de grote zorg die men besteed had aan de restauratie. POTLOOD en GEEST Oplossing No. 530. Horizontaal: 1. zwaan, 6. per, 7. por, 8. ego, 9. ren, 10. Iduna. Verticaal: 2. Warmond, 3. Asperen, 4. speer, 5. trant. Bockhoudexamen Voor het Associatie-examen boek houden slaagden de volgende dames en heren, die door het r.k. Handels- instituut „Rijnland" zijn opgeleid: mej. Lies van Elzen, Oegstgeest; mej. José de Jong, Leiden, de heer J. v. d. Akker, Katwijk, Broeder Emilius, Voorhout, de heer P. v. d. Pluijm, Leiden en mej. Riet de Groot (Gene- siusexamen). Verbouwing St. ElisabethziekenhuLs. Het architectenbureau van Ir. J. A. v. d. Laan, van Eerden, Hermans en Kirch, Rijnsburger weg 160 alhier, heeft namens het bestuur van het St. Elizabethziekenhuis, het verbouwen van het eerste gedeelte van het St. Elisabethziekenhuis aan de Hooi gracht opgedragen aan de firma Bik en Breedeveld alhier. Bouw Scholencomplex door Leids Architect aanbesteed. Architect D. L. Landman, Lorentz- kade 37 alhier heeft namens b. en w. van Amstelveen onderhands aanbe steed: het bouwen van een scholen complex aldaar. De laagste inschrij ver was de firma A. C. v. d. Oever te Leiden voor 974.500. Feestavond OKO. OJC.O.-St. Leonardus presenteert alle parochianen weer een grote feestavond. Jan van Ostades Cabaret gezelschap, welk cabaret regelmatig medewerldng verleent aan 't K.R.O.- programma en aan de Televisie, zal op maandag, 17 februari, de parochia nen van de St. Leonardusparochie een gezellige avond brengen onder de titel „Volle Maan". Na afloop is er ge legenheid tot een dansje, waarvan de leiding in handen is gegeven van dansschool Evert Castelein. Er is ge legenheid tot 't verkrijgen van kaar ten voor deze avond in /oorverkoop morgen, zondag 9 februari, van haLf elf tot half een des morgens en op zondag, 16 februari van twaalf tot een uur des middags aan het paro chiehuis Haagweg 14. De avond, die om 8 uur aanvangt, is niet bestemd voor kinderen. Geslaagd. Op 6 februari j.l. slaagde te Leiden voor het examen medisch analyste de eerw. zuster Conrada, verbonden aan het St. Elisabethziekenhuis alhier. BIJEENKOMST „ST. ANTONIUS". Het bestuur van de afdeling Lei den van de r.-k. bond van hotel-, café- en restaurant geëmployeerden „St. Antonius" houdt dinsdagnacht weer haar maandelijkse bijeenkomst in café „De Kroon" aan de Nieuwe Rijn. De bond staat op het ogenblik jn het middelpunt van belangstelling door de actie welke gaande is in ver band met de vaste lonen. Bondsvoor zitter J. J. v. d. Veer hoopt op deze vergadering weer aanwezig te zijn om vragenstellers te beantwoorden. Vanaf 9 uur is er tevens weer ge legenheid om vakbelangen en voor komende moeilijkheden te bespre ken. FEESTAVOND P.V. „ICO". De personeelsvereniging „Ico" der N.V. Intern. Handelmij. „Imenexco" hield gisteravond in „Den Burcht" haar traditionele feestavond voor le den, donateurs en genodigden. Na de opening door de directeur der vennootschap de heer J. W. Stof fers en een kort welkomstwoord door de voorzitter der P.V. de heer Jac. van Es werd een uitgebreid ca baretprogramma door het gezelschap „Mozaiek" vlot over het voetlicht ge bracht. Afwiselend traden op de Galanties, een accordeon-duo, The two in Harmony, twee jongens en een gitaar en het Monatrio met hun mondaccor- deons voor zover het muzikale ge deelte. Enige sprankelende sketches wer den door de dames en heren van het gezelschap gespeeld. De voorzitter van het hoofdstem- bureau voor de verkiezing van de le den van de Provinciale Staten in kieskring III (Leiden), brengt ter openbare kennis, dat dit hoofdstem- bureau in een openbare zitting, te houden op vrijdag 14 februari a.s, te 9.30 uur, ten Stadhuize, zal beslissen over de geldigheid der op 11 februari a.s. ingeleverde lijsten van kandida ten voor de op 26 maart 1958 te hou den stemming ter verkiezing van de leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland, alsmede over de hand having van de op die lijsten voorko mende kandidaten. Leiden, 8 februari 1958 De Voorzitter voornoemd, I F. H. VAN KINSCHOT NIEUWS VAN DE BELASTINGEN. Aan het onderzoek voor commies- titulair van 's Rijks Belastingen heb ben voldaan: de heer G. F. van Bo- vene, adjunct-commies ter inspectie der Belastingen te Leiden le afd., de heren J. Leenheer, J. v .d. Lelie en J. de Graaff, adjunct-commiezen ter inspectie der Belastingen te Leiden 2e afd. en de heren F. W. Pont en Th. W. de Grijs, adjunctcommiezen J aan het kantoor der invoerrechten en accijnzen te Leiden. Aan het onderzoek vor hoofdassis tent-titulair van 's Rijks Belastingen hebben voldaan de heren L. Oosten- brug en C. Montagne( assistent al- I hier. De heer J. Verwijs controleur A van 's Rijks Belastingen is met in- gang van 1 april verplaatst van de in- spectie der invoerrechten en accijn zen alhier naar de in spectie Amers foort I en A. De heer H. Meyer, hoofdcontroleur van 's Rijks Belastingen is verplaatst van de inspectie der Invoerrechten en Accijnzen te Terneuzen naar de inspectie Leiden I en A. Burgerlijke Stand Geb.: Anna Helena dr. v. P. Twigt en A. H. Rhijnsburger; Robbie zn v. D. Verhorst en D. C. Smit; Alexan der Albert Martin zn v. N. van Nieuwkoop en C. M. E. Schijf; Xave- ria Theresia dr v. F. Stolker en M. J. Ravestein; Arie zn v. J. Sneeuw en C. C. Imanse; Geertruida dr. v. J. Kuijt en T. Maas; Elisabeth Susan na dr v. H. J. J. Maas en H. Faas; Willem zn v. A. Kuijt en C. de Jong; Laura Sheila Ann dr. v. F. J. van de Velde en P. R. Jones. Overl.: T. Maaskant, 3 jr 2oon; A- H. A. van Elk, 2 jr, dochter. Ondertr.: C. J. L. Nijssen en J. C. de Vreede; H. T. Wamsteker en A. E. J. Hanenburg; W. van den Eikhof en G. van Eijk; D. Krom en H. M. L. Winkelmolen; J. van der Zwan en J. C. Slewe; A. J. M. Duivenvoorden en M. Heemskerk; D. L. Arnoldus en E. Rombaut; G. van de Pol en L. Develing; P. W. Mark en A. D. Bron- meijer; L. H. M. van den Berg en J. C. Vink; C. J. van der Meij en M. Brouwer; L. H. van der Voet en M. P. Schouten; P. J. den Boer en W. Daanje. Agenda Leiden ZATERDAG, 8 FEBRUARI. Dies Leidse Universiteit. Bijeen komst in Pieterskerk, toespraak rec tor magnificus. 2 uur nam. R.K. Bouwvakarbeidersbond „St. Jozef". Feestavond. Den Burcht, 8 u. nam. Bal na. „De Vrolijcke Arke". Carnavals viering voor leden, ouders en (kath.) introducés. Lange Pieterskerkkoor- steeg 15, 8 uur nam. „De Sleutelring" Fototentoonstel ling Boerhaavezalen, 1417 uur nam. ZONDAG, 9 FEBRUARI R. K. Instuif Herensingel. Dans avond m.m.v. Duo Driessen. Maria Gyzensteeg, 8 uur nam. MAANDAG, 10 FEBRUARI „St. Paschalis v. Baylon". R. K. melkverkopers. Feestavond. St. An tonius clubhuis, 8 uur nam. Leidse Amateurfotografen. Leden vergadering. De Doelen, 8 uur nam. St. Adelbertvercniging. „Arts en gezin". Spr. dr. J. Tolenaar. 't Gulden Vlies, 8 uur nam. Gemeenteraad. Zitting. Raadszaal stadhuis, 2 uur nam. Modeshow „Libelle". Stadsgehoor zaal, 2.30 uur nam. Leidse Assurantieclub. Begrippen en termen van de effectenbeurs, 't So synder deese weeck de mannen weer gekoosen die prycken op de lyst der waere bolleboosen van 't politique leeven in de groote K.V.P. en pieken op de duur een lecker graentjen mee van 't voer, so quistiglyck gestrooyd door onse kiesers. Er waeren winnaers, er waeren oock verliesers. Op fraeye lysten pryekten een en twintich naemen die, stuck voor stuck, wel hoopten dat se quaemen op der verkiesingsladder hoochst beryckb're sport of, mocht het syn dat het aen eersucht schort so hooch te climmen, dan een treedjen laeger, selfs d'onderste, al is dat dan wat maeger. Syn weinigh uytvercoren, waer veelen syn geroepen, sy syn 't selecte deel van onse roomsche troepen, die stryden gaen op 't aldereerste plan van 't politique tooneei, waer yed're stereke man van syn verstand en hert kan schencken syne gaeven tot nut van 't algemeyn, want so syn al die braeven. \7eel nieuws wasser niet by, 't bleef by de oude vroeden, V die jaerenlangh reeds 't Roomsche heyl behoedden op 't forum des gewestelycken raeds, al waer sy hebben só veel politique praets dat men, als men se hoort, sou gaen verwachten: die man en hoeft geen wysheyd meer te pachten. I"\e jonckies ditmael niet aen bod nogh quamen, die gaen weer plannen voor een volgend mael beraemen; wat sit dat blyft er op het kussen vast en draeghen mee nogh vier jaer eene last, die sy vrywilligh op de schouders naemen; waervoor wy, U en ick, ter groslijststemmingh quaemen. 117v hoopen maer dat sy, die aenstonds syn gekoozen, ons niet om onse keus en sullen laeten bloosen. Sy hebben, weeten wy, alleen oogh voor ons heyl en voor het heyl des lands Al dencken wy somwyl het salder heusch ook syn om eyghen welbehaegen dat sy van het bestier de rugh so hooghe draeghen. en louter end' alleen hen ons vertrouwen schencken. Sy doen het niet uyt eyghen winst of baet, het wereken in provincielycken staet. Wy segghen maer, sy hebben onse seeghen en hoop'lyck vallense al te arghe teeghen. WILLEM VAN HORSTENDAEL. Dat de diverse nummers buiten- Gulden Vlies, 8 uur nam, gewoon in de smaak vielen getuig- - den het afwisselend klaterend en donderend applaus. Een en ander werd aaneengeregen door de conferencier Nic. Vink. Jammer was, dat de vlegel aan de vleugel Paul Renes wegens militaire dienst verhinderd was. Een goede vervanger, waarom smakelijk ge lachen werd, was de clown aan de piano Luc Labron. Een avond, waarop de personeels vereniging Ico met voldoening kan terugzien. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doet.ex. Ge neeskunde II mej. E. W. Kroll te Rot terdam en de heer H. W. Schein (USA). Geslaagd voor het semi-artsex. de heer O. M. Dooijes te Den Haag, A. H. Goldstein (USA), M. G. Kaulbach te Den Haag en J. O. W. Weber te Den Haag. Geslaagd voor het artsex. de heren G. W. Bischoff te Leiden, W. G. H A. Hesselman te Den Haag, H. Th. E. Lezing door Bertus van Lier. De „Aias" van Sophocles. Stedelijk gym nasium, 8 uur nam. K.A.B. „St. Leonardus" Kaartavond. Parochiehuis, Haagweg, 8 uur nam. DINSDAG, 11 FEBRUARI „St. Antonius". (R. K. Horécaf- personeel) Maandelijkse nachtbijeen komst. De Kroon, Nieuwe Rijn 5, 00.30 uur. „St. Eloy". Adviesavond. Gebouw v. Chr. Soc. Belangen, Oude Singel 236, 7.308 uur nam. Ned. Reisver. voor Katholieken. K.R.O.-revue. Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Archeologische lezing. Muziekleven in Griekse en Romeinse oudheid. Spr. A. W. J. Holleman, Rijksimus. v. Oud heden, 8 uur nam. Pers.-ver. Lichtfabrieken. „De Cro- nyck van het Licht". Schouwburg, 8 uur nam. WOENSDAG, 12 FEBRUARI Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. L.T J. en L.T.M.-Leiden. Vasten avondviering. Na H. Mis in St. Lode- Hoedt te Leiden, Tjia Tjin Kian tel wijkskerk te 11 uur v.m., bijeenkomst in Stadsgehoorzaal. K.A.V.-Herensingel. Carnavalsvie ring. Opvoering „Henkie". Avond met muziek, dans en spek Maria Gijzen- steeg, 8 uur nam. Pers.-ver. Lichtfabrieken. „De Cro ny ck van het Licht". Schouwburg, 8 uur nam. VEGLO „De positie der Indische Oegstgeest en C. J. de Vries te Haar lem. Geslaagd voor het doct.ex Geschie denis de heer J. F. van Oosten te Rotterdam; voor het cand.ex. Ge schiedenis de heer J. G. F. Hasekamp te Den Haag; voor het cand.ex. Franse taal, en letterkunde mej. M. M. A. de Goederen te Den Haag. NQORDWIJK I met de Kath. Middenstand eh de K.A.B. een avond zal worden geor- Jaarvergadering K.V.O.B. On- ganiseerd en hiervoor uit te nodigen der voorzitterschap^ van de heer Ant. I pater Henry de Greeve. In de rond- v. d. Meer hield "de K.V.O.B. haar 1 vraag kwam nog ter sprake een uit- jaarvergadering in café Flora. In zijn openingswoord gaf de voorzitter een kort resumé van het afgelopen jaar, waarbij hij duidelijk liet uit komen dat het bloembollenbedrijf wel zeer wisselvallig was. De geest, adv., kap Hillen, had bericht van verhindering gezonden. Na lezing der notulen bracht de secretaris een jaarverslag uit, waar voor hem dank werd gebracht. Ingekomen was een schrijven van het plaatselijk Bloemencomité, dat alle pogingen in het werk zal stellen om de Bloemenfeesten, welke voor heen in onze gemeente op hoog ni veau stonden, zoveel mogelijk in ere te herstellen en riep alle verenigin gen op voor het leggen van een mo zaiek in de periode van 28 april3 mei a.s. Besloten werd hieraan ge volg te geven, de uitvoering werd in handen gesteld van de heer F. de Eeer; enkele jonge krachten zullen hierbij behulpzaam zijn. Bij de be stuursverkiezing werden d heren J. de Groot Lzn en A. J. v. d. Meer Azn met algemene stemmen herko zen. De voorzitter bracht dank aan do herkozen bestuursleden voor het vele en goede werk verricht in de afgelopen jaren en sprak de wens uit dat zij in goede verstandhouding ook in de toekomst hun beste krach ten aan de afd. zullen schenken. Het financieel verslag van de pen ningmeester gaf een batig saldo van 115.09. In de kascommissie werden benoemd de heren A. Alkemade en Th. Koelewijn, die op de e.v. verga dering verslag zullen uitbrengen van hun bevindingen Het punt excursie 1958 had aller belangstelling, temeer daar de twee voorgaande uitstapjes zo uitmuntend waren geslaagd. Be sloten werd deze 3e excursie te nou- den op dinsdag 25 februari a.s. naar Rotterdam. De heenreis zal geschie den via Den Haag door het Westland naar Roterdam alwaar een rondvaart gemaakt zal worden door de havens en zo mogelijk bezichtiging van een passagiersschip en het Groothandels gebouw, terwijl op de terugreis Gou da zal worden aangedaan. Na een kort verslag van de Bonds vergadering te Haarlem, uitgebracht door de heer A. v. Rhijn, deelde de voorzitter mede, dat in samenwerking Nederlanders in Ned. Indië tot 1940" Spr. J. A. Mulder. Snouck Hurgronje- huis, Rapenburg 61, 8 uur nam. Doktersdienst te Leiden. Van zaterdagmiddag 14 uur tot maandag morgen 8 uur. De doktoren Lahr, Schaefer, Teeuwen, Gaasbeek en Kortmann. Doktersdienst Oegstgeest. Dr. H. ^arekamp, J. H. Meissner. Dienst van de Apotheken Lei den: Geopend apotheek Nieuwe Ryn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, bovendien geopend tot zaterdagmiddag 6 uur. Apotheek Doeza, Doezastraat 31, tel. 21313. Oegstgeest: Geopend apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8. tel. 26274. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie Van der Werffpark 1. Tentoon stelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Volk van Suriname" (tot' 1 maart). Academ. Historisch Museum. Ten toonstelling 75 jaar studententoneel. Werkdagen 10 uur voorm. 5 urn- nam. (6 tot 14 februari). i lating van de voorz. van B.B.C. Jhr v. Nispen tot Pannerden om de vak heffing voor onpersoonlijke reclame met 1 pet. te verhogen. Algemeen was men van oordeel, dat het vak hierover een beslissing moet nemen en het niet opgaat om deze verho ging zonder meer op te leggen. Mocht een dergelijk voorstel komen dan zal het bestuur zich beraden hoe in deze gehandeld moet worden, Ontwikkelingsavond N.K.J.B. Maandag a.s. houdt de NKJB in de grote zaal van het Juvenaat een ont wikkelingsavond, waarbij als spreker zal optreden luitenant-kolonel aal moezenier P. G. Groenendijk. Ieder die de oud-kapelaan van de St. Je- roensparochie nog eens wil ontmoe ten, is van harte welkom. Medische dienst. De zondags dienst zal worden waargenomen door dr Goudriaan, tel. 2333. De Duinrandapotheek is geopend van 121 uur en van 5—6 uur. Voor spoedgevallen doorlopend, Kap-concours. In de bondscom- petitie voor dames- en herenkappers, welke in Den Haag gehouden werd. behaalde de heer H. v. 't Wout een 5e prys. Deze wedstrijden stonden onder auspiciën van de N.B.T.C.K. Zaalhandbal M.S.V. Morgen spelen de dames om 13.40 uur tegen Phoenix en de heren om 13.15 uur tegen Olympia. Beide wedstrijden worden gespeeld in de Houtrusthal len te 's-Gravenhage. Klaverjascompetitie. De uitslag van de laatstgehouden competitie wedstrijd van SNA is als volgt: A. Weiiers 5431 pnt.; J. Plug 5284 pnt.; S Heemskerk 4851 pnt.; W. Smit 4840 pnt,; J. v. d. Berg 4811 pnt.; G. Hoekstra 4626 ont.; A. v. d. Berg 4566 pnt.; Th. Ruigrok 4518 pnt.; N. v. d. Berg 4516 pnt.; K. Steenvoor den 4482 pnt. SASSENHEIM ONTWIKKELINGSAVOND K.A.B. Voor de tweede ontwikkelings avond der K.A.B. was pater dr Al fred uitgenodigd, om te spreken over „Vernieuwing in de Kerk" Het was jammer dat de belangstelling niet groot was. Volgens pater Alfred kon men het katholieke kamp in twee groepen splitsen n.l. degenen die van ning zijn, dat er nog veel meer moet worden vernieuwd en zij die van mening zijn dat de vernieuwing veel te snel gaat. Tussen deze beide uitersten moeten we een middenweg weten te kiezen. Pater Alfred gaf een overzicht van de veranderingen die de laatste tientallen jaren hebben plaats ge vonden. Hij kwam tot een conclu-i sie, dat door al deze veranderingen1 het wezen van de Kath. Kerk niet is veranderd. De Kerk uit de tijd van Petrus is dezelfde als de tegenwoor dige Kerk. Er zijn echter dingen die nooit veranderen zoals b.v.: de leer der Kerk. In het hart kon men zeg gen: wat God heeft ingesteld veran dert niet, wat de mensen hebben ge maakt, verandert wel. Na nog enige tijd over deze materie te hebben ge sproken behandelde spr. het missie werk. Hij is van mening, dat er zeer veel gehandeld moet worden willen we het veroverde terrein in de mis sie niet kwijt raken. In Indonesië b.v. moet men niets meer hebben van alles wat Westers is. De gods dienst wordt op een westerse ma nier gebracht, derhalve zal deze moeten verdwijnen of we moeten een andere manier vinden. Na deze zeer interessante inlei- Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Zaterdag 8 Februari] 1858. Advertentie: Attentie s.v.p.ü De Ondergeteekenden, Bestuurders der alhier gevestigde Typogra- phische Vereeniging: Lourens Jansz. Coster, belasten zich vol gaarne tot 't ontvangen van lief degiften voor de Wed. H. van Oosten en hare 4 Kinde ren. Iedere bijdrage, hoe gering ook, zal door ons met welgeval len worden aangenomen, en ver klaren wij ons bereid, desver- kiezende, hiervan opentlijk mel ding te maken. L. van Nif- terik Hz., Boekdrukkerij van A. W. Sijthoff; P. Boekwijt, Rapen burg, bij de Vlietbrug; P. So- merwil, Langebrug, hoek Wol- steeg; A. Holtz, Middelweg, aan de Luth. Kerk, J. du Pon, Hee- rensteeg. Advertentie: S. A. Andreson, Chirurgijn en Vroedmeester, is verhuisd van den Nieuwen Rijn naar den Ouden Rijn, over het Weeshuis, Wijk VI, No. 121. ding werden nog enkele vragen ge steld, waarna de vergadering nog vrij laat werd gesloten. NIEUWE BRANDWEERAUTO Gistermiddag om drie uur vond op het industrieterrein een demonstratie plaats met de nieuwe brandweer auto, met nevelspuit. Een viertal benzinebranden werden in een mi nimum van tijd geblust. Na deze demonstratie vond de ficiële overdracht plaats in het Brui ne Paard. De burgemeester heette de vele aanwezigen welkom. Onder de aan wezigen waren de wethouders, raads leden, de heer Roelofs inspecteur van het brandweerwezen, de heer Hage- doorn, commandant van de Leidse Brandweer, de heer Boven, cdt. van de Wassenaarse brandweer. Verder de heer v. Treuren docent van de B.B. en de heer Hendriks van de Fa. Kroon enburg. Allereerst gaf de burgemeester een historisch overzicht van de totstand koming. De stuwende kracht bij de tot standkoming was de commandant, de heer Schram. Tot nu toe had men de beschikking over een Chevrolet- brandweerwagen van 1940. Tijdens de oorlog was deze wagen onderge doken. In 1954 was er sprake van uitbreiding. Aanvankelijk meende men deze uitbreiding te verwezenlij ken door een watertank op de auto te plaatsen. Dit ging echter niet. Een tweede bluseenheid was 'nodig. Daar. om hebben we nu een zeer moderne brandspuit gekregen. In een tank van 1500 liter kan wa ter tot 55 atm. druk worden gebracht. Het verspreidt zich daarna als een deken over de vuurhaard. Een groot voordeel is de zeer geringe water schade. Op 9 maart 1957 werd de op dracht gegeven aan de fa. Kroonen- burg te Hedel. De kosten waren ƒ23.595.Hierbij komt nog het D.A.F.-chassis met 102 pk. motor voor het bedrag van 12.590.der halve een totaal bedrag van ruim 36.000.—. Door deze uitbreiding is de brand veiligheid der gemeente weer groter geworden. Het is derhalve een be langrijk gebeuren. Namens de fa. Kroonenburg sprak de heer Hendriks. Spr. dankte dege nen die met hem hebben samenge werkt tijdens de bouw, waarna hij de brandweerwagen overdroeg aan de burgemeester. Op zijn beurt droeg de burgemeester de aanwinst over aan het corps vrijwillige brandweer. De commandant, de heer G. Schram, dankte de burgemeester en gaf de verzekering dat men met grote zorg zal omgaan met deze aanwinst. Spr. dankte de heer Roelofs voor de ver leende medewerking. Namens de raadsleden sprak de heer P. M. Beye enige woorden. Tenslotte reikte de burgemeester aan een aantal personen de diploma's voor brandwacht 2e klas uit. Het zijn de heren J. H. v. d. Meer, H. J. Meiman, L. v. d. Niet, W. Leerdam, B. Hoogduin, P. Th. Zoet, M. D. Tim mer, M. Staring, A. v. Nieuwkoop, J. H. Kroon, G. Koemen, J. C. J. Kiebert, A. Slijkerman, C. Boosman. DRONKEMANSVERHAAL Donderdagavond kwam een 35-ja- rige Sassenheimer in nogal kenne lijke staat met de bus uit Hillegom. Hij weigerde zijn plaatsbewijs te to nen. Toen de politie er aan te pas kwam werd deze ambtenaar eerst beledigd en kreeg daarna een klap in het gezicht. Eindelijk in de cel, heeft v. B. alles kort en klein gesla gen, waardoor hij nog een schade van 35 veroorzaakte. Dit gevalletje zal voor betrokkene nog wel een staartje hebben. Wielervereniging Sassenheim en Omstreken. De uitslag van de Crosstraining van zondag was als volgt: 1 Piet v. d. Lans, 2. Henk v. d. Zwet, 3. Ton v. Dorp, 4. Gerard Waasdorp, 5. Lud Meyland. Op vrij dag 14 februari 's avonds om 8 uur organiseert de Wielervereniging haar eerste klaverjaswedstrijd in de zaal van café „de Oude Post" te Sassen heim voor leden en donateurs inleg- geld 1.Ook de dames worden hierbij verwacht; na afloop van de klaverjaswedstrijd nog gezellig menzijn. Doktersdienst Zondag 9 febru ari a.s. wordt de doktersdienst waar genomen door dr. G. v. Raay, Sas senheim, telef. 7777. VOORHOUT Doktersdienst Zondag 9 febru ari a.s. wordt de doktersdienst waar genomen door dr. G. v. Raay, Sas senheim, telef. 7777. VOORSCHOTEN Doktersdienst. Dr. H. Olthuis, Leidseweg 179, tel. 2527. Zuster: Wijngaardenlaan 1, tel. 2177.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2