FOTO-TOTO Dood van gevangene veroorzaakt een speurtocht langs apotheken Ontsnapte gevangene pleegde nieuwe overval s^nr ]\\it iü SPEUR NEUZEN HET IS NU AZALEA-TIJD Vrouwelijke wegenwacht ZATERDAG 8 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 De prinses en de bejaarden Een charmante foto van H.K.H. prin ses Beatrix op Curasao. We zien de prinses hier temidden van de oudjes van Habaai. ZILFA PLEET |v. ROSSEM du CHATTEL I Breestraat 95 DRIESSEN I J. HOOGERVORST Morschstraat 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. J. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 J. du PON Breestraat 89 (Advertentie) Dr. O. geïsoleerd Hoewel er in de vergiftigingsaffai re in de Leeuwarder Strafgevangenis geen sterker aanwijzingen zijn tegen de Berkelse arts J. O., dan de hard nekkige geruchten, is de man op last van de Officier van Justitie te Leeu warden in de gevangenis geïsoleerd, zodat hij geen contact meer kan heb ben met de andere gedetineerden. Deze maatregel is genomen in de loop van het onderzoek naar de ma nier, waarop de overleden gevange ne, W. L., cyaankali in zijn bezit kon krijgen. De Rijkspolitie heeft de dok ter nog niet kunnen verhoren. Men acht de mogelijkheid hoewei zeer klein niet uitgesloten, dat bezoe kers het vergif hebben binnenge smokkeld. Een zeer kleine hoeveelheid cyaan kali is reeds dodelijk en daarom be hoeft slechts een zeer klein pakje te worden overgeleverd, dat gemakke lijk aan de aandacht van de toezien de bewaker kan ontsnappen. Een 22-jarige gedetineerde uit de bijzondere gevangenis voor jonge mannen te Wamsfeld bij Zutfen is gistermiddag omtreeks drie uur uit de inrichting ontsnapt en heeft am per vijf minuten na zijn ontsnapping een roofoverval gepleegd op een 25- jarige vrouw, die hij tevens lichame lijk letsel toebracht. Zijn buit was een leren jas en tien gulden. Nadat de uitgebroken W. S. onge merkt kans had gezien weg te ko men kwam hij bij een 500 meter ver der gelegen zomerhuisje, waar hij mevr. Bosch werkzaam vond. Hij vroeg haar om water en volgde haar naar de keuken. Daar aangekomen sloeg hij haar neer. Maar mevrouw Bosch stelde zich te weer, waarop hij nogmaals een klap gaf, nu met een oude stormlantaarn. De vrouw wie een gat in haar hoofd was ge slagen, begon te gillen waarnaar W. S. de benen nam. Een lid van de rijkspolitie zag hem even later aan de overkant van de Berkel lopen en sommeerde hem zich over te geven. S. gaf hieraan geen gevolg en zette rustig zijn tocht voort. De agent schoot niet, omdat hij niet wist, dat S. zo juist een nieuwe misdaad had begaan; hem was alleen bekend, dat S. was ontsnapt. Met speurhonden heeft men de achtervolging ingezet. S., die een straf uitzat voor diefstal met geweld pleging, is reeds een keer eerder uit de inrichting ontsnapt waaruit wel meer ontsnappingen zijn geschied. Enige tijd terug zelfs ontsnapten er drie tegelijk die een week later weer gesnapt konden worden. Cyaankali wordt in vrij grota hoe veelheden gebruikt in de chemigraii- sche industrie. Het is daar niet zo moeilijk om een flinke hoeveelheid in handen te krijgen. Overigens is het goedje slechts uiterst moeilijk te krijgen en wie het wil aanschaffen, moet in ieder geval het vergiften- boek tekenen, dat door elke apothe ker wordt bijgehouden. Overal v/aar familieleden wonen en kennissen, die bij de om het leven gekomen gevan gene op bezoek zijn geweest, wordt derhalve bij de apothekers nagegaan, of er wellicht onlangs cyaankali aan een van hen zou zijn afgegeven. De gestichtsarts van de Strafge vangenis houdt in deze inrichting geen apotheek maar bergt de meeste ingrediënten van de door hem voor te schrijven geneesmiddelen in een kast. De Officier van Justitie te Leeu warden kon niet zeggen of er in de gevangenis ook cyaankali in voorraad was geweest. Hij achtte dit echter zeer onwaarschijnlijk. Hoewel men niet uitsluit, dat W. L. mogelijk langs kanalen in de gevangenis in het be zit is gekomen van het vergif. Het is echter de vraag of het onderzoek hieraan een aanknopingspunt zal kunnen vinden. Toen kwam „FOMA" Er was een tijd, dat men tapijten, meubelbekleding, kledingstukken enz., met een vloeibaar preparaat moest reinigen met vele nadelige ge volgen als kringen, nat worden van de meubelvulling enzTOEN KWAM „FOMA" de moderne droog- schuimreiniger, die zo snel de harten van de huisvrouwen veroverde, om dat FOMA-SCHUIM in een omme zien van tijd reinigt en de kleuren verfrist, zonder dat men het te be handelen voorwerp nat maakt. „FO MA" het preparaat, dat de schoon maak helpt verlichten is verkrijg baar bij Drogisten en Woninginrich tingen. Grote flacon slechts 2.25. (Advertentie jfm ij* Was er de vorige week, welbe schouwd maar één plekje vanwaar, uit men de stad zo kon zien, als wij die afbeeldden in onze foto-toto deze week tonen wij u een plaatje dat vrijwel overal in de nieuwe stadswijken van de Sleutelstad te knippen is. Het is het plaatje van een flat, zoals men dat overal in den lande kan vinden. Een flat waarvan de bouwtekeningen, in de bouwwereld pleegt te vergelijken met een rol behang. Toch hebben de moderne gevels soms iets aar digs: balkons, die iets van kinder bedjes hebben, kozijnen, die als een muizentrapje omhoog schijnen te lopen en daklijsten, die evengoed luchtroosters in het trottoir kon den zijn of droogrekken voor de was. Toch, nemen we aan, zal het niet zo moeilijk zijn, te bepalen, waar we dit prentje hebben gemaakt. Waagt u het gerust. De vorige week Velen van hen, die wekelijks met spanning uitkijken of ze het onderwerp van de Foto-Toto-foto herkennen, hebben de afgelopen week verwonderd met hun ogen geknipperd. Meer ervaren lucht fotolezers hebben direct gezien, dat het een „hoog-obliek"-foto was genomen om vier uur des middags in noordelijke richting en op de hoogte vande tiende verdieping van het Torenflat tussen Kanaal- weg en Van Vollenhovekade. Die standplaats bood het uitzicht op de Uhlenbeckkade met de Duyven- dak-, de Colenbrander-, de Hui- zinga- en de Snouck Hurgronje- straat. In een loterij onder die „meer gevorderden" viel de prijs op de heer C. Stapels, Zoeterwoudseweg 108 te Leiden. Wat U moet doen Schrijft u gewoon op een kaart brief of briefje aan de puzzel- redaktie van onze courant, welk plekje u In deze foto meent te herkennen en waarvandaan bet plaatje gemaakt is. Vergeet u vooral niet uw brief In te sturen onder vermelding van het motto: Foto-toto. De Inzendingen moeten vóór don derdag a.s. in het bezit van de redaktie zijn. Het spaart de redactie moeilijk heden en u behoedt uzelf voor de teleurstelling, dat uw Inzending niet meeloot p| MET IS WEER azaleatijd en H! Tl moet men er wat voor over hebben deze plant te verzorgen, zodat zij zolang mogelijk meegaat. |H De bloeiende plant die wij nu jH krijgen, vraagt vrij veel water, om- §H dat in onze warme huiskamer de grond gauw droog is en zonder water kan die plant niet leven. In jsl onze warm gestookte huiskamer ||I is het daarom raadzaam de plant elke dag even onder te dompelen =5 in een pan warm water, totdat het opborrelen ophoudt. Daarna goed Hf laten uitlekken. 's Nachts en op uren dat. men toch niet van de schoonheid van de plant kan profiteren, verdient het aanbeveling, haar op een koelere plaats te zetten. Men zal daardoor de bloei beduidend rekken, terwijl fH zij daardoor ook minder water no- |H dig heeft. Vergeet tevens niet af en toe wat kamermest te geven, want een bloeiende plant vraagt nu eenmaal Ü1 voedsel, veel voedsel om bloeien- de te blijven. Hoe houden we haar over? Het is veelal de bedoeling de |H plant over te houden, doch dan moet zij na de bloei op de juiste wijze behandeld worden. |H Zo moeten na de bloei alle uit- gebloeide bloemdelen verwijderd worden en moet de plant tot in mei geplaatst worden op een lichte H| koele vorstvrije plaats, waar ze weinig water krijgt. Wel moeten de bladeren dikwijls besproeid worden. In de tweede helft van de maand mei kan de plant naar buiten, waarvoor wij een lichte plaats uit- zoeken, echter zo dat zij niet de 1= felle zonnestralen zal opvangen. Men kan haar in de pot laten, HU maar men kan haar ook zo in de grond zetten. Na 2 of 3 jaren moet s= zij dan wel uit de pot worden ge- nomen en moet de gtond waarin fff zij in de tuin komt te staan goed worden omgewerkt. Wij graven fff hiervoor een plantkuil, waarin wij een emmer goede grond storten, bestaande uit veengrondj bosgrond, HH turfstrooisel of bladaarde, ver ijl mengd met een zesde deel oude, 1= goede koemest. jg En 's zomers? Ü1 's Zomers moet de plant veel water hebben en moeten de bla- FEESTELIJKE JURK Hi r\E GARDEROBE van de moder- Hl ne vrouw is niet compleet, wanneer zij niet over éen speciaal japonnetje beschikt, bestemd voor feestelijkheden. Veelal wordt hier H| de cocktailjurk voor gebruikt, die het midden houdt tussen de ge- Hl klede japon en de avondjapon H Deze cocktaildress is bij uitstek geschikt voor die gelegenheid, waar III avondkleding een beetje te over- dreven zou zijn, doch waar men toch ook niet zo maar heen kan gaan. Deze moderne dracht mag Hl beschouwd worden als de gulden middenweg, die door de meesten zo graag bewandeld wordt en te- recht. Daarom moet iedere vrouw een dergelijk kledingstuk in haar H§ garderobe hebben. In deze kleding is buitengewoon veel variatie te vinden en in de collecties ontdekt ieder zeker iets =H van haar gading. Onze illustratie toont een heel Hl aardig feestelijk japonnetje van een iÜ bijzonder model. Op een sterk ge- rimpelde wijde rok vinden we een Ül strak lijfje met zeer korte mouw. |g tjes. Buitengewoon fraai van lijn en apart is de halsuitsnijding, een soort acoladevorm. Op de linker- heup ontspringt als het ware uit niets plotseling een strik. Deze Hf jurk is zowel wat model betreft jH als uitvoering een echt festelijke H§ jurk, hetgeen trouwens gezegd kan Hg worden van alle cocktailjurken. deren elke dag besproeid worden. Als 't niet regent alle dagen gie ten en sproeien en af en toe voed sel. Is de plantkroon erg dicht, dan lichten we er enige kleine takjes uit, zodat zij lucht kan krijgen. Dit doen we in de maand mei. In september komt de plant weer thuis, waar zij een plaatsje krijgt in een lichte, koele vorstvrije ka mer, waar zij matig water krijgt, maar waar de bladeren nog steeds goed besproeid moeten worden. Pas als de knoppen zwellen, mag de plant naar de warmere huis kamer gebracht worden. Dit is voor de vroege soorten eind no vember, begin december. Zet men de plant te vroeg in een warme kamer dan worden de knoppen bruin en gaan ze niet open. Zodra de plapt dus in de warmere kamer is gekomen, geven we veel meer water en blijven we sproei en totdat de kleur der bloesem doorbreekt. Ziekte en insecten. Bladafval komt in de herfst steeds voor, maar als de bladafval te groot is, duidt dit op te droge lucht, dus weer veel sproeien. Bespeuren we kleine insectj es op de rugkant der bladeren, dan moet dit behandeld worden met een oplossing van 1 gram zuivere ni cotine op een liter water. Bespeu ren we bladeren die geelgroen en gezwollen zijn, dan moeten deze worden afgeplukt en worden ver- brand. Zit er al meel op (dat zijn dan de sporen van de zwam) dan heel voorzichtig uitplukken, nadat men al het blad met fijne zwavel- poeder heeft bespoten. Op deze wijze behandeld, kan men er van verzekerd zijn, dat men veel plezer van deze prach tige plant zal hebben. In Engeland heeft men nu ook een vrouwelijke wegenwacht! Het is de 22-jarige charmante Judith Pacy, die met haar gele scooter in het noordwesten van Engeland patrouilleert en daar alle moeilijke karweitjes opknapt. Wij vermoeden dat de automobilisten nu nog wel breder zullen groeten bij het tegenkomen van een wegenwacht dan tot nu toe het geval was! Uit de keuken geklapt Voor velen zal in de komende weken kaas als eiwitbron van de warme maaltijd een belangrijke plaats innemen. In voedingswaarde staat 65 70 gram kaas gelijk met 100 gram vlees, zodat per persoon dan ook niet meer gegeven behoeft te worden. Hoewel warme kaasgerechten nog niet door iedere huisvrouw be reid worden, hoort men toch steeds weer van velen, die de eerste schuchtere pogingen in die rich ting deden en enthousiast waren dat ze hierdoor niet alleen meer variatie in hun maaltijden aan kon den brengen, maar bovendien nog bijzonder smakelijk en voedzame gerechten op tafel brachten ook! ZONDAG: grapefruit, roastbeef, spruitjes, aardappelen, bananen- schuitjes. MAANDAG: jachtschotel van rest vlees met gefruite uien en aard. appelpurée, warme broodpud ding met bessensapsaus. DINSDAG: koolrolletjes gevuld met gehakt, aardappelen, rijste brij met krenten. WOENSDAG: gebakken kaasplak, zuurkoolsla, aardappelkoekjes, griesmeelsoufflé. (wat meer witte bonen in de week zetten dan voor 1 maaltijd nodig is) DONDERDAG: witte bonen, aard appelen, tomatensaus, spekblok jes, muesli. VRIJDAG: witte bonenschelp, ome let gevuld met visragout, veld sla, gebakken aardappelen. ZATERDAG: boerenkool met rook worst, fruit. Recept: griesmeelsoufflé. 1. griesmeel- of rijstepap, een halve sinaasappel of citroen, 2 eieren. 15 g (een eetlepel) suiker, (roomboter). De sinaasappel of ci troen schoonborstelen en boven de pap raspen. Vervolgens het sap uitpersen. De eieren splitsen in dooier en wit. De dooier, de ge raspte schil, een paar lepels vruch tensap (en desgewenst wat room boter) door de pap roeren. Het eiwit zeer stijf slaan. Een eetlepel suiker op het laatst mee kloppen. Bij gedeelten tegelijk de warme pap voorzichtig door het eiwit mengen. Zo nodig de pap op smaak afmaken met de rest van het vruchtensap of extra suiker. De pap in een vuurvaste schaal overdoen en er in een matig war me oven een korstje op laten ko men. Recept: Witte boncnschelpje. Een kopje gekookte witte bonen 2J dl bonenwater, 25 g (2^ eetle pel) roomboter, 35 g (4 eetlepels) bloem, zout, iets tomatenpurée, 5 eetlepels geraspte kaas, paneer meel. peterselie, aroma, peper. De roomboter smelten. De bloem toe voegen en onder roeren langzamer hand het bonenwater er bij gieten De saus op smaak afmaken met tomatenpurée, geraspte kaas, zout, peper en aroma. De bonen er en kele minuten in verwarmen. De massa overdoen in schelpen of in kleine vuurvaste schoteltjes. Des gewenst de bovenkant bestrooien met een mengsel van paneermeel en geraspte kaas en hier en daar een stukje roomboter leggen. In een matig warme oven een bruin korstje op de schelpen laten ko men.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 12