De gladheid speelde hem parten EUROPESE EENHEID De O-lijn van 1760 DE REIS VAN PRINSES BEATRIX Wintewpmt aam ftonifigin en piintea VRIJDAG 7 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Een truck met oplegger slaagde er vanmorgen door de gladheid niet in tegen de Lourisbrug over de Herengracht te Leiden op te rijden, met het gevolg, dat de wagen achteruitgjeed, de aanhangwagen scheef trok en achterwaarts het water inreed. De wagen was slechts licht beladen, maar toch duurde het nog een tijd voor de brandweer met behulp Van de kraanwagen en van de kracht van de vrachtwagen er in slaagde de oplegger op het droge te krijgen. De foto geeft een overzicht van de pogingen die de brandweer ondernam. Toen wij het in ons vorig artikel hadden over de tot stand gekomen economische Benelux-Uhie, hebben wij er reeds voor gewaarschuwd, dat men de nationale democratische be- langen niet zo mocht laten prevale ren, dat deze een belemmering zou den vormen voor het uitgroeien hier van. Hetzelfde geldt in dezelfde mate voor de Euromarkt, welker oprich ting enige tijd geleden tot stand is gekomen en welke is begonnen met een touwtrekkerij over de te verdelen functies en de plaats waar de ver schillende Europese instellingen zou den worden gevestigd. Voor een nationale economie is het natuurlijk van belang wie er aan de top zit en waar de zaken zich afspe len. Maar toch lijkt ons dit niet het eerste dat men zich moet afvragen. De zes Europese landen gaan immers op in één gemeenschappelijke markt. Dit doel moet in de allereerste plaats in het oog worden gehouden. Daar naast behoeft men de nationale be langen niet uit het oog te verliezen, maar deze mogen niet de boventoon gaan voeren, waardoor het doel van de Euromarkt zelf schade zou lijden. Voor de nationale regeringen is het natuurlijk moeilijk een objectief ant woord te geven op de vraag, wie de leiding moet hebben en waar de zetel van de Euromarkt zal worden geves tigd. Ieder heeft daarvoor argumen ten, die hij als objectief aanmerkt en die toch wijzen in de richting van het nationaal belang. Wij hebben dat gezien met de aan wijzing der personen, toen in Neder land reeds van te voren werd aange- riomen, dat minister Mansholt de voorzittersplaats zou gaan bezetten. Men weet hoe het achteraf is ge gaan. Dit voorzitterschap kwam te recht bij prof. Hallstein, de Frans man Arm and zal Euratom presideren, de Belg Finet de K.S.G. en de Italiaan Camponilli de Investeringsbank. Wij kregen slechts tweede plaatsen voor dr. Spierenburg, dr. Mansholt en het lid van de Eerste Kamer mr. Sassen. In de leiding werden wij niet betrok ken. Men kan dat betreuren, maar het komt allemaal op het tweede plan indien men hierbij tenminste de Europese eenmaking in 't oog houdt. In de laatste bijeenkomst in Parijs is dan het probleem ter sprake geko men van de plaats waar de Europese instellingen zouden moeten worden gevestigd. Dit is opnieuw een touwtrekken geworden en men is er niet tot over eenstemming kunnen komen. Men heeft slechts déze beginselbeslissing genomen, dat de Kolen, en Staats- gemeenschap, Euromarkt en Euratom tezamen één zetel zouden moeten hebben. Maar waar? Daarover is men het niet eens kunnen worden. Toch is deze beginselbeslissing op zichzelf reeds van groot belang. Men moet niet vergeten, dat er voor der gelijke beslissingen de eis is van een stemmigheid. Dat wil echter natuurlijk niet zeg gen, dat de zaak nu in kannen en kruiken is. Men behoeft er slechts aan te denken, dat hierna in de Bel gische Kamer een motie is aangeno men, waarin de candidatuur van Brussel gelijkgeschakeld wordt met het Europese belang. Wij zeiden reeds dat het moeilijk is een objectief ant woord te geven op de vraag waar de zetel van de Euromarkt zal moeten komen. Dat België Brussel' als zo danig beschouwt is volkomen begrij pelijk, zelfs wanneer men dit be schouwt als een nationaal belang; in dien dit nationale belang maar past in het kader van het doel der Euro markt. En of dit doel in België nu altijd in het oog is gehouden wagen wij te betwijfelen. Eerst heeft men in Bel gië het besluit van één zetel be schouwt als een benadeling van de kans voor Brussel. Vervolgens wordt in een Belgische socialistische krant de benoeming van Finet beschouwd als een tegen België gerichte Franse zet. Zo zijn er meer aanwijzingen die getuigen van een minder juiste gees teshouding. Men moet intussen niet licht den ken over het samenbrengen van tienduizenden mensen, die bij deze apparaten worden ingeschakeld. Dat zijn de ambtenaren met him gezin nen aan wie onderdak zal moeten worden verschaft. Over enkele maanden zullen de zes regeringen zich opnieuw gaan bera den over de plaats van vestiging. Men zal intussen adviezen vragen aan de verschillende betrokken Euro pese instellingen, maar het belang rijkste is of men de Europese ge dachte zal kunnen laten prevaleren. De ene zetel der Europese instel lingen zal moeten worden de drager van een constructieve gedachte, het territorium van een toekomstig staat kundig Europa. DE VACATURE-SASSEN IN DE EERSTE KAMER De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de vacature in de Eerste Kamer, ontstaan door het ontslag nemen van mr E. Sassen te Vught, benoemd verklaard prof. dr G. W. Groenveld te Nijmegen. Wij vernemen, dat prof. Groene- veld deze benoeming niet zal aan vaarden. Zoals wij 1.1. maandag be richt hebben is het de bedoeling, dat mr Sassen, die gekozen was op de j Gelderse lijst van de K.V.P., zal wor den opgevolgd door de heer J. L. P. M. Teijssen, burgemeester van Waal wijk, die op genoemde lijst als plaatsvervanger voor de Brabantse candidaat voorkomt. AUTOBUS BIJ PAPENDRECHT VAN DE MERWEDEDIJK Hedenmorgen te omstreeks kwart over negen is een autobus van de vervoermaatschappij „De Twee Pro vinciën" uit Sliedrecht ter hoogte van. Papendrecht van de Merwede- aijk gegleden bij een uitwijkpoging. De bus sloeg over de kop en drie passagiers liepen verwondingen op. Zij moesten naar een ziekenhuis in Dordrecht worden overgebracht. AUTO GEGREPEN OP ONBEWAAKTE OVERWEG Op de onbewaakte overweg te Oosthuizen is vanochtend circa elf uur een personenauto door de passe rende trein EnkhuizenAmsterdam gegrepen. De wagen werd tientallen meters meegesleurd. Volgens de eerste ge gevens zou de bestuurder, de heer Johan van Dijck, correspondent van het Handelsblad te Antwerpen, die voor een lezing op weg was naar Stadskanaal, ernstig gewond zijn. De knipperlichtinstallatie by de overweg werkte normaal. AUTOBOTSING EIST DODE. Vanmorgen omstreeks acht uur is op de Overijsselse straatweg vlak bij Leeuwarden een ernstig ongeluk ge beurd, dat aan een zestigjarige instal lateur te Leeuwarden, het leven heeft gekost. De installateur kwam met zijn per sonenauto uit de richting Leeuwar den, terwijl van tegenovergestelde richting een vrachtauto naderde, be stuurd door 'n grossier in vleeswaren te Vlaardingen. Op de oprit van de brug over het van Harinxmakanaal slipte de personenauto. De bestuur der van de vrachtauto remde voor zichtig, doch slipte eveneens. De in stallateur werd op slag gedood. Zijn echtgenote en zijn zoon werden ge wond en moesten naar het ziekenhuis te Leeuwarden worden vervoerd. De bestuurder van de vrachtauto bleef ongedeerd. Bus ramt melkwagen Twee doden Omstreeks kwart over zeven, van ochtend, heeft zich op de weg tussen Moergestel en Oisterwijk een ernsti ge aanrijding voorgedaan tussen een autobus en een met paard bespannen melkwagen, waarbij twee doden zijn gevallen. De melkrijder, de 54-jarige Jos den Otter uit Moergestel en diens 16-jari- zoon Johannes werden op slag gedood. Omtrent de juiste toedracht van het ongeval tast men nog in het duister. De rijkspolitie heeft het onderzoek in handen. De melkwagen van de Coöp. Melkinrichting „St. Ermelindis" te Moergestel reed in de richting Oisterwijk, toen van de andere zijde een autobus waarmede arbeiders van de Bata-fabriek te Best naar hun werk gingen, opdook. Blijkbaar heeft de chauffeur van de autobus de melk rijder niet opgemerkt. De melkwa gen werd vernield, de bus zwaar be schadigd en het paard gedood. De in zittenden van de bus kwamen met de schrik vrij. De melkrijder laat een vrouw en twee kinderen achter. OEGSTGEEST Feestavond K.A.V. Gisteravond hield afdeling Oegstgeest der K.A.V. een feestavond in het parochiehuis. Na een verwelkoming door mevr. Hakker was het woord aan de eigen toneelclub, die opvoerde de drie- acter „Brand in afdeling III" van Arie v. d. Lugt, welke met verve werd gespeeld. Een meisje uit de middenstand komt door tegenslag in een fabriek terecht en constateert, dat er tegen woordig niets minderwaardigs meer in is gelegen om op de fabriek te werken. Toch komt zij met sommige meisjes in botsing. Een harer is wel bijzonder op Loes gebeten. Zij ver volgt haar en doet haar kwaad waar ze maar kan. Dan breekt er brand uit in de afdeling waar Loes „vijan din" juist bezig is. Het meisje gilt om hulp, maar niemand waagt een red dingspoging. Dan stuift Loes naar voren loopt door de vlammen en redt het meisje. Zelf wordt zy zwaar ge wond naar het ziekenhuis gebracht. Met aandacht werd door de tal rijke aanwezigen, onderwie pastoor Looyaard, het spel gevolgd en een dankbaar verdiend applaus beloonde na ieders bedrijf de actrices. Mevr. Hakker was voorzeker de tolk van al de aanwezigen toen ze speelsters en regisseur hartelijk dank bracht. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. De K.A.V. kan stel lig op een succesvolle avond terug zien. Een beeld van het bezoek van prinses Beatrix aan Willemstad: Bij het autonomie-monument inspecteerde de prinses de opgestelde padvinders. Achter haar premier Jonckheer en gezaghebber Corsira (in uniform). Twee opnamen van H. M. Koningin Juliana en H. K. H. prinses Irene, genomen in het Zwitserse wintersport- centrum Grindelwald, waar zij op het ogenblik verblijven. VOORSCHOTEN Vastenavondfeest L.T.B. In de zaal van „De Grote Vink" heeft de L.T.B. afd. Voorschoten haar vas tenavondfeest gevierd. De heer A. Q. Doeswijk heette de genodigden en de leden met hun kinderen boven de 16 hartelijk welkom. Het trio Massaar was uitgenodigd om de aanwezigen aangenaam bezig te houden. Dit trio bestond uit 2 accordeonisten en de heer Massaar, die allerlei imitaties van bekende artiesten ten beste gaf In de pauze sprak de heer G. v. d. Hulst, de voorziter van de L.T.B. een hartelijk welkom tot de nieuwe gees- telijk adviseur van de L.T.B. pater Van Arnhem. Pater Van Arnhem sprak daarop een kort wederwoord. Een bijzondere gebeurtenis op deze avond was wel de huldiging van de heer A. Q. Doeswijk. De heer G. v. d. Hulst herinnerde de leden eraan, dat de heer Doeswijk reeds 25 jaar als bestuurslid van de L.T.B. en van de Boerenleenbank zijn beste krach ten aan de L.T.B. heeft gegeven. Spr. bracht in herinnering de gang van zaken, hoe de heer Doeswijk eer tijds de voetsporen van zijn vader had gedrukt. Hij bracht hiervoor dank uit. Als blijk van waardering had het hoofdbestuur van de L.T.B. in Haarlem het eredipldma van de L.T.B. aan de heer A. Q. Doeswijk beschikbaar gesteld. De heer v. d. Hulst overhandigde dit mooie diplo ma. Mevr. Doeswijk werd gehuldigd met een boeket bloemen. Na het mu zikale gedeelte, waarin veel beken de liedjes ten gehore werden ge bracht, die naar hartelust meegezon gen konden worden, werd de zaal vrij gemaakt voor een dansje, waar- Donderdagmiddag werd ln de ambts woning van de Amsterdamse burge meester aan de Herengracht voor dit doel door de burgemeester en me. vrouw Hall beschikbaar gesteld 'n modeshow van historische costuums gehouden. Deze druk bezochte show was georganiseerd door de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers. Hier ziet men een japon uit 1760, die zoals alle getoonde modellen naar een bestaand voorbeeld is vervaardigd. mede het vastenavondfeest van de L.T.B. werd besloten. R.K. Vakantievreugd Het comi té Vakantie vreugd is alweer hard be zig plannen te maken voor de ko mende zomer. In de opzet' van het programma zijn opgenomen uitstap jes naar Blij dorp, Duinrell, Drie vliet en Meyendell. Een sportdag zal niet ontbreken. Bij minder gunstig weer zal dit worden een film, toneel en cabaretmiddag. De slotdag van Va kantievreugd zal zijn een bezoek aan circus Strassburger te Scheveningen. Het aantal deelnemers bedraagt momenteel al ongeveer 250 kinderen. In verband met het afhuren van zaal ruimte, het huren van bussen voor vervoer enz. is het noodzakelijk te weten, hoeveel kinderen definitief aan het programma zullen deelne men. De ouders die alsnog hun kin deren hiervoor wensen op te geven, hebben daartoe de gelegenheid tot uiterlijk 15 februari a.s. en wel op de r.k. jongensschool (liefst dinsdagmid dag as) of aan het adres Oranjekade 13, telefoon 2874. Gouden professiefeest zuster Blasia. In het klooster „De Voorzienig heid" viert zaterdag, 8 februari a.s. de eerwaarde zuster Blasia (S. van Baar uit Heerhugowaard) haar gou den professiefeest. Zr. Blasia, aan velen bekend als de zuster-portierster, is o.m. Overste ge weest in de kloosters te Westerblok ker, Hoorn, Kwintsheul, Nootdorp, Langeraar en Edam. K.A.V. Gisteravond hield de afd. Noordwijkerhout der K.A.V. in café De Zwaan haar jaarvergadering. Na de opening door de voorzitster, mevrouw Van der Holst-Heemskerk kwam een verzoek van enkele melk handelaren ter tafel om medewerking bij een mogelijk in te voeren vacan- tieregeling voor deze tak van midden stand. De aanwezige leden stemden ten volle met dit initiatief in en zeg den hun medewerking toe. In het jaarverslag van de secreta resse, mevr. de Haas kwam duidelijk de bijzondere activiteit van de afde ling tot uitdrukking en mot voldoe ning kon de g. a., pater A. Horck Carm., constateren, dat deze afdeling zeer levenskrachtig was, dank zij de activiteit van het bestuur en de mede werking der leden. Pater Horck dankte het afdelings bestuur voor de vele werkzaam heden en hij wekte de aanwezige da mes op, hun dank daarvoor uit te drukken in hun medewerking en steun. De zitting hebbende voorzitster en penningmeesteresse werden met grote meerderheid van stemmen herkozen en tot wijkleidster werden aangewe zen de dames V. d. Burg-v. d. Berg en Verwer-Aartman. Het zakelijk ge deelte van de jaarvergadering werd afgewisseld met enkele zangnummer tjes en een toneelstukje van de dames Hogevorst en Duivenvoorden. Een vrye verloting, waarvoor de pryzen belangeloos door de plaatse lijke middenstand beschikbaar waren gesteld, vormde mede een der hoogte punten van de avond. Zondagsdienst In het komende week-einde zal de medische dienst worden waargenomen door dr. B. C. C. Wösten, Kerkstraat 28, tel. 285.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7