DAF te Eindhoven introduceert nieuwe Nederlandse personenauto Driejarige voorbereiding achter schermen met succes bekroond De schoorsteen van het „radio actieve huis" te Putten gesloopt RAI-tentoonstellinq met wereld primeurs van DAF en Sunbeam Nieuw protest tegen toenemende verzwaring wegvervoerbelasting Trein en steen VRIJDAG 7 FEBRUARI 1958DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 PATER A. J. WESSELS S.J. In het klooster van de Jezuieten te Maastricht is vanmorgen overleden pater A. J. Wessels S.J. in de leef tijd van 74 jaar. Pater Wessels was van 19381949 directeur van Huize „Katwijk", dat enige jaren in Noord wij kerhout was gevestigd. Van 1934 '45 was hij secretaris van de Ver- i eniging voor Katholieke Ziekenhui- f zen en van '37'57 adviseur van de I vereniging voor r.-k. Leraren in het I Middelbaar'Onderwijs „St. Bonaven- tura". Van '48'56 was hij ook hoofdredacteur van het maandblad „Streven". Van Doorne's Automobiel Fabriek waren in de gelegenheid van meet te Eindhoven is er in geslaagd na een voorbereiding van ruim 3 en een half jaar de eerste na-oorlogse Ne derlandse personenauto te produce ren. Deze auto, een kleine familiewagen zal zjjn debuut maken op de internationale autotentoonstel ling in het RAl-gebouw te Amster dam. Met de serieproduktie van de nieu we automobiel zal in september of oktober een begin worden gemaakt. In de 'huidige fabriek kan men 15.000 van deze personenwagens per jaar maken, dodh de directie der DAF heeft uitbreiding aangekondigd, waardoor men de produktie tot 25.000 stuks zal kunnen opvoeren. Het ligt ook in de bedoeling de nieu we Nederlandse auto te gaan expor teren en in Amerika is er reeds be langstelling voor getoond. Naar wij vernemen zal de produfc- i tie door de DAF van personenauto's ten gevolge hebben, dat het DAF- bedrijf, dat thans nog een gesloten familievennootschap is een open N.V. zal gaan worden. De investeringen die noodzakelijk zijn, mede in ver band met het produceren van per sonenauto's vergen enige tiental len miljoenen guldens. In dit ver band moet het dan ook zeer waar schijnlijk worden geacht, dat de DAF eerlang met een aandelen emis sie aan de markt zal komen. Reeds lang plannen. af aan een volkomen oorspronkelijk uitgangspunt te kiezen. Zij konden met een schone lei beginnen en een originele opzet maken. Specialisten Dit is een exterieuropname van de nieuwe Nederlandse personenauto, de DAF, die binnenkort op de Ne derlandse wegen te zien zal zijn. we constructiehal, waardoor men de produktie kan verhogen tot 25600. Dit aantal wordt in 1960 reeds ver wacht. Het aantal dealers in de Be nelux zal verdubbeld worden en komt op een aantal van 200. Deze van de DAF op het gebied van sty-1 deaiers zullen zelf hun sub-dealers lering en constructie kwamen geza-1 aanstellen. Het ligt in de bedoeling Een lang gekoesterd plan, dat bij de directie van de DAF leefde, is hiermee werkelijkheid geworden. Reeds in 1927 liep constructeur H. van Doorne rond met plannen voor het maken van een wagentje. Het zou een bestel wagentje worden, waar van er ook twee geconstrueerd wer den. Maar het plan om dit wagentje in serie te gaan bouwen, kon, we gens gebrek aan geld, niet worden verwezenlijkt. Daarom werd een andere weg ingeslagen en zette de heer van Doorne zich aan de con structie van opleggers en aanhang wagens. Samen met zijn broer W. van Doorne werd een bedrijf ge sticht, dat groeide en in 1950 ont stond hieruit van Doorne's Automo biel Fabriek in Eindhoven. De ge broeders Van Doorne hebben sinds dien zeer veel bedrijfswagens gepro duceerd en naarmate de fabriek zich ontwikkelde namen ook de mogelijk heden voor een personenauto toe. In het diepste geheim zette dr H. J. van Doorne eind 1954 enkele me dewerkers aan dit project. Aanvan kelijk werden vier werkgroepen ge formeerd, die later werden uitge breid tot een groep van 150 perso nen. Zonder dat iemand hier iets van gemerkt heeft werd achter ge sloten deuren een prototype ge bouwd, dat later aan de staf van de DAF werd getoond. De door de le den van de staf gemaakte opmerkin. gen werden nauwkeurig overwogen en eind 1956 kon men beginnen met de produktie van matrijzen voor het persen van de verschillende caros- serie-onderdelen. Met de eerste zes wagens, die geheel gecamoufleerd werden, deed men proeven onder de meest ongunstige omstandigheden teneinde de rij eigenschappen van de DAF-personenauto te controleren. Jarenlange spanning is geweken De spanning waaronder door vele DAF-technici jarenlang is gewerkt is thans geweken. De opgave om voor het Nederlandse gezin een Ne derlandse auto te construeren heeft men volbracht. Bij deze opgave stond voor ogen, dat het ondanks een zo laag mogelijke aanschaffingsprijs een volwaardige auto moest worden met goede ryeigenschappen, prima ligging, ruime comfortabele carosse- rie, plaats biedend aan een gezin van vijf en aan al zijn bagage voor de vakantie. De wagen moest daarbij technisch zijn tijd jarenlang vooruit 'zijn, terwijl voorts de auto een mini mum aan brandstof en onderhoud mocht vragen. De constructeurs van menlijk onder stimulans en leiding van dr H. J. van Doorne tot een ho mogene conceptie. De onderdelen vormen een harmonisch op elkaar afgestemde eenheid, hetgeen vooral blijkt bfj de beschouwing van constructie van de VARIOMATIC. Dit is een geheel automatisch wer kend versnellingsmechanisme met een oneindig aantal overbrengings verhoudingen, continu variërend tussen een „eerste" versnelling en een „overdrive". De variomatic kiest in elke situatie op het juiste ogen blik de correcte overbrengingsver- houding, die past bij het motortoe rental, de wagënsrielheid en de weg- weerstand van dat moment. De DAF- personenwagen biedt dus geen drie of vier, maar een oneindig aantal versnellingen met een automatische reductieselectie tussen 20:1 en 4,4:1. Het vermeerderen of het verminde ren van de snelheid is een automa tisch vloeiend lopend proces en de bestuurder kan dan ook voortdurend alle aandacht vrij hebben voor de verkeerssituatie, waarin hij zich bevindt. „Wurgen" van de motor uit gesloten. Een tweede bijzondere eigenschap van de Variomatic is, dat hjj volle dig de functie overneemt van het differentieel. Deze is constructief in de Variomatic opgenomen en de daar door eenvoudig bereikte differenti- eel-werking heeft bovendien nog hetzelfde effect als het tegenwoor dig nog slechts spaarzaam toegepas te en meestal nogal kostbare zelf- blokkerende differentieel. Het voor komt dus, dat alle motorvermogen j ineens als het ware weglekt via een door tollend achterwiel, dat tij delijk geen adhesie op de grond meer heeft, b.v. op ijs, sneeuw en modder. In de Variomatic worden twee V-snaren toegepast. Elke V- snaar loopt over twee schijven. De ze bestaan uit twee, ten opzichte van elkaar verschuifbare schijfhelften, waardoor de werkzame diameter van de snaarsöhijven kan variëren. Direct achter de motor bevindt zich een frictiekoppeling, die door centrifugaal gewichten automatisch werkt. Deze komt bij het wegrijden geleidelijk in aangrijping en blijft bij het rijden in volle ingrijping. Bij het remmen komt de koppeling even voor het tot stilstand komen weer automatisch vrij, zodat het ge vreesde „wurgen" van de motor uit gesloten is. Prijs en uiterlijk. De prijs voor het standaardmodel bedraagt 3980.en voor het luxe model 4-380. De wagen heeft een aantrekke lijk uiterlijk. Het voorfront met een sterk glooiende motorkap geeft de bestuurder een onbelemmerd uit zicht op de weg tot direct voor de wagen. Deze vorm van de motorkap, die mogelijk werd doordat de motor 2 liggende cylinders heeft en com pact en laag van bouw is, brengt de luchtweerstand bij het rijden om laag ten gunste van de topsnelheid en het benzineverbruik. Windtunnel- proeven in het nationaal luchtvaart laboratorium te Amsterdam heb ben voorts aangetoond, dat de gehe le vorm de wagen ongevoelig maakt voor zijwind. De wagen heeft op vallend grote ruiten, die een goed uitzicht garanderen aan alle zijden. Zowel de voor- als de achterruit zijn even breed als de wagen zelf. Naar de heer van Doorne mede deelde zal in september/oktober met de produktie kunnen worden begon nen. Het is mogelijk in de huidige de nieuwe Nederlandse auto te gaan exporteren. Inmiddels zijn daarvoor talrijke aanvragen binnengekomen, met name uit Amerika. nu ook georganiseerd Onder het genot van glaasjes bier en kopjes koffie heeft gisteravond een veertigtal lange dames en heren in het café van de heer A. J. Kromer aan de Sloterkade te Amsterdam een Nederlandse „Klub Langer Men- schen" opgericht. Reeds vorige maand werd hiertoe besloten tijdens een rumoerige vergadering in het zelfde café waarbij de voorzitter van de Duitse KLM de toekomstige leden in een uitvoerige toespraak uiteen zette wat het doel van zo'n club is: het verkrijgen van belastingsfacili teiten en het organiseren van gezel lige bijeenkomsten. De heer Kramer heeft de afgelo pen weken reeds enkele honderden telefoontjes en brieven ontvangen van belangstellende lange mensen uit alle delen van het land. Er meld den zich gisteravond al dadelijk twee heren voor de fuctie van voor zitter. De heer F. C. Heemeijer (1.97 m.) werd by acclamatie gekozen. Een van de eerste werkzaamheden van het bestuur zal zijn om de konink lijke goedkeuring te verkrijgen. Enkele textielfirma's hebben reds voorstellen gedaan om tegen voorde lige voorwaarden maatkleding te le veren. Een Amsterdamse kleermaker had in een brief laten weten, dat hij bereid was 15 pet. korting toe te staan bij het vervaardigen van maat kleding van heren langer dan 1.90 meter, en een andere firma is van plam om zich speciaal op de produk tie van kleding voor lange mensen te gaan toeleggen zodra de KLM duizend leden telt. -XV Leden van de ABC-dienst van Marine zijn gistermiddag begonnen met het slopen van de schoorsteen in het „radio-actieve huis" van de fa milie Haanschoten te Putten. Volgende week donderdagmorgen zal minister Algera de 39ste RAI-ten- toonstelling van personenautomobie len, combinatiewagens, kampeerwa gens, bijbehorende onderdelen en ga rage-uitrustingen openen en dit zal de eerste internationale salon van Europa zijn. Deze tentoonstelling zal daarom zo belangrijk zijn, omdat hier het nieuwe DAF-product en de nieu we Sunbeam geëxposeerd zullen wor den. Mede naar aanleiding hiervan ver wachten de organisatoren een bijzon der groot aantal belangstellende be zoekers uit binnen- en buitenland. De totale oppervlakte van het RAI- gebouw wordt in beslag genomen door meer dan 190 exposanten, 15 meer dan in 1956. Er komen 34 expo santen van automobielen, 12 met kampeerwagens, ongeveer 100 impor teurs en groothandelaren in onder delen en garage-uitrusting, terwijl 30 toeleveringsbedrijven het „Neder lands paviljoen" zullen inrichten. Onder de 63 verschillende auto merken bevindt zich voor de eerste maal een geheel Nederlandse automo biel, de D.A.F.-personenauto. De kleinste automobielen komen meer en meer in de belangstelling te staan, maar het is volgens de heer E. F. Eriksson, algemeen voorzitter van de R.A.I. niet met zekerheid te zeggen, dat zij de taak van de wagen in de zogenaamde middenklasse zullen gaan overnemen. Onder de grotere auto's zal men niet minder dan vijftien primeurs vinden, waaronder de nieuwe Sun beam Rapier de wereldprimeur zal vormen. Op deze tentoonstelling zal ook de snelste auto ter wereld te be wonderen zijn, de Railton van John Cubb, die een snelheid van 650 km haalde. De heer Eriksson constateerde over het afgelopen jaar een teruggang in de verkoop van het aantal automo- fabriek een jaarproduktie van 150001 bielen, vooral van bedrijfswagens. DAF-personenauto's te verwezenlij. „Maar wanneer de Euromarkt gaat ken. Binnenkort zal ook worden be-1 doorwerken zal het gemakkelijker ikj. q a r L bieldichtheid van de ons omringende ivieuw l\t\l~g€DOUW landen, ten opzichte waarvan wij nog i i x 9 steeds een achterstand hebben". toch Op komst De heer Erifcjson protesteerde te- gen de toenemende verzwaring van de belastingdruk op het wegvervoer. De than, door de Eerste Kamer aan genomen wetsvoorstellen tot belas tingverhoging doen de prijzen van de auto's weer met 6 a 7 toenemen. Het nieuwe RAI-gebouw. Een alleszins verrassende medede ling deed de heer Eriksson over de kwestie van het nieuwe RAI-gebouw, dat al een geschiedenis heeft van acht jaar. „In juli of augustus van dit jaar zal kunnen worden begonnen met de 1 bouw van het nieuwe RAI-gebouw, dat in Amsterdam aan het Schelde- plein zal verrijzen. Het gebouw zal dan na twee-en-een-half jaar gereed kunnen zijn". Dit heeft de voorzitter van de RAI, de heer E F. Eriksson, medegedeeld tijdens een in Amster dam gehouden persconferentie. He laas houdt dit in, voegde de heer Eriksson hieraan toe, dat de RAI-per- sonenauto-tentoonstelling van 1960 nog niet in het nieuwe gebouw zal worden geopend, al ligt het wel in de bedoeling het nieuwe RAI-gebouw met een autotentoonstelling te ope- Naar aanleiding van enkele gestel de vragen deelde de heer Eriksson na der mede, dat er aanvankelijk geen hoop bestond op verwezenlijking der plannen, zelfs al zou de RAI met geld op tafel komen. De intredende werk loosheid kan echter een stimulans zijn in de goede richting. Wat de financiering betreft: er wordt naarstig gewerkt om de beno digde financiën bij elkaar te brengen. De RAI van haar kant heeft het voor haar benodigde bedrag. Het wachten is alleen op de gemeente voor wat haar aandeel betreft en dat zij des tijds heeft toegezegd. Daarbij komen het congresgebouw en de grote kelder onder het gebouw voor rekening van de gemeente. In deze in het Amstelhotel gehou den persconferentie, die door meer dan 150 personen uit de dagblad- en vakperswereld uit binnen- en buiten land werd bijgewoond zijn voorts in leidingen gehouden door ir W. Fick over: „Technisch nieuws van de ko mende RAI-tentoonstelling" en door de heer J. Koolhaas Revers over: „Bij de onderdelenstands: tempo, veilig heid en comfort". OPBRENGST RODE KRUIS COLLECTE 1957 De campagne-1957 van het Neder landse Rode Kruis geeft een vooruit, gang te zien t.a.v. het voorgaande jaar. In 1957 bracht de collecte in totaal op 1.416.516, en in 1956 was de opbrengst 1.290.021, er is dus in 1957 126.495 meer opgehaald dan in 1956. In 1957 werd 56,8 procent van het streefbedrag behaald, dat werd gesteld op ƒ2.493.670 of 1.— per ge zin. De landelijke collecte blijft toch altijd nog ruim 1 miljoen gulden be neden het bedrag waar het hoofd bestuur naar streeft. Men achtte deze drastische maat regel noodzakelijk, nadat men eerst gedurende vier dagen heeft gepro beerd om alle radio-actieve resten uit de schoorsteen te verwijderen. De Geiger-tellers bleven echter te veel uitslaan. Alle puin en stenen, die uit de schoorsteen komen worden in metalen vaten weggeborgen en evenals de kachel in beton gegoten om daar na in zee te worden begraven. Wan neer de schoorsteen verdwenen is, zal de marine het huis een uiterst zorgvuldige schoonmaakbeurt geven. We weten niet of mevrouw Haan- schoten daar zo mee ingenomen is want over opbouw van de schoorsteen wordt nog niet gesproken. Dat komt pas als de meters geen kik meer geven Op de foto ziet men leden van de A.B.C.-school van de Koninklijke Ma rine te Amsterdam de rookkanalen, die door de slaapkamer lopen, weg breken. Bij het onderzoek naar het inci dent met de trein, die gisteravond om 17.19 uur uit Eindhoven naar Utrecht vertrok, waarbij de machi nist door een steen getroffen werd is gebleken, dat hier geen baldadigheid van de jeugd in het snel was. Op het perron nabij Bata-fabriek stond een groep werklieden te wach ten op het werklieden treintje dat hen om 17.30 uur naar Eindhoven zou brengen. Een jongen van 14 jaar wierp op een zeker moment spelend met een steen. Op hetzelfde moment passeerde de trein uit Eindhoven. De steen vloog door de ruit van de ca bine en trof de machnist. Blijkens mededeling van de politie is hierbij absoluut geen opzet in het spel ge weest. De jongen, die de steen wierp, had de trein niet eens zien naderen. VaatjaatóSetiMócfiip wad wat dwat& :.J de nieuwe Nederlandse personenauto gonnen met de bouw van een nieu* 1 zijn ons op te trekken aan de automo- Van een van de hellingen op de werf „De Vooruitga ng" te Alpen a. d. Rijn is donderdagochtend tewatergela- ten het 685 ton metende kustvaartuig „Carnissesingel", d at tijdens de komende voorjaarsbeurs, van 18 tot en met 27 maart te Utrecht te bezichtigen zal zijn. Het betrof h ier een dwarstewaterlating. De foto laat zien hoe het schip, na te zijn gedoopt door mevrouw W. A. Boot-v. K ooten, de echtgenote van de directeur van de werf op een ongebruikkelijke manier van stapel liep.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6