INSTUIF De §temmeni*ovei*V f 775.- PELTENBURG mms Kroestsjef over 't Duitse probleem Uitbarsting van de Stromboli Laait de strijd weer op? Gevangene op mysterieuze wijze vergiftigd Woningruil: fFLEVlSlE ALS 'T U NÜ NIET SCHIKT... LEUNE net meisje VRIJDAG 7 FEBRUARI 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 5 En het plan-Rapacki Kroestsjef heeft in een vraagge sprek voor het Westduitse blad „Die Welt" gezegd, dat het het plan-Ra packi (atoom wapen-vrije zóne in Midden-Europa) maar ingewikkelder zou maken, indien men verband zou leggen tussen het plan en de Duitse hereniging. Naar zijn zeggen is de weigering van Bonn „bijna het enige wat de verwezenlijking van het plan- Rapacki nog vertraagt". Kroestsjef verzekerde dat Rusland bereid was betrouwbare internationa le waarborgen vor zo'n atoomwapen- vrije zóne in Midden-Europa te ge ven en meende, dat controle op uit gebreide schaal mogelijk was. De sowj et-Unie zou voorts alles in het werk stellen om de onnatuurlijke toestand, waarin het verdeelde Duits land zich bevindt, te beëindigen. Aan de sluiting van een Duits vredesverdrag zouden beide Duitse staten moeten deelnemen Rusland was bereid om nu over de toekom stige militaire status van een her enigd Duitsland te spreken. Het zou De Italiaanse vulkaan Stromboli, in de Thyrrheense Zee bij Sicilië, is vrijdag tot uitbarsting gekomen. Een stroom lava daalt langzaam langs 'n oude „lavaweg" de berghelling af en verdwijnt in een wolk van stoom in zee. Voor de bewoners van het eiland bestaat geen gevaar. Ten zuiden van de Stromboli, op Sicilië, is deze week de Etna gaan werken. Deze uitbartsing neemt in hevigheid af, doch twee dorpen worden nog bedreigd door de lava stroom. de vestiging van diplomatieke be trekkingen tussen West-Duitsland en een aantal Oost-Europese en Azia tische landen als een bijdrage voor internationale ontspanning beschou wen. De schrijvers van het artikel, di recteur Springer en hoofdredacteur' Zehrer van „Die Welt", die onlangs bij hun bezoek aan Moskou dit vraag gesprek met Kroestsjef voerden, wa ren van mening, dat de houding van de Russische leider ten aanzien van de betrekkingen tussen beide landen en de onderhandelingen, die nu te Moskou worden gevoerd „verrassend positief" was. De wapenstilstand op Cyprus, die elf maanden heeft geduurd, dreigt een einde te zullen vinden. Leiders van de Griekse verzetsbeweging op het eiland hebben gisteren felle beschul digingen gericht tot de Britse gou verneur van het eiland, sir Hugh Foot. U heeft ons er laten inlopen, zo zeggen zij in een lange verklaring, waai'in gezegd wordt dat de periode, tijdens welke Foot had moeten pro beren een oplossing voor de moeilijk heden op Cyprus te vinden, verstre ken is. Ons geduld is ten einde, zeg gen de verzetsleiders. Deze onheilspellende woorden vol gen op een radiorede, die gouver neur Foot zondag heeft gehouden. Hierin bereidde hij de bevolking van het geplaagde eiland voor op nieuwe gewelddaden door de Eoka. Hij zei over bewijzen te beschikken, dat wel dra een nieuwe periode van geweld zou losbarsten. Wij zullen de terreur met alle middelen die ons ter be schikking staan bestrijden, zei Foot, ook indien onschuldigen hier het slachtoffer van zouden worden. Er moet vrede op Cyprus heersen. Cipiers van de nachtploeg in de Leeuwarder strafgevangenis vonden woensdagochtend een van de gevangenen, de 34-jarige W. L., die op ver. denking van moord op zijn echtgenote tot levenslang was veroordeeld, levenloos op zijn krib liggen. Aanvankelijk dachten ze met een geval van hartverlamming te doen te hebben hetgeen natuurlijk ook bij jonge mensen kan voorkomen maar in een sectie werd vastgesteld, dat de man het slachtoffer van een vergifti ging was geworden. Sindsdien zoeken mannen van de rijksrecherche en van de recherche der gemeentepolitie te Leeuwarden koortsachtig naar de manier waarop het dodelijke cyaankali in handen van de gedetineerde is gekomen. In l\p<>ii doad n°8al opschudding verwekt on- lil LCCUWdlUcl dgj. de gedetineerden. Sommigen van strafgevangenis hen wcigeren te geloven'dat L-ze"- Nu, na twee dagen heeft men ech ter nog niets aan het licht gebracht, dat naar een verklaring van deze vraag zou kunnen leiden. Wellicht houdt een oplossing van deze vraag ook het antwoord in op de kwestie of er sprake is van zelfmoord, of dat het een misdrijf zou gelden. Blijmoedig en evenwichtig. Cyaankali is een van de zwaarste vergiften die men kent. Het werkt uiterst snel en het wordt zelden ge bruikt bij de bereiding van apothe kersrecepten. De rijksrecherche gaat niettemin na, of het vergif ook in de gevangenisapotheek aanwezig was. Autoriteiten van het Gevangenis wezen in Den Haag hebben mede gedeeld, dat zelfmoord „nogal eens voorkomt" in de gevangenissen. Het is de eerste maal, dat in Nederland een gevangene door vergif de dood in zijn cel heeft gevonden. Het bewakingspersoneel van de Leeuwarder Strafgevangenis was op het horen van wat er gebeurd was, volkomen verrast. De gevangene L. had dinsdagavond tot half tien in gezelschap van enige andere gedetineerden levendige ge sprekken gevoerd. Hij had zijn col lega's, toen ze hun cel moesten op zoeken, opgeruimd een „goede nacht" gewenst. L. was een r er evenwichtig en blijmoedig man. die van zijn ge vangenschap gebruik maakte om een serieuze studie te maken voor archi tect. Hij was zijn medegevangenen zeer sympathiek. Daarom heeft zijn natuurlijk zoeken zij een zondebok. Geruchten. Die is gauw gevonden in de vorm van de Berkelse arts, J. O., die, even eens verdacht van moord op zijn echt genote, welke moord door middel van cyaankali geschiedde in de Leeu warder strafgevangenis is opgesloten. De geruchten gaan nu, dat dr. O. meer zou weten van deze vergiftiging. Er zou op een plank boven L.'s bed dat het uitgesloten is, dat zij het in de gevangenis zouden kunnen krij gen. Beiden hebben meermalen be zoek ontvangen maar het is ander zijds weer noogst onwaarschijnlijk, dat de bezoekers zich ertoe zouden lenen, vergif mee te smokkelen, zo meent men in kringen van de justitie te Leeuwarden. Dr. O., die zeer moeilijk in zijn straf kan berusten, was lastig voor het gevangenispersoneel en geniet niet de achting van zijn medegevan genen. Hij kwam veelvuldig in con tact met de thans overledene. gerucl bevatten, dan rijst de vraag hoe dr. O. aan het dodelijke gif is gekomen. Hij (of L.) zou dit alléén van be zoekers hebben kunen ontvangen om U nadert nb oversteekplaats voor voetgangers. (100) tiet wordt tiddrtikdeplietports. wriLiZ. kimiraris,trier ernrnder er komt temend door de me 'Ti. f Binnenkort hebben wij plaats voor: A. enige aankomende naaisters en strijksters B. enige leerlingen naaisters en strijksters Onze personeelschef is gaarne bereid U dage lijks tussen 85 uur alle gewenste inlichtingen te verstrekken. OVERHEMDEN ATELIERS TREKVLIETWEG LEIDEN Aangeboden: een 3 of 4 kamer flat, huur 110.resp. 125.per maand, gelegen aan de 5 Meiweg te Leiden tegen een woning in Leiden met minstens 3 slaapka mers en max. huur 60.per maand. Brieven onder no. G 50 Reel. Advert.bur. „De Atlas" Postbus 207, 's Hertogenbosch. 3 Voordelen voor U Gunstige inruilprijs voor Uw oude radio bij aankoop van een nieuwe Philips. De nieuwste Graetz radiotoestel len nu tegen zeer aantrekkelijke prijzen. 3. Nu nog Philips, Graetz en Erres te levisietoestellen te gen oude prijs met mogelijkheid van reserveren maar haast U. dit is spoe dig afgelopen. 2 A.s. en reeds bezittende motorrijwieleigenaren. U weet toch dat Valk a.d. H. Schouw nog steeds die he le beste merken verkoopt, o.a.: A.J.S.. Puch, Sparta, James, Salira, Gillet en Pannonia. Vraagt inlich- tingen. 2 Kinderfoto's? Natuur lijk: Studio Koopman. Hooigracht 96. De kinder fotografe die het kan! Drie leuke briefkaartfoto's van uw kindje vanaf 3.75. Be spreekt U even. tel. 31701. 2 Gratis. Grote plastic spons, bii aankoop van een onzer garantie zeem lappen. Prijzen: ƒ2.95, 3.50. 3.95. 4.50. 5.95. De zemen-specialist van Lei den A. van Putten, Jan- vossensteeg 56. 2 Dubbelstuk huishoud zeep 12 ct. Prima kwaliteit van zeepfabriek „Bous- quet". Vastgestelde prijs 19 ct. Nu met inleverin" van advertentie voor 12 ct. Geldig tot 15 febr. I.V.A., Haarlemmerstr. 48. Nova- Noordeinde 43. Leiden. 2 Compleet ameublement dressoir, tafel, theemeubel 2 arm-, 4 stoelen, schuit en bijzettafels. 4 old-finish blanke en eiken fauteuils, dienstbodekastje. baden, grote hang-legkast, trap roeden. Jan Pluym Hooi gracht 51. tel. 25955. 2 Mooie piano, zwart, merk Brinkmann, prima in orde. Standaard A. Soepe le aanslag, mooie toon ƒ750.-. Zegers. Weverslaan 11, Voorburg. laat dan een prachtige super voor U reserve ren! Dan bent U er zeker van straks niet meer te hoeven betalen dan: Zeer binnenkort worden de prijzen verhoogd. Wij hebben momenteel nog voordelige aanbie dingen van de meest gevraagde merken: Philips Erres Graetz Blaupunkt. van 1793 Het adres waar U bovendien altijd kunt rekenen op 100% service. zo'n haard van 2 Heeft U mooie platen van kalenders enz.? Laat ze smaakvol en vakkundig omlijsten bii „Rembrandt" Keuze uit vele soorten lijsten. U slaagt zeke. bij: ..Rembrandt" Haarl.straat 208—223 Leiden. 2 Kolenkitten 1.98 Prachtig achtkantig model, extra grote maat. diep glanzend zwart gemoffeld. Stenen bedkruiken 1.39. origineel Keuls aardewerk met handige beugelsluiting enz. enz. I.V.A.. Haarlem merstr. 48. Nova. Noord- einde 43. Leiden. Deze wijzers, wifzen U de weg. Naar het aller beste in ruime keuze. Voor 2 Net meisje gevraagd, leeftijd minstens 18 jaar. voor hulp in de huishou ding. voor de dinsdag en vrijdag. Br. onder no. 7608 bur. v. d. blad. 2 Grote partü bloempot ten aangekomen. Prachtig glazuur in diverse fraaie kleuren vanaf 29 ct. Por seleinen theepotten flinke maat 1.59. Grote maat porseleinen koffiekannen 1.69 enz. enz. I.V.A. Haarlemmerstr. 48. Nova. Noordeinde 43. Leiden. 2 Borden, plat en ontbijt 29 ct. Emaille kolenkitten. 50 cm. hoog ƒ2.65. Koffie pot met filter 1.78. Nest schalen, crème aardewerk 2.65. Plastic drooglijn. 10 meter 38 ct. Werkdoekies 19 ct. Victorie-Bazar. Ho- gewoerd 31 en 73. 2 Uw rijbewijs halen' Dan naar erkende autorii school John Remmerswaal 5.per uur. Nieuw ver warmd materiaal. Tevens verhuur zonder chauffeur. Utrechtse Jaagpad 16a. 2 Slagerij Pieterse. Spe ciale reclame. 500 gr. ge hakt 1.40; 500 gr. carbo- nade 1.75: 500 gr. run derlappen 1.80; 500 gr. vetspek 0.75: 500 gr. rookworst 1.25: 100 gr. ham en 100 gr. rookworst 0.75. Herenstraat 29. 2 Modern fraai driézits- bankstel. vijf!weken oud. gekost 875.4 nu 225.-. Twee clubfauteuils met 4 stoelen van 375.- nu 175.-; vier clubfauteuils 95.-: dressoir ƒ45.-: sport rijwiel 45.-: moderne kinderwagen 25.-. Nieu- wenburg. Hooigracht 55 {géén winkelhuis). Couverts. Prima service en volle dige garantie. „De Goedkopere Zaak" Haarlemmerstraat 207 Geen filialen. 2 ledereen ts enthousiast als wij uw matras over .rekken met damast Eer één-pers vanaf f19 50 twee-rers vanaf f 26 50 Smits bedden en tapijten maeaz Mare 98 Vrouwen steeg 9 tel 23913 2 Verhuur zonder chauf feur 6.- per dag, 6 cent per km. Diverse merken. Langere termijnen specia le tarieven. Alle wagens zijn verwarmd. Utrechtse Jaagpad 16a. 2 B.z.a. net r.k. meisje voor de hele week. behalve maandagmorgen. Br. onder no. 7604 bur. v. d. blad. 2 Gevraagd: een jongen. voor de bloemisterij. A. J. Versluijs. Boterdijk 66. De Kwakel. 2 Duitse piano, prima in orde, normaaltoon. 440 trillingen. Gaaf instrument zwart, 475.Te bevr. Zegers. Weverslaan 11. Voorburg. 5? Koopjes! In sjoelbak ken, kindermeubelen, keu kentafels. droogrekken. gereedschapskistje, aan- maakhout 1.25, ongere geld goedkoop hout. Oud en vakkundig adres voor het vijlen en slijpen van alle soorten zagen. Oude Singel 216. te Voorschoten Muzikale medewerking: Aanvang 8 uur. Zaal: bondsgebouw (naast r.k. kerk). 2 Net meisje voor de he le week gevraagd. Th. van der Zwet, Noordeinde 153. Roelofarendsveen. 2 Wasmachines 395. met sneldroger. merk Al- ba Lien, onverwoestbaar, gaat een mensenleven me de. Enkele beschadigde machines belangrijk goed koper. Ook op gemakke lijke betalingsvoorwaar den. Firma Dusoswa. Turf markt 2 te Leiden: Kerk straat 48. Noordwijk; Zee weg 1. Katwiik/Zee. 2 Aangekocht: grote par tij bureaus. schrijftafels, kloostertafels. kantoor meubelen. stalen stoelen, kasten, tafels. Mechels buffet en tafel, driezits bank. hallbank. eiken le dikanten. divanbedden, spiralen, matrassen, gor dijnrails ƒ1.per meter compleet. Pluvm. Hooge- woerd. tel. 21266. 2* Zaterdag markt. Ka toenen damesonderjurken met 20 cm. broderiestrook van ƒ8.98 nu ƒ3.98. Da- mespettycoats 2.98: lan ge onderbroeken en borst rokken. alle maten 2.49. Koornbrupsteeg over Mu ziekhandel Servaas. Japie. 2 Broodtrommels f7.95 diepe bordpn f 0.39: thee pot van ƒ2.25 nu ƒ1.86: K.T.S.-bussen p. stel 3.95- grote 4 Diastic spons 0.39: genaaide zeem 0.98. Veel koopjes. Let op: Janvos- sensteeg 56. 2 Reclame-week servie zen. Grote sortering. 9-de- lig in groen of geel 9.45: 9-delig Dorcelein 12.95: 30-delie glasservies nu 3.95. Let op! Alléén in de Bazar, Janvossensteeg 56. VOLOP DAMES- EN MEISfESBROEKEN WINTERJASSENf 29.50 JEKKERSf 25.00 Partij lanje LEDEREN JASSENf 59.95 Costuums en Pantelons voor SPOTKOOPJES!! LEIDEN JANVOSSENSTEEG 67 TEL. 22415—32256 GLAS- of DRINK Serviezen Fijn geslepen of mo dem glad model, in grote sortering. reeds v.a. 9.95 Natuurlijk. Het emaillehuis aarUmmtrstr. 160 165 8 2 Strijkplank 15.95 Ex tra zware kwaliteit, met garantie. Een plank voor uw leven Grote maat 136x 30 c.m. Luxe uitvoering De hoogte is in 2 standen verstelbaar I V.A. Haar lemmerstraat 48 Nova Noordeinde 43. Leiden. Mevrouw Prinsen. Louise de Colignylaan 27. Oegst- geest. Aanmelden na 7 uur of tel. 25051. 2* Hoest uw kind? Natter- mann's Melrosum Forte helpt lost taai sliim op smaakt goed. Flrcon ƒ.2.- bii elke drogist. 2* Nieuwe babybox met verhoogde vlonder f 18.75 Plastic boxkleed 7.95: Kinderstoel f 17.25. Hoog landse Kerkgracht 40. tel 22287. 2* Iedereen roemt de smaak van de heerlijke oliebollen van Melle de Vries. Oliebollenwagen Botermarkt b.h. Gangetje. 2* B.z.a. r.k. dame 51 jaar. als huishoudster. Bij heer alleen. Geen huwelijk. Br. onder no. 7601 bur. v. d. blad. 2 Wij vragen voor direct een leerling banketbakker, leeftijd 16 a 17 jaar. Per soonlijke aanmeldingen: N.V. Hema, Haarlemmer straat. Leiden. 2* Wegens vertrek: mo derne Erres radio 3 ban den 75.-: sleestofzuiger 125 V. compleet 35.-; da mes- en herensportfiets compleet ƒ40.- p. stuk. Hooglandse Kerkgracht 42. 2 Bon. Aluminium fluit ketel 1.49. Inhoud 2 liter. Pracht kwaliteit. Met volle garantie.. Van een der bes te fabrieken. Normale prijs 2.46. Uitsluitend met deze bon ƒ1.49. Vic- torie-Bazar. Hogewoerd 31 en 73. 2* Te koop: Morris Minor 1955 (4 deurs) als nieuw benzine 1": 16 van le eige naar. nieuwe banden. 4-1- '58 motor en versnellings bak gerevideerd. Elke test toegestaan. Te bevragen zaterdag en zondag: Hoog landse Kerkgracht 30. tel. 31608. Prijs 3000.-. 2* Hangkast ƒ15.-; accor deon 120 bassen 75.-; twee-pers. bedstellen (ka pok) 35.-; één-pers. v.a. 119.-: rijwielen 17.50: Beskachel 12.50: vloer kleden 25.-: dekens: le dikanten: kantelbedden: stapelbedden: wringers; schrijfbureau 12.50 Nieu- wenburg. Hooigracht 55 (geen winkelhuis). PLAATST EEN 2 TELEFOONTJE! 2*

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3