PANG OimcdeCoco^ Wetering nuitainp iren Prinses Beatrix nam afscheid van Curasao Regering is tegen een neutrale zone Uit kunstmin honderden voorwerpen uit musea en kerken gestolen Inbreker sprong in singelwater visie op televisie VfcIJDAG 7 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA o S<LUJUUJU».».».».».».UJULUAJUJL>JUUUUUUUJLU.U-UJLtX»JLLm^^ De nieuwe RANG rol, méér dan een lekkernij, een exquise versnapering. een luchtige combinatie van cacao- chocoladc en suiker. Bereid volgens een frans recept tot een unieke ver snapering voor jong en oud. gmTmTmTrTTTrrrnTtTrmrrm"mYrrcvr«'8,mrm'rrrm'mT»TTinnrmTmr^ Luns en Staf in de Tweede Kamer Geen verlichting van defensielast Minister Staf heeft gisteren in de Tweede Kamer gezegd, dat hij niets voelt voor verlaging van de defensie last. Anderen kunnen hun plichten misschien lichter opnemen, wij doen dat niet, aldus de minister. Met kracht zal de Nederlandse re gering zich dan ook verzetten tegen de vermindering van de Britse strijd krachten in Duitsland.. Engeland moet zijn leger aan de Rijn behou den om duidelijk te doen uitkomen, dat zijn lot met dat van het vaste land van Europa is verbonden. Den Haag wenst geen oor te verle* nen aan de vredelievende praatjes van de Sovjet-Unie. Zij verwedt het plan voor een gedemilitariseerde Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Voor de vrouw. (9.359.40 Waterst.). VP RO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Lichte muz. 10.45 Buitenl. week overzicht. 11.05 Pol. cabaret. 11.30 Pianorecital. 12.00 Gram. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Orgelspel. 14.0(J Voor de jeugd. 14.35 Jazzmuz. 15.00 Boekenwijsheid. 15.20 Koorzang. 15.35 Fries progr. 16.00 Radiophilharm. ork. 16.50 Wenkend perspektief, caus. 17.05 Lichte muz. 17.30 Act. 18.00 Nws en comm. 18.20 Lichte muz. 18.45 Re- geringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangeslo ten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Ar tistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Pas separtout, caus. 19.40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Waar gaan wij heen?, schets. 20.14 Gevar. progr. 21.45 Soc. comm. 22.00 Opsporing verzocht! 22.27 Labyrint in Lan Fang, hoorspel 23.00 Nws. 23.15 Rep. 23.20 Gram. 23.30—24.00 Lichte muz. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 De zingende kerk. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Alt en orgel. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Promenade-ork. en solist. (12.3012.33 Land- en tuinb. meded.), 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Gram. 13.35 Piano duo en zang. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Eng. les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Gram. 14.55 Jazzmuz. 15.15 Kron. v. letteren en kunsten. 15.40 Gemengd koor. 16.00 Voor de jeugd. 16.50 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 17.20 Sportpraatje. 17.30 De springplank. 17.45 Lichte muz. 18.00 Journ. overz. 18.10 Gram. 18.15 Van het Binnenhof. 18.25 Strijkork. 18.45 En nu mijn ge val. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Rar dio Philharm. ork. en solist 20.10 Lichtbaken. 20.25 Act. 20.40 Gevar. progr. 22.10 Lichte muz. 22.35 Wij lui den de zondag in, avondgebed en lit kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Espe ranto. 23.2224.00 Nouveauté's. TELEVIS1EPROGR. NTS: 13.25—14.15 Eurovisie: We reldkamp. skiën. AVRO: 17.0017.30 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.15 Gesprek aan de schrijf tafel. 20.25 De oude draaidoos. 20.55 Interv. 21.05 Internat, amus. progr. zóne in Midden-Europa, zolang er nog saltelLietstaten zijn, die door het Kremlin geknecht worden. Het plan voor een atoomvrije zóne in Europa verwerpt de regering eveneens. Atoomwapens. De numerieke overmacht van de vijand moet worden geneutraliseerd door atoomwapens. Daarom heeft Nederland zich ook bereid verklaard eventueel afvuurbasissen voor raket ten in ons land toe te laten. De financiering van deze kost bare basissen zou gemeenschap pelijk moeten geschieden. Met de andere westerse mogendheden staat Nederlands regering op het standpunt dat de productie van de H-bommen en atoombommen moet worden stopgezet en dat de voorraden hiervan dienen te wor den afgebroken. De regering wil dat deze zaak andermaal op haar merites in westelijke kringen wordt bezien. Het moment is echter gekomen, aldus de minis ter waarop de strijdkrachten in West-Europa die het Navo- schild vormen van tactische atoomwapens worden voorzien. De oorlog kan alleen worden voor komen als een tactisch verdedigings apparaat wordt opgebouwd. Minister Luns opende de verdedi ging van de regering met een schets van de situatie in de Sovjet-Unie. Men behoeft niet te geloven, dat het Sovjèt-regiem uit elkaar valt. Een ontspanning internationaal is alléén maar mogelijk, als grote politieke vraagstukken, zoals de hereniging van Duisland en de politieke vrij making van de Oosteuropese satel- lietlanden tot stand zijn gebracht. De Nederlandse regering wijst het hou den van top-conferentie tussen oost en west niet af, maar zij acht de ba sis voor zulk een conferentie zeer smal. Radio-activiteit. Minister Luns zei voorts, dat de Nederlandse regering ondanks het feit, dat de geleerden zich over de gevolgen van proef-explosies met kernwapens niet met grote zeker heid uitspreken, meent er grote ri sico's bestaan ten aanzien van de proef-explosies met kernwapens. Radio-activiteit is een dreigend ge vaar. De regering heeft dan ook zon der aarzeling haar vertegenwoordi ger in de jongste alg. vergadering der Verenigde Naties opdracht ge geven niet alleen te pleiten voor be perking maar ook voor algehele stop zetten van proefexplosies met kern wapens, zij het dan dat deze stopzet ting onder controle zal moeten ge schieden. Twee en half jaar gevangenisstraf geëist De Amsterdamse rechtbank had gis teren meer weg van een antiekbeurs. Er stonden in de zaal enkele tafels afgeladen met allerlei kunstvoorwer pen: tinnen bekers, oude munten, kandelaars, antieke tegels en nog veel meer. Dit was een klein gedeelte van de buit, welke de twee verdachten, de 28-jarige instrumentmaker P. J. K. en de 34-jarige metselaar G. F. B. O., het vorig jaar bij elkaar hadden ge stolen. Beiden bekenden hun wan daden en hoorden 2 1/2 jaar gevan genisstraf tegen zich eisen en voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering voor de tijd van drie jaar. De verdachten waren de kleine provinciale musea rondgegaan. Zij reisden samen en schreven zich on der valse namen in de bezoekersre- gisters in. „Als er geen kunstvoor werpen waren om te stelen aldus de president ontzagen jullie je niet om andere dingen te stelen, o.m. geld". Ook uit protestantse en ka tholieke kerken hadden de mannen allerlei kostbare en kerkelijke voor werpen meegenomen. De twee re chercheurs liepen af en aan om tel kens de voorwerpen uit te pakken, te tonen en weer in te pakken. De manier waarop de musea zijn afgewerkt wees er volgens de pre sident op, dat hier van een goed voorbereid plan sprake was. De pre sident was van oordeel, dat in de rapporten over het tweetal te veel de nadruk was gelegd op hun belang stelling voor antiek maar het was zijns inziens de mannen toch ook om het voordeel door de verkoop der goederen begonnen. In de reclasse- ringsrapporten werden zij geken schetst als: ijdele figuren, die elkaar bijzonder slecht beïnvloed hadden. De psychiater had beiden enigszins verminderd toerekenbaar verklaard. Gelukkig is veel teruggevonden, maar er is ook van verkocht o.a. naar Amerika en er zijn ook voor werpen stuk gegaan. Dit alles achtte de officier een verzwarende omstan digheid bij deze diefstallen. De officier vermeldde nog, dat het tweetal een gidsje had, een uitgave van het ministerie van O., K. en W., waarin alle musea met adressen enz. stonden vermeld. Deze schennis van ons kunstbezit vond hij bijzonder be denkelijk. De raadsman van K. zeide in zijn pleidooi o.m., dat hoewel de bewa king toch onvoldoende was, hetgeen niet anders kan, men naar zijn me ning niet overal even zorgvuldig is met ons nationaal kunstbezit. In be paalde gevallen is sprake van enige zorgeloosheid bij de museadirecties. Uitvoerig ging hij in op de persoon van verdachte, diens moeilijke jeugd, en zijn onaangename ervaringen in opvoedingsgestichten. Hij verzocht de rechtbank een zo mogelijk deels voorwaardelijke straf op te leggen. De advocaat van de metselaar zei o.m., dat het de mannen te gemak kelijk was gemaakt. Zijn cliënt heeft een zekere rancune tegen het leven en is bang voor sleur. Volgens hem is hij in ruime mate verminderd toe rekenbaar. Nu studeert hij, want hij is intelligent, Latijn in het Huis van Bewaring. Uitspraak 20 februari a.s. DR ANTHON VAN DER HORST GEOPEREERD De componist en dirigent dr. An- thon van der Horst die in de R. K. Ziekenverpleging te Hilversum met goed gevolg een ernstige operatie heeft ondergaan, zal de eerstkomende tijd zijn werkzaamheden niet kun nen vervullen. De uitvoering van de Johannes Passion, die de Nederlandse Bach vereniging op 14 februari in het Concertgebouw te Amsterdam zal ge ven, wordt daarom gedirigeerd door de leider van 't Nederlands Kamer, koor, Felix de Nobel. Bij de V.P.R.O. wordt dr. Van der Horst voorlopig vervangen door de Amsterdamse organist, Simon Jans sen. BEJAARDENTEHUIS VAN ACHT VERDIEPINGEN Onder auspiciën van de gerefor meerde kerken in Groningen is de stichting Neboflat in het leven geroe. pen, die een grote woonflat voor be jaarden zal bouwen en exploiteren. De flat krijgt acht verdiepingen en zal verrijzen aan de Paterswoldse- weg te Groningen tegenover het Stadspark. KOSTWINKERSVERGOfDING Minister Staf heeft in een nota aan de Eerste Kamer verbetering aange kondigd van de uitkeringen aan mi litairen die voor herhalingsoefenin gen moeten opkomen en van de kost winnersvergoeding bij eerste op komst. Deze verbeteringen zullen be gin april worden ingevoerd. De regeling zal in grote lijnen daarop neerkomen, dat aan loon- trekkenden en daarmede gelijk te stellen personen tachtig procent van hun brutoloon zal worden vergoed en dat voor zelfstandigen een vergoe ding zal worden uitgekeerd, welke gelijk is aan het brutoloon, dat aan een vervanger zou moeten worden uitgekeerd. Zowel in het ene als in het andere geval zal de vergoeding worden ge bonden aan een maximumloon van 6.900 per jaar, ongeacht kinderbij slag. Een der verbeteringen in de rege ling betreffende kostwinnersvergoe ding bij eerste oefening zal inhou den, dat van de inkomsten van broe ders en zusters van de militair niet meer 70 pet. zal worden medegere- kend bij het vaststellen van de zoge naamde overblijvende gezinsinkom- stenn, doch dat dit percentage zal worden teruggebracht tot 60. PRINS PHILIP BEZOEKT JAARBEURS Tijdens het statiebezoek van het Engelse koningspaar aan Nederland zal Prins Philip vergezeld door Prins Bernhard, op woensdag 26 maart een bezoek brengen aan de Internationale Voorjaarsbeurs te Utrecht, zo ver nemen wy van de zijde van de jaar. beurs. Wegens de gewijzigde'prijsverhou dingen op de varkensmarkt heeft het produktschap voor Vee en Vlees be sloten de maximumgewichtsgrens voor baconvarkens met ingang van maandag 10 februari as. tot 69 kg. te verhogen. Met ingang van genoemde datum zullen dus tot nader order varkens met een koud geslacht ge wicht van 63 tot en met 69 kg. tot bacon worden verwerkt. De familie P. was gisteravond bij licht de stad ingegaan, en toen zij om acht uur thuis kwamen in de Paetstraat te Rotterdam, zagen zij achter gesloten gordijnen licht bran den. Dit bevreemdde hen, en daar om ging de heer des huizen eerst naar binnen en op onderzoek uit. In de huiskamer zag hij een man rondscharrelen. Hy wilde de indrin ger pakken, maar er ontstond een worsteling, en de onbekende zag kans zich los te rukken. Hij rende de deur uit, de straat op. De heer P. zette daarop in zijn auto de achter volging in. Mevrouw belde intussen 't alarmnummer van de politie, en spoe dig verscheen een radiowagen ten tonele. Mevrouw P. had gezien, dót de in dringer een verband om zijn rechter arm droeg. Via de mobilifoon meld de opeens het hoofdbureau van po litie, dat een bewoner van de Sta- tensingel een man het water van deze singel had zien inspringen en over zwemmen. Men ontdekte nu spoe dig een man, die een nat spoor achterliet en de rechter arm in verband droeg. Het was de 44-ja- rige schilder G. S. K. uit Rotterdam, een oude bekende van de politie, die meteen werd ingerekend. Hij had na de zwempartij nog enige tijd ir het struikgewas verborgen gezeten, maar de kou was hem te machtig ge worden. Vandaag naar Bonaire Prinses Beatrix, die vandaag in het kader van haar officiële bezoek aan de West naar Bonaire vertrekt, heeft gisteravond van Curasao afscheid ge nomen tijdens een grootse huldiging door de jeugd van het eiland in het Rifstadion. Het was een kleurig schouwspel van uniformen en vaan dels. De prinses genoot zichtbaar van het bonte schouwspel, dat pas laat in de avond eindigde. Tijdens deze manifestatie werd H.K.H. namens de Curacaose jeugd een bijzettafeltje van pitriet met een glazen blad, waarin een afbeelding van Curasao is gebrand, aangeboden. Gistermorgen bezocht Hare Ko ninklijke Hoogheid de N.V. C.P.I.M., de Curagaose Petroleum Industrie Mij., een der grootste olieraffinade rijen ter wereld. Tegen halfeen volgde een rit door Emmas tad, een der woonwijken van de employé's, welke zijn eindpunt vond op het Beatrixplein. Ruim 1100 schoolkinderen riepen: „Lang leve de Prinses". Oranjekleurige ballon netjes gingen de lucht in. Des middags werd het oostelijke deel van het eiland bezocht. De be jaarden in het Koningin Wilheimina- tehuis beleefden een grote dag, toen deze Oranjetelg dit tehuis in Zee- WIJDING DER AS OP ASWOENS DAG OOK VOOR DE AVONDMIS. De Congregatie der Riten publiceert het volgende besluit. De Paus heeft op verzoek van ver schillende ordinarissen en na het gunstig advies van de H. Congregatie der Riten, de bisschoppen toegestaan om in de kerken, waar met hun toe stemming voor een groot aantal gelo vigen een avondmis wordt opgedra gen de aswijding ook bij de avond mis te doen plaats vinden, hoewel deze volgens de -ubrieken op As woensdag alléén voor de voornaamste H. Mis mag plaats vinden. CONTROLE OP DE MAXIMUM-SNELHEID De minister van justitie heeft de procureurs-generaal bij de Gerechts hoven verzocht nadere voorschriften te geven over het toezicht op de na leving van de maximum-snelheids- voorschriften. Het is gebleken, zo vernemen wij van het ministerie van justitie, dat in het algemeen de noodzaak van de naleving van de voorschriften veei begrip heeft ontmoet. Aan de hand van statistische gegevens uit enkele grote steden is geconstateerd, dat het aantal persoonlijke ongelukken en het aantal botsingen met materiële schade sedert de invoering van de maximum-snelheid terug zijn gelo pen. Inmiddels doet zich echter een nevengevolg van de invoering gevoe len: het publiek dat niet van gemo toriseerde voertuigen gebruik maakt rekent er op, dat de voorschriften over de maximum-snelheid zonder uitzondering worden nageleefd. Het gevaar, dat degenen, die zich niet aan de voorschriften houden, veroorza ken, neemt daardoor toe. Wellicht speelt ook het door de politie nog wel toegepaste systeem van waarschuwingen een rol, som mige weggebruikers schijnen hierin aanleiding te vinden het met de na leving van de voorschriften minder nauw te nemen. De minister heeft in het belang van de veiligheid van het verkeer de po litie opgedragen, voortaan van elke geconstateerde overtreding proces verbaal op te maken. Verder zal de Solitie meer stelselmatig controle ienen uit te oefenen. landia betrad. In Santa Rose, een dorpje nabij Willemstad, bezocht de Prinses het tehuis voor bejaarde mannen van het Wit-Gele Kruis, de school annex huishoudschool. Twee oude heren voerden een ouderwetse inheemse dans uit. Langs de plaatsjes Santa Catharina, Montagne en Fuik ging het met een grote boog naar Nieuwpoort, waar Hubert Pemondt een door hemzelf vervaardigde lamp overhandigde. Overal langs de wegen wapperden vrolijk de vlaggen. (Van onze t.v.-medewerker). „Vademecum" handhaaft succes. Voor de tweede Vademecum van de KRO, een gesprek voor de camera, werd de vraag gesteld, wie eigenlijk Ferdinand was. Die vraag zal menige kijker vooraf hebben bezig gehouden. Prof. dr W. Asselbergs (Anton van Duinkerken) heeft in een aantrekke lijk halfuurtje de oplossing aan de hand gedaan, daarbij ondervraagd door Jan Willem Hofstra. De Nij meegse hoogleraar ging uit van een van Vondels hekeldichten en leverde een knappe ontleding, die vooral lief hebbers van de Nederlandse letteren deugd zal hebben gedaan. Ferdinand in kwestie was een Portugees zee vaarder en ook een pretendent voor het Duitse keizerrijk in 1618. Van Duinkerken behandelde nog enkele doublures; hij deed dat op onderhou dende wijze en toonde aan, hoe Von del in menige naam aanleiding tot carricatuur vond. Middelwijl tekende Eppo Doeve zó boeiend, dat de kijker nu en dan zal zijn afgeleid van het op zich reeds illustratieve betoog. „Prettige feestdagen" in boeven taal. Onder regie van Wim Bary heeft de KRO een t.v.spel van Delderfield op het scherm gebracht, dat onder de titel „Prettige feestdagen" het koste lijke drama van een uiteindelijk mis lukte inbraak ons een tijdje spannend heeft bezig gehouden. Dat de tekst hier en daai wat langdradig aandeed, was heus niet de schuld van de be werker Alfred Pleiter, die een com pleet Nederlands boeventaaltje had ingevoerd. Het accént is volledig ko men te liggen op de vertoning door enige spelers van de NTS-kern, met Rob Milton en Coba Kelling als uit blinkers. Milton toonde alle sluwheid van de beroepsinbreker, maar die tenslotte in vernuft werd overtrof fen door een eerzame weduwe. Die weduwe was Coba Kelling, die in smeuig Gronings dialect een plezieri ge partij heeft gespeeld. De camera's hadden vaak een moeilijke taak, zich een weg te banen door het uitgebrei de decor heen, dat door Fokke Duetz met smaak was gemaakt. Een van de beide straatmuzikanten was Rob van der Bas, die in het bezit is van een oud tokkelinstrument, waarmee hij de nodige afwisseling wist te bren gen In de thrillersstijl van dit stuk viel het laatste lied met een zo uit gesproken christelijke inslag wel even uit de toon. Zondagmiddaguitzending NTS. De Nederlandse Televisie Stichting zal in het programma van zondag middag 9 februari a.s. reportages uit zenden van de wereldkampioenschap pen skiën in Bad Gastein (Eurovisie uitzending), internationale badmin ton kampioenschappen te Haarlem en van de karnavalsviering in Viareggio, Italië (Eurovisie-uitzending). Qeótoian I goed Uit het Amerikaans vertaald door H. de Graaff 33) „Dit gaat alle perken te buiten!" zei mevrouw Brixton. „Over recla me gesproken! Snap je niet, dat het mijn taak is alles uit de kranten te weren, wat onze naam kan benade len, evengoed als ik^moet zorgen, dat onze reclame een gunstig onthaal bij het publiek vindt?" „Maar ze kunnen toch moeilijk van u vergen," zei Sherry vergoe lijkend, „dat u iedere vrachtauto persoonlijk chaperonneert." „Jij beseft nog niet, wat Prothero van ons vergt!" blafte mevrouw Brixton. Ze zullen mij voor dit be richt aansprakelijk stellen. Eerst een moord in onze zaak. Daarna een moord op iemand van de zaak. Nu weer een opzienbarende diefstal. Straks durft er geen mens hier meer te kopen. Dat idiote, «tamme publiek. Je weet nooit waar voor het op de loop zal gaan!" „Ik zie niet in", zei Sherry, „hoe je moord in reclame kunt omzetten. En u zult moeten toegeven, dat die diefstal griezelig interessant is. Ge dane zaken nemen geen keer en al is Prothero nog zo'n goede klant, je kunt er de kranten tooh niet buiten houden." „Maar waarom komt alles zo vlak achter elkaar? Binnen een paar da gen?" Sherry's antwoord overrompelde mevrouw Brixton. „Omdat Prothero het slachtoffer is van een serie stel selmatig voorbereide aanslagen. En die aanslagen staan niet los van el kaar, maar zijn stuk voor stuk on derdelen van één groot complot." Mevrouw Brixton zette grote ogen op. „Wat?" zei ze, terwijl ze zich naar voren boog. „Een, soort veldtochtsplan" zei Sherry1. „Het is geen kwestie, van toeval, maar het werk van een ge nerale staf. En de linnenafdeling vormt het mikpunt. Het tafellinnen van Prosser, de kasjufifrouw van Linnengoederen vermoord, een par tij damast gestolen ga zo maar door. Het draait allemaal om linnen en nog eens linnen." „En jij denkt dat er iemand op uit is om onze linnenafdeling te brandschatten? Nonsens." „Niet denken" zei Sherry koppig. „Weten. Dit is een complot. Met een ingewijde, die gegevens uit de eerste hand verzamelt. Hoe konden die dieven anders weten dat er een zending damast onderweg was en waar en wanneer het goed zou aan komen? Die lui hebben niet op goed geluk op de kade zitten wachten tot er iets van hun gading arriveerde. Het moest allemaal sluiten als een bus. En daarvoor moet je van te vo ren goed ingelicht zijn." Mevrouw Brixton staarde Sherry sprakeloos aan. Eindelijk vond ze haar stem terug en zei: „Ik heb van morgen al meer te verwerken ge kregen dan me lief is. Alsjeblieft kind, ga weg. Mijn hoofd duizelt. Ga aan je v/erk en laat je niet meer zien. Ik ga naar Pat Evans. Ik wil weten wat er aan de hand is." Sherry wachtte tot mevrouw Brix ton haar voornemen ten uitvoer had gebracht en haastte zich toen naar mevrouw Swain toe. Het dinertje dat zij had voorgesteld, kon nu geen uitstel meer lijden. Mevrouw Swain knikte al toen zij Sherry zag aankomen. „Ik heb Kate te pakken gekregen. Als het niet te plotseling is, kunnen jullie dan van avond komen?" „Het kon niet beter. U bent een engel", zei Sherry. „Jullie krijgen biefstuk en rode kool" zei mevrouw Swain. „Als die jongeman van jou tenminste iets kan eten, dat kracht bijzet." „Hoe laat?" vToeg Sherry. „Laten we zeggen: om acht uur." Sherry ging Roger Newsome op de hoogte brengen. Hij verving Port man, die naar de politie was en zijn hoofd stond niet naar dinertjes met winkeldieveggen en parmantige jongedames. „Maar je komt toch, nietwaar, Roger?" drong zy aan. „Er staat zoveel op het spel." „Ik heb afgedaan met dit vervloek te baantje" zei Roger. „Ontslagen?" „Ik vertik het om nog langer on der Portman te werken. Hij laat geen gelegenheid voorbij gaan, om me achteruit te zetten. Hier krijg ik toch nooit een kans. Waarom zou ik nog langer blijven?" „Zwijg!" zei ze. „Ik verbied je aan de haal te gaan." Ze stampte woe dend op de grond. „Ik wil niet dat het gebeurt." „En mag ik misschien opmerken," hij op scherpe toon, „dat dit jouw zaak niet is?" „En mag ik mischisen opmerken," zei ze fel, „dat he wel myn zaak is? Onthoud dat. En als je om zeven uur niet bij mij bent, dan kom ik naar jou toen en schreeuw desnoods heel New York bij elkaar." Eenklaps ontspande Rogers gelaat zich. Ze was zo kinderlijk woedend en tegelijk zo aandoenlijk lief en komisch, dat al zijn hardheid ver dween als sneeuw voor de zon en hij ineens de humor van het geval zag. Hij wierp zijn hoofd achterover en schaterde Maar hij had tevens bewondering voor haar moed en vast beradenheid. „Niet schieten alsjeblieft" zei hy „Ik beloof dat ik kom. Verdraaid. Ik geloof dat je er werkelijk toe in staat bent." „Dat is je geraden vrind" zei ze grimmig, „om zeven uur bij mij thuis." Klokslag zeven uur belde Roger by Sherry aan. Hij was met een taxi en zij reden naar de woning van mevrouw Swain, waar het by hun binnenkomst heerlijk naar rode kool rook. Het is een kunst rode kool zo klaar te maken dat de doordringende geur aangenaam wordt inplaats van weerzinwekkend Lange Kate was er reeds en Kate stelde haar voor. „Onze eregast" zei ze. „Het gebeurt niet vaak, dat een assistent-inkoper de kans krijgt om kennis te maken met een winkeldievegge, die buiten werktijd zo'n charmant persoontje Newsome was een beetje verlegen met het geval, maar Lange Kate was met in het minst uit het veld gesla gen. Ze accepteerde Sherry's loftui- ging als iets heel vanzelfsprekends, en gedroeg zich zeer minzaam tegen "Ik vveI zei ze „dat ik veel succes heb gehad op uw afdeling. Ik heb een voorkeur voor linnen. Het past zich wonderwel aan by mijn beroep, ziet u. Makkelijk en onopvallend mee te nemen." „We praten niet over ons werk" zei mevrouw Swain. „Eerst éten." Ze begaven zich naar het aardig ingerichte eetvertrekje. Mevrouw Swain bediende met milde hand. De biefstuk was zo mals als boter en de rode kool, toebereid met stukjes ap pel, smaakte heerlijk zacht op de tong. Tot na het dessert werd er weinig gesproken. „Ziezo" zei mevrouw Swain, „kom nu maar voor de dag." „Jullie wilden mij spreken?" zei Lange Kale. „En of antwoordde Sherry. „Ik had het voor niets ter wereld willen missen. Van het bord soep bedoel ik. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 11