,De stemment*övet*V %)x $X%ee& andei het hüti&cfi aag. aan d% Qteet, 4 krachtige middelen Chefarine ,4 Minister Hofstra stuit in Eerste Kamer op tegenstand Laai werkloosheidscijfers Explosie in Marathontoren Botersmokkel naar België schijnt te lonen Afschot van reebokken in gemeentelijk hertenkamp wekte ergernis Aanduidingen maximum snelheid noodzakelijk Voorlopig geen rijbewijs voor bromfietsberijders Timmerman viel van dak op divan Jongetje onder „veegauto" WOENSDAG 5 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 tegen griep in 1 tablet Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderenl Chefarine „4" bevat 4 wereldberoemde geneesmiddelen, die tezamen nog krach tiger werken. Bovendien zorgt één van de middelen, dat ook de zwakste maag niet van streek raakt. Chefarine „4" is dan ook het middel bij uitstek tegen pijnen en griep. tf In de Tweede Kamer werd dinsdag het in opdracht van de P.v.d.A. geschilderde portret van de minister president dr W. Drees, overgedragen. Het portret zal in de Tweede Kamer een plaats" vinden. V.l.n.r.: E. Ver meer (voorzitter P.v.d.A.), J. Bruyn (kunstschilder), dr W. Drees en mr L. G. Kortenhorst (voorzitter Tweede Kamer). KVP wenst weer investeringsaftrek De belastingverhoging voorgestaan door minister Hofstra maakt nu ook in de Eerste Kamer bedenkelijke ge zichten. Bedenkelijker eigenlijk dan in de Tweede Kamer, omdat sinds de behandeling er zich nieuwe feiten in de economie van ons land hebben voorgedaan. De minister vond de KVP tegenover zich, in de persoon van mr Van Cam- pen, die van mening is, dat door ver dere schorsing van de investeringsaf trek het bedrijfsleven zwaarder be last wordt dan op dit moment verant woord is. Het zou wel eens katastro- faal kunnen worden. Tweede-Kamerlid vraagt Het Tweede Kamerlid de heer Van der Ploeg heeft aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Acht de minister het verbod voor de gewestelijke arbeidsbureaus om de pers inlichtingen te verstrek ken over de regionale werkloosheids cijfers in overeenstemming met het belang, dat gelegen is in een snelle en doeltreffende voorlichting, die het vertrouwen heeft van het publiek? 2. Moet van de door het departe ment van sociale zaken en volksge zondheid getroffen maatregel niet worden gevreesd, dat de ongerustheid over de werkloosheid zal toenemen, in het bijzonder in de z.g. probleem gebieden? 3. Moet naar het oordeel van de minister inderdaad worden verwacht, dat door de publikatie van regionale indruk van de omvang der werloos- heid wordt gewekt en, zo ja, waarom? 4. Is de minister niet van mening, dat de beoordeling, of publikatie van regionale gegevens over de werkloos heid al of niet gewenst is, aan de ge westelijke arbeidsbureaus en de pers kan worden overgelaten? 5. Is de minister bereid het in vraag 1 bedoelde verbod onverwijld op te heffen? Gistermorgen heeft zich onder de ruim 40 meter hoge Marathontoren van het Olympisch Stadion te Am sterdam een ernstige explosie voor gedaan. De betonnen vloer vloog aan gruzelementen. In de toren ontstond een scheur van twee meter lengte. De toegangsdeur werd versplinterd. De kracht van de explosie was zo groot, dat in de directeurskamer, die zich op betrekkelijk grote afstand bevindt, het meubilair werd beschadigd. Er bestaat geen gevaar voor de toren zelf. Niemand werd gewond. Twee werk lieden, die in de toren de elektrische leidingen in bedrijf hadden gesteld voor de voetbalwedstrijd AjaxVa- sas, hadden juist even hun werk ver laten. De oorzaak is vermoedelijk een oude gasbuis, die in 1928 toevoer gaf voor de olympische vlam. Destijds werd in de toren op een bepaald punt de leiding afgesneden. Waarschijnlijk is er onder een gedeelte blijven zit ten. Twee maanden geleden zijn werkzaamheden verricht aan de be strating rondom. Hierdoor zou een lek kunnen zijn ontstaan onder de be tonnen vloer en zich een hoeveelheid gas hebben opgehoopt. Mogelijk is dit na het overspringen van een elektri sche vonk tot ontploffing gekomen. Indien bij nieuwe investering geen belastingverlichting wordt toegepast betekent dit in feite een belastingver zwaring. Bij de omvang, die de werk loosheid nu heeft aangenomen vindt het Kamerlid dit verre van verant woord. De minister kan wat de ove rige belastingmaatregelen betreft: verhoging omzetbelasting op sigaret ten, TV-toestellen, auto's en banden, op een meerderheid steunen. Het is goed mogelijk, dat de Eerste Kamer, wat de schorsing van de in vesteringsaftrek betreft op een meer derheid kan rekenen. De WD verwerpt alle belasting voorstellen, de C.H. wenst geen ver hoging van de vermogensbelasting en twijfelt of de investeringsaftrek niet de vervroegde afschrijving zal weg werken. De P.v.d.A. gaat met alle be lasting-voorstellen accoord. De A.R. acht voorlopig een herleving van de investeringsaftrek niet nodig. Het zal vandaag blijken of de minister bereid is de investeringsaftrek te laten her leven. De minister moet het wetsont werp dan intrekken. Als de Kamer het verwerpt is het mogelijk, dat mi nister Hofstra er een portefeuille kwestie van zal maken. MINISTER ALGERA OVER N.S.-LONEN. Minister Algera is niet bereid in lichtingen te geven over de interne verhouding tussen de directie van de Nederlandse Spoorwegen en hem. Wel zal hij zich niet onttrekken aan zijn verantwoordelijkheid tegenover de Staten-Generaal. Dit heeft de mi nister opgemerkt in het mondeling overleg tussen hem en de Tweede Kamercommissie over de begroting van Verkeer en Waterstaat. Hem was door de commissie vraagd waarom de directie van "de N.S. de loonvoorstellen, waarover tus sen directie en personeelsbonden overeenstemming was bereikt, niet aan de minister had voorgelegd. ALPHA 1958 IN NEDERLAND GEHOORD. De radioseinen van d° eerste Ame rikaanse kunstmaan zijn dinsdagmid dag voor de eerste maal in Nederland opgevangen. In het fysisch laborato rium van de Rijksverdedigingsorgani satie toegepast natuurkundig onder zoek op de Waalsdorpervlakte te Den Haag werden van 14.44 tot 14.53 uur de signalen van de „Alpha 1958" ge hoord. Zij werden ontvangen zowel op de frequentie 108 magacycles als op 108.03 megacycles. Daders krijgen boter bij de vis De inspectie der invoerrechten en accijnzen te Terneuzen heeft gisteren in de strijd tegen de levendige boter smokkel naar België een succesvolle dag gehad. In een personenauto, die bij Clinge de grens wilde passeren, werd In ge heime bergplaatsen, aangebracht in achterbank en achterleuning, 150 kg boter aangetroffen. De bestuurder van de wagen werd gearresteerd. Het onderzoek naar aanleiding van deze aanhaling bracht de douane op het spoor van 4 andere auto's, die ge regeld als smokkelwagen werden ge bruikt. Ze werden eveneens in beslag genomen. De botersmokkel naar België heeft de laatste tijd een geweldige omvang aangenomen. Op 5 januari kreeg een douane ambtenaar een smokkelauto in de ga ten en ging deze meteen achterna. Na een wilde jacht door het dorp Koe wacht, tot op Belgisch grondgebied, zag de bestuurder van de smokkel auto zich gedwongen zijn wagen tot stilstand te brengen en haar onbe heerd achter te laten. De douane ambtenaar zag de opoffering van zijn vrije zondag beloond met de vangst van 1.000 kg boter. Op 10 januari werd aan het grens- kantoor Clinge in een geheime berg plaats van een personenauto 96 y, kg boter aangetroffen. De bestuurder, die zich 8 jaar geleden aan eenzelfde misdrijf schuldig maakte, werd tot 3 weken gevangenisstraf veroordeeld. Op 21 januari werd onder het dorp Biervliet, een met 800 kg boter gela den auto aangehouden. De inzittende, afkomstig uit Hulst, werd gepakt. Diezelfde dag is bij Waterlandkerk- een dorp tussen IJzendijke en AMBTENARENPARTIJ NEEMT DEEL AAN RAADSVERKIEZINGEN De onlangs opgerichte „Party voor overheidspersoneel" heeft thans defi nitief besloten in verschillende ge meenten deel te nemen aan de ge meenteraadsverkiezingen. Het hoofd bestuur heeft voorts meegedeeld, dat het dagelijks bestuur thans als volgt is samengesteld: voorzitter A. J. B. L. Radix te Amsterdam, secretaris C. J. M. van Eyken te 's-Gravenhage en penningmeester J. te Loo te 's-Gra venhage. i Oostburg, een auto over de z.g. „Mes sen" (een wapen van de douane in haar strijd tegen de smokkelaars) ge gaan. De banden van de smokkelauto gingen aan flarden. De wagen reed nog 6 y7 km op de velgen verder en kwam pas op Belgisch grondgebied, vlak tegenover de Belgische douane post, tot stilstand. De inzittende wist te ontkomen. De smokkelwaar be stond uit 910 kg boter. Op 23 januari trachtte een verdach te auto aan zijn vervolgers te ontko men door onder St. Jansteen het erf van een boerderij op te rijden. De auto, ingericht voor het smokkelen van boter, werd leeg aangetroffen; de bestuurder was inmiddels verdwe nen. In de afgelopen weken heeft ook de Belgische douane meermalen kun nen ingrijpen. In januari werden door de Belgen tenminste 11 auto's, waar mee per keer 800 a 1.000 kg boter kan worden gesmokkeld, in beslag geno men. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag want die wordt beschermd door het bestanddeel (helaroi (Advertentie) Portret van dr Drees in Tweede Kamer De voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer Evert Vermeer, heeft aan de Tweede Kamer overgedragen een door J. Bruyn te Wassenaar ge. schilderd portret van de minister- pretident dr. W. Drees. Hij zeide daarbij, dat door de plaatsing daar van in het Kamer-gebouw de goede samenwerking tussen regering en parlement wordt verzinnebeeld. De voorzitter der Tweede Kamer, mr. Kortenhorst, aanvaardde het por tret met een toespraak, waarin hij zeide, dat niemand gelooft in de ge dachte, dat dr. Drees hier niet thuis zou horen. Het portret beschouwde hij als een grote aanwinst voor de portretten galerij der Kamer. Spr. noemde de minister-president een machtig man en een eenvoudig man, een nationale figuur en een vertrouwensman van het hele volk. Dr. Drees verklaarde in zijn dank woord o.m. overtuigd te zijn van het B en W van Ommen „het Bokje"? Een mille voor film een De bewering dat er bij het afschot van reeën in het hertenkamp te Om men „niets ergs gebeurd is" heeft een ernstige rivaal gevonden in een film pje, dat bij die gelegenheid is opge nomen. Het gemeentebestuur van Ommen had besloten om drie van de vier reebokken in het hertenkamp door reegeiten te vervangen. De bokken zouden worden afgeschoten. Minister Algera wil verbetering brengen in de aanduiding van het be gin en het einde van de zönes waar in de maximumsnelheid van 50 km. per uur geldt. In het mondeling over leg met de Tweede Kamercommissie o\er de begroting van Verkeer en Waterstaat herinnerde de minister er aan, al eerder te hebben erkend, dat vooral de aanduiding van het ein de van deze zóne door de grijze ach terkant van een bord dat voor de be trokkenen links van de weg staat onbevredigend is. Hij heeft echter willen afwachten tot met de gehele regeling enige ervaring was opge daan alvorens te besluiten tot maat regelen, die niet geringe kosten zul len veroorzaken. Inmiddels is hij tot de conclusie ge komen dat nadere voorschriften voor het aanduiden van het einde en wei- nut ener goede samenwerking tussen licht ook voor het begin van de zönes regering en volksvertegenwoordiging. De plechtigheid van de overdracht werd o.a. door vele Kamerleden, ver scheidene ministers, enige staats secretarissen, en het personeel der Kamer bijgewoond. nodig zullen ?vjn. De minister ver klaarde te neigen tot een voorschrift, dat begin en einde overal afzonder lijk zullen moeteD worden aange duid en il.ta uiteraard overal op de zelfde wijze. Snelbrommers binnen 5 jaar van de weg De minister van Verkeer en Water-1 In overweging is een wijziging van staat acht het_ op het ogeuhh't nog het wegenverkeersreglement, waar- niet noodzakelijk een rijbewijs voor door binnen vijf jaar alle bromfietsen bromfietsers verplicht te stallen. Hij I die harder kunnen rijden dan 40 km. wil eerst nog eens afwachten. Men per uur verboden zullen worden, denke over het invoeren van zo'n Reeds thans worden in Nederland rijbewijs niet te licht: het betreft vele honderdduizenden personen. De minister voegde er aan toe, dat intussen wel reeds verschillende an dere maatregelen genomen kunnen worden om het veroorzaken van on gelukken door bromfietsen tegen te gaan. Op karwei in de Van Heemskerck- straat te Groningen, stond een 23-ja- rige timmerman negen meter boven de grond op een dak. De jongeman viel, maar, en dat is het bijzondere van het verhaal, hij kwam in plaats van op de harde straatstenen op een divanbed terecht in de kamer van de buren. Een muurtje waartegen hij op het dak leunde, viel om en hij tuimelde naar beneden. In zijn val zag hij kans, een aan het muurtje bevestigde lat te grijpen. Hij maakte door de schok zo een zwaai, dat hij anderhalve me ter lager door een raam vloog en via een opklapbed op een divan terecht kwam. De timmerman klaagde over pijn in zijn rug. Daarom nam de GGD hem eerst mee naar het ziekenhuis maar later is hy naar zijn huis vervoerd. geen bromfietsen meer gebouwd die sneller dan 40 km. per uur kunnen rijden, maar er rijden er nog heel wat die gebouwd zijn voor de af spraak terzake tot stand kwam. Van deze zullen de meeste wel binr.en vijf jaar verdwenen zijn. Het gebruik van de enkele dan nog overblijven de zal worden verboden. Voorts zullen alle bromfietsen bin nenkort moeten worden voorzien van een geel herkenningsplaatje, waar door men ze beter van gewone fiet sen zal kunnen onderscheiden, deze regeling kan spoedig worden ver wacht, het ontwerp-besluit is de mi nisterraad al gepasseerd. De minister van justitie heeft maat regelen genomen om veel strenger toe te zien op de handhaving van de maximumsnelheid van 40 km. per uur. Eerst nadat met deze maatregelen ervaring zal zijn opgedaan wil de mi nister overwegen of een rijbewijs moet worden geëist. Hellingen en tegenwind. Wat de 40-km-grens betrelt erken de de minister, dat de beperking van de motorcapaciteit er toe zal kunnen leiden dat bij hellingen en hevige Het filmpje dat bij deze gelegen heid werd opgenomen, heeft dezer dagen in brede kring verontwaardi ging gewekt. Men ziet de dieren in doodsangst door de afgesloten ruimte rennen. Na een salvo blijkt slechts één bok geraakt en zielig hinkend vlucht hij verder. Een ooggetuige heeft bovendien verteld, dat het wel een half uur heeft geduurd, voor men de dieren goed „in de rij" had. Bovendien is er tegen het verbod in geschoten met hagel. De dieren bescherming heeft het vooral de bur gemeester, mr. C. P. van Reeuwijk, kwalijk genomen, dat het afschot niet rustiger geregeld is en dat er boven dien een film van werd gemaakt. Op zijn beurt zegt de burgemees ter, niet te begrijpen, waarover men zich zo druk maakt. Er waren maar drie jagers in het kamp, de twee an dere stonden buiten de afrastering, voor het geval een van de bokjes over de heining zou springen. Bo/en- dien had men verlof om met hagel te schieten. Met deze lezing is de die renbescherming het niet eens. Als er niets ergs gebeurd Is, waar voor durft men dan de film ook niet voor het bestuur te vertonen, hoe wel dit er zelfs dui/end gulden *oor geboden heeft?, zo viaagt men zich in deze kringen af. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de vraag, of er sprake is van het overtreden van de Jachtwet of van art. 254 W. v. Str. Water in de „Julia" dringt dieper door Niet verontrustend Het water in de mijn Julia te Eijgelshoven is thans ook tot in de 540 meter verdieping doorgedrongen. De hoop dat het water en het drijf zand in de zogenaamde oude werken tussen de 365 en de lager gelegen verdieping verstopping zou veroor zaken, is niet in vervulling gegaan. In de late maandagavond werd het eerste water op de 540 meter verdie ping geconstateerd. De hoeveelheid was echter niet verontrustend en hoefde zelfs niet te worden wegge pompt. Men is op deze verdieping intussen op alles voorbereid. Behalve de zware dam die gisteren reeds in de steen gang gereed kwam om het naderende water en drijfzand een halt toe te roepen zijn intussen nog verschil lende filterdammen in opbouw of reeds gereed gekomen. De bedrijfsleiding is ervan over tuigd op de 540 meter verdieping de water- en zandvloed definitief een halt te kunnen toeroepen. Dit te meer omdat men tijdig alle maatregelen heeft kunnen nemen. Wanneer de vloed aanhoudt, wor den de pompen op de 540 meter ver dieping in werking gezet. In de overige ondergrondse werken van de mijn Julia gaat het werk normaal door, de verloren pijlers in het noord- veld zullen zo gauw mogelijk in het zuidveld van de Julia worden aan gezet. Omstreeks drie uur gistermiddag is in de Beverweerdstraat te 's-Graven hage een ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan het bijna vier jarige jongetje P. Bilkes. Het kind was met een step op de stoep aan het spelen, toen een veegauto van de ge meentelijke reinigingsdienst, be stuurd door de 36-jarige J. G. uit de Breughelstraat, vlak langs het trot toir kwam. Het kind probeerde de achterkant van de auto te grijpen om zich te laten trekken doch kwam te vallen. Het raakte onder een van de tegenwind de snelheid gering zal achterwielen en was op slag dood. worden, wat voor de gebruikers een nadeel kan zijn. Dit nadeel weegt zijns inzins echter niet op tegen de vergroting van de veiligheid die van de snelheidsbeperking een gevolg is. (98) Het stoffelijk overschot is overge bracht naar het ziekenhuis aan de Zuidwal. OPENING LOURDESJAAR. De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, zal op dinsdag 11 fe bruari ter opening van het Lourdes- jaar in de kathedrale basiliek van St. Bavo te Haarlem een pontificale avondmis celebreren. Het kathedrale koor onder leiding van dr. A. I. M. Kat zal de Missa Festiva van Gret- schaninof zingen. De KRO zendt de plechtigheid over de radio uit. 110 NED. BEDRIJVEN NAAR LEIPZIGER MESSE Op een bijeenkomst van de Neder landse Kamer van Koophandel voor Duitsland in Amsterdam heeft de al gemeen secretaris mr. H. R. Marius, een overzicht gegeven van de beteke nis van de Leipziger Messe voor de Nederlandse handel en industrie. Aan de Leipziger voorjaarsbeurs, die van 2 tot 11 maart a.s. wordt ge houden, zullen 110 Nederlandse be drijven deelnemen. De import van Oostduitse produkten naar Nederland groeit gestaag. In de jaren 1952, 1953, 1954, 1955 en 1956 bedroeg deze resp. 42, 38, 44, 46 en 52 miljoen gulden. Over het afgelopen jaar wordt een nog groter bedrag verwacht, zo zei de heer Marius. In de verhouding tussen de Neder landse export van industriële pro dukten en agrarische produkten naar Oost-Duitsland, is sinds 1956 een ver andering opgetreden. In 1956 werden er evenveel agrarische als industriële produkten geëxporteerd. In 1957 was die verhouding 3763.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8