$LW£LGAT &,y.MBSTAD Scherp Leidse Kunstkring „Voor Allen3 Herstel investeringsaftrek „hoogst onvoorzichtig4 PERSONEN IN EN UIT LEIDEN GEVESTIGDE EN VERTROKKEN WOENSDAG 5 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Dótf (\ef~ In de nacht van maandag op dins dag is ingebroken in een keet van een bouwbedrijf aan de 5 Meilaan. De indringers forceerden een hangslot en roofden een stalen waterpas, vier steekbeitels en een ratelbooromslag. Ook werd aangifte gedaan van dief stal van een aantal schoppen, har ken en schoffels, alsmede van een paar rubber laarzen uit een schuur tje langs de spoorbaan Den Haag Leiden, ter hoogte van de De Wett- straat. KOORZANGERS, ATTENTIE! Pastoor en koordirectie van de pa rochie van O.L.Vr. Hemelvaart en St. Jozef aan de Herensingel doen een beroep op de heren zangers, hun as sistentie te verlenen bij de gezongen requiemmis tot intentie van de ziele- Hist van de heer Van Heteren. Gezongen wordt de requiemmis van Perosi. De H. Mis begint om 10 uur. OPDRACHT AAN LEIDSE FIRMA. De Provinciale Waterstaat van Noord-Holland te Haarlem heeft het maken van een bovenbouw ophaal brug over de sluis te Nauerna in de gemeente Assendelft en Westzaan, na een gehouden aanbesteding gegund aan de op één na laagste inschrijver Berichten, opgenomen na tips van lezers aan onze redactie, worden gelde lijk beloond. De tipgevers dingen bodendien mee in onze niéuws-marathon, waarvoor elke maand (de koraendt drie maanden) een prtjs van 25, van 10 en van 5 gulden beschikbaar wordt gesteld. AUTO IN SLOOT Vanmiddag omstreeks een uur reed ter hoogte van Kaagdorp op de Rijks weg AmsterdamDen Haag een per sonenauto, een Buick, behorend aan ir. Q. den Hollander, pres.-commissa- ris van de Ned. Spoorwegen, en be stuurd door zijn particuliere chauf feur. De wagen kwam uit de richting Den Haag en raakte plotseling aan het slippen doordat de stuurinrichting niet meer te gebruiken was, het stuur reageerde niet meer op welke bewe ging dan ook. Het gevolg was, dat de Buick over de kop in de sloot langs de weg terecht kwam. De beide in zittenden, de chauffeur en een kunst schilder, kwamen er nog goed vanaf. De kunstschilder moest naar een zie kenhuis in Amsterdam worden ver voerd. De wagen werd zwaar be schadigd. Ingez. door W. J. Juffermans, Levendaal 29 Leiden POTLOOD en GEEST No. 527. Horizontaal: 1. stad op het Japanse eiland Hondo, 5. plechtige gelofte, 7. voegwoord, 8. hoofddeksel, 10. nors, 11. uitroep, 12. akker, 13. bezweringsformule, 14. gekheid, 15. Nederl. dichter uit de 19de eeuw, 16. voorzetsel, 17. houten of ijzeren kof fer, 18. meisjesnaam, 19. overzetvaar- tuig, 21. god der liefde, 22. muziek noot, 23. zwemvogel, 24. zeker kaart spel. Verticaal: 1. steen, 2. voorzetsel, 3. stad a. d. Bode, aan de voet van de Harz, 4. plaats, plek, 5. bekende af korting, 6. alles, wat men drinkt, 9. 9. boom. 10. ashoop, 11. inwendig lichaamsdeel, 12. turfland, 13. gem. in N. Brab., 14. grootste stad van Ne braska, 15. stad in de oostelijke moerasstreek in Polen, 17. jongens naam, 19. priester (afk.), 20. kern, 21. maanstand, 22. familielid. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 526. Horizontaal: 1. Kevelaar, 9. tel, 10. sla, 11. al, 13. las, 15. ka. 16. aal, 18. not, 20. look, 22. pijp, 24. soos, 26. mik, 29. Pola, 31. la, 82. eb, 34. naar, 36. mijl, 37. prijs. Verticaal: 2. et, 3. vel, 4. elan, 5. as, 6. alk. 7. raar, 8. paal, 12. Laos, 14. sop, 17. loop, 19. tijm. 21. koon, 23. pil, 25. slap. 27. kap, 28. Hem, 30. aar, 33. bij, 35. r-. de N.V. Handelsonderneming Den Holder alhier voor 93.100. Hedenmorgen herdacht de heer A. J. van Wijk zijn veertigjarig dienst verband als machine-monteur en de heer G. de Jonge als borstel- en kammenmaker bij de N.V. P. Clos en Leembruggen. De directeur, mr. C. J. Leembruggen, huldigde de jubila rissen onder dankzegging voor de vele goede diensten en overhandigde hen een geschenk onder couvert. Door de ongekend ra tionele constructie en de - ook nü - goedkope Fiat onderdelen blijvend voordelig In onderhoud! Offic. dealer: G. VERBERG \l Korevaargarage Leiden. Korevaarstr. 43 Tel. 23730 (Advertentie) r\E CONCERTEN, die de Kunst- kring organiseert, worden ge kenmerkt door een bijzondere sfeer en de kunstenaars, die er optreden, zijn men kan zeggen allen van zeer grote klasse. Gisteravond gaf Johanna Martzy voor de leden, een vioolrecital met medewerking van Jean Antonietti. Door het prachtige spel op haar bijzonder fraaie viool heeft Johanna Martzy aller bewon dering gewekt. Zij laat haar instru ment met een prachtige sonore toon klinken, zo als men niet dagelijks te horen krijgt en hanteert de strijkstok koninklijk. Het samenspel met de pianist Antonietti vertoonde even zeer hoogstaande eigenschappen. Zulk een evenwichtige stijl van mu siceren, moet de vrucht zijn van se rieuze voorbereiding en samenstudie. Begonnen werd met Vivaldi's „So nate D gr. t.", driedelig (tot welk aantal Vivaldi de suite-vorm redu ceerde); de delen opbouwend op een bepaald thema. Het was een spran kelend, délicaat en uitgebalanceerd samenspel (eigenlijk bedoeld voor viool en clavecimbel) tussen de vio liste en haar goed ingespeelde part ner. Hierna solieerde de violiste in de le Partita in b kl. t. van Johann Seb. Bach, in onaanvechtbare grootheid uitgevoerd, met zulk een zuiverheid van toon en grootmeesterschap als violiste en als kunstenares, 't Is ma gistraal zoals zij zo'n groot werk van Bach weet te registeren, boeiend door levenskracht en voornaamheid in vertolking. Zou er één verlangen wezen, dan zou het zijn, een weinig meer verschil in de tempi van de di verse delen onderling. DOND DE JAREN 1935—41 schreef Hindemith „hoofdzakelijk" sona tes voor velerlei instrumenten met klavier, 't Moet 'een lust zijn deze Sonate (daterend 1939) te spelen, welke volmaakt naar de aard van de instrumenten is geschreven. Zij werd virtuoos en met de grootste distinc tie, met levendig hoewel beheerst temperament vertolkt. Tenslotte: in plaats van Beetho ven's „Frühlingssonate" heeft de Meistersingersonate van Bramhs haar schoonste verwezenlijking gevonden. Deze werd geschreven in 1886 (in de toonaard A gr. t.) toen de meester aan het Thunermeer logeerde. In dit werk is Brahms wel 't meest joyeus in de uiting van zijn gevoelens. In het middendeel is de afwisseling tus sen de rust van een Andante en het danskarakter van een Vivace bijzon der fraai. De reproductie op deze avond getuigde van enorme geeste lijke beheersing, zonder een tekort schieten in de meer romantische sfeer of in rijkdom van kleur of gloed. Jo hanna Martzy weet een werk te pre senteren. Alle sierlijkheid, welke de melodische lijn in zich bergt, komt bij haar prachtige toon, techniek en opmerkelijk persoonlijk gekleurde muzikaliteit volmaakt tot haar recht, en tot de toehoorders, die veel in ge tal waren en in levendige aandacht de grootse prestatie hebben beluis terd. Antoinietti speelde een piano partij, die waardig was aan die van de violiste. Met een tweetal toegiften dankten de kunstenaars voor de langdurige uitingen van bijval en voor de mooie bloemen in de Leidse kleuren. J. KORTMANN KIESCOMITé A. VAN DIJK. Ter stede is een kiescomité opge richt ter ondersteuning van de can- didatuur van de heer A. van Dijk bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. Agenda Leiden WOENSDAG 5 FEBRUARI Leids Studententoneel. Galavoor stelling „Des Teufels General", Leid se Schouwburg, 8 uur nam. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. Oosters Genootschap. Lezing met kleurenfilm over de Kashkai-noma- den in Zuid-Perzië, Academiegebouw Rapenburg, 8.15 uur nam. K.A.V. Oegstgeest. „Brand in af deling III", tone lspel. Na afloop dansmuziek, St. Willibrorduszaal, 8 uur nam. DONDERDAG, 6 FEBRUARI. K.A.V.-Leiden. Stedelijke afdeling. Vastenavondviering. St. Antonius- .clubhuis, 8 uur nam. „St. Bernulphus". Voorbereiding op alg. verg. te Utrecht. Nieuw Minerva Vrouwensteeg 11,-8 uur nam. K. O.-cursus fotografie. Gerecht 10. 8 uur nam. Concert door Moenvijks Operakoor (Den Haag) Stadsgehoorzaal, 8 urn- nam. VRIJDAG, 7 FEBRUARI. „Oud Leiden". Lezing met Licht beelden over restauraties in Leiden. Spr. P. v. d. Sterre, Leiderdorp. De Lakenhal, C u. nam. „De Sleutelring". Opening Foto tentoonstelling, Boerhaavezalen, 8 u. nam. ZATERDAG, 8 FEBRUARI. Dies Leidse Universiteit. Bijeen komst in Pieterskerk, toespraak rec tor magnificus. 2 uur nam. R.K. Bouwvakarbeidersbond „St. Min. Hofstra in Eerste Kamer M De Eerste Kamer heeft vanochtend de algemene financiële beschouwin gen en de behandeling van de belas tingvoorstellen voortgezet. Achter de regeringstafel hebben plaatsgenomen minister-president dr Drees en minis ter Hofstra. Het woord is aan de minister van financiën voor het antwoord van de zijde der regering in eerste termijn. De heer Hofstra zegt, dat d_ laatste maand de gunstige en ongunstige ontwikkelingen in de financiële en economische situatie zich hebben voortgezet. De betalingsbalans vertoont elke week een overschot en de deviezen voorraad blijft toenemen. De kapitaalmarkt vertoont enige ontspanning en het rentepeil vertoont een neiging tot dalen. De uitgifte van de rentespaarbrieven is een suc ces geworden. Geleidelijk kan wor den verwacht, dat leningen tegen la gere renten dan zes procent zullen kunnen worden afgesloten. Ongunstig is de ontwikkeling in de werkloosheid. Er zijn nog geen cijfers van het ogenblik beschikbaar de grote sprong van november op de cember heeft zich echter niet her haald. Het doel van de regering blijft hoe Jozef". Feestavond. Den Burcht, 8 u. nam. Bal na. „De Vrolijcke Arke". Carnavals viering voor leden, ouders en (kath.) introducés. Lange Pieterskerkkoor- steeg 15, 8 uur nam. „De Sleutelring" Fototentoonstel ling Boerhaavezalen, 1417 uur nam. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum Geologie en Minera logie (v. d. Werffpark 1). Tentoon stelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10—12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: (tot 1 maart 1958). BIOSCOPEN. De films in de week van 31 januari 7 februari zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino Wenn der weise Flieder wieder blütt", 18 jaar. Lido: Programma afgekeurd. Luxor*: „Spionageweb Tokio", 14 jaai\ Trianon: Programma afgekeurd. Rex: „The Tommy Steele story", alle leeftijden. (Donderdag cyclus: „Die Czardas Für- stin,", alle leeftijden). NIET BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uui (7 uur) Wij kunnen dan trachten U alsnog een exemplaar te doen toekomen Zaterdag 17 uur (5 uur) DE ADMINISTRATIE de werkgelegenheid in stand te hou den bij een verantwoord monetair en budgetair evenwicht. Minister Hofstra betoogt, dat wel kan worden gezegd, dat wij ons thans niet in een depressie bevinden. Ook behoeft dit voor de naaste toekomst niet te worden gevreesd. Over ie ongerustheid over het ver loop in de werkloosheid zegt de mi nister, dat niet vergeten mag worden, dat de cijfers van de laatste jaren exceptioneel laag zijn geweest. De regering onderschat echter de ernst niet. Er is een behoorlijk aan tal plannen in portefeuille voor aan vullende werkgelegenheid. De minis ter waai'schuwt krachtig tegen de angstpschychose, die dreigt te ont staan en die op zichzelf een belang rijke depressieve factor zou kunnen worden. Ook behoeft er geen ongerustheid of angst te zijn wat betreft de inves teringen. Dat de investeringen in de particuliere sfeer na de ambitieuze programma's van de laatste jaren te ruglopen, is op zichzelf geen vreemd verschijnsel. Het is niet nu reeds de tijd om de kunstmatige prikkel tot verdere investeringen te herstellen door de investeringsaftrek. Ernstiger is de situatie bij de inves teringen van de lagere publiekrechte lijke organen. Daarom is de politiek van de regering erop gericht c'eze or ganen de ruimte te geven. Aanvaar ding van het regeringsvoorstel tot tij delijke verlenging van de schorsing van investeringsaftrek is noodzake lijk om inflatoire effecten voor de rijksfinanciering te vermijden. In de huidige onzekere situatie, waarin men niet weet welke kant het zal uitgaan, zou he4 hoogst onvoor zichtig zijn een dergelijke typisch economische maatregel te herstellen om de ontwikkeling een of andere duw te geven. Minister Hofstra betoogt, dat met het herstel van de investeringsaf trek moet worden gewacht tot de huidige onzekerheid is opgeklaard. Deze kwestie zal trouwens nog dit jaar aan de orde komen bij de be- I handeling van de industrialisatie-no ta in de Tweede Kamer. Minister Hofstra zegt voorts, dat aanvaarding van het voorstel van de heer van Campen (KVP) om het wetsontwerp tot tijdelijke verlen ging van de schorsing van de inves teringsaftrek en tijdelijke verlen ging van de vervroegde afschrijving in te trekken, het bedrijfsleven in 1958 tientallen miljoenen gulden ex tra zou kosten, daar het fiscale voor deel van de vervroegde afschrijving het nadeel van de schorsing der in. vesteringsaftrek ver overtreft. Bo vendien is het bedrag van zeven miljoen gulden, dat de schorsing der investeringsaftrek voor de schatkist zal opleveren, van essentieel belang voor het budgetaire evenwicht. LEIDEN, 5 febr. Groente. Andij vie 70, kroten, gekookt 1825, boe renkool 1325, rode kool 711, gele kool 8, groene kool 1113, prei 17 24, stoofsla 76—79, spruiten A 4168, idem B 2963, uien 919, waspeen 11—20, witlof 3163, p. 100 kg; knol selderij 823, sla A 1126, idem B 1929 p. 100 st.; raapstelen 1415, selderij 912 p. 100 bos. GEVESTIGD W. Ekker en fam., arts, Burggraven- laan 68; M. P. Holthausen en fam., staf employé. Rijnsburgerweg 37; L. M. Steenvoórden en fam., onderwijzer, Mod dermanstraat 2; A. Breedveld en fam., leraar N.O., Vijf Meilaan 79; W. C. Meeuwisse en fam.. procuratiehouder, Oppenheimstraat 5; P. A. van der Vliet en fam., agent van politie, Herenstraat 87c; C. J. van Nierop en fam., kapper, Steenstraat 13; G. A. van den Oord en fam., broodfabrikant, Beatrixstraat 3; M. M. de Weijer en fam., techn. adv. schrijfm.fabriek, Oppenheimstr. 73; R. R. Soffner en fam., militair, Kanaalweg 89; A. van Ginkel geb. Broers, Pioen straat 35a; J. Denekamp en fam., adm. geolog. inst.. Burggravenlaan 66; J. Kemner en fam., Trompstraat 68; W. B. Westermann, Plantsoen 93; J. Schutte, verpleegster. Rijnsburgerweg 10; G. van Leeuwen geb. Vos, Hooigracht 38; D. de Winter, verpleegster, Rijnsburgerweg 10; G. van Putten, Wasstraat 2f; H. F. X. Brückner. leerl.-verpleegster, Rijns- i burgerweg 10; D. J. van Peijpe geb. Steensma. secretaresse, Langebrug 19; H. Kunnen, rijksambtenaar. Rijnsbur gerweg 140; W. J. T. Alkemade, onder wijzeres, Aloëlaan 39; B. D. van Woesik, rijksambtenaar, Rijnsburgerweg 140; G. M. van der Meer geb. Borsboom. Bea trixstraat 13; N. H. M. van der Poel. kantoorbediende, Boerhaavelaan 9; C. Paap, adm. ambt. M. v. O., Fagelstraat 13; A. M. Dubbelboer. Hoge Rijndijk 65; J. F. Mulder, leerling-verpleegster, Rijnsburgerweg 10; T. Kooistra, ver pleegster. Rijnsburgerweg 10; A. den Ouden, militair, Groenhazengracht 12; D. P. Bijleveld, foto-lithograaf. Diemei straat 19; J. G. de Ruiter, elektr. lasser, Langegracht 36; W. van Stigt, bank werker. Prinsenstraat 98; M. L. Holland, laborante, Rijnsburgerweg 10; H. T. Hoekstra geb. Kingma, Witte Singel 29; C. Haneveld geb. Visser, laborante. Oude Vest 131; G. Leverland geb. Gurny, Diemeistraat 7; A. Kroon, verpleegster, Koninginnelaan 40; B. B. van Dongen. Merelstraat 30; M. Kooiman, analiste, Roodenburgerstraat 41; R. W. Teunissen, bankwerker, Oude Rijn 24a; S. F. Ba- rends geb. Kiers, onderwijzeres, Rijns burgerweg 140; H. J. J. van der Ham geb. Van Maanen, Vijf Meilaan 59; H. T. Wong, Noordeinde 52; W. M. The, Jan van Goijenkade la; H. Francois, Drie Oktoberstraat 45a; E. H. Vosse- poel, Rijnkade 6a; P. A. Diebeis, Plant soen 33a; I. M. de Jonge, onderwijzeres B.L.O., Zeemanlaan 47; N. de Ruiter, Hooigracht 38; W. Turk, grondwerker, Ambonstraat 20; M. van Tol. Salvators- hof 8; D. F. Hoogendam, verpleegster, Rijnsburgerweg 10; M. van Orden, ass. in de huishouding, Rijnsburgerweg 10; K. Schaap, Stille Rijn 10; R. J. Jonker, Wiardi Beckmanstraat 16; S. J. M. Boorsma. werktuigbouwkundige Njeuw- straat 34a; H. van Echten, kantoorbe diende, Muldersstraat 31. VERTROKKEN A. Wink en fam.. van Irenestraat 15 naar Voorschoten, Prof. Einthovenlaan 7; J. van der Pouw Kraan en fam., van Leemanstraat 41 naar Soest, Den Bliek laan 39; C. Brugman en fam., van Bor- neostraat 20a naar Rotterdam, Heem raadssingel 213; C. C. Zwetsloot geb. Van Adrichem en fam., van Haarlem merweg 4 naar Schipluiden, Kon. Ju- lianaplein 3; L. de Vos en fam., van a.b. Galgewater t.o. no. 10 naar Schie dam, Loeffstraat 28; H. P. C. Maas en fam., van Tib. Siegenbeekstraat 25 naar Rijswijk (Z.-H.), Thierenskade 6; C. C. Neuteboom geb. Hogenes en fam., van Emmastraat 1 naar Koudekerk a. d. Rijn, Hogewaard 194; C. A. de Bruijn en fam., van Rijnsburgerweg 105 naar Oegstgeest, Piet Heinlaan 92; J. Spier en fam., van Haarlemmerstraat 109 naar Oegstgeest, Pr, Beatrixlaan 33; T. van Doorn en fam., van Alexanderstraat 58 naar Valkenburg (Z.-H.), Mar. Poststr. 12; A. de Greef en fam.. van Heren gracht 5 naar Amsterdam. G. Steltman straat 18; J. J. A. van Dijk. van v. d. Waalsstraat 16 naar de Ver. Staten van Noord-Amerika; R. U. Minderman, van Irenestraat 15 naar Voorschoten, Prof. Einthovenlaan 7; B. E. van Houten, van Rijnsburgerweg 10 naar Utrecht. Jan v. Scorelstraat 2; N. van Egmond, van Langebrug 55 naar Bennebroek. Rijks straatweg 113; F. F. Bienfait. van Pie terskerkgracht 3a naar Amsterdam, Honthorststraat 9 III; W. H. Molag, van Rijnsburgerweg 10 naar Appingedam, Tjamsweer I 121; A. van Butselaar, van Rijnsburgerweg 10 naar Ede (Gelderl.), Markt 10; Soetari (Raden Adjeng), van Rijnsburgerweg 105 naar Den Haag. Van Boetselaerlaan 2; T. F. X. Fleur, van Oude Rijn 106 naar Delft. v. d. Lelij- straat 73b; A. W. Stoffer, van Lijster straat 4 naar Zaandijk, Kastanjelaan 5; J. M. Ooijendijk geb. De Kort, van Se ringenstraat 44 naar Breda, Loopschans straat 28; E. H. Hemmen, van De Goeje- straat 86 naar de Ver. Staten van Noord- Amerika; D. J. Perduijn, van Buys Bal lotstraat 48 naar Maastricht. Jekerstraat 9; H. Versteeg, van Leuvenstraat 36 naar Oegstgeest, Dorpsstraat 54; A. M. Duijves, van Rijnsburgerweg 10 naar Utrecht, Surinamestraat 52bis; M. J. Gi- l'ain, van Rijnsburgerweg 10 naar Noord- wijk, Boerhaaveweg 37; B. N. Reijdon, van Rapenburg 110 naar Amsterdam, Hoofdweg 24 huis; J. P. C. F. de Hooge, van Boerhaavelaan 21 naar Zuid-Afrika; W. Ciere, van Grevenstraat 3a naar Zoeterwoude, Rijnegommerstraat 24; A. M. Dekker, van Boerhaavelaan 7 naar Oegstgeest, Prinses Irenelaan 19; M. van Rijt, van Toussaintkade 15 naar Am sterdam. Wijttenbachstraat 49 bel; M. T. Rabel. van Toussaintkade 15 naar Amsterdam. Wijttenbachstraat 49 bel; G. van Herk, van Cobetstraat 51 naar de Ver. Staten van Noord-Amerika; C. Leijers, van Rijnsburgerweg 10 naar Amsterdam, Weesperplein 1; F. van den Braber, van Rijnsburgerweg 86 naar Andijk. Molenweg 31; A. A. Prins, van Rijnsburgerweg 10 naar Andijk, Geuzen- buurt 272; M. J. van der Ham van Jan- vossensteeg 59 naar Den Haag. Wagen straat 124a; P. Rijers, van Noordeinde 2a naar Den Helder, Tuinstraat 53; H. J. van Frank, van Haarlemmerstraat 109 naar Oegstgeest, Pr. Beatrixstraat 33; W. van Kempen, van Rijnsburgerweg 10 naar Oegstgeest, Regentesselaan 4; E. A. Polanskij, van Rijnsburgerweg 50 naar Oegstgeest, Julianalaan 3; P. B. den Bakker, van Witte Singel 8 naar Vlaardingen, Schiedamseweg 92; M. Giezen geb. Dijkstra, van Haarlemmer weg 45 naar Rotterdam, Brederodestr. 67a; M. van der Wiel', van Rijnsburger weg 89 naar Oegstgeest, Warmonderweg 24; J. N. Lampe. van Rijnsburgerweg 10 naar Oegstgeest, Nassaulaan 30; N. L. M. Speelman, van Rapenburg 131 naar Enschede. C. v. d. Lindenlaan 6; E M. Jahn geb. Kodweisz. van Oppen heimstraat 105 naar Den Haag, Hooge- veenlaan 61. NIEUWE-WETERING „Door Gunst Verkregen" gaf pri ma uitvoering. De muziekver. „Door Gunst Verkregen" had als ge bruikelijk haar muziek- en toneel avond voor haar donateurs weer in begin februari vastgesteld. Een te waarderen traditie welke men niet gaarne zou willen missen. Een prima uitgevoerd muziekprogramma, ge volgd door een werkelijk mooi to neelstuk en een gezellig samenzijn lot besluit maken deze avonden voor eenieder tot een waarlijk genot. De voorzitter der muziekvereniging, de heer M. Jansen, sprak een sympa thiek openingswoord, waarin hij dank bracht voor de ondervonden finan ciële steun, alsmede de medewerking bij de inzameling van oud-papier en ijzer e.d. voor het instrumentenfonds. Spr. gaf een verklaring van de nood zaak der verhoging van de donatie- gelden, alsmede van de plannen om tot oprichting van een drumband te komen. Met groot genoegen werd hierna geluisterd naar het muzikale gedeelte, waarbij de dirigent, de heer P. Baart, een goede beurt' maakte, aangezien de gekozen nummers uit stekend ingestudeerd bleken te zijn en de vertolking ervan bewondering afdwong. Naast de „Avanti"-mars van Cori mocht met ere genoemd worden de bekende ouverture „Le Calife de Bagdad" van Th. Rottier, alsmede de ouverture „Lustspiel" van Bela. De ovatie na het slotnum mer n.l. de populaire „Saint Triphon mars" van Arthur. Ney was volkomen verdiend. Na de pauze was het woord aan de plaatselijke toneelvereniging „W. I. K.", welke het door Hans Nesna ge schreven toneelspel in 3 bedrijven „Het meisje met het leeuwenjong' ten tonele voerde. Vooraf gaf regis seur M. Spring in 't Veld een korte toelichting. Naast de vele z.g. kol derstukken die men met vastenavond aan de lopende band voorgeschoteld krijgt, was het een verademing om ook eens te mogen genieten van een toneelstuk met een wat men noemt aanvaardbare inhoud. Een spel van 't land met een ouderwetse bóeren- keuken als decor, waarin Tietske Borkel zich de boerendochter met het gouden hart toont. Een onver schrokken meisje, dat in haar jeugd met een uit een circus ontsnapt leeu wenjong thuis kwam. Echter al gaf zij dan blijk van een sterk karakter, zij bleek toch een gevoelig hart te hebben voor de ondeugden van de evenmens. Mej. Nel van Haastrecht wist deze karakterrol op zeer goede wijze tot leven te brengen. Haar ver loofde Arend Landman die een in zijn bezit zijnde schuldbekentenis van haar vader wil misbruiken om haar tot een huwelijk met hem te dwingen, moet ondervinden, dat een sterk en goed karakter uiteindelijk Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Woensdag, 5 Februarij 1858. Advertentie: Loterij zonder nieten! voor de Weduwe v. Oosten en hare 4 Kinderen 25 Cents het lot. De ondergeteekende hiertoe aan gezocht door eenige Leydsche Dames, gaarne iets willende doen, om het lot dezer ongeluk kige Weduwe te verzachten, zal zich gaarne met de inzameling van hetgeen men tot het daar- stellen der Loterij zou willen afzonderen, belasten. De prijzen kunnen dagelijks bezorgd wor den ter zijner Boekdrukkerij, Koepoortgracht bij de Ruïne. A. W. Sijthoff. Laatste Berichten Ontploffing in transformatorhuisje Een dodeeen gewonde Vanochtend heeft zich in een trans formatorhuis, dat op de hoek van de VondelingenjivegPetroleumweg te liotterdam-Pernis staat, een ontplof fing voorgedaan, welke aan een mon teur het leven heeft gekost. Het was de 63-jarige voorman-monteur H. de Poter uit de Jolenstraat te Rotter- dab. Een tweede man, die eveneens in het transformatorhuisje aanwezig was, is ernstig gewond. Het huisje staat nagenoeg tegen het terrein van de Shell. Dit bedrijf zou gedeeltelijk enige tijd zonder stroom hebben gezeten. In het trans formatorhuis bevinden zich „cellen", hokjes van twee bij drie meter, aan éér. kant open en met drie betonnen wanden. In een dezer cellen stond een man op een trap te werken, terwijl een tweede op zijn knieën op een platform werkte. Opeens de oorzaak is nog onbe kend ontstond een grote steek vlam. waardoor de man op het trapje werd gedood. De arbeider die er be zig was met werkzaamheden in een betonnen hoogspanningscel, toen door nog onverklaarbere oorzaak een steekvlam van ongeveer vier meter ontstond, was de 42-jarige monteur J A. A. Meijnders uit de Grondhe- denstraat te Rotterdam. Hij kreeg brandwonden en is ongenomen in het Havenziekenhuis. Zijn toestand is ernstig. In de cel waar de brand ontstond, werden de instrumenten vernield en de muren zwartgeblakerd. Tot ongeveer tien uur vanmorgen is een gedeelte van het Shell-terrein in de buurt van het transformator- huisje, zonder stroom geweest. Kruispunten: Levensgevaarlijk voor bromfietsers Uit het zojuist verschenen CBS- rapport over de toedracht van ver keersongevallen met dodelijke afloop blijkt, dat bromfietsers aanzienlijk meer in conflict komen met kruisend verkeer dan wielrijders. Over een periode van vijf jaar bleek 47% der verongelukte bromfietsers betrokken te zijn bij kruisend verkeer, terwijl voor wielrijders dit cijfer „slechts" 33 bedroeg. Het CBS-onderzoek geeft voor het eerst een overzicht van de toedracht van dodelijke verkeersongevallen. Uit het ruime cijfermateriaal kunnen zeer interessante conclusies worden getrokken: zo blijkt dat de kwets baarheid van bromfietsers ouder dan 50 jaar vier maal zo groot is als die van andere leeftijdsgroepen. De helft van alle dodelijke bromfietsongeval- len viel onder de ouder-dan-vijfti- gers! Zowel voor fietsers als voor brom fietsers bleken de meeste slachtoffers (80%) te,vallen bij het oversteken. Zeer sterk bleek dit het geval te zijn voor oudere leeftijdsgroepen, hetgeen te verklaren valt uit de geringere snelheid, waardoor zij langer „tref kans" bieden, en uit tragere reacties en gebrek aan verkeersinzicht. Bij jongere wielrijders bleek het grootste aantal slachtoffers te vallen bij ongevallen met inhalend ver keer. zegeviert. De door S. v. d. Willik bij zonder sterk gespeelde grootvader met de op het goede pad teruggekeer de loonarbeider Hannes, weten door hun offer te zorgen voor een geluk kig slot. Een gevoelig verhaal, waar in ook de humor niet ontbreekt. Het si uk is een goede keuze, waarbij wij regisseur Spring in 't Veld een pluim voor het bijzonder goede spel niet mogen onthouden. Hedenavond zijn nog enkele kaar- len beschikbaar, maar wij geloven niet, dat één enkele plaats onbezet zal blijven. Voor bezoekers van Oude-Wetering rijdt een bus te 7 15 uur vanaf de N.L.M., welke ook de terugrit verzorgt. Het duo van Zan ten—Turk verzorgde de muziek in de entre-actes alsmede in het gezel lig samenzijn tot besluit. BOSKOOP Gemeenteraad De gemeente raad van Boskoop is hedenmorgen in spoedvergadering bijeen gekomen ter behandeling van een voorstel tot het aanvaarden van de gemeente toekomende aandelen der eerste en tweede Nationale woninebouwlening. Tevens werd vastgesteld het aantal wekelijkse lesuren voor het geven van vakonderwijs op de openbare scholen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2