3)e CcidóeSoii^cmt COMMUNISTEN EN DJOEANDA WEG De Ver. Arabische Republiek Een missie naar Snekarnn te Tokio Tweede ultimatum van militaire leiders SUMATRA EIST: Prinses Beatrix bezocht de Staten van Curagao KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAFENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., I 2.55 pjnnd., f7.50 p. kwart. Directeur: C M v. HAMERS VEIJ5 Hoofdredacteur L. G J ROOZEN WOENSDAG 5 FEBRUARI 1958 49ste JAARGANG No. 14327 Soekarno's onrustige vacantie Franco p.p. 8.—. Advert.: 17 ct p. nun. Telefoontjes f 1.50 Uit betrouwbare bron in Tokio wordt vernomen dat de opstandige groe peringen in Indonesië, president Soekarno een ultimatum hebben gesteld: „wanneer Soekarno de communisten niet uit de Indonesische regering ver wijdert, zal een tegenregering worden geformeerd", aldus de inlichtingen uit de Japanse hoofdstad. Het ultimatum, afkomstig van de rebellerende militairen op Sumatra, werd Soekarno in Tokio ter hand gesteld door de Indonesische militaire attaché in Peking, kolonel Warouw. Vandaag zou de Indonesische president een tweede en laatste ultimatum worden gesteld, waarin hij vijf dagen de tijd zou krijgen om Mohammed Hatta als premier aan te wijzen en een nieuwe, anti-communistische, rege ring te vormen. Wanneer Soekarno mocht weigeren, zou op 10 februari een nieuwe staat, de „Vrije Republiek Indonesië" worden uitgeroepen, met als hoofdstad Boekittingi op Sumatra. BELEEFDHEIDSBEZOEK. Soekarno ontkende gisteren dat hem een „ultimatum" was overhan digd. Hij gaf toe maandag in Tokio bezoek te hebben ontvangen van ko lonel Warouw, maar hij noemde dit een „beleefdheidsbezoek". In diplomatieke kringen te Tokio wijst men erop dat Soekarno wellicht de waarheid spreekt als hij zegt geen ultimatum te hebben ontvangen. Op gemerkt wordt dat de ideeën van de militaire leiders voorgedragen eijn in de vorm van krachtige suggesties, waardoor Soekarno dus kan ontken nen „een ultimatum" te hebben ge kregen. Deze zegslieden zeggen dat de pre sident de hem gestelde eisen niet on middellijk heeft verworpen en ver wachten dat de militairen deze of volgende week een antwoord van hem zullen ontvangen. De ultimatums zou den vorige maand zijn opgesteld tij dens een bijeenkomst van de opstan dige militaire leiders te Padang op Sumatra. PADANG TEGEN DJAKARTA r\AT ER OP HET OGENBLIK wat gaande is in Indonesië wordt al leen reeds bewezen door de ijver, waarmede Djakarta van alles en nog wat tegenspreekt. Wanneer men mi nister-president Djoeanda zou mogen geloven, is ergens op Sumatra wel eens een bijeenkomst geweest van rebelse militairen, maar kon men daar niet tot besluiten komen. En ze mogen wel oppassen, want vandaag of morgen wordt Djakarta heus kwaad en dan krijgen de kwajongens een pak voor him broek. Zó 0 onschuldig is het toch wel niet, wat daar in Padang wordt uitgebroed. Dwars door alle beweringen, geruchten en tegenspra ken heen hebben we enig houvast aan hetgeen de militaire commandant van Oost-Indonesië, Ventje Soemoeal, aan de pers te Tokio waar hij op het ogenblik vertoeft heeft mee gedeeld. Hij schijnt naar Tokio gezonden te zijn om president Soekarno, die daar „vacantie" houdt, een ultimatum over te leggen. Djoeanda moet aftreden en met de grote invloed van de communisten op de regering te Djakarta moet het uit zijn, anders wordt er nog vóór 10 februari een tegenregering te Pa dang uitgeroepen. Dat zou de inhoud van het ultimatum zijn. Maar Soemoeal schijnt door Soe karno niet ontvangen te zijn, waarop deze voor de pers verklaard heeft, dat hij (Soemoeal) niets met Soekarno te maken heeft en hem niet wenst te zien. In zijn plaats is kolonel Warouw wel ontvangen (een beleefdheids visite!) en deze heeft Soekarno het ultimatum overgelegd. De pers in Tokio heeft Soemoeal natuurlijk gevraagd, wie de leiders van de beweging waren en wie er zitting zouden nemen in de eventuele tegenregering. Hierop heeft Soemoeal de namen genoemd van de reeds be. kende rebellen, zoals dr. Soemitro, kolonel Simbolon enz. maar overigens wilde hij om veiligheidsredenen geen namen noemen. Wel zeide hij, dat men op het ogenblik geen vertrou wen meer stelde in Mohammed Hatta evenmin in generaal Nasoetion, de chef-staf van hét leger, die een werk tuig der communisten en was. Ondanks alle tegenspraken blijkt de opstandige beweging in de buiten gewesten dus te Padang een vrij stevige vorm te hebben aangenomen, waarbij het merkwaardige is, dat men altijd nog zijn heil ziet in een vast houden aan Soekarno, die net doet of zijn neus bloedt en rustig in Japan blijft zitten. Op deze bijeenkomst voegden zich drie politici bij de opstandige militai ren: Sjafroeddin, de afgezette gouver neur van de Bank van Indonesië, Ha- rahap,-voormalig premier en Soemi tro, voormalig minister van Finan ciën. De bijeenkomst werd gehouden in een sfeer van verzet tegen Soekar no's beginsel der „geleide democratie" en het resultaat was tweeledig: er werd een basis gelegd voor 'n tegen regering, met Sjaffroeddin aan het hoofd en er werd een ultimatum op gesteld. Afgezanten naar Tokio. Overste Soemoeal, een van de re bellerende militaire leiders op Cele bes, die ook in Padang aanwezig was, zou daar opdracht hebben gekregen om met vier andere afgezanten via Singapore en Hongkong naar Tokio te reizen en het ultimatum in handen te stellen van Soekarno. In Hongkong zou kolonel Warouw zich bij deze groep hebben gevoegd. Op 28 januari kwam de missie in Tokio aan. Zij zocht, toen Soekarno de volgende dag arriveerde, direct contact zonder direct succes even wel. Kolonel Warouw, die Soemoeal's voorganger is geweest als militair be velhebber van Öost-Indonesië en die bij Soekarno meer in de gunst staat dan Soemoeal, omdat hij niet recht streeks aan de opstandige beweging is verbonden, slaagde er echter in giste ren met de Indonesische president in contact te komen. BLOKKADE-GERUCHTEN. Het legerhoofdkwartier in Djakar ta heeft dinsdag de berichten uit het buitenland tegengesproken, als zou den Indonesische oorlogsschepen een blokkade toepassen op Padang, in Midden-Sumatra, en op de haven van deze plaats het vuur hebben geopend. Het persbureau „Antara", een be richt van radio-Padang aanhalend, meldde, dat oorlogsschepen het vuur hadden geopend, doch het persbureau gaf geen nadere bijzonderheden. Eén der leiders van de Masjumi, Sjarif Usman, die zich op het ogen blik in Midden-Sumatra bevindt, zond aan de minister van defensie een protesttelegram. De Britse troepen in Duitsland Naar aanleiding van de weigering van de Westduitse regering om bij te dragen in de onderhoudskosten van de Britse troepen in West-Duitsland, schrijft de „Manchester Guardian", dat er één manier is om de impasse te doorbreken, die nog geen van de belanghebbende partijen ernstig heeft overwogen, n.l. de Britse troepen in de Bondsrepubliek niet met 13.500 man maar met 35.000 a 45.000 man te verminderen. Het blad meent, dat men dit aan tal pas na overeenstemming in de Westeuropese Unie kan terugtrekken en dat hierdoor in feite geen wijzi ging gebracht wordt in de toestand op strategisch gebied, omdat de Rus sen een reusachtig overwicht hebben wat manschappen betreft en evenals het Westen over atoomwapens be schikken. „Wij zouden zelfs al onze troepen uit West-Duitsland kunnen terugtrek ken en daar slechts radarstations als bewijs dat wij onze verplichtingen na komen, kunnen achterlaten", aldus het blad, dat hier echter aan toe voegt, dat dit slechts kan gebeuren in een gelijktijdige terugtrekking van de Russische troepen. Vanguard - raket ontploft De Vanguard-raket van de Ame rikaanse marine, die een kunstmaan de ruimte in moest brengen, is he denochtend onmiddellijk na het af schieten ontploft. De raket werd in de lucht draad loos vernietigd, omdat zij uit haar koers raakte, zo is door het Ameri kaanse ministerie van defensie be kendgemaakt. Zij was goed opgestegen en klom verscheidene honderden meters, maar in minder dan tien seconden na het afschieten begon zij te schom melen en brak in tweeën. Het groot ste deel stortte met een geweldige witte vlam neer. Het andere schoot nog een ogenblik door, maar begon dp. weg ttaat het gauvetnemetitóhuia te Wittemdtad Nadat H.K.H. Prinses Beatrix op de dr Albert Plesman -luchthaven bij Willemstad op Curasao was geland, be gaf zij zich per auto naar het Gouvernementshuis. Naast H.K.H. de Prinses had gouverneur Speekenbrink in de open auto plaats genomen. toen ook te schommelen en stortte eveneens neer. Op zes december is een eerdere poging om de Vanguard te lanceren mislukt. Toen ontplofte de raket na dat zij slechts enkele meters omhoog was gegaan. Op 26 januari moest de motor van de tweede trap worden vervangen. Onbewoonbaar, maar toch geslaagd De hoogste wolkenbrabber van Cairo, die met zijn 35 verdiepingen ruim drie miljoen gulden gekost, zal wel nimmer bewoond worden. Toen de werkzaamheden aan het gebouw ten einde liepen, kwam (aldus het Egyptische weekblad Acher Saa) de architecten tot de ontdekking, dat: de stadswaterleiding de hoger gelegen verdiepingen niet van water kan voorzien; de brandweer niet over voldoen de hoge ladders beschikt om een eventuele brand in het hogere deel van het gebouw te bestrijden. hét wassen van de Nijl, aan welks oevers de wolkenkrabber is opge trokken, in bepaalde jaargetijden de fundering zal ondermijnen, en het bouwwerk slecht is uitgeba lanceerd, zodat een geringe aard schok al fataal zal kunnen zijn. Maar afgezien van deze kleine „onvolkomenheden", kan men vol gens het Egyptische blad deze hoofd stedelijke wolkenkrabber als tech nisch volkomen geslaagd beschou wen. Station Cairo van de Verenigde Syrische republiek. Hij zal dit Arabische republiek, tot dusver Ra- doen aan de hand van de voorlopige dio Cairo, meldt dat president Nas- grondwet van de eenheidsstaat. ser vandaag in het parlement te Cai ro nadere bijzonderheden zal vertel len over de pas opgerichte Egyptisch Nieuw altaar in grot van Lourdes In de grot van Lourdes is een nieuw altaar gebouwd op de plaats waar Bernadette knielde op het moment van het Mirakel. De consecratie van het altaar is een van de hoogtepunten bij de aanvang van de eeuwfeestviering van de verschijning. De voornaamste artikelen van de grondwet schrijven voor, dat door middel van een volksstemming een president zal worden aangewezen. Deze zal de leden van een nieuwe nationale vergadering aanwijzen, een centrale regering benoemen met als zetel Cairo en uitvoerende ra den in Cairo en Damascus. Deze ra den zullen voortaan alle kwesties re gelen, uitgezonderd defensie en bui tenlandse zaken. Deze twee zaken ressorteren onder de centrale rege ring. Er zullen weldra postzegels van de nieuwe Arabische republiek worden uitgegeven. Vliegen tussen Cairo en Damascus is goedkoper geworden, aangezien het hier een „binnenland se lijn" betreft. Met Jemen gaat het minder vlot. De aansluiting van het koninkrijk Jemen bij de nieuwe staat schijnt niet zo vlot te verlopen als eerst was gedacht. Kroonprins El Badr is nog altijd niet in Cairo aangekomen om ait met Nasser te regelen. Hij werd zondagavond al in de Egyptische hoofdstad verwacht. Er gaan geruch ten dat de koning van Jemen, de Imam, is afgetreden ten gunste van Ei Badr. De tegen-unie De berichten over een tegen-unie, ere Jordanië, Irak cn Saoedisch Ara- bjë zou omvatten blijven aanhouden. Koning Hoessein van Jordanië heeft het initiatief tot een gesprek over een zg. koningsverband genomen. Verwacht wordt dat zowel Irak als Saoedisch Arabië zeer voorzichtig te werk zullen gaan, omdat beide lan den van Syrië afhankelijk zijn voor het vervoer van olie uit hun landen naar de Middellandse Zee. Zij voe len er niets voor Syrië voor het hoofd te stoten. 's M.ddags rust aan zee zwemmen houden. En daartoe behoort Prinses Beatrix. Geen wonder dus, dat zij voor één middag er tussen uit brak en op een afgelegen plaats aan een klein strandje en met een klein Gistermorgen is prinses Beatrix in gevolg een duik nam in het water. Willemstad op bezoek geweest bij de De dag werd besloten met een Raad van ministers en de Staten. I grootse gala-receptie in het fort Am- Tegen tien uur verliet zij het gou- sterdam. De prinses was gekleed m vernementshuis om zich, in gezelschap een avondjapon van lichtblauw bro- van haar gevolg naar het nieuwe ge- caat en droeg een diamanten dia- bouw van de Raad van ministers te deern, alsmede de versierselen van begeven, dat eveneens aan het Fort- het grootkruis van de Nederlandse plein ligt, en wel juist tegenover het Leeuw, paleis. De voltallige Raad van ministers Dit nummer bestaat uit 10 pagina's wachtte de prinses op en na een korte rondgang door het gebouw werd ge- pauseerd in de vergaderzaal, waar zich al snel een geanimeerd gespreK ontwikkelde. Later begaf de prinses zich naar het gebouw waar de staten der Ne derlandse Antillen bijeen plegen te komen, en dat het stadhuis wordt ge noemd. I Te voet, men kan beide bezoeken' niet anders dan volkomen informeel noemen, keerde de prinses weer naar het paleis terug. Heel kort daarna reden de auto's weer voor; het programma vermeld- de„rust" en dat betekende dat de Prinses voor het eerst de kans kreeg kennis te maken met de Caraïbische Zee, een ideale zee voor hen die van Prettig perspectief (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). GUUR. Nu en dan regen, hagel of nat te sneeuwbuien. In het zuiden van het land aanvankelijk nog regen. Vanavond en vannacht storm tussen noordwest en noord, morgen geleidelijk afnemende wind. Aanzienlijke daling van temperatuur. „Over een maand zal geheel Cuba in brand staan", aldus heeft de Cu-1 e noio baanse opstandelingenleider Luis f aL Perez Rios maandag tot een verslag- maan °P 21.04; onder 08.46. gever van het Britse blad „Daily Telegraph" gezegd. Hoogwaterstanden Perez Rios deelde mee, dat on- 6 Febr. v.m. 4.50; n.m. 5.—. langs op een bijeenkomst van rebel- lenleiders is besloten sabotage in fa- Mpf urppf 111 Flll*fltlA brieken te plegen. „Wy gaan van 1 ACl wccr U1 *-«UrUJJa tactiek veranderen. Tot dusver be- schoten wy steden en staken w(j sui- De„ weerrapporten van hedenmor- kerplantages en tabaksdrogerijen in brand. Dat blijven wij doen, maar wij leggen ons voortaan in het bij zonder toe op ontwrichting van de industrie", aldus Perez Rios. Hij zei verder dat zijn beweging al het mogelijke zal doen om te ver hinderen, dat er op 1 juni verkie- Het wordt guur Een storing, die zich dinsdag Schotland ontwikkelde, nam s1 b j het Skagerak naar Zuid-Zweden. Ons land kwam daarbij in tamelijk zach te lucht Tegelijkertijd wakkerde de wind tot hard of stormachtig aan. Een randstoring, die bij Schotland voor afgegaan door toenemende dalingen in zuidoostelijke richting naderbij komt zal langs de kust uit richtin gen tussen noordwest en noord tijde lijk tot storm aangroeien. Daarna stroomt koude lucht uit Scandinavië binnen met enkele hagel- sneeuwbuien. HELSINKI onibew. —16 C. STOCKHOLM geh. bew. 5 OSLO sneeuw 5 KOPENHAGEN regen 5 ABERDEEN regenbui 3 LONDEN regen 7 AMSTERDAM regen 7 BRUSSEL geh. bew. 7 LUXEMBURG motregen 11 PARIJS motregen 3 BORDEAUX mist 3 GRENOBLE onfoew. 4 NICE licht bew. 6 BERLIJN regen 5 FRANKFORT geh- bew. 3 MüNCHEN geh. bew. 5 GARMISCH P. zwaar bew. 7 ZURICH zwair bew. 1 GENèVE onbew. 3 LOCARNO onbew. 4 WENEN geh. bew. 5 INNSBRUCK half bew. —10 ROME zwaar bew. 6 AJACCIO zwaar bew. 9 MADRID onbew. 1 MALLORCA onbew. 2 ALGIERS onbew. 5 Ko r r e Iti je Ik heb iemand eens horen zeggen, dat men nooit kan nagaan of een va- of i der en moeder al dan niet succes met de opvoeding van hun kinderen heb- Een en ander heeft voor het weer ben gehad, totdat men weet wat er in ons land tot gevolg dat de vorst-1 van hun kleinkinderen terecht is ge- kanspn rip Irnmpnrip traaf riaiun rna. (Richard L. Strout). kansen de komende paar dagen roe-1 komen, nemen. 1

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1