Wim Sonnevelds „A la carte' Wat de woonruimte van Dttf U- $u;imGATj SfeJLf Leiden gaat kosten Agenda voor de Raad van de gem. Leiden DINSDAG 4 FEBRUARI 1958 DP I.E1DSE COURANT PAGINA 3 VOOR DE DEELNEMERS van K. en O. verscheen gisteren (van avond trouwens ook) Wim Sonneveld met zijn medewerkers in zijn nieuwe repertoire van kleinkunst onder de titel van „A la carte". Wim Sonneveld is pas een tijdje in Amerika geweest en heeft daar nieuwe indrukken opgedaan, welke in zijn optreden zijn verwerkt. Over het algemeen kan men zeggen, dat zijn show technisch wat steviger en vakkundiger in elkaar zit dan voor heen, maar overigens zijn alle elementen van Sonnevelds typische eigen kunst nog aanwezig. Gelukkig maar. Leids geneesheer ontdekte nieuwe ziekte Preventief te genezen Dr. J. van den Bosch, anthropo- gencticus van het Nederlands Insti tuut voor Praeventieve Geneeskunde te Leiden en docent in de anthropo- genetica in de faculteit der genees kunde van de rijksuniversiteit aldaar heeft enige tijd geleden een nieuw ziektebeeld gevonden, dat op een er felijke basis berust en alleen bij jon gens voorkomt. De antihropogeniticus, die zojuist een wetenschappelijke publikatie over zijn ontdeking heeft gedaan, is thans uitgenodigd om hierover voor drachten in Engeland en België te komen houden. De kosten van het door dr. Van den Bosch verrichte on derzoek werden gedragen door het Nederlands Instituut voor Praeven tieve Geneeskunde en door het Zui derziekenhuis te Rotterdam, waar de patiënten waren opgenomen. In een onderhoud, vertelde dr. Van den Bosch dat hij het vorige jaar bij twee jongetjes broertjes van 7 en 9 jaar was geroepen die zoveel verschijnselen vertoonden, dat er aanvankelijk geen verband te zien was tussen de verschillende onder delen van hun ziektebeeld. Deze ver schijnselen bestonden onder meer uit debiliteit, verschillende afwijkingen op oogheelkundig gebied, en nog niet eerder beschreven huidafwijking en een gestoorde temperatuurregulatie. Door zijn kennis van de erfelijkheids factoren kwam dr. Van den Bosch weldra tot het inzicht dat er een zeer duidelijk verband bestond tussen dit gehele complex van symptonen en het gelukte hem zowel op klinische- als op genitische gronden aan te tonen, dat hun ziekte hoogstwaarschijnlijk werd veroorzaakt door een kiempje op het x-chromosoom. Ons lichaam is opgebouwd uit weefsels van cellerf. In elke cel be vindt zich een kern, die onder meer chromosomen bevat. Deze chromo somen bevatten op hun beurt dui zenden genen, welke de dragers van de erfelijke eigenschappen zijn. Op de chromosomen heeft elke gene zijn vaste plaats. Bij de mens bevat elke lichaamscel 46 van deze chromosomen met uitzondering van de geslachts cellen waarvan het aantal 23 be draagt. Deze 46 chromosomen worden bij de man opgebouwd uit twee en twintig paren, vermeerderd met twee geslachtschromosomen, welke met de letters x en y worden aangeduid. Behalve dit ziektebeeld werd in 1957 nog de oorzaak van een ander gevonden, waarvan het ziektekiempje eveneens op de x-chromosoom bleek te liggen. Het ging hier om een ziek te van bepaalde spiergroepen van handen en voeten, waardoor deze na verloop van enkele jaren aanzien lijk zwakker worden om tenslotte de dienst geheel en al te weigeren. Agenda Leiden DINSDAG 4 FEBRUARI L.K.K. „Voor Allen". Concert door Johanna Matzy en Jean Antonietti, Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. K. O. Cabaret Wim Sonneveld „A la Carte", Schouwburg, 8 u. nam. VOLA (Oud-leerlingen Ambachts school) „Vloersystemen", spreker M. Scheffers, Foyer St. Antonius Club huis, 7.30 uur nam, Curtiss Wright Corporation. Offi ciële opening nieuwe vestiging. Mid delstegracht 77, 3 uur nam. WOENSDAG 5 FEBRUARI Leids Studententoneel. Galavoor stelling „Des Teufels General", Leid- se Schouwburg, 8 uur nam. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. Oosters Genootschap. Lezing met kleurenfilm over de Kashkai-noma- cien in Zuid-Perzië, Academiegebouw Rapenburg, 8.15 uur nam. K.A.V. Oegstgeest. ..Brand in af deling III", tone Ispel. Na afloop dansmuziek, St. Willibrorduszaal, 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum Geologie en Minera logie (v d. Werffpark 1). Tentoon stelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: (toi 1 maart 1958). BIOSCOPEN. De films in de week van 31 januari 7 februari zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Wenn der weise Flieder wieder blütt", 18 jaar. Programma afgekeurd. „Spionageweb Tokio", 14 jaar. Programma afgekeurd. „The Tommy Steele story", alle leeftijden. (Donderdag cyclus: „Die Czardas Für- stin,", alle leeftijden). Het hoogtepunt van de avond lag ongetwijfeld na de pauze, toen Wim Sonneveld zelf aan het woord was en zijn liedjes acteerde. Het vraagt een grote mate van vakmanschap om een op zich simpel liedje, als bijv. van de koele Therèse, zó te om spelen dat het als het ware een één- actertje in zakformaat wordt. Sonneveld vindt in zijn liedjes en praatjes dan de gemoedelijke en ge noeglijke sfeer, welke men hier in het cabaret zozeer weet te waar deren. In andere liedjes vóór de pauze was wel eens een wat te wrang element te bespeuren. Maar dat neemt niet weg, dat ook het optreden van de zes medewer kers (later zelfs zeven, toen „Klaas" mee ging spelen!) in menig opzicht in de smaak viel. Connie Stuart is een oude bekende, evenals Joop Do- derer en zij waren weer zoals men hen kent: dol en dwaas. Van de nieuwe gezichten kan men de dans kunst bewonderen van Ingrid Vale rius en Berti Ekkart, terwijl als nieuwe ster een negerzanger is ge- engageerd, Freddie Hamilton. Het programma is natuurlijk niet na te vertellen; men moet het gaan zien en het ondergaan: men moet zich laten amuseren, zich laten mee nemen voor één avond. Daarna kan men het vergeten. Als men één ding maar niet vergeet, nl. dat een der gelijk menu „a la carte" wordt voor geschoteld na een zorgvuldige toe bereiding in de keuken ?n gekruid met menige orginele vondst. B. en W. stellen voor de begrotin gen voor de dienstjaren 1C57 en 1958 in overeenstemming te brengen met de verhoging van de subjectieve ver hoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds. De raming van de uitkering kan voor 1957 verhoogd worden met ƒ255.924, zodat het te kort op die begroting daalt tot 986.745.—. Mocht in de komende maanden geen wijziging komen in de percen tages van de uitkeringen uit het ge meentefonds hetgeen thans moet worden aangenomen dan betekent dit, dat het tekort van de rekening dit bedrag zal uitmaken. Ook al mo gen wij aannemen, aldus b. en w., dat dit tekort als gevolg van ver schillende op zich zelf niet be langrijke factoren, nog wel wat zou kunnen dalen, het behoeft geen betoog, dat het bedrag van de toege kende verhoging ons zeer heeft te leurgesteld. Een zeer belangrijk tekort op de rekening over 1957 zullen wij dan ook niet kunnen voorkomen. De verhoging van het basisbedrag van de algemene uitkering geldt uiteraard ook voor de over 1958 te ontvangen uitkering. Het begrotingstekort voor 1958 wordt hierdoor voorlopig terugge bracht tot 2.199.278.262.892.— 1.936.386.—. Wat de resultaten zullen zijn van het verzoek van deze gemeente om verhoging van het ba sis-bedrag met ingang van 1958, moet thans nog volledig worden afge wacht. De verwachtingen daarom trent zijn helaas niet hoog nen. DROOM GING IN VERVULLING, ontvreemden van de som gelds schul- •>1 Taar lane heeft de heer W 1 dig maar men heeft nog niet kunnen Freek Vermeer zijn dames- en he- j Vast?f^een insluiping in zyn renkapsalon gevoerd in het oude werK 1S gegaan, pand aan de Morsstraat 20. De za-1 D ken gingen goed en het was in strijd ue zoele ,nva,• met de oprattins me hij jan zijn be- 0mstreekseen uur hedennacht roep heeft om langer in het oude hee{( de polltie drie jongens van rond gebouw te bluven werken. Hij twintjg op hcJterdaad betrapt. Bij hun beschikking van 31 decem ber 1948 hebben de ministers van binnenlandse zaken, van wederop bouw en volkshuisvesting, en van financiën, een regeling vastgesteld, ingevolge welke ter bevordering van een doelmatige verdeling van de woongelegenheid onder de bevolking, ook bij het vrijwillig ter beschikking stellen van woonruimte, van over heidswege in de hieruit voortvloeien de noodzakëlijke kosten wordt bij gedragen. Teneinde het vrijwillig beschik baar stellen van woonruimte aan te moedigen, zijn kortgeleden de onder- werpelijke tegemoetkomingen ver hoogd. Dit geschiedde bij de beschik king van de ministers van maat schappelijk werk, van volkshuisves ting en bouwnijverheid, van finan ciën, en van binnenlandse zaken, be zitsvorming en publiekrechtelijke be drijfsorganisatie van 19 november jl. welke beschikking in de plaats treedt van de eerder genoemde. Thans bedraagt de tegemoetkoming 75 pet. van de door de gemeente werkelijk betaalde vergoeding, met dien verstande, dat de tegemoetko ming van het rijk aan de gemeente ten hoogste kan bedragen: a. voor het aanbrengen van voor zieningen 600, behoudens zeer bij zondere gevallen, waarvoor vooraf door de minister van maatschappelijk werk een hoger bedrag is toegestaan; b. voor verhuizing een bedrag, ge baseerd op 75 pet. van de* plaatselijk voor inboedeltransport t.b.v. gemeen- tepersoneel geldende prijs per ku bieke meter; c. voor inrichtingskosten bedrag gelijk aan 50 pet. van de huurwaar de der in gebruik genomen kleinere woningen (woninggedeelte), vastge steld overeenkomstig de wet op de personele belasting -1896; d. voor opslag een bedrag van 75. Bij aanhouding van deze maxima zal de door de gemeente aan belang- Lido: Luxor: H.A.S. „St. Pieter" vierde feest Een korte maar schone traditie ge trouw, hebben docenten, leerlingen en oud-leerlingen van de r.-k. Middel bare Handelsavondschool „St. Pieter" het (geliefd) leslokaal verwisseld voor de feestzaal. Nadat de heer Hans le Febre na mens de commissie van initiatief alle aanwezigen welkom had geheten, werd begonnen aan een geheel door de patiënten van de handelsavond school verzorgd cabaret. Hans le Fe- ber, Adri Staats en Albert Straathof hadden, zich in het amusementsvak nog vlijtige betonend dan in andere, een aardig programma in elkaar ge draaid. Een vers gecomponeerd schoollied werd door de aanwezigen uit volle borst meegezongen, waar na „The melodian Strings" hun guita. ren behandelden. Cockie Niersman en „twee Van Lieropjes' brachten en kele vlotte liedjes ten gehore en Adri Staats vergastte het publiek kolde rieke poëzy. uit de welké wij citeren de realistische strofe: Wij zijn onverdroten met leerstof begoten, bij menig kandidaat met wiss'lend resultaat. Een volledige komische opera, Egyptisch maar ook wel zeer Hol lands, bood Wim Warmerdam Ben Cozijn, Kees de Wit, Corn. Overde- vest en Loes Verkley gelegenheid dramatische talenten te ontplooien, onder regie van Hans le Feber. Dansklanken werden voortgebracht door een kennelijk met allerlei goede benen uit bed gestapte band, tot de roemruchte klokslag van twaalf uur aan de feestelijkheden een einde maakte. Het is weer een geslaagde avond van de jonge handelsschool „St. Pie ter" geworden! hebbenden te betalen vergoeding derhalve bedragen: a. ingeval voorzieningen worden aangebracht 800 per perceel; b. voor verhuizing een bedrag ge baseerd op de voor inboedeltransport t.b.v. gemeentepersoneel geldende prijs per kubieke meter; c. voor inrichtingskosten 66,67 pet. van bovenvermelde huurwaarde en d. voor opslag 100 per aanvraag. Het is nog niet te voorzien in wel ke mate van de nieuwe regeling een ruimer gebruik zal worden gemaakt dan van de oude het geval was. Af gaande op het aantal in de tweede helft van 1957 ingediende aanvragen en rekening houdende met een als gevolg van de verhoging van de te gemoetkoming te verwachten ver meerdering van het aantal verzoeken om toekenning van een vergoeding, ramen b. en w. de gevolgen van de nieuwe regeling voor de gemeente begroting als volgt: De oorspronkelijke raming der uitgaven bedraagt 2.000 Nieuwe raming 19.470 De oorspronkelijke raming der inkomsten bedraagt 1.500 Nieuwe raming 14.600 Hogere uitgaven 17.470 Hogere ontvangsten 13.100 Zodat ten laste van de ge meentebegroting '58 komt 4.370 B. en w. verzoeken derhalve de raad vast te stellen het overgelegde besluit tot wijziging van de begro ting van de gemeente voor het dienstjaar 1958. droomde van een nieuwe salon. Vandaag is deze droom in vervul ling gegaan. De nieuwe zaak, uitsluitend da messalon is gevestigd op de plaats (Morsstraat 10) waar vroeger de strijkerij Leget en het melk- vrouwtje Rietje Harteveld gevestigd waren. Het is een droom geworden. Het schitterende interieur, geheel van plastic en vlek vrije kunststof fen vervaardigd, biedt plaats aan veertien cliënten. Warm permanen ten is verleden tijd en drogen ge schiedt met air-conditioning. Alle be werkingen kunnen op dezelfde plaats gebeuren. Het hinderlijke „verzitten" is dus niet meer nodig en bovendien wordt een grotere arbeidssnelheid gestimuleerd. Het is uitgewerkt naar plannen, die drie jaar lang in de geest van de heer Vermeer hadden kunnen rij pen, door de firma „Vowo" en geeft de impressie van een ruimtevaart cabine: Letterlijk overal is aan ge dacht. Aardig is ook de entrée in het gedeeltelijk afgescheiden byouterie- en parfumeriebedrijf. Het is een droom van een zaak geworden en de dames zullen er zeker graag komen. Op 7 februari zal het veertig jaar geleden zijn, dat dr. J. E. baron De Vos van Steen wijk te Aerdenhout, president-curator van de rijksuniver siteit te Leiden, aan deze hogeschool promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift getiteld: „l'Equinoxe pour 1865". Dr. baron De Vos van Steenwijk is se dert 1945 president-curator van de Leidse hogeschool. Ver. „Sancta Veronica". Willen de dames van „Sanct^ Ve ronica" vooral niet vergeten, a.s. don derdagmiddag tussen half drie en half vijf naar de Vrolijcke Arke te komen (Pieterskerkkoorsteeg 15). Daar ligt weer veel materiaal ge reed, om te breien en te naaien, voor de minderbedeelden, die hieraan be hoefte hebben. Stelt het bestuur van „Sancta Veronica" niet teleur. Laten ook die dames eens wat breimate- riaal komen halen, die 't reeds lang van plan waren, maar er nog steeds niet toe kwamen. Insluiping. Gisteren kwamen bewoners van een flat aan de Morslaan tot de ont dekking, dat uit een geldkistje, dat was opgeborgen in een huiskamer- kast een bedrag van 170 gulden is ontvreemd. Vermoedelijk is het geld reeds zaterdag weggenomen. Naar men aanneemt zijn insluipers aan het De gemeenteraad van Leiden, komt maandag 10 februari te 2 uur bijeen. Behandeld worden: Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan een tijdelijk lerares aan de Hogere Burgerschool voor Meisjes met 6-jarige cursus en afde ling Middelbare Meisjesschool. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan een tweetal onder wijzers bij het openbaar lager onder wijs (de heren P. M. van Sermondt en F. A. Filippo). Voorstel inzake het verlenen van voorschotten voor het jaar 1958 op de exploitatievergoeding der bijzon dere scholen voor gewoon, voortgezet gewoon en uitgebreid lager onder wijs. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de aanschaf fing van een dekkleed van zeildoek ter bescherming van de vloeren in de gymnastieklokalen (de kosten bedra gen 1700.—). Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de aanschaf fing van leermiddelen ten behoeve van het 5e leerjaar van de openbare Montessorischool aan de Rodenbur gerstraat (ten bedrage van 1672. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de aanschaf fing van leermiddelen ten behoeve van de r.k. school voor gewoon lager onderwijs in het zuid-westelijk stads deel (Boshuizerlaan). Voorstel inzake het verlenen van voorschotten voor het jaar 1958 op de exploitatievergoeding der bijzon dere scholen voor buitengewoon la ger onderwijs aan zwakzinnige kin deren. Voorstel tot het vaststellen van het bedrag, dat per leerling voor het jaar 1958 beschikbaar wordt gesteld ter bestrijding van de exploitatie-kosten der bijzondere scholen voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkhe den (te bepalen op 120.—). Voorstel tot het vaststellen </an het bedrag, dat per leerling voor het jaar 1958 beschikbaar wordt gesteld ter bestrijding van de exploitatie-kosten der bijzondere scholen voor lichame lijk gebrekkige kinderen (te bepalen op ƒ800.— Voorstel tot het wijzigen van de begroting van de gemeente voor het dienstjaar 1958 in verband met het verlenen van een vergoeding bij vrij willige beschikbaarstelling van woonruimte. Voorstel inzake het verlenen van een bijdrage ten behoeve van de res tauratie van het pand Rapenburg 49 (tot een bedrag van ƒ784.10). Voorstel inzake het verlengen van de termijn van ontruiming van onbe woonbaar verklaarde woningen, ge legen in de Camp en de Groenesteeg. Voorstel inzake het wijzigen van een tweetal raadsbesluiten met be trekking tot het overnemen van per celen grond c.a., gelegen in het vroe gere tracé var» rijksweg 4b, van het Rijk. Voorstel inzake het aankopen /an het perceel Morssingel 1. Voorstel tot het aangaan van een geldlening ad ƒ50.000.— (tegen een rente van 4%). Voorstel tot het wijzigen van de be grotingen der gemeente voor de dienstjaren 1957 en 1958 in verband met verhoging van het basisbedrag van de algemene uitkering uit hetge- meentefonds. Voorstel tot het wijzigen van de begroting van de psychiatrische in richtingen „Endegeest" c.a. voor het jaar 1958 en tot het vaststellen van de tarieven voor de verpleging in die inrichtingen, 7,75 per dag). Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het uitbrei den van de beschermde voetgangers- oversteekplaatsen op het Levendaal en de Rijnsburgerweg met een derde knipperbol en het aanbrengen van schakel klokjes in de bestaande knip- perbollen. Preadvies op het adres van een aantal bewoners van het Rapenburg, houdende verzoek het Rapenburg gesloten te verklaren voor het zgn zv/are doorgaande verkeer. Voorstel inzake het verhogen van het op de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1958 wegens subsidie aan de Vereniging Zwakzinnigenzorg (thans Stichting Nazorgwerkplaat sen) uitgetrokken bedrag, ten be hoeve van de werkplaatsen van de instelling, zulks voor het aanbrengen van enige voorzieningen aan een schuur op de aan de Hoge Morsweg gelegen werktuin f 2.000, Preadvies op het voorstel van de heer B. J. Huurman inzake de instel ling van een intergemeentelijke ad viescommissie voor de huisvesting en stadsontwikkeling. toen ze bezig waren met het forceren van een chocolade-automaat in de Vrouwensteeg. Carnaval „In de Vrolijcke Arke" De leden van het R.K. meisjes jeugdwerk „In de Vrolijcke Arke" houden op zaterdag, 8 februari a.s. een carnavalsavond. De meisjes heb ben besloten, „gecostumeerd" in de feestzaal te verschijnen. Om de ver diensten van de costumering te ver groten, willen zij hun kleding zelf maken. Het bestuur heeft ter aan moediging van dit initiatief voor de meest orginele costumes prijzen be schikbaar gesteld. De feestzaal is van speciale verlichting voorzien en een echte band zal er voor dansmu ziek komen zorgen. Op het bal, waar van de heer E. Castelein de leiding zal hebben. Ook introducé(e)s mits katholiek zijn van harte wel kom. En ouders, die belangstelling hebben voor het werk van hun kin deren, worden op het feest verwacht. De avond begint om 8 uur. Gemeente Leiden koopt Café „DE VALK" Aan de gemeente Leiden is te koop aangeboden het perceel Morssingel no 1, café „De Valk" voor de prijs van 51.000. Het pand is gelegen in het Weder- opbouwplan „Leiden Stationsplein en omgeving". B. en W. achten het bezit van het perceel voor de gemeente van belang, terwijl zij de prijs van 51.000 aannemelijk achten. Aangezien de aankoop in het belang van de volks huisvesting geschiedt, zijn geen regis tratierechten verschuldigd. Het college verzoekt de Raad toe stemming het perceel Morssingel no. 1 groot 255 mJ, aan te kopen voor de prijs van ƒ51.000 vermeerderd met de op de aankoop vallende kosten van rond 450.derhalve voor een bedrag van rond ƒ51.450, in totaal. VETERANEN LEGIOEN NEDERLAND NAAR LEGER MUSEUM. Het is van het bestuur van de afd. Leiden e.o. van het Veteranen Le gioen Nederland een goede gedachte geweest haar leden en verdere be langstellenden een zeer interessante excursie aan te bieden naar het Ne derlandse Leger- en Wapenmuseum „Generaal Hoefer" aan de Pesthuis laan in onze oude sleutelstad. Het geen daar is tentoongesteld aan wa pens, uitruistingen, uniformen en verdere belangwekkende voorwerpen uit de krygsgeschiedkunde vanaf de alleroudste tijden tot aan de huidige lr~%rdateeane194^h^ onder de indruk waren .Hoewel de I j£nta' ^kgeJeMen thans meer leden allen reeds hun militaire dienst'f C i/"1*? aantal achter de rug hebben bleek het toch Laatste Berichten Procuratiehouder verduisterde 2 miljoen Van het geld niets meer over De Amsterdamse recherche heeft gisteren de 49-jarige procuratiehou der C. R. van H. aangehouden in diens woning in Amsterdam-Zuid, verdacht van verduistering in dienst betrekking van geldsbedragen over een periode van tien jaar tot een totaal van circa f 1.800.000, De man heeft tegenover de politie toegegeven de verduistering te heb ben gepleegd ten nadele van een financieringsmaatschappij in de Sar- phatistraat, waar hy in april 1947 als kassier-boekhouder in dienst was getreden en waar hij per 1 januari jl. „wegens zijn bijzondere kwalitei ten voor de vennootschap" was be vorderd tot procuratiehouder met algehele volmacht Toen hij in dienst trad van de N.V. in de Sarphatistraat had hy een schuld van 700 wegens een boete, die hem was opgelegd voor zijn lid maatschap van de N.S.B. tijdens de bezetting. Hy had toen geen geld en deed een greep in de kas van zijn werkgever. Toen dit niet werd ontdekt, vergreep hij zich aan meer gelden van de ven nootschap, geregeld 2 3 maal per week. De bedragen werden steeds groter. Door bepaalde administra tieve manipulaties verhinderde hij dat die verduistering, ondanks dc controle van de accountants, aan het licht kwam. Deze knoeierijen heeft de man gedurende tien jaar voort gezet. Hij heeft de politie meege deeld, dat bij een intensieve con trole de verduistering snel zou zijn ontdekt. Toen dar» ook bij een reor ganisatie per 1 januari jl. een an dere accountant de controle overnam, ontdekte deze de verduistering on middellijk. Zijn vrouw zou niet op de hoogte zijn geweest van de knoeierijen van haar echtgenoot. Hij verdiende een salaris van f 650,bruto per maand, doch hield tegenover zijn vrouw vol. dat hij nu en dan eens in effecten handelde. De man, die inmiddels is ontslagen, heeft zijn vrouw eerst vo rige week vrijdag van zyn daden op de hogote gesteld, zo vertelde hy. Een merkwaardig feit in het ge heel acht de politie, dat de later ver vangen accountant van de verduis teringen op grote schaal niets heeft bemerkt. Ook hiernaar zal een on derzoek worden ingesteld. Tot dus ver heeft de recherche alleen kun nen constateren, dat de verdachte nauwelijks over enig geld beschikt STORING TREINVERKEER OLDEBROEK—ZWOLLE. Het spoorwegverkeer tussen Zwol le en Oldebroek is gestremd door draadbrcuk, tengevolge van militai re schietoefeningen. Door het ontploffen van een gra naat is de bovenleiding van beide sporen in de buurt van de leger plaats Oldebroek naar beneden ge komen, aldus delen de Ned. Spoor wegen mede. WERKLOZE ARBEIDERS NAAR ONTGINNINGSWERKEN. Bij sommige ontginningswerken in wel van zeer veel belang, dat er tij dens het bezoek deskundige voor lichting werd gegeven. Vooral ook de zgn. Indische afdeling had de aan dacht van dé leden. Het herinnerde velen aan hun tropentijd. Men was het er dan ook volkomen mee eens. dat meerdere bezoeken aan dit zeer verzorgde museum zeer zeker ge wenst zijn. We noemen verder de oude ridderzaal en de geschiedenis van het geschut in de loop der tijden, waarvan men hier een goede indruk krijgt. Het is dan ook geen wonder dat allen na afloop zeer voldaan en in zekere zin onder de indruk van hetgeen gezien werd huiswaarts gin gen. Rijksweg 4a wijst zichzelf 179 andere borden De A.N.W.B. is tlians bezig met het plaatsen van de wegwijzers en rich tingsborden langs het nieuwe wegvak VoorburgHoogmade van de rijks weg 4a, dat minister Algera behou dens onvoorziene omstandigheden op II februari voor het verkeer zal open stellen. In totaal plaatst de bond hier zes tig nieuwe gewijzigde wegwijzers, ter wijl 119 richtings- en voorrichtings- borden nodig bleken. Vanaf de opening van de nieuwe weg zal de A.N.W.B.-wegenwacht ook op dit traject patrouilleren, voor lopig volgens de normale dagdienst tot zes uur 's avonds, doch indien hieraan behoefte blijkt te bestaan zal binnen zeer korte tijd worden overgegaan op een vroege- en een avonddienst, zodat de weg dan dage lijks van 7.30 tot 22.30 door de we genwacht zal worden bereden. Bij Burgerveen zullen richtingsbor den en dubbele voorrichtingsborden het verkeer van Amsterdam naar Rotterdam naar de nieuwe route ver wijzen. Het verkeer uit de richting Rotterdam komt bij Ypenburg op de nieuwe weg, zodat men tussen Am sterdam en Rotterdam dus nergens meer een bebouwde kom heeft te pas seren. door het tempo van uitvoering dezer werken kan worden opgevoerd. In kringen van deze ontginningswer ken wijt men een en ander aan de stijgende werkloosheid, met name onder de losse arbeiders in het noorden des lands, welke leidt tot een snellere toevloeiing van arbeids krachten naar de ontginningswer ken. Marktberichten LEIDEN, 4 febr. Vette varkens. Aanvoer 246 vette varkens, Notering per kilogram levend gewicht: zware varkens geen notering, lichte var kens 1.65 tot ƒ1.68 en ƒ1.70, zeu gen J 1.401.46. Handel: vlug. ROTTEKDA.M, 4 febr. Vee. Aan voer 3191 stuks, weektotaal 4910. 360 vette koeien, 332 gebruiksvee, 190 vette kalveren, 246 graskalveren, 1186 nuchtere kalveren, 89 varkens, 53 biggen, 77 paarden, 7 veulens, 134 schapen en lammeren, 17 bokken en geiten. Prijzen: vette koeien le kw. 3.00 3.25; 2e kw. 2.80 -3.00; 3e kw. 2.60--2.70; vette kalveren 2.60 2.80; 2.40—2 60; 2.00—2.30; gras kalveren 450—300 -250; nuchtere kalveren f 554540; biggen 40— 3025; slachtpaarden 2 502.00 1.90; schapen 100 85—70; lamme ren f 90--75—60, kalfkoeien 1250— 1000 800; melkkoeien 1250—1000 800; varekoeicn f 850— 700—600; vaarzen 880—780—580; pinken f 575 475—375. Handel: vette koeien aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen als gisteren; vette kalveien aanvoer kor ter, handel vlot, prijzen vrijwel ge lijk aan de vorige week; graskalveren aanvoer ruimer, handel stil, prijzen niet hoger; nuchtere kalveren aan- I voer groter, handel redelijk, ints min- der in prijs; biggen aanvoer kort, handel lui, prijzen stabiel; slacht paarden aanvoer iets groter, handel traag, eerste kwaliteit prijshoudend; 2e en 3de kwaliteit vooral niet hoger; schapen en lammeren aanvoer matig, handel tamelijk, wat stijver in prys; melk- en kalfkoeien aanvoer even groter, ïandel redelijk, prijshoudend; melkkoeien aanvoer iets ruimer, handel 'amelijk, prijzen ongewijzigd; vaarzen en pinken aanvoer gewoon, handel kalm, niet minder in prijs.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3