Minister Algera herdacht „de Ramp" in 's Gravendeel Verstekeling aan boord van repatriantenschip Rus Gontsjarenko Europees schaatskampioen Koningin in Grindelwald BUISMAM Ingrid Wendl heroverde kunstrijden-titel te Bratislava MAANDAG 3 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 Symbolisch bezoek En opende er een Dorpshuis In 's-Gravendeel, «en der door de watersnood van 1953 zwaarst getrof fen gebieden, is zaterdagmiddag die ramp herdacht. De herdenking werd oa. bijge woond door mr. J. Algera, minister van verkeer en waterstaat, en ir. A. 0. Maris, directeur-generaal van de rijkswaterstaat. Het gezelschap heeft, nadat het ten gemeentehuize was ont- ▼angen door burgemeester mr. C. J. Yerplanke, in de hervormde kerk een van de gezamenlijke kerkera den uitgaande herdenkingssamen komst bijgewoond. Minister Algera legde vervolgens ten krans op het msasagraf van de 37 slachtoffers, die 's-Gravendeel in J953 te betreuren had. De minister liet zich ten gemeen tehuize uitvoerig voorlichten over de gebeurtenissen van vijf jaar geleden en over het herstel sindsdien. Een uitgebreide rondrit door de herbouw in de gemeente en langs de verzwaarde dijken en een wandeling langs het nog on verzwaarde dijkge- deelte, waarbij de minister werd vergezeld door de dijkgraaf van het waterschap de Hoekschewaard, werd beëindigd bij het dorpshuis, dat door de minister officieel werd geopend. Aetherklanken DINSDAG HILVERSUM I. 402 M. 7 00 AVRO. 7.50. VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7 50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. huisvr. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Wa- terst 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een boek voor het geestelijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 RVU: Land achter hoge muren, door Mw. Mr. L. Eversdijk Smulders. 11.30 Pianorecital. 12.00 Zang en pia no. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Mil.ork. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 School radio. 15.00 Tenor en piano. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Jazzmuz. 18. Nieuws. 18.15 Act. 18.30 RVU: Het UNO-werk in de on derontwikkelde gebieden van India, door Ir. F. B. Carbasius Weber. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Strijkkwart. 19.45 Film praatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 Operamuz. 22.55 Ik ge loof, datcaus. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit.kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.45 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Middag klok noodklok. 12.03 Liohte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12,55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Dansmuz. 14.00 Sopr. en piano. 14.20 Gram. 14.30 Wy vrouwen van het land. 14.40 Gevar.progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Re- geringsuitz.: Rijksdelen overzee. Landelijke ontwikkeling in Neder lands Nieuw-Guinea, door Ir. J. H. de Haan. 18.00 Lichte muz. 18.20 KVP, caus. 18.30 Lichte muz. 18.50 PASSAGIERSSCHEPEN DOOR MIST VERTRAAGD Het passagiersschip „Sibajak" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, aan boord waarvan zich* vrijdag j.l. emigranten inscheepten met bestem, ming Nieuw Zeeland en Australië, heeft door de mist nog steeds de haven van Rotterdam niet kunnen ver laten. Eenzelfde lot trof het bijna 28.000 brt. metende Britse ms „Hima laya" van de „Peninsular and Orien- HVIH tal Steam Navigation Company" uit Het dorpshuis is na de ramp ge-Londen. Dit schip is donderdag j.l. in bouwd als een centrum voor hulp Rotterdam aangekomen met gerepa- aan de gemeenschap. trieerden uit Indonesië. Tevens had 't schip Engelse passagiers aan boord Grote waardering. I met bestemming Londen. De „Hima. laya" heeft dus al een vertraging van Rnrtfomftocior P'J113 drie maal 24 uur- Ten behoeve Burgemeester Verplanke vestigdevan de passagjers heeft men o.m. in een toespraak de aandacht op de rondritjes door Rotterdam georgani- noodzaak tot spoedige verzwaring Seerd van de zwakke schakel in de dijk- gedeelten langs 's-Gravendeel. De burgemeester sprak zijn grote waar dering voor het bezoek van minister Algera uit. De minister zeide in zijn rede o.m.: dat zijn bezoek aan 'slGravendeel symbolisch moest worden geacht voor het ganse rampgebied. Hij bracht in herinnering alles wat door zijn de partement reeds is gedaan ter voor koming van herhaling van dergelijke rampen en hij sprak het vertrouwen uit, dat de voltooiing van de Delta plannen de grote veiligheid waar borgt. De minister herdacht de slachtof fers en legde er vervolgens de na druk op, dat juist activiteit van on derop moet leiden tot gezamenlijke weerbaarheid. Hij sprak zijn grote waardering uit voor wat in het ramp- gebied in het algemeen en in 's-Gra- j De inbrekers hebben waarschijnlijk vendee! in het bijzonder is bereikt geweten dat in de brandkast het gro- Inbraak in Nijmegen f. tO.000 gestolen d In de nacht van vrijdag op zaterdag- is, naar de politie meent, vermoede lijk door Amsterdammers, een in braak gepleegd in de gebouwen van de elktrotechnische bureaus van de N.V. T. Kropman aan de Hazekamp- seweg te Nijmegen. Er is een bedrag van ongeveer 10.000 gestolen, dat bestemd was voor de betaling van de lonen aan de arbeiders. en voor het voortreffelijke gebouw, dat ter afsluiting van het rampher stel in de gemeente tot stand is ge komen. Zelfstandigheid. Voorts prees de minister de be moeiingen van de provinciale water staat van Zuid-Holland en de activi teit van het gemeentebestuur van 's-Gravendeel, dat niet rechtstreeks de hulp van de regering inroept, maar in de eerste plaats bij de daar toe geëigende organen zijn wensen tracht te realiseren. De burgemeester sprak nog het ver trouwen uit, dat de minister alle in vloed zal aanwenden om de nog noodzakelijke voorzieningen te tref fen. Tenslotte zijn aan minister Al gera voorgesteld de leden van het destijds gevormde Watersnood-comi té, dat ih 1953 in 's-Gravendeel heeft meegeholpen, de eerste orde op zaken te stellen. te bedrag voor loonuitkering aanwe zig was. Ze zijn de fabriek aan de achterzijde binnengedrongen en heb ben daar gebruik gemaakt van zuur stof en acetyleencilinders, welke in het bedrijf aanwezig waren. Daarmee hebben zij de brandkast opengesne den. De rijkspolitie te 's-Hertogenbosch heeft in de afgelopen nacht een Am sterdammer kunnen aanhouden, die een botsing had gehad met zijn auto. De man werd opgenomen in het zui- kenhuis te 's Hertogenbosch en in de auto vond men een geldkist en enig geld. Die geldkist bleek afkomstig te zijn uit de fabriek van Kropman te Nijmegen. De politie deelde ons heden mede, dat van de buit ongeveer ƒ1500 is te recht gekomen. De man, die gewond ligt in het ziekenhuis in Den Bosch heeft nog geen verhoor ondergaan. De gehele zondagmorgen is men bezig geweest met het debarkeren van het regeringsschip „Waterman", dat met ruim 800 evacuees uit Indo nesië in ons land was aangekomen. Gisteravond zijn die gerepatrieerden ontscheept, die zelf voor onderdak hadden kunnen zorgen, alsmede de vijftig tb.c.-patiënten. Er was een dubbele quarantaine ingesteld en het duurde een half uur, voordat het schip werd vrijgegeven. De overige 730 gerepatrieerden, die in contractpensions zullen worden ondergebracht, zijn gistermorgen van boord gestapt. Onder hen bevond zich de 21-jarige G. de Vries, afkom stig uit Makassar. Men zou kunnen zeggen, dat hy zichzelf gerepatrieerd ONTVLUCHTE PSYCHOPAAT WEER GEARRESTEERD. In de woning van de 25-jarige clas sificeerder C. van K. te Rotterdam- Van 'klanten en wanten weten. 19.00 1 Zuid is door de politie aangehouden Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Lichte muz. 19.35 La Traviata, opera, (20.15 -20.30 Act. 21.40—21.55 In het hart van een beweging, klankb.). 22.35 De Radiodokter. 22.45 Avondgebed en lit.kal. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Nouveauté's. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.30 Journ. en weersoverz. NORV. 20.45 Filmprogr. de 27-jarige J. A. G. uit Utrecht De man was destijds wegens een zeden misdrijf ter beschikking van de rege ring gesteld en verbleef in het nood- asyl voor psychopaten te Groningen. Op 2 januari jl was hij tijdens een transport te Amsterdam ontvlucht en stond derhalve gesignaleerd. De clas sificeerder kreeg, wegens het verbor gen houden van de man, een proces verbaal. De man is naar Groningen teruggezonden. heeft. In Makassar zag hij kans on gemerkt aan boord van het K.P.M.- schip „Jan van Riebeeck" te komen. Als verstekeling voer hij mee naar Surabaja en daar heeft hij hetzelfde grapje nog eens uitgehaald, nu met ae „Waterman", hij had zich overal voorgedaan als havenarbeider en was zo zonder moeilijkheden aan boord van de schepen gekomen. Op de „Waterman" heeft hij hard gewerkt. In Rotterdam heeft de rivierpolitie zich over hem ontfermd, maar ver wacht wordt dat het voor hem wel met een sisser af zal lopen. HANDGRANAAT IN SCHOOL GEVONDEN. Zaterdagmiddag heeft de oprui mingsdienst van de gemeentepolitie te Maastricht een Amerikaanse hand granaat in veilige bewaring genomen, welke ongeveer dertien jaar achter een balk op de zolderverdieping van een jongensschool te Maastricht ver borgen heeft gelegen. Deze granaat moet er gelegen heb ben sinds Amerikaanse militairen in deze school gelegerd waren, aan het einde van 1944. KIND IN KOKEND WATER. Het vierjarig dochtertje van de fa milie Struik aan de Enterweg te Rys- sen is vrijdagavond in een onbe waakt ogenblik in een teil met ko-' kend water gevallen. Overdekt met brandwonden is het kind naar het ziekenhuis te Almelo vervoerd, waar het later is overleden. Mist veroorzaakte kettingbotsing Zaterdagmorgen om circa twaalf uur zijn door de dikke mist bij een botsing op de weg GeleenHeerlen (bij het viaduct te Neerbeek), waarbij drie vrachtauto's, een autobus, een personenauto en een motor van de Wegenwacht betrokken waren, twee mensen zwaar en zeven licht gewond. Zwaar gewond werden de chauf feur van de zandwagen uit Heerlen, die uit de wrakstukken van de auto moest worden gebrand, alsmede de wegenwachter afkomstig uit Geleen. Beiden zijn overgebracht naar het zie kenhuis te Sittard. Zes inzittenden van de autobus en van de personen wagen werden licht gewond, evenals de chauffeur van een der andere vrachtwagens. Tengevolge van een zware mist, die ter plaatse plotseling kwam opzetten, reden twee zandauto uit Geleen tegen elkaar. De wegenwachter botste ach ter tegen een andere vrachtauto die voor de ravage remde. Een autobus uit de richting geleen kwam vervol gens in botsing met een personenwa gen, toen beide auto's voor de ver- keersstagnatie wilde uitwijken. Ten gevolge van de mist hebben de be stuurders de ravage waarschijnlijk niet tijdig opgemerkt. De bestuurder van de zandauto uit Heerlen is later op de dag in het zie kenhuis overleden. De wegenwachter, de heer H. T. Tiebosch uit Geleen, die de vorige week gehuwd is, is ernstig, maar naar men aanneemt niet levensgevaarlijk gewond. De bestuurder van een by de botsing betrokken personenauto, een heer uit Maastricht, liep een her senschudding op, hij is naai het zie kenhuis te Hee rlen overgebracht. De ravage op de weg was groot. Het verkeer Heerlen-Geleen moest omgelegd worden over Sittard. Fraai zijn de weersomstandigheden op de eerste dag van de wedstrijden om het Europees kampioenschap hardrijden op de schaats te Eskilstuna niet geweest. De temperatuur bleef boven het nulpunt en er kwam een harde wind opzetten, waarvan de rij ders veel hinder hebben ondervon den. Voor onze landgenoot Kees Broek man is die eerste dag echter niet on gunstig verlopen. Op verrassende wij ze veroverde hij een vijfde plaats op de 500 meter, een prestatie, die hij in zijn lange schaatsloopbaan nooit heeft verricht. Jan Pesman is daarentegen minder goed op dreef geweest. Hij belandde op de korte afstand in de onderste regionen. Wim de Graaff en Kroon deelden de 21ste plaats en Jeen van den Berg werd 27ste. Op de 5000 meter was Wim de Graaff de beste Nederlander in 8 min. 53,4 sec. Broekman noteerde een tijd, die 1 sec. boven die van de Graaff lag en bezette daarmee achter zijn landgenoot de tiende plaats. Ook op deze afstand bleek Pesman niet in zijn beste vorm. Met 9 min. 14,8 sec werd hij 25ste. De wereldkampioen van het vorig jaar Johannessen heeft ook op dit slechte ijs bewezen uit liet goede hout te zijn gesneden. Na twee afstanden was hij leider van het algemeen klas sement. Broekman was zevende en de Nederlander, die daarna volgde was Wim de Graaff. Hij bezette de 16e plaats. De Noor Johannesen, wereldkam pioen van het vorig jaar, is er te Es kilstuna niet in geslaagd de Europese titel op zyn naam te brengen. Hij won weliswaar de 10.000 meter, doch in de rit tegen de Oost Duitser Kuhnert op de 15000 meter kwam hij slechts tot een tijd van 2.24.3. Wilde hij de Rus sen Gontsjarenko, Shilikovsky en Merkulov, die in het klassement na drie afstanden boven hem stonden, verslaan, dan moest hij op de 10 km minstens 26 sec. sneller zijn dan zij. Johannesen passeerde wel Merkulov Koningin Juliana is sondag te Grindelwald in Zwitserland, aange komen, waar zij twee weken met va kantie zal verblijven. Ook prinses Irene, die een week har studie te Lasaunne onderbreekt, zal naar Grindelwald gaan om daar de wintersport te beoefenen. PATER BALVERT UIT WOERDEN IN BRAZILIë OVERLEDEN. Het provincialaat der paters Fran ciscanen te Weert heeft uit Brazilië telegrafisch bericht ontvangen van het overlijden van pater Sophlnias Balvert uit Woerden. Pater Balvert werd 27 februari 1898 geboren, in 1924 priester gewijd en vertrok in 1926 naar de missie in Brazilië. Hij werkte in de staten Minas Gerais en Rio Grande do Sul, waar hij ware pioniersarbeid ver richtte. Zijn parochies, meestal ter grootte van een Nederlandse provin cie, telden gemiddeld 30 tot 40 dui zend gelovigen. in het eindklassement, doch de twee anderen bleven hem de baas. Onze landgenoten Broekman, De Graaff en van den Berg \reroverden een plaats bij de 16 rijders, die op de 10 km mochten starten, doch daar is ook alles mee gezegd. Hun prestaties op de 1500 en 10.000 meter waren matig. Men kan aanvoeren, dat de weersomstandigheden en de conditie van het ijs niet meewerkten tot het maken van goede tijden, doch de an dere deelnemers zoals de Russen, de Noren, de Finnen en de Oostduitser Kuhnert, die vóór hen in het eind klassement eindigden, reden onder dezelfde omstandigheden. Een twaalfde plaats voor Wim de Graaf, een veertiende voor Broek man, wiens start zo uitstekend was, en een zestiende plaats vóór Jeen van den Berg zijn toch geen verrich tingen waar men tevreden over mag zijn. Deze rijders zorgden er alleen voor, dat er het volgend jaar in dit toer- nooi weer 5 Nederlanders mogen uit komen. Pesman en Kroon, de debutant in het Nederlandse team, werden na de 1500 meter uitgeschakeld. Reikhalzend ziet U uit naar het kopje koffie met BUISMAN voor die extra fijne smuk en geur. Buisman spurt boven dien op dure koffie. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje Buisman wonderen. C7 5=7 (Advertentie) WIELRENNEN. VAN HOUWELINGEN WON CYCLECROSS TE ELSLO. De Sassenheimer Arie van Houwe- lingen is er gisteren in geslaagd de cyclecross in het Limburgse Elslo te winnen. Zijn grote concurrenten wa ren de Duitser Becker en Arie van Wetten. Spoedig na de start trok Arie van Wetten, die reeds te Made en op Duinhorst in Wassenaar had gewon nen, er tussen uit, maar Van Houwe- lingen zag het gevaar daarvan tydig in en bleef hem volgen, om tenslotte de leiding te nemen en te winnen. De uitslagen luiden: Prof, onafhan- kelijken en amateurs: 1. A. van Hou- welingen (Sassenheim) 24 KM in 51.40; 2. Becker (Duitsland) op 46 s.; 3. A. van Wetten (Noordwykerhout) op 1 m. 23 s.; 4. J. v. Wetten (Noord- wijkerhout) op 2 min. 40 sec.; 5. P. v. d. Brekel (Echt); 6. M. Snijders (Halfweg); 7. J. Pieters (Maastricht); 8. G. Moonen (Heer); 9. H. Jaminon (Heer); 10. G. Beckers (Nieuwenha- gen). Het 17-jarige Oostenrijkse meisje, Ingrid Wendl, in 1956 Europees kampioene in het kunstrijden voor dames heeft de Europese titel te Bra tislava wederom veroverd. Een jaar heeft zij dit kampioenschap moeten afstaan en wel aan haar landgenote Hanna EigeL die dit jaar niet aan de wedstrijden heeft deelgenomen, aan gezien zij naar het professionalisme is overgegaan. Op een vraag of zij nu prof zou worden, antwoordde zij „neen, na mijn schooltijd ga ik psychologie stu deren en als ik dit serieus aanpak, hetgeen myn bedoeling is, dan kan ik dat niet met een zware schaatstrai- ning combineren". In het Nederlandse kamp heerste grote vreugde over de uitstekende prestatie van het 17-jarige Haagse meisje Joan Haanappel. De harde training onder leiding van Gersch- willer en Kurt Oppelt was beloond. Zij bezette de derde plaats in het eindklassement, hetgeen nog geen Ne derlandse kunstrijdster had gepres teerd. Haar moeder zei na afloop „Ik ben zo trots als een pauw op mijn dochter" en ook pa Haanappel glom van genoegen. Toen Joan op 't ereplatform kwam te staan schreeuwden de toeschou wers in Tsjecho Slowakije is Joan- tje zeer bemind, vele bladen publi ceerden foto's van haar „Hanapalo- va", „Hanapalova" (met een zinspe ling op de beroemde Russische ballet danseres Anna Pavlova). En niet al leen het publiek was zo geestdriftig, persfotografen en journalisten be stormden het Nederlandse meisje. Fo to's werden geknipt en vragen wer den gesteld. Zij had hel zelfs te druk om de vele handen te drukken. Joan verscheen als negende op het ys. In haar steenrode jersey en met zilverdraad doorstikt jo'kje begon zij vol overtuiging aan haar Kuer, waar voor zij muziek uit „lTtaliani in Alge- ri" van Rossini had gekozen. Met veel pit en zeer stijlvol reed zij, en de moeilyke sprongen, die zij in deze Kuer had geweven, werden magi straal uitgevoerd. Er zat vaart in haar rijden. Toen zij haar Kuer had afge werkt, weerklonk een daverend ap plaus. De juryleden kenden haar cij fers van rond de 5,6 toe. Teleurstellend resultaat van Sjoukje Dijkstra. Voor onze landgenote Sjoukje Dijk stra is dit toernooi enigszins teleur stellend verlopen. In het eindklasse ment werd zij gepasseerd door de Tsjechische Kramperova, die haar van de vijfde plaats verdrong. De oor zaak was een slecht gereden Kuer. Vrijwel onmiddellijk na het begin kwam het meisje uit Amstelveen na het maken van een dubbele Rittber- ger ten val, waarbij zij op knie en ellebogen terecht kwam. Haar zelf vertrouwen kreeg hierdoor een knak en zij vervolgde haa Kuer zij reed op „Rosamunde" van Schubert met enkele eenvoudige sprongen. Toen zy aan het slot nogmaals een dubbele Rittberger uitvoerde, faalde zij opnieuw. En ook nu kwam zij ten val. Voor de inhoud en uitvoering konden geen hoge puntenwaarderin gen worden gegeven en zo eindigde Sjoukje Dijkstra op de zesde plaats in het eindklassement en op de acht ste plaats in het klassement voor de Kuer. De eindstand werd tenslotte: pl. cijfer pt. 1. Ingrid Wendl (Oost.) 10 1632,5 2. Hanna Waltei (Oost.) 17 1584,2 3. Joan Haanappel (N.) 27 1528 4. Mej. Peach (GB)47 1484,9 5. Mej Kramperova (Tsj.) 6. Sjoukje Dijkstra (Nea 55 1470,3 56 1467,3 1146,7 22. Jeanine Ferrir (Ned.) 194 Het Europees kampioenschap ijs- dansen werd, evenals in 1957, gewon nen door het Britse paar June Maxk- ham-Courtney Jones. Het Nederland se echtpaar Odink eindigde als zesde. QeAfaCeti goed Uit het Amerikaans vertaald door H. de Graaff 29) .Is madame De Spain verkeerd? Jij hebt me aan haar voorgesteld." .,Ze heeft zich opgedrongen" ver dedigde Portman zich. ,Ze heeft een erg deftige winkel", zei Sherry. Maar als 't beter is dat ik haar vermijd, dan moet je me de reden daarvoor vertellen. Vind je ook niet?" .Sherry schepte er behagen in, te *ien hoe hij zich in allerlei bochten yrong. Het was duidelijk, dat hij iedere vorm van contact verfoeide, maar geen kans zag, zich nader te verklaren. .Wat heeft ze je gevraagd?" zei hij. Sherry woog snel de voor- en na delen van een openhartig antwoord kgen elkaar af. Ze besloot dat de waarheid hem waarschijnlijk nog m«er van zyn stuk zou brengen. „Ze heeft me gevraagd bij haar te komen werken" zei ze, „omdat mijn reclameteksten zo apart en af zijn. Tegen een adembenemend salaris." „Nee!" Het klonk als een harte- kreet. .Noem dan een paar klemmende redenen op." „Je hoeft niet te werken. Waarom ging je eigenlijk?" „Hoe weet jij dat? Heb je inlich tingen ingewonnen omtrent mijn pa pa?" Hij kleurde. „Nee," zei hij ontstemd En op mistroostige toon vervolgde hij: ,Ik verlangde er zo naar je te zien. Zodra ik terug was heb ik je opgebeld en nu is alles in het hon derd gelopen." „Wat mij betreft niet," zei ze, „en ik heb honger. Laten we liever gaan. eten desnoods ieder op eigen kos ten en wees een beetje gezellig in plaats van me uit te horen; dan is alles oké. En vertel me over je reis want ik ben dol op reisverhalen. En over je relaties en reuzekoopjes en zo meer." Ze ging naar haar slaapkamer om haar hoed en mantel te halen en keerde na enkele ogenblikken als een allerliefste verschijning terug. Zij Jiepen de straat uit, langs Mai- son Versailles. Sherry wilde met alle geweld even naar de etalage kijken waar de meest verlokkelijke artike len lagen uitgestald, in kwaliteiten en prijzen die Prothero doorgaans niet voerde. „En voor al dat moois zou ik recla me mogen maken," zei Sherry, ter wijl ze hem meetrok langs de deur waarop de firmanaam van Mixis A Clem prijkte. „Kijk" zei ze, „zijn dgt niet die twee interessante heren dtfe Madame de Spain aan ons voorga-j steld heeft? En nog wel vlak naast haar winkel!" Zij vonden een restaurant, dat er niet onaardig uitzag en zij gingen naar binnen en namen plaats aan een tafeltje voor twee personen bij de muur. Sherry bestelde soep, bief stuk met gebakken aardappelen en een kaassausje, met koffie en gebak na. „Ik eet als een bootwerker ver klaarde zij trots. „Mijn maag heeft erg onvoordelige afmetingen. Hé, wie is dat daar?" Ze wees op een lange, magere vrouw, wier naargees tig gezicht haar bekend voorkwam. ,0, ik weet het al.'t Is lange Kate, 't Is verbazend zoveel interes sante mensen als ik tegenwoordig ontmoet." „Wat is dat voor een rare naam?" vroeg Portman. „Jy, in jouw positie, moest haar kennen", zei Sherry. ,Ze is reuze aardig. En een gewiekste ladelichter en winkeldievegge. Zal ik haar aan je voorstellen?" „Alsjeblieft niet!" zei Portman. „Ik denk dat ik haar even gedag ga zeggen." Htf kwam half overeind en maak te een gebaar alsof hij haar wilde tegenhouden, doch Sherry wandelde 'met haar vriendelijkste glimlach tus sen de tafeltjes door naar de vrouw 'toe. Hoe maak je het?" vroeg zij. „Weet je nog wie ik ben? Mevrouw Swain heeft ons aan elkaar voorge- •steld". Lange Kate herkende Sherry blijk baar niet. „Denk maar eens aan die dode man in de paskamer", zei Sherry. ,Ik vond het zo leuk kennis met je te maken. Ik leer graag mensen ken nen die hun brood op een bijzondere manier verdienen. We moeten heus eens een keer samen babbelen." Lange Kate staarde haar aan en haar lang en stuurs gezicht ontspan de zich. Ze begreep blijkbaar dat Sherry oprecht meende wat ze zei. „Och, je komt er ongemerkt toe", zei ze. „Maar het is een onzeker be staan. Je hebt soms goede en soms slechte dagen. Ben je alleen? Kom dan even bij me zitten." ,Ik ben in gezelschap van een heer", zei Sherry, „maar misschien vraagt mevrouw Swain ons wel eens samen te eten. Ze kookt uitstekend." Ze glimlachte en knikte vriendelijk. „Leuk je even gezien te hebben zei ze en keerde terug naar mijnheer Portman. De soep werd opgediend en ze viel er letterlijk op aan. Zo kwam het dat zy niet bemerïtte dat er drie mannen binnenkwamen, die een paar tafeltjes verder plaats namen. Eén man van het drietal was een grote zwaargebouwde kerel, de tweede vertoonde enige overeenkomst met een vos en de derde was een klein mannetje met iets kruiperigs in zijn voorkomen. Sherry zat met haar ge zicht naar het drietal en naar Lange Kate, die één tafeltje verder zat. maar ze ging zo volkomen op in haar diner, dat ze de verandering niet op merkte die zich op het gezicht van Lange Kate voltrok. Doch even later werd Sherry's aan dacht getrokken door een schelle stem, die zich boven het gekletter en geroezemoes in het restaurant verhief. Het was een boze, kijvende stem. „Jij gemene, ondermaatse draai tol!" zei de stem duidelijk hoorbaar. Sherry keek op en zag dat Lange Kate dreigend voor het kleine man netje stond. „Akelige kleine onder kruiper dat je bent!! Durf je je ein delijk te laten zien? Ik wist wel dat ik je vroeg of laat onder m'n ogen zou krijgen. Alsjeblieft de comple menten van mij, gluiperd myn heer Spee!" En onder het uiten van die woor den greep ze zijn kom soep en stortte de dampende inhoud over zijn hoofd uit, waarna ze de kom met een fikse klap op zijn schedel plantte. Toen keerde ze zich om en schreed voldaan en met opgericht hoofd weg, zonder dat iemand een "vinger uitstak Om haar tegen te houden. „C-rote goedheid!" riep Sherry uit. ,Dat had ik voor geen goud willen missen!" „Gewoon weerzinwekkend," vond Portman. Sherry opende haar mond en sloot hem weer. ,,Ze noemde hem Spee," zei ze toen. Nu, en?" vroeg Portman. „Ze heeft nog wel meer gezegd." „Spee!" herhaalde Sherry. „En kijk eens in wier gezelschap mijnheer Spee is. Madame de Spain's kornui ten. Mixis en Clem. Mixis, Clem en Spee!" Mijnheer Spee was doende de dik ke, traag vloeiende soep uit zijn ogen te wrijven Mixis grinnikte. Clem keek woest. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5