Kapelaar, G. Lemmers sprak op sociale zoÉprp «oor Hotte koowvakarbeldis Lichte vorst Scherp Jubileumfeest „St* Bonifacius" Bijeengekomen in de Zuiderkerk en de Stadsgehoorzaal Zondagmorgen-bijeenkomst van 't R. K. Melkverkopersgilde NIET BEZORGING „Catena" Leiden erkend Feestavond „De Landbouw" Agenda Leiden Laatste Berichten MAANDAG 3 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 „Vakbeweging harder nodig dan vroeger" Huldiging van de „oude garde" Tijdens de „sociale zondagmorgen", die gisteren door de Leidse afdeling van de Katholieke Bouwvakarbei dersbond „Sint Joseph" is belegd, heeft de vereniging zeven leden ge huldigd, die door hun langdurige verbondenheid aan de bond grote verdiensten voor de katholieke bouwvakarbeiders hebben verwor ven. De bijeenkomst vond plaats na een H. Mis voor aller intentie, die door de geestel. adviseur, pater S. Keulaerds o.f.m. werd opgedragen in de kapel van het St.-Elisabethzieken- huis aan de Hooigracht. Het O.D.O.-jongenskoor o.l.v. de heer Hoogeboom, luisterde deze mis met zijn gezangen op. Meer dan 200 leden, waarvan sommigen met hun echtgenote, verloofde of kinderen, kwamen samen aan een gemeen schappelijk ontbijt in de grote zaal van Den Burcht. Met luid applaus werd de muziek begroet waarmee „The Lucky Stars" o.l.v. de heer W. Strijk, de feeste lijkheid van de bijeenkomst kwamen onderstrepen, het gezelschap-zelf moest evenwel tengevolge van een (zeer gewaardeerde) technische sto ring enige tijd ongezien spelen. De voorz., de heer A. J. Schreu- der, verwelkomde onder de aanwe zigen vooral de geestelijk adviseur, de afgevaardigden van de K.A.B., alsook kapelaan G. Lemmers, die be loofd had te spreken over het on derwerp „De mens in zijn milieu". Voorts drukte hij er zijn spijt over uit, dat de afgevaardigde van het hoofdbestuur door bezigheden elders verhinderd was aanwezig te zijn, en wenste hij de vergadering 'n stich telijke, leerzame en aangename och tend: Toen de maaltijd beëindigd was, maakte de g.a. van de gelegenheid gebruik om de aanwezigen op te wekken toch de vergaderingen bij te wonen omdat daar de stoffelijke en Het continentale hogedrukgebied, waarvan het centrum zaterdag boven Zuid-Duitsland lag, heeft zich tijdens het weekeinde naar het zuidwesten verplaatst. De kern er van werd van morgen in Midden-Frankrijk aange troffen. Boven de Britse eilanden kwam in de afgelopen 24 uur een nieuw hogedrukgebied tot ontwikke ling. Het veroorzaakte samen met een depressie boven Scandinavië op de Noordzee noordwestelijke winden, waarmee drogere lucht ons land werd binneng voerd. De mist verdween daardoor geheel en er kwamen flinke opklaringen voor. Deze zullen in de komende nacht bij zwakke wind aanleiding geven tot lichte vorst. Daarbij kan opnieuw plaatselijk mist ontstaan. Morgen overdag zullen de tempera turen iets lager zijn dan vandaag. NOG EEN TWEEDE UNIE? Politieke waarnemers te Amman zijn van mening, dat er nu spoedig een unie tussen Jordanië, Irak en Saoedi-Arabië tot stand zal komen. Men gelooft, dat de boodschappen, die koning Hoessein dezer dagen tot koning Feisal en koning Saoed heeft gericht, het tot stand komen van een dergelijke unie ten doel hebben. Naar van welingelichtezijde te Bagdad verluidt, heeft Hoessein een conferentie met de twee andere staatshoofden voorgesteld. Koning Feisal zou al met een dergelijk plan hebben ingestemd. Tijd en plaats moeten nog worden vastgesteld. POTLOOD en GEEST No. 525 Horizontaal: 1. vruchtenijs, 8. bedorven, 9. kan men op schrij ven, 10. rivier in Siberië, 11. puntig voorwerp, 13. voornaamwoord, 14. soort hamer, 16. nobel, 17. vluchtheu vel, 18. bijwoord, 20. munt in China, 22. troefkaart, 23. familielid, 24. gem. in Gelderl., 25. boom, 27. plaats in België in de prov. Namen. Verticaal: 1. voortstuwende 9chroef van een stoomboot, vliegtuig, enz.. 2. plooisel van kraag of manchet, 3. jongensnaam, 4. klein, smal. stro mend ondiep en doorwaadbaar wa ter, 5. oude lengtemaat, 6. deel van een auto, 7. soort van nachtschade, sierplant uit de Levant, 11. land in Europa, 12. plant, 14. voorzetsel, 15. kippenloop, 19. gindse, 21. wereld taal, 23. voorzetsel, 25. bijvoorbeeld (afk. Lat.), 26. muzieknoot. Oplossing morgenavond. geestelijke belangen van de bouw vakarbeiders daadwerkelijk behar tigd worden en er de mogelijkheid is, een eigen mening te laten horen. De huldiging Vervolgens vond de huldiging plaats van de „oude getrouwen". De eerste, die deze eer te beurt viel, was de heer S. P. Strijk, die gedu rende 18 jaar bestuurslid van de af deling is geweest, waarvan 2 jaar secretaris. De heer A. J. Schreuder, die hem ten voorbeeld stelde aan de jongere generatie, sprak de hoop uit, dat vooral zij meer belangstelling moge gaan tonen voor de sociale wetge ving, die voornamelijk door het vo rige geslacht is bevochten. Hij wens te de jubilaris gezondheid en voor spoed, opdat hij lang getuige zou mo gen zijn van groei en bloei van de vereniging. Hierna werden ook de heren C. Cambier, A. Slootjes en D. Wijsman gehuldigd. Voor hun 40 jaren trouw aan de beweging ontvingen ze uit handen van pater Keulaerds de bron zen medaille van de bond. Vervol gens richtte de penningmeester, de heer J. Verloop, zich tot de heren A. J. Schreuder, W. van Haasteren en J. Ooyendijk, die 25 jaar lid van de bond waren. Zij ontvingen het bonds-insigne uit handen van de g.a. en kregen uit handen van de heer Verloop een herinneringsbord. Met vuur wekte de heer S. P. Strijk, in een antwoord op de waar derende woorden, die hem waren ge sproken, de jongere generatie op tot meer belangstelling, verantwoorde lijkheid en medezeggenschap (ook in de vereniging) waarbij hij hen op het hart drukte, het bestuurslid maatschap niet te bagatelliseren. In zijn lezing over „De Mens en zijn Milieu" bezon kapelaan Lem mers zich aan de hand van de pauselijke encyclieken op de plaats, die de mens in deze wereld inneemt. Wij moeten ons niet „laten meesleuren als lijken door het wa ter". God verwacht van ons, dat wij ons leven opbouwen naar Zijn plan. De Kerk is de opdrachtgeefster en wij zijn de uitvoerders. Te vaak heerst de materie over ons. In mate riële zin doet de vakvereniging alles voor ons, maar Christus stelt hoger eisen. Spr. legde zijn gehoor de richt lijnen voor, die Paulus de gelovigen van Efese schenkt, waar hij spreekt van Het Grote Bouwwerk. Kapelaan Lemmers belichtte en kele praktische punten om de ka tholieke mentaliteit te behouden „misschien hebben we hierom de vakbeweging harder nodig dan vroe ger" waarbij hij de nadruk legde op een geregelde en herhaalde ont moeting met Christus om ons te kun nen vormen tot een persoonlijkheid in en door Zijn liefde. In die liefde is ook de oplossing te vinden voor alle moderne problemen, waarvan spr. als een der meest urgente noem de de woningnood. GOUDEN DOCTORAAT. Het is vandaag vijftig jaar gele den, dat mevr. mr. A. D. Back Bruin, geboren te Groningen en thans wonende te Enschede, aan de rfijks- universiteit te Leiden is gepromo veerd tot doctor in de rechtsgeleerd heid. Eensgezind hebben de leden van de Bond van Werknemers in het Trans portbedrijf „St. Bonifacius" zaterdag avond in het St. Antonius Clubhuis uiting gegeven aan hun vreugde om het veertigjarig bestaan van de afd. Leiden. In groten getale was men tezamen gekomen om de grote feestavond bij te wonen, waardoor het jubileum luister werd bijgezet. De voorzitter van de feestcommissie, de heer Prins kon een eivolle zaal verwelkomen. Onder de genodigden bevonden zich afgevaardigden van K.A.B. en K.A.V. De eensgezindheid van de feest gangers manifesteerde zich tot groot succes van he1 „gangmakende" cabaretgezelschap bij aanvang van het programma in de algemene ver bolgenheid, waarmee men enkele la waaimakers in de zaal het zwijgen wilde opleggen. Tot aller verbazing waren het dezelfde ruziemakers, die even later hun heil op de planken zochten als het Haagse cabaretgezel schap „Mozaïek", waar zij hun re pertoire „Hors d'euvre" aan de toe schouwers voorzetten. Het was een bont programma van muziek, zang en sketches, waaraan verschillende bekende amateur-artisten medewerk ten. De charmante „Wyllanties" ver gastten het gehoor op een reeks Franse accordeonr.-elodieën en had den even later iedereen in hun ban met hun populaire wijsjes. Ook het optreden van „The Two in Harmo ny" met aardige liedjes bij de gui taar, viel af te leiden aan het bij val dat die twee kregen zeer in de smaak. Paultje van Renes, het Rotterdam se straatschoffie, zong uit volle borst en wat voor borst! de lof van de Marine. Wanneer hij in die krin gen werkelijk kind-aan-huis geweest v/as, zou hij zeker een toontje lager hebben gezongen. Bijzonder aardig was naar onze mening het optreden van de Haar lemse „Alpenjagers", die hun gehoor meevoerden naar het land van Tirol. Er waren echt-Duitse marsen als „Berliner Luft" van Glincke, Oosten rijkse dansjes maar ook „schlagers" ais Reebruine ogen en De Diligence. Jammer was, dat het aardige stem metje van de zangeres Cobi Martens niet geheel tot zijn recht kwam door het overmachtig volume van de ka pel. Nadat het gezelschap zijn gehoor tot slot had toegewenst dat zijn Hors d'Oeuvre goed mocht bekomen, was er nog geruime tijd gelegenheid om op de muziek van de Blue Moon Combo van Peter Logeman en onder leiding van Henny Boes een dansje te wagen. Het was een avond vol gezelligheid, waarmee de jubileum feestelijkheden werden besloten. CHRISTEN-STUDENRAAD Dit weekend is in Leiden de dies van de universiteit gevierd. Als ge bruikelijk was de stad weer bevolkt met de oud-studenten, in leeftijd va riërend van 30 tot 80 jaar, en zij be zochten de lezingen, die door de ver schillende faculteiten gehouden wer den; zij keken naar het toneelstuk, dat door het Leids Studententoneel werd opgevoerd vrijdag en zaterdag in de Schouwburg en zij bezochten zondag de bijeenkomst in de Zuider kerk van de Christen-studentenraad en het Studium Generale in de Stads gehoorzaal. Om twaalf uur zondagmiddag orga niseerde de Christen Studenten Raad een bijeenkomst in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg, die door vele oud-alumni van de universiteit werd bezocht. Prof. dr A. D. E. Carp, hoogleraar in de psychiatrie en dr K. H. Roessingh spraken over „Per soonlijkheidsstructuur en de vor ming van een wereldbeeld". Prof. Carp noemde de mensheid, vergeleken met de ouderdom der aarde, nog zeer jong, relatief onrijp en dit is van belang bij een studie van veranderde structuur van de mens in het wereldbeeld. In het psy chologische wereldbeeld, dat staat naast het grijpbare beeld van de we reld tracht de mens van grijpen tot begrijpen te komen en hier is de machtsproblematiek aan de orde: „kennis is macht, maar bovenal be zit". De keerzijde is, dat elk bezit voor verlies vatbaar is en. dat elk gevoel van macht in onmacht kan verkeren. Het R.K. Melkverkopersgilde „St. Paschalis Baylon" te Leiden heeft zondagmorgen na een H. Mis in de kapel van het St. Elisabeth zieken huis om tien uur, die werd opgedra gen door de geestelijk adviseur, pa ter H. Nieuwenhuyzen o.f.m. in „De Burcht een bijeenkomst gehouden. Deze jaarlijks terugkerende onder onsjes op de zondagmorgen verster ken de band onder de leden. In de kapel bij de H. Mis werd de gedachte aan eenheid bevorderd door het samen bijwonen van het offer. De geestelijk adviseur preekte hier over het epistel van deze zondag. „Wij lopen allen in de Renbaan", „de prijs: de hemel, moeten wij koste wat het kost zien te behalen". Voor het ont bijt, dat onder opgewekt gekout werd genoten tegen een aangename achtergrond van piano-muziek, die werd verzorgd door de heer W. der Kinderen, nam de heer W. Th. v. d. Holst het woord om de leden en hun vrouwen te verwelkomen. Daarna sprak pater Nieuwenhuyzen o.f.m. over het onderwerp .Midden in de wereld, maar leven voor God". Hij betoogde, dat de Christen in de we reld staat, echter niet in de wereld voorzover deze afvallig is van God, maar voor zover deze kerstening no dig heeft. Het bisschoppelijk mande ment heeft gesproken over „vals spi ritualisme". Men moet niet denken, dat het geloof beperkt blijft tot de sacramenten, de preekmaar dat KLASSIEKE AVOND De foto's bij het artikel over de klassieke avond van het r.k. lyceum St. Bonaventura op pag. 6 zijn teke ningen van Ed^e v. d. Stok (het paard van Troje) en Louis Pommée (Hercules en de wilde paarden). Bij eventuele NIE1 BEZOKGINO van De Leidse Courani gelieve U te tefonisch te reclameren alleen oum mer 20935 tot 19.00 out (7 uur) Wij kunnen dan trachten IJ alsnoe een exemplaar te doen toekomen Zaterdag 17 uur (5 uur) DE ADMINISTRATIE het een wezenlijk element van het leven moet zijn. In dit verband sprak hij over de beroepskerstening, zoals deze door de Paus is omschreven en hij illustreerde zijn woorden met eni ge voorbeelden. Bij deze zondagmorgen waren te genwoordig de voorzitter van de NRK, de heer J. C. J. Lambermont, de bondssecretaris, directieleden van Standaardisatie-bedrijven en erele den. De bijeenkomst werd gesloten met een korte toespraak door de voorzit ter de heer J. P. v. d. Holst. De in 1952 te Leiden opgerichte ge zelligheidsvereniging „Catena", die optreedt naast het Leids Studenten Corps, is onlangs erkend door de Fe deratie van Unitates en Bonden in Nederland. „Catena" is thans als lid toegetreden. „Catena" heeft thans 147 leden. Dertig procent van het getal leden is spoorstudent. Het overleg van „Ca tena" met het L.S.C. en „Pro Civi- tate" heeft tot nu toe nog geen tast bare resultaten opgeleverd. „Catena" schrijft ons in dit ver band: De slechte verstandhouding in Leiden wordt vaak verweten aan Ca tena, daar deze vereniging de idee, dat het L.S.C. de enige mannelijke gezelligheidsvereniging moet zijn verwerpt. Aldus zou Catena de Civi- tasgedachte ondermijnen. Niets is echter minder waar. Een werkelijke eenheid bestaat niet^ in het naar vo ren schuiven van één bepaalde ver eniging met geprononceerd karakter als enige mannelijke gezelligheids vereniging en hen, die om een of an dere reden, geen lid van deze vereni ging kunnen of willen worden uit te sluiten van een gezelligheidsleven aan de Universiteit. Een eerste stap tot de eenheid is te zorgen, dat een ieder, die aan de Leidse Universiteit studeert, zich hiermee op hechte wij ze verbonden weet door een gezel ligheidsleven, dat in overeenstem ming is met zijn geaardheid. Door de zgn. nihilisten tegemoet te treden en zoveel als mogelijk is, rekening te houden met hun wensen, tracht Ca tena hen te binden. Zij is van me ning hiermee een positieve bijdrage te leveren aan een eenheid. Van hebben tot zijn. In een ondeelbare wereld echter is geen behoefte aan het begrijpen van het wereldbeeld, hier wordt de pri maire behoefte tot „hebben" opgehe ven en vervangen door „zijn". De mensheid op weg naar de volwassen heid groeit bij dit proces van de in nerlijke gespletenheid naar eenheid. In het samen één zijn is het alsof men een nieuw wereldbeeld ziet glo ren, het lijkt echter ook, alsof het de kinderlijke structuur nog niet heeft afgelegd. De onrijpe mens voelt zich in de huidige tijd onveilig en dit blijft het geval, zolang men zowel in het ruimtelijk zintuiglijk als in het psychologisch wereldbeeld minder gegrepen wordt door het zijn dan door het hebben. Mét Marcel zou men kunnen stellen, dat de mens niet een wereldbeeld heeft, maar een wereldbeeld is. In christelijke zin be tekent dit het zijn samen mét en vóór elkander. Nu de macht in de .wereld nog een rol ipeelt krijgt elke gedachte aan 'n metafysisch wereld beeld iets overdrevens, toch wijzen symptomen er op, dat dit vorm zal krijgen. Illusie De eenheidsgedachte wordt ver troebeld door vrees en zelfbehoud Het onsterfelijkheidsbesef kan dan eerst ontstaan als boven de proble matiek van het hebben, die van het zijn wordt geplaatst. Kenmerk van de adolescentie in de mens is zijn streven naar autonomie, naar bezit. Het misverstand tussen de illusie van hebben van vrijheid en het werke lijk vrij zijn moet worden opgelost vóór men aan de tijd van een uni versalistische antropologie toe is. De zaterdagavond gehouden jaar lijkse feestavond van de Personeels vereniging „De Landbouw" in de Grote Burchtzaal, werd geopend dooi de voorzitter, de heer L. G. Strijk, met een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen. Speciaal verwel komde hij de adjunct-directeur, de heer J. Heemskerk, de commissaris sen, waarvan de heer L. Menken ver hinderd was, de heer Goeres van de V.V.Z.M., de heer Toren van de Ar beidsinspectie en de heren Dijkstra en van der Scheer van de recherche. De directeur de heei A. Witmuts was wegens droeve familieomstandighe den verhinderd aanwezig te zijn. De adjunct-directeur van „De Land bouw", heette de aanwezigen harte lijk welkom namens de directie. Hij zeide veel respect te hebben voor het bestuur van de personeelsvereniging, dat deze feestavonden altijd wist te maken tot echte „Landbouw-avon- den." Hierna ving het programma aan met 'n vlot gespeelde potpourri van bekende liedjes door Hansy Pallieter en haar Witte Kraaien, die vóór en na de pauze de aanwezigen meevoer den naar Wenen en Tyrol en veel succes oogstten. Bewonderenswaardi ge parterre-acrobatiek werd gegeven door het Trio Kalmar, dat o.a. met een sensationele sprong door een met messen bezette hoepel 'n sterk staal tje van durf en behendigheid ver toonde en waarvan de beide manne lijke leden, na dc pauze als de „Wik kel Bros" een werkelijk ingewikkeld komische cascae-act gaven. Het Majoco-Trio, bekend van radio en televisie, wist met Zuid-Ameri kaanse klanken ook de juiste sfeer te treffen, waarna de Two Mounties, die we al eens eerder in Leiden zagen, op de van hen bekende wijze, enige geestige muzikale clowenerieën ver zorgden. Het geheel werd op verdienstelijke wijze met een praatje en een grapje door mr. Doodle aaneengeregen, ter wijl de piano-begeleiding van de tal rijke nummers bij Bas van Dalen in goede handen was. Aan het einde van dit program ma 'dankte de heer Strijk allen voor hun medewerking en huldigde de da mes van het gezelschap met bloemen. Gesprek. Dr. K. H. Roessingh vroeg zich in zijn rede o.m. af hoe de geloofsover tuiging'naar de opvatting van een heid in het wereldbeeld uitgebouwd moet worden. Zou men een Christe lijke wereldbeschouwing als essentie van het geloof moeten uitdragen, strevend naar één ideologie? Men zou het kwaad met het kwaad bestrij den. Men zal de eenheid moeten zoe ken zonder deze onmiddellijk te wil len aanschouwen. De ware gelovige mag alléén oecumenisch of katho liek zijn, d.w.z. algemeen, zonder uitsluiting van de mening van ande ren. Uit de principiële bereidheid het gesprek nooit af te breken, zal het geloof in de mensheid ontstaan. Ook de Christen Studenten Raad, die deze bijeenkomst organiseerde, wenst de gelegenheid te bieden dit gesprek voort te zetten. Verschrikkelijke revolutie. De 80-jarige oud-hoogleraar van Leiden, jhr. prof. mr. W. J. M. van Eysinga, lid van het Permanent Hof van Arbitrage, sprak bij het „Stu dium Generale" in de Stadsgehoozaal over „Het internationaal recht in deze tijd". Hij stelde vast, dat het I internationale recht in het geheel niet jong is, zoals men dikwijls voet stoots aanneemt, maar oud. Het is ook niet „gebrekkig", al zou men dit gehoord de vele beweringen ge loven. Er is géén geschil tussen lan den, dat niet in laatste instantie aan het Internationaal Hof van Justitie in Den Haag voorgelegd zou kunnen worden. Verschillende landen hebben bij voorbeeld de erkenning van dit hof in hun grondwet vastgelegd. Ilij constateerde echter, dat sedert de eerste wereldoorlog het internatio naal recht bij voortduring, met voe ten wordt getreden, heviger en fre quenter, dan men vóór 1913 gewend was en hij schreef dit toe aan de „verschrikkelijke revolutie", waar in de wereld nu sedert 44 jaar ver wikkeld is. Deze revolutie noemde hij „zo hevig, dat het nog lang zal duren voor zij zal zijn uitgewoed en de wereld een nieuwe tijd van rust en rechtsbeleving tegemoet kan gaan." EHBO-selectie wed strijden te Voorhout Bij de zondag in het Verenigings gebouw te Voorhout gehouden E.H.B.O.-selectie-wedstrijden voor het rayon Leiden, heeft de r.k. E.H.B.O. „Peerke Donders" beslag weten te leggen op vrijwel alle be schikbaar gestelde prijzen. Niet al leen wist de Senioren-ploeg I be staande uit mej. M. Luykx als com mandant en mevr. A. A. F. de Groot Friesema en mevr. A. CivalReize- voort als helpsters met royale pun ten voorsprong de le prijs te behalen en daardoor tevens beslag te leggen op de rayon-wisselbeker, doch even eens behaalde mej. Luykx de le prijs van de commandanten De tweede plaats was voor de 2e Senioren-ploeg met als commandant de heer J. A. Thijsse en helpers de heren Th. Vogelezang en N. van Haarlem. Het leek voor de andere afdelingen een ware demonstratie hoe het on geval uitgewerkt moest worden. Met grote voorsprong behaalde de Leidse ploeg de eerste prijs. Bij de junioren was het eveneens Leiden dat de beker mocht ontvan gen. Ook de commandant kwam hier als eerste uit de bus. De winnende ploeg was de heer W. A. v. d. Meer, commandant, de heren W. Vrouwen- velder en P. Singeling, helpers. Door het behalen van deze eerste prijzen komen de senioren en de ju nioren-ploeg in aanmerking om vrij dag 21 februari uit te komen cp de wedstrijden voor het kampioenschap van Zuid-Holland te Gouda. Deze opmerkelijke successen door Peerke Donders behaald, zijn mede te danken aan de instructrice van dé ze vereniging mevr. W. C. v. Dam Borst. De volledige uitslagen waren: Senioren: max. aantal punten 640, comm. 100. 1. Leiden I 508 95; 2. Leiden II 421 75; 3. Roelofarends- veen 397 71; 4. Zoeterwoude 364 65; 5. Stompwijk 339 63. Junioren: max. aantal punten 640; comm. 100. 1. Leiden 447 96; 2. Voorhout 428 81; 3. Roelofarends- veen 362 70; 4. Roelofarendsveen 346 69; 5. Zoeterwoude 286 73; 6. Stompwijk 210 32. MAANDAG 3 FEBRUARI K. O. Cabaret Wim Sonneveld „A la carte", Schouwburg, 8 uur n.m. „Club de Limetz", Weth. S. Menken (soc. zaken) leidt „reacties" in goe de banen. Royal, 8 uur nam. ARKA. Kaderbijeenkomst gemeen te-ambtenaren, „Zomerzorg", Sta tionsweg 35a, 7 uur nam. DINSDAG 4 FEBRUARI L.K.K. „Voor Allen". Concert door Johanna Matzy en Jean Antonietti, Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. K. O. Cabaret Wim Sonneveld „A la Carte", Schouwburg, 8 u. nam. VOLA (Oud-leerlingen Ambachts school) „Vloersystemen", spreker M. Scheffers, Foyer St. Antonius Club huis, 7.30 uur nam. Curtiss Wright Corporation. Offi ciële opening nieuwe vestiging. Mid delstegracht 77, 3 uur nam. WOENSDAG 5 FEBRUARI Leids Studententoneel. Galavoor stelling „Des Teufels General", Leid se Schouwburg, 8 uur nam. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Maandag 3 Februarij 1858. 's-Gravenhage. H.K.H. Prin ses Frederïk neemt langzamer hand in beterschap toe. H.K.H. prinses Hendrik heeft een rustigen nacht doorgebragt en neemt in beterschap toe. Te Amsterdam zijn de werk zaamheden tot oprigting van het paleis voor volksvlijt, nabij de XJtrechtsche poort, aangevangen. Burgerlijke Stand: Bevallen: Q. Lagerberg, geb. van der Meel, D. S. de la Rie, geb. Eduard, D. L. Trouwee geb. Wallaart, Z. W. Zandvoort, geb. van Mygaard, D. N. Eradus, neb. van Rooyen, D. S. Bij, geb. Montague, Z. C. Taverne geb. Bosiman, D. F. van Zonne veld, geb. van Kerpél, Z. S. Christiaanse, geb. van den Bosch P. van den Berg geb. Ladan D. M. Groen geb. Segaar D. ZWIJNTJESJAGERS „SCHOTEN" GROOT WILD. Uit een personenauto, die gepar keerd stond op de Rijnsburgersingel, is zaterdagavond tussen kwart over zes en zeven uur een dubbelloops jachtgeweer ontvreemd. De eigenaar van de wagen had de deuren van zijn wagen niet afgeslten, toen hij in de omgeving een bezoekje moest afleg gen. Hartig bezoek. Dieven hebben in de nacht van za terdag op zondag ingebroken in een vishandel aan de Van 't Iioffstraat. De stropers zijn binnengedrongen na dat ze de haken van een deur en het keukenraam hadden opengerukt. Uit de toonbanklade werd een bedrag gestolen van circa vijf gulden aan klein geld. Uit de etalage verdwenen tien repen chocolade en uit de laden van een speelautomaat werd de som ma van honderd gulden ontvreemd. Bertus van Lier spreekt. De moderne componist Bertus van Lier zal volgende week, maandag avond, 10- februari, des avonds om acht uur in het Stedelijk Gymnasium aan de Fruinlaan een lezing houden over Sophocles' „Aias". Deze spreek beurt moet gezien worden in ver band met de opvoering van dit dra ma door de leerlingen van het gym nasium. Zij kozen voor hun pro- grmma de bewerking door Betrus v: Lier. DADER VAN MISLUKTE ROOFOVERVAL GEPAKT De rijkspolitie te Bergen (N.H.) heeft zaterdagmiddag j.l. de 24-jarige schilder L. K. gearresteerd, die de 73-jarige Amsterdamse kleermaker P. H. Leyendekkers in diens woning in de Riouwstraat in Amsterdam- Oost met een ijzeren staaf dinsdag morgen j.l. heeft neergeslagen met de bedoeling hem te beroven. De ernstig verwonde kleermaker gaf aan de politie de naam van K. op. De schilder verbleef clandestien bij een 19-jarig meisje uit de hoofdstad, wier opsporing door de Amsterdamse kinderpolitie dit weekeinde was ver zocht, in een zomerhuisje in de dui nen bij Egmond aan de Hoef. Toeri de politie het meisje aanhield werd te gelijk ook de man, wiens opsporing was verzocht, gearresteerd. Hij wordt vandaag naar Amsterdam over gebracht. Tijdens zijn verhoor door de rijks politie heeft de schilder bekend, dat hij de kleermaker heeft willen bero ven. Voorts bleek, dat hij zich intus sen ook schuldig had gemaakt aan een zestal inbraken in zomerhuisjes m Egmond aan de Hoef en de dief stal van twee fietsen. AANRIJDING OP ONBEWAAKTE OVERWEG. Om 10.40 uur vanmorgen is de trein, die om 9.58 uur uit Staveren was ver trokken naar Leeuwarden, op een on bewaakte overweg in Wijnbritsera- deel (tussen Leeuwarden en Sneek) tegen een vrachtwagen gereden. De auto werd vernield, de chauffeur, de 60-jarige D. Wallinga uit Scharnegou- tum werd zo ernstig gewond dat hij inmiddels in het ziekenhuis te Sneek is overleden. De zoon van de melkrijder die in een personenauto voor de door zijn vader bestuurde auto reed zag het ongeluk aankomen. Hij heeft nog ge tracht zijn vader attent te maken op het gevaar, maar hij slaagde daar niet DIENST DER APOTHEKEN Leiden: Zuider Apotheek, Lammen schansweg 4, tel. 23553. Apotheek Oe«stgeest, Wilhelmina- park 8, tel. 26274.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2