Amerikaans lijnvliegtuig bij mist- landing op Schiphol verongelukt Prinses Beatrix op Gurapao ,De stemmeni*ov Economische Benelux unie ondertekend Gezagvoerder Reedy beheerste situatie de Egypte en Syrië vormen één staat De politiek invloed van de kunstmaan Boelganiu schreef weer Sluit dat consulaat MAANDAG 3 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT Tijdens het afscheid van prinses Beatrix: Prinses Beatrix maakte kennis met de Pegasus-bemanning Zaterdagmiddag is H.K.H. Prinses Beatrix met het lijn toestel „Pegasus" van de K.L.M. vertrokken van Schip- hol voor een bezoek aan de Nederlandse Antillen en Suriname. De foto laat zien hoe de prinses voor het ver trek kennis maakte met de bemanning van het vliegtuig; zij drukt hier de hand van de stewardess, mej. E. M. J. G. Drinkenburg. Op de achtergrond zien we nog HJVL Koningin Juliana en prinses Margriet. had kunnen leiden. Maar de 12 pas sagiers, onder wie 4 kinderen, waren zidh dit nauwelijks bewust. Het wa- Zaterdagmlddag om kwart over middellijk na het ongeluk, dat de lan-ren Amerikanen en Duitsers en zij i- ding totdat de machine de baan zaten na afloop rustig in een hoek- drle, enkele minuten voor net vert raakte volkomen normaal was en je van de vertrekhal bijeen, aangezien van Prinses Beatrix naar West-Indië daarmee zou dus de veronderstelling, zij slechts op dooreis in ons land wa- dat het toestel veel te hard op de ren. baan gesmakt zou zijn en dienten gevolge door het landingsgestel zou| „Wij waren er ons helemaal niet zijn gezakt, ongegrond zijn. Deze van bewust wat er gebeurde", ver- veronderstelling leek aanvankelijk telde een van hen. „We zaten in onze voor de hand te liggen, omdat er vrij stoelen en niemand werd er uit ge- veel mist hing, het zicht dus vrij ge ring was en bovendien omdat de band van het neuswiel bleek te zijn Hedenmiddag is in de Ridderzaal j i -it. ï-M - j te Den Haag het verdrag tot instel- dags van een wonderbaarlijk goede yan de Benelux economische afloop van deze ongelukkige landing unfe lechti ondertekend. die gemakkelijk tot een catastrofe r rijn de bemanning en een 12-tal pas sagiers van een lijnvliegtuig der Pan American Airways bij de landing op de hoofdbaan van Schiphol als door een wonder aan de dood ontsnapt. De reusachtige DC7c, een super-7 clupper „Blue Jacket", zakte na de eerste aanraking met het asfalt van de landingsbaan door het landings gestel, dat weer naar binnen klapte en schoof toen op de buik nog hon derden meters door. Het toestel had een landingssnelheid van 180 km per uur» Mede dank zij het snelle reactiever mogen van gezagvoerder Reedy, die ogenblikkelijk alle contacten afsloot brak er geen brand uit. De machine zelf werd zwaar be schadigd. Niet alleen was de machtige romp verbogen en vertoonde de huid enkele scheuren, maar bovendien waren de bladen van de propellers omgekruld of aan de top afgebroken. Men vond de brokstukken overal langs de baan terug. Een brede, ruwe een donker gekleurde streep midden op de landingsbaan was het spoor, dat de machine over de baan had ge trokken. Het toestel kwam uit New York en had in Londen een tussenlanding ge maakt Het arriveerde omstreeks drie uur boven Nederland en kreeg per missie om op Schiphol te landen, hoewel er vrij veel mist hing en het zicht slecht was. Volgens officiële meldingen voldeed het zicht echter nog ruimschoots aan de minimum eisen. Niets gemerkt. Aangezien men van de verkeers toren uit vanwege de mist de lan dingsbanen niet kon zien, werd aan vankelijk aangenomen, dat de ma chine normaal was geland. Het pu bliek, dat op het dak van de ICA-hal naar de juist vertrekkende prinses Beatrix stond te kijken, hoorde nog hoe de omroepster aankondigde, dat het PAA toestel uit New York was geland. Daar de gezagvoerder alle contacten had uitgeschakeld, was er ook geen radioverbinding meer met de verkeerstoren. Maar toch werd het ongeluk vrijwel onmiddellijk gemeld en wel door twee baanwaarnemers van de metereologische dienst op Sdhiphol, die vlak bij de landingsbaan opnemingen van het weer deden. Zij waren de twee enige ooggetui gen en konden onmiddeliyk de toren waarschuwen aangezien ze z.g. „wal kie-talkies" by zich hadden. Meteen joeg een brandweerwagen naar de landingsbaan, terwyi ook auto's van andere diensten ijlings naar het verongelukte toestel reden. De 12 passagiers, die met de schrik vrijkwamen, werden door een bus opgehaald. Zo onopvallend mogelijk werd te midden van alle drukte bij de ICA- hal de directeur van de luchthaven, de heer U. F. M. Dellaert, die zich aan de zijde van H.M. de Koningin bevond, op de hoogte gesteld. Hij kon daardoor niet aanwezig zijn bij het vertrek van de „Pegasus", waarmede prinses Beatrix vertrok. Deze machine moest voor het opstij gen van een andere baan gebruik maken, omdat de hoofdbaan versperd was door de gevallen machine. Al zeer spoedig waren onder lei ding van ir. C. A. F. Falkenhagen, ettelijke deskundigen aanwezig, die een onderzoek instelden. Oorzaken. De gezagvoerder verklaarde on- worpen. We hebben de grootste be wondering voor de gezagvoerder, die het toestel volkomen onder controle heeft weten te houden, ffij heeft prachtig werk verricht". „Biba prinses" Prinses Beatrix die zaterdagmiddag van Schiphol was vertrokken is zon dagmiddag vier uur plaatselijke tyd te Willemstad, de hoofdstad van Curasao aangekomen. Zy werd verwelkomd door de gou verneur, de heer Speekenbrink, de eerste minister de heer Jonckheer, de gezaghebber van Curasao, de heer Gorsira en de commandant van de marine-eenheden, commandeur Goos- sens. Nadat de leden van het gevolg van de prinses aan de autoriteiten waren voorgesteld, begaf prinses Beatrix zich vriendelijk groetend door een erehaag van padvinders, jonge wach ters, leden van het Ro>de Kruis, de EMBO en andere organisaties naar het stationsgebouw waar honderden haar hartelijk toejuichten. Voor het stationsgebouw stonden de auto's opgesteld en vandaar begon de prinses haar tocht naar het Gouver nementshuis te Willemstad, welke rit haar een eerste indruk zou geven van Curasao. Overal stonden juichende mensen en wapperende grote en kleine vlag gen. Overal waren verheugde ge zichten en nieuwsgierige ogen. Het hoogtepunt kwam op het Gouverne mentsplein voor het paleis van de gouverneur, waar honderden samen gestroomd waren en de auto's slechts stapvoets konden passeren. Het „biba prinses", leve de prinses, was niet van de lucht en onze kroonprinses kwam ogen en handen tekort om alles te zien en iedereen te groeten. De Nederlandse minister-president, dr W. Drees, zeide in zijn toespraak om. dat met de ondertekening van het unie-verdrag een periode in de Beneluxontwikkeling was afgesloten. Het luidt tevens een nieuwe fase in. Wij zijn de haven veilig binnenge komen, doch daarmede is onze taak zeker nog niet voltooid. De Benelux is er, doch zij vertoont nog onvolko menheden, die op basis van dit ver drag dienen te worden verzet. Ik zou de nadruk willen leggen op moeten, want een terugtreden op de Bene- luxweg is thans niet meer mogelijk. Economisch gezien hebben onze lan den reeds een mate van vervlechting bereikt die niet meer ongedaan kan worden gemaakt, zonder schade aan onze econömie toe te brengen. Thans is daar het unieverdrag bijgekomen, dat de grote mate van feitelijke eco nomische eenwording die reeds is bereikt, een stevige rechtelijke basis verschaft Wij moeten dus doorgaan, Onze kroonprinses zal vijf dagen'en ik zou willen zeggen, wij gaan op Curasao doorbrengen, daarna Bo naire en Aruba bezoeken en vervol gens met H.M.'s van Speyck naar de Bovenwindse Eilanden reizen. Van 17 februari tot 3 maart zal zij in Suri name zijn en dan per KLM naar Ne derland terugreizen, waar zij dinsdag 4 maart 's avonds wordt verwacht Spaak kon Bonn niet overhalen Paul Henri Spaak, secretaris-gene raal van de Navo, heeft geen succes gehad met zijn bemiddelingspoging in Bonn. Hij heeft de Westduitse regering gisteren tijdens urenlange besprekin gen niet kunnen bewegen terug te komen op haar besluit in de toekomst geen onderhoudskosten voor de ge allieerde strijdkrachten, die op Duits grondgebied zijn gelegerd, te betalen. Bonn had het de afgelopen dagen al duidelijk gemaakt geen mark meer te zullen betalen als onderhoudskos ten. Spaak heeft zondag besprekingen gevoerd met de minister van buiten landse zaken Von Brentano, de mi nister van financiën en hun collega van defensie Strauss. De besprekin gen zijn in prettige sfeer verlopen, zei Spaak na afloop. Volgens het offi ciële communiqué van de Westduitse regering is er geen beslissing geno men". door totdat het einddoel volledig is bereikt: een volledig gemeenschap pelijke markt waarin goederen, dien sten, arbeid en kapitaal vrij kunnen cjrculeren, waardoor wij allen het hoogst mogelijke profijt kunnen heb ben van onze hulpbronnen en van onze arbeid. Bovendien zal het unie verdrag onze landen in staat stellen een grote kraoht te ontwikkelen, waardoor wij des te beter uitgerust onze bijdragen kunnen leveren in het bereiken van een grotere econo mische eenheid van West-Europa, een eenheid, die de Westeuropese mens nieuwe ontplooiingsmogelijkheden verschaft en voor hem nieuwe verten schept. Weg banen De Luxemburgse premier Joseph Bech zeide, dat de Benelux een on ontbindbaar complex moet worden, dat boven de particularistische be langen van elk der drie staten uit een gemeenschappelijk belang en een gedeelde lotsbestemming zal weten te erkennen. Het zal de trots van onze drie landen ztfn, zo besloot de leider van de Luxemburgse regering, de weg te hebben gebaand voor de economische eenheid van Europa, die aan het oude continent de plaats zal terugschenken waarop het, gezien de door zijn volkeren gedane inspan ning, zijn wetenschap, zijn denk beelden en zijn cultuur, in de wereld recht heeft. Waarborg voor toekomst De Belgische premier Achiel van Acker zeide o.m., dat Benelux een voorbeeld is dat aan Europa getui genis aflegt van zijn ervaring en van zijn heilzame gevolgen. Op de drempel van het nieuwe Europa dient Benelux zich aan als een waarborg en een les voor de toe komst. In de gemeenschappelijke markt van morgen zullen onze ver enigde landen over een grotere in vloed beschikken dan degene, die ze afzonderlijk hadden kunnen verwer ven. Deze unie zal de belangen van de kleine landen ten aanzien van grotere partners vrijwaren. Premier van Acker besloot zijn rede met de woorden: Laat ons onze krachten samenbundelen om aan de landen van Benelux, in het verenigd Europa van morgen, een plaats te schenken die hun waardig is. Jemen wil er ook bij zijn President Nasser van Egypte en president Koewatli van Syrië hebben zaterdagmiddag te Cairo de docu menten getekend, waarby Egypte en Syrië worden verenigd tot één Ara bische staat. De ondertekening vond plaats in het regeringsgebouw. Na de plechtigheid las premier Sabri et Assali van Syrië de menigte een ver klaring voor, waarin de „Verenigde Arabische Republiek" werd uitge roepen. De nieuwe republiek, zal volgens de proclamatie, één „democratische presidentieel bewind" hebben, met één president, één leger en één vlag. President Nasser zal op vijf fe bruari a.s. voor de „raad van het volk" een verklaring over de funda mentele beginselen van de unie af leggen. Binnen dertig dagen zullen de Egyptenaren en de Syriërs zich in een volksstemming over de gang van zaken kunnen uitspreken. Egypte en Syrië zijn geografisch gescheiden door Israël en Jordanië. Er is op geen enkel punt een gemeen schappelijke grens. De bevolking van Egypte telt 23 miljoen zielen en die van Syrië vier miljoen. Amerikaanse waarnemers zeggen, dat het denkbeeld van vereniging Samenwerking in de ruimte In Washington is men van mening, dat de Amerikaanse positie by de voorbereidende besprekingen en de roven vermen Je amoeais m Moftr.Jie ik mtklroon stoot en. .Jonk n de Is/Kim al Ik opper naehtit m'.Bm koken rannt dtrrachtike tovermiddel bestaat 1aonm.rBnomrIe1toe1iMKTem.msH otouuueumimmormmwonooBjm. studie van de methoden, die zouden kunnen leiden tot een topconferentie, belangrijk versterkt is door het feit dat er een kunstmaan is gelanceerd in de Ver. Staten. In officiële Amerikaanse kringen legt men er de nadruk op dat de Amerikaanse geleerden er in geslaagd zijn hun kunstmaan een hogere graad van wetenschappelijke volmaaktheid te geven dan die, welke de Russische kunstmanen bezitten, of bezeten heb ben. Amerikaanse vice-president, van Syrische zijde is opgeworpen. Nasser had er voordeel in gezien en gaarne toegestemd. De mogelijkheid dat een door de communisten be heerste partij in Egypte naar de macht zou grijpen, heeft zijn instem ming nog bespoedigd, aldus deze waarnemers. President Eisenhower heeft zondag, avond 'n nieuwe brief van Boelganin ontvangen, die naar te Washington verluidt over een Oost-West-top conferentie gaat. De brief, die het antwoord is op Eisenhowers boodschap van 12 jan. aan Boelganin, telt 17 pagina's. In de brief, waarvan de president pas maandagochtend een volledige vertaling onder de ogen kreeg, zou den ook kwesties worden aangesne den, die op een topconferentie ter tafel zouden kunnen komen. Twee vliegrampen in Amerika Een botsing in de lucht tussen een militair transportvliegtuig en een bommenwerper boven de voorstad Norwalk van Los Angeles heeft het leven geëist van 48 mensen. De brandende wrakstukken van beide vliegtuigen kwamen in het dichtbevolkte Norwalk terecht. Een 23-jarige moeder van twee kinderen werd vlak voor haar huis door de neervallende brokken gedood. Alle 41 inzittenden van het trans portvliegtuig zijn omgekomen. Van de bommenwerper hebben twee le- Richard Nixon, heeft zondag in een j den van ^e bemanning het ongeluk vraaggesprek aangedrongen op inter nationale samenwerking bij de ruim tevaart, „opdat het gevaar van een oorlog met ruimtewapens vermeden worde". „Indien de volken der Sowj et-Unie en van de Verenigde Staten samen werken om de vrede te bestendigen en te versterken, zullen zij voor zich zelf en de rest der wereldbewoners veel meer bereiken dan in een wed loop om de militaire oppermacht in de oneindige ruimte", aldus Nixon. EN NU NAAR DE MAAN! De Amerikaanse democratische se- natorHenry Jackson heeft zondag in een televisievraaggesprek te Wash ington verklaard, dat de Verenigde Staten over enige maanden, indien zij zich daarvoor inspanden, een ra ket naar de maan zouden moeten kunnen sturen. Deze raket zou wor den aangedreven door de motor van een intercontinentale raket. Gevraagd, wanneer een bemande raket naar de maan zou kunnen wor den gezonden, antwoordde Jackson, dat het juiste tijdstip hiervan hem onder geheimhouding was verteld, maar dat „het gauwer zal zijn dan men denkt". Er was reeds een begin gemaakt. overleefd. Bij Rio de Janeiro ontplofte zondag een Braziliaans passagiersvliegtuig van het type DC-4. Dit gebeurde tij dens het opstijgen. Vijf mensen, on der wie twee kinderen, werden hier bij gedood. De Nederlandse regering heeft In donesië verzocht onverwyld over te gaan tot sluiting van zyn consulaat in Paramaribo. In de nota, die zaterdagochtend is aangeboden aan de waarnemend zaakgelastigde van Indonesië in Den Haag, wordt gezegd, dat de Neder landse regering dit besluit heeft ge- nomen als gevolg van een overeen komstig besluit van de Indonesische regering om de Nederlandse consula ten in Indonesië te sluiten. Over het besluit is overleg gepleegd met de landsregering van Suriname. In Suriname wonen ongeveer zes tigduizend Indonesiërs.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 10