DMWJM Excellent ttieu*1- in handige plastic tabakszak! Kindertoeslag omhoog met 10 cent per kind iohan Buziau ziek RECHTZAKEN De excellente half-zware shag van Donwe Egberts Uitbreker ingerekend De tulpen domineerden Weer Engels meisje vermoord DINSDAG 28 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Jioning-in Jutiana Gezocht Gejaaide yeiepatiieeiden Maandagmiddag heeft H.M. Koningin Juliana een bezoek gebracht aan het protestantse tehuis voor be jaarden „Spathodea" te Zeist, waarin tal van bejaarde gerepatrieerden uit Indonesië zijn ondergebracht. De foto laat zien hoe de in 1909 op Ambon geboren mevro uw Julia Veronica SimonsTitaly de koningin bij haar aankomst bloemen aanbood. In het midden de 73-jarige mevrouw A. W. P. Geraths de Saussin geboren in Palembang. Koningin bezocht „Spathodea" Tehuis voor 140 bejaarde repatrianten H. M. de Koningin heeft gistermid dag een informeel bezoek gebracht aan uit Indonesië gerepatriëerde be jaarden, die in het protestantse tehuis voor bejaarden „Spathodea" te Zeist een onderkomen vonden. De koningin werd vergezeld door haar particulier secretaresse, jonk. vrouw C. E. B. Roell. Zij werd ont vangen in de zgn. blauwe kamer van het tehuis, waar het bestuur van de stichting zijn opwachting maakte. De koningin liet zich door het be stuur uitvoerig voorlichten over het werk voor de bejaarden in dit tehuis. De naam van de stichting (letterlijk vertaald: boom die schaduw biedt) is ontleend aan 'n in Indonesië groeien de plant van die naam. Het tehuis biedt op het ogenblik plaats aan 139 geëvacueerden ouder dan 55 jaar, in 47 een. en 46 twee persoonskamers. Voorts zijn er tien bedden voor zieke gerepatrieerden, terwijl negentien personeelsleden in wonend zijn. Na de begroeting door het bestuur maakte de koningin een rondwande ling, door het gebouw. De kamers vond ze echter leeg, want de bewo ners van „Spathodea" waren allen verzameld in de grote conversatie zaal waar zij samen met de vorstin de thee gebruikten. „Zij is nog liever dan op de foto", zei een der oudjes, die bewogen de landsvrouwe gadesloeg. De koningin onderhield zich ge ruime tijd met bewoners van „Spa thodea" en luisterde belangstellend naar hun vaak bewogen verhalen. Een kijkje in de keuken van het tehuis besloot dit ongedwongen be zoek van de vorstin aan het tehuis. Handen en Li ppc PU ROL ruw? i en (Advertentie) Wetsontwerp ingediend: Voor minst bedeelden In een bij de Tweede Kamer inge- „„uu., die"d wetsontwerp wordt voorge- overleden. Vorig jaar, 30 juni, heeft ^teld aan ieder, die over een of meer zij onder grote belangstelling haar ?age'V vallende in een der kalen e - J - - - -- 6 6 -- - -1 kwartalen van 1958, voor een of meer kinderen kinderbijslag ont- 100-JARIGE OVERLEDEN. De 100-jarige inwoonster van Ber gen op Zoom mejuffrouw Paulina Muller is zondag in het St Catharina- gesticht, alwaar ze sinds 1944 woont, eeuwfeest gevierd. Haar gezondheid wastoen nog uitstekend. vangt en wiens loon per kwartaal gemiddeld niet meer bedraagt dan 16.per dag, over elke dag, waar over hij kinderbijslag ontvangt, op zijn verzoek een toeslag te verstrek ken van 10 cent per dag per kind. Johan F. Buziau, de bekende re- .Bepaald zal worden dat mn mtke- vue-komiek, wiens carrière door de rm*» .1S \f.rz?c het door oorlog werd afgesloten, ligt in zijn ?p z1n Kk?d,fr,bytlgoJtwartael ont woning te B^ijk reeds geruime tijd hf e hceft vermel± Het werknemersaandeel in de pensioen- premie wordt wel, de vakantietoeslag er geen direct levensgevaar. De heer Buziau is 81 jaar oud. niet als loon aangemerkt. De kosten dezer voorziening, welke ten laste komen van het kinderbij- slagvereveningsfonds wórden ge raamd op omstreeks 36 miljoen gul den. Aan hun, die kinderbijslag krijgen ingevolge de kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezen rentetrekkers wordt eenzelfde maat- GEVAARLIJK RIJDEN. Overeenkomstig de eis veroordeel de de Haagse politierechter een 40- jarige aannemer uit Uithoorn tot 300,— boete of 30 dagen en drie maanden ontzegging van de rijbe voegdheid wegens het veroorzaken van een ernstig ongeluk op 11 juli jl. op de Ziendeweg te Alphen a. d. Rijn. Slachtoffer hiervan werd een brom fietser uit Zevenhoven, die een her senschudding kreeg en een arm en een been brak. Ruim twee maanden later kon het slachtoffer nog niet werken en als getuige verklaarde hij nog steeds niet honderd procent te zijn. De verdachte zou onvoldoende zijn uitgeweken bij het inhalen. Hij kwam uit de richting Bodegraven en reed in de richting Nieuwkoop met zijn auto. Voor hem uit reed een mo tor. Volgens getuigen was er een soort snelheidswedstrijd tussen mo tor en auto. Verdachte ontkende dit echter. Pas later zou hij vernomen hebben dat de motorrijder voor hem uit een bekende was. Toen er een an dere motor naderde moest verdachte tussen deze motor en de bromfietser door en dat lukte niet. MOTOR EN GLAS. De officier van justitie bij de Haag se politierechter vorderde veertien dagen gevangenisstraf en drie maan- intrekking van het rijbewijs tegen een 25-jarige landarbeider uit Noord- wijk. Deze had op 31 juli 1957 met zijn motor op de Bronkhorststraat ge reden terwijl hij onder drankinvloed verkeerde. Verdachte zelf meende dat hij nog wel in staat tot behoorlijk rij den was geweest. Dat is juist het ge vaarlijke, dat de mensen die gedron ken hebben menen het nog wel te kunnen, vond de rechter, bovendien zat er nog iemand achterop. „Ik had niet gedacht dat het zo zwaar zou worden aangepakt. Ik ga in hoger beroep", zei verdachte nog voor het vonnis was uitgesproken. Dit luidde: een week gevangenisstraf en ontzeg ging van de rijbevoegddheid voor drie maanden. DOOR KOOLMONOXYDE- VERGIFTIGING OVERLEDEN. In het ziekenhuis Bergweg te Rot terdam overleed gisteren de 45-jari- ge fabrikant J. H. Hollestelle uit Rotterdam-IJsselmonde. Hij was de regel voorgesteld, welke 3,5 miljoen vorige nacht ten huize van zijn a.s. zal kosten. Het ligt uiteraard in de schoonouders, die aan de Bergse bedoeling ook aan degenen, die kin- Dorpsstraat wonen, blijven slapen.dertoelage ontvangen ingevolge de Gistermorgen werd hij in bewuste-1 kindertoelagewet voor gepensioneer- loze toestand, waarschijnlijk veroor- den, dan wel kinderbijslag ingevolge zaakt door koolmonoxyde, gevon- j een der complementaire voorzienin- den. I gen een overeenkomstige duurtetoe- slag voor het jaar 1958 toe te ken nen. De ten deze te treffen voorziening voor het overheidspersoneel zal in de centrale commissie voor georga niseerd overleg aan de orde worden gesteld. De reden van de indiening dezer voorstellen is gelegen in de onvoor ziene prijsstijgingen, welke zich voornamelijk voorgedaan hebben in de sector van de eerste levensbehoef ten, d.w.z. de voeding, waardoor de spanning tussen inkomsten en uit gaven, met name in gezinnen van werknemers met niet-verdienende kinderen en lagere lonen, sterker is toegenomen dan aanvankelijk was voorzien, terwijl dit toch juist in de ze gezinnen bijzonder moeilijk te dragen is. TOENEMENDE BELANGSTELLING VOOR KENNEMERDUINEN. Het aantal bezoekers aan de Ken- nemerduinen te Bloemendaal is in de loop van het vorig jaar toegenomen; het aantal bedroeg 300.000 en in 1956 212.000. Het aantal overnachtingen door kampeerders is toegenomen van 64.000 tot 74.000. Met Pasen zal het theehuis „Par- nassia" in gebruik worden genomen; dit ligt ongeveer twee kilometer ten noorden van de Zeeweg langs het st.ür.d. Er wordt een terras aange legd, van waaruit men een uitzicht heeft op de zee. cz In een café herkend Dank zij de in de dagbladen ge- r publiceerde foto's, is de afgelopen dag. De hyacinten en de narcissen nacht een van de drie vrijdagavond kwamen in het stuk bijna niet voor. j.L uit het voormalige „Lloydhotel" j Bij de hyacinten waren het boven- HAARLEMSE KEURING Opnieuw domineerden de tulpen in sterke mate op de keuring van maan- te Amsterdam ontvluchte gevange nen, gearresteerd. Het is de juist gisteren 29 jaar ge worden Albert de Jong, die vannacht herkend werd door een caféhouder. De uitbreker is erin geslaagd ondanks alle na^poringen van de politie, zich drie dagen verborgen te houden. Om streeks één uur vannacht wilde hij een bezoek brengen aan zijn moeder, die in de Govert Flinckstraat woont. Het bezoek aan een café op weg naar deze straat werd de man noodlottig. Toen de caféhouder de politie had gewaarschuwd, verschenen de man nen van de radio-autodienst en hiel den hem aan in de Alb. Cuypstraat, direct nadat hij het café had verla ten. Thans wordt nog gezocht naar de 29-jarige W. J. den Daas en de 27- jarige. J. C. de Heij die evenals de Jong, hun straf uitzaten wegens ge pleegde inbraken. dien dezelfde gezichten van ver led: week: de rose Signor en Eros en de uitzag en we nog wel eens terug zul len zien. Over de rode International is onze mening niet gewijzigd: heel goed maar te klein van bloem. N. Zandbergen Wzn, Rijnsburg, voerde de rode. geel-gerande Madame Spoor de sterke purperrose Prof. Lo- blauwe Perfection van M. Veldhmj- rentz ten tonele. Twee goede tulpen. Juan Sleion ontkent atte yetuckten oaet een oCuckt zen van Zanten N.V., Lisse. Een edel trio! Om met de tulpen te beginnen: D. W. Lefeber Co, Lisse, etaleerde en kele paradepaarden uit zijn bekende zaaisel: Roosevelt, London, Oxford en Parade. Een chique dieprode kleur heeft de triumphtulp Acme van H. W. Smakman. Lisse. Daarnaast stond de fraaie kardinaalrode Prominence van G. Enthoven, Nieuw Vennep, ge flankeerd door de witte Beersheoa van W. v. Haage, Noordwijkerhout, die wel beter kan. De vrolijk getinfe Orange Fire zagen we in goede con ditie van J. Schoorl, die tevens de bekende rode Fiery Star naar voren bracht. Olympiade van P. v. Leeu wen, Hillegom, kan ook wel beter. En dan: de helder lichtpurperen First Lady van B. J. Broeze, Bever wijk. Een tulp met een lange sterke steel, goede sterke bloemen en flin ke substantie. Helaas is het kruis wel wat erg welig en hangend. De bekende rode Paul Richter werd naar voren gebracht door Gebrs Rutge- rink, Voorhout en P. Geerlings Czn Noordwijkerhout. De dubbele rode Carlton toonde B. de Mooy, Rijns- burg. G. B. de Vroomen Zn, Sas- senheim, etaleerden een nieuwe rand- tulp Gébé, rood met gële rand. Een aanwinst die er zeer verdienstelijk Deze foto uit de Venezolaanse hoofdstad Caracas toont de voormalige Argentijnse president Juan D. Peron, in de ambassade van de Dominicaanse republiek in deze stad, waar hij verbleef na op 23 januari 1.1. asiel te heb ben verkregen. De opname laat zien hoe hij weigerde tegenover journalisten een verklaring af te leggen. Een woordvoerder voor Peron zeide, dat deze in tegenstel ling met de geruchten niet had getracht het land te ver laten toen de regering van president Marco Perez Jime nez werd omvergeworpen. Peron is thans naar de Domi nicaanse Republiek uitgeweken. te wijken. De steeds langer wordende lijst van moordaanslagen op en verdwij ningen en aanrandingen van meisjes in Engeland is zoals gisteren in een deel van onze oplaag reeds in 't kort gemeld aangevuld met de moord op een 16-jarig meisje en de aanranding van een kindermeisje. In Basingstoke, Hampshire, is een 21-jarige automonteur gearresteerd op beschuldiging van moord op de 16- jarige Diane Wilson. Het meisje is zondagavond vermoord. Intussen tracht de politie in Lin coln (Oost-Engeland) de aanrander op te sporen van het 18-jarige kin dermeisje Brenda Bloomfeld. Men vond haar bewusteloos in de oprij laan voor een kindertehuis. De politie probeert nog steeds licht te werpen op het vermoorden of ver dwijnen van een aantal meisjes, on der wie de 19-jarige Nederlandse Marie Kriek. Van G. Vreeburg, Lisse, noteerden v/e de dubbele rode Scarlet Cardinal en van P. A. Damen Zn, Voorhout, de parkietvorm uit deze tulp. Een zeer mooie sport, die naar onze smaak in de toekomst vooral voor de particu lier een aantrekkelijke tulp zal zijn om in huis in bloei te trekken. Uit Demeter en Utopia was een lilarose tulp ontstaan. Een forse aanwinst, die werd geëxposeerd door C. Colijn Zn, Voorhout. Een aardig rood tulpje is dr Plesman, die we zagen van Gebrs. van Graven, De Zilk. Ruigrok's Broeiproevenbedrijf, Hille gom, bracht de mooie rode Apeldoorn naar voren Een bijzonder mooie tulp vonden we Mary Hously van Th. van Haaster, De Zilk. Roodachtig met oranje rand. Heel apart! De typische donker getinte Abra stelden H. W. van Saase, De Zilk en W. Dobbe, Bennebroek, ten toon. De zeer grillig gevormde parkiet uit Pluvia d'Oro bracht J. Schoorl, Lisse, voor het voetlicht. Een zeer opvallende tulp. Verder willen we vermelden een aardig aangelegd groepje van Van der Hoek's Broeiproevenbedrijf. Nieu we Niedorp, waarin vooral een col lectie dubbele tulpen opviel met de enkele randtulp Kees Nelis, wat op dit gebied wel tot het beste behoort dat de laatste jaren is gewonnen, de parkiet James Forestall, die in de nabije toekomst de parkiet Doorman wel zo veel concurrentie zal gaan aandoen, dat hij de race niet vol zai kunnen houden Doorman heeft n.l. geen kleur. Het rood is vaal en niets zegeend. Forestall is echter helder rood en heeft ook een heldergele rand. Deze kleurencombinatie is le vendig en „spreekt". Deze parkiet komt, evenals Doorman uit Prinses Beatrix. Sterk de aandacht trok de verlo- ping uit iris Wedgwood van G. Hom mes, Heiloo. Deze sport is diep blauw cok de lippen en er bestond zeer veel belangstelling en kooplust voor. Er werd 500,— per kg geboden en men kreeg ze niet. Een artikel, dat een „gouden" toekomst tegemoet gaat. Van deze iris was trouwens een selectie aanwezig van Fred. Boon, Bovenkarspel, die ook een iets don kerder tint heeft dan de moeder soort, maar niet zo mooi als voor gaande. Zoals gezegd: narcissen waren er weinig; wat bekende variëteiten m de groep van Van der Hoek, verder een Verger-zaailing van D. v. Bug- genum. Hillegom, die zeer bloeirijk is en een echt werkpaard voor de broeier schijnt en tot slot de bijzon der mooie Eddy Canzoni van G. B. ae Vroomen Zn, Sassenheim. Een narcis die eveneens rijk bloeit en een aantrekkelijke kleur heeft.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5