rei DUINSTREEK Twee auto's omgeslagen „Leiden Oegstgeest" Inzameling van speelgned ,Bpen vormen' trekken meer belangstelling Amerikas steun aan Bagdad-pact DINSDAG 28 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 HAZERSWOUDE op gemeen-gladde weg Op de Gemeneweg nabij de weg- kruising met de Dorpsstraat te Ha- zerswoude, zijn hedenmorgen om streeks half acht kort na elkaar twee verkeersongevallen geschied, die gezien de omvang van het gebeuren bijzonder gunstig zijn afgelopen. Van de vijftien mensen, die er in be trokken werden, lieper er slechts twee lichte verwondingen op. Het eerste gedeelte van het ongeluk vond plaats op ongeveer tweehonderd meter voor de wegkruising met de Dorpsstraat, waar het betonnen weg dek van de Gemeneweg overgaat in een klinkerbestrating. De weg was daar gevaarlijk glad. Een Volkswa gen-busje, eigendom van eën bouw onderneming uit Zwijndrecht, kwam uit de richting Boskoop aanrijden. In het wagentje, dat ten hoogste een snelheid had van 35 tot 40 kilo meter, zaten negen arbeiders die op weg waren naar hun werk in Leiden. Op de gladde weg begon de auto te slippen, sloeg om en bleef op de rij baan liggen. Een andere Volkswagenbusje met zes inzittenden dat het onfortuinlijke wagentje op slechts enkele minuten volgde, slipte op dezelfde plaats, zwenkte en gleed over de weg, door de heg en over het rijwielpad, totdat het in de wegbrem eveneens omsloeg. E.H.B.O. en medische hulp waren snel aanwezig maar er waren geen ernstig gewonden te verzorgen. Eén van de arbeiders klaagde over pijn in de rug; een ander had pijn in de borst. Beiden werden op medisch ad vies ter controle naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. De auto uit Rotterdam bleek in staat om op eigen kracht zijn weg naar Leiden te vervolgen; de Volkswagen uit Zwijndrecht moest naar een gara gebedrijf gesleept worden. Ledenvergadering Speeltuinvereni-1 ging. De speeltuinvereniging hield j haar ledenvergadering in de beneden-1 zaal van het hotel „Het oude Raad huis". Er waren veel leden opgeko men. De tweede voorzitter, de heer A. Verheul, heette allen welkom en gaf het woord aan de secretaris, de I heer A. de Boer. Deze las de notulen j voor van de vorige vergaderingen, die onveranderd werden goedgekeurd. Daarna nam voorzitter D. Kuiper, de leiding over. Hij zei, dat het be stuur intussen een onderzoek had in gesteld, naar het goedkoopste stuk land dat geschikt was voor het in richten van een speeltuin, benevens de huur die het jaarlijks moet kosten. Het land van de heer L. J. Hofman, moet per jaar 300,doen, het stuk land van de heer J. J. van Vliet in de Katpolder moet eveneens een bedrag van 300,opbrengen, en dat van de heer IJ. Hortensius 160,per jaar. Het stuk land van de heer Hofman en dat van de heer Van Vliet is geschikt voor speeltuin, terwijl er ook een ge deelte kan worden afgescheiden om jongens van 9 tot 13 jaar daarop te laten ravotten of te laten voetballen. Dat van Hortensius is alleen maar ge schikt voor een speeltuin om kinde ren van 4 tot 9 in te laten spelen. De voorzitter bracht deze drie percelen weiland in stemming. Perceel Hof man verkreeg 4 stemmen, dat van Hortensius 2 stemmen en dat van de heer van Vliet in de Katpolder 20 stemmen, zodat het perceel weiland van de heer van Vliet door de verga dering werd gekozen voor speeltuin. De voorzitter deed een opgaaf van het materiaal dat in een speeltuin moet aanwezig zijn. O.a. schommels, wip pen, hobbelpaarden, klimtoestel, zandbak enz. benevens een 12-tal bankjes voor de ouders. Ook een ge bouwtje voorzien van een toilet en waterleiding voor de toezichthouder Besloten werd om zoveel mogelijk al les zelf in orde te maken. Als men het moet laten doen kost dat onge veer 2500. De voorzitter deelde mee, dat hij een geschikt persoon heeft ge vonden, die bereid is toezicht op de kinderen te houden. Dit toezicht kost 650,per jaar. Het lidmaat schap werd bepaald op 10,per jaar. Mevrouw Van Staveren en de heren W. van Beek, Jac. van Vliet, C. Raaphorst, Alb. Kooter, P. den Her tog, C. Hortensius en J. v. d. Jagt, stelden zich beschikbaar om de ge meente door te gaan om leden te werven tegen een contributie van 20 cent per week. Ook waren er enige leden die zich opgaven om de contri butie bij de leden gratis op te halen. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt, waarna de voorzitter deze geanimeerde vergadering, met dank aan de leden voor hun opkomst, sloot. HAZERSWOUDE (H. R.) School met de Bijbel heeft ver- keersbrigadiertjes. Alle in deze gemeente gevestigde scholen aan de Rijndijk bevinden zich aan de zuid zijde van de Rijndijk. Hierdoor komt het voor dat vele kinderen die deze soholen bezoeken en aan de noord zijde van de Rijndijk of in de ge meente Koudekerk aan den Rijn wo nen telkenmale wanneer zij naar school of naar buis" gaan de gevaar lijke Rijksweg nr 11 moeten over steken. Het zal voor de ouders van deze kinderen thans een geruststelling zijn, althans voor de kinderen die de school met de Bijbel aan de Rijndijk bezoeken, dat deze vanaf heden door verkeersbrigadiertjes zullen worden overgezet. Het initiatief tot het opleiden deze brigadiertjes is uitgegaan van de heer M. Riet, hoofd van de school met de bijbel aan de Rijndijk. Na enige maanden zorgvuldige op leiding van wachtmeester van der Horst van de Rijkspolitie zijn heden morgen in het handwerklokaal van vorengenoemde school zes verkeers brigadiertjes geïnstalleerd. De kinderen, drie jongens en drie meisjes van deze school, waren met hun ouders aanwezig. De heer B. den Braver opende deze bijeenkomst en na alle aanwezigen hartelijk welkom geheten te hebben schetste spreker het veilig naar school gaan van vroeger en het naar school gaan van tegenwoordig met alle ge varen van het drukke verkeer, het geen vooral in deze gemeente tot uit drukking komt, daaraan verbonden. Onder de vele aanwezigen bevon den zioh verschillende vertegenwoor digers van het bedrijfsleven. Dit in verband met het feit dat door de fi nanciële medewerking van het be drijfsleven aan de brigadiertjes wit te costuums uitgereikt konden wor den. De schoolvereniging heeft voor de verdere uitrusting van de briga diertjes zorg gedragen. Nadat de heer Molema, wethouder van Koudekerk aan den Rijn in zijn functie van bestuurslid van het Be- drijfsvervoer voor deze omgeving en de heer P. de Boer namens het hoofd van de school enige opwekkende woorden hadden gesproken werden de sprekers door een van de zojuist geïnstalleerde verkeersbrigadiertjes beantwoord. Het is de verwachting dat ook de andere scholen aan de Rijndijk dit goede voorbeeld zullen volgen, zodat ook de ouders van de kinderen die deze scholen bezoeken binnen afzienbare tijd hun kinderen met een gerust hart naar school kun nen laten gaan. SPAARBANK der Leiden - Rapenburg 63 Oegstgeest Deutzstraat 7 RENTE 3.12% De spaarbank voor iedereen. (Advertentie) LEIDERDORP Voor kleine gerepairieerden Op initiatief van burgemeester Van Diepeningen is, met medewerking van de hoofden van scholen, een cir. culaire aan alle kinderen uitgereikt, waarin gevraagd wordt een deel van hun eigen speelgoed af te staan voor de gerepatrieerde kinderen, die in het kamp te Budel vertoeven. De circulaire in in 1450 exempla ren rondgedeeld. De inzameling heeft heden en mor gen plaats: Danderdag wordt het in gezamelde afgeleverd in Budel. ZEVENHOVEN „Veilig Verkeer". De afd. Zeven hoven van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft gisteren haar jaarlijk se feestavond belegd in het r.k. bondsgebouw aan het Noordeinde al hier. De zaal was goed gevuld toen bur gemeester Detmers om 8 uur de bij eenkomst opende. Spr. verwelkomde alle aanwezigen en in het bijzonder het bestuur van de zuster-afdeling uit de gemeente Nieuwveen. Hij verheugde er zich over, dat de ze kleine gemeente Zevenhoven met meer dan 200 leden een zo bloeiende afdeling „Veilig Verkeer" heeft en hij meende wel dat het de wens van het bestuur dier afdeling zou zijn om te bereiken, dat in ieder gezin ten minste één man lid hiervan zou zijn. Overgaande tot de uitreiking der diploma's aan degenen, die ook in de ze winter onder leiding van wacht meester A. J. Soethout weer een cur sus veilig verkeer hebben gevolgd, feliciteerde spr. alle cursisten, die zonder uitzondering het diploma heb ben behaald, en overhandigde aan de 18 geslaagden het diploma. De heer B. den Ouden, secretaris der plaatselijke afdeling bracht in enkele woorden dank aan de heer Soethout voor de goede opleiding tot het behalen van dit diploma. Namens de cursisten bood hij aan de leraar een electisch scheerapparaat aan. Aan mevr. Soethout werden door hem na mens de cursus bloemen aangeboden. De heer Soethout meende in zijn dankwoord slechts kort te moeten zijn, daar hij voor hetgeen hij in de afgelopen cursus had gedaan al vol doende beloond was door de ijver van zijn leerlingen. Na dit zakelijk gedeelte van de avond werd een aanvang gemaakt met het cabaret-programma, waarin door een klein gezelschap van ama- teur-artisten voor elk wat wils werd gebracht. Tot slot dankte de voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer der afdeling Zevenhoven, de heer Soet hout en de artisten voor 't gebrachte Na de kleine verloting, waarbij nog een aantal aardige prijzen vielen, was ook deze gezellige avond ten einde. ZOETERMEER Geslaagd Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het candidaatsexamen Scheikundig ingenieur de heer C. A. P. Bakker alhier. KATWIJK Verzoek. B. en W. hebben goed gunstig beschikt op het verzoek van wed. C. van der Hoeven, exploitante van de Okee-tent aan de Wasse- naarse weg om te huren het perceel grond aan de Wassenaarse weg, waar toe Ged. St. inmiddels ook goedkeu ring verleenden. N00RDWIJKERH0UT TONEELGROEP VAN „SANCTA MAR LA" SPEELDE VOOR HET SEMINARIE. Ondanks het slechte weer en de glibberige weg hebben zondagavond velen, waaronder een groot aantal jongelui, aan de uitnodiging voor een gratis-toneelvoorstelling i. d. zaal van ae Psychiatische inrionting „Sancta Maria" gehoor gegeven. De toneel groep van de inrichting speelde het vrolijke mysteriespel „Als de klok waarschuwt" en hoopte volgens de opzet de toeschouwers door het spel in een milde stemming te brengen, zodat er bij de tijdens de pauze te houden collecte voor het in Noord- wijkerhout te bouwen seminarie van het bisdom Rotterdam royaal gege ven zou worden. Zoals kapelaan Tweehuysen, die de avond inleidde, zei, men wilde deze avond het aan gename met het nuttige verenigen. Nu, wij hebben niet vernomen, wat de collecte heeft opgebracht, maar afgaande op de prestaties van de to nelisten en de stemming in de zaal, moet deze opbrengst wel goed ge weest zijn. „Als de klok waarschuwt" is werkelijk heel mysterieus en te vens heel vrolijk. Beide elementen kwamen in deze voorstelling goed tot hun recht. Kapitein Brouwer in ruste op een Fries kasteel, zijn bootsman Lolke, die nu als huisknecht fungeert en de kordate, zeer onconventionele freule Van Sminia zorgden voor de vrolijkheid terwijl de oude Sinne, de een dubbel leven leidende dokter d. Gendt (met dt, let wel) en ook de verstekeling Caspar voor het myste rie zorgen. Dokter v. d. Gendt, lijkt aanvankelijk alleen maar voor vro lijkheid op het toneel te zorgen, maar bij het slot van het stuk blijkt hij in zijn rol van spook het belangrijkste aandeel in het mysterie gehad te heb ben. Op het toneel zagen we deze avond heel behoorlijk spel in een fraaie, stijlvolle kasteelzaal. Ook de nog niet genoemden, zoals mevr. Brou. wer, dochter Babette en de dienstbode Wietske in haar prachtig Friese kos tuum leverden hun aandeel in het succes. Een eigen bandje zorgde voor vrolijke entre-acte-arLziek. Geslaagd. In Amsterdam slaagde onze plaatsgenoot, de heer A. L. van der Voort voor het staatsexamen on derwijzer. Postduivenver. ,,De Duinklievers". Door omstandigheden genoodzaakt hebben de Noord wij kerhoutse dui- vensporters, verenigd in de vereni ging „De Duinklievers" dit jaar de tentoonstelling moeten laten schie ten en zich beperkt tot een z.g. selec. tiekeuringsdag. Bedoelde omstandig heden waren hoofdzakelijk van fi nanciële aard, want een tentoonstel ling vergt veel geld en dit geld heeft de vereniging dit jaar hard nodig om nieuwe reismanden te kopen. Het be stuur vond het zondagmiddag echter helemaal niet zo erg meer, dat de tentoonstelling, waarbij alleen op schoonheid gekeurd wordt, dit jaar vervangen is moeten worden door keuring op vliegwaarde door 1 keur meester. De keurmeester was de heer G. Paardekooper uit Lisse, lid van de Ned. Bond v. Keurmeesters op Vlieg- waardig en deze verrichtte de keuring van de duiven en duivinnen in tegen woordigheid van de eigenaar, gaf uit voerig verslag van zijn bevindingen, beantwoordde vragen en opmerkin gen en gaf tenslotte als zeer deskun dige zeer waardevolle adviezen over verzorging, paring, wedvluchten enz. Naar zijn mening over de kwaliteit van de ongeveer 350 ter keuring aan geboden duiven gevraagd, vertelde de heer Paardekooper dat hij enthou siast was over de kwaliteit van de vogels. Minder enthousiast was hij echter over de kwaliteit van de eige-l naars als duivenliefhebbers. Hij vond dit echter bij een jonge vereniging niet zo verwonderlijk en hij was blij dat hij deze keuring had mogen ver richten en vooral de jongere dui venliefhebbers, die zich zeer leergie rig toonden, adviezen had kunnen geven. De leden waren practisch al lemaal meest met al hun materiaal naar de keuring gekomen en daarom was de heer Paardekoper, die zater dagmiddag om half drie in de thera piezaal van de St. Bavo stichting met de keuring was begonnen, zaterdag avond om 9 uur nog lang niet klaar. Zondagmorgen om 10 uur begon hij weer en het was bijna 6 uur in de avond eer hij de laatste duif weer uit handen gaf. De heer Paardekooper vertelde ons ook nog, dat hij een keuring op vlieg waarde van de duiven in tegenwoor digheid van en met commentaar te genover de eigenaar van zeer veel waarde achtte. Bij een keuring op schoonheid bij gelegenheid van een tentoonstelling immers krijgen dik- bovendien krijgt de eigenaar geen motivering van het over zijn vogel uitgesproken oordeel. ST0MPWIJK „HVS" Stompwijk. De dames gaan op de goede weg voort. Ze won nen in het zaalhandbal-tournooi van zondag j.L te Lisse de twee wedstrij den tegen „MSV" en Foreholte met 8-1 en 12-0. De twee wedstrijden, die zondag gespeeld zijn zijn voor HVS in een grote overwinning geëindigd. De da mes toonden zich wel de besten van dit tournooi, gezien het aantal doel punten, de betere techniek en de conditie waarin HVS verkeerde. Te gen MSV werd er met 8-1 gewonnen. De wedstrijd tegen Foreholte (die HVS het sterkste achtte) werd het een 12-0 overwinning. De aanvallen werden allemaal prachtig afgewerkt en meestal in een doelpunt omgezet. De voorhoede van Foreholte stuitte steeds op de goed-opgestelde verde diging van HVS en kreeg hierdoor weinig kans op doel te schieten. In poule I heeft HVS nu met 6 pun ten de leiding en op de tweede plaats Foreholte die 4 punten heeft. A.s. zondag is de laatste wedstrijd tegen Ado uit Heemskerk om 1 uur. Voor de junioren is de wedstrijd in een nederlaag geëindigd. Tegen MSV konden ze het niet bolwerken en verloren met 2-0. Met een beter sa menspel van deze meisjes zal het ze ker de volgende keer beter gaan, want de volgende week spelen de jun. tegen Ado A om 2 uur. VOORHOUT Bridgeclub „Voorhout". In de tweede paren wedstrijd van de brid geclub „Voorhout" behaalden in de afd. blauw: 1. Th. v. d. HulstJ. v. d. Nouland 77 p; 2. Leferink—van Dam 72 p; 3. Hoekvan Velzen 69 p; 4. Echtpaar van Beurden 63 p; 5. Al- lardKok 65 p; 6. H. v. d*. Hulst B. v. d. Nouland 55 p; 7. mevr. mr. Klasensvan Rappard 54 p; 8. mr. WeveVenne 49 p. Afd. geel: 1. A. de Grootmevr. v. d. Nouland 83 p; 2. Dames Weve Bor 79 p; 3. BlauwEibers 71 p; 4. Cassade Groot 65 p; 5. dames Phi- lippiVerdegaal 58 p; 6. Fr. Huijts W. Huijts 52 p; 7. dames Allard Eibers 50 p; 8. Dieanelv. Schaik 46 p. Raadsvergadering. Donderdag 30 jan. a.s., 's avonds om 8 uur, komt de gemeenteraad in openbare vergade ring bijeen, ter behandeling en vast stelling van de begroting van het ge meentelijk woningbedrijf en de ge meentebegroting voor het dienstjaar 1958. Uitvoering ODI. Voor een uit verkocht parochiehuis, werd door de toneelvereniging ODI uit Noord wij- kerhout een uitvoering gegeven ten bate van het R.K. Jeugdwerk. Kapelaan C. v. Ru ij ven sprak in zijn openingswoord zijn grote vreug de uit over de grote belangstelling. Hij sprak de wens uit dat het zou mogen worden een prettige avond voor de spelers, die deze voorstelling geheel belangeloos hebben aangebo den; een prettige avond ook voor het publiek, dat gekomen was om te ge nieten, en een prettige avond voor de jeugd, die weer van de opbrengst van deze avond kan profiteren. Gespeeld werd: „Op Hoop van Ze gen" van H. Heyermans, een oud spel, uit de tijd dat .de vis nog heel duur werd betaald. Er zouden wel enige kleine aan merkingen aan te wijzen zijn, maar dat willen wij niet want het was een genoegelijke avond met fraai spel, wat wel af te leiden was uit het da verend applaus na afloop. Wij zien Odi gaarne nog eens te rug. VOORSCHOTEN Schaakuitslagen. Uitslagen van ae schaakvereniging „Voorschoten" Groep 1: SluijterA. Kooy 1-0; Jan senvan Os Waasdorpvan Sdhaik 1-0; SluijterWaasdorp 1-0; SmitBragg aar 1-0; van Osv. d. Kooy Groep 2: Boxman—Ku- neken 1-0; BoxmanGroenenberg 0-1; v. d. WerfM. Segaar 0-1; Maat Braggaar 0-1; Groep 3: Berkhuij- zenGrobben 0-1; HullemanHons- beek 1-0; v. d. AkkerAnker 1-0; Kouwenhovenv. d. Geest 1-0; Grob- i benHulleman Marktberichten LEIDEN, 28 jan. Vette Varkens. Aanvoer 238 vette varkens. Notering lichte varkens (p. kg. levend ge wicht) 162—164—165, zeugen 140— 145. Handel redelijk. ROTTERDAM, 28 jan. Vee. Aan voer 3056. Weektotaal 4657. 375 vette koeien, 726 gebruiksvee, 260 vette kalveren, 202 graskalveren, 962 nuch tere kalveren, 103 varkens, 104 big gen, 57 paarden, 4 veulens, 245 scha pen of lammeren, 18 bokken en gei ten. Prijzen: vette koeien 3.003.25; 2.803.00; 2.G0280; vette kalve ren 2.70—2.80; 2.50—2.70; f 2.00— 2.40; graskalveren 450300250; nuchtere kalveren 584840; big gen 403025; slachtpaarden 2.45 2.00—1.90; schapen 95—8070; lammeren f 85—7060; kalf koeien 1250—1000—800; melkkoeien 1250 1000'800; varekoeien 850700 600; vaarzen 880780—580; pinken 575—475—375. Handel; vette koeien aanvoer kor ter, handel kalm, prijzen als gisteren; vette kalveren aanvoer ruimer, han del redelijk, niet geheel prijshoudend; graskalveren aanvoer iets meer, han del kalm, prijzen onveranderd; nuch tere kalveren aanvoer groter, han del tamelijk, niet geheel prijshoudend biggen aanvoer even ruimer, handel kalm, vooral niet hoger in prijs; slachtpaarden aanvoer korter, handel redelijk, beste jonge paarden iets stij ver in prijs; schapen aanvoer iets gro ter, handel traag, prijzen lager; lam meren aanvoer iets groter, handel traag, prijzen lager; melk- en kalf- koeien aanvoer gewoon, handel stil, prijzen als vorige week; varekoeien aanvoer iets meer, handel tamelijk. BODEGRAVEN 28 jan. Kaas. Aanvoer 29 partijen. Prijs 2.072.26. Handel kalm. TER AAR, 27 jan. Groente. Wit lof 1, 37—48, idem 2. 20—37. idem stek 212, prei 1418, glasandijvie B. 35 ct. alles per kg., knolselderij 1420 ct p. stuk, boerenkool 4080 ct. per kist. VINKEVEEN 27 jan. Groente Boerenkool 17—25; Prei A II 21—26; Witlof A II 47—49; Witlof B I 48—50 Witlof B II 41—49 cent per kg. Pe terselie 13—22; elderij 1622 cent per bos. Nieuwe wegen in jeugdvorming Staatssecretaris Höppener meent, dat er een verschuiving is in de be langstelling van de jeugd van de jeugdorganisatie naar de meer open vormen van jeugdwerk. Mr. Höppe ner formuleerde deze mening van daag, toen hij te Nijmegen het Ka tholieke opleidingscentrum voor jeugdleiding de „Kopse Hof" opende. Hij geloofde deze belangstelling te kunnen verklaren doordat de jeugd organisatie na de oorlog een „of ficieel karakter" heeft gekregen, al- lerwege geaccepteerd is en het revo lutionaire karakter van tussen de twee wereldoorlogen heeft verloren. De heer Höppener betoogde: „Het element van onafhankelijk heid, van het soms roekeloos aan durven van iets nieuws, van het zelf bewust poneren van het eigene der jeugd tegenover de meningen en het verzet der volwassen generatie, dit alles speelde toen zeker een grotere rol dan thans. Vele typische jeugd sentimenten, vooral van de iets oudere groep tussen 14 en 18 jaar, kwamen zeer sterk tot gelding in de onafhankelijke jeugdbewegingssfeer van die tijd. Dit staat zonder twijfel in meer of minder sterke tegenstelling tot de situatie van na de oorlog, toen de jeugdorganisaties veel meer officieel gingen behoren tot een vast cultuur- en opvoedingspatroon. Typerend is ook, dat de jeugdorganisaties steeds jongere leeftijdsgroepen met groot succes blijken te boeien, terwijl de boven-14-jarigen daarentegen steeds moeilijker bereikbaar worden. Kort om, verschillende der „geijkte" vor men van jeugdwerk, blijken voor de iets oudere jeugdgroepen dikwijls minder aantrekkelijk te zijn ge worden. Hebben wij dit feit te aanvaarden? En is het dikwijls niet minder ne gatief dan velen menenWij zien nl., dat deze jongeren in groten ge tale wèl deelnemen aan geheel an dere, deels volkomen nieuwe activi teiten, die inderdaad nog niet alge meen worden aanvaard en die bo vendien veel minder strak georga niseerd zijn. Behalve aan het reeds genoemde clubhuiswerk denk ik hier bijv. aan de nieuwe ontwikkeling van meer algemene vormen van jeugdwerk binnen de sportverenigingen. Het blijkt nl., dat de vele jongens en meisjes, die primair en vaak uitslui tend hun spanning en ontspanning zoeken in clubs voor sportbeoefening, toch behoefte hebben aan méér dan de sport en het sportgroepsleven; tegelijk echter willen zij dit „meer" alleen binnen verband en sfeer van o de sportclub beleven. Deze nieuwe wjjls prima vliegers geen "prijs en ontwikkeling, waarvoor de sportclub- besturen gelukkig een groeiende be langstelling hebben, moet onze vol ledige aandacht" hebben. Ik meen ook een andere ontwik keling te zien, waartoe veel jongens en meisjes zich blijkbaar sterk voe len aangetrokken, en wel die activi teiten. die een grotere verantwoor delijkheid van hen vragen, in ver heugende tegenstelling overigens tot de veelgehoorde verhalen over het egoïsme van de na-oorlogse jeugd. Als voorbeelden noem ik u o.a. de „Jeugdnatuurwachten" met hun vele en opvoedende activiteiten, en de bekende „verkeersbrigadiertjes". Ieder kan dit voor zichzelf aan vullen met voorbeelden van activi teiten, die een opvallend grote mate van ernst en verantwoordelijkheid bezitten binnen het spel". Na dit betoog concludeerde mr. Höppener, dat er van een teruggang of stilstand van het jeugdwerk dan ook niet kan worden gesproken. Intussen is het grootste probleem van de jeugdvorming dat van de leiding: er zijn onvoldoende leiders en leidsters van goede mentaliteit en kwaliteit. Spreker geloofde, dat een goede oplossing, zoals aan het insti tuut dat hij opende, een grote ver lichting zou kunnen brengen. Sprekend over de maatschappelijke status van de jeugdleider, een status die te meer in het oog springt nu veel jeugdwerk een institutioneel karakter heeft gekregen, stelde de heer Höppener vast, dat de beroeps jeugdleider zijn plaats nog niet vol komen erkend heeft gezien. Dit komt mede tot uitdrukking in salarisni veau en sociale voorzieningen. Aan het eind van zijn rede gaf de staatssecretaris nog uitdrukking aan zijn waardering voor het feit, dat de drie instituten, die zich nu met de opleiding van leiders en leidsters voor de jeugdvorming bezighouden, tezamen in zulk een goede sfeer de oplossing trachten te vinden voor alle didactische en pedagogische vra gen, die zich bij de opbouw van deze opleidingen voordoen. Hij deelde mee, dat van de zijde van de rijks overheid wordt nagegaan welke voorwaarden er moeten worden ge schapen om de opleidingen op het stuk van het sociaal-pedagogisch on derwijs tot volle ontplooiing te doen komen. Sterke macht tegen rode agressie Indien een van de landen van het verdrag van Bagdad door communis ten wordt aangevallen, zullen de Ver. Staten zo nodig „een mobiele macht >an grote sterkte" in het geweer brengen. Dit heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Dulles, gisteren in de Turkse hoofd stad Ankara verklaard in de raad van ministers van het verdrag. Bij het pact van Bagdad zijn Tur kije, Irak, Perzië (Iran). Pakistan en F.ngeland aangesloten. De Ver. Sta ten namen tot nu toe alleen aan het werk van enkele commissies deel. Minister Dulles woonde de bijeen komst van de ministers gisteren voor het eerst als waarnemer bij. „Betrouwbare onafhankelijkheid rust'op twee pilaren; die van de de fensieve veiligheid en die van een gezonde economie. De Ver. Staten zijn bereid, waar dit gewenst wordt, elk land of elke groep van landen op deze twee manieren te helpen hun nationale onafhankelijkheid te bewa ren", zei Dulles. Extra veiligheidsmaatregelen In Ankara zijn extra veiligheids maatregelen getroffen om de afge vaardigden naar de conferentie te be schermen. Dit naar aanleiding van twee bomontploffingen de ene in de tuin van de Amerikaanse ambas sade en de andere bij een boekhan del. waar Amerikaanse boeken wor den verkocht. Er deden zich bij de aanslagen geen persoonlijke ongevallen voor rn de schade bleef beperkt tot een aan tal kapotte ruiten. Eén van de bom men waarvan de explosieve kracht gering was werd uit een rijdende auto geworpen. Om de verover'ng van het heelal President Eisenhower heeft bij het Congres een plan ingediend dat het Amerikaanse volk in staat moet stellen de Sowjet-llnie op w»en- schappclljk en technisch gebied ver achter zich te laten. Het plan voorziet in de besteding van 1.6 miljard dollar! ruim zes mil jard gulden) voor een versnelling van de wetenschappelijke opleidingen in de komende vier jaren door het rijk en de afzonderlijye staten samen. In een speciale boodschap deelde de president het Congres gisteren mede dat, nu het tijdperk van de ruimte vaart is aangebroken, het voor de vei ligheid van het land van het hoogste belang is dat begaafde maar onbe middelde jongelieden in staat gesteld worden te studeren. Het plan voorziet dan ook in het verlenen van 10.000 studiebeurzen per jaar in de komende vier jaren aan jongelui die een studie aan een universiteit zelf niet kunnen bekosti gen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3