üed. N. Guinea onderdeel van Britse Gemenebest? KROESTSJEF WEER IN HET NIEUWS Australische suggestie Prins Bernhard in Liberia Kroestsjef als drankbestrijder Amerika zet de deur open voor topconferentie Het wil maar niet lukken Het geluk was met Haagse familie in het Casino Kroestsjef stelt onmogelijke voorwaarden Slamantiek antdaaide in de óneeuiu Bij, ffiieuketen S.U.S.-4 had succes Jemen en Aden Vrij zacht Directeur: C M v. HAMERS VEJ.D. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENURACB1 32 MAANDAG 27 JANUARI 1958 49ste JAARGANG No. 14319 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. Een Australische deskundige in za ken, de Stille Zuidzee betreffende, J R, Kerr, heeft in een vergadering ric suggestie opgeworpen van de stichting van een nieuw onderdeel van het Britse Gemenebest een Melanesische federatie dat in de Stille Zuidzee tot stand zou kunnen komen. Dit onderdeel van het Britse Gemenebest zou kunnen omvatten; Nederlands en Australisch Nieuw Guinea en de Britse Solomoneilan- den. Het zou een logisch gevolg zijn van de nauwe banden op economisch, cultureel en defensiegebied tussen de Australische en de Nederlandse ge biedsdelen. Een dergelijke samenwer king, aldus Kerr, zou de Indonesi sche eis inzake Ned. Nieuw Guinea moeilijk houdbaar maken. Op het ge hele eiland Nieuw Guinea zou het Engels de voertaal moeten worden, Prins Bernhard heeft zaterdag een bezoek gebracht aan de rubberplanta ges van Firestone. Kinderen van Nederlandse leden van de staf boden geschenken aan er zou eenzelfde wetgeving voor bei de delen van het eiland moeten wor den ingevoerd, zij zouden wat de handel betreft tot Australië een ge lijke positie moeten innemen en op het stuk van het onderwijs gelijke kansen moeten hebben. Op dezelfde vergadering deed de Australische minister voor gebieds delen, Hasluch, een aanval op „de domheid van de dwazen in de Ver enigde Naties, die het steeds hebben over streefdata voor de politieke ont wikkeling van Nieuw ,Guinea". De voornaamste taak voor dit gebied is, een hechte bestuursvoering te orga niseren, die na twee of drie jaren n staat zal zijn, het hoofd te bieden aan de zaken, die dan aan de orde zullen zijn, aldus Hasluck. De Russische partijleider Kroestsjef heeft zich opgeworpen als strijder te gen dronkenschap, tegen het thuis destilleren van alcohol en vooral te gen „publiciteit voor het onmatig drinken van wodka en soortgelijke dranken", heeft radio-Moskou zater dag gemeld. Kroestsjef keerde zich woensdag in zijn toespraak op een landbouwcon- ferentie in Minks (Wit-Rusland) te gen films en toneelstukken, waarin wodka werd gedronken. Hij waar-» schuwde er voor het drinken niet tot een cultus te verheffen. De Russische partijleider protes teerde tegen het feit, dat er in Wit- Rusland suiker wordt gebruikt voor het stoken van wodka. Hij pleitte voor een campagne tegen misbruik van alcohol en noemde de clandestie ne stokers „vijanden van de staat", die als zodanig gestraft moeten wor den. Als de agenda maar vaststaat James Hagerty, de officiële woord voerder van president Eisenhower, heeft zondagavond in Washington verklaard, dat de Amerikaanse presi dent bereid is op hoog niveau met de Russische leiders te confereren, wan neer Rusland erin toestemt van te vo ren te bepalen over welke zaken het gesprek lopen zal. Hagerty zei, dat de enige voorwaar voor de prinsessen: een oud masker de die de Verenigde Staten voor een van deVai-stam voor prinses Beatrix, een uitgeholde olifantstand voor prin ses Irene, een handgeweven lap vo'or prinses Margriet en een kano, ge bruikt door kinderen van de Fanti- stam, voor prinses Marijke. 's Avonds bood de prins de president van Liberia en mevrouw Tubman een diner aan, dat werd gegeven aan boord van de „Ghanakust" een schip van de Holland-West-Afrika-lijn on der gezagvoerder De Korver. Als een gevolg van de beperkte ruimte zaten er slechts 24 personen aan. Na afloop van het officiële bezoek aan de president van Liberia zal prins Bernhard met lt.-kolonel C. C. Geertseme naar Tanganjika vertrek ken en aldaar met prof. dr. J. F. Nu- boer uit Utrecht enige tijd op jacht gaan. In het begin van de maand maart zal de terugreis naar Nederland aan vaard worden. Japanse veerboot in storm vergaan De 470 ton metende Japanse veer boot „Nankai Maroe" is met 126 pas sagiers en 30 bemanningsleden aan boord vergaan, aldus wordt uit To kio gemeld. Het schip is gezonken in een he vige storm. De „Nankai Maroe" onderhield een dienst tussen de stad Kakajama op Honsjioe en het eiland Komatsoe. Ook zijn in de storm vier vissers vaartuigen gezonken; aangenomen wordt, dat de twintig opvarenden van deze schepen zijn verdronken. topconferentie zullen stellen, is, dat langs diplomatieke weg een overeen komst wordt bereikt over de inhoud van de agenda der besprekingen. Hagerty legde zijn verklaring af tij dens een televisie-interview. Alge meen werd zij uitgelegd als een ver zachting van de Amerikaanse stand punt. Toen de interviewer Hagerty vroeg of het door Eisenhower gewenste di plomatieke overleg met Rusland reeds was begonnen, antwoordde Eisenho wers woordvoerder dat Llewellyn Thompson de Amerikaanse ambassa deur in Moskou, gisteren voor zijn te rugkeer naar Washington een bespre king heeft gehad. „Daarover krijgen we een rapport", zei Hagerty. Mocht Amerika aan de diplomatie ke kanalen de voorkeur geven boven een voorbereidende conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken, dan kan een topconferentie spoedig worden belegd, meent men in diplo matieke kringen in Moskou. Kroestsjef heeft verklaard dat de Duitse kwestie" direct naar voren te brengen als er sprake is van de moge lijkheid van een topconferentie. De Sow jet-Unie heeft echter reeds dik wijls verklaard, dat hereniging van Duitsland een kwestie voor het Duit se volk is. De partijleider voegde hier met nadruk aan toe: „Wij hebben ver klaard en verklaren nu nog eens, dat wij niet van plan zijn voor bespre kingen over de volksdemocratieën of de Duitse kwestie bijeen te komen". De Amerikaanse marine heeft zon dag tengevolge van technische fouten een poging om de eerste Amerikaan se kunstmaan te -lanceren, moeien uitstellen, zo is officieel bekend ge maakt Hieraan werd toegevoegd, dat eer- In het Casino in Den Bosch vond zaterdagavond de slotfase van de actie „S.U.S. 4" plaats. Op de bijgaande foto zien we de dolgelukkige familie C. G. Kortekaas uit Den Haag, die een geheel ingericht woonhuis won. dere pogingen in de loop van de vo rige week ook geen doorgang hadden kunnen vinden, hoofdzakelijk tenge volge van slechte weersomstandighe den. Het uitstel van zondag was noodzakelijk voor „de vervanging van enige kleine onderdelen" van de drietapsraket van het type „Van guard", die de satelliet in zijn baan moet brengen. Zoals bekend werd de eerste po ging om met behulp van een „Van- guard"-raket een kunstmaan te lan ceren, gedaan op zes december j.l. De raket stortte toen, na zich slechts een meter te hebben verheven, bran dend neer op de lanceerinstallatie. Dit uitstel kan betekenen, dat het Amerikaanse leger de marine vóór zal zijn met het lanceren van een kunstmaan. Er bestaan aanwijzingen, dat de raket, die het leger hiervoor zal gebruiken de uit vele trappen bestaande „Jupiter-C"-raket vrij wel voor gebruik gereed is. Afschaffing raketten Partijleider Kroestsjef van de Sov jet-Unie heeft verklaard, bereid te zijn met het Westen over een verbod Sowjet-Unie geen belangstelling heeft: ya" intercontinentale ballistische ra- voor een bijeenkomst der ministers hetten te spreken. Zo n verbod zou van Buitenlandse Zaken. De reden is waarschijnlijk dat de Russen geen overleg wensen te voeren met de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles. DE AGENDA. Overigens zal het niet zo gemakke lijk zijn om voor de topconferentie een agenda vast te stellen, welke voor alle deelnemers aanvaardbaar is. Nog een dezer dagen zeide Kroest sjef, dat het Westen zich verplicht schijnt te voelen de „zogenaamde spreken. deel moeten uitmaken van een alge mene ontwapeningsovereenkomst. Als voorwaarde stelde Kroestsjef dat het Westen eerst akkoord zou moeten gaan met een verbod van kernwa pens. stopzetting van de proeven met zulke wapens en opheffing van de militaire basissen overzee. De Russische partijleider legde zijn verklaring volgens radio-Moskou, woensdag af tijdens een bijeenkomst van landarbeiders in Minsk. In Washington trekt men uit Kroestsjefs woorden de slotsom dat Het zo vaak misbruikte woordje „pittoresk" mag bij dit plaatje toch zeker wel gebruikt worden! Het frisse winterse beeld werd zaterdag op de plaat vastgelegd voor een ringrijderij voor arresleden in de om g van Breukelen op het landgoed „Gunterstein", Moskou blijkbaar van plan is de voorstellen van Eisenhower voor een vreedzame heerschappij over de kos mische ruimte te verwerpen door voorwaarden te stellen, die zelfs on mogelijk in overweging kunnen wor den genomen. Kroestsjef verklaarde dat de Sov jetregering het bijeenroepen van een topconferentie van Oost en West als „zeer dringend" beschouwt. WEER EEN PRINCIEP OVERBOORD Kroestsjef deed voorts de opzien barende aankondiging, dat grote hoe veelheden machines zullen worden overgebracht van d^ tractoren- en machinestations (de z.g. M.T.S.) naar de collectieve boerderijen. Deze laatste hebben volgens Kroest sjef thans in omvang en technische ontwikkeling het stadium bereikt, waarin zij zelf deze machines en tractoren in eigendom en in exploi tatie behoren te hebben. Het nieuwe systeem zal veel bu reaucratie wegnemen en honderden miljoenen roebels per jaar besparen. Daarmede is opnieuw een socialis tisch princiep overboord gegooid, n.l. dat de eigendom van productiemidde len aan de staat behoort te zijn. He/ wachten is op de volgende kans De 57-jarige fabrikant, de heer Mannaart, van Bommelenlaan 12 te Wassenaar kocht bij een Haagse win kelier 10 S.U.S.-loten. Op een van die loten, lotnummer A 178.425, werd tij dens de laatste trekking op zaterdag 25 januari, een woonhuis ter waarde van 25.000 of goederen toebedeeld. Het jeugdige echtpaar C. Korte kaas, P. Paaltjensstraat 41 te 's-Gra. venhage (3e woonhuis) ontving tij dens de laatste uitzending boven dien de woonhuis-aankleding, ge schonken door de 40 Nederlandse be drijven. De overige drie S.U.S.-huizen zullen worden gebouwd in Amster dam, den Oever en Hank NB. De bruto-opbrengst van de 4e S.U.S.- aktie bedraagt 1.600.000 terwijl de netto-opbrengst wordt geraamd op 1.100.000. Het totale bedrag aan (5005) prijzen .bedraagt ƒ247.821.75.1 Trekkingslijsten zijn ter inzage op alle verkoopadressen en verkrijgbaar (uitsluitend) middels gironummer 4028 ten name van S.U.S.-Rotterdam, storting ƒ0.25. De organisator van de 4e S.U.S.- aktie, de heer A. M. Bergers, Rotter, i dam, bereidt thans een nationale financiële aktie voor ten gunste van de Nederlandse militaire oorlogs slachtoffers en nagelaten betrekkin gen, genaamd „APPEL 2". Deze aktie neemt een aanvang dato 1 april en zal op 4 mei zijn beëindigd. De minis ter van Justitie verleende inmiddels goedkeuring en het staat reeds thans vast dat ook ten bate van deze aktie een speciale krant, waarvan de op laag 3.000.000 exemplaren bedraagt, zal worden uitgegeven en wederom zal één van de 5 woonhuizen door Nederlandse bedrijven worden „aan gekleed". Ook zal een 6e woonhuis, eveneens ingericht, ter beschikking worden gesteld van één van de 25000 Nederlandse militaire oorlogsslacht offers of nagelaten betrekkingen. Dit 6e „aangeklede" woonhuis wordt echter niet in de loterij betrokken. Uit het registratie-materiaal zai door notaris mr. M. J. Meijer (Amster dam) toewijzing plaats vinden. Ook in de hal van het bureau van „De Leidse Courant", Pa pengracht 32 te Leiden, ligt een trekkingslijst van S.U.S.-IV ter inzage. rijk. De vorstgrens, die zich zaterdag nog over Oost-Engeland en Midden- Frankrijk uitstrekte, kwam daardoor in beweging en bereikte zondag met regen en een stijging van tempera tuur ons land. Daarna nam de dooi toe en ontstond boven de nog aan wezige sneeuw een tamelijk dichte mist. De vorstgrens bevindt zich nu boven West-Duitsland en verandert weinig van plaats. De komende 24 uur blijven we in de zachte lucht met tijdelijk nog mist. Morgen zullen ook enkele verspreide opklaringen voorkomen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Volgens het Westduitse persbureau D.P.A. heeft radio-Aden omgeroepen, dat vrijdag vermoedelijk een aanrlag op de Imam van Jemen is gepleegd. De aanslag zou mislukt zijn. Vele vluchtelingen zouden uit Teiz, de hoofdstad van Jemen, naar Aden on derweg zijn. De legatie van Jemen te Cairo heeft zondag verklaard, dat er in het gebied van Aden ee; grootscheepse anti-Britse „revolutie is uitgebroken. De revolutie zou sirh hebben uit- gebreid over de lager gelegen gebie- j het centrum* van ongeveer 958 mb. den van het „zogenaamde" protecto- Tussen de beide druksystemen voe- raat Aden, Jaffa, Homeir, Robeis, I ren zuidoostelijke tot zuidelijke win- Awalek en Azawel. den zachtere lucht aan uit Frank- Vier dagen lang hebben Britse1 lucht-, en landstrijdkrachten vrije gebieden in Jemen op vjede wijze een hinderlaag in Zuid-Aden op een Gedurende het weekeinde trad dooi in, waardoor de aanwezige sneeuw laag geleidelijk begon te verdwijnen. De weersomslag hing samen met be langrijke veranderingen in de lucht- drukverdeling. Boven Centraal Euro pa ontwikkelde zioh ter plaatse een krachtig hogedrukgebied. Dit ver toonde maandagochtend in de kern een hoogste .luchtdrukwaarde van on geveer 1047 mb. Op de Oceaan een duizendtal km ten westen van Ierland bevindt zich een diepe depressie met een druk in (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). PLAATSELIJK MIST. Overwegend droog weer met vooral aanvankelijk op vele plaatsen mist, maar ook ver spreide opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuid oost. Weinig verandering in tem peratuur. aangevallen, maar zij zijn door Jeme nieten teruggedreven, aldus het ge zantschap. Een woordvoerder van het Britse ministerie van koloniën heeft zondag avond in een commentaar op de ge ruchten over een „opstand in het ge bied van Aden, verklaard, dat slechts sprake is geweest van een aanval uit Britse afdelingen militairen. Zoals bekend hebben zich in de afgelopen jaren geregeld incide.nen v«>i rgedaan aan de grens tussen Je men en hpt Br use protectoraat. De Jemenieten willen dat het pro tectoraat aan hen wordt overgedra gen; de Britten hebben de desbetref fende eis echter altijd verworpen. 28 Januari zon op 8.28; onder 17.19; maan op 11.31; onder 01.44. Hoogwaterstanden 28 Jan. v.m. 8.25; n.m. 8.55. Het weer in Europa De weerrappoi ten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI zwaar bew. 0 C. STOCKHOLM geheel bew. 0 OSLO geheel bewolkt 1 KOPENHAGEN zwaar bew. 0 ABERDEEN geheel bewolkt 6 LONDEN motregen 9 AMSTERDAM motregen 3 BRUSSEL regen 8 LUXEMBURG regen 2 PARIJS geheel bewolkt 9 BORDEAUX onbewolkt 8 GRENOBLE mist 1 NICE geheel bewolkt 7 BERLIJN onbewolkt 3 FRANKFORT ij zei 1 MüNCHEN half bewolkt 9 GARMISCH P. niet ontv. ZURICH ijzel 1 GENèVE geheel bewolkt 1 LOCARNO zwaar bew. 1 WENEN mist 9 INNSBRUCK mist —14 ROME licht bewolkt 1 AJACCIO zwaar bewolkt 4 MADRID zwaar bewolkt 7 MALLORCA zwaar bew. 6 ALGIERS onbewolkt 7 Korreltje Het is dikwijls de moeite waard te luisteren naar iemand die zwijgt.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1