S chip Il©I HU. Steek de veilige klaar-overs in witte en warme jassen 600 ingesneeuwde automobilisten brachten de nacht in hun wagens door Prins Bernhard te midden der stamhoofden Brandweer delfde het onderspit bij koelhuisbrand Caroline een heel jaar prinsesl VRIJDAG 24 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT Koude, honger en vermoeidheid Een barre nacht hebben ruim 600 automobilisten uit ongeveer vier a vijfhonderd personenauto's en vracht wagens meegemaakt op de 26 km. lange rijksweg tussen het kruispunt Deil en Gorinchem in de weg 's-Her- togenboschRotterdam. Woensdagmiddag is tengevolge van een snelle sneeuwjacht een colonne Duitse vrachtwagens, die geen zicht meer had, gestrand. Andere wagens zijn daar achter blijven hangen en ook van de tegengestelde zijde kon het verkeer niet verder worstelen door de inmiddels tot een meter hoog opgewaaide sneeuw. Ofschoon vrij spoedig rijkspolitie en vijf wegenwachten begonnen met pogingen de wagens weer op gang te krijgen moest woensdag avond laat erkend worden, dat er geen kwestie van was om de weg weer vrij te krijgen. Ongeveer 600 mannen, vrouwen en kinderen, waarvan de jongste drie maanden was, hebben geschuild in de café's van Hoorne onder Arkel en Leuven onder Vuren, waar zij de nacht staande, liggende en hangende heb ben doorgebracht. Urenlang heeft men in rijen voor de telefoon ge staan om de huisgenoten thuis> ge rust te stellen. Tal van automobilis ten hebben er de voorkeur aan ge geven de nacht in hun auto door te brengen, doch lieten om verwarming te hebben hun motoren draaien. Gedurende de nacht hebben de wegenwachten kans gezien via een zijweg Arkel en Asperen te bereiken met een geleend vrachtauto'tje om dat hun eigen voertuigen ook vast zaten. Langs deze enigszins berijd bare weg heeft men zoveel mogelijk gezorgd voor ravitaillering, terwijl voorts een groot aantal koeien, dat in veeauto's langs de weg ook ge strand was, gemolken moest worden en voor de noodzakelijke melk zorg de. In de loop van de nacht is een kalf geboren, doch in sommige wa gens met jong vee hebben angstige dieren zwakkere pinken en biggen vertrapt. Bij het ochtendgloren is men weeri begonnen met graven, weldra geas sisteerd door ploegen van de rijks waterstaat, die met bulldozers en sneeuwschuivers verschenen en 12 wegenwachten, die 's middags om hulp te bieden in Arkel aankwamen. Het heeft zeer lang geduurd voordat men de ongeveer 500 wagens weer aan het rijden had. Gistermiddag om vijf uur reed de laatste wagen weg. Toen vond men echter nog een paai* wagens, waarvan de bestuurders in middels onvindbaar waren gewor den. De wegenwacht heeft deze wa gens naar een benzinestation ge bracht. Gisteravond om 21.00 uur was de weg door rijkswaterstaat nog niet vrij gegeven. BONZO Voer uw hond het beste wat er is. Geef hem Bonzo. Hij glanst u dan tegen! 70 cent per pak. grootste vliegtuigen landen en starten luchthaven van Europa om de drie minuten AMSTERDAM (P P) - Monotoon klinkt de damesstem uit de verkeers toren „Attentie, attentie, het K.L.M.-toestel uit Santiago, Chili is zo juist geland. Herhaling het K.L.M.-toestel uit Santiago, Chili is zojuist geland." De toeschouwer op het terras heeft dan juist een enorme DC 7 C zien dalen. Het vliegtuig komt nu naar het platform koersen, waar een man met rode bordjes aangeeft, waar het precies moet staan. Nog voor het logge toestel tot stilstand is gekomen, rijden uit alle hoeken en gaten auto's en wagentjes toeeen benzinewagen van Esso, een post- wagentje, een bagage wagentje en het pantrykarretje. De trappen worden aangeschoven en na een klopje op de deur stijgen de passagiers uit Zij leid. Het is een drukte van belang op Neerlands grootste luchthaven, die worden door een vriendelijke stewardess naar het douanekantoor ge- trouwens tevens de grootste van Europa is. Het lijkt van de verkeers toren af gezien een bedrijvige mierenhoop, vol activiteit. Deze interes sante luchthaven heeft ook een voorgeschiedenis, die wij uit de mond van één van de employé's vernamen. a j den ver"licht met stallantaarns, maar met eigendom van Amsterdam de ontwikkeling van de burgerluchtvaart r»r« TTiruoiiJAVPv en de techniek heeft ook Schiphol zich DE LUCHTHAVEN Schiphol behoort ontwiitkeld tot een luchthaven van we- niet - zoals er veelal gedacht wordt - reldbetekenis aan een maatschappij, maar wordt geëx- pioiteerd door de gemeente Amsterdam. Een grote vlucht De K.L.M. heeft er weliswaar haar thuis- haven, maar daarnaast zijn er nog elf DE TWEEDE wereldoorlog heeft ook buitenlandse luchtvaartmaatschappijen, haar stempel gedrukt zowel op Schiphol die een lijndienst hebben op of over zelf als op de K.L.M. Van de luchthaven Schiphol. Het behoeft dus geen verbazing was na de oorlog praktisch niets meer te wekken, dat de K.L.M. voor wat be- over dan een aantal puinhopen en bom- treft de vliegtuigen slechts voor 55°/» de kraters, maar een groepje Idealistische beschikking heeft over deze basis. werkers heeft onder leiding van wijlen Het vliegveld zelf is reeds in 1917 met directeur Plesman het gehele project van een oppervlakte van 60 ha aangelegd ln thuishaven en de intercontinentale lij- de n.o. hoek van de Haarlemmermeer- nen op grootscheepse wijze aangepakt, polder om te dienen als militair vlieg- zodat Schiphol met zijn uitgestrektheid veld en werd zo genoemd naar het in de van 600 ha. niet alleen het grootste Eu- nabijheid liggende fort Schiphol, welke ropese vliegveld ls, maar bovendien een naam in 1447 reeds door eer* baal in het van de meest moderne luchthavens ter toenmalige Haarlemmermeer werd ge- wereld. dragen. Men kan bijna niet over Schiphol spre- In 1920 deed de burgerluchtvaart zijn ln- ken zonder onze nationale luchtvaart- trede en Schiphol bestond toen nog maar maatschappij daarin te betrekken. Be- uit een zestal kleine houten militaire scheiden begonnen met een enkele lijn- loodsjes, waarvan er één aan de K.L.M., dienst, vliegen de luchtvogels van onze die toen haar regelmatige lijn Amster- K.L.M. nu in alle richtingen en naar 5 dam - Londen begonnen was, werd toe- werelddelen. Codvairs, Constellations, gewezen. De start- en landingsbanen wer- Douglastoestellen dragen de naam van de Luchtvogels ln het geliil, klaar om uit te vliegen over de gehele wereld. Schlphols glorie 1 „Flying Dutchman" (Vliegende Hollander) over de gehele aarde uit. Het aantal toe stellen dat de K.L.M. bezit, maakt dat zij op dezelfde hoogte kan staan als de grote buitenlandse maatschappijen, ter wijl genoeg bekend is, dat onze piloten voor geen kleintje vervaard zijn en reeds grote luchtvaartwedstrijden hebben ge- 's Werelds oudste luchtvaartmaatschappij heeft in de jaren van haar bestaan en dat zijn er reeds 38, heel wat gepres teerd, ongeveer 6.000.000 passagiers ver voerd, omstreeks 250.000.000 kg vracht goed, waaronder post. In totaal werd een afstand afgelegd van plus minus 450.000.000 kilometer of ruim 11.000 maal rond de aarde en nog steeds tracht men de zaken uit te breiden. Elke 4% minuut van de dag of de nacht landt of stijgt er een K.L.M.-vogel ergens ter wereld op. Geconserveerd en vers eten OP SCHIPHOL landt en stijgt er om de drie minuten een vliegtuig en brengt passagiers aan of voert ze mede. Het is daar een komen en gaan van duizenden mensen en toch, al zou men het ver wachten, vormt de voedselvoorziening geen probleem, ook niet op de langere vluchten. Elke maatschappij zorgt voor het voedsel van zijn passagiers. Voor het grootste deel wordt er gewoon klaargemaakte spijzen meegevoerd, dat in de koelkast van het vliegtuig wordt bewaard, terwijl het voedsel, waarvan bekend ls dat het niet lang goed blijft, in blikken wordt meegenomen. Daarvan worden desondanks toch smake lijke maaltijden bereid, zodat de luchtpas- sagier zich ook ver boven de begane grond thuis kan voelen ln deze toch wel zeer aparte vliegerssfeer. Een sfeer, die men ook op Schiphol zelf reeds kan waarnemen, niet alleen als passagier, maar ook als toeschouwer van dit drukke en zeer interessante vliegveld. (Nadruk verboden). St. Leonardusschool kreeg er vier In deze tijd hebben de klaar-overtjes het heus niet gemakkelijk. Iedere I morgen, iedere middag staan zij een I half uur in de kou, soms in de sneeuw, dan weer in de stromende regen. Daar zijn zij meestal niet op gekleed en I daarom zijn de witte jassen die de scholen met mondjesmaat van de Ver evening voor Veilig Verkeer in Lei- I den ontvangen een uitkomst. Gehuld in witte deken Donderdagnamiddag was er in het paviljoen van de „executive mansi- on", de residentie van de Liberiaan se president te Monrovia, een zeer kleurrijke bijeenkomst. De para mount chiefs de stamhoofden waren uit het binnenland naar Mon rovia gekomen om de Nederlandse koninklijke gast te begroeten.. Gekleed in kleurige handgeweven Liberiaanse gewaden en met een hoofddeksel gebooid, hadden de ver- tegenwoordigers van de verschillen de stammen in het paviljoen plaats genomen. De paramount chief is de hoogste plaatselijk gezagsdragers, die volgens het inheemse recht zowel de uitvoerende als de rechterlijke macht uitoefent Het was een bijzonder aardig ogen blik toen tijdens de bijeenkomst prins Bernhard werd benoemd tot ere-stamhoofd. Ook de prins werd gekleed in een kleurig handgeweven Liberiaans gewaad met hoofddek sel Ook president Tubman, de vice- president, de voorzitter van het par lement en de minister van binnen landse zaken waren als stamhoof den gekleed. Het stamhoofd van de centrale provincie, Dolokenpaye, gaf de prins als teken van zijn „witte hart" Bij een grote brand in een Londens koelhuis, behorende bij de Smithfleld-vleesmarkt, zijn donderdag ochtend, 2 brandweerlieden om het leven gekomen en een twaalftal door de grote hitte en de rookontwikkelnig bedwelmd geraakt. Op de foto ziet men het naar buiten brengen van geslacht vee uit het rokende koelhuis. GERDING voor Kantoorinrichting voortaan... 6REESTRAA111 BERAAD OVER LONEN BIJ NED. SPOORWEGEN. Gisteren zijn in een zitting van de looncommissie van de Stichting van de arbeid delegaties van de Neder landse Spoorwegen en van de spoor wegvakbonden bijeengekomen voor beraad over een herziening van het reglement dienstvoorwaarden. Hierbij waren afgevaardigden van het college van rijksbemiddelaars en van het ministerie van verkeer en waterstaat tegenwoordig. De spoorwegen en de vakbonden zullen na dit beraad nog nadere ver langde gegevens over enkele onder delen aan de looncommissie verstrek ken, die voor de Stichting van de Ar beid nodig zijn om tot een advies aan het college van rijksbemiddelaars te kunnen komen. Voor de vanochtend te Alkmaar gehouden verkoping, namens de in specteur van de domeinen aldaar, de onderzeeboot „O 21" enkele duikyaartuigen en een sleepboot be stond grote belangstelling. Ingele verd waren 46 biljeten, waarvan 22 de „O 21" beroffen. He hoogste bod was afkomstig van de Alkmaarse handelaar in oude metalen G. P. van Beekum. Zijn bod beliep 141.001. De kunststof van deze jassen sluit Om de beurt zullen de klaar-overs afdoende af en om vooral geen warm- van de school de mooie, warme witte te te laten ontsnappen zijn de mou- jassen dragen, maar er zijn meer wen aan de binnenzijde rond de pol- van deze nuttige, veilige kledingstuk- sen gesloten Deze jassen hebben bo-ken nodig. vendien het voordeel dat zij in het: „Vertel de mensen", zo vroeg ons verkeer direct opvallen, zij kunnen de heer Oudenhoven, „dat zij ons dus ook meewerken aan de beveili- reusachig kunnen helpen door wat ging van de kinderen, die de ver- geld voor deze Veilig Verkeersjassen keersweg over moeten steken. Van-, van de schooljeugd beschikbaar te morgen heeft de St. Leonardusschool stellen". Er zijn al meevoelende gees- (hoofd de heer J. A. L. van Oudenho- ten geweest, die de Vereniging Veilig ven) aan de Potgieterlaan vier van Verkeer een of meer van deze jas- deze jassen ontvangen voor de ver- sen hebben geschonken. Ook u kunt keersbrigadiertjes van de zesde klas. de brigadiers er wampjes en veilig in steken door wat geld over te maken op de giro-rekening van het secreta riaat van Ver. Voor Veilig Verkeer, Zonneveldstraat 10, gironummer 357514. Op dit secretariaat wil men natuur lijk ook graag een persoonlijk ge brachte gave in ontvangst nemen. Laten w eens allemaal over de brug prins, op z|jn beurt, overhandigde 1 komen voor de klaar-overs. Zij ver- het stamhoofd als teken van zijndienen het.... „witte hart" een munt. Vervolgens boden de stamhoofden - uit het binnenland de prins vele ge-1 schenken aan. De minister van bin nenlandse zaken schonk de prkis een prachtig gebeeldhouwde staf. De geschenken bestonden o.m. uit oli fantstanden, kleurige stoffen, lui paardhuiden en ivoor. De prins dankte voor de vele ge schenken en sprak zijn bewondering uit voor de president die hem geïn viteerd had en een ontmoeting met de stamhoofden mogelijk had ge maakt. Op het terras werden voorts dan sen uitgevoerd door leden van stam men uit het binnenland. De prins, in de kleding van stamhoofd maak te foto's. 1 (vriendschap) een witte deken. De Grote Opruiming in NOLET'S HERENMODEMAG. Haarlemmerstraat 206 Botermarkt 9 Vele restanten in hoeden - jassen - overhemden dassen - wollen vesten handschoenen - shawls, enz. Alles zeer goedkoop! Donderdag is prinses Caroline van Monaco een jaar geworden. - speciaal voor de eerste verjaardag gemaakte foto zien we 1 sesje in het paleis in Monaco.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7