RIJNSTREEK Goed nieuws voor Hoekse Aarkade Scherp VRIJDAG 24 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 PHF.N AAN DEN RIJN YOUGO-SLAVIë, HET LAND VAN TITO. De leden van de katholieke mid denstandsvereniging met hun dames en de leden van de kath. jonge mid denstandsvereniging en de vrouwe lijke kath. jonge middenstandsvereni ging hebben donderdagavond een uiterst interessante en leerxame cau serie kunnen beluisteren van dr. J. Dominicus, historicus en leraar te Alkmaar, die toen in hotel „Toor" heeft gesproken over Joego-Slavië, het land waarover Tito regeert. Dr. Dominicus heeft vele maanden doorgebracht in het land van de zes republieken, waar men er even zo vele nationaliteiten ontmoet. De pro vinciën genieten een eigen zelfstan digheid, hebben een autonoom be stuursapparaat en een eigen presi dent. Het land Joego-Slavië biedt voor de vacantieganger weinig accomodatie en de verbindingswegen zijn slecht. Maar het is alleszins de moeite waard om met de bevolking kennis te ma ken. De mensen zijn er gezellig, gast vrij, eerlijk, vriendelijk, rechtvaar dig en innerlijk beschaafd. De totale bevolking bedraagt iets meer dan 16 miljoen. 38 Pet. van de totale bevolking is rooms-katho- liek, voor het overige zijn het Grieks- orthodoxen en Mohammedanen. Zij legt een grote vaderlandsliefde aan de dag. Hieraan is waarschijnlijk mede toe te schrijven, dat het wer kelijke communisme minder vat op de bevolking heeft dan naar buiten wordt voorgedaan. Joego-Slavië is procentueel minder communistisch dan Nederland. Vóór de komst van Tito telde men er ca. 3500 en daar na pl.m. 700.000. Dit is nog geen 5 pet. van de totale bevolking. Joego- Slavië is voor 80 pet. agrarisch en juist onder deze groep vindt het com munisme van Tito de minste weer klank, integendeel wel de grootste tegenstand. In dit opzicht is de kleine provin cie Montenegro, slechts 400 duizend inwoners, straatarm maar desondanks voor Tito de gevaarlijkste staat. Deze provincie heeft een leger van circa 70.000 krijgers, merendeels scherp schutters. De Montenegrijnen zijn sterke tegenstanders van het commu nisme. Dr. Dominicus herinnerde ook aan de eerste wereldbrand, die in 1914 in de provincie Bosnië te Sarajevo be gon, toen daar Aartshertig Franz Ferdinand en zijn vrouw op 28 juni 1914 werden doodgeschoten. Die eer ste twee dodelijke schoten had ca 91/2 miljoen doden tot gevolg. In Joego-Slavië is vrijwel alles staatsbedrijf. De bevolking is arm. Met Europese artikelen doet men wonderen. Voor een pakje spelden kan men er uitgebreid dieneren en men krijgt er zelfs nog van terug. Blikken sigarendozen begeert men meer dan de inhoud ervan. Twee scheermeisjes hebben de waarde van een halve week 1 oon. Joego-Slavië betekent*voor Tito een economisch, maar naar spr. smaak ook een politiek probleem. Van de 80 pet. agrarische bevolking maakt men niet in een handomdraai industriële arbeiders. De boer is zich zijn machts positie als leverancier van levensmid delen bewust. Hij blijft, ondank di verse privilegiën (b.v. 4 pet. belasting provincies, ook over de Kerkvervol gingen in Joego-Slavië en besloot met te verklaren, dat men daar snakt naar een beetje van de godsdienst vrijheid, zoals Nederland die kent. Na de pauze heeft dr. Dominicus een serie lichtbeelden vertoond van zijn reis door de Balkan en heeft daarbij nog ruime gelegenheid gevon den om een aantal grappige ervarin gen te releveren. De heer C. J. Winninghoff, die als voorzitter van de pl. afd. van de NRKM de bijeenkomst leidde, heeft tijdens de bijeenkomst aan bouwpas toor A. Groen de geschenken van de kath. middenstanders voor zijn nieu we parochie aangeboden. Het was een zilveren ciborie, versierd met edel stenen, in de rand enkele gedachte- nisregels aan de Alphense kath. mid denstand. Voorts een verzilverde re likwie mnostrans. Pastoor Groen dankte hiervoor, na mens zijn toekomstige parochianen. ZOMERFEEST IN 1958 OP OPENBARE PLEINEN Onder voorzitterschap van de heer P. Groenhart is gisteravond in de zaal van het Nutsgebouw de leden vergadering gehouden van de Wil- helmina Vereniging. In deze verga dering, die ook nu weer matig be zocht werd, viel als voornaamste be. sluit, dat de zomerfeesten dit jaar niet meer zullen plaats vinden op het LJsbaanterrein aan de Pr. Bernhard- laan, maar op verscheidene openbare pleinen in de gemeente. Het bestuur is met dit voorstel aan de ledenvergadering gekomen, omdat voor het LJsbaanterrein jaar lijks een bijzonder hoge kabelhuur betaald moet worden terwijl nog meerdere extra onkosten oorzaak zijn, dat het bestiuur steeds weer een te groot risico moet nemen. De Lunaparken zullen opgesteld worden op het St. Jorisplein en op het ach terste gedeelte van het marktplein naast het Nutsgebouw, terwijl ook in het centrum der gemeente rond de brug in de Pieter Doelmanstraat gelegenheid geboden zal worden voor het plaatsen van diverse klei ne kramen en tenten. De feesten zullen ook nu weer samen vallen met de Laura-week en wel op 9, 10, 11 en 12 juli. De feestelijkheden zullen de avond van woensdag de 9e juli officieel op het Raadhusiplei-n geopend worden. Voor de kinderen begint het feest reeds des woensdags middags met de jaarlijkse viswed strijd. Voor de leden van de Wilhelmi- na Vereniging zal er donderdag- en zaterdagavond in het Nutsgebouw een cabaretprogrammia worden ge geven, waaraan bekende artisten zullen meewerken. Zaterdagmiddag zal er een kin dervoorstelling zdjn. Koninginnedag 1968 zal plaats vinden op 30 april. Het ligt in de bedoeling die dag in samenwerking met de Chr. Oranje vereniging een feest te geven. In de avonduren van 30 april zal er op het IJsbaangebouw een avondfëest worden gegeven, waarbij de plaatsedijke vereniging verzocht zullen worden medewer king te verlenen. Het jaarverslag vna de secretaris, de heer B. Knaapen. was ditmaal enigszins in mineur gesteld. De pen ningmeester, de heer M. Sterrenburg zien als de stimulerende kracht ach ter de schermen. De heer Jonge richtte zich vervol gens tot het gehele personeel aan wie h\j de jubilaris ten voorbeeld stelde. Volg zijn voorbeeld, drukte spr. de werknemers op het hart en werk in eensgezindheid en saamho righeid, zoals de jubilaris het steeds heeft gedaan in het belang van het bedrijf. De heer Jonge bood namens de di rectie een stoffelijk blijk van waar dering aan onder couvert, benevens een polshorloge. De heer J. Barends, die de jubila ris 25 jaar geleden als een jong ke reltje in het bedrijf, dat toen nog in Schiedam was gevestigd, heeft zien binnenstappen, releveerde, dat hij de negende is in de rij dergenen, die 25 jaar bij Baronie hebben volgemaakt. Spr. wijdde waarderende woorden aan de bescheidenheid van de jubi laris en releveerde diens vakbe kwaamheid, ijver en accuratesse. Hij is een van de beste vakmensen in de vormerij en hij kreeg daarom steeds het moeilijkste werk opgedragen. Hij maakte altijd een prima produkt. Bijzonder waardeerde de bedrijfs leider in hem de opvatting, dat kwa liteit en afwerking moeten praevale- ren boven hoeveelheid. Namens het personeel sprak de heer G. Smiet, die de prettige om gangsvormen van de jubilaris in het licht stelde. Hij bood een drieledig geschenk aan, dat bestond uit een moderne staande schemerlamp, een kilometerteller en een aantal drink glazen. De jubilaris sprak tot slot een dankwoord. Daarna kregen de personeelsleden gelegenheid de jubilaris en diens echtgenote de hand te drukken. Wilhelmina-vereniging. Onder voorzitterschap van de heer P. Groenhart werd donderdagavond in de grote Nutszaal de jaarvergadering gehouden van de Wilhelminavereni- ging. Ondanks het feit, dat na afloop der zakelijke besprekingen de aan wezigen een verrassing wachtte, bleek de belangstelling voor de jaar vergadering zeer gering te zijn. Die verrassing bestond in het ver tonen van enkele sportfilms en van de mooie kleurenfilm van hef Ko ninklijk bezoek aan Zweden, een film, die de moeite waard is gezien te worden. De heer Bern. Knaapen liet in zijn jaarverslag op overzichte lijke wijze het wel en wee van het afgelopen jaar de revue passeren. De heer M. A. H. Starrenburg, penningmeester meldde in zijn fi- nanciëel overzicht een fink batig saldo. De bestuursleden J. van Brummen, P. Keren, G. Moeke en J. Ottens werden herkozen. De heer M. Rip ping, die zich niet herkiesbaar stel de, werd opgevolgd door ir. M. Kroes. De voorzitter bracht de heer Rip ping dank voor zijn vele bemoeiin gen i.v.m de festiviteiten. De voorzitter deelde voorts mee, dat de W.V. haar zomerfeesten we derom zou laten gelijk vallen met de Laura, in het tijdvak van 9-12 juli e.k. Het bestuur stelde voor om dan een z.g. „straatfeest" te organiseren. Men hoopt hiermee de gehele bur gerij bij de feestelijkheden te be trekken. Het programma zal bestaan in een lunapark, cabarets, wedstrij den en kinderprogramma's. Het wordt in onderdelen nog uitgewerkt. De vergadering verklaarde zich hier mee accoord. Geslaagd De heer J. van Elk alhier, slaagde aan de Technische Hoge School te Delft voor het can- didaatsexamen Scheikundig inge nieur. Meisje brak sleutelbeen Gister middag kwam de 17-jarige Annie Ram in de Van Brederodestraat bij het baantje glijden zodanig te val len dat het meisje een sleutelbeen brak. Dokter Zwartendijk verleende de eerste hulp en liet haar over brengen naar het Academisch zie kenhuis te Leiden. BOSKOOP Toneeluitvoering. Het r.-k. ver enigingsgebouw aan de Rozenlaan was tot in alle hoeken bezet toen een aanvang werd gemaakt met de opvoe ring van „Pinky" door de toneelver eniging ,rDe Zwakke tot Steun". Dit toneelwerk hetwelk werd geschreven door Cid Rickettt Summer vestigt nog weer eens de aandacht op het rassen probleem, daarbij tevens aantonend, dat de oplossing van dit vraagstuk niet zo eenvoudig is. Onder leiding van de heer Jos Imholz uit Gouda werd dit moeilijke stuk op uitsteken de wijze voor het voetlicht ge bracht. Dokter Joe (H. Booij) en Pin ky (mevr. SpijkerHoogeveen) heb ben op voortreffelijke wijze hun aan deel in deze succesvolle opvoering ge had zonder daarbij de .anderen iets tekort te willen doen. Pijprokerswedstrijd. Voor de, door de directie van de N.V. Nie meijer georganiseerde pij prokers wed strijd, welke in hotel „Neuf" werd ge houden, bestond niet die belangstel ling welke men er van verwachtte, De slecht begaanbare wegen waren daarvan zeker de oorzaak. Niettemin was er een groot aantal deelnemers, waaronder vele leerlingen van de Middelbare Rijkstuinbouwschool. Na mens de organisatoren sprak de heer Tj. de Vries, die opmerkte, dat de pijp die deze avond zou worden ge rookt, een verre van „lelijke pijp" zou zijn. Hierna kregen de deelnemers een lange Goudse pijp en 3,3 gram tabak, benevens twee lucifers waarvan er één als reserve dienst zou mogen doen. Na het sein werd de brand er gestoken en begonnen de pijpro kers voorzichtig te zuigen om zo lang mogelijk hun tabak brandende te houden. Er was één vrouwelijke deelnemer, n.l. mej. C. H. Elsaz, HOTA-cursiste van de Rijkstuinbouwschool. Het bleek al spoedig, dat zij te snel had getrokken want na ruim 211/2 mi nuut van haar pijp „uit". De heer L. ter Veer was met pre cies 21 1/2 minuut de eerste die zijn Gemeenteraad van Ter Aar Gisterenavond kwam de gemeen-benoemd de heren A. W. van der teraad van Ter Aar bijeen voor de Hoorn, K. H. Heijs, J. C. Kroft, N. behandeling van een agenda waarvan Magré, L. J. Rekelhof, G. Boeken- te betalen inplaats van 40 pet.) zijndit jaar weer een batig sal- vnjheid behouden, liever dan zich d<) melden, zij het dan dat dit min- aan te sluiten bij de collectieve be- der was dan voorgaande jaren. De drijven. Naar spr. mening breken de - - boeren het communisme in Joego- Slavië. Dr. Dominicus sprak, na een poli- tieek, economisch, sociaal en histo risch overzicht te hebben gegeven van een aantal van de belangrijkste POTLOOD en GEEST aftredende bestuursleden de heren J. v>an Brumimen, P. Koren, G. Moe ke en J. Ottens werden alle herko zen, terwijl in de vacature M. Rip ping werd voorzien door de benoe ming van de heer Ir M. Kroes. Na afloop van het huishoudelijke gedeel te volgde nog een gezellige filmver toning waarbij een aantal sportfilms aandacht vroegen. De heer Groen hart sloot tenslotte deze vergade ring. ZILVEREN JUBILEUM W. VAN STRAATEN. In tegenwoordigheid van zijn echt- de begroting voor het dienstjaar 1958 het belangrijkste punt was. Na de gebruikelijke opening met gebed wijdde de voorz. een korte her denking aan het overleden lid, de heer G. Versluis. De heer Versluis is een trouw raadslid geweest. Op 25 juli woonde hij voor het laatst een raadsvergadering bij, maar zijn be langstelling voor hetgeen behandeld werd, bleef hij ook nog tijdens zijn ziekte tonen. De heer Versluis was se dert 16 november 1945 lid van de ge meenteraad. Dit herdenkingswoord werd door de raadsleden staande aan gehoord. Al was het de eerste vergadering van het jaar, toch meende de voorzit ter dat hij zich wel ontslagen mocht achten van een gedetailleerd over zicht zoals anders werd gegeven. Re den hiervan was dat in de voorlaat ste vergadering pas verschillende me dedelingen werden gedaan. In de be groting is betreffende openbare wer ken ook een en ander toegelicht. De toestand van de Hoekse Aarkade. Bü de ingekomen stukken die voor kennisgeving werden aangenomen, was ook een brief waarin zeer vele bewoners van Korteraar verzochten dat de raad zijn invloed zou aanwen den ter verkrijging van verbetering' van de Hoekse Aarkadè door het be stuur van de Bloklandse en Korte- raarse polder. Deze is zo slecht, dat er gesproken kan worden van een onhoudbare toestand. Over dit verzoek werd zeer uitge breid gesproken. En er zou heel wat tijd gewonnen geweest zijn als de heer Joh. v. Eijk, die raadslid en te vens voorzitter van de betreffende polder is eerder had gesproken. De genote, zijn dochtertje alsmede van voorz gaf eerst een verklaring over het voltallig personeel, werd de heer de fslltuJ^J zoals deze er llg** J" de No. 517. Horizontaal: 1. metaal- soort, 4. aarden of metalen vaatwerk, 6. meisjesnaam, 7. optelling, 9. voor naamwoord, 10. danspartij, 11. fami lielid, 12. telwoord, 13. muzieknoot, 14. meisjesnaam, 16. uurwerk, 17. zwaardvis, 18. bekend gewas, 19. oude Egyptische zonnegod, 20. zeker vee voeder, 22. kleine stoel zonder leu ning, 23. muzieknoot, 24. gem. in Over. 25. blauwe boerenkiel. Verticaal: 1. zeer smalle inham door het N. van Jutland, verbindt de Noordzee met het Kattegat, 2. tel woord (Eng), 3. bekende afkorting, 4. stronkje, 5. voorzetsel, 7. rechter- bijriver van de Weichsel in Galicië, 8. steunend deel ener zoldering, 10. vruchtje, 11. Europeaan, 12. afgeslo ten bebouwd veld, 13. straatje dat doodloopt, 15. vogel, 16. poel, 18. gril, 20. voor, 21. niet vast, 22. term bij het boksen (afk.), 23. lidwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 516. Horizontaal: 1. dis, 3. Lasa, 8. A.D.., 9. Modena, 10. lawine, 12. el, 13. alg, 14. ge, 15. naad, 17. pipa, 19. o.l., 20. ale, 21. er, 22. kaarde, 24. staart, 26. en, 27. paard, 28. ent. Verticaal: 1. Dalen, 2. Ida, 3. long, 4. adé, 5. Se, 6. sneep, 7. aal, 9. mild, 11. Waal, 14. gier, 16. aorta, 17. plat, 18. agent, 20. aard, 21. esp, 22. kas, 23. den, 25. Aa. W. van Straaten, in de kantine van de Cacao- en chocoladefabriek „Ba- ronie" n.v. te Alphen aan den Rijn, j donderdag tijdens de middagpauze j hartelijk gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum bij dit be- drijf. j Tevoren was de jubilaris en zijn I gezin in de hall begroet door de di recteuren, de heren J. de Bruin en H. Jonge, de bedrijfsleider, de heer J. Barends en namens het personeel door mevr. M. v. d. Wind-Harteveld, assistente van de directie en hoofd van de afdeling personeelszaken. De laatste bood mevr. Van Straaten in de hall een boeketje aan en voorzag het feestvierende echtpaar en zijn dochtertje van een aardige corsage. De huldiging in de kantine werd geleid door de heer J. Barends. Hier werd de jubilaris het eerst toege sproken door de heer Jonge uit Bus- sum, die met ingang van 1 januari tot directeur werd benoemd. De heer Jonge releveerde de aan geboren bescheidenheid van de jubi laris, die zijn best er voor heeft ge daan om buiten elke openbare hul diging te mogen blijven. De directie heeft er evenwel prijs opgesteld om openlijk waardering jegens de jubi laris uit te spreken. Onze opvatting, aldus de heer Jonge, dat een per soonlijke waardering van de princi palen zelfs ten aanzien van de een voudigste mens, stimulerend kan werken met betrekking tot zijn werkkring en arbeid. De jubilaris verdient het ook ten volle, meende de directeur om open lijk waardering te oogsten, want htf heeft zich opgewerkt tot allround vakman als chocolade-bewerker en deze functie met succes en tot vol doening van de directie vervult. De directeur bracht de jubilaris hiervoor dank en betrok hierin ook laatste tijd waren er zeer veel klach ten. Reeds in 1956 had de gemeente contact gehad met het polderbestuur en in een brief was het standpunt van de gemeente ter kennis gebracht. Het polderbestuur heeft deze brief echter nooit beantwoord. B. en w. hebben zich op het standpunt gesteld, dat de gemeente geen deel kon ne men in de kosten van versterking der waterkering. Wel wilde de gemeente bijdragen aan extra verbetering door het aanbrengen van een goed weg dek. Verschillende leden gaven hun mening over deze zaak. Hierbij bracht de heer A. P. Uijttewaal ook de aan leg van een verbindingsweg Korte- raar-Papenveer ter sprake. Hiermede zijn b. en w. het volkomen eens, zeide de voorzitter, en in het college van b. en w. wordt hierover meer gespro ken dan men wel denkt. Maar deze kwestie hangt samen met het Rijks- en Provinciale wegtracé. Dit tracé geeft b. en w. nogal zorgen ook ten opzichte van de ligging der veiling. Nog werd er veel gesproken voor aleer de heer Van Eijk het verlossen de woord sprak. Hij deelde mede dat kool as voor eerste verbetering niet te krygen was, maar dat met betonpuin de grootste narigheid zal worden weg gewerkt. Hij verklaarde ook, dat de polder gaarne van de gemeente de aangeboden bijdrage in de verbete ring zal aanvaarden. Zo kwam er toch nog een gunstige toekomst voor deze kade en de gebruikers in het verschiet De geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid van de raad, de heer C. A. van der Hoorn werden onder zocht en in orde bevonden. Tot lid van de commissie van ad vies als bedoeld in art 8, le lid van de woonruimtewet, vacature G. Ver sluis, werd benoemd de heer A. Hoo- gervorst. Tot leden van de commissie tot we- mevr. Van Straaten, die spr. wilde ring van schoolverzuim werden her worden of het aanbeveling verdient dat beide plaatselijke artsen zullen optreden als gemeentearts. De heer C. van Vliet vToeg of de uitgetrokken 2.000.voor de Kor teraarseweg bedoeld zijn voor Kor teraar Noord. Hij toonde zich wat ontstemd, dat de nog sinds kort op geleverde Korteraarseweg nu reeds ziulke ernstige gebreken vertoond. Wie is hiervoor verantwoordelijk, zo vroeg hij. Ook pleitte de heer Van Vliet voor huizenbouw in Korteraar. De voorzitter zeide dat ten aanzien van de Korteraarseweg een onder zoek zal worden ingesteld. Wat de huizenbouw betreft moet men dit zien binnen het raam der mogelijk heden. Stedebouwkundig kan er in dit deel der gemeente geen uitbrei dingsplan zijn. Grote complexen kunnen daar niet gebouwd worden, j Wel is het mogelijk, dat er enige j huizen gebouwd worden, maar dit Het punt vaststelling verordening levert vaak moeilijkheden op ten steijn, D. van Vliet, C. A. Volgering en A. J. Vork. Het voorstel tot het aangaan van een rekening courant voor 1958 groot 850.000.werd zonder bespreking goedgekeurd. Ook een voorstel tot verpachting van viswater aan de hengelsportver eniging „De Brasem" voor de tijd van zes jaren vroeg geen bespreking. Baatbelasting bij waterleiding- aanleg. op de heffing van een baatbelasting werd uitvoerig besproken. Deze baat belasting houdt verband met de aan leg van waterleiding in de onrenda bele gebieden. Door een besluit van de Stichting Drinkwaterleiding is de ze aanleg gemakkelijker geworden, omdat de stichting ook een deel der kosten voor haar rekening neemt. Het hier bedoelde onrendabele gebied is aan de Oost-kanaal weg waar naar ra ming 18.000.voor de aanleg nodig zal zijn. Na aftrek van de bijdrage door de stichting moet er nog 9."" verkregen worden. B. en w. menen, dat 50 voor rekening van de ge meente mag komen, zodat dus de helft van dit bedrag betaald moet worden door de betrokken eigenaren. Langs de weg van vrijwilligheid is dit niet te verkrijgen, omdat men niet eenstemmig is. Sommigen willen vrij willig bijdragen, anderen niet. B. en w. hebben gezocht naar een oplossing, om toch de bijdrage te verkrijgen. De baatbelasting wordt geheven van de eigenaren. Er wordt mee voorkomen, dat men een bedrag ineens moet stor ten. De duur is dertig jaar Ook even tueel nog te bouwen percelen kun nen in de belasting betrokken wor den. De heer A. P. Uijttewaal informeer de, of er veel zijn die niet willen mee betalen, en de heer Koning of de eige naren het betaalde kunnen verhalen op de huurders. Verder ziet hij be zwaren ten opzichte van andere on rendabele gebieden. Wethouder den Hollander meent dat er niet over voldoende inlichtin gen kan worden beschikt om reeds nu te besluiten. Hij kan zich vereni gen met de gedachte van de heren Uijttewaal en Van Rijn om de beslis sing nog aan te houden en eerst eens te spreken met de betreffende bewo ners of eigenaren der percelen. Wethouder Volgering zou gaarne, alvorens deze bespreking te houden, van de raad vrenemen of men in principe voor het voorstel is. Hij is van mening, dat het verkeerd is als men door enkele onwilligen versto ken moet blijven van waterleiding. De heer L. J. Hoogervorst verklaar de zich met het voorstel te kunnen verenigen, en de heer van Rijn wees nog eens op het grote belang der volksgezondheid. Men besloot tot aan houding van het voorstel voor nade- bespreking. De begroting. Hierna kwam de vaststelling ge meentebegroting en begroting ge meentelijk grondbedrijf aan de orde. De heer Sassen had gaarne wat meer voor openbare werken in de be groting ontmoet, o.a. ook verbetering van de straatverlichting. Hij begreep echter dat dit een gevolg is van de bestedingsbeperking. Verder sprak hij over de bediening van de brug over de Hoekse Aar. Uit het antwoord van de voorzitter bleek, dat de moei lijkheden met de provincie waren ontstaan door vrees voor financieel risico. De gemeente wil echter tegen bedoeld risico een verzekering slui ten, zodat verwacht kan worden, dat de moeilijkheden een oplossing zul len vinden. Op een desbetreffende vraag van de heer Sassen zal bezien aanzien der curve-prijs. Grote com plexen bouwt men nu eenmaal voor deliger. De heer P. van Rijn bepaalde zich hoofdzakely'k tot de woningbouw, waarbij hij als zijn wens uitsprak, dat de 46 woningen in Lar.geraar achter elkaar zullen kunnen worden afgebouwd. De heer Jofh. v. Eijk sprak over een post onderhoud Kerkweg en be pleitte demping van een sloot. Dit laatste wordt ook nog tegengehou den door de bestedingsbeperking. De heer A. P. Uijttewaal conste- Vóór honderd iaar Uit de Leydsche Courant van Vrijdag 24 January 1958. Italië. Voor het geregtshof te! Chambéry heeft eene zaak uanj bijzondere aard gediend. Twee personen, die een hunner gebu-: ren in het verderf wilden stor- ten, hadden eenige menschen- beenderen in een hem toebeho rend land begraven en hen daarna beschuldigd van moord, gepleegd op zijnen broeder die reeds sedert eenige jaren teas verdwenen. Gelukkig zijn beschuldigers ontmaskerd dien ten gevolge veroordeeld, de een tot 6' en de anderen tot 3 ja ren tuchthuisstraf. pijp kon opbergen. Ondertussen zorgd de heer De Vries door het ver tellen van interessante rokersverha- len voor de nodige afwisseling. Ten slotte bleven drie rokers over van wie als laatste zijn pijp uit zag gaan, de heer P. Schouten, die 62 minuten van zijn 3,3 gram tabak had kun nen genieten. Tweede werd M. Oos- terwijk, 53 1/2 minuut en derde W. G. Houdijk met 52 minuten. Deze drie winnaars ontvingen een voorraad ta bak terwijl de heren Schouten en Oos- terwijk een prachtige houten pijp in ontvangst kregen te nemen. De zes troostprijzen vielen ten deel aan K. Groen 461/2 minuut; A. Verkade (46); A. v .d. Houten (40); A. van Voskuilen (39); J. v .d. Ploeg (37 1/2); P. Maandag (37). De heer L. ter Veer kreeg als kampioen snelroker even eens een troostprijs. NIEUWKOOP Geboren: Francina Jacoba d. v. J. H. Schellingerhout en P. Steen beek. Cornelia Adrians d. v. N. van Koert en A. P. v. d. Kleij. Johanna Cornelia Clazina d. v. J. G. Bunnik en H. Voorend. Ilermanus Gerardus Maria z. v. A. Oostveen en L. M. Steenbeek. Gehuwd: K. J. van Rijn 25 j. won. te Nieuwveen en C. M. J. Verhage 22 j. W0UBRUGGE Slippende auto te water. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak slip te donderdagmiddag een luxe-wagen op de Herenweg, even ten zuiden van de Kruisweg, en vloog dor de heg over het fietspad om ten slotte ge kanteld in de sloot terecht te komen. De bestuurder, de heer J. M. uit Haarlem, kwam met de schrik vrij. De lichtbeschadigde auto werd later per kraanwagen naar Alphen ge sleept. Berichten, opgenomen na tips van zers aan onze redactie, worden gelde lijk beloond. Oe tipgevers dingen bodendien mee in onze nieiiws-maratbon, waarvoor elke maand (de komende drie maanden) een teerde, dat de bestedingsbeperking i pr^s van 25, van 10 en vaD 5 Bulden de gemeente in menig opzicht aan banden legt. Over de bouw van wo ningen kan volgens hem Aardam te vreden zijn en ook in Langeraar gaat het wel. Maar naar zijn mening kwam Papenveer nog wel te kort. Hij zou ook daar spoedig willen bou wen. Verder was ook hij voor hui zenbouw in Korteraar. Voorts sprak de heer Uijttewaal over bevordering dat men deze te veel bemoeilijkte van particulieren bouw. Hij meende dat men deze te veel bemoeilijkte door voorschriften. De voorzitter zei, dat de bouwverordening gehand haafd dient te worden en in de prak- nVer\,lat«r ar"veeJd tijk moeten de mensen wel eens te-iDe.chauffeur hoorde van het dienst gen zichzelf beschermd worden. Aanme'sje dat mevrouw al vertrokken een verzoek van de heer Uijttewaal,was" P0 chauffeur keek bedenkelijk om beplanting langs het Kerkpad V\ hoe moet nu, het kost zal aandacht worden besteed. f I'?°' maar het melsle weigerde dit De heer Koning geeft als zijn wenslte be'alen' waarop de chauffeur ant- te kennen, dat de salarissen derw0°fdd®: "Dan ,haal het morgen ambtenaren gelijk zouden zijn. Naarl}™1.: "et meisje antwoordde dood- zijn oordeel vertoont de begrotingat, nti.iirf?* n°Ê beschikbaar wordt gesteld. EEN MOOIE VERGISSING Mevrouw Janssens uit Leiden had een taxi opgebeld en was verbaasd, i toen deze een paar minuten later al i voor de deur stond, niet wetend, dat hij voor de bovenburen bestemd was. Zij stapte in, en even later kwam de bovenbuur ongeduldig naar beneden: haar taxi bleef zo lang uit. Zij belde voor de tweede maal op. Intussen ar riveerde de taxi van mevr. Janssen, daar stapte nu de bovenbuur in en even later arriveerde nummer drie. geen opwekkend beeld, aangezien 70.000.uit de saldi-reserve moest I worden aangewend om deze sluitend te krijgen. Naar het oordeel van de voorzitter zal de komende nieuwe I verhouding Rijk en Gemeente voor Wie zal dat betalen? Ingezonden door: Mevr. REISLUSTIGE RODE POES Ik hoorde vanmorgen een geval cuieeui-e vwi j Ter Aar gunstiger perspectieven dat zl?b ™eak. heaft v°oree- bieden. Hij hoopt dan een hogeredaan' lk denk dat het wel wat v°01' Aar moest een opgelopen achterstand inhalen en de normale ontwikke ling volgen. Dit vraagt dubbele in spanning. De heer A. Hoogervorst verheug de zich over de aandacht die besteed is aan de onrendabele gebieden voor de waterleiding. Ook hij vroeg ver betering der straatverlichting. Ver der informeerde hij nog naar de mo gelijkheid, om de aandelen van Lug diunum rentedragend te maken. Uit het antwoord van de voorzitter bleek wel, dat hier niets van kan komen. De heer L J. Hoogervorst sprak over het hoofdstuk uitbreiding en streekplannen. Hij pleitte ervoor dat de weg, die in de toekomst ter ont sluiting van de Langeraarse polder zal moeten komen, in kaart wordt gebracht. Dit om te voorkomen, dat men kassen bouwt op plaatsen waar de weg zou moeten komen. De voor zitter zegde ook hier aandacht toe. De gemeentebegroting zowel als de begroting gemeentelijk grondbe drijf werden z.h_st. goedgekeurd. Het bedrag per leerling over het jaar 1958 als bedoeld art. 101, 5e lid der lageronder wijs wet 1920 werd vastgesteld op 40 gulden. Marathon-nieuws is. Toen de heer H. v Zoeterwoude vorige wepk donderdag in Den Haag zijn melkwijk liep. kwam er een mevrouw naar hem toe met de vraag of hii geen rode poes had zien lopen. De heer Van Leeu wen had inderdaad een rode poes zien lopen, maar hij wist met waar deze zo gauw gebleven was. Hii deed ziin melkwiik af. en gin® terug naar Zoeterwoude. zo onlc vrndag en "- terdag naar Den H*ag en terug. Tot zondag mevr. Van Leeuwen tot haar man zei. ..Man er zit pPn rode poes in de garage". Van Leeuwen zei: ..Dat bestaat niet. de deuren van de garage ziin niet open pewpest F'i trok niettemin on ondPV7oak uit en na lang zoeken vond hij het dier on der de auto tussen de reserveband. Toen ging de heer Van Laanwan pan licht oo: dat was de noés. dia hij in T)en Haag had zien lopen. HM heeft het beest maandagmorgen bij de me vrouw in Den Haag gebracht, met de mededel^g dat poeslief driemaal de reis van Zoeterwoude naar Den Haag en terug, plus driemaal de melkwijk had meegereden. Het beest heaft zich goed verborgen kunnen houden. Ingezonden door. Mevr. S. J. v. d. Salm, Zoeterwoude

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2