Ü.V.S.- Morgen weer belangrijke wedstrijden in de Ere-divisie Arbeider, na twist met minister weer aangenomen OVERPEINZING Tijd voor terugdraaien nog niet gekomen Nog geen standpunt over subsidiëring van kerkbouw Geen zuivere koffie langs de deuren Qe&fo£en ZATERDAG 18 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Strijd om de leiding en tegen de laatste plaats in 4A Onverstoorbaar gaan de voet ballers weer verder om het einde van de competitie te bereiken. Leider Enschede krijgt morgen bezoek van hekkesluiter Elinkwijk, een wedstrijd, die mogelijk nog wel belangrijker is dan wanneer een hoger geplaatste bij Enschede op bezoek moest gaan. Een kat in het nauw maakt dikwijls rare sprongen. Dat bewees de Utrechtse club zondag ook tegen ADO, waarbij de Ha genaars op het nippertje konden win nen. Nu achten we Enschede wel ster ker dan ADO, doch ook dat geeft geen zekerheid omtrent de uitslag. Een ge lijk spel van de Utrechtenaren lijkt ons daarom niet eens onmogelijk. Dat zou tevens voor ADO een gelegenheid zijn om weer wat dichter bij Enschede te komen. Dat kunnen we van Ajax wel licht niet verwachten, want de Amster dammers kunnen er verzekerd van zijn tegen psv in Eindhoven op hevige tegenstand te stuiten. DOS en Rapid JC kunnen zich waarschijnlijk wel hand haven resp. op Amsterdam en NAC, ter wijl vw de handen vol zal hebben tegen MW in Maastricht. In de Tweede Divisie A is de wed strijd ON AZFC ingelast, een lastige uitwedstrijd voor de Zaankanters, maar wat zal het hun deren bij zo grote voorsprong? Temeer zullen zij er geen last van hebben, omdat de drie volge lingen: Wilhelmus, 't Gooi en Hilver sum er evenmin nog zijn, al zullen zy ongetwijfeld hun best doen wat dichter bij de leiders te komen. Wilhelmina krijgt bezoek van Zeist, dat we wel tot een gelijk spel in staat achten, 't GooiDe Valk is al van het zelfde gehalte en UVSHilversum, tja, dat zal' geheel afhangen van het élan, waarmee de Leidenaars zich tegen de gasten in de strijd zullen werpen. OOK BIJ DE AMATEURS gaan de puntjes thans meer en meer tellen. In de 2e klasse A krijgt leider Laak kwartier een lastige opgave te verwer ken tegen DCV in Krimpen aan de IJsseL De Hagenaars spelen niet on fortuinlijk. wonnen thuis slechts met 10 en hebben dus zeker nog niet ge wonnen. Een verlies van een of twee punten zou de spanning aan de kop weer iets terugbrengen, indien tenmin ste de concurrenten eveneens niet ver liezen. LFC dient daarom tegen HW alle krachten in te spannen om weer een gunstig resultaat tegen de grote Haagse te behalen, hetgeen o.L niet on mogelijk is. VFC gaat op bezoek bij Vriendenschaar, wat geen onmogelijke opgave zal blijken. Van groot belang is hier voorts de wedstrijd Blauw Zwart Lugdunum. Wanneer de Wassenaarders deze wedstrijd weten te winnen, heb ben zij een grote kans op behoud. In het tegenovergestelde geval is Lugdu num wellicht nog in staat het vege lijf te redden. RKAW heeft op 't bezoeken' de Wassenaar een kans op beide punten. In de 3e klasse B kan Archipel haar leiderspositie versterken door een zege op RVC, terwijl Alphia o.i. een kleine winstkans heeft tegen het bezoekende Cromvliet. Roodenburg moet thans alle krachten inspannen om aan de kop van 3B te blijven. Daarom moeten de leiders in de uitwedstrijd tegen Hillegom dubbel voorzichtig zijn. Celeritas blijft 'n con current voor de eerste plaats met op het ogenblik het minst aantal verlies- punten. Wanneer van VIOS gewonnen wordt, zal de situatie er voor Rooden burg niet beter op worden. WSB kan van Westerkwartier winnen, maar dat Alphen het tegen TYBB in Haarlem zal klaren, geloven we niet. In de 4e klasse A zijn momenteel nog 22 wedstrijden te spelen en vijf daarvan staan morgen op het programma. Hier zijn het dus inderdaad reeds de laatste loodjes, die gaan wegen en de beslis singen zullen niet lang meer op zich laten wachten. Foreholte ontvangt Con cordia en wanneer deze wedstrijd ge wonnen wordt, zijn de Voorhouters dicht LEIDSE VOETBALBOND Het programma van de Leidse Voet balbond voor morgen geeft grotendeels het wedstrijdprogramma van enige we ken geleden weer, waarover we toen reeds onze mening hebben gegeven. De kans is trouwens groot, dat er nog meer wedstrijden zo niet het hele program maworden afgelast, zodat we d« resultaten maar zullen afwachten. Maandagavond zal de heer Th. 'Ho- genboom Jr., voorzitter van de C.O.V.S. (Centrale Organisatie van Voetbal scheidsrechters) in de Kleine Burcht een inleiding houden over het onder werp: „Scheidsrechters scheidsrechteren en de C.O.V.S." Deze bijeenkomst wordt georganiseerd door de Scheidsrechtersvereniging voor Leiden en Omstreken en vangt aan te 8 uur. Het bestuur vertrouwt op een mas sale belangstelling. bij het kampioenschap. Lisse heeft in tussen ook nog een theoretische kans, zodat Teylingen beide punten wel in Lisse zal moeten laten. De strijd tegen de laatste plaats is al even fel. SVLV moet naar Docos aan de Boshuizerkade. Een Leidse zege stelt Docos vrijwel safe voor de laatste plaats, maar win nen de Voorschotenaren, dan is hun kans nog lang niet verkeken, temeer niet omdat ASC het tegen Warmunda in Warmond al even moeilijk heeft. THBSJC levert een strijd om de 4de plaats op de ranglijst. In 4D wordt gespeeld Bodegraven Oudewater; in 4E HaastrechtBoskoop. ZONDAG 2.30 UUR ZWEMMEN EUROPESE RECORDS ERKEND Het secretariaat van d zwemliga heeft een aantal Europese records erkend. Daarbij bevindt zich de 1 min. 10 sec., waarmee Atie Voorbij op 19 augustus jl. in Barcelona de 100 meter vlinderslag zwom. Dit record werd op een 25 meterbaan gezwommen en zal dus alsnog worden geplaatst op de lijst, die per 1 oktober werd afge sloten. Met ingang van die datum wor den alleen de records erkend, welke op 50 meter-banen zijn gemaakt. Ook de 100 meter schoolslag van Ada den Haan, die 13 juli 1957 in Parijs 1.21.1 zwom, is door de L.E.N. erkend. Deze tijd werd op een 50 meter-baan gemaakt en is dus op de nieuwe lijst geplaatst. Dit betekent, dat de 1.21.6 van de Russische Ewe Uusmees, die op 14 september in Leipzig gezwommen toen nog geen aanvraag voor de tijd van Ada den Haan was ingediend, is geschrapt De 1.10 van Atie Voorbij betekent te vens een nieuw Nederlands record. In tegenstelling met een enige tijd geleden gepubliceerd krantenbericht is er voor lopig nl. geen sprake van dat de KNZB alleen de tijden op de 50 meter-banen zal erkennen. DAMMEN KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Gisteravond is te Utrecht officieus de competitie om het persoonlijk dam kampioenschap van Nederland begonnen met enkele partijen uit de tweede ron de. De resultaten waren: ir. Van Dijk (Wageningen)Ansems (Amsterdam) 11, Huisman (Leiden)Anderson (Goes) 20; Edink (Veenendaal)De Kluyver (Vlaardingen) 1—1. Vandaag wordt de eerste ronde ge speeld. HET HOOGOVENSCIIAAKTOURNOOI Gisteren is de afgebroken partij uit de zevende ronde van het Hoogoven- schaaktournooi van de ere-groep tussen Stahlberg en Pirc gespeeld. Stahlberg won. De stand is na zeven ronden: 1. Euwe 5 pnt.; 2. Bouwmeester en Don- ner 4y, pnt.; 4. Matanovic en Stahl berg 4 pnt.; 6. O'Kelly en Milic 3 pnt.; 8. Pilnik en Van Scheltinga 2y pnt.; 10. Pirc 2 punten. De uitslagen van de afgebroken par tijen uit de overige groepen luiden: Derde groep, tweede ronde: Perez Van Seters yyvierde groep, 1ste ronde: Van Gcet—Sandor y,yda- mesgroep, 7e ronde: Lazarevic—Langos 10; BruceHeemskerk 10. De stand in de damesgroep na de zevende ronde is als volgt: 1. Benini 6 pnt.; 2. Chaude de Silans en Lazarevic 5y pnt.; 4. Langos 5 pnt.; 5. Bruce en Heemskerk 3y pnt.; 7. Sinka en Rood- zant 2 pnt.; 9. Bacic ly pnt.; 10. Van der Veen y pnt. WIELRENNEN HOGER PRIJZENGELD IN DE TOUR DE FRANCE Jacques Goddet, vergezeld van zijn belangrijkste medewerkers, heeft giste ren op een persconferentie te Parijs het schema van de Tour-1958 besproken. De directeur van de ronde verklaar de, dat alles is gedaan om de strijd dit jaar zo levendig mogelijk te /naken. Daartoe zullen er geen rustdagen zijn, werden de étappes kleiner gemaakt, plaatsten de organisatoren de rouleurs en de klimmers in de tijdritten voor vrijwel gelijke moeilijkheden en werd het aantal berg-étappes uitgebreid. „De bergen zullen in 1958 een grotere in vloed hebben dan in voorgaande jaren", aldus Goddet. Hij deelde mede, dat het prijzengeld aanmerkelijk werd verhoogd. Het voor de renners beschikbare bedrag is nu on geveer 5 miljoen francs (500.000 gul- den). De dagelijkse vergoeding voor de renners, die zich in de étappes niet der de hoogstgeplaatsten klasseren, komt te vervallen; het aantal prijzen daaren tegen werd uitgebreid en verhoogd. De heer Goddet herhaalde voorts en kele bekende feiten: de formaliteiten vóór de start worden verricht in het Heysel-stadion te Brussel, de karavaan vertrekt op 26 juni om 11 uur en maakt een rit over het terrein van de wereld tentoonstelling en op 24 juni en 25 juni worden te Brussel talrijke festiviteiten gehouden. Er starten tien équipes, elk var renners. Frankrijk, België, Italië en Spanje komen met een nationale ploeg, Nederland combineert met Luxemburg, Zwitserland met Duitsland en voorts zijn er nog drie regionale ploegen en een internationale ploeg, die wordt samen gesteld uit Deense-, Britse-, Portugese- en Oostenrijkse renners. De tijdrit op de Mont Ventoux op 13 juni wordt gehouden tussen het plaatsje Bedouin en de top. De afstand is 22 km. De renners starten om de twee minutende eerste coureur om half één. Na iedere aankomst zullen de eerste drie renners van de étappe en de eerste drie renners van het algemeen klasse ment op een podium worden gehuldigd op een wijze zoals bij de Olympische Spelen gebruikelijk is. Zij rijden voorts een ere-ronde. Genade gold voor recht Een van de beide arbeiders van een chemische industrie te Wormer- veer, die na een woordenwisseling met de minister van sociale zaken ontslag hadden gekregen, zal naar alle waarschijnlijkheid weer bij de firma in dienst mogen treden. Het betreft hier de jongste van het twee tal, een negentienjarige bijrijder, iie de minister schriftelijk zijn excuses voor het gebeurde heeft aangeboden. De chauffeur is inmiddels al bij een ander bedrijf werkzaam. Omdat de chauffeur van des minis ters auto zijn wagen parkeerde voor de ingang van het departement, waardoor het lossen van de wagen bemoeilijkt werd, ontstond er ruzie tussen de beide mannen en de chauf feur van de ministeriële wagen. Het liep nogal hoog op en de minister, die de zaak wat wilde sussen, was nog altijd goed genoeg om door een vloed van scheldwoorden te worden overspoeld. De directie van de Wormerveerse fabriek werd door de minister van het gebeurde op de hoogte gesteld en beide mannen kregen hun ont slag. Daarop verzocht de minister in een tweede schrijven, genade voor recht te doen gelden. (VOOR DE ZONDAG) PETRUS VOELT ZICH THUIS Wie vandaag, dat is zaterdag, zich mede aan het overpeinzen zet, komt nog op tijd maar morgen is het net te laat. Wij kunnen het namelijk niet over 't hart verkrijgen „St. Pieters Stoel te Rome" dat is heden voorbij te laten gaan zonder er ons mee te bemoeien. Voor Leidenaars is Petrus evenzeer, zo niet meer, een goede Leienaar als burgemeester De Gijselaar. Hij is de beschermheer van de stad, welke de zinnebeeldige „sleutels van het Rijk der hemelen", door Christus aan Petrus gegeven, in haar wapen voert. Wij kennen geen steden, waar je op alle hoeken en straten zoveel van die gekruiste sleutels ziet als in Leiden en in Rome, waar Petrus zijn stoel had. Wij leven in Rome-aan-de-Rijn. De goede apostel, die, hij alleen, de kudde van Christus te weiden kreeg, zou zich nogal verbazen, wanneer hij vandaag in Leiden kwam en morgenochtend, tijdens de hoogmis, zijn intrede deed in de St. Petruskerk. Er is in de uiterlijke vorm tussentijds zoveel veranderd. De his torie heeft niet stil gestaan! En toch zou de apostel en eerste paus zich er onmiddellijk thuis voelen. De historie heeft op een punt wèl stil gestaan! Het verloop van de H. Mis is nog precies hetzelfde gebleven: eerst de Joodse-sy- nagoge-dienst van psalm, gebeden en voorlezingen uit de H. Schrift: daarna de afzondering der offergaven, de wijding of „consecratie" ervan en tenslotte „het breken des Broods" uitsluitend voor de ge lovigen (want het woord „Mis" is afkomstig van de „wegzending" der ongedoopten vóór de offerande). Zó staat het al beschreven in de „Handelingen der Apostelen" door dokter Lukas een goede bekende van Petrus en zó is het tot vandaag gebleven. De dagelijkse, officiële eredienst van de Christen heid is van meet af aan de viering der H. Geheimen onder de ge daanten van brood en wijn. Op „St. Pieters Stoel te Rome" weten wij ons in geloof vereend met de apostel en met de lange reeks dergenen, die hem op die stoel zijn opgevolgd. Want Petrus, de herder der kudde, leeft nog steeds voort al is het dan niet in aan de Rijn, maar aan de Tiber. Minister Suurhoff over bestedingsbeperking De werkgelegenheid in Nederland begint nu inderdaad zorgen te baren. Dit verklaarde de minister van So ciale Zaken, de heer J. G. Suurhoff op een vandaag te Utrecht gehouden verkiezingscongres van de Partij van de Arbeid. Minister Suurhoff acht toch nog niet de tijd gekomen om het program ma van bestedingsbeperking over de gehele lijn een of meer slagen terug te draaien. Wel tekenen zich met na me op de betalingsbalans de eerste verschijnselen af, die wijzen op een zich herstellend evenwicht, wel schijnt er altans op de geldmarkt eni ge verruiming op te treden en is de schatkist op het ogenblik uit de erg ste moeilijkheden. Maar een en zelfs twee zwaluwen maken nog geen. zo mer, zo zei minister Suurhoff. Wordt de bestedingsbeperking te vroeg, te snel of te rigoureus teruggedraaid, dan zou, volgens hem, alle moeite en pijn wel eens tevergeefs kunnen zijn. Op visite. Oom (tot zijn kleine neef): „Nu, beste jongen, tast nu m-aa-r hartelijk toe en doe alsof je thuis was". Kleine KareL „Dan kreeg ik niet half genoeg". Gepareerd Kleine Hans is een ondeugende jongen, en hij weet het! De onderwijzer moet hem telkens be straffen en heeft hem al eens een briefje voor zijn vader meegegeven. Tenslotte wordt Hans door het hoofd der school eens onderhanden geno men en deze houdt een formidabele boetepredikatie, die eindigt met de woorden: „En, Hans, het ergste is nog voor je vader: die beleeft he lemaal geen plezier van je!" Hans lacht eens minachtend, en zegt dan: „Mijn vader is ook helemaal geen pretmaker, meneer!" Mode. „Juffrouw, wat kost dat snoezige hoedje haar?" „Pardon, mevrouw, dit is de lam- pakappen-afdeling!" Dat verandert! Schilder, nijdig tot de directeur van de expositie: „U hebt een van m'n doeken onderste boven gehangen!" Directeur: „Dat geeft niets, het is verkocht". Schilder: „Verkocht? Weet u wat u doet: hang ze dan allemaal maar onderste boven!" Leven en dood. „Is dat werke lijk een boeiend verhaal?" vroeg de oude dame in de bibliotheek toen men haar het boek overhandigde, waarnaar zij had gevraagd. ,,'t Hangt er van af, wat u boeiend noemt", wat het antwoord. „Er ko men drie moorden in voor". „Prachtig", zei de oude dame, ..Ik hou van een boek, waar een beetje leven in zit". Nieuwsgierig. Een rechercheur in Connecticut trof een man aan, die van huis tot huis trok om overal zo onopvallend mogelijk maar binnen te gluren. Hij hield de man aan en vroeg hem wat de bedoeling van dit spelletje mocht zijn. „Ik ben een beetje nieuwsgierig", antwoordde de aangehoudene. Ik ben van plan hier in de buurt te gaan wonen, maar ik wil eerst weten of deze wijk een beetje rustig is". De uitkomst van de som. „Schrijf jullie eens op, jongens! Je vader moet een maand huur betalen van dertig gulden, waar van hij de helft nog schuldig is. Je moeder moet daaren boven betalen aan de bakker drie gulden, aan de groenteboer twee gul den en aan de slager vier gulden. Hoeveel betalen jullie nu bij elkaar? Zeg jij het eens, Klaas?" „Niets meester, want dan gaan we verhuizen!" In stijl. De kwieke verkoopster zag juist bijtijds, dat een elegant jongmens tersluiks een paar hand schoenen van de toonbank naam en in zijn zak stak. „Het spijt mij, maar zó goedkoop kan ik u die handschoenen niet le- vpren", fluisterde se om geen op schudding te veroorzaken. De dief keek haar dankbaar aan, legde zijn buit weg en verontschul digde zich met de woorden: „Jammer, maar méér zou ik er niet voor kunnen geven". Rechter en Schoenmoeder „U wordt er van beschuldigd, bekraagde, uw schoonmoeder uit het raam te hebben gegooid!" „Jawel, edelachtbare, maar dat was een ingeving van het moment. Ik heb er helemaal niet bij nagedacht". 1#Dat geloof ik graag", meende de rechter. „Maar u had er toch aan moeten denken, hoe gevaarlijk dat voor de voorbijgangers was!" Spinazie. Het jonge echtpaar zat aan tafel, en er was ditmaal spina zie. Meneer zat met lange tanden te eten, en haalde vam tijd tot tijd iets uit zijn mond, dat hij stil naast zich op het vloerkleed deponeerde. Het jonge vrouwtje merkte niets, en prees de kwaliteit van de spinazie aan: „Het is het meest gezonde voedsel dat er is, zeiden ze op de kookschool: er zitten allerlei vitaminen in, en vooral staal...." „Nou, dat kan," zei haar man; „ik dacht evenwel, dat het schilvers van de pan waren!" Daarom zal voorlopig volstaan moe ten worden met incidentele maatre gelen, die zeer in het bijzonder ge richt zijn op verruiming van de werk gelegenheid in die bedrijfstakken en streken, waar de werkloosheidscij fers duiden op een arbeidsoverschot van min of meer duurzame aard. In dit verband dacht de heer Suur hoff aan het alsnog weer plaatsen van overheidsopdrachten, aan het doen uitvoeren van normale openbare werken, aan maatregelen vooral ook ten behoeve van het bouwbedrijf en aanvullende werkobjecten daar. waar de normale werkgelegenheid onvoldoende blijft. De grote moeilijkheid bij het tref fen van maatregelen tegen de werk loosheid is, volgens minister Suur hoff, het vinden van middelen voor de financiering. In de huidige werk loosheid is er nauwelijks enige in vloed te onderkennen van de beper king der particuliere investeringen. Het laat zich, volgens de bewinds man, ook wel begrijpen, omdat de uitbreiding van ondernemingen, de vernieuwing van de machineparken e.d. op langere termijn worden ge pland en veelal worden gefinancierd uit de winsten der ondernemingen zelf. De huidige grote werkloosheid is, aldus de minister, vooral toe te schrijven aan de verminderde bouw activiteit door het wegvallen van opdrachten van de overheid, door het teruglopen van de woningbouw als gevolg van de kapitaalschaarste, door de bestedingsbeperking in de con sumptiesector en door enkele facto ren, die met de bestedingsbeperking niet te maken hebben, zoals bijv. ver scherpte buitenlandse concurrentie. Nu reeds de maatregel, die getrof fen werd om de particuliere investe ringen af te remmen ongedaan ma ken, zou, volgens minister Suurhoff, een foutieve en vruchteloze maatregel zijn. Daardoor zou volgens hem, bo vendien de financiële mogelijkheden van het rijk om iets tegen de werk loosheid te doen in de gebieden waar dit zo noodzakelijk is, nog veel be perkter worden dan zij toch al zijn. Minister Suurhoff meent, dat wij be slist niet terug moeten naar de over spanning op de arbeidsmarkt, die er een jaar geleden nog was. Na een botsing met een vracht auto op de Rijksweg Amersfoort Zwolle, is de bestuurder van een per sonenauto, de 34-jarige gehuwde A H. V. uit Hengelo, overleden. De vrachtautochauffeur en zijn bijrijder kwamen met de schrik vrij. Dr. L. C. Kersbergen, oud ge neesheer-directeur van het St. Elisa- bethgasthuis te Haarlem is gister morgen op 84-jarige leeftijd te Vier houten overleden. NEDERLANDSE VOLKSHOGE SCHOLEN KOPEN KASTEEL IN FRANKRIJK. Na de voltekening van de 4 y obligatielening ten behoeve van de aankoop van het „chateau de Meri- don" is deze week de eigendoms overdracht aan de Vereniging tot Stichting van Volkshogescholen wer kelijkheid geworden. Meridon, dat op ongeveer 35 km van Parijs ligt, wordt reeds een tien tal jaren door de volkshogeschool ge bruikt als centrum van waaruit een reeks cursussen ter kennismaking met Frankrijk en zijn cultuur werd gehouden. Regering deelt mee: De regering heeft nog geen stand punt bepaald inzake de subsidiëring van de kerkenbouw. Dit wordt mee gedeeld in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de alge mene politieke beschouwingen inza ke de begroting. Ter bevordering van een juiste oordeelvorming heeft de minister van Binnenlandse Zaken het rapport „Regeling bijdragen ker kenbouw" toegezonden aan dertien kerkgenootschappen en aan zijn ambtgenoten die bij deze kwestie in het bijzonder zijn betrokken. Hij heeft de betrokkenen gevraagd hun zienswijze kenbaar te maken. Zwendelaars in Leiden Door onbekenden wordt sinds en kele weken te Leiden en enkele andere steden in het westen van het land, o.m. te Haarlem, Rotterdam en Zwijndrecht, langs de huizen met koffie geleurd, welke zogenaamd van de coöperatie afkomstig zou zijn. Deze koffie wordt verkocht onder het mom van vergelding door de coöperatie in het textiel-koffiecon- flict. Het gaat hier om koffie van zeer inferieure kwaliteit, verpakt in zak ken met de opdruk: Rooms-Katho- lieke Coöperatie „Ons Belang" te Gouda. De Centrale der Nederlandse Ver bruikscoöperaties waarschuwt de verbruikers voor deze leurders, die met misbruik van de naam van de coöperatie koffie van inferieure kwa liteit tegen 2.48 per 500 gram trach ten te verkopen, ^elke koffie niet van de coöperatie afkomstig is. Mede namens de bij de Co-op aan gesloten coöperatie „Vooruitgang- Rotterdam" is bij de justitie te dezer zake een klacht ingediend. goed Uit het Amerikaans vertaald door H. de Graaff 16) Sherry fronste haar voorhoofd. Haar eerste ingeving was het meis je staande te houden en te vragen wat er aan scheelde, maar ze onder drukte die impuls en trippelde kit tig verder. Zo, zo, dacht ze, wat zullen we nu hebben? Wat zou dat te betekenen hebben? Ze had namelijk het lange, slanke meisje herkend. Het was El sie Whipple, de cassière van de af deling Linnengoederen die zo ner veus was geweest tijdens het bezoek van mijnheer Mixis. Halverwege de brug ontmoette zij mijnheer Wente, de assistent-be drijfsleider, die haar vriendelijk toe knikte. „Ik kom u overal tegen, be halve op uw eigen afdeling", zei hij. .Loopt u een vaste ronde, of zwerft u maar zo'n beetje?" „Ik heb het altijd vreselijk druk", rei 7e Ti'iftif». „Privé of zakelijk?" vroeg hij, met een twinkeling in zijn ogen. „Van daag of morgen kom ik u nog eens in de kelder tegen. U moet een keer gaan' kijken. Erg interessant". „Mijnheer Wente", zei ze, „geen mens vertelt mij ooit wat". „Waarom zouden ze ook?" ant woordde hij lachend. „Omdat ik gewoonweg borrel van nieuwsgierigheid" zei ze, „en mijn spijsvertering lijdt er onder als ik iets niet weet." „Wat bijvoorbeeld?" „Weten ze al wie de vermoorde man is?" informeerde zij. Wente fronste de wenkbrauwen. „Die man sdhijnt nooit bestaan te hebben" zei hij. „Er is niemand ver mist die met zijn beschrijving klopt. Geen bloedverwanten. Geen vinger afdrukken. De politie weet er geen raad mee." „Pat Evans ook niet?" „Evenmin" zei Wente. Het spijt me meer voor Pat dan voor de politie. Ik vind hem erg aar dig." „Hij is getrouwd en heeft drie kin deren" zei Wente streng. „O, zo bedoel ik het niet" zei Sher ry haastig. „Mooi" zei Wente. „Dan stel ik voor dat u uw nieuwsgierigheid op zout en aan uw werk gaat. We zien nu eenmaal graag waar voor ons geld. „Zeker mijnheer Wente" zei ze ge dwee. „Dank u wel, mijnheer Wente. En misschien zie ik u nog eens in de kelder." Hij vervolgde meesmuilend zijn weg en Sherry meldde zich bij me vrouw Brixton en keerde terug naar haar lessenaar. Korte tijd later kwam de directrice van propaganda naar haar toe met een blauwe adverten tie-aanvraagbon. Hij was onderte kend door mijnheer Portman en ver meldde het totaalbedrag van de aan geboden paTtij, de gewenste datum, een beschrijving van de goederen dekens het feit dat de partij nog niet in huis was en de datum van binnenkomst. „Ik zou het maar even met Port man gaan bespreken" zei mevrouw Brixton. Portman, zo deelde zijn secreta resse mede, was naar het zuiden om relaties te bezoeken, een reis, die verscheidene dagen in beslag zou nemen. Onder relaties begreep Sher ry, verstond men in warenhuiskrin gen fabrikanten, grossiers en tussen handelaren, die als leveranciers in aanmerking kwamen. Het was voor een inkoper noodzakelijk dat hij vriendschappelijke betrekkingen on derhield met zijn relaties, dat hij op de hoogte bleef van wat zij aan te bieden hadden en zich vergewiste van de datum, waarop zijn bestellin gen uitgevoerd konden worden. Hij moest lang van te voren zorgen, dat er voorraad van een bepaald arti kel kwam, en er steeds op bedacht zijn, dat de zaak ten allen tijde kon beschikken over goederen van vol doende kwaliteit en in voldoende hoeveelheid om niet bij de concur rentie ten achter te raken. „Mijnheer Portman komt pas Maandag terug" vertelde de secreta resse. Op haar weg terug kwam Sherry voorbij de deur van mijnheer New- some, maar ze keek niet naar bin nen. Ze was dan ook aangenaam ver rast, toen ze hem haar naam hoorde roepen: „Juffrouw Madigan!" Ze bleef staan in de deuropening: „U had wel Sherry kunnen zeggen", zei ze. „In kantoortijd is het juffrouw Madigan." .^Bestaat er nog een andere tijd?" „Daar stuur ik het op aan" zei hij „Mijn hart staat stil" zei ze. „Overmorgen" vertelde hij. „is het jaarlijkse diner met bal voor chefs en hun vrouwen." „En kunt u niet zonder vrouw gaan?" „Of hun dames" zei hij. „O", deed zij opgelucht. „Dat maakt de zaak eenvoudiger. Ik was al bang dat ik mijn uitzet niet op tijd zou klaar krijgen." „Hebt u zin om mee te gaan?" „Ik zou heel vereerd zijn" ver klaarde zij. „Wilt u me „Sherry" noemen of houden we ons aan de kantooruren? En wat had Elsie Whipple vanochtend op sociale za ken te jammeren? Is er avondkle ding? Van welke kleur houdt u? Als ik soms opgewonden doe, dan is dat heus niet omdat ik opgewon den ben. Ik ben alleen een beetje buiten adem. Is het niet fijn, dat het u niets kost? Zoals mijnheer Portman, die me heeft meegenomen naar een nachtclub. Ik ben een voor stander van zuinige mannen." Newsome keek haar enigszins twa felachtig aan, maar hij slaagde er in haar te volgen. „Punt één" zei hy, dat was erg hatelijk en daarom zal ik er niet op in gaan. En punt twee: wat is dat met die jammerende El sie Whipple?" „Nu, ze jammerde gewoon en als ik u was, zou ik er toch maar eens naar informeren. Als ze moeilijkhe den heeft dan zal de afdelingschef haar wel naar sociale zaken gestuurd hebben. En mijnheer Portman is weg een mooie gelegenheid om iets mis te laten lopen, nu u de leiding hebt." „Wat bijvoorbeeld?" „Hoe moet ik dat weten? Gelooft u dat hij er my graag uit zou werken?' „Nee" zei Newsome. „Wat wil hij dan?" „Zorgen dat ik blijf wat en waar ik ben en maken dat ik niet te veel lauweren oogst." „Of dat hij een zondebok bij de hand heeft als het nodig is." „U bent erg achterdochtig van aard." „Nee, ik ben alleen maar ontzet tend scherpzinnig", zei ze. „U noem de het toch, van dat diner overmor gen?" „Jazeker!" „Is het u niet opgevallen, dat ik geen moment geaarzeld heb en niet eens gezegd heb, dat ik zou probe ren een ander afspraakje ongedaan te maken of zoiets?" Hij glimlachte. „Het is mij opge vallen, ja." „Nu, ik moet er inderdaad een af spraak voor afzeggen, maar dat zal ik dan ook beslist doen. En als u me weer zou vragen, zou ik het weer doen. Ik heb mij vast voorgenomen het u heel makkelijk te maken. Uw kwaliteiten ten toon te spreiden, be doel ik. Als u ze hebt, wat u nog niet bewezen hebt. Maar uw uiterlijk trekt my wel aan." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9