Il is te klein Nieuwe vleugel naar Breestraat zal de gewenste ruimte bieden Ook nieuwbouw achter de gasfabriek 100 Geslaagden! BELL had hel niet kunnen vermoeden maar dit jaar worden alle wachtenden 350 in getal - nog geholpen Bell had het niet kunnen vermoeden, dat hij zulke problemen zou schep pen toen hij de telefoon uitvond, maar de Leidse Centrale is al geruime tijd te klein. 350 Aspirant-abonnees wachten in de Sleutelstad op aan. sluiting. Zij worden dit jaar nog allen geholpen, want het aantal nummers wordt van 10.000 tot 11.000 uitgebreid. Daar wordt aan gewerkt. In de automatenzaal worden nieuwe kolommen aan de reeks toegevoegd. De moeilijkheid is echter, dat het getal registers 49 te klein is, dit wil zeggen, dat er niet genoeg „robot-telefonistes" zijn, die dadelijk alle verbindingen tot stand kunnen brengen. Men kan een centrale maar niet uitbreiden wat het getal abonnees betreft, zonder gelijktijdig iets te doen aan de service, die men de abonnees kan verlenen. De wachtlijst wordt vlug uit de wereld geholpen, maar de moeilijkheden bij het snel tot stand brengen van de verbindingen blijven en worden zelfs vergroot U heeft het als u met de telefoon werkt misschien ook wel eens ervaren, dat het heel lang kan duren vooral op zaterdagmorgen vóór de kiestoon brommend zijn toestemming geeft. Hier zit de moeilijkheid van de Leidse centrale. In de loop van dit jaar worden 14 nieuwe automatische dienaressen van de telefoondienst in de vorm van registers in gebruik ge steld, maar daarmee zijn de moeilijk heden nog niet de wereld uit. De centrale blijft te klein en de nood kreet luidt dan ook: meer ruimte! Meer ruimte voor apparaten, die vele zalen van de telefooncentrale aan de Boommarkt vullen; andere zeer belangrijke afdelingen zijn in dit gebouw gevestigd, er is een teken kamer, employe's moeten een plaats hebben en vooral ook de buitendienst heeft veel ruimte nodig. De PTT heeft dan ook twee panden (van de accoun tantsdienst) aan de Breestraat in be zit, die gesloopt zullen worden en plaats maken voor een vleugel, die de centrale tot de Breestraat doortrekt. Op dit moment kan men ruimer ademhalen. De kasten, die nu een plaats hebben gevonden in de gangen, zullen weer een normaler standpunt innemen, ruimte komt vrij voor het bouwen van nieuwe registers en voor noodzakelijke uitbreiding van de automatenzaal. Er is echter een zeer snelle stijging van het aantal abon nees van de PTT te verwachten. Groeiende belangstelling. Niet alleen Leiden, maar ook een groot deel van de omgeving wordt bediend door de centrale in Lei den, in de omgeving groeit de be langstelling voor de telefoon enorm. De boeren wensen telefoon in huis, op afgelrgen boerderijen heeft men behoefte aan zo'n makkelijk apparaat, dat de spreekbuis kan zijn naar de bewoonde wereld. Waar de telefoon ingang vindt, kunnen ook de winke liers niet achter blijven. De groei van de telefoon zal volgens de berekening van deskundigen in Leiden even eens een snel verloop hebben. Deze week hebben wij het structuurplan gepubliceerd, dat volgens een raming van Leiden woonruimte moet bieden aan 250.000 mensen. De telefoon dienst moet er op vorbereid zijn, dat er onder deze 250.000 velen zijn, die zich van de telefoon willen bedie nen. Zo was het vroeger, de wind streek muziek uit de snaren van de telefoon. Het telefoonnet gaf het landschap een nieuw perspectief van palen, die naar de horizon steeds kleiner werden. Nu vindt u deze bovengrondse telefoon verbindingen niet veel neer in Ne derland. Gelukkig maar, want koning winter verbrak dikwijls met ijzige hand de verbindingen. hebben en de PTT zou gaarne direct aan alle aanvragen voldoen, zo zij niet met ruimtegebrek en de snelle groei te kampen had. Het zal ondanks dit voor de wach tenden nog een verrassing zijn, dat zij in de loop van dit jaar nog gehol pen worden. Uit het feit, dat de te lefooncentrale zich goed op de hoog te stelt van de uitbreidingsplannen van de gemeente en in een nieuwe wijk nog vóór er mensen wonen al kabels heeft gelegd, blijkt wel, dat men iedereen langs de snelste weg wil helpen. Ook de grafieken wijzen het uit, dat het getal telefoonbezitters snel zal stijgen. Als het zo doorgaat ver wacht men, dat er in 1970 onder het hoofdstuk Leiden 23.000 abon- neer vermeld staan. Dit is meer dan een verdubbeling in 13 jaar tijd. i Geen wonder, dat ook de uitbreiding van het gebouw aan de Boommarkt verre van voldoende wordt geacht en dat er vaste plannen bestaan om een gedeelte van de dienst buiten de deur te brengen. Het is de „buitendienst" die hier voor in aanmerking komt. Voor deze dienst, die zich bezighoudt met de telefoons bij de abonnees thuis, met j de kabelverbindingen naar de cen trale, met draadomroep, telex etc. kortom met alles wat zich buiten het het gebouw aan de Boommarkt be vindt, gaat men een gebouw plaat sen achter de gasfabriek aan de Ko ningstraat. Dit gebouw komt om het precies aan te geven tussen de beide hoogspanningsgebouwen in de buurt van de Groenoordstraat. Eerst! dan zal men van een voldoende uit- breiding kunnen spreken, dan ook eerst zullen de telefoonverbindingen sneller tot stand kunnen komen, en zal de abonnee niet klagen, dat hij zo lang op zijn interlokale verbin dingen moet wachten. Service. Al deze nieuwtjes, die elke huidige of toekomstige telefoonbezitter zullen interesseren, hoorden wij van de he ren J. J. Bijleer en C. W. Louisse van de PTT toen wij aan de centrale in Leiden een bezoek brachten. De tele foondienst wil graag alle service ver lenen, die zij verlenen kan. Zij heeft echter zoals nu wel duidelijk zal zijn, met veel moeilijkheden te kam pen. De telefoon is geen luxe meer, zo als eigenlijk de wasmachine, de brom fiets en de TV-sets dit niet meer zijn. Haast iedereen wil telefoon 350 Wachtenden In Leiden hoor je nog wel eens over de gebreken van de telefoon spreken. De Centrale is te klein zo werd ook in de gemeente raad gesteld op de wachtlijst staan 350 abonnees in spé en op spitsuren moeten de abonnees lang op hun locale en interlocale gesprekken wachten. In de Centrale aan de Boom markt in Leiden hebben wij een indruk gekregen van de moeilijk heden waarmee de telefoondienst in Leiden te kampen heeft. Om dat dit centrum van de telefoon bedrijvigheid zeer interessant is en ook omdat door een uiteen zetting van de techniek het dui delijkst de moeilijkheden om schreven kunnen worden, treft u hierbij een beschrijving aan van de Leidse Centrale. Veeldradig probleem. Om u een inzicht te geven in de problemen van de telefoon hebben de heren van de dienst een uiteenzet ting gegeven. Het is geen langdradig exposé geworden, ook al komen er veel lange draden aan te pas. De func tionarissen van de dienst zijn echter gewend om iets uit te leggen. Er komt veel bij kijken. Je bent ook niet in een paar maanden een volleerd tele foonmonteur. Men rekende ons voor, dat het een studie van vijf jaar vergt vóór een jongeman zich monteur kan noemen. Daar zijn diverse examens voor nodig en zelfs dan is hij in de telefoonkunde nog niet uitgestu deerd. De ouderen geven onderricht aan de jongeren en ook daaraan is het te danken dat onze zegslieden zulk een deskundige uiteenzetting konden ge ven. Populair verteld komt het hierop neer: Als u ergens in Leiden de hoorn van de haak neemt begint een inge wikkelde apparatuur voor U te wer ken. Uw signaal gaat via de dubbel draad, langs één van de vele ka- De automatenzaal geeft in een in drukwekkend perspectief 't beeld van een serie robots, die met eindeloos gezoem hun werk doen. Mensen, die deze zaal bezoeken, moeten hard pra ten om het getik van duizenden con tacten te kunnen overschreeuwen. Rechts'staan de registers, die de taak van de telefonisten overnamen. Uit. breiding om vluggere verbindingen tot stand te kunnen brengen is aan beide zijden nodig. Een „langdradig" en „ingewikkeld" probleem dat tóch interessant is bels onder de grond er zijn kabels van 6 cm dik, die 1800 draden ver enigen naar de centrale. In de ka bel kunnen zich ook verbindingen voor de draadomroep, de klokkenin- stallaties en de telex bevinden. Uw oproep komt langs de kabel in de ka belkelder van de centrale. In deze kelder, die door een wa terkering beschermd is, bevinden zich de kabelrekken, waar door een loden pijp de verbinding tot stand wordt gebracht met de hoofdverdeler. In deze kelder gaat men van de papier-isolatie, die voor het buitenwerk bij uitstek ge schikt is, over op andere isolatie. In de hoofdverdeler worden de abonnees op hun plaats gezet, alle draden leiden naar de nummers, die van 20.000 tot 26.999 naast el kaar staan opgesteld. Voor de vol gende 3000 nummers begint men bij nummer 30.000. Via deze verdeler komt de oproep in de automatenzaal, waar achter el kaar de rijen kolommen staan met op elke kolom honderd abonnees. In verband met uw oproep gaan zeven of acht, soms wel tien zoekers draaien, rusteloos tasten tot zij de vragende abonnees hebben gevonden. Zij ge ven u door aan het register, dat de kiestoon uitzendt en vervolgens het gewenste nummer opzoekt. Wij zei den al, dat voor de Leidse centrale de voornaamste moeilijkheden liggen bij deze registers. Verkeers-opstopping. Er zijn meer van deze nuttige ap paraten nodig, anders moet u op spitsuren „in de rij staan", of beter u moet wachten tot u met een van de registers in verbinding komt. Het heeft weinig zin op zo'n moment te wachten met de haak in de hand tot een register vrij is. Beter is het de hoorn weer op de haak te leggen en na enige tijd nog eens uw geluk te beproeven. Het heeft helemaal geen zin het laatste nummer dat u draait „vast te houden". U houdt onnodig het telefoonverkeer tegen, de verbin ding kan op deze wijze niet sneller tot stand komen. Wij kregen nog een betere verge lijking voor de moeilijkheden van de centrale. Het is er als op een druk verkeerspunt, dat te nauwe verbin dingswegen heeft, het verkeer raakt in de knoop. 328 Abonnees kunnen te gelijk oproepen en daarna spreken en dit alles geldt ook voor de ver bindingen met andere districten in Nederland. Ook voor interlocale ver bindingen zijn de registers nodig. Nieuwigheden. De telefooncentrale in Leiden her bergt nog andere interessante snufjes. Wij noemen bijvoorbeeld, de draag- golfkabels die de verbinding van dis trict naar district tot stand brengen, zij maken het mogelijk dat over één dubbelader 48 gesprekken tegelijk worden gevoerd, in de kabelkelder liggen ook de kabels voor de inter lokale gesprekken naar plaatsen in de omgeving van Leiden, andere ver bindingen buiten Leiden komen al leen via Den Haag tot stand. Het kan voorkomen, dat twee huurlieden, die toevallig op de grens van telefoon districten voeren met elkaar gesprek ken voeren via omwegen, die hun stemmen langs verschillende centra les leiden. Aardig is ook de methode, waarmede de rekening van de abon nees wordt opgemaakt. De tel- eenheden worden geregistreerd op de abonneetellers, die naast elkaar zijn opgesteld. Geregeld worden van deze nummerblokken foto's gemaakt, die in Den Haag bij de telefoonincasso worden geprojecteerd en in rekening gebracht. En hier zijn wij dan meteen bij de laatste fase in een telefoongesprek centrale beland. Hier ziet u een punt, dat belangrijk moet zijn voor de mensen, die op telefoon-aansluiting wachten. De hoofdverdeler, die de nummers in een rij naast elkaar plaatst, houdt n.l. op. Maar er wordt gewerkt aan een nieuw gedeelte, dat u hier in aan bouw ziet. 1000 Nieuwe nummers worden aan de 10.000 toegevoegd. De muur op de achtergrond vormt een begrenzing, die alleen met de slopers hamer doorbroken kan worden. Dui delijk blijkt hoe nijpend de woning nood voor de telefoondienst is. Een heer. Ook de telefoonklant is koning, zo luidt onze conclusie. Wij hopen, dat bovenstaande regelen ertoe bijdra gen, dat de klanten zich ook „heren" in het telefoonverkeer" zullen tonen, zolang er nog verkeersproblemen zijn. En indien wij de dienst nazeg gen, dat „kort spreken" gewenst is, zult u begrijpen, dat wij de dames van deze verkeersregels niet uitzon deren. In deze tijd heeft de telefoondienst een spinneweb van kabels over de stad uitgespreid, die allen bij dé cen trale aan de Leidse Boommarkt bij elkaar komen. U ziet hier de over gang van grondkabel, die met papier is geïsoleerd naar loodkabels, die naar de verdeel kamer leidden. De verbinding van buiten naar bin nendienst is tot stand gekomen. Ook uw nummer zit op één van de vele „klossen", die hier de kabelkelder vullen. 29 candidaten 29 middenstandsdiploma's R.K. Handelsinsthuut ..RIJNLAND" MIDDENSTAND HANDELSCORR. NEDERLANDS ENGELS, FRANS BOEKHOUDEN CONV. ENGELS, FRANS Lage lesgelden Bevoegde leerkrachten. Dir.: J. MEIJS, Rijnzichtweg 24, Oegstgeest Telef. 20313 ZATERDAG 18 JANUARI 1958r>F t.F.IDSE COURANTPAGINA 7

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7