FOTO-TOTO 1 SPEUR NEUZEN Oud-voorzitter Rode Kruis onderscheiden m I Sierlijk en eenvoudig japonnetje Waai komt die gtiep vandaan? ZATERDAG 18 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT Tijdens een bijzondere vergadering van het hoofdbestuur van het Neder landse Roode Kruis heeft dr. W. Drees namens H.IVL de Koningin aan de oud-voorzitter van het Roode Kruis, ir. F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken de versierselen uit gereikt, behorende bij het grootoffi- cierschap in de orde van Oranje Nas sau. Op de foto, het moment van de uit reiking. ZILFA PLEET origineel juwelierspleet ft^ Iv. ROSSEM dü CHATTEL I Breestraat 95 DRIESSEN I J. HOOGERVORST Morschsiraat 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. J. MANDERSLOOT Oonkersteeg 14 J. du PON Breestraat 89 (Advertentie) In één Uw ha gaaf e GEMEENTE-AMBTENAREN KRIJGEN TAALONDERWIJS. De gemeente-ambtenaren van Schoonebeek hebben donderdag in de raadszaal met behulp van grammo foonplaten de eerste les gevolgd van de taalcursussen, die zij in het Duits, Engels en Frans krijgen. De gemeente Schoonebeek betaalt het grootste deel van de kosten. De gemeenteraad heeft enige tijd geleden, zij het na enige aarzeling, tot het geven van de- cursussen besloten, omdat in Schoo nebeek naar aanleiding van de olie winning veel buitenlanders komen. „WILLEM RUYS" LAG 36 UUR IN SUEZ. Daar het Suezkanaal door het aan de grond lopen van twee tanksche pen enige tijd geblokkeerd is ge weest, heeft de „Willem Ruys" in Suez ruim 36 uur moeten wachten, alvorens het schip het Suezkanaal kon invaren. In de mening, dat de „Willem Ruys" op het laatste traject van Port Saïd naar Rotterdam een gedeelte van de verloren tijd zal kun nen inlopen, verwacht de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd het schip nu slechts één dag later in Rotterdam, zodat de aankomst op vrijdagmorgen 24 januari a.s. kan plaats hebben. De ontscheping der passagiers zal dan om negen uur een aanvang nemen. Speciaal voor jongere figuren ontworpen, is deze boterbloemen- gele jurk met kalkwitte strepen uit de lente en zomercollectie 1958 van Marcus. Met de bijbehorende bolero is deze katoenen jurk ook zeer geschikt voor het strand. met PHILIPS „Photoflux" Het feilloze flitslempje -25 ct Advertentie De uitvinding van het wiel is wel de grootste geweest, die de mens ooit heeft kunnen doen. Wer den eerst alle lasten gesleept of gevaren op vlotten, toen er een wiel was uitgevonden, kon men ze ook rollen, rijden en hijsen. En bo vendien kon men draaiende assen en wielen gebruiken voor de aan drijving en overbrenging van al lerlei mechanieken voor zagen, ze ven, persen en molens. Dat, wat u op deze foto ziet, was nooit ont staan, wanneer niet het wiel was uitgevonden. Zelfs het water had dan niet kunnen stromen, waar het nu stroomt. Kunt u ons een nauw keurige omschrijving geven van de plaats waar de foto genomen is en van wat u op het plaatje ziet? De vorige week Het stille poortje, dat we de vo rige week in deze rubriek belicht ten, was de toegang tot de „Pens- hal". De naam, die ons bij het ho ren nogal bevreemdde, heeft 't te danken zoals de Lakenhal, de Saaeihal, de Boterhal en alle an dere Leidse hallen aan het pro- dukt dat er verhandeld werd. Het was de openbare verkoopplaats van vlees voor de minder bedeelden van de stad, naar wij ons lieten vertel len. Die kregen het minder goede vlees, de darmen en de penzen Het poortje is te vinden aan de Langebrug, ongeveer tegenover de Lange Pieterskerkkoorsteeg. De winnaar van deze week is de heer H. Groenendijk, Pieter Hui- bertshof 21 te Leiden, die de waar debon van 5 gulden krijgt toege stuurd. Wat U moet doen Schrijft u gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzel- redaktie van onze courant, welk plekje u in deze foto meent te herkennen en waarvandaan bet plaatje gemaakt is. Vergeet u vooral niet uw brief ln te sturen onder vermelding van het motto: Foto-toto. De inzendingen moeten vóór don derdag a.s. in het bezit van de redaktie zijn Het spaart de redactie moeilijk heden en u behoedt uzell voor de teleurstelling, dat uw inzending niet meeloot VIRUSSEN, DE VEROORZAKERS VAN INFLUENZA-EPIDEMIEëN, ZIJN KWADE RAKKERS T7ERKOUDHEID, griep en derge- lijke zijn heel oude metgezel len van de mens. Zij teisteren de mensheid reeds sinds heugenis en terwijl de medische wetenschap zulke fantastische resultaten be haalde in de strijd tegen andere belagers der mensheid, vormen de veroorzakers van de influenza nog altijd een groep tegenstanders waar men moeilijk vat op kan krijgen. Oh zeker, gelukkig heeft men heel wat wetenschap over hen kunnen vergaren en staat men zeker niet meer zo machteloos als vroeger, maar onder de knie hébben we ze beslist nog niet en dat is ook heel goed verklaarbaar, wanneer we zien met welke grote moeilijkheden de wetenschap te kampen heeft in de strijd tegen onze kleinste vijan den. Influenza (waaronder ook de be ruchte Aziatische griep) wordt ver oorzaakt door virussen, uiterst klei ne ziekteverwekkers, zo klein, dat men er bij wijze van spreken hon derdduizend naast elkaar moet leg gen om een rijtje van een centime ter lang te krijgen. Tegenwoordig is men dank zij on ze moderne microscopen, in staat de virussen te bestuderen en hier door is men veel over hun levens wijze en manier van voortplanting te weten gekomen en zodoende in staat bestrijdingsmiddelen te be denken en te proberen. Moeilijke opgave. Het is met de virussen maar een eigenaardige geschiedenis. Een vi rus bestaat uit een omhulsel en een kern en de manier van voortplan ting is merkwaardig. Een virus valt een bacterie aan, hecht zich aan deze vast en stort in de bacterie zijn kern uit Binnen een half uur is de gehele historie geëindigd, want in dat half uur vormen zich in de bacterie, uit de kern, twee honderd virussen, die na een half uur uit de opengebarste bacterie te voorschijn treden en hun eigen leven beginnen. Zo po het oog lijkt een en ander niet zo verschrikkelijk gecompli ceerd, want het moet toch niet zo moeilijk zijn om een serum tegen zo'n virus te vervaardigen, de we tenschap heeft zich ten slotte wel van moeilijker taken gekweten. Dat is ook zo en wanneer de influenza of verkoudheid of griep, hoe men het ook mag noemen, door één be paald virus veroorzaakt werd, was de narigheid waarschijnlijk reeds overwonnen. Maar dat is helaas niet het geval. Influenza kan namelijk veroor zaakt worden door drie virustypen. We noemen ze A, B en C. Influen za veroorzaakt door het C-virus komt weinig voor en is goedaardig. B komt aanmerkelijk meer voor en is ook goedaardig. A komt gelukkig weinig voor maar is gevaarlijk. Heeft men influenza gehad van een der typen, dan is men niet onvat baar voor de twee andere. Hierdoor worden de moeilijkheden vergroot. Men heeft dus verschillende bestrij dingsmiddelen nodig en moet maar uitzoeken door welk virus de pa tiënt werd besmet. Is de patiënt behandeld met een serum, dan is hij nog niet onvatbaar voor de an dere twee. Onbekende afwijkingen. Bovendien is er nog een tweede moeilijkheid en wel, dat virus A weer in verschillende variëteiten voorkomt, die elk andere eisen stel len aan het toedienen van de dosis serum. Maar met al deze problemen zijn we er nog niet, want het influenza virus heeft nog andere verrassin gen in petto. We hebben dat gezien met de golf Aziatische griep, die over de wereld ging. Plotseling brak er een epidemie uit en het ver oorzakende virus bleek onbekend te zijn. Er was geen serum en daar zaten de mannen van de weten schap. Dergelijke verrassingen houdt het influenzavirus steeds voor ons klaar. De verklaring hiervoor is vrij een voudig. Wanneer twee virussen van verschillende soort beide dezelfde bacterie aanpakken en er hun ker nen in uitstorten, dan vormen zich in die bacterie virussen van ge mengd karakter, die zich ongeveer gedragen volgens de erfelijkheids- wetten. Zo ontstaan nieuwe varië teiten, waarmee de wetenschap nog geen kennis maakte. Niet te stuiten. Wordt zo'n groep virussen sterk genoeg, dan is de mogelijkheid van een nieuwe epidemie niet uitgeslo ten en te stuiten is ze dan bijna niet. Eerst moet het virus onder zocht worden, er moet een serum gevonden worden dat aan diverse eisen moet voldoen. Het moet het virus onschadelijk maken, maar mag niet gevaarlijk zijn voor de mens. Dan moet zo'n serum in vol doende hoeveelheden aangemaakt worden enzovoort. Inmiddels heeft de epidemie gre tig om zich heen gegrepen en de ge hele wereld veroverd. De mensheid gaat dan weer gebukt onder de ge sel van de influenza, totdat zij uit gewoed is. Onze hardnekkigste vijand zal ons nog harde noten te kraken geven, dat staat wel vast. Uit de keuken geklapt In Amerika opent men de hoofd ig maaltijd dikwijls met grapefruit. Deze vrucht, die bijzonder vitami- nerijk is, hebben we in de winter ss maanden hard nodig en juist als start bij de maaltijd is z'n werking het meest effectief. De eenvoudigste wijze van opdie- nen is om de grapefruit midden in door te snijden, de partjes zorgvul- dig los te maken, het oppervlak met suiker te bestrooien en er des- 1^ gewenst ter garntring een gecon- fijt vruchtje op te leggen. H| ZONDAG: grapefruit, rundertong, witte bonen, zure eiersaus, aard- ËiËË appelen, rödgröd. MAANDAG: witte bonensoep, hard gekookt ei, lofsla, gebakken aard ig appelen. DINSDAG: stoofprei met gehakt- üf balletjes, aardappelen, appelmoes. WOENSDAG: lamsvleesragout, aard appelpuree, spruitjes, yoghurt m. beschuit. H§ DONDERDAG: stoofpot kool met i§| kaas. gemberflensjes. VRIJDAG: stokvisschotel, fruit Hg (erwten in de week zetten). ZATERDAG: erwtensoep, bessen- Hl sappudding. Recept: Stokvisschotel. 300 gr stokvis (ongeweekt), 200 gr. rijst, 1 kg. aardappelen tot pu- rée verwerkt, 6 eieren, 6 dL mos- terdsaus, paneermeel, 50 gr. room- boter. De stokvis weken, gaar koken en H de huid verwijderen. Rijst en aard- appelpurée apart bereiden. De uien in een gedeelte van de roomboter M gaarfruiten en alle ingrediënten laag om laag met de mosterdsaus in een vuurvaste schotel doen. De bo venste laag moet uit aardappelpu ree bestaan. Deze met paneermeel bestrooien, bedekken met kluitjes roomboter en in de oven een bruin korstje geven. In onze wintervacht r\E EERSTE MAANDEN van het U jaar hebben een beruchte klank waar het koude betreft. Eigenlijk zetten we zo'n nieuw jaar toch maar slecht in. Maar ja, het is nu een maal niet anders en we moeten er rekening mee houden. Dat doen we door er voor te zorgen in deze eer ste maanden van het jaar warm ge kleed t# gaan, zodat de koude geen ongunstige invloed op ons kan uit oefenen. Wat is hiertoe beter ge schikt, dan een lekkere warme win termantel, waar je zo helemaal in zit? Onze illustratie toont een derge lijke mantel voor oudere dames. Deze is donker van kleur méér wordt opgevrolijkt door een leuke bontkraag, die dus een tweeledig doel heeft: verwarming en opfleu ring. Bontgarnering doet het en men zal van een dergelijke kraag op de wintermantel nooit spijt heb ben. Er zijn zelfs dames die een dergelijke kraag speciaal laten ma ken precies passend op een van de wintermantels uit de garderobe die er geschikt voor is. Dikwijls wordt de mantel door zo'n kraag er aar diger op enlekker warm. Ont houdt u goed, er is niets dat zo heerlijk de warmte vasthoudt als bont, want het is natuur!

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6