HEES WEEL,.. Raad van Voorschoten aanvaardde plan tot bouw van 72 étagewoningen Neem tweede structuurplan terug Aanleg van enkele trottoirs in straten ZATERDAG 18 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 De eerst raad in 1958 werd ge opend met een Nieuwjaarsrede van burgemeester C. J. v. d. Hoeven, waarvan wij de inhoud maandag a.s. zullen publiceren. De heer G. v. d. Hulst, nestor van de raad, beant woordde de rede. Hij stipte aan de woningnood en de financiële zorgen waarin de gemeente verkeert. Schoolmelk B. en w. hadden medegedeeld, dat een hernieuwde poging om de school- melkvoorziening op de eerste klassen van de lagere scholen in te voeren door hen voorlopig niet zou worden ondernomen. De heer Mol pleitte daarop eens te meer vóór de invoe ring. Hij constateerde echter, dat er bij het college een gebrek was aan doortastendheid, want het heeft ze ker het reoht deze voorziening in te \oeren bij de Openbare scholen. De heer De Groot kon zich voorstellen, dat b. en w. na al de pogingen die zijn ondernomen er thans het bijltje bij neerleggen. De voorzitter en wet houder Schrama wezen de beschuldi ging van de heer Mol, van gebrek aan doortastendheid van de hand. Als de heer Mol eens wist wat er alle maal gedaan is dan kwam hij tot een andere conclusie. De papieren hand doekjes op de scholen zullen worden ingevoerd. Voor de bouw van een 8- klassige r.-k. jongens- en meisjes school in de Vlietwijk stelde de raad een crediet beschikbaar van 252.500. De heer Fortanier betuigde bij deze zijn tevredenheid over dit voorstel. Over de opheffing van de brand weerploeg van de Rijndijk was wei nig te zeggen. De nog aanwezige ma terialen worden naar de kazerne op de Molenlaan overgebracht. Daarna werden de bedrijfsrekeningen en de gemeentereken ing over 1956 voorlo pig vastgesteld. Woningen Het voorstel tot de bouw van 72 etage woningen in de Vlietwijk met 24 garages, waarvan de totale bouw kosten neerkomen op f 1.130.291, werd z. h. st. aangenomen. Alle spre kers waren ingenomen met het voor stel tot leniging van de woningnood. Of al deze woningen t.g.v. de inwo ners van Voorschoten zullen komen is nog niet met zekerheid te zeggen, dat ligt aan de uitvoering van het plan. De heer Mol kwam terug op de bouw van winkels in dit plan. Dit moet in groter verband worden be zien. Winkels volgens plan en be hoefte, waarop de voorzitter ant woordde, dat dit onderwerp in stu die is bij de stedebouwkundige van de gemeente. De heren Bakels en v. d. L.T.M. en L.T.J. gaan carnaval vieren Op dinsdag 21 januari a.s. vindt in hotel Flora te Hillegom de grootste Vasten avond-viering plaats van de L.T.J. en de L.T.M., district Bollen streek. De gezamenlijke besturen no digen alle L.T.M.-sters en L.T.J.-ers uit om deze dag aanwezig te zijn. Er is een rijk programma samengesteld, dat wordt geopend 's morgens met een H. Mis om half tien in de St. Jozefkerk te Hillegom, onder welke H. Mis kap. v. d. Laan de preek zal houden. Om half elf trekt men naar het Flora-hotel en om elf uur is de opening van de carnavalsviering door de voorzitter, 's Middags is er ojn. samenzang en een klucht „Henkie", en andere attracties. De klap op de vuurpijl is wel het grote vasten- avondibal, dat duurt van 4 uur tot 9 uur 's avonds en onder leiding staat van de heer Evert Castelein uit Lei den met muzikale medewerking van de „Witte Kraaien". daar dit bij het uitbreidingsplan reeds ter sprake was gekomen. De raad sprak ook 2\4 uur over het structuurplan. Elders kunt u hierover meer lezen. De overige voorstelle*" zoals de in richting van een stemlokaal, kosten 342.50 en beschikbaarstelling van 250.voor een projector voor het verkeersonderwijs werden z. h. st. aangenomen. Hierna kwam aan de orde het voor stel betreffende Papelaan 124 (de voormalige timmerfabriek van de heer Steyn). Dit voorstel werd enigs zins gewijzigd, daar door de commis sie van Openbare werken was ge adviseerd, de 10.000,niet te ver lenen als geen definitief gebouw zou worden gesticht. De P.v.d.A.-fractie stemde tegen. Voorschotens raad aan Leiden: Ook de gemeenteraad van Voorschoten heeft nu gisteravond het struc tuurplan voor de Leidse agglomeratie aanvaard. Men heeft echter ook hier zijn ontstemming over de „dubbele houding" van Leiden niet onder stoelen of banken gestoken. In een inleidende rede zei de voorzitter, burgemeester C. J. v. d. Hoeven, onder meer. dat het andere gemeenten bij het vormen van hun structuurplan gelukt is te komen tot een in dezelfde bewoordingen gesteld pre-advies. Dit was bijv. het geval bij het structuurplan Den Haag en bij het plan Maaslandsluis. De burgemeester wil het er dan ook niet bij laten zitten. Hij stelde de raad voor een brief aan burgemeester en wet houders van Leiden te schrijven, waarin wordt verzocht het eigen plan terug te nemen. D.w.z. in het raadsstuk punt 2 te laten vervallen. Ruim 2uur heeft de raad zich beziggehouden met dit structuurplan. B en w. stelde de raad voor te be sluiten het door b. en w. ingediende ortwerp-structuurplan voor de Leid se agglomeratieplan 3 als resultaat van het overleg gevoerd met de ge meentebesturen van Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude als basisplan te aan vaarden om het college van G. S. van Z.-H. te kunnen dienen als basis voor een eventueel te ontwerpen streek plan. Voorts opdracht te geven aan de commissie structuurplan Leiden en omgeving 't gemeentebestuur van Voorschoten nader van advies te die nen inzake een eventuele uitbreiding van dit basisplan en voorts maatre gelen voor te bereiden op bestuurlijk gebied teneinde een evenwichtige realisering van dit plan te verzeke ren. Dit voorstel werd door de raad aangenomen. De voorzitter zei nog, dat terugne men van' punt 2 in het pre-advies aan de Leidse raad noodzakelijk is, Huist hadden gaarne gegevens óver j daar anders de kosten van etagebouw ot eenge- van Leiden.In het overleg gebonden „inswoningen, want beide heren wa ren beslist geen voorstanders van etagebouw (woonpakhuizen). Hierop ging de voorzitter niet dieper in, ST0MPWIJK Voorlichtingsavond LTB. De afd. Stomp wijk van die LTB heeft d'e goede gedachte gehad het Landbouw kundig bureau voor Thornasslakken- meel te Wageningen uit te nodigen een voorlichtingsavond te geven voor de leden. Deze avond, waarbij ook de LTB'ers van Zoeterwoude en de LTJ'ers aanwezig waren heeft grote voldoening gegeven. Na de opening door voorz. F. v. Swieten gaf de heer van Dijk van het Landbouwkundig bureau een uit eenzetting van de historische ontwik keling van het gebruik van kunst meststof. en het vervaardigen van Thomasslakkenmeel en het gebruik er van voor de verschillende gron den en gewassen. Door de ontdekking van §ir. Tho mas (vandaar de naam Thomasslak kenmeel) ni. het vrij maken van fos faat bij de staalbereiddng kwam er een nieuwe meststof, die veel volle diger was, daar deze meststof de on ontbeerlijke meststoffen bevat n.L stikstof, fosfor en kali en magnesium en enkele spoorelementen zoals ko balt en borium. Het Thomasslakkenmeel heeft een grote invloed op de kwalitiet van het grasland en vooral klavers zijn zeer gevoelig voor fosfaattekort. Na nog verder te zijn ingegaan op de samen stelling van Thomasslakkenmeel en de toepassing er van voor verschil lende gronden werd een kleurenfilm vertoond over de vervaardiging van het product. Na de film werd er een dankbaar gebruik gemaakt van de gelegenheid om vragen te stellen. De voorzitter dankte met een kort woord het Landbouwkundig bureau en hoopte dat de aanwezigen hun kennis weer hadden uitgebreid in het belang van him eigen bedrijf en veestapel. Vele aanwezigen gaven zich op voor een voorlichtingsblad dat kos teloos wordt verstrekt. Da LTB-leden, die de door de kring Leiden van de LTB in de Stads gehoorzaal te Leiden te geven Revue willen bijwonen, kunnen tot dinsdag a.s. nog kaarten verkrijgen bij P. v. Swieten en P. v. d. Salm. LISSE Geb.: Adriana A. M., d. v. A. Zwet sloot en A. C. Remmerswaal; Elisa beth G. M., d. v. C. Th. M. Koot en J. H. M. v. Haaster; Geertruida, d. v. A. Roks en W. C. Sies. Onderfcr.: L. Broekhuizen en H. Korenhof; J. Varkevisser en W. M. Baak; A. Ph. Addeson, Schiedam, en G- Lmanse. Getr.: T. v. Werkhoven en A. A. v. Pijpen, Katwijk; J. M. Rutten, Nij megen en H. M. Simons. Overl.: Alida Metscher, wed. van A. Hombergen, 90 jaar; Adrianus j Visser, echtgen. v. A. Bosch, 85 jaar. zou zijn aan een uitspraak van de Leidse raad, zo dit besluit zou wor den aangenomen en de mogelijkheid tot onderhandelen moeilijker zo niet onmogelijk zou worden. Bespreking Eerst werd door de verschillende raadsleden in het algemeen over het structuurplan gesproken. Er werd vastgesteld, dat de werkcommissie in een kort tijdsbestek een groots werk TELMACHINES HOGCWOtKV 92 TEL3/9<f3 (Advertentie). NOORDWIJK Klaverjascompetitie. De klaver- j ascompetitie van T.O.G. had deze week weer een vlot verloop in café De Beurs met de volgende resultaten: P. Borst 5128 p., Hermans 4914 p., L. v. d. Berg 4708 p., Romijn 4640 p., Groenewoud 4625 p., Fr. Smit 4605 p., mevr. Slootbeek 4576 p., D. Wijnands 4556 p., Slootbeek 4462 p., de Ruiter 4448 p. Candidaatstelling gemeentebelang. Op de algemene vergadering van „Gemeentebelang" is de navolgende groslijst voor de a.s. gemeenteraads verkiezingen vastgesteld: 1. Jhr. A. W. G. Riemsdijk, 2. J. de Ruiter, 3. Drf. J. v. Nes, 4. E. N. Schneijder, 5. H. v. Beelen. Actie Kinderzegels. De actie voor de aankoop van kinderzegels door de plaatselijke schoolkinderen heeft het fantastische bedrag van 5855 opgebracht. Op de postkanto ren werd nog verkocht voor 926.50. Medische dienst. De zondags dienst zal worden waargenomen door dr de Beer. Tel. 2751. De Duinrandapotheek is geopend van 121 uur en van 56 uur. Voor spoedgevallen doorlopend.* Bridgen. De uitslagen van de pa rencompetitie van de bridgeclub Noordwijk gespeeld in café Flora lui den als volgt: Mariano-v. Egmond 89 mp., v. KampenKaptein 75 mp., HoogervorstBeugelsdijk 65 mp Bakkerde Winter 61 mp., H. v. d. VóórtA. v. d. Holst 57 mp., L. v. d. Holst—J. Vink 55 mp., echtpaar Rijn bende 55 mp., echtpaar de Haan 47 mp. Tafeltennis. In de afgelopen week heeft de r.k. Tafeltennisvereni ging T.O.V. goede successen in de competitie geboekt, want de drie teams die uitkwamen behaalden een fikse overwinning. Het eerste dames team won met 73 van Sparkler, het eerste van de heren boekte een'91 zege op Relex II uit Lisse en het 2e team behaalde een-64 overwinning op Sparkler 2. Het programma voor de volgende week luidt: woensdag TOV 2RAS 2, TOV 4Den Burcht 6, zaterdag: TOV 3—Phoenix 5, TOV I—PIT I (jun.). Uitwedstrijden zaterdag Docos 2 TOV 2 en Docos 3—TOV 3 (jun.). had- verricht. Dit plan moet gezien worden als een eerste fase. In grote lijnen was de raad het wel eens. Ook de tekortkomingen werden opge somd. Er had rekening gehouden moeten worden met dit en met dat. Maar ook werd gesteld dat men het volste vertrouwen had in de samen stellers. Alleen met het voorstel om een brief aan de Leidse raad en het college te schrijven, zoals de voor zitter in zijn toelichting had gesteld kon de P.v.d.A.-fractie het niet eens 7,ijn. Toen dit dan ook aan de orde kwam, stemden allen voor, behalve de P.v.d.A.-fractie. De bedoeling van deze brief is juist volgens de voor zitter om de deur tot overleg open te houden, die anders door Leiden gesloten wordt. Medische dienst Zondagsdienst doktoren: Dr. Tonino, Voorstraat 23 tel. 2493. Voor de zuster Gezond heidscentrum, Wijngaardenlaan 1, tel. 2177. Geboren: Anthonius Wilhelmus, zn van P. H. H. J. Que-rreveld en M. Christiaanse; Petrus AlbertuS Jóhan- nes, zn van J. P. Peters en P. M. Wohrmann; Arie, zn van H. J. Her mans en J. M. van Ginkel; Gerrit zn van W. v. d. Leeden en A. Woerkom. Ondertrouwd: Johannes Hendrikus v. d. Krogt en Petronella v. d. Meer; Franciscus van Hest te Hilversum en Elisabeth Lidia Maria Duijnstee; Leo nard us Wilhelmus Nouwens en Chris tina Jozephina Raaphorst te Wasse naar. Getrouwd: J. P. v. d. Meer en G. M. Borsboom. Overleden: Abraham Albertus Owel 60 jr, echtg. van H. Blansjaar; An- tonius Hendricus Johannes Hansen, 47 jr, echtgenoot van L. A. M. Elli- gens. Overleden te Leiden: Franciscus Marius Maria Groenewegen 3 wk; Karei Frederik Kabbedijk 56 jr, echt genoot van A. J. A. Wytenburg; Ja cobus Adrianus Meeuse 73 jr, echtge noot van S. M. Advokaat. SASSENHEIM V.V.V. „SASSENHEIM VOORUIT" Het is algemeen bekend, dat V.V.V. te Sassenheiim niet alleen actief is voor de vreemdelingen doch in de „stille tijd" ook de eigen inwoners niet vergeet. Reeds verschillende sprekers werden uitgenodigd. Don derdagavond had mei zich verzekerd van de medewerking van de heer J. v. Heurck adj. directeur van de voorlichtingsdienst der Rijkswater staat, die een causerie hield over het Deltaplan. Aan de hand van dia's liet spr. ons zien hoe kwetsbaar ons land eigenlijk is. Het was helemaal niet denk beeldig geweest dat Nederland voor 40 was overstroomd wanneer de dijk breuk bij Ouderkerk a. d. IJssel niet tijdig gedioht was. Ook in de dui nen bij '6-Gravenhage was het op het nippertje geweest. Ongeveer 60% van de bevolking zouden door het water zijn verdreven. Men wil dit nu voorkomen door uitvoering van het Deltaplan. Een van de grote problemen is het Zoute water in de bodem. Men gaat dit bestrijden met zoet water uit de grote rivieren. Reeds is men begonnen met de af sluiting van het Veersche Gat en de Zandkreek zal spoedig volgen. Tenslotte werd nog een tweetal films vertoond waarvan de ene han delde over de strijd die in het voor jaar en zomer 1953 werd geleverd omtrent de afsluiting van de 67 stroomgaten waarvan het gigantische werk bij Ouderkerk het voornaam ste was. De tweede film betrof de bevolking rond de afgesloten Zui derzee. Zeer interessante films en een zeer geslaagde avond. Wielervereniging opgericht. Don derdagavond vond in café „De Oude Post" de oprichting plaats van een wielervereniging. De vergadering stond onder leiding van de heer E. de Brie, die de aanwezigen verwel komde en het doel uiteenzette. Als bestuur werd gekozen E. de Brie, voorz., L. van Ruiten, seer, en J. v. Dorp, penn. Uit de vergadering kwa men vijf werkende leden. De voor zitter hoopte op een aangename sa menwerking en spoorde allen aan de vereniging tot grote bloei te brengen. Nieuwe leden kunnen zich aanmelden bij het bestuur. Medische dienst. Zondag 19 jan. a.s. wordt de doktersdienst waarge nomen door: dr. G. van Raay, Sas- senheim, tel. 7771. WARMOND Rente-vaststelling. Door de Coöperatieve Raiff eisen bank alhier is voor het eerste halfjaar 1958 de rente als volgt vastgesteld: spaargeL den tot 15.000 2,85 pet.; spaargel den op termijndepot voor een jaar vast 3 yK pet. Deposito in lopende re keningen tot 5000.— 1 pet., daar boven Yi pet. Credieten 6 pet., hy potheken 5 pet. Culturele avond. Het Neder lands Kamerkoor zal onder leiding van haar directeur de heer Felix de Nobel op maandag 20 januari a.s. des avonds om 8 uur een uitvoering ge ven in 't Trefpunt, waarbij de diri gent een toelichting zal geven van de uit te voeren zangnummers. Onder meer zullen ten gehore worden ge bracht werken van Mozart, Diepen- broek, Wagenaar en de dirigent zelf. Loop der bevolking. De bevol king dezer gemeente bedroeg op 31 december 1956, 2198 mannen en 1931 vrouwen, totaal 4129 personen. In 195"7 werden geboren 42 mannen en 49 vrouwen, totaal 91 personen. Er vestigden zich in 1957, 211 mannen en 126 vrouwen totaal 337 personen. Aldus een vermeerdering van 25 mannen en 175 vrouwen, totaal 428 personen. Overleden zijn 11 mannen en 13 vrouwen, totaal 24 personen, WEET U HET OOK NIET Vraag: H. J. van A. Ik bewoon een huis van een blok van vier, dat aangesloten is op een riool, dat telkens verstopt is. Vroeger verhielp de eignaar dit ongerief, nu niet meer. Voor wiens rekening komt e.e.a. nu? Antwoord: Wjj zijn geneigd aan te nemen dat de kosten van ophef fing der verstopping voor rekening van verhuurder zijn, omdat hij dat al tijd heeft gedaan. Wellicht kunt u ge bruik maken van de vereenvoudigde procedure ingevolge de Huurwet, wanneer huurders en verhuurders geschil hebben over de wederzijdse onderhoudsverplichtingen. De huur der kan zich volgens deze regeling, bij verzoekschrift op ongezegeld pa pier, wenden tot de kantonrechter, in te dienen bij de griffie. Verzoekt u de kantonrechter om een dag te be palen, waarop uw zaak ter terecht zitting zal worden behandeld. Dit ver zoekschrift moet opgave bevatten van naam en woonplaats van de verzoe kers (doet u dit samen met de an dere bewoners) en van de wederpar tij, verder een mededeling van de vorderingen en van de gronden waar op deze steunt. De rechter kan de huurder machtigen bepaalde onder houdswerken of reparaties op kosten van de verhuurder te doen uitvoe ren. Hij kan daarbij tevens bepalen tot welk bedrag de huurder de ge maakte kosten met de huurprijs-kan verrekenen. Vraag J. v. K. Kunt u mij inlich tingen verstrekken over het fokken van chinchilla's? Antwoord: Stel u in verbinding met de voorzitter der Nederlandse Vereniging van fokkers, de heer Th. Dijksterhuis, Zijldijk Groningen. U krijgt daar alle gewenste inlichtin gen. Vraag G. A. v. d. B. 1). Hoeveel Inwoners heeft Bussum en wat zijn de voornaamste middelen van be staan in die plaats? Antwoord: Blijkens de opgave van 1-1-1956 telde Bussum toen 37872 in woners. De voornaamste middelen van bestaan zijn: foren se, kwekerijen, blekerijen, chocoladefabriek, chemi caliën. confectie, radiatoren en car- tonnage. 2). Id. Hilversum? Antwoord: Deze plaats telde op ge noemde datum 95825 inwoners. De voornaamste middelen van bestaan zijn: vreemdelingenverkeer, tapijt weverij, ijzergieterij, machines, haar den, verfstoffen, essences, vaseline, carosseriën, landbouw en studio's omroepverenigingen. 3. Id. Haarlem? Antwoord: Aantal inwoners 166764. Middelen van bestaan: bloembollen, metaal, spoor- en tramwagens, scheepsbouw, drukkerijen, chocolade, zeep, kousen, -cliché's, lettergieterij, film, hijswerktuigen, drijfriemen, or gels, rubber, eboniet, Haarlemmer olie, chemicaliën. Vraag J. A. betreft vraag konijn braden. Antword: Wilt u ons opgeven of het een wild dan wel een tam konijn be treft. De uiteenzetting is nog al lang en aangezien u niet opgeeft wild of tam, zouden wij extra veel plaatsruimte nodig hebben. Vraag: Mevr. M. v. d. M. Hoe verwijder ik piccalillyvlckken uit een plooirok? Antwoord: U schrijft er niet bij van welke stof dit rokje is gemaakt. Probeert u het eens met een sopje van synthetisch wasmiddel. Beter is echter het kledingstuk ter behande ling af te geven voor ontvlekking aan een' chemische wasserij. Vraag: Mevr. v. G.: Hoe verwijder ik ballpointvlekken uit 'n beddelaken ken? Antwoord: Deze vlekken moeten behandeld worden met spiritus of al cohol, door afwisselend te betten en te weken. Vraag: Hoe lang is de dracht van een olifant? Antwoord: Een-en-twintig tot drie- en twintig maanden. Scheepsberichten ABBEKERK 18 jan. te Port Said; AL- DERAMIN 18 jan. te Basrah; ALUDRA pass. 17 jan. Beachyhead n. Amster dam; BOSKOOP pass. 17 jan. Casquets n. Trinidad; BUSSUM (tpass. 17 jan. Fnisterre n. Rastanura; CALTEX ROT TERDAM (t.) 17 jan. 30 mijl n.o. Fi- nisterre n. Rotterdam; CALTEX THE HAGUE (t.) pass. 17 jan. Ras al Haddin n. Bahrein: CELEBES 17 jan. te Aba- den verw.; GROOTE BEER 17 jan. van Sydney n. Soerabaja; KORENIA (t.) 17 jan, Aden gep. n. Mena al Ahmadi; LEKHAVEN 20 jan. te Antwerpen ver wacht; LOENERKERK 17 jan. te Dam man; MAAS pass, 17 jan. Finisterre n. Lissabon; MENTOR pass. 17 jan. Ter- ceira n. Paramaribo: MUIDERKERK 18 Jan. te Karachi. OMMENKERK 17 jan. v. Manilla n. Hongkong; ONDINA (t.) 17 jan. 160 mijl z.z.o. Formosa n. Singapore; OUWERKERK 18 jan. te Manilla; PERNA (t.) 17 jan. v. Bom bay n. fort Okha; POELAU LAUT 18 jan. te Tandjong Priok; PRINS DER NEDERLANDEN 17 jan. v. Dover naar Trinidad; PRINS WILLEM II 18 jan. te Le Havre; RIOUW 17 jan. v. Tandj. Priok n. Padang; ROGGEVEEN 17 jan. v. Melbourne; SINGKEP 17 jan. van Bombay n. Karachi; STAD SCHIEDAM 17 Jan. v. Gibraltar n. Italië; TAWAU 18 jan. te Matawara; TEGELBERG 16 jan. v. Mauritius n. Lor Marques; VAN NECK pass. 17 jan. Straat Torres naar Auckland: WIELDRECHT (t.) 18 jan. te Port Said. terwijl vertrokken 194 mannen en vrouwen, totaal 304 personen. Aldus 'n vermindering van 205 man nen en 123 vrouwen, totaal 328 per sonen. In 1957 is het aantal mannen toegenomen met 48 en het aantal vrouwen met 52, totaal 100 personen, zodat op 1 januari 1958 het aantal mannen bedroeg 2246 en het aantal vrouwen 1983, in totaal 4229 perso nen. Medische dienst. Zondag 19 jan. a.s. wordt de doktersdienst waarge nomen door: dr. G. van Raay, Sas senheim, tel. 7771. Gemeenteraad van Voorhout De gemeenteraad van Voorhout kwam in voltallige vergadering bijeen. Na het gebed, hield de voor zitter de gebruikelijke nieuwjaars rede, waarvan wij heel in 't kort een uittreksel geven. Met voldoening werd vastgesteld, dat in het afgelopen jaar een goede geest van samenwerking heeft be staan tussen gemeenteraad en b. en w., en ook tussen de leden van het gemeentebestuur onderling. Vele voor de gemeente belangrijke beslis singen werden genomen. De gemeen tesecretaris, hoofden van dienst en het personeel van de verschillende diensten hebben zich met grote ijver van hun taak gekweten. Hierna gaf de voorzitter een over zicht van de loop der bevolking. Het totaal aantal inwoners bedroeg op 1 jan. '59 4609 personen. Ten aanzien van de verbetering der volkshuisvesting werd geconstateerd, dat in het afgelopen jaar een grote bouwactivietit heeft geheerst. Er kwamen in 1957 voor bewoning ge reed 36 woningen, terwijl met de bouw van 36 woningen een aanvang werd gemaakt. Vervolgens gaf de voorzitter een uitgebreid overzicht over de verdere activiteiten op het terrein der volks huisvesting. Getracht zal worden om in 1958, de bouwactiviteit, welke in 1956 en '57 werd ontplooid, in ieder geval op hetzelfde peil te handhaven. Dit zal echter met de thans nog voort durende financieringsmoeilijkheden niet eenvoudig zijn. Met de grootste zorg wordt en werd er door het gemeentebestuur, in góe de samenwerking met de woningad viescommissie, de woningbouwver eniging en particuliere huiseigenaren, naar gestreefd om mede door woning- ruil de beschikbaar komende woon ruimte tot het uiterste te benutten. Uitvoerig nam spr. de nog steeds be staande grote woningnood onder de, loupe. Het aantal woningzoekenden bedroeg op 1 jan. *58 nog 103. Het ziet er echter voor de woningbouw maar vooral voor de woningwetbouw zeer somber uit. Hierna memoreerde spr. nog de vele belangrijke werken die in 1957 tot stand zijn gekomen. Het plan tot verbetering van de Jacoba van Beierenweg is de dupe van de bestedingsbeperking. Een plan tot verbetering van de Noordwijkerhoek- brug komt binnenkort ter tafel. Nieuwe straten zullen worden aan gelegd. Er komt een plan voor een z.g. dorpsplein bij de Prins Bernhard- straat. De voorz. besloot zijn rede, met het uitspreken van de hoop en het vertrouwen, dat de huidige en toekomstige gemeenteraad onder Gods zegen in grote eensgezindheid van de leden onderling en in goede samenwerking met b. en w. zeer veel werk zullen mogen verrichten in het belang onzer gemeente en haar inge zetenen. Deze toespraak werd namens de raad beantwoord door de heer C. Prins. Besloten werd, om in samenwer king met de N.Z.H.V.M. in de Heren straat tussen de percelen 11 en 13 een abri te plaatsen als wachtgele- genheid. Het gemeentelijk aandeel in de kos ten zal ongeveer 400.bedragen. De Dr. Kuyperlaan zal gesloten worden voor alle verkeer uit één richting. Bij de aanleg van de Julianalaan in 1950 is verzuimd van het r.k. kerk bestuur een strookje grond ter groot te van plm. 305 m2 aan te kopen, zo dat de Julianalaan voor plm. 60 m2 ligt op grond, welke geen eigedom van de gemeente is, terwijl 't restant aan beide zijden van de weg gelegen is en dus o.m. een gedeelte vormt van de tuingrond der thans in aanbouw zijnde woningen. Deze situatie kan niet bestendigd worden. Na onder handelingen met het r.k. kerkbestuur is men tot het resultaat gekomen, deze grond voor 3.50 per m2 aan te kopen. Het kerkbestuur bleek niet bereid deze grond voor een lagere prijs te verkopen. Als leden van de commissie tot wering van schoolver zuim werden herbenoemd de heren H. A. Allard, P. v. Rijzen en J. Floor, terwijl in de vacatures E. F. Knop- pert en P. v. d. Geer werden be noemd de heren K. F. v. d. Bent en J. v. d. Hoeven. Een voorstel tot aanleg van trot toirs in de Dr. Kuijperlaan, Dr. Schaepmanlaan en Prof. Nolenslaan vond in de heer Van den Nouland een fel tegenstander, omdat hij niet van de noodzaak overtuigd is, en hij bang is dat het parkkarakter wordt aange tast, een mening die door de heer van der Lans wordt gedeeld. Bij de heer Van der Ploeg is de veiligheid het voornaamste, eveneens bij de heer Prins, die gaarne met het voorstel accoord gaat. Nog lang wordt hierover gerede twist, zodat de voorzitter het voorstel in stemming moet brengen. Voor stemden de heren Weve, Derksen, Borst, Prins, v. d. Ploeg en Jansze. Tegen: De Groot, Warmenhoven, v. d. Nouland, v. d. Lans en Eigen brood; 65 dus en aangenomen. In de commissie tot onderzoek der gemeentebegroting in de vacatures J L. Nijssen en M. Los werden gekozen de heren Adr. Jansze en A. van der Lans, de laatste na 2 herstemmingen In de vacature-Los in de commis sie van bijstand voor het woningbe drijf werd eveneens de heer Adr. Jansze benoemd. De raadscommissie ad hoe voor de sportvelden is veranderd in een vaste raadscommissie. Mr Weve wilde de aantekening „tegen" te zijn. Spreekuur woningadviescommissie Het spreekuur van de woningad viescommissie op 20 jan. a.s. komt te vervallen. Het eerstvolgende spreek uur is op maandag 3 febr. a.s. In het vervolg zal de commissie alleen op de eerste maandag van iedere maand 's avondls van 8—9 uur spreekuur houden. Medische dienst. Zondag 19 jan. a.s. wordt de doktersdienst waarge nomen door: dx. G. van Raay, Sas- senheim, tel. 7771. WASSENAAR Causerie over Corsica voor vijf tuinbouwverenigingen. De vijf Wassenaarse verenigingen op tuin bouwgebied hebben gisteravond in café van dr Zalm een gecombineerde samenkomst gehouden waarvoor als spreker was uitgenodigd de heer C. Sijskes uit Rockanje. Na een inlei dend woordje door de heer F. Zeg waard begon de heer Sijskes aan zijn causerie, die het eiland Corsica tot onderwerp had. Hij vertelde een en ander over het eiland en de bewo ners, die bijzonder gastvrij en har telijk zijn, maar voor het overgrote deel in armoede leven. Wat de plan ten groei op het eiland betreft: de geiten hebben er enorme verwoestin gen aangericht. Maar ondanks dat is er op Corsica voor liefhebbers van de natuur veel te genieten. De heer Sijskes wees op de klimaatverschil len, die men op verschillende hoog ten aantreft en sprak over de mid delen van bestaan van de eilandbe woners: uitvoer van hout en kurk en geitekaas. Aan de hand van een interessante serie kleurendia's vertelde spr. nog vele bijzonderheden over planten en dieren en mensen op Corsica. Doktersdienst. Gedurende het a.s. week-end wordt de doktersdienst voor spoedgevallen waargenomen door de artsen J. C. de Neef, Wil- helminaplein 1 tel. 8303 en H. v. Plink Lange Kerkdam 66 tel. 2075. Apothekersdienst. Van zaterdag 6 uur tot de volgende week zaterdag morgen 8 uur, Wassenaarse Apotheek Schouwweg 32, tel 2402. Z0ETERMEER Op initiatief van die plaatselijke afdeling van de LTM werd in sa menwerking met de LTJ en de bei de land- en tuinbouwgroeperingen uit Bleiswijk een Lourdesavond gege ven in De Jonge Prins. Voor deze avond bestond grote belangstelling. Mej. J. van Gennep, leidster van het diocesaan bestuur te Haarlem was de inleidster op deze avond. Voor .de pauze behandelde spreekster het on derwerp ,,De nood der Wereldkerk" aan de hand een speciale filmstrip. Duidelijk werd uiteengezet de gees telijke nood van de ontwikkelde ge bieden en de geestelijke en materiële nood in de onderontwikkelde gebie den. Het ontstellende leed van deze millioenen mensen maakte indruk op de aanwezigen. Na de pauze sprak mej. Van Gennep, dat in dit jaar, waarin het eeeuwfeest van de ver schijningen gevierd wordt in het mid delpunt der belangstelling staat Aan de hand van fotomateriaal kon mej. Van Gennep, die zelf te Lourdes ge weest is, een duidelijk beeld geven van dit geweldige Mariaoord. De le den van de LTM zongen ter opluiste ring het Lourdes lied. De Aalmoeze nier, kap. H. Banning, was mede op deze avond aanwezig.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5