Kernonderzoek in Nederland „Ons volk is lauw" ,De stemme ni*ov Verruiming goedkeuringsbe!eid voor kleine bouwwerken Wordt premiebouw achtergesteld bij woningwetbouw? Indexcijfer in 1957 6 punten gestegen Juwelendiefstal opgehelderd Van reis van prinses Beatrix naar de West DONDERDAG 16 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA IS Brengt voor 20 miljoen werk mee Bouwcapaciteit blijh richtsnoer De enige dagen geleden aangekon digde verruiming van het goedkeu- ringsbeleid voor kleine bouwwerken zou tot onmiddellijk gevolg hebben, dat naar schatting 20 miljoen gulden aan werken op de bouwmarkt zullen kunnen worden gebracht, waarvoor aanvragen zijn ingediend. Een ge deelte hiervan is gedurende een meer of minder lange tijd aangehouden ge weest. Aldus deelt het ministerie van volkshuisvesting en .bouwnijverheid n.ede. Dit cijfer heeft uitsluitend betrek king op die werken, waarvoor de plannen door de betrokken gemeen tebesturen bij de provinciale directies van de volkshuisvesting en bouwnij verheid waren ingediend en waar voor nog geen rijksgoedkeuring was gegeven. Daarnaast kan nog reke ning worden gehouden met bouw plannen, welke door perticuliere op drachtgevers bij de betrokken ge meentebesturen zijn ingediend, maar die door die gemeentebesturen nog niet voor goedkeuring waren voorge dragen. Ter nadere toelichting kan dienen, dat de verruiming van het goedkeuringsbeleid uitsluitend wer ken betreft, waarvoor de bevoegd heid tot goedkeuring door de minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid in handen is gelegd van de hoofdingenieurs directeuren van de volkshuisvesting en de bouwnijver heid in de provincies, aldus het mi nisterie. De limiet. Daartoe behoren in het algemeen de bouwwerken tot honderdduizend gulden, met uitzondering van de bouw van scholen. Wat de gebouwen voor industriële doeleinden, alsmede gebouwen op het terrein van de ge zondheidszorg en de hygiëne betreft, geldt deze bevoegdheid van de hoofd ingenieurs-directeuren slechts voor gebouwen tot 50 duizend gulden. Voor de gebouwen met een hogere bouwsom wordt de goedkeuring ver- Landbouwschap ongerust over uitblijven melkgeld Tijdens de middagvergadering van het bestuur van het landbouwschap werd o.m. de uitgestelde nabetaling op de melkprijs 1956/57 ter sprake ge bracht. Zoals men weet heerst over dat uitstel grote onrust onder de vee houders. In Friesland wordt gedreigd met staken van het betalen van be lasting. Aangezien het een vordering op de overheid betreft, meende men in het bestuur van het landbouwschap, dat iedereen op grond hiervan uitstel van betaling bij de inspecteur kan vra gen. Van de zijde van het landbouw schap is men bereid de minister van financiën te verzoeken de inspecteurs eist van de minister. Voor gebouwen in de industriële sector wordt deze goedkeuring in de laatste twee jaar vrijwel altijd gegeven, indien de aan vragen ook aan de overige vereisten voldoen. Weg- en waterbouwkundige wer ken vallen eveneens buiten de ver ruiming van het goedkeuringsbeleid. Deze werken zijn tot een bedrag van 50 duizend gulden vrij. Daarvoor is geen rijksgoedkeuring vereist. Voor werken met een grotere bouwsom dan 50 duizend gulden berust de be voegdheid tot het verlenen van de rijksgoedkeuring niet bij de hoofd ingenieurs-directeuren. De verruiming van de mogelijkheid tot goedkeuring van genoemde wer ken is eveneens geboden aan de ste den Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. In deze steden is n.l. die be voegdheid voorbehouden aan het ge meentebestuur. Deze verruiming van de goedkeu ringsbevoegdheid betekent niet, dat geen rekening meer zal worden ge houden met de beschikbare bouwca paciteit. De bouwcapaciteit blijft evenals voorheen een richtsnoer voor het afgeven der goedkeuringen, aldus het ministerie. GIFT VAN HJVI. DE KONINGIN. H.M. de Koningin heeft op giro 777 en belangrijk bedrag doen storten als bijdrage voor de hulp, die door het C.C.K.P. (Centraal Comité v. Kerke lijk en Particulier Initiatief) en het Nederlandse Roode Kruis geboden wordt aan de Nederlanders, die uit Idonesië moesten vertrekken. PRINSES MARIJKE AD SPIRANT PAD VINDSTER. Prinses Marijke heeft gistermid dag in het kabouterclubhuis te Soest met 16 andere kabouters haar kabou- tertijd afgesloten met de in de Ne- derlandsche Padvindsters gilde ge bruikelijke „overvlieg"-ceremonie. Bij deze ceremonie waren HJV1. de Ko ningin en de moeders der andere ka bouters van de „kleine totemkring" aanwezig. Prinses Marijke, in de kabouter- wereld beter bekend als kabouter Helpgraag, was van september 1955 af kabouter in deze kring te Soest. Zij was met veel enthousiasme kabouter en behaalde verschillende insignes. HILVERSUMS 100.000STE EIND VAN DIT JAAR VERWACHT. Aan het einde van dit jaar wordt de honderdduizendste inwoner van Hilversum verwacht. De bevolking is gestegen sedert 1 januari 1945 tot 1 januari j.l. met 20327 zielen. Op die datum telde Hilversum 98987 inwo ners. Slapeloze nachten om een uitverkoop Particuliere bouwers ontevreden 4 pCt-Iening In een toespraak op de gistermid dag in het Minervapaviljoen te Am sterdam gehouden vergadering van de Nederlandse Katholieke Aanne mers- en patroonsbond, heeft de waarnemend voorzitter, de heer J. Rozestraten gezegd de overheid de volgende vraag te willen stellen: „Hoe ziet u de mogelijkheden voor de premiebouw in 1958 en welke maat regelen bent u bereid te treffen ten einde tegemoet te komen aan de moeilijkheden van de premiebouw? Bent u, centrale overheid, derhalve bereid geld tegen een rente van vier en een half procent ten behoeve van de particuliere bouw te voteren?" De heer Rozestraten zeide verbaasd te zijn over de laatste ontwikkelingen in de bouwsector. Bij het vaststellen van het woningbouwprogramma 1958 (80.000 woningen, voor de helft pre mie- en voor de andere helft woning wetbouw) werd uitdrukkelijk ver klaard dat geen rekening was gehou den met de huidige financieringsmoei lijkheden. Welke betekenis moeten wij dan aan een dergelijk bouwpro gramma hechten in een tijd van gro te kapitaalschaarste, vroeg de heer Rozestraten zich af. Vervolgens heeft echter niet alleen de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, maar het gehele kabinet, zeide hij, het noodzakelijk geoordeeld ter wille van de realisering van de woningwet- bouw speciale maatregelen te nemen, te vragen soepelheid te betrachten in gevallen van uitstel door geldgebrek J als bijvoorbeeld de nationale 6 pro wegens uitblijvende betaling 141 melkgeld. Tevens zal worden verzocht in deze geen rentebetaling over uitgestelde belastingtermijnen te vorderen. Besloten werd de minister van landbouw te adviseren de uitkeringen uit het zuivelfonds en het L.E.F. per 100 kg melk (de zgn „plas") te doen, omdat voor het lopende jaar de melk prijs op deze basis is berekend. Vast gesteld werden voorts de globale grenzen van de gebieden met een la gere melkprijstoeslag, behalve van enkele omstreden gebieden in Noord en Zuid-Holland. Een ontwerp-algemene heffings verordening 1958 en een ontwerp voorschot heffing 1958 werden vast gesteld. Besloten werd een audiëntie bij de staatssecretaris van PBO aan te vragen teneinde het lange uitblij ven van een beslissing op een beroep tegen het SER-besluit, waarbij de heffingsverordening 1956 van het landbouwschap wegens de mate van contributieaftrek te bespreken. Kosten levensonderhoud Het prijsindexcijfer van het levens onderhoud van hand- en hoofdarbei dersgezinnen, dat maandelijks door het CBS wordt samengesteld op basis 1951 100, vertoonde van medio november tot medio december geen wijziging. Het indexcijfer inclusief AOW bleef 123 en het indexcijfer exclusief AOW bleef 118. Binnen de sector voeding, waar voor het december-indexcijfer even als dat van de vorige maand 122 be- diceg, gaf het indexcijfer voor fruit een vrij sterke daling te zien. Daar stond evenwel een stijging tegenover voor groenten en aardappelen, ter wijl voorts de prijs vooro eieren op liep. Het CBS maakte tevens een bere kening van het gemiddelde prijsin dexcijfer voor 1957. Dit bleek 119 te bedragen tegenover 108 voor 1956. In het cijfer 119 voor 1957 is even wel de invloed begrepen van de op 1 jan. 1957 in werking getreden Alge mene Ouderdomswet. Laat men deze invloed buiten beschouwing dan is het gemiddelde indexcijfer voor 1957 114. cent woningbouwlening, de rente- spaarbrieven en de votering van 540 miljoen gulden uit de belasting gel den ten gunste van de woningwet- woningbouw. Geldt nu, vroeg spreker, de grote sociale en morele urgentie van de woningbouw alleen maar voor de wo ningwetwoningen en niet voor de particuliere bouw? en nieuwe gepleegd Binnen tweemaal 24 nur, nadat ii de juwelierszaak S. aan de Noord straat te Tilburg voor een waarde van ƒ6.000,aan horloges en gouden ringen was gestolen, heeft de politie van Tilburg de 24-jarige koopman P. S. uit die stad gearresteerd en het ge- stolene in beslag kunnen nemen. De inbraak is zondag omstreeks 10 uur 's avonds gepleegd. De dader bleek zich na het forceren van een raam aan de achterzijde van woning toegang tot de juwelierszaak te hebben verschaft. In de loop van maandag rezen ver denkingen tegen de 24-jarige koop man, die enkele malen in de omge ving van het pand was gesignaleerd. Hij werd gearresteerd, ontkende aan vankelijk, maar viel tenslotte door de mand. Hij bekende de diefstal te heb ben gepleegd en het gestolene onder een hoop oude rommel in de tuin achter de woning van een goede ken nis van hem te hebben verborgen. De kennis bleek van deze handelwij ze onkundig. Nu weer in Den Bosch. Gisternacht is voor een waarde van circa zesduizend gulden gestolen uit de etalage van de juwelierszaak van de firma Verbruggen in de Hintha merstraat te 's-Hertogenbosch. De spiegelruit van de etalage is met een steen ingegooid, waarop onmiddel lijk de elektriche alarminstallatie be gon te werken. Eer er iemand kwam opdagen heeft de dief (of hebben de dieven) kans gezien een aantal siera den ter waarde van plus minus f 6000 mee te nemen en met een gereed staande auto te verdwijnen. Men heeft het nummer van deze auto kun nen opnemen, doch dit bleek vals te zijn, want de auto die dit nummer rechtens draagt, heeft de gehele anent in Beverwijk in een garage gestaan. Nog hogere rente? De taak van de centrale overheid houdt niet op daar, waar de bouw van woningwetwoningen eindigt en die van premiewoningen begint, al dus spreker. De overheid kan niet zonder meer aan de financierings moeilijkheden van de particuliere bouw voorbijgaan, want mede door haar beleid is thans de reeds krappe kapitaalmarkt afgeroomd en worden de particuliere bouwers tot betaling van een nog hogere rente gedwongen. Tevens, echter afzonderlijk gezien van de huidige kapitaalmarkt, had de waarnemend voorzitter bezwaren te gen de nieuwe premieregeling 1957. Zo betreurde hij het dat ook bij deze regeling het georganiseerde bedrijfs leven niet is gekend en dat er te wei nig rekening is gehouden met de ver schillen in grondkosten en gezinssa menstelling. Een algemene limiet van 30.000.voor wat betreft de koop woningen is volgens de waarnemend voorzitter zeer in het nadeel van de grote gezinnen, vooral in de drie gro te steden. Een derde bezwaar van de regeling is naar zijn mening de krapte van de huurgrenzen. Want wanneer in de grote steden reeds woningwetwonin gen worden gebouwd van ongeveer! 100.per maand, dan is het duide lijk, aldus de heer Rozestraten, dat een huurgrens van 120.voor de premiebouw, die onder ongunstiger financiële voorwaarden een exploita tierekening moet opzetten, weinig kansen biedt. Voor wie een goede slag wil slaan in de uitverkoop, geldt als eerste regel een schier onuitputtelijk ge duld. Dinsdagavond werd dit groepje koopjesjagers gesnapt, terwijl het met tijd- en dorstverdrijvende midde len de wacht voor een winkel had betrokken. NAT. RECLASSERINGSDAG: OPBRENGST 400.000.—. De nationale reclasseringscollecte, waaruit instellingen van alle gezind ten een aandeel ontvangen, heeft in 1957 in geheel Nederland in totaal op gebracht 401.783.72 (.vj. 374.466,56) De Nationale Reclasseringsdag 1958 zal worden gehouden op zaterdag 27 september. Verslag op de voet Teneinde de Nederlandse bevol king en de Nederlanders in den vreemde op de hoogte houden van het bezoek, dat H.K.H. prinses Bea trix begin februari aan de Neder landse Antillen en Suriname zal brengen, zal, naar uit een medede ling van de NCRV blijkt, in de ac tualiteitenrubrieken van de Neder landse radio-omroepverenigingen een radiofonisch verslag worden gege ven van telkens 5 minuten. Dit gesproken reisverslag zal voor het gezamenlijke programma van de Nederlandse Radio Unie worden ver zorgd door de reporter Gerard Hoek (NCRV), de cameraman Piet Kaart (voor het televisiejournaal van de NTS) en de radiotechnicus Fred Bos man, die de geluidsapparatuur zal verzorgen. Radio Nederland Wereldomroep is van plan de radioberichtgeving en reportages zoveel mogelijk over te nemen. Nieuwe uiethode in Amsterdam Het is niet uitgesloten, dat Neder land vooraan komt te liggen in de race der landen, die zoeken naar ener giewinning door kernsplitsing. Als de Amsterdamse natuurkundige prof. dr. J. Kistemaker erin slaagt de re sultaten van zijn huidig onderzoek voor de praktijd bruikbaar te ma ken, kan wonden gesproken van een ZWANENBERG NEEMT NOACK OVER. Met de aandeelhouders van de E. Noack's Kon. fijne Vleeswaren- en Conservenfabrieken te Amersfoort heeft de Kon. Zwanenberg Organon te Oss onderhandelingen gevoerd in zaken de overneming van het bedrijf. Deze onderhandelingen hebben tot volledige overeenstemming geleid. Zwanen berg-Organon heeft thans alle aandelen van Noack gekocht. Het be drijf van Noack zal als zelfstandige zaak en onder de bestaande naam worden voortgezet. In 1957 verdronken 669 personen In 1957 zijn in Nederland in totaal >69 personen verdronken. Hieronder bevonden zich 229 jongens, 49 meis jes, 279 mannen, 52 vrouwen en 61 inzittenden van auto's. Deze gegevens, opgemaakt door de Kon. Ned. bond tot het redden van dienkelingen, geven een stijging aan ten opzichte van 1956 van 124 ver- drinkingsongevallen. In 1957 raakten in totaal 1615 per sonen te water en werden gered. Hieronder waren 551 jongens, 188 meisjes, 300 mannen, 75 vrouwen en 501 inzittenden van auto's. In 1956 was dit totaal 1593. In 1957 is eveneens het aantal te water geraakte auto's gestegen ten opzichte van het vorige jaar (661 595). J wereldprimeur op het gebied van de toepassing van kernenergie voor vre desdoeleinden. Prof. Kistemaker is directeur van het laboratorium voor massaspectro- grafie te Amsterdam en werkt thans aan een geheel nieuwe methode voor het winnen van energie uit niet- klassieke stoffen. Zijn methode is zo eenvoudig, dat Frankrijk heeft afge zien van een miljoenenproject voor onderzoek van de materie, dat de zelfde doestelling zou hebben als de research van prof. Kistemaker. Het slagen van het onderzoek in het hoofdstedelijk centrum wordt door natuurkundigen over de gehele wereld met spanning afgewacht, om dat dit zeer verstrekkende gevolgen zal kunnen hebben voor het speur werk dat allerwege verricht wordt. Te weinig meeleven met repatriërenden De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M Klompé, heeft gisteravond in Rotterdam in felle bewoordingen „de zeer lauwe reactie" van het Nederlandse volk op het lot van de gerepatrieerde Neder landers gehekeld. Zij onderbrak hiervoor een rede, die zij hield ter gelegenheid van het tien-jarige bestaan van de Hervorm de Stichting voor kerkelijk saciale arbeid, over de problemen van de so ciale wijkopbouw en de migratie. De minister was van oordeel, dat het Nederlandse publiek zich niet voldoende realiseert wat het betekent voor deze mensen, die veel liever in hun eigen warme land in hun eigen omgeving blijven dan te worden over- KROON KEURT SUBSIDIE GOED VOOR CARNAVALSOPTOCHT. De Kroon vindt het goed dat de gemeente Oldenzaal vijftienhonderd gulden subsidie geeft aan de plaatse lijke carnavalsvereniging, die van plan is een carnavalsoptocht te hou den onder meer met het doel vreem delingen te trekken. Gedeputeerden van Overijssel had den het raadsbesluit niet goedgekeurd uit overweging dat dergelijke vereni gingen niet hoger moeten grijpen dan haar kaspositie toelaat. De gemeente Oldenzaal was het daar niet mee eens en in ging in beroep bij de Kroon. (Alg. Dagbl.) ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms Montferland 20 jan.; ms Alberto Dodero 25 jan. Australië via Engeland: 25 jan. Brazilië: ms Kennemerland 20 jan. Canada: ss Rijndam 22 jan. Chili: via New York 22 jan. Ned. Antillen: ss Ellerbek 20 jan. Nieuw Zeeland: via Engeland 19 jan. Suriname: ms Helicon 22 jan. Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: ms Arundel Castle 25 jan. Brits-Oost-Afrika: ss Marechal Jof- fre 25 jan. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. geplaatst naar een koud klimaat en een land dat zij in vele gevallen nog nooit hebben gezien. Zij vergeleek de slappe reactie van het volk met de reactie op het onrecht dat het vorige jaar de Hon garen werd aangedaan. Waarom, vroeg de minister zich af, windt men zich niet op over deze zaak. Ook hier gebeurt o /recht en worden de ele mentaire rechten van de mens met voeten getreden. De houding van het Nederlandse volk vervult de minis ter dan ook met grote zorg. Salk (polio-) vaccin op Schiphol aangekomen De eerste grote zending Salk-vac- cin tegen kinderverlamming, die in opdracht van de Nederlandse rege ring door de N.V. Draga te Diemen uit Amerika wordt geïmporteerd, is gis termiddag met een vrachtlijntoestel van de KLM op Schiphol aangeko men. De machine, die ditmaal als „vliegende koelkast" dienst deed, was voorzien van een speciaal gebouwde koelbox van 9 meter lengte. Daarin werd in totaal 5100 pond ofwel 60.000 ampullen met dit polio- vaccin vervoerd. Het is afkomstig uit Indianapolis en het werd in New York ingeladen. In de speciale koelbox werd het op de vereiste temperatuur tussen 2 en 9 graden Celsius gehouden. In de strijd tegen de kinderverlamming zal van deze zending aan 181.000 kinde ren een injectie kunnen worden ge geven. Het is de eerste grote hoeveel heid na de proeforder van sept. Met deze en nog drie volgende par tijen zal de regering het onlangs als proef begonnenvaccinatieschema vortzetten. In de periode van 15 fe bruari tot 15 juli a.s. zullen de kinde ren, die in 1955 zijn geboren en die reeds twee injecties hebben ontvan gen, de derde en laatste prik krijgen. Bovendien zullen de in '52 tot en met 1954 en in 1956 en 1957 geborenen dan hun eerste en tweede inenting krijgen. Van Schiphol wordt de voor raad vaccin naar het „rijksinstituut voor de volgezondheid" te Bilthoven vervoerd. Daar wordt onverwijld be gonnen met de wettelijke verzegeling der flesjes voor de verzending naar de vaccinatiecentra in ons land. Ook dit vervoer zal in speciale koelauto's van het rijksinstituut geschieden. De waarde van de 4 grote zendingen be draagt enkele miljoenen guldens. (81) ttotlmtirim ytimtniiffi/stt1 n/tm/J. Hfstr7)Kter il beiin erplem, mkkrmn'y^

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6